1 fscheid van groep 8 Carolusschool 75 jaar Fokker in luchtvaartmuseum Wereldruiterspelen op de Vlasakkers Renovatie van 42 woningen van WS 45 Kermis in feestweek van 29 april tot en met 6 mei Commotie over fout parkeren Buitenlandse 'aircadetten' te gast bij zweefvliegers PAGINA 6 gesloten ustus. Veel belangstelling voor 'Vreemde Kuren" iigen riE i JSTUS :n en ELLEN t. Amerikaanse verkoopdagen j op 20 en 21 juli Installatie, video en televisie uit woning gestolen Première tentoonstelling van schilderijen Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijke standlj Hulpverlening I j British Columbia Boys Choir uit Canada op bezoek Inbrekers tillen zich een breuk aan hefbrüg van 800 kg WOENSDAG 20 JULI 1994 Cross Country en korte- baanwedstrijden Zowel binnen als buiten ingrijpende verbeteringen YTvtf'*?* Soesterbergers benaderen college Radio uit auto Op klaarlichte dag spullen gestolen uit woning Op vliegbasis Soesterberg Een groet van het vakantieadres naar Soesterberg Radio/cd-speler uit auto gestolen Agenda takenburg in 7.00 - 9.00 uur SOESTERBERGSEiyCOURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 estaurant >1 DS Soest 07 eopend jffetten, hes e.d. mt irte" carb. - 18352 lat sroen. O »o»o»o«o« 'i garage scherm- al grond- er, open slaapka- 'dieping: Ondanks de drukkende warmte waren ongeveer tachtig ouders en belangstellenden van groep 8 naar de Carolusschool gekomen. Groep 8 was afgestudeerd en wilde dat wel eens luid en duidelijk laten zien. Directeur Rien Poort heette allen welkom en gaf een korte uit leg van de musical Vreemde ku ren'. Acht jaar geleden moesten ze nog op hun knieën om op het podium te ko men, nu gaat dat in één keer en zelfs met een musical. Toen kwamen ze op school aan de hand van moeder of vader, nu neemt dat kind pa of moe bij de hand, aldus de heer Poort. De 26 medewer kers stonden met gierende zenuwen in het lijf te wachten op het beginsignaal. Op het toneel stond een grote gemetsel de wensput en dan is het zover. Via kor te sketches werd nader kennisgemaakt met de hoofdrolspelers. Daarbij her haalde zich de zang met als inhoud: "Heb je last van wintertenen? Pukkel tjes? Scheuten in je rug? Kom dan ku ren in het kuuroord van juffrouw Baps! Het enige kuuroord met wensput". Het is een verhaal over juffrouw Baps en haar personeel die de handen vol heb ben aan hun vreemde gasten. Bij de komst van ene Ome Jan denkt men de broodnodige rust in het kuuroord te hebben verkregen. Dit pakt echter heel anders uit. De spelers wisten niet alleen hun rol goed te vertolken, ook was hun kleding als zodanig aangepast. Lisette Hoeré en Lindsay Tammer waren geen meisjes van een jaar of 11 maar echte (dure) dames. Groots was Ties van de Beek in de rol van kolonel Rakelings. Hier en daar werden grote mensenbe grippen goed op de hak genomen, tot hilariteit van de aanwezigen. Groep 8 werd in deze musical goed geholpen in bijrollen door leerlingen van groep 7. Elke episode werd besloten met zang en muziek, waarin de zang van bijzonder goede kwaliteit was. Soms, bij een heel lang stuk proza, was men even de tekst kwijt, maar de tegenspelers wisten dat goed op te vangen door zelf die bewuste zin of dat woord te zeggen. Een gema zelde kruiswoordpuzzelaar was zo'n beetje de rode draad in het geheel. Geen moment was het toneel leeg of keek men tegen een kleine pauze aan. Het werd één vloeiende beweging met op sommige momenten een propvol podium waarin iedereen opvallend goed de toegewezen plaats en rol wist te vertolken. Maatschappelijke onjuistheden werden klip en klaar aan de kaak gesteld en met een verve opgelost waarop minister Kok jaloers zou kunnen zijn. Na drie kwartier non-stop was het even op adem komen in een korte pauze. Enke le leerlingen gebruikten de tijd om zich te grimeren, anderen keken terloops nog even in de tekst. Martijn van Laar, Cyriana Rodriquez, Fleur Venhuizen en nog een paar willen wel iets kwijt. In december begonnen ze met leren van de liederen. De rollen pasten volgens hen helemaal bij de persoon. 'Een ze nuwachtige rol kreeg een zenuwlijer' probeerde Fleur Venhuizen al bewe- De musical van groep 8 van de Caro lusschool mocht geslaagd worden ge noemd. gend uit te leggen. Meester Jan W. van Wolferen gaf hier en daar enkele aan wijzingen. Op zijn schouders rustte de algehele leiding en dat deed hij met een lachend gezicht. 'In oktober 1994 zijn we begonnen met het zoeken van het idee. We kwamen toen bij de musical "vreemde kuren" en hebben dat met de kinderen besproken. Zo hebben we getracht ook de rollen bij de juiste kinderen te plaatsen. Als le raar van groep 8 doe ik dit al ongeveer zeven jaar. Het is leuk werk omdat het een stuk enthousiasme bij de kindren naar boven brengt'. Na de pauze draai de alles om de vertrouwensman ome Jan. Iedereen vertelde hem haar of zijn geheimen maar daar maakte hij mis bruik van, mits men hem goed betaalde. Op het laatst was hij volbeladen met gouden kettingen, horloges en uiter aard veel geld. Zelfs de kolonel moest eraan geloven. Op het moment dat alles helemaal uit de hand ging lopen kwamen er twee re chercheurs en ontmaskerden ome Jan als een misdadiger, waarop hij werd gearresteerd. Om precies negen uur stonden alle medewerkenden op het podium om het slotlied in te zetten. Als echte professionals -en dat waren ze bij na- werden ze in de bloemetjes gezet en kregen ze een foto van hun groep met alle leerkrachten van de Carolusschool als aandenken. s, een irg-op- i2. haard, aapka- ieping: an on- 5 In verband met het vertrek van het Amerikaanse luchtmachtonderdeel van de vliegbasis Soesterberg, worden overtollige artikelen openbaar ver kocht. Deze verkoop wordt gehouden op het terrein van de vliegbasis, ingang Hertenlaan (Den Dolder). De eerstvol gende verkoopdagen zijn woensdag 20 en donderdag 21 juli van 10.00 tot 13.00 uur. In september van dit jaar zullen de laat ste Amerikanen hun werkzaamheden op de vliegbasis beëindigen en naar hun vaderland terugkeren. Tot die tijd wor den diverse diensten opgeheven en de daarin vatbare goederen ter verkoop aangeboden. De verkoopdagen zullen waarschijnlijk tot september worden herhaald. Op vertoon van een geldig le gitimatiebewijs heeft men toegang tot deze verkoop. De goederen moeten in dollars worden betaald. Er is een groot assortiment aan goederen te koop, van een theelepeltje tot aan een vrachtauto. Het Oranje Comité Soesterberg staat in het bijzondere feestjaar 1995 ook voor een bijzondere fi nanciële uitdaging. Een feestweek vanaf zaterdag 29 april tot en met zaterdag 6 mei organiseren kost méér dan enkele dubbeltjes. In gesprekken met gemeentelijke auto riteiten bleek al snel dat het comité in eerste instantie zelf op dit gebied de handen uit de mouwen moest steken. Een uitdaging die zij aannam met de opmerking dat de gemeente niet dwars moest gaan liggen bij eventuele aanvra gen. Het Oranje Comité benaderde de kermisexploitant die elk jaar ook in Soesterberg zijn activiteiten ontplooit. Hem werd gevraagd of hij in die feest week op het grote terrein aan de Kamp weg een kermis kon exploiteren. Hij reageerde positief. Daarop werd het college van B&W van de gemeente Soest om toestemming ge vraagd. Het college ging hiermee ak koord, mits de huurbedragen van de at tracties ter beschikking werden gesteld van het Comité 50 jaar Bevrijding in de gemeente Soest. Een complete audio-installatie, een KTV en een video zijn in het weekeinde gestolen uit een woning in Apollo. De spullen werden meegenomen, nadat een deur was geforceerd. De 37-jarige bewoner van het pand meldde de in braak zondag. De waarde van de buit is niet bekend. Met ingang van woensdag 20 juli wordt in het Militaire Luchtvaart Museum een tentoonstelling ge opend niet titel: 75 jaar Fokker voor de Militaire Luchtvaart. Het Museum heeft de eer de première te verkrijgen van de presentatie van 52 prachtige kunstwerken van de bekende luchtvaartschilder Serge Stone. Hij studeerde in 1967 af aan de Ko ninklijke Academie te Den Haag en in 1984 werd zijn eerste expositie in het Soesterbergse Museum gehouden. In 1990 kreeg Serge Stone opdracht van vliegtuigfabriek Fokker voor het schil deren van enige Fokker 50-vliegtuigen. Dit mondde uit om alle 52 door Fokker gebouwde typen vliegtuig te schilderen. Wie was die Fokker? Anthonie Her man Gerard Fokker werd op 6 april 1880 geboren in Biltar, bij Kediri in het toenmalige Nederlands-Indië. Kort daarop verhuisde de familie Fokker naar de'Kleine Houtweg in Haarlem. Op school blonk Fokker niet uit in ijver voor de lesstof; hij had meer aandacht voor technische zaken, spoorbaan en boot en sleutelde graag aan auto's. In 1910, nadat hij was afgekeurd voo^ mi litaire dienst, vertrok hij met zijn vriend Frits Cremer naar de Automobil Fach- schule te Zahlbach in Duitsland. Behal ve onderricht in auto's werd er ook een cursus vliegtuigconstructie en een vlie geropleiding gegeven. Al snel begon hij, samen met de le luitenant Von Daum, zijn eigen vliegtuig te bouwen, de Spin. Op 24 december 1910 maakte hij de eerste vlucht en op 31 augustus 1911 oogstte hij bij een demonstratie te Haarlem veel succes. Nederland was toen nog niet rijp voor eigen vliegtuig bouw. Derhalve bleef Fokker in Duit sland, waar hij eigenaar werd van een vliegtuigfabriek met de naam Fokker Aeroplanbau. Zo bouwde hij tijdens de Eerste Wereldoorlog 7600 vliegtuigen waarvan de driedekker en tweedekker grote bekendheid verkregen en bij de vijand zeer geducht waren. Eén van zijn belangrijkste uitvindingen uit die tijd was de gesynchroniseerde vliegtuigmi trailleur. Na de Eerste Wereldoorlog wist Fokker met hulp van de luitenant vlieger W.C.J. Versteegh het bedrijf over te brengen naar Nederland. Op 21 juli 1919 werd in Amsterdam de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek op- Eén van de afbeeldingen die op de ten toonstelling zijn te zien. gericht, met dhr. Fokker als directeur en enige aandeelhouder. Tot 1940 wer den daar ruim 1400 vliegtuigen ge bouwd. Op 23 december 1939 overleed A.H.G. Fokker in het Murray Hill Hos- pital te New York. Na de oorlog werd het werk van Fokker voortgezet, en met succes. Soesterberg en zijn omgeving kent heel goed de F-27 Friendship/ troopship, terwijl momenteel de F-50 en de F-100 in produktie zijn. Deze en in totaal 5 2 Fokker vliegtuigen kan men in het Mililitaire Luchtvaart Museum bewonderen in de prachtige schilderij en van Serge Stone, Zondag 24 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantorij Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. C.M. Graafstal, Ermelo, gez. dienst GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 gez. dienst in De Hoeksteen STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.00 mw. A. Visser Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F. Prause Oude Tempellaan, tel. 51517 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts HJ.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveeo, Kampweg 50, tel. 52467 (na afspraak). GEBOREN: Lotte dochter van Leo de Veen en Anja Smorenburg, Gen. Winkelmanstraat 130. OVERLEDEN: Ernst Robert Cornelis Halberstadt. IIulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Centrum voor Maatschap pelijke Dienstverlening Soest-Baarn- Eemnes Generaal Winkelmanstraat 103 (ge- ref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Grof vuil Tel. 02155-93666. Het bekende en vooral beroemde Ca nadese jongenskoor, 'the British Co lumbia Boys Choir' uit Vancouver, be staande uit 31 leden in de leeftijd van 8 tot 24 jaar, is met ingang van 20 juli weer in Nederland. Traditiegetrouw hebben de zangers hun intrek genomen in het gebouw van Kontakt der Kontinenten, van waaruit zij concerten zullen geven in Neder land, België, Duitsland en Oostenrijk. Op zaterdag 23 juli is het eerste concert in Vianen om daarna via Harderwijk, Middelburg, Naarden, Utrecht, Bols- ward, Amersfoort, Noordwijk, Woer den, Ede en Arnhem op zondag 7 au gustus op te treden in de Caroluskerk in Soesterberg. Daarna worden ze verwacht in Hasselt, München, Salzburg, Oberndorf en We nen. Maandag '22 augustus zit hun 'vakantie' erop en vertrekken ze vanuit Frankfurt terug naar Vancouver. Criminelen worden nog wel eens om schreven als 'zware jongens'. Zwaar was ook de hefbrug voor auto's, die be gin vorige week bij een bedrijf aan de Amersfoortsestraat werd gestolen. De buit weegt niet minder dan achthon derd kilogram. Om de hefbrug mee te kunnen nemen, moesten de inbrekers het hek van het perceel vernielen. Bureau Soesterberg Dorpsplein 17a, Soesterberg Postadres: Postbus 2002 3760 CA Soest Tel. 03463-51555 Openingstijden: maandag t/m vrijdag 12.00-13.00 uur en ook donderdag 19.00-21.00 uur Alarmnummer 06-11 Op zaterdag 30 juli wordt op de Vlasakkers de start gemaakt van de Wereldruiterspelen 1994. Uit diverse landen zijn de deelnemers gekomen voor de Cross Country, een zware opgave voor mens en paard. Nieuw zijn de korte-baan- w edstrijden. Twee bij twee draven de paarden over een baan van circa 300 meter. Acht paardenparen doen hieraan mee in een soort afvalrace. Uiteindelijk blijft het sterkste en snelste paard over en dat mag zich 'wereldkampioen kortebaan- draver 1994' noemen. Verkeersmaatregelen In het kader van de Wereldruiterspelen 1994, die op de Vlasakkers worden ge houden, zullen op zaterdag 30 juli én zaterdag 6 augustus bepaalde verkeers maatregelen om en nabij Soesterberg plaatsvinden. Op 30 juli wordt de Van Weerden Poelmanweg tussen de Amersfoortsestraat en de Paltz voor al le verkeer afgesloten. Op 30 juli én 6 augustus is de Richelleweg afgesloten voor verkeer van/naar de Mercury/A- pollo; het Zeisterspoor, de Kolonel van Royenweg en de Laan van Blussé van Oud Alblas is voor alle verkeer afgeslo ten. Verkeer via de Doornseweg naar de Kolonel van Royenweg is op die twee dagen niet mogelijk. Automoblis- ten die het evenement op de Vlasakkers willen bezoeken, worden verzocht ge bruik te maken van de rijksweg A-28 (Utrecht-Amersfoort). Een bewegwij zering is op deze weg aangegeven. Ver keer uit de richting Amersfoort dient de afrit Soesterberg aan te houden en ver keer in de richting Utrecht dient ge bruik te maken van de afrit Zeist/Den Dolder. Men moet rekening houden met filevorming en vertraging en Soes- terbergg kan op beide dagen worden geconfronteerd met verkeersoverlast. «ar--*** De Woningstichting Soest verricht sinds 20 juni aan 42 woningen aan de Anthonie van Leeuwenhoek laan, de Christiaan Huijgenslaan en de Professor Lorentzlaan groot onderhoud. In overleg met de be wonerscommissie is een onder houdsplan ontwikkeld, bestaande uit het uitvoeren van onderhouds werkzaamheden aan de binnen- en buitenzijde van de woning en het uitvoeren van woningverbeterin gen. Aan de buitenzijde bestaat dit uit het verwijderen van de schoorstenen, het vernieuwen van de dakpannen en dak ramen, reparatie van de betonnen la teien boven de kozijnen en balkons, metsel- en voegwerk, reiniging spouw muur, betere bevestiging van de voor- en achter- balkonhekken, vernieuwing van kozijnen, ramen en deuren en het schilderen daarvan, de regenpijp aan de voor- en achterzijde wordt vervangen, reparatie c.q. vernieuwing van ramen, kozijnen en deuren berging, vervangen garagedeuren door kanteldeuren, ver vangen van de asbest golfplaten en waar nodig bestrating van de brandgangen. De binnenzijde van de woning krijgt de navolgende renovatie onderdelen te verwerken: reparatie van ernstig ge scheurde plafonds, vervanging van krom getrokken deuren, controle van hang- en sluitwerk, vervanging deur krukken, controle van alle gasleidingen en zo nodig vervangen, controle juiste aarding van elektrische installaties, het plaatsen van extra stopcontacten in woon- en slaapkamers, het doorspuiten van de binnenriolering, isolatie woon- kamerraam voorzijde, waar nodig ver- De renovatie wordt uitgevoerd in op dracht van de Woningstichting Soest, de eigenaar van de huurhuizen. vangen vlizotrap, vervangen oud of ka pot sanitair. De bewoners mogen zelf bepalen welke verbetering zij wel of niet laten uitvoeren. Dit geldt niet voordak en spouwmuurisolatie. De navolgende verbeteringen kunnen op verzoek wor den uitgevoerd: dubbelglas en extra in braakwerend hang- en sluitwerk, dou cheverplaatsing, keukenverbetering, toiletverbetering, c.v.-iristallatie be staande uit aanleg c.v.-installatie, ver vangen van de ketels die ouder zijn dan 15 of 20 jaar. De voorgestelde isolatie voorziening en inbraakwerende voor zieningen hebben een huurverhoging die volgens de WS gelijk is aan de be sparing van het gasverbruik. Kennelijk blijft het een probleem om auto's op de juiste wijze te par keren. Zo werd het college van B. en W. benaderd door particulieren en instanties met het verzoek of er iets gedaan kan worden tegen fou tief parkeren. Men ergert zich aan auto's die helemaal of half op het trottoir geparkeerd staan. Niet alleen belemmert dat in bijzondere mate rolstoelhouders, maar ook gaan tegels losliggen, met alle gevolgen van dien. Moeders met kinderen moeten soms via de straat hun weg vervolgen. Het college heeft over dit punt contact opgenomen met de politie. Hoewel het activiteitenplan van de politie andere prioriteiten aangeeft, is de toezegging verkregen dat tijdens surveillance aan dacht aan dit probleem zal worden ge schonken. Zeker in geval van 'verkeersgevaarlijke situaties' is eerder optreden te verwach ten. Deze reactie van de politie heeft hier en daar nogal wat commotie ver oorzaakt. Een huismoeder vertolkte het aldus: "Je ziet de politie nooit en als ze er zijn, doen ze dus kennelijk ook niets." Mogelijk dat politie kan aange ven welke prioriteiten hun activiteiten plan aangeeft, om duidelijk te maken waar ze wèl naar kijkt. Op de Anthonie van Leeuwenhoeklaan is een radiocassetterecorder uit een au to gestolen. Dat is vrijdag tussen 01.00 en 07.00 uur gebeurd. Een vijftig-jarige Soesterberger kwam daarvan melding doen bij de politie. Bewoners van de Van der Griendtlaan zijn zondag op klaarlichte dag bestolen van een grote hoeveelheid apparatuur. Niet minder dan drie stereotorens wer den ontvreemd door de inbrekers die ook drie televisietoestellen, een video recorder, computerspelletjes, horloges en 65 cd's meenamen. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 02155-21841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Jaarlijks organiseert de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) een interna tionale uitwisseling voor jongeren die belangstelling hebben voor de luchtvaart. In het kader daarvan komen op vrijdag 22 juli ongeveer 35 buitenlandse jongeren naar vliegbasis Soesterberg. De 'aircadetten' worden om 12.00 uur ontvangen door leden van de Amster- damsche Club voor Zweefvliegen. Ze krijgen een rondvlucht aangeboden in een zweefvliegtuig. Sommige leden van de club namen in het verleden ook deel aan ue uitwisseling. De jongeren komen uit verschillende NAVO-landen, Israël, Zweden en Hong Kong. Nederlandse jongeren, in de leeftijd van 17 tot en met twintig jaar, bezoeken in dezelfde periode andere landen. Het programma voor de buitenlanders bestaat verder uit een bezoek aan vlieg basis Valkenburg. Ze kunnen daar vlie gen in een simulator en daar stijgen ze tevens op voor een rondvlucht over de Deltawerken. In Amsterdam bezoeken ze het Rijksmuseum en de grachten, zijn ze te gast van de KLM en Fokker en kunnen ze een kijkje nemen in de wind tunnel van het NLR. Wat is er in uw vakantieplaats mooier, lelijker, aardiger enzovoort, vergeleken met Soesterberg? Deze vraag stelt de Vereniging Soesterbergs Belang aan al le plaatsgenoten die elders met vakantie gaan. U wordt verzocht dit op een an sichtkaart kenbaar te maken en deze te verzenden naar: VSB, Postbus 126, 3769 ZJ Soesterberg. De kaarten worden op vrijdag 9 sep tember tijdens de Informatiemarkt in het Dorpshuis tentoongesteld. De af zenders van de leukste kaarten, opmer kingen, reacties en suggesties komen in aanmerking voor een leuke prijs. Een inwoner van Soesterberg moet een nieuwe radio/cd-speler voor in zijn au to kopen. De geluidsapparatuur werd vorige week uit zijn wagen gestolen. Dat gebeurde op de Moerbessenberg. Woensdag 20 juli 10.00 Amerikaanse verkoopdag, vlieg basis 15.00 tennistoernooi LTV Sportpark Kerklaan 16.15 75 jaar Fokker, Mil. Luchtvaart Museum Donderdag 21 juli 10.00 Amerikaanse verkoopdag, vlieg basis 15.00 tennistoernooi LTV Sportpark Kerklaan Vrijdag 22 juli 15.00 tennistoernooi LTV Sportpark Kerklaan Zaterdag 23 juli 10.00 tennistoernooi LTV Sportpark Kerklaan Zondag 24 juli 10.00 tennistoernóoi LTV Sportpark Kerklaan Maandag 25 juli 19.30 Klaverjassen, Drie Eiken Opgaven voor de agenda: Van Maarenplein 1.

Soester Courant | 1994 | | pagina 7