Maya kan naar óe pomp lopen! gü Op reis met het BOVAG-garantiebewijs Wat u mag trekken met rijbewijs B Caravanonderhoud: dit kunt u zelf doen Caravanonderhoud: dit doet de BOVAG-caravanvakman voor u Tentoonstelling over 'Reizigers' in Zuiderzeemuseum Enkhuizen ivlmr L IslMAVI VEILIG OP WEG NA BOVAG- ONDERHOUDSBEURT siiii B BE O' Nieuws van de bibliotheek WOENSDAG 13 JULI 1994 SOESTER COURANT PAGINA 8 WOENSDAG 13 JULI Klachten bezorging Soester Courant stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten CD's KAPSALON MARIE-CLAIRE ZONNESTUDIO - NAGELSTYLISTE In verband met vakantie zijn wij dinsdag 19 juli, woensdag 20 juli en donderdag 21 juli gesloten. V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Broodbakken WATERFONDS giro Vakantiebeurt geen overbodige luxe Jaarsticker BOVAG-Hulpbrief Garantiebewijsaktie tot en met augustus 1994 Tips voor onderhoud Rondje Soest WINST EN VERLIES Herenkapsalon Jlkamtt In de zomerperiode wisselen vele Nederlanders en buitenlanders hun vertrouwde stek in voor het onbekende en trekken erop uit. Het Zuiderzeemuseum in Enkhui zen toont "reislustige bezoekers" tot en met 30 oktober wie hen voorgingen en wat de beweegrede nen waren van hun voorgangers. Al in de 16e en 17e eeuw vertoonden zich de eerste 'vreemdelingen' in het Zuiderzeegebied. Reizen was toen ab soluut geen pretje. Het was ongemak kelijk en gevaarlijk, zoals blijkt uit de bagage, die onder andere bestond uit pistolen en wandelstokken met een ver borgen degen. De nieuwe tentoonstel ling 'Reizigers' in het binnenmuseum schetst met uiteenlopende voorwerpen de ervaringen van reizigers en toeristen in het Zuiderzeegebied, van de 17e eeuwse handelsreiziger tot de huidige watersporter. Ook hun middelen van vervoer, van beurtschip tot fiets, wor den daarin belicht. De Zuiderzee heeft altijd een bont gezelschap van reizigers getrokken. Zij kwamen naar deze idyl lische waterplas met verschillende mo tieven en bewonderden de kleder drachten, zeden en gewoonten. Onder zoekers beschreven de afwijkende ge woonten en kunstenaars wilden het eenvoudige vissersleven vastleggen. Het water oefende in de 17e eeuw al een grote aantrekkingskracht uit. Varen was en is tot op de dag van vandaag een geliefde bezigheid. Ook weetgierige reizigers kwamen naar het Zuiderzee gebied. Zij bezochten de universiteiten en hun bibliotheken (Franeker en Har derwijk), geleerden en hun verzamelin gen (bijvoorbeeld de wereldberoemde Bernardus Paludanus in Enkhuizen) of plaatsen die herinnerden aan beroemde personen. Het huisje dat tsaar Peter de Grote in Zaandam bewoonde groeide bijvoorbeeld uit tot een toeristische trekpleister. Goede voorbereiding Een goede voorbereiding maakt het reizen makkelijker. Een reiziger moest zich in het verleden toerusten met pas sen, kredietbrieven, aanbevelingsbrie ven en natuurlijk genoeg geld. Een veel gelezen reisgids uit 1805 raadt reizigers aan om geld en waardepapieren op het lijf te dragen in een ceintuur met goed afsluitbare vakjes. Ze zijn nu nog in ge bruik onder de moderne benaming van 'moneybelt'. Maar daar liet men het vroeger niet bij. Zo zijn op de tentoon stelling attributen te zien zoals pistolen, een wandelstok met een verborgen de gen, hangsloten en een grendel. De hangsloten gingen op koffers en kisten. In een logement werd een zelf meege brachte grendel op de deur van de her bergkamer geschroefd. Dat voorkwam dat 's nachts ongenode gasten de reis lustige 'met een bezoek kwamen vere ren'. Het transport over water was goed ge organiseerd. De oversteek van de Zui derzee kon met beurtschepen worden gemaakt en vanaf het begin van de 19e eeuw met stoomschepen. Voor het ver voer over de binnenwateren stond bijna drie eeuwen een typisch Hollands ver schijnsel ter beschikking: de trekschuit. Die was langzaam, maar zeker en kende een uitgebreide dienstregeling. Wie geld had reserveerde de roef en begaf zich comfortabel'naar zijn bestemming. Doordat het vervoer over het water goed geregeld was, bleef Nederland lange tijd slechte verbindingen over land houden. Vanaf de 17e eeuw was het mogelijk om met de postkoets mee te gaan. Het vervoer met de postkoets was sneller dan met de trekschuit, maar de tarieven waren ook tweemaal zo hoog. Bovendien moest een reiziger re kening houden met bijkomende kosten als drinkgeld in de postiljons en diende hij smeergeld voor de assen te betalen. Van reizen naar toerisme Het wegennet werd in de Franse tijd uit gebreid. Er kwamen nieuwe middelen van vervoer zoals de omnibus, de trein, de paarde- en stoomtram, fiets en auto. Vooral de opkomst van de trein leidde tot een grote verandering in het reizen. Door lagere prijzen werd reizen voor grotere groepen van de bevolking be reikbaar. Reizen veranderde in toeris me. Mensen gingen hun brood verdie nen aan het reizen van anderen. Aan het begin van de negentiende eeuw ontdekte een kleine groep welgestelde reizigers het wandelen als middel om een reis te maken. Zij hadden voldoen de geld om in goede herbergen te over nachten en als het lopen niet meer be viel, lieten ze een rijtuig voorrijden. Wandelen voor het plezier en om te ge nieten van de natuur komt pas later in zwang. Fietsen werd aan het begin van deze eeuw, alleen voor korte stukjes, door de betere standen gedaan. Met de oprichting van de ANWB veranderde er veel. Er kwamen georganiseerde tochten en hulpmiddelen zoals fiets pompen werden op vele plaatsen be schikbaar gesteld aan leden van de Wielrijdersbond. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan de zelfde avond nog nabezorgd. Openingstijden bibliotheek De Openbare Bibliotheek Soest blijft ook in de vakantieperiode ge opend om boeken, CD's en andere materialen te lenen. Tijdens de pe riode 11 juli tot en met 19 augustus zijn er de volgende openingstijden. Centrale Bibliotheek, Albert Cuyplaan 202, tel. 15210. Donderdagmorgen: 10.00 tot 12.30 uur. Maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdagmiddag: 14.30 tot 17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond: 18.30 tot 21.00 uur. Openbare Bibliotheek Overhees, Willaertstraat 49, tel. 12468 Dinsdagmorgen: 10.00 tot 12.30 uur. Dinsdag tot en met vrijdagmiddag: 14.00 tot 17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond: 18.30 tot 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg, Dorpsplein 17b, Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen: 10.00 tot 12.30 uur. Woensdag- en vrijdagmiddag: 14.00 tot 17.00 uur. Vrijdagavond: 18.00 tot 20.00 uur. Tevens is de bibliotheek op boven genoemde uren bereikbaar voor in lichtingen en telefonische verlengin gen.. Als extra service voor de leden wor den de boeken in de vakantietijd voor zes weken uitgeleend. e& Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest In de maanden juli en augustus is de bibliotheek op zaterdag ge sloten. Klassiek 32 Goldschmidt, Berthold - Der gewaltige Hahnrei Deze opera werd in de oorlog verboden en is nu verschenen in de Decca-serie 'Entartete Mu- sik'. 21 Maisky, Mischa - Cellissimo De cellist Mischa Maisky speelt bekende korte werken voor cello en piano. 40 Tabouris, Petros - Sacred music of greek antiquity Dubbel CD met uitgebreide en informatieve toelichting over de muziek en de muziekinstrumen ten in de Griekse oudheid Niet-klassiek 69 Aeoliah - Chambers of the heat New age music die geïnspireerd is op klassieke composities uit de vorige eeuw. 60 Alberts, Koos - Jubileumalbum Dubbel CD uitgebracht naar aanleiding van het 10-jarig ar tiestenjubileum van Koos Al berts. 78 Childs, Toni - The woman's boat Boeiende CD met als thema de levenscyclus. 73 Citroen, Soesja - Here and now Jazz CD van Nederlandse bo dem met sfeervolle composities. 65 Galway, James - The lark in the clear air 18 bekende klassieke melodieën gearrangeerd voor fluit en syn thesizer. 78 N'Dour, Youssou - The guide (wommat) Senegalese ritmes zijn op deze CD gecombineerd met westerse muziek van o.a. Neneh Cherry. 78 Normaal - Gas d'r bij De groep met de bekende Ach- terhoekse teksten zingt op deze CD bluesachtige nummers afge wisseld door rock. 78 Secada, Jon - Heart soul and voice Romantische CD met een mix van salsa en soul. 64 Tozzi, Umberto - Equivocando Voor het eerst componeerde de ze Italiaanse popzanger alle af wisselende nummers op deze CD zelf en schreef ook de tek sten. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg. tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. V Willem Bastiaan Tholen (1860-1931) was een reizend kunstenaar. Hij maakte rond de eeuwwisseling met zijn schip uitgebreide tochten op de Zuiderzee. Het water en de oude vissersplaatsjes vormden gedurende zijn hele leven een belangrijke inspiratiebron. Tekenin gen, schilderijen en schetsboeken van zijn hand vormen in de Compagniezaal van het binnenmuseum (t/m 30 okto ber 1994) een nevenexpositie bij 'Reizi gers'. Ook biedt het museum plaats aan 'jong talent': de Juniorgalerij is ditmaal ge vuld met werkstukken van leerlingen van de Pancratius school uit Enkhui zen. Gewapend met potlood, verf, pa pier en klei maakten zij afbeeldingen over 'Reizigers vroeger en nu'. Openingstijden Het museum is het hele jaar open (m.u.v. kerstdagen en nieuwjaarsdag), 7 dagen in de week van 10.00-17.00 uur. Wie het binnenmuseum wil combi neren met het levendige Zuiderzeever- leden uit de periode 1880-1932, kan dit jaar tot en met 30 oktober een bezoek brengen aan het buitenmuseum. Er zijn combinatiekaarten verkrijgbaar voor buiten- en binnenmuseum en toegangs kaarten voor alleen het binnenmuseum. Dillenburglaan 2a - Soest - Telefoon 02155 - 19991 Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Geniet u ook zo van de geur van oven vers brood als u bij de bakker bent? Voor diegenen die graag willen leren zelf brood te bakken, organiseert de Volksuniversiteit in het najaar de cur sus 'Broodbakken', waarin onder des kundige leiding van de chef broodbak ker een aantal basis voor de bereiding van brood worden behandeld. Op vier avonden worden op ambachte lijke wijze busbrood, vloerbrood, vruchtenbrood, kleinbrood, Deensluxe en croissants vervaardigd. In de laatste les kunt u een keuze maken uit zestig broodsoorten. Dit kan variëren van Fries suikerbrood tot Dresdener Weih- nachtsstol. Receptuur, werkwijze, grondstoffen en een beetje theorie wor den in de eerste les aangereikt, zodat u ook thuis aan de slag kunt gaan. Het moet mogelijk zijn om na vijf lessen voor uw huisgenoten een ovenvers broodbuffet te verzorgen en u steelt na tuurlijk helemaal de show als u deskun dig iets vertelt over smaak, aroma, snij- baarheid en de bijzondere fijne afbeet van uw producten. Aanvang cursus: dinsdag 4 oktober van 19.00-21.45 uur. Docent: M. van Koo- ten, chef broodbakker. Cursusadres: Bakkerij Faas, Birkstraat 93. Aantal lessen: 5. Cursusprijs: f 130,- (ingre diënten en syllabus f 37,50). Het kantoor van de Volksuniversiteit, Steenhoffstraat 9a, is de gehele maand juli gesloten. Steun daarom Simavi's Wereld Waterfonds. Spruitenbosstraat 6, 2012 LR Haarlem. Tel. (023) 31 80 55 Ongetwijfeld heeft u uw caravan of vouwwagen al uit het winterverblijf gehaald', wellicht bent u al op pad geweest met uw mobiele vakantiehuis. Voor de zomervakantie echter moet uw caravan in topconditie zijn om de (grote) tocht aan te kunnen. Voordat u gaat, is het verstandig uw caravan te laten controleren door uw BÓVAG-caravanvakman. Niets is zo ver velend als halverwege de reis langs de kant te staan of onvolkomenheden die uw woongenot verstoren. Een vakantiebeurt voordat u aan de grote reis begint, is zeker geen overbodige luxe. Belangrijke onder delen van de caravan/vouwwagen moeten regelmatig onder de loep worden genomen om ervoor te zor gen dat optimale verkeersveiligheid en een ongestoord gebruik van de caravan gegarandeerd is. Wij raden u aan uw caravan mini maal één keer per jaar (liefst voor de vakantie) te laten controleren bij een BOVAG-caravanbedrijf. Deze onder houdsbeurt omvat vier onderdelen: - onderstel (koppeling, remmen, chassis, enz.); - opbouw (zijreflectoren, enz.); kt» 000,. -gas/elektra (gasstel, kachel, stop contacten, aarding, enz.); - overige (in overleg): ramen, luiken, kranen, enz. Uw BOVAG-caravanbedrijf loopt al deze onderdelen na en smeert te vens de vitale punten. Verder wor den ook zaken als schokdempers, gasinstallatie en elektra grondig ge controleerd. Zo'n BOVAG-caravan bedrijf zorgt ervoor dat u gerust en veilig op vakantie kunt. Na deze controle vertelt uw BOVAG-caravanvakman, indien no dig, precies wat er gedaan moet worden om uw caravan weer veilig te maken. Op de reparaties, die naar aanleiding van de controle uit gevoerd moeten worden, zit auto matisch drie maanden BOVAG- garantie. Uiteindelijk krijgt u de BOVAG-jaarsticker mee als uw ca ravan is goedgekeurd. Als u besluit een onderhoudsbeurt te laten uitvoeren, vraag dan na afloop naar het bijbehorende onder door aanschaf, onderhoud, reparatie - alles met garantie - van uw caravan of vouwwagen bent u bij de BOVAG-caravanvakman aan het juiste adres. houdsrapport. Dit dient als garantie bewijs. Mocht u binnenkort een gebruikte caravan of vouwwagen kopen, vergeet dan niet te vragen naar het BOVAG-garantiebe wijs. Dit geeft u een heel jaar zekerheid. Alle verborgen gebreken of defecten, die ontstaan tijdens normaal gebruik van de caravan, worden een jaar lang kosteloos gerepareerd door uw BOVAG-caravanvakman. Het garantiebewijs wordt afgegeven door BOVAG-bedrijven en begint bij occasions vanaf 6000,- 3000,- voor vouwwagens). Vergeet verder niet te vragen naar het deelnamebewijs van de garantiebewijsaktie; wellicht kunt u dan straks vertrekken met een reischeque van 1000,-. De aktie loopt nog tot en met augustus 1994. KMBSi een overnachting in een hotel kan noodzakelijk zijn. Met een gerust hart kunt u dit overlaten aan de specialisten, het kost u niets. De BOVAG-Hulpbrief dekt de kosten Pech onderweg, zeker tijdens de die in zo'n geval worden gemaakt, vakantie, is erg vervelend. Als het u toch overkomt, is één ding zeker: De Hulpbrief biedt 7 dagen per u wilt zo snel mogelijk hulp, want u week 24 uur per dag hulp in Ne- wilt verder of misschien liever naar derland en desgewenst ook in Eu- huis. Voor dit soort pech onderweg ropa. Het centrale hulpnummer is: is er de BOVAG-Hulpbrief. Deze ga- 06-0991255 (alleen voor bezitters randeert u snelle en deskundige van de BOVAG-Hulpbrief). hulp: een vervangende auto en/of Neem voor meer informatie over caravan of transport van uw caravan de BOVAG-Hulpbrief kontakt op naar een vakbekwame garage. Zelfs met uw BOVAG-caravanvakman. Elk jaar weer gaan duizenden landgenoten met de caravan of vouwwagen op vakantie, lekker uit in eigen land of naar het buitenland. De caravan is een vanzelfsprekend onderdeel geworden van het dagelijkse straatbeeld. Rijden met een caravan of vouwwagen is echter minder vanzelfsprekend dan u denkt. Dat heeft te maken met het gewicht van de caravan en het laadvermogen, maar ook met het gewicht en het laadvermogen van de auto die ervoor zit. In het verleden was een speciaal rijbewijs voor het rijden met een caravan of vouwwagen niet nodig. In 1984 is dat echter veranderd. De thans geldende wettelijke regels zijn als volgt. „Het was de eerste keer dat we iets wonnen en dan meteen zoiets leuks, dat was echt fantastisch", laat een nog hoorbaar tevreden mevrouw Van Woerkum weten. De familie Van Woerkum kocht een gebruikte cara van met BOVAG-garantiebewijs. Daarbij ontvingen zij tevens een deelnamebewijs van de garantiebe wijsaktie. De vragen op het deelna mebewijs werden goed beantwoord en ze bedachten een originele slag zin. Dat ze daarmee de VRIJ-UIT reischeque van 1000,- zouden winnen, wisten ze toen nog niet. Mevrouw Van Woerkum: „Toen wij hoorden dat we in de prijzen waren gevallen en de cheque van de BOVAG uitgereikt kregen, was dat een zeer welkome verrassing. Ja, dat was een hele happening. De organisatoren hadden er veel werk van gemaakt. Bloemen, veel men sen, je had echt het gevoel dat er een feestje rond jouw persoon werd georganiseerd". Inmiddels is de reischeque verzil verd. Het hele gezin is naar Praag gereisd. Mevrouw Van Woerkum: „We hebben een prima vakantie ge had. Met dank aan de BOVAG". Voor meer informatie over het garantiebewijs en de aktie kunt u bij uw BOVAG-bedrijf terecht. Met rijbewijs B op zak mag u: - een caravan/vouwwagen trekken als die inclusief de maximaal toe laatbare lading niet zwaarder is dan 750 kg; - een caravan/vouwwagen trekken als die inclusief de maximaal toe laatbare lading niet zwaarder is dan de auto zonder lading; - een caravan/vouwwagen trekken als deze samen met de auto inclu sief de maximaal toelaatbare la ding van beide niet zwaarder dan 3500 kg. In alle andere gevallen is het rijbe wijs BE vereist. De illustraties geven twee voorbeelden van de huidige wettelijke regels: N ledig gewicht 1 000 kg laadvermogen 465 kg ledig gewicht 660 kg laadvermogen 240 kg Het gewicht van de caravan inclusief de maximaal toelaatbare lading is meer dan 750 kg, maar het is minder dan het gewicht van de auto zonder lading. Het totale gewicht van auto en caravan inclusief de maximaal toelaatbare lading is daarnaast minder dan 3500 kg. Hier volstaat rijbewijs B. 1. De caravan grondig wassen voor hij weer naar de winterstalling gaat. Gebruik van een hogedrukspuit om het grove vuil te verwijderen, kan geen kwaad. Dit is vooral handig voor de bodem van de caravan. Daarbij moet u niet te veel water gebruiken en zorgen dat de caravan voor stalling droog is. 2. De caravan voor stalling voorzien van een waslaag. Als de caravan droog is, valt het aan te raden een waslaag aan te brengen. Het is ver standig dit na een week of twee/drie te herhalen. Op deze manier is uw caravan beter beschermd tegen vocht. 3. Glas en plastic met spons en zeem afnemen. 4. Tochtstrippen en afdichtingskit in conditie houden en bescher men tegen uitdrogen. 5. Verwijderen van het zwarte vuil dat onder de rubberen stoot- en sierstrippen vandaan komt. Voor al deze onderhoudsaspecten heeft uw BOVAG-caravanspecialist de juiste schoonmaakmiddelen en benodigdheden in huis. Vraag er naar! ledig gewicht 523 kg laadvermogen 327 kg ledig gewicht 800 kg laadvermogen 400 Het gewicht van de caravan inclusief de maximaal toelaatbare lading is meer dan 750 kg en meer dan het gewicht van de auto zonder lading Hier is rijbewijs BE vereist. stmmw ?£st Regelmatig onderhoud aan de caravan voorkomt problemen onder weg. 1. Het onderhoud van remmen en wiellagers. Het afstellen van de remmen vergt behendigheid en speciaal gereedschap. Uw BOVAG-caravanvakman heeft de kennis,en de instrumenten. Voor hem is het een simpele ingreep, voor u waarschijnlijk een hele operatie. 2. Het onderhoud inzake gas en elektra. Deze onderdelen moeten met grote nauwkeurigheid onder houden worden. Vuurwerk is leuk, maar niet in uw caravan, i Laat daarom het vervangen van gasslangen, sluitringen en gas flessen, het controleren van de gasinstallatie en de elektrische aansluitingen aan uw BOVAG- caravanvakman over. Bij controle wordt er gelet op wat er maximaal aan lading in de caravan/ vouwwagen en auto gaat. Het BOVAG-caravanbedrijf is uiter aard op de hoogte van deze regels en kan u helpen bij het bepalen van de juiste gewichten. Daarnaast zor gen zij ervoor dat u met een gerust hart op vakantie kunt. Een goede reis begint ook om deze reden bij uw BOVAG-caravanvakman. Tenslotte nog een tip: voorkom overbelading. Dit heeft niet alleen invloed op het trekgewicht, maar, en dat is nog veel belangrijker, is gevaarlijk voor uw verkeersveilig heid! door Arie Wandela; We zijn weer terug op aarde. Te ken aan Brazilië. Aan de weken vervreemding van het normale i lijkse leven is een eind gekomei fritessaus van Remia krijgt zijn trouwde eigele kleur weer lerug, j caat bestaat weer uit brandewijn ren en suiker, voor het W.K. uiig de vakanties kunnen een aanvan men. Hoe is het LI vergaan na Saoedie bië, Marokko, België, Ierland en zilië en de rest van het spul? vakantie stond geheel in het teke wat krijgen wij vanavond en vani te zien. Gaan wij naar bed of bl wij kijken? Zo er iemand na di reldkampioenschap een onder* ding verdient dan is het Marie. Niet gehinderd door helangstellii kennis van zaken heeft ze, om hi zellig te houden, een groot a voorstellingen met Arie uitgez Gelet op het zenuwslopende ve van het Amerikaanse gebeuren Arie's bijdrage aan de beoogde j. ligheid minimaal. Het groeiend a neurotische trekjes werd veroor door de kennis die Arie, op ver aan Marie moest overdragen. Zenuwslopende, om niet te spi van bloedstollende voetbalsc werden door Marie onderbrokei vragen waarop Arie's oudste 1 zoon(9) in zijn slaap het antwoor zou kunnen geven. Tegen Sao Arabic heeft Arie getracht duidel maken waarom Ed de Goey, in ti stelling lot de rest van Oranje, d wel zijn handen naar een hal 11 uitsteken. In de wedstrijd tegen België vit Marie als neutrale toeschouwer o er twee heren, voorzien van een uitgevallen zakdoek, op regclrn tijden om aandacht vroegen. Ari leggen dat het hier grensrechter trof, loopjongens van de scheids ter, die met klein vlagvertoon de ter assisteerden. Tegen Marokko de buitenspelregel uitvoerig In deld, een onderdeel van de monc ge cursus dal ook in de daarop vo de wedstrijden uitvoerig ter s| kwam. Zowel de leerlinge als d< cent hadden liet er moeilijk met In de wedstrijd tegen Ierland Marie oog voor detail te hebbel kleine pootjes van Mare Ove: waren in haar opvatting eigendoi de snelste draver van hel veld. Z dan ook terecht verrukt toen de kabouter van Oranje zijn maatje nis Bergkamp kruit voor een dot verstrekte. Nog voor er in de wet tegen Brazilië één bal getrap kwam Arie met een mond vol Is te staan. Hij had als meelevend* porter "op U zo wil ik bouwen, v mij nimmermeer" de ruimte i stuurd, toen zijn vocale bijdrage Marie oneerbiedig werd oiulerbr "Waarom zit jij hier een beetje te zijn en houden die elf in Am waarom liet allemaal draait, hu ken op elkaar?", luidde de vi Koeman zingt toch", sputterde tegen. "Dat is dan de enige die i overtreding is", oordeelde H "Oranje vertegenwoordigen en c vóórwillen uitkomen. Dat is om lijkheden vragen", profeteerde H Arie nog aandragen dat jongens Goey geen praters, laat staan zs zijn en de rest andere dingen a: hoofd heeft dan Wilhelmus van saue, maar liet overtuigde all niet. Marie bleef erbij. "Alvor collectief leeg te knokken voor li derland, diende je je eerst leeg I gen, luidde haar opvatting. "Trouwens jou begrijp ik ook Vroeger stemde je altijd P.v.d. nu loop je achter Oranje aan volgde ze. Arie bij de stand 2- standig uitleggen dat je het eei doen zonder liet ander te laten. Marie toonde geen begrip. Op het moment dat de Neder verdedigingsmuur tijdelijk uit kaas bleek te bestaan en een liaanse links poot 10 miljoen kij Nederlanders de kater van het jï zorgde viel voor Marie, ondan kijkgoed dat we nog te goed lu definitief het doek. "Het is misschien maar beter zo' sofeerde ze hardop. "Goaltje trs slecht voor de nachtrust, de bloe en het hart. Waarom doet een m zichzelf aan?" Arie nog tegenwerpen dat Mï Soest de enige was die gevoel; niet kon begrijpen en verwerkt de natie in een sekonde was o< men. Haar laconieke reactie i een die in zilver mag worden o kend. "Je vergeet dat onze jc van een a.s. wereldkampioen h verloren. We zijn gewoon twee worden." Vrouwen, begrijpen zal Arie ze Die van Arie is er een die de niet ge kunst verstaat liet "verdriet vi derland" wel Ie slikken. ARIE WANDEI 02155-16450 Wij zijn op vakantie van 2 t/m 13 augustus.

Soester Courant | 1994 | | pagina 8