HALVE PRIJS K'tSv«y»L (Schuüetnake tu aoc Praktische T—ZUID Vakantie-voordeel D l\KS Elk tweede artikel ^test»nten 'Praktische Leergang': weer algemeen vormend voortgezet onderwijs in Soest algemeen vormend voortgezet onderwijs De Praktische Leergang Veel animo voor 3e Seizoenmarkt Ruim 3.000 handtekeningen tegen plannen voor hoogbouw in Soest-Zuid Busgebruik stijgt ook in mei Zonnebrillen nu r o met kortingen tot 1/ /O 1ACTUEEL r r cmoJvr Geeft u een: WOENSDAG 6 JULI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 Nieuwe school start in september Hoogland Midden-Nederland Zaterdag 3 september, Raadhuisplein Westeneng Insluiper grijpt kans, terwijl vrouw in tuin werkt Rijgedrag valt op van 65-jarige man LITI E A.A. VAN BREUKELEN B.V. Achttien procent meer reizigers Wie aan politiek doet leest de Soester Courant tuin SLA UW tromSLAG BIJ DE TROMSLAGER! De catering- en party-service specialist van Soest e.o. DE TROMSLAGER Eigenaar vindt aanhangwagen na 9 maanden terug Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Ga op vakantie met een goede zonnebril. BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN. brillen - contactlenzen i op on- m\\ ïïfki ftigjaar en is die hij in aar op 'on- omtover- glijke feit. zoek. der Wilt. (geldt alleen voor niet afgeprijsde artikelen) SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155 - 2 35 84 i Op maandag 5 september opent de "Praktische Leergang" de deuren van haar nieuwe onderkomen aan i de Soester Engweg 15. Zo heeft I Soest dan toch weer een school voor algemeen vormend voortge- j zet onderwijs binnen zijn gemeen- I tegrenzen. Een jonge, bijzondere opleiding, met veel nadruk op praktische aktiviteiten. Drie klas sen, waarbinnen nog ruimte is voor nieuwe leerlingen. De Praktische Leergang is opgericht in 1992 door enkele leerkrachten en veel enthousiaste ouders. Sinds het school jaar '93/'94 vormt ze een zelfstandige j onderwijs-stroom van het AOC Mid- I den-Nederland, vestiging Hoogland. Het afgelopen jaar was de school tijde lijk gevestigd in Zeist, in een gebouw dat deze zomer plaats zal maken voor woningbouw. Via de handen De Praktische Leergang werkt volgens de uitgangspunten van het Vrije School-onderwijs. De ontwikkeling van het individuele kind staat daarin voorop. Wat vraagt het kind, wat heeft het nodig om zich straks een eigen plek binnen de samenleving te verwerven? Uitgangspunt is daarbij dat het voor ie der mens van belang is dat zij/hij zowel het hoofd (het denken), het hart (het voelen), als ook dé handen (het willen) evenwichtig ontwikkelt. De Praktische Leergang onderscheidt zich tegelijk van veel andere Vrije bo- venbouwscholen. De leerstof wordt er zo min mogelijk aangeboden als ab stracte theorie. Vrijwel alle leerstof wordt aangeboden "via de handen", onder het motto: Wanneer leerlingen problemen en vraagstukken eerst aan den lijve ervaren, raken ze wezenlijker geïnteresseerd in de theorie erachter. En al doende is die theorie ook minder abstract voor ze geworden. Leren den ken door te doen, dus. Algemeen Vormend De Praktische Leergang biedt alge meen vormend onderwijs en dus vak ken als aardrijkskunde, geschiedenis, Nederlands, Engels, Duits, Frans, wis kunde, natuurkunde, scheikunde, bio logie, maatschappelijke oriëntatie, eco nomie, euritmie en gymnastiek. Vakken als techniek, handvaardigheid, tekenen/schilderen, muziek, drama, textiele werkvormen, verzorging en tuinbouw krijgen extra aandacht: Ze worden aan kleinere groepen gegeven. Een deel van de leerstof wordt via pro- jekten aangeboden (vakken-samen- werking rond thema's). Stages en ex cursies hebben een belangrijke plaats binnen het leerplan. Ouders spelen een belangrijke rol bin nen het onderwijs aan deze 'pioniers- school'. Ook op andere plaatsen in het land bestaan en ontstaan dergelijke 'nieuwe' Vrije School Bovenbouwen. Vrije School Bovenbouwen vormen een logische voortzetting van Vrije School Onderbouwen (kleuterschool 7 klassen "lagere school'), en tellen vijf leerjaren (klas 8 t/m 12). Voor kinde ren die al een (brug-) jaar voortgezet onderwijs hebben gevolgd kunnen re delijk soepel overstappen naar het eer ste jaar van De Praktische Leergang in Soest. En ook na twee of driejaar voort gezet onderwijs is overstappen moge lijk. Het komende jaar omvat de school drie klassen (8 t/m 10) met ruim zestig leerlingen uit een grote regio, die in leeftijd variëren van 13 tot 17 jaar. Voor alle klassen kunnen nog leerlin gen worden aangemeld. Inlichtingen en aanmeldingen bij het schoolbestuur: voorzitter Karei Giel, tel. 03405-71216, en sekretaris Harry Poko van den Berg, tel. 035-857415, of bij de schoolleiding: Peter van der Bijl, tel. 03404-32378. Stichting Tweede Regionale Vrije School Bovenbouw Midden Nederland Het AOC-Midden Nederla m.i.v. 5 september 1994 in nd, vestiging Hoogland maakt verheugd bekend, dat er Soest toch weer een school zal zijn voor Op die dag opent haar zelfstandige onderwijsstroom de deuren van haar nieuwe onderkomen aan de Soester Enghweg 15. De Praktische Leergang is een nieuwe Vrije School-bovenbouw. De leerstof wordt er zo min mogelijk als abstracte theorie aangeboden. De vraag "wat heeft de leerling nodig voor haar/zijn ontwikkeling?" staat er centraal. Niet alleen krijgen de praktische vakken er veel aandacht (gegeven aan kleinere groepen). Alle vakken worden er zoveel mogelijk aangeboden via praktische ervaringen. Beleving als aanleiding tot het opdoen en behouden van inzicht en theoretische kennis. Het komende jaar omvat "de PL" drie klassen, met leerlingen uit een grote regio, die in leeftijd variëren van 13 tot 17 jaar. IN ALLE KLASSEN IS NOG PLAATS. Inlichtingen en aanmelding: Bij het schoolbestuur: Voorzitter Karei Giel, tel.nr. 03405 - 7 12 16 en sekretaris Harry Poko van den Berg, tel.nr. 035 - 85 74 15. Of bij de schoolleiding: Peter van der Bijl, tel.nr. 03404 - 3 23 78. Conny Vink. Veel verenigingen hebben zich al weer ingeschreven voor de derde, op zaterdag 3 september te hou den seizoenmarkt op het Raad huisplein. Alle ervaringen van de vorige twee seizoenmarkten heb ben de organisatoren geëvalueerd alvorens met de opzet voor dit jaar te komen. Er komt een uitgebreidere geluidsin stallatie en voor demonstraties en op tredens zal meer gebruik worden ge maakt van de podiumwagen in combi natie met het terrein in de onmiddellij ke omgeving. Ook het "terras" zal wor- UURWERKMAKERIJ voor reparaties met ambachtelijke precisie. 11 Den Blieklaan 48 - Soest -11766 Aan de Ereprijsstraat is uit een woning een portemonnee gestolen. Dat moet woensdagmiddag zijn gebeurd tussen vijf en zes uur. De 56-jarige bewoonster was op dat moment in haar tuin aan het werk. Ze heeft de insluiper niet gezien, maar ontdekte wel dat ze haar porte monnee kwijt was. De beurs werd later op de Tamboerijn gevonden door een man. Hij zorgde ervoor dat de vrouw haar eigendommen terug kreeg. In de portemonnee zat alles, behalve het geld./Volgens de vrouw had ze onge veer tweehonderd gulden in de knip zit ten. Om half drie 's nachts is een Soester au tomobilist aangehouden op de Nieuwe- weg, omdat zijn rijgedrag opviel. Tij dens de blaastest die de politie hem af nam, werd het vermoeden van de poli tie bevestigd. De 65-jarige man had te diep in het glaasje gekeken. Dat bleek ook nog eens op het bureau, waar werd vastgesteld dat hij een alcoholpromilla ge van 1,5 had. De man kreeg een rij verbod. Dirk-Jan Ranzijn. den vergroot, waardoor meer mensen van het evenement kunnen genieten onder het genot van een kopje koffie. Conny Vink Naast de ruim 50 Soester verenigingen die zich presenteren heeft de organisa tie deze keer ook gekeken naar het en tertainment, dat voor een dergelijke manifestatie heel belangrijk is voor de sfeer en stemming. De hele dag door zijn er optredens van het orkest La Cha- pelle, dat kortgeleden nog met veel suc ces optrad in onze zustergemeente Kozle in Polen, de organist Dirk-Jan Ranzijn en tussen 12.00 en 14.00 uur een optreden op de podiumwagen van de Soester zangeres Conny Vink. De derde seizoenmarkt belooft weer een hoogtepunt te worden op de evene mentenkalender van Soest. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Niet-commerciële organisaties of verenigingen uit Soest en Soesterberg kunnen zich nog aan melden bij Gerda van der Linden, tel. 93540, of Henk van Rijkom, tel. 93615 op het gemeentehuis. 1 Bureau Soest Raadhuisplein 3, Soest Postadres: Postbus 2002 3760 CA Soest Tel. 02155-19444 Fax 02155-17693 Openingstijden: dagelijks 07.00-23.00 uur i Bureau Soesterberg Dorpsplein 17a, Soesterberg Postadres: Postbus 2002 3760 CA Soest Tel. 03463-51555 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 12.00-13.00 uur en ook donderdag 19.00-21.00 uur Alarmnummer 06-11 van BBEUKELEN bv Hypotheken vastgoed assurantiën HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnefaan 40. adviseurs in..3762 DG Soest Tel. 02155- 17962/23789 plaats adres woning indeling Soest GOUDVINK 3-kamer parterre-appartement met aangelegde ruime tuin, berging en cv ruime woonkamer, moderne keuken, hal, toilet, 1 grote slaapkamer (ca. 5x4 m), L kleine slaapkamer (3x4 m), douchecel, inpandige berging en aparte buitenberging algemeen servicekosten bedragen f 70,- per maand. Dit appartement is in 1992 gebouwd en verkeert in uitstekende staat van onderhoud PARTERRE-APPARTEMENT MET RUIME TUIN Gevraagde koopsom f 229.000,- plaats Soest adres DR. RUPERTLAAN woning 4-kamerappartement op de 2e etage met berging op de begane grond indeling eet-/zitkamer (32 m2), hal, moderne keuken, badkamer met ligbad en toilet, slaapkamer (3 x 2,5 m) zolder grote zolder met vaste trap, met ruime slaapkamer (4 x 3,5 m) en veel vaste kasten. -Grote overloop met bergruimte algemeen dit appartement verkeert in goede staat van onderhoud 4-iKAMERAPPARTEMENT Gevraagde koopsom f 189.000,- plaats adres woning Soest VAN GOYENLAAN 4-kamerappartement. begane grond r^e met berging op de Gevraagde koopsom f 129.000,- Ruim drieduizend handtekenin gen zijn in de afgelopen weken verzameld door leden van het buurtcomité Soest-Zuid. De on dertekenaars protesteren daarmee tegen de bouwplannen in en rond winkelcentrum Hartje-Zuid. De handtekeningen werden maan dagavond overhandigd aan burge meester Hans de Widt en wethou der Pieter ten Hove. Op maandag verstreek de termijn, waarbinnen bezwaar kan worden ge maakt tegen de plannen. Het voor naamste struikelblok voor de buurtbe woners is de geplande hoogbouw. Te gen eerdere afspraken in is een plan ontwikkeld met flats van drie en vier woonlagen. De omwonenden hebben geen zin om tegen die hoge gebouwen aan te moeten kijken en stellen dat de flats niet passen in het karakter van Soest-Zuid. Dat stelde aanvankelijk ook het college, maar burgemeester en wethouders gingen toch akkoord met de plannen voor het centrum van Soest- Zuid. Het buurtcomité en veel bewoners van Soest-Zuid ageren niet alleen tegen de hoogbouw, maar ook tegen de ver wachte toename van het verkeer. Nu al ondervinden ze in verschillende straten hinder van sluipverkeer. Dat probleem zal, aldus de buurtbewoners, alleen maar groter worden als de plannen wor den gerealiseerd. Immers, door de uit breiding van het winkelcentrum ver wacht het buurtcomité dat meer men sen hun boodschappen in Zuid gaan doen. Maar de nieuwbouw van wonin gen zal nog meer verkeersbewegingen teweegbrengen. De buurtbewoners wachten in spanning af hoe de zaak zich zal ontwikkelen. Vertegenwoordigers van het buurtco mité Soest-Zuid overhandigden maan dagavond de handtekeningen aan bur gemeester Hans de Widt en wethouder Pieter ten Hove. Foto: Goos van der Wilt. Duidelijk is, dat het laatste woord nog niet is gesproken. Ook in de maand mei is het busge bruik toegenomen in vergelijking met dezelfde maand in 1993. Mid- net registreerde een toename in Soest van achttien procent. De groei van het vervoer tussen Soest en Amersfoort was 'slechts' vijf pro cent. Lijn 70 (van Soest naar Hilver sum) is verder gestegen. Daarmee komt er meer evenwicht in de totale buslijn. De lijn naar Hilversum wordt evenwel nog steeds een 'zwakke halfuursverbin ding' genoemd. De bus vervoert vijftig procent minder passagiers dan de bus die naar Amersfoort rijdt. Maar omdat de reizigers naar Hilversum meer kilo meters afleggen, ligt de reizigersop brengst een kwart hoger dan die van Soest-Amersfoort. Van de lokale buslijnen ontwikkelde 73 zich het best. Ten opzichte van septem ber 1993 was er in mei een stijging van 45 procent. Lijn 71 (de bus die door de Veenbesstraat en het industrieterrein rijdt) kende een groei van twintig pro cent ten opzichte van september vorig jaar. Buslijn 73 (Soest-Soesterberg) blijft nog achter, ondanks de groei van tien procent. De overige lijnen in Soest (70 en 74) vervoerden vijf procent meer reizigers dan in september. barbecue bruiloft i verjaardag geboorte personeels I B Steenhoffstraat 58 Soest Tel. MmO 1 Op de Burgemeester Grothestraat heeft een 51-jarige Soester zijn aan hangwagen teruggevonden, die in sep tember vorig jaar was gestolen. Hoewel de aanhanger was voorzien van een an dere kentekenplaat, wist hij de politie ervan te overtuigen dat het zijn eigen dom was. De politie heeft de zaak in on derzoek en probeert er achter te komen wie verantwoordelijk kan worden ge steld voor de diefstal. Smitsweg 30 - Soest - Telefoon 02155 - 18626

Soester Courant | 1994 | | pagina 5