En dit zijn de knallers van deze week: 089 'Regiopolitie Utrecht is onderbedeeld' 'Soester natuurbad' krijgt sjiek hotel met zeer luxe voorzieningen Soest heeft 'hart voor hout' Heldenmoed beloond met onderscheiding Bananen 3 Actueel 5 Handel/Wandel 7 Soesterberg Vanille- of aardbeien- vanilleijs VAKANTIE BEZORGERS ZEILSTRA STOMERIJ 72e JAARGANG NO. 48 WOENSDAG 27 JULI 1994 Tevredenheid van burgers neemt af Zorg over meer geweld tegen politiemensen Bouw gaat mogelijk in september van start Pluim van Milieudefensie en Novib Uitspraak rechter in affaire Soester vreemdelingendienst Forse buit aan Van Lenneplaan 4 Varia 'Vleesetende schildpad in vijver Libel' 'Amusementshal' mag van B. en W. niet in Soest Dader gestoord bij inbraak Hartmanlaan Redders haalden Ali (5) uit brandend huis C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Gevraagd Soester Courant Het Carnegie Heldenfonds r Redactie en administratie: Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13, Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 De regiopolitie Utrecht - waarin ook Soest is opgenomen - is onder bedeeld met middelen en mens kracht. Voor de ruim één miljoen inwoners is slechts een polities terkte van 2400 man/vrouw be schikbaar 1 op de 430), terwijl dat in andere grote regio's verhou dingsgewijs veel gunstiger ligt. Dat blijkt uit het jaarverslag 1993, dat vorige week werd gepubliceerd. Amsterdam/Amstelland heeft maar 840.000 inwoners en wel 5100 agenten (1 op 165), Rotterdam/Rijnmond heeft 1,1 miljoen inwoners (1 op 230)en 4800 agenten, en Haaglanden heeft 968.000 inwoners en 3600 agen ten (1 op 270). Dit terwijl de criminali- teitspercentages elkaar niet zo opval lend ontlopen (in Utrecht 9%, bij de andere regio's resp. 11, 10 en 7%). "Utrecht heeft ongeveer de helft min der politie dan de andere drie regio's, terwijl de problematiek vrijwel even groot is of zelfs groter," aldus het jaar verslag. Het inwonertal per politiefunc tionaris is zelfs ongunstiger dan het lan delijk gemiddelde. "Utrecht moet de komende jaren 6 mil joen gulden bijdragen omdat de gebou wen in andere regio's minder goed zijn," klinkt het enigszins wrang. "Bo vendien draagt Utrecht 8 miljoen gul den bij aan de oplossing van de proble men in andere regio's. De verhoudin gen kloppen niet meer," is de bittere constatering. "De personele sterkte in de regio Utrecht blijft ontoelaatbaar achter bij de rest van de Randstad," aldus de korpschef, mr. J. Wiarda in zijn voor woord. "Niettemin mag de burgerij blij ven rekenen op ons aller inzet." "Met grote zorg ben ik vervuld door het hoge aantal gewelddaden tegen politiemedewerkers," schrijft korps chef mr. J. Wiarda in het jaarverlag van de regiopolitie Utrecht. Hij telt in dat verband één dode en drie zwaargewonden, naast een aantal politiemensen die met ernstig ge weld geconfronteerd werden en daarvan een zware psychische en emotionele belasting ondervinden. "Het betreft steeds incidentele ge vallen, maar een verband met de ge weldscriminaliteit in de marge van de georganiseerde criminaliteit dringt zich op," aldus Wiarda. Het bedrijfsopvangteam maakt overu ren, de vaardigheidstrainingen wor den geïntensiveerd, auto's worden bepantserd. "In alle gevallen verdient het optre den van de politiemensen grote lof, niet alleen in tactisch en technisch opzicht, maar vooral door de ge toonde enorme inzet. Diep respect verdient de in deze gevallen getoon de moed," aldus de korpschef. Het jaarverslag gaat dan ook in op de veiligheidsgevoelens van de burgers. Uit onderzoek blijkt dat tweederde zich redelijk veilig voelt, en bijna eenderde zich soms of vaak onveilig. Meer dan de helft vindt dat de politie te weinig zicht baar is, te weinig uit de auto komt en te weinig tijd heeft voor allerlei zaken. De snelheid waarmee de politie ter plaatse is en de aanspreekbaarheid van de poli tie worden het meest positief gewaar deerd. Ongeveer tweederde van de burgers vindt dat de politie haar best doet en reageert op problemen in de buurt. De helft vindt dat de politie de buurt be scherming biedt. Minder dan de helft vindt dat de politie de zaken efficiënt aanpakt. De bevolking blijkt het 't minst eens met de stelling dat de politie con tact heeft met de bevolking. Minstens de helft oordeelt positief over het optreden van de politie. De helft of meer heeft geen behoefte aan harder optreden, meer bekeuringen of vaker ingrijpen. Het oordeel is in 1993 overi gens wel minder positief dan het jaar daarvoor. Landelijk daalt de "tevre denheidsscore" van 73 naar 64%, en dat beeld komt ook in Utrecht naar vo ren. "Het is niet duidelijk waaraan dit moet worden toegeschreven", aldus het jaarverslag. "Het lijkt verband te hou den met negatieve geluiden over de re organisatie, de vermindering van aan dacht tijdens die reorganisatie, de krap pe politiesterkte in vergelijking met an dere regio's en de stijging van de crimi naliteit." De Friese horeca-ondernemer G. Snijders, directeur van landgoed annex beautycentrum De Klinze in Oudkerk, wordt de exploitant van het hotelcomplex op het terrein van het Soester Natuurbad. Naar verluidt zal de bouw van het sjieke hotel met 85 kamers en 96 appar tementen in september - na de bouwvakvakantie - beginnen en in dezelfde maand volgend jaar op geleverd worden. Daarmee komt dan eindelijk - jaren na de sluiting van het bad aan de Van Weerden Poelmanweg, waaraan heel wat Soesters juist in deze tropische da gen nog met veel weemoed terug zullen denken - de definitieve "invulling" van het terrein naderbij. Projectontwikke laar Taphoorn kocht het gebied enkele jaren geleden aan van de gemeente, maar tot dusver ondervond hij de nodi ge vertraging bij de realisering van de ambitieuze plannen. Volgens persberichten zal het nieuwe complex met zijn zeer luxe voorzienin gen voor nogal wat werkgelegenheid in Soest zorgen. Genoemd wordt een ge tal van zo'n 90 arbeidsplaatsen. Theaterzaal Uit de beschrijving blijkt dat het gaat om een rond hotelgebouw met twee rechthoekige vleugels. In het hoofdge bouw zou ook een theaterzaal met 450 zitplaatsen gepland zijn. De twee vleu gels van drie-hoog gaan plaats bieden aan 85 hotelkamers plus een Italiaans a la carte-restaurant. Het hotel wordt via een glazen gang verbonden met een tweede gebouw, waarin een sport- en ontspanningsac commodatie is geprojecteerd. Daar achter is een 9-holes golfbaan gedacht en twee tennisbanen, een beautyfarm, een fitness-centrum, een sauna, massa gesalons en een binnen/buitenbad, dat ook voor niet-gasten toegankelijk wordt. Volgens de beschrijvingen komen er dan nog acht blokken met elk twaalf (koop)appartementen, met twee gara ges en een balkon, die kunnen profite ren van de hotelservice. Hoe duur die zullen worden en wat de naam van het geheel gaat worden is nog niet bekend. "Uw gemeente zette zich de afge lopen jaren meermalen in voor het behoud van het tropisch regen woud. Ze gaf grootverbruikers en consumenten het goede voorbeeld door minder tropisch hout te ge bruiken en sloot het Klimaatver- bond. 'Hart voor Hout' is uw ge meente erkentelijk voor deze maatregelen." Met deze woorden steken Milieudefen sie en de Novib, initiatiefnemers van de actie "Hart voor Hout" de gemeente Soest een pluim op de hoed voor het be leid. Tegelijk wordt gewezen op een nieuwe gemeentelijke maatregel, ge richt op de bouwwereld, waar Soest ook mee zou kunnen werken. De bouwwe reld heeft volgens de organisaties nog weinig initiatief getoond en ze willen dat ook Soest zich sterk maakt voor een verbod op tropisch hout bij het uitgeven van bouwgrond. Met dergelijke maat regelen kan het regeringsbeleid op dit punt ook een stimulans krijgen, aldus Milieudefensie en Novib. Daarin staat dat de houtkap in ongerepte bossen (waar nu zo'n 80% van het tropisch hout vandaan komt) zo spoedig moge lijk beëindigd moet worden. Door eisen te stellen bij de verkoop van bouwgrond kan de gemeente het ge bruik van tropisch hout terugdringen. De gemeente krijgt daardoor greep op ongeveer de helft van het tropisch hout- gebruik dat binnen de gemeentegren zen plaatsvindt. Dat hout zou dan niet meer gebruikt mogen worden, tenzij kan worden aangetoond dat toepassing van alternatieven onevenredige nade len oplevert. V erbodsbepaling Volgens de organisaties is zo'n ver bodsbepaling juridisch houdbaar, zoals blijkt uit een kort geding dat Uithoorn heeft gewonnen. Het voorbeeld van Uithoorn is sindsdien gevolgd door Utrecht en twaalf gemeenten uit het stadsgewest Den Dosch, en Leiden en Schiedam voeren al jaren een vergelijk baar beleid. Soest wordt uitgenodigd ook zo'n verbodsbepaling in te voeren. In 1993 was de import van tropisch hout al 20% lager dan de jaren daar voor. Uit onafhankelijk onderzoek blijkt dat die daling vooral het resultaat is van gemeentelijke inspanningen. Ook de meeste doe-het-zelf-ketens hebben zich inmiddels aangesloten bij "Hart voor Hout" en verkopen vanaf 1995 geen tropisch hout meer, behalve wanneer het op werkelijk duurzame wijze geproduceerd is. De rechtbank in Utrecht heeft vorige week twee voormalige agenten van de Soester vreemdelingendienst vrijge sproken van fraude met verblijfsver gunningen. De beide medewerkers, resp. 47 en 42 jaar, waren ervan be schuldigd dat ze drie jaar geleden had den geknoeid met de computerbestan den, waardoor illegale Turkse immi granten aan een verblijfsvergunning ge holpen werden. De rechtbank achtte de beschuldiging, waarvoor de officier van justitie resp. tien en vijf maanden celstraf had geëist, uiteindelijk niet te bewijzen. Volgens de verdediging was het destijds min of meer een rommeltje bij de vreemdelin gendienst, waarbij o.a. stamkaarten werden vernietigd nadat de gegevens in de computer waren gestopt. Daardoor was controle achteraf niet mogelijk. Bovendien kwam uit onderzoek naar voren dat in totaal wel acht mensen toe gang hadden tot de bestanden. De jongste van de twee agenten werd overigens wel veroordeeld tot een on voorwaardelijke celstraf van drie maan den, omdat de rechtbank bewezen achtte dat hij een Turkse man op on geoorloofde wijze onder druk had gezet om zijn verklaring tegen de oudste agent te wijzigen. Daarmee had hij het aanzien van de Soester politie en de vreemdelingendienst volgens de rech ter ernstig geschaad. Of er beroep wordt ingesteld is nog niet duidelijk. Na het vorige weekeinde ontdekten de bewoners van een huis aan de Van Len neplaan dat ze ongenood bezoek had den gehad. Vermist worden een video camera, drie geluidsboxen, een stereo set, een portemonnee (met o.a. wat kleingeld en een huissleutel) en een on bekend geldbedrag. Hoe de dader is binnengekomen is een raadsel, want braaksporen werden niet aangetroffen. De 47-jarige bewoner stelde de politie op de hoogte. Nieuw subsidieregiem ouderenbonden stuit op forse weerstand. 'Alle golfbanen in Utrecht gaan ten koste van waardevolle gebieden'. 'Soester bussen' worden 'ruiterbussen'. Trekkerbehendigheids- wedstrijden tijdens Gildefeest aantrekkelijk schouwspel. Vini's Bar: gezellig trefpunt in Soest. Videotheek Smitshof sinds zaterdag 'om de hoek' aan de Weegbreestraat. Tabakorie de Beer is flink uitgebreid. A&P: nieuwe supermarkt. Sterrenberg, sterk in zorg maar ook in beeldende kunst. Bewoners Amersfoortse- straat lijden nog steeds onder lawaaioverlast. Luchtvaartmuseum weer in de prijzen. Wereldruiterspelen 1994. Het is ook in Soest volop komkom mertijd, en daarom mag de vangst van een schildpad in de vijver bij de Libel in Overhees best in de krant. Dat vond in elk geval Peter van Nieuwburg (14), die vorige week in alle rust in de vijver zat te vissen tot hij opeens "beet" had: een heuse schildpad. Toegegeven: het monster van Loch Ness spreekt meer tot de verbeel ding, en bij de gemeente kijken ze ook niet verrast op van deze uitzon derlijke vangst. Linda Sibeyn van "Groen": "We weten dat ze er zit ten, ja. Er schijnen een paar van die waterschildpadden rond te zwem men. Ze zijn er natuurlijk niet van zelf ingekomen, maar er ooit door mensen in gestopt. Het zal wel gaan om een roodwangschildpad, die te groot werd om in huis te hebben. De dieren kunnen wel veertig centime ter worden." Volgens Linda Sibeyn zijn roo- dwangschildpadden overigens heu se vleeseters. "Ze voeden zich met visjes en ze kunnen ook bijten." Voor zwemmers levert dat geen pro blemen op. "Nee, ik denk niet datje gauw het risico loopt dat zo'n schild pad in je teen hapt. Het is natuurlijk de vraag of het aan te bevelen is om in de vijver te zwemmen, want zo schoon is het water niet..." Het College van B. en W. ziet niets in de vestiging van een zgn. "amusements hal" in Soest. Dat heeft het gemeente bestuur inmiddels ook laten weten aan de firma "WA Amusement in Hilver sum, die Soest gepolst had naar de mo gelijkheden van een vestiging. Volgens een woordvoerder van het bedrijf ging het om een hal waarin beslist niet alleen gok-automaten zouden staan, maar ook "gewone" speelautomaten. Het bedrijf schreef de gemeente on langs een brief met de mededeling dat het al een geschikte locatie op het oog had, maar de woordvoerder wil niet zeggen welke dat was. WA Amusement wilde graag eerst horen wat de voor waarden en de spelregels zouden zijn voor een vestiging in Soest, alvorens tot huur of koop van het pand over te gaan. B. en W. hebben de firma nu laten we ten dat er geen vergunning wordt ver leend. De burgemeester zou zo'n docu ment moeten afgeven, maar de ge meenteraad heeft zich destijds unaniem uitgesproken tegen de vestiging van gok- en speelhallen in Soest, zodat er geen mogelijkheden zijn. Bewoners van de Hartmanlaan zagen vorige week 's nachts om kwart over twee een onbekend manspersoon in de tuin van de buren staan. Ze belden de buurman, die een kijkje ging nemen en de voordeur open zag staan. Voor het huis trof hij een attachékoffertje aan, dat de inbreker kennelijk had klaarge zet om mee te nemen. De dader zelf had intussen de benen genomen. Bij onder zoek bleek dat hij de keukendeur had opengebroken en ook een tas had weg genomen. Die werd later verderop in de Hartmanlaan teruggevonden, zonder de autopapieren, het rijbewijs, het pas poort en de 700 Duitse mark die erin hadden gezeten. De buren konden van de dader alleen zeggen dat het een jon geman van ongeveer 20 jaar was ge weest, met een lengte van ca. 1.80 me ter. Een bronzen medaille en een kristallen plaquette - dat houden Henk Buitenhuis (33) uit Dalfsen en Herman Gerritsen (31) uit De- yenter over aan hun reddingsactie op 18 februari van dit jaar, toen ze de vijfjarige Ali Hildid uit een brandende flat aan de Varenstraat wisten te bevrijden. Voor hun moed werden ze afgelopen vrijdag in Soest gehuldigd. Op die gedenkwaardige vrijdagmiddag waren beiden net opgehouden met hun werk in het Smitsveen, de een als uit voerder, de ander als schilder betrok ken bij het renovatieproject in deze Soester flatwijk. Plotseling hoorden ze hulpgeroep van de eerste verdieping, waar mevrouw Amina Hildid - oor spronkelijk afkomstig uit Somalië - met haar drie kinderen woonde. "My baby, my baby!" hoorden ze en zonder aarze ling stormden ze de trappen op, waar ze de flatwoning op nummer 210 in brand zagen staan. Moeder Amina had inmiddels met een stuk hout een slaapkamerraam stuk ge slagen en door dat raam probeerden Buitenhuis en Gerritsen de kleine Ali van het bed te halen waarop hij moest liggen slapen. Dat lukte niet, omdat Ali naar achteren kroop. Daarop gingen Buitenhuis en Gerritsen de woning bin nen, nadat Gerritsen de afgesloten deur had ingetrapt. Hij moest zich door de hevige rookontwikkeling terugtrekken, maar Buitenhuis ging door, vond Ali en bracht hem naar buiten, waarmee hij ongetwijfeld het leven van het kind red de. De inmiddels gearriveerde brand weer bluste het vuur. Oorzaak: Ali had met lucifers gespeeld, waardoor het gordijn vlam had gevat. Henk Buitenhuis snelde met Ali in zijn armen naar de buren, waar hij het kind in de gootsteen onder de kraan hield en op die manier ernstige verwondingen wist te voorkomen. Zowel Ali als zijn uiteindelijke redder moesten naar het ziekenhuis om zich te laten behandelen. Ali had wonden in het gezicht en ging door naar het brandwondenziekenhuis in Beverwijk. Henk Buitenhuis kon on danks zijn ademhalingsproblemen snel naar huis. Huldiging Alle betrokkenen ontmoetten afgelo pen vrijdagmiddag - gezond en wel - in de kleine trouwzaal van het gemeente huis: Ali zelf, z'n moeder, z'n broertje en zusje en een vriendje, en natuurlijk zijn twee redders: Henk Buitenhuis en Herman Gerritsen. Daarnaast politie chef mevrouw Zorko en een brand weerdelegatie, bestaande uit de heren Bakker, Moraal en Steeman, en oud- kinderarts mevrouw Schuurmans. Ze Ali bediende vrijdag de brandspuit rtietassistentie van brandweercomman dant Ton Bakker. Henk Buitenhuis (L), Ali Hildid en Herman Gerritsen (r.) hebben volgens burgemeester De Widt nu een "band voor het leven Foto: Aldo Allessie waren door burgemeester Hans de Widt uitgenodigd voor een bijzondere huldiging namens het Carnegie Hel denfonds, dat mensen eert die met ge vaar voor eigen leven anderen hebben gered of daarvoor in elk geval hun uiter ste best hebben gedaan. Volgens De Widt konden ze gelukkig allemaal w(eer lachen en was er tussen Ali en zijn redders een band voor het le ven ontstaan. "Iedereen denkt wel eens: wat zou ik doen in zo'n situatie, maar het is meestal een kwestie van je- doet-het-of-je-doet-het-niet," aldus de burgemeester. "Je weet nooit van tevo ren waar het eindigt, maar achteraf kunnen we vaststellen dat u gelukkig ter plaatse was en snel handelde. Het had allemaal veel erger kunnen zijn." Brandweerauto Hij roemde het snelle en doortastende optreden van de heren Buitenhuis en Gerritsen en overhandigde hen resp. een bronzen medaille en een kristallen plaquette, alsmede een "loffelijk ge tuigschrift", beschikbaar gesteld door het Carnegie Heldenfonds. Het fonds had positief gereageerd op de voor dracht van de burgemeester. Ook de kleine Ali kreeg een mooi cadeau: een heuse brandweerauto van Lego. Dat kwam bijzonder goed van pas, want Ali had diezelfde middag op uitnodi ging van commandant Ton Bakker al een kijkje bij de Soester brandweer mo gen nemen en daaarbij ook eigenhandig de brandspuit gehanteerd. Dat ging hem goed af. Ali, nu nog leerling van de Regentuuter, is inmiddels vast van plan later óók brandweerman te worden... bak 1 Itr. c-noo voor de voor de maand augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 1 41 52 Het Carnegie Heldenfonds dankt zijn naam aan Andrew Carnegie, de Amerikaanse multimiljonair die aan het begin van deze eeuw een aan zienlijk deel van zijn vermogen be schikbaar stelde aan allerlei menslie vende en wereldverbeterende instel lingen. Hij financierde o.a. de bouw van het Vredespaleis in Den Haag. In 1904 richtte hij een organisatie op (na een explosie die in Pittsburg 178 mensen het leven kostte) die de red ders of hun gezinnen moest vrijwa ren van geldzorgen als gevolg van hun heldendaden. De Nederlandse afdeling van het Heldenfonds werd" in 1911 opgericht. Van Weedestraat 40 - Soest - Tel. 15558 Wegens vakantie gesloten van 25 juli t/m 5 augustus. I

Soester Courant | 1994 | | pagina 1