HMds Speciale activiteiten op dierendag Franse theatergroep Picto Facto kan alleen zelf de lading dekken Schotten kijken ogen uit in Holland Drie barbecueplaten op De Bergjes w Forse uitbreiding van Hartje Zuid the orlentai^SWan A&l schociiisiltci* I Mosselen op z'n Chinees! Ouderen zijn vrijwilligers bij uitstek Organisatie kijkt in eerste jaar kat uit de boom Klachten bezorging "Unieke locatie ouderenwoningen" SCHOEMAKER technische dienst WOENSDAG 20 JULI 1994 Kwalitatief sterk festival kwantitatief ondergewaardeerd Preventieve maatregel op recreatieterrein tegen bosbrand voor Jongeren met Operation Friendship bij Eemlandse gezinnen Wie personeel zoekt leest de Soester Courant SOESTER COURANT TACÏÏJËËLl PAGINA 3 Veel nieuwe zaken en vergroting van bestaande winkels Steps stapt op, Het laatste nieuws staat in de Soester Courant Aan onze gasten en relaties: Onze VAKANTIESLUITING is van 24 juli t/m 7 augustus. Op recreatieterrein De Bergjes heeft de gemeente drie barbecue- plekken gerealiseerd. De beton nen platen van ongeveer een vier kante meter zijn aangelegd in ver band met het gevaar van bosbran den. Vooral de laatste tijd is De Bergjes het reisdoel van mensen die willen barbe cuen. Dat gebeurde vaak op de natuur lijke ondergrond. Met name in deze droge tijd is daardoor het risico van brand, met alle desastreuze gevolgen van dien, vergroot. Vandaar dat de ge meente besloot tot deze preventieve maatregel. In het midden van de betonnen plaat zit een 'kookgat'. Mocht het vuur na af loop van de barbecue in dat kookgat blijven smeulen, dan kan het zich niet Foto: Goos van der Wilt. verspreiden. Voortaan is barbecuen op de natuurlij ke ondergrond niet meer toegestaan. Alleen op de barbecueplaten en op een zelf meegebrachte barbecue mag het vlees nog worden gegrilld. De Bergjes ligt langs de Van Weerden Poelmanweg, tussen Soestduinen en Soesterberg. Het recreatieterrein is be stemd voor 'dagjesmensen' en leent zich uitstekend om caravan of tent uit te proberen. Veel mensen komen in het weekeinde naar De Bergjes om er een dag in de bosrijke omgeving te kunnen doorbrengen. Het terrein is met de auto alleen bereikbaar in noordelijke rich ting (richting Soest). De ingang is, ko mende vanaf Soesterberg, net voorbij restaurant Op 't Hoogt, aan de rechter kant van de weg. Rademakerstraat 2, Soesterberg. Tel. 03463-52181/51423. Fax 03463-54750. In ons land verrichten ouderen naar schatting 200 miljoen uur per jaar vrijwilligerswerk. 90% van de mensen die zich geheel belangeloos inzet is tussen de 50 en 70 jaar oud. Van de categorie 50+-ers zijn tweemaal zoveel vrouwen als mannen bezig. Gemiddeld werkt men 21 uur per maand. Mannen kunnen voor vrijwilligerswerk het best benaderd worden even na hun pensionering of wanneer zij gebruik gaan maken van de VUT. Dikwijls om gezondheidsrede nen stopt men met dit vrijwilli gerswerk als men de zeventigja- ren-grens is gepasseerd. Het fietstochtje, voor sommigen een nieuwe ervaring, verliep goed. Dus de rest van het intensieve pro gramma zullen de twaalf Schotten ook wel zonder kleerscheuren doorkomen. De 'Highlanders' lo geren deze en volgende week bij Soester en Baarnse gastgezinnen in het kader van Operation Friendship. Ze werden inmiddels officieel ontvan gen door loco-burgemeester Neks Blommers van Soest en gebruikten meteen daarna het vrijkaartje voor Aqua Indoor dat ze van de wethouder hadden gekregen. Een officieus wel kom viel hen maandag al ten deel bij één van de gastfamilies in Baarn, waar ze vervolgens op de fiets stapten en voorzichtig de pedalen rondtrapten. De fiets is niet het enige vervoermiddel dat de Schotten uitproberen. Ze kwa men met het vliegtuig en zullen nog re gelmatig in de auto, op de boot of in de trein en tram stappen. Vandaag legden ze een bezoek af aan Utrecht en ook de komende twaalf dagen kunnen ze hun ogen uitkijken. Operation Friendship is een internatio nale organisatie die jongeren uit ver schillende landen bij elkaar brengt. Het is de bedoeling dat de deelnemers el- kaars cultuur ontdekken en uiteraard nieuwe vriendschappen sluiten. Behal ve Nederlandse jongeren doen er ook Amerikanen, Estlanders, Tsjechen, Duitsers, Zweden en Schotten aan mee. Op zondag 2 oktober zal vooruit worden gelopen op dierendag (dinsdag 4 oktober). Op initiatief van de Hondenwandelclub zullen dan verschillende activiteiten wor den gehouden. Die vinden, van zelfsprekend, plaats op kinder boerderij De Vrije Teugel. Henk Pater van de Hondenwandelclub had vorig najaar al aangekondigd dat hij iets speciaals wilde doen op dierendag. Een en ander heeft nu vaste vorm ge kregen. In elk geval wordt er een dierenkeuring gehouden voor kinderen die een huis dier meenemen. Hiervoor zal een klei ne bijdrage worden gevraagd om de kosten te dekken. Aan het Vedelaarpad zullen demonstraties gehoorzaamheid en behendigheid met honden worden gegeven. De Hondenwandelclub zal een bijdrage leveren aan het program ma en ook de dieren van De Vrije Teu gel worden erbij betrokken. De grote finale is een grote eettafel, waar de dieren van De Vrije Teugel en de dieren die de kinderen hebben mee genomen, kunnen aanschuiven voor een heerlijke maaltijd. De festiviteiten in het kader van dierendag duren van 11.00 tot 16.00 uur. Alle bezoekers en deelnemers wordt gevraagd hun ervaringen van die dag en eventuele suggesties op een papier te schrijven en die vervolgens in een ideeenbus te deponeren. Henk Pater: "Uit de reacties moet blij ken of dit voor herhaling vatbaar is, want als het aan ons ligt bouwen we de festiviteiten op dierendag uit. We heb ben nu nog bewust gekozen voor een beperkte opzet om de kat uit de boom te kijken. Als er geen hond komt, hoeven we niet bang te zijn voor financiële te genvallers. We hopen dat we straks winst kunnen maken. Dat geld zal dan worden gebruikt voor de vervanging van het konijnenonderkomen op De Vrije Teugel. Misschien dat we nog meer activiteiten organiseren, maar dat laten we dan snel genoeg weten." Soesters die ideeën hebben of willen meewerken aan het speciale program ma kunnen contact opnemen met Henk Pater, Hazepad 102, tel. 24234. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoord apparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nagebracht. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 02155-21841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. In het artikel "Unieke locatie oude renwoningen", dat vorige week in de Soester Courant stond geplaatst, is een misverstand gewekt. De zinsnede "Aan het gemeentebe stuur is dan ook gevraagd medewer king te verlenen aan de bouwplan nen die momenteel op papier staan" is niet correct. De commissie ouderenbeleid heeft gepleit voor de bouw van senioren woningen in Soest-Zuid, maar heeft in haar brief aan het college ook de hoop uitgesproken, dat het gemeen tebestuur rekening kan houden met de bezwaren van buurtbewoners te gen de hoogbouw, zoals die momen teel op papier staat. Dat blijkt overi gens uit de overige tekst van het arti kel. In de vergadering van de commissie ouderenbeleid is met geen woord ge sproken over de huidige plannen. De commissie heeft alleen willen aangeven, dat Soest-Zuid een ideale plek is voor seniorenwoningen, om dat winkels en openbaar-vervoer in de directe omgeving aanwezig zijn. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* )edrijven. ar garan- joede af- ipreiding. s: In de Van Weedestraat Hartje Zuid staat dit jaar in het te ken van verandering. In de ko mende maanden zal het winkelbe stand op de Zuidpromenade met ongeveer de helft worden vergoot. De eerste fase van de uitbreiding is momenteel in volle gang. Zo werd vrijdag het hoogste punt bereikt van het deel dat aan C1000 wordt toegevoegd. De supermarkt in Soest-Zuid slokt het grootste deel van de uitbreiding op. Van de 1.500 vierkante meter bruto winkeloppervlakte zal ongeveer 850 vierkante meter worden benut door C1000. Voorzitter J. Wessels van de verenigde ondernemers in Zuid ziet de uitbreiding van C1000 als een 'primaire levensbe hoefte' voor het winkelcentrum. "Het houdt de overige winkels overeind. C1000 had natuurlijk veel te weinig ruimte. En als een supermarkt wegvalt, is het binnen vijf jaar met de andere winkels ook gedaan." Wessels is dan ook blij dat Cl000 groter wordt en dat straks ook het aanbod van winkels nog gevarieerder zal zijn. Onder de nieuwkomers bevindt zich Colitico. De juwelierszaak is al geves tigd aan de Van Weedestraat en opent te zijner tijd een filiaal aan de Zuidpro menade. Coiffure Jan Sluijter verhuist van de noordkop van de Soesterbergse- straat naar de Zuidpromenade. In die nieuwe zaak zal tevens ruimte worden ingericht voor een parfurmerie. Taba- korie J. Akkerman verruilt het huidige pand (aan de Steenhoffstraat) voor de winkel van Boutique Uno. De mode zaak zal dan haar intrek nemen in een nieuw gedeelte aan de Zuidpromenade. De ondernemers krijgen er nog meer nieuwe collega's bij: een vlaaienwinkel en een breng- en haaladres van een sto merij die al in Amersfoort is gevestigd. In september beginnen de werkzaam heden voor de uitbreiding van Blokker en Het Kruidvat. Ook boekhandel Van de Ven krijgt er ruimte bij. Wanneer de diverse winkels openen of het nieuwe deel in gebruik nemen, is niet bekend. Bij Cl000 verwacht men dat de aanbouw in november wordt ge opend. De huidige koelcellen en maga zijnruimte worden winkel. Ook het nieuwe deel (nabij Apotheek Soest) zal gedeeltelijk als winkel worden inge richt. De overige ruimte gaat C1000 als koelcel, kantoor, magazijn en kantine benutten. Aan de Zuidpromenade wordt mo menteel hard gewerkt aan de uitbrei ding. Er komt 1.500 vierkante meter bruto winkeloppervlakte bij, hetgeen neerkomt op een toename van vijftig procent. Foto: Goos van der Wilt. Parkeerplaatsen Het parkeerprobleem, zo daar al sprake van was, is nu opgelost. Afgelopen vrij dag werd de tweede, tijdelijke parkeer plaats aangelegd. Die ligt schuin achter het hoofdkantoor van de ABN/AM- RO-bank en is bereikbaar vanaf de inrit aan de Soesterbergsestraat. Achter Cl000 en Blokker was al een tijdelijke voorziening voor auto's gerealiseerd. Die is het beste te bereiken vanaf de Os- sendamweg. Volgens Wessels zijn er nu zelfs meer parkeerplaatsen dan voordat de werk zaamheden begonnen. Over de situe ring van de definitieve parkeerplaatsen wordt nog overleg gepleegd. De voor zitter van Hartje Zuid: "We hebben niet echt gemerkt dat we een poosje minder parkeerplaatsen hadden. Dat zegt wel iets over de trouw van onze klanten. Ze hebben het voor lief genomen, maar ze kunnen nu weer naar hartelust parke ren." i 20339. Woorden schieten soms te kort, zijn dan gedoemd te verworden tot 'understatements'. Zelfs superla tieven doen in sommige gevallen afbreuk aan hetgeen ze op schrift moeten uitbeelden. De meest fraaie bijvoeglijke naamwoorden geven de lading van het zelfstandig naamwoord niet altijd de extra glans die het verdient. Zo is elke letter, gewijd aan de voorstel ling van Picto Facto, er één die zich op glad ijs begeeft. 'Dare Dare', waarin geen woord werd gesproken, is daar een sprekend voorbeeld van. Zij die het theaterstuk aanschouwden, kunnen dat stilzwijgend beamen. Er was spektakel aangekondigd. En daarmee was vooraf al niets te veel gezegd. Picto Facto zorgde letterlijk en figuur lijk voor vuurwerk en was toch veelbe sproken, mede gezien het aantal klach ten over geluidsoverlast (zie artikel voorpagina). Maar Picto Facto en de organisatoren van de kinderboerderij De Vrije Teugel en Etcetera La Strada hadden dat laatste niet verdiend. Verrassend was de overgang van wach ten naar kijken. Vanaf het eerste ogen blik dat de Franse artiesten hun publiek overvielen, sleepten ze de toeschou wers in een bloemrijke droomwereld. Picto Facto smaakte zoet als honing, maakte onverzadigbaar, raakte ieder een tot op het bot, verzaakte geen mo ment, blaakte van raffiniteit en het pu bliek ontwaakte na drie kwartier. Creatieve breinen, fraaie lichteffecten, indrukwekkend vuurwerk, boeiend ac teertalent, doordringende muziek, ver tederende outfits. Het zijn de superla tieven 'alias' understatements voor Pic to Facto. En juist daarom was het teleurstellend, dat er zo weinig getuigen waren. Na tuurlijk, ze stonden in drommen buiten de afrastering van de kinderboerderij als Zeeuwse meisjes met de hand op de knip te kijken en moeten zich toch ge schaamd hebben dat ze geen vijf piek over hadden voor de voorstelling(en) én de kinderboerderij. Want met slechts honderdtwintig beta lende bezoekers schiet De Vrije Teugel er financieel bij in. Ondanks de tien mil le subsidie van de gemeente en nog eens de helft daarvan van de provincie Utrecht zal de welzij nsinstelling aan het Vedelaarpad geld moeten bijleggen. Alleen Picto Facto legde al een reke ning op tafel van 10.000 gulden. De Fransen waren 's middags om tien voor drie begonnen met het opbouwen van hun ingenieuze decor, hadden zich een half uurtje pauze gegund om wat te eten en waren na het optreden tot half vier 's nachts in de weer om op te breken. En natuurlijk kwam Gebakken Eieren, dat 's middags het spits had afgebeten met een middeleeuws theater, en het Franse Coatimundi (uitstekende mime) even min voor niets naar de kinderboerderij. Teleurstelling "We gaan er niet dood van", stelde Leo van den Berg zichzelf gerust, al gutste Gebakken Eieren beet vrijdagmiddag het spits af. Coatimundi en Picto Facto volgden tijdens het theaterfestival op de kinderboerderij De Vrije Teugel. Foto: Goos van der Wilt. de teleurstelling van zijn gezicht. Dat werd nog eerder veroorzaakt door het feit dat de mensen het hadden laten af weten, dan dat er geld bij moet. "Hoe veel? Dat weten we nog niet. We heb ben het theaterfestival georganiseerd in samenwerking met Etcetera La Strada. We hebben samen de publiciteit en zo gedaan en ik heb nog niet alle rekenin gen binnen." "Pas sprak ik een man. Hij zei: 'Is Rob de Nijs echt geweest? Ik dacht dat het een grapje was'. Misschien blijven de mensen weg, omdat ze van een kinder boerderij dit soort activiteiten niet ver wachten", aldus Van den Berg. Hoe dan ook, de mensen bleven in gro ten getale weg. Wellicht gaven ze de voorkeur aan de theatervoorstellingen in de binnenstad van Amersfoort, zeker is dat een aanzienlijk aantal theaterlief hebbers vrijdag al op de vakantiebe stemming was gearriveerd. Het enthousiasme op de kinderboerde rij is echter ontembaar, zo lijkt het. Vol overgave storten de medewerkers zich de komende weken in de twee zomer kampen en op 6 september doet De Vrije Teugel een recordpoging voor de langste 'dierenoptocht'. Dié bonte stoet zal moeten worden gevormd door on geveer 2.500 tot 3.000 schoolkinderen. ifoort 2567 g 14 13227 Per vliegtuig, auto, boot, trein èn fiets maakt de Schotse jeugd deze en volgen de week kennis met Holland. Foto: Goos van der Wilt. Scholieren uit Soest en Baarn waren al eens drie weken in de Verenigde Staten. Leeftijdgenoten uit Schotland zijn nu in Eemland, net als enkele jaren geleden. Menu Eén ding is zeker: de Schotse jeugd zal zich niet vervelen. Morgen staan de Eu romast in Rotterdam en het Ruimte centrum in Noordwijk op het menu, een dag later krijgt ze een boottocht op het Naardermeer en een bezoek aan het Muiderslot voorgeschoteld. In het weekeinde verblijven ze met hun Ne derlandse vrienden en vriendinnen op de Loosdrechtse Plassen, waar ze zullen zeilen. Na een vrije dag vertrekken ze op dinsdag 26 juli naar Amsterdam voor een onvermijdelijke 'sightseeing'. Daarna volgen bezoeken aan één van de Spakenburgse dagen, De Efteling en Veenendaal. In die laatste plaats komen diverse groepen van Operation Friendship bijeen voor sportactiviteiten en een disco-avond. Het toetje voor de Schotten bestaat uit pannekoeken eten bij één van de gast gezinnen. Daarna, op zondag 31 juli, wordt bij een ander gezin een afscheids feest gehouden en op 1 augustus is Schiphol het reisdoel, niet de eindbe stemming, want vanaf de Nederlandse vlieghaven stijgen de Schotten dan op voor een enkeltje Schotland. sh U 4L 18810

Soester Courant | 1994 | | pagina 3