Zomertoer: drie dagen voordelig treinplezier! ISOESTERBERGI iVARIAl Zweefvliegers zijn met vakantie Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS British Columbia Boys Choir geeft 'home concert' in KdK Wat is Botulisme? Omstreden i trekt 'slechtj Ontdek sfeervol Maastricht! Combineer Zomertoer met 'n Rail Idee! Amsterdam: gezellig winkelen en op bezoek bij Nelson Mandela Den Haag en Madurodam: twee steden in één Rotterdam, stad van havens en Euromast mm\\ WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT PAGINA 10 Brand en onweer in Soesterberg Dader van inbraak in bouwkeet gevat Hevige plensbui zet Postweg blank Soester Courant Brandweer blust bosbrand bij bunker WOENSDAG 3 AUGUS' Belangstelling blijft v specialitei Kop-staart-botsing op Van Weedestraa Fietster gewond op kruising Soest-zuid Sinds de Amerikanen zijn vertrok ken is het stil geworden rondom de vliegbasis. Zo nu en dan ziet en hoort men één of ander straal vliegtuig dat een bliksembezoek aan het vliegveld brengt. Uiter aard blijft het bijna onopvallend geluid van helicopters zich met de dorpsgeluiden mengen. Nagenoeg zonder enig geluid zijn de zweefvliegtuigen van de Amsterdam- sche Club voor Zweefvliegen. Sinds ve le jaren hebben zij de vliegbasis Soester- berg als hun thuisbasis en zien we hen vooral in de weekenden boven het dorp cirkelen naar een thermiekbel. Tot en met zondag 7 augustus zullen we deze stille vogels heel weinig zien. Ieder jaar organiseert de zweefvliegclub een zweefvliegkamp in het buitenland. Ook dit jaar, aldus de Soesterberger Bert Aan, de public-relationsman van de Amsterdamsche Club voor Zweefvlie gen. Aan de sch in het woord Amster- De brandweer rukte zaterdagavond omstreeks half elf uit naar de Amers- foortsestraat, omdat bij Foodexpress een container in brand stond. Het vuur, waarvan de oorzaak onbekend is, werd geblust. Zondag even na middernacht gingen de brandweerlieden opnieuw naar dit adres, omdat een deel van het dak door het noodweer was ingestort. In Mercury werd omstreeks midder nacht hulp verleend bij wateroverlast ten gevolge van de hoosbui. De politie van het district Binnensticht (Zeist e.o.) heeft maandag een man aangehouden, die betrapt was bij een inbraak. Bij het verhoor bekende hij dat hij 's nachts had ingebroken in een bouwkeet bij het stortgat aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Daarbij had hij een portemonnee met ca. 50 gulden buitgemaakt. De hevige plensbui van maandagavond zette de Postweg in korte tijd blank. De putdeksels dreven weg en op een groot deel van de weg kwam een laag water van ca. dertig centimeter te staan, om dat de riolering het hemelwater niet kon verwerken. De brandweer zorgde er la ter voor dat het water wegkon. Volgens de politie was er sprake van enige wa terschade aan diverse huizen en bedrij ven. damsche kan men zien dat ze al heel wat jaren bestaan. Maandag 25 juli vertrokken ongeveer vijftig clubleden naar het vliegveld Ro- milly-sur-Seine, zo'n 200 km oostelijk van Parijs. Ze namen acht zweefvlieg tuigen mee en een lier. Er bleef één zweefvliegtuig op Soesterberg achter, dat met name wordt gebruikt door de thuisblijvers. Het verblijf op Romilly- sur-Seine duurt twee weken. Op zon dag 7 augustus vertrekt men weer naar Soesterberg. Wat is het doel van deze vakantie? Bert Aan: "Met name de zweefvliegers in opleiding hebben veel baat bij een zweefvliegvakantie, omdat zij dan da gelijks in staat zijn te vliegen. Zij kun nen zo in een korte periode veel oefen- vluchten maken. Op Soesterberg wordt, vanwege het militaire luchtver keer, voornamelijk in de weekenden gevlogen, waarna leerling-zweefvlie gers weer een hele week moeten wach ten op de volgende les. Voor de meer gevorderde zweefvliegers is het aan trekkelijk om eens vanaf een ander vliegveld dan het thuisveld te starten. De vliegers maken ook van de gelegen heid gebruik om afstandsvluchten te maken. Hierbij worden vluchten ge- voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 De brandweer rukte zondagavond te gen 20.00 uur uit naar de Lange Dui nen, waar een bosbrandje woedde. Het vuur werd gelokaliseerd bij de bunker in het duingebied, waar ongeveer twin tig vierkante meter gras in brand was geraakt. Het vuur was intussen bestre den door degenen die de brandweer hadden gebeld, en de spuitgasten hoef den alleen nog maar na te blussen. De brandweer was eerder die avond al uit gerukt om een autobrandje aan de Birk- straat te blussen. maakt van meer dan 200 kilometer. En dat allemaal op zonne-energie, aldus Aan. Aangezien zweefvliegen een sport voor iedereen is en zich in het bijzonder bo ven ons dorp afspeelt, zal Bert Aan re gelmatig via deze krant van zich laten horen. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 02155-21841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Sinds 20 juli zijn de leden van het British Columbia Boys Choir Thuis' in het Kontakt der Konti nenten. Dat is ook goed te zien aan de kleurige vlaggen die loom in de hitte ergens voor een raam van het gebouw hangen. Is dat nu Holland met die tropische warmte? Thuis hadden ze gezegd dikke truien mee te nemen want het is altijd koud in dat kikkerlandje... Dagelijks ziet men jongens van dit koor tussen 'home' en het dorp Soesterberg lopen, vaak met flessen vol frisdrank. Gerald van Wijk is naast concertmees ter ook één van de managers van het koor. Ondanks dat zijn ouders reeds in 1952 het Schiebroekse ruilden voor het Canadese Vancouver, spreekt hij op vallend goed Nederlands. Voor het eerst in deze funktie maakt hij zo'n toer- nee mee en het bevalt hem uitstekend. Uiteraard moet hij elke dag gaatjes vin den om even iets anders te doen. Tij dens het korte gesprek in het Kontakt der Kontinenten werd hij twee keer aan de telefoon geroepen om externe zaken te regelen. De open blik, de hartelijk heid en de stevige handdruk stralen en thousiasme uit. Kennelijk is niets teveel voor hem. Terwijl de jongens nog met het nagerecht bezig zijn is hij al volop in de running. Ja, het gaat goed met de concertreeks. Dank zij de goede begeleiding van Wico Bunskoek, directeur van het Kontakt der Kontinenten, loopt alles gesmeerd. In de hal van het KdK hangen de unifor men en toga's van het BCBC netjes in het gelid. Een paar jonge knapen lopen naar de mooie grote tuin en dagen el kaar stompend uit voor een waterge vecht. Van Wijk: 'Het zijn echte jon gens met voetballen, hockey, volleybal en in dit warme weer het aantrekkelijke waterspel. Vanavond zingen ze weer als engeltjes om morgen vroeg mogelijk tij dens het voetballen een raam in te trap pen'. Van Wijk houdt van zijn jongens en ui teraard zijn de gevoelens wederzijds. Op de vraag aan één van hen hoe hij over hun concertmeester denkt, gaat z'n duim veelbetekenend omhoog. Ze hebben geen tijd voor heimwee of iets in die zin, elke dag staat bol van aktivitei- ten met uiteraard centraal de concer ten. Van Wijk: 'Elk concert dat we ge ven is weer anders, daarom moeten we veel oefenen. Ook moeten de leden de muziek zich eigen maken, dat wil zeg gen dat zij alles uit het hoofd zingen. Nee, geen bladmuziek, dan ben je de concentratie kwijt. Eén keer per twee jaar maken we een buitenlandse trip. Dat vergt veel studie, twee keer per week oefenen we twee uur met daar naast een fikse eigen studie thuis. De jongens komen allemaal uit de regio Vancouver'. Als het gesprek gaat naar het concert van zondag 7 augustus a.s. in Soester berg, begint Van Wijk te lachen. 'That's our home concert' en om die reden wordt dat concert ook weer anders dan anders. 'We beginnen met koor en orgel vanaf de galerij. Dan lopen we zingend naar voren, tenminste dat lijkt mij wel mooi. Wacht even, ik schrijf dat ook even op want anders vergeet ik het nog. Het concert bestaat verder uit solozang, maar ook een mannenkoor zonder en met begeleiding van een gitaar. Voor het eerst laat ik het koor verspreid zin gen. Hier en daar een paar bij elkaar, dat kan goed in de Caroluskerk. De akoestiek is daar namelijk heel goed. Heel wat beter dan in de Canadese ker ken. Daar halen de wollen vloerbedek king en overgordijnen al het geluid weg. Elk stuk zal ik vooraf aankondigen, in het Nederlands. Ik hoop dat ze mij met mijn slechte Hollands kunnen verstaan. Ik hoop vooral dat het gezellig wordt. Ik hou niet van dat strakke en officiële, het moet een heerlijk gezellig zangfeest worden'. In het grote gebouw wordt zijn naam geroepen en verontschuldigend rent hij weg. 'Heerlijk, straks een home concert in Soesterberg', roept hij nog. Zondag 7 augustus 1994, Caroluskerk open om 19.30 uur, aanvang concert 20.00 uur, toegangsprijs aan de kerk voor f 15,— per persoon. Garantie: prachtige mu ziek door een stel fijne Canadezen on der leiding van een stukje Nederland. Komt dat zien, komt dat horen. Wat is botulisme? Word ik ziek als ik dode eenden aanraak? Word ik ziek als ik in water zwem waar bo tulisme voorkomt? Kan ik zelf groente inmaken zonder dat ik bo tulisme krijg? In dit artikel vindt u een antwoord op deze vragen. Er wordt ingegaan op de verschijnse len waaraan u botulisme kunt her kennen, hoe de ziekte ontstaat en de bestrijding ervan. Botulisme is een ziekte, die de laatste jaren voornamelijk onder watervogels slachtoffers heeft gemaakt. Met uitzon dering van één geval in 1987 is in Ne derland de laatste veertig jaar geen bo tulisme bij mensen geconstateerd. De oorzaak van de ziekte is een vergif dat door een bacterie wordt gevormd. Be smetting treedt op door het eten van voedsel, waarin het gif zich bevindt. Het ziektebeeld Het gif van de botuliSme-bacterie is een zenuwgif dat verlammingsverschijnse len veroorzaakt. De eerste tekenen die wijzen op botulisme bij watervogels zijn het niet meer kunnen vliegen of lopen, problemen met slikken en geen geluid meer kunnen voortbrengen. De ziekte krijgt een dodelijk verloop als de adem halingsspieren verlamd raken, hierdoor ontstaat zuurstoftekort, het dier raakt bewusteloos en stikt. Bij de mens verloopt het ziektebeeld ongeveer hetzelfde. Een droge mond, slikstoornissen en dubbel zien zijn hier bij de belangrijkste verschijnselen. De bacterie De bacterie die botulisme veroorzaakt, vormt het gif tijdens de groei. Vooral in dode, warme (bijvoorbeeld in warm water liggende) dieren groeit de bacte rie snel. Er is dan voldoende voedsel in de vorm van eiwit. Een temperatuur tussen de 20°C en 37°C en een zuursto- farme tot zuurstofloze omgeving zijn het gunstigst voor groei van de bacterie. Van de botulisme-bacterie zijn ver schillende typen bekend, aangeduid met de letters A tot en met G. De in Ne derland meest voorkomende botulis- me-bacteriën zijn van het type B, C en E. Botulisme bij watervogels wordt meestal veroorzaakt door het type C. Op dit moment mag worden aangeno men dat gezonde mensen voor dit type C niet gevoelig zijn. Mensen zijn wel ge voelig voor de typen A, B, E en F. Hiervoor zijn de omstandigheden be sproken waaronder de botulisme-bac terie groeit-en gif vormt. Vanzelfspre kend zijn er ook omstandigheden die voor de bacterie ongunstig zijn. Zoals een droge omgeving, temperaturen be neden het vriespunt en hoge tempera turen. Om dergelijke ongunstige situa ties te overleven vormt de bacterie spo ren. Een spore is een rustvorm van de bacterie. Met andere woorden: de bac terie verkeert in een soort sluimertoe stand. Sporen kunnen de meest barre omstandigheden overleven. Wanneer de leefomgeving weer gunstig wordt groeit de spore uit tot een bacterie. De ze gaat zich dan weer vermenigvuldigen en vormt gif. In ons hele leefmilieu, vooral in de bodem, komen sporen van de botulisme-bacterie voor. Botulisme bij mensen Botulisme (letterlijk worstvergiftiging) was reeds in de vorige eeuw bekend. Vleeswaren, zoals thuis bereide wor sten en patés, kunnen bronnen van be smetting zijn voor botulisme bij men sen. De ziekte kan ontstaan doordat de sporen van de bacterie het koken of ro ken van deze produkten overleven. Daarna groeien de sporen tijdens de be waring uit tot bacteriën die vervolgens het gif vormen. Behoudens één geval in 1987, dateren de laatst bekende geval len van botulisme bij mensen in Neder land uit de Tweede Wereldoorlog. Botulisme bij watervogels Gezonde dieren Krijgen botulisme ge woonlijk door opname van stukjes van dode dieren waarin het gif zit. Sinds 1970 komt botulisme, voornamelijk van het type C, in Nederland bijna ie dere zomer voor bij watervogels. Gedurende het grootste deel van het jaar is de temperatuur van het Neder landse oppervlaktewater, en dus ook in dode vogels en in modder, te laag voor vorming van het gif. Alleen bij hoge zo- mertemperaturen komt gifvorming door de botulisme-bacterie op grote schaal voor. Vandaar dat tijdens warme zomermaanden onder watervogels een massale sterfte kan optreden, zoals zich heeft voorgedaan in 1975, 1976, 1982 en 1983. Risico's voor mensen Zoals gezegd zijn de meeste watervo gels het slachtoffer van gif van de bacte rie van het type C dat voor de mens on schadelijk is. Het is mogelijk dat zich in dode vogels gif vormt waarvoor mensen wèl gevoelig zijn, bijvoorbeeld gif van de bacterie-typen B en E. De kans be staat dat door aanraking van de dode dieren het gif aan de handen komt; via de mond kan het gif vervolgens in het li chaam komen. Raak dode dieren daar om niet aan. Er is een kans dat mensen botulisme krijgen door het eten van zelf inge maakt voedsel. Op bijvoorbeeld groen te kunnen zich sporen bevinden. De sporen worden bij het zelf inmaken in weckpotten meestal niet alle gedood en bevinden zich dan in een ideale i groeiomgeving: zuurstofarm en eiwit rijk. De sporen kunnen in de pot uit- 1 groeien tot botulisme-bacteriën, die gif gaan produceren. Voedsel uit een weckpot moet daarom altijd goed wor den verhit voordat het wordt gegeten. Bij de industriële bereiding van voedsel in conserven is het gevaar van het krij gen van botulisme in feite uitgesloten. Het voedsel wordt in de fabriek zodanig verhit, dat eventuele sporen worden vernietigd. Er kunnen daardoor geen botulisme-bacteriën worden gevormd en er ontstaat dus geen gif. Behandeling Wanneer zich verschijnselen voordoen die kunnen duiden op botulisme, neem dan direct contact op met de huisarts. De behandeling van de ziekte gebeurt met een serum dat voorradig is bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Biltho- ven. Voorkom verspreiding Tijdens zomers waarin botulisme voor komt sterven duizenden vogels. Alhoe wel hieruit nauwelijks directe gevaren voortvloeien voor de mens, moet een verdere verspreiding van de ziekte zo veel mogelijk worden voorkomen. Elke dode watervogel is een bron van be smetting voor zijn omgeving en moet daarom snel en hygiënisch worden op geruimd. Iedereen kan daarbij helpen: Geef dode watervogels nooit mee met de vuinisman en begraaf ze ook niet. Als u dode watervogels ziet of ver lammingsverschijnselen herkent bij wa tervogels, waarschuw dan de gemeente. Raak de dode vogels zelf niet aan, ook niet met handschoenen. De gemeente zorgt ervoor dat de dode dieren op de juiste wijze worden vernietigd. U kunt botulisme bij watervogels hel pen voorkomen door in het vooijaar en de zomer deze vogels niet te voeren, zo dat er geen concentraties van vogels ontstaan. voor informatie over het al of niet voor komen van botulisme in uw omgeving kunt u contact opnemen met het ge meentehuis. Ook eventuele maatrege len, zoals een zwemverbod, worden van daaruit bekend gemaakt. Heel wat minder dan de aanvank< lijk verwachte 100.000 bezoeke kwamen afgelopen zaterdag et kijkje nemen bij de klassement proeven van de "military", h programma-onderdeel van de Wi reldruiterspelen dat - net als vo gende week de vierspanraces - c de Vlasakkers wordt gehoude Volgens de Soester politie wart het er hooguit 60.000, en d scheelt een slok op de (verkeerve ligheids)borrel. Volgens een woordvoerder van de po tie was de hitte - "voor mens en dier' een problematische factor. Diverse pe sonen werden onwel door de hoge ter peratuur en moesten door een arts b handeld worden. Over het verloop v: het evenement was de politie best spreken. Problemen met de 15.000 a to's deden zich nauwelijks voor. Volgens adjudant Stoker van de K ninklijke Marechaussee in Soesterbe was ook positief over de gang van z ken, zo meldt onze correspondent Soesterberg. Het was voor het eerst d Soms heb je gewoon zin in een dagje uit. Even de boel de boel laten en op stap gaan in een heel ander stukje Nederland. Alleen of met z'n tweeën, of met het hele gezin. Dan is er ook dit jaar weer een voordelige manier om de reis te ma ken: Zomertoer. de voordelige kaart van de Nederlandse Spoorwegen. Voor het bescheiden bedrag van 79,- kunt u binnen een periode van tien dagen drie da gen onbeperkt treinen door Nederland. Zomertoer is verkrijgbaar van 1 juni t/m 31 augustus. En als u Zomertoer op 31 augustus koopt, is hij geldig tot en met 9 september. Wanneer u met z'n tweeën op stap gaat, kost de tweede persoon slechts 30,- gulden extra. En ook als u liever eerste klas reist is Zomertoer heel voordelig: 104,- voor één persoon en 149,- voor twee personem En met het hele gezin betaalt u 109,- voor een tweepersoons Zomertoer (tweede klas) plus 2,50 voor kinderen van 4 t/m 11 jaar. Dus wat let u! Zomertoer plus Wanneer u met Zomertoer naar een stad gaat, of naar een streek waar de trein niet komt, heeft het zin Zomertoer Plus te kopen. Voor 16,- meer (twee personen 24,-) kunt u dan alle drie de dagen onbeperkt ge bruik maken van bus, tram en metro in heel Nederland. En dat scheelt ook weer aardig! Waar koopt u Zomertoer? Zomertoer is gewoon te koop aan elk stationsloket. Wanneer u een recente pasfoto meeneemt, wordt de kaart waar u bij staat in orde gemaakt. Met een tweepersoons Zomertoer kunt u telkens iemand anders meenemen, dus uw ei gen pasfoto is voldoende. Wilt u eerst meer weten? Haal dan de uitgebreide Zomertoer-folder bij de NS-stations. Maastricht, dat is een stukje Bourgondië in Nederland waar veel te genieten valt. Het sfeervolle cen trum van de stad met z'n vele terras jes en mooie winkels is op zichzelf al een reis waard. Maar naast winkelen en genieten van stedeschoon heeft Maastricht nog veel meer te bieden. Een mooie manier om dat te ontdek ken, is het speciale Rail Idee "Van Maas tot St. Servaas" van NS. Wat zit daar allemaal in? Een schitteren de tocht op de Maas met een luxueu ze boot van rederij Stiphout, een kop koffie of glas limonade met Limburgse vlaai tijdens de boottocht. Met Zomertoer kunt u alle kanten uit, maar op deze pagina doen we u een suggestie: bezoek eens een leuke stad en combineer gezellig winkelen met een Rail Idee van NS. U koopt dan een Rail Idee zonder treinreis, in com binatie met een Zomertoer. We hebben hier vier Rail Idee bestemmingen voor u uitgezocht, maar er zijn er natuurlijk veel meer. U vindt ze in de be kende pocket "Er-op-Uit!" van NS. Deze kleurrijke pocket kunt u voor 4,50 verkrijgen bij de NS-loketten, veel boekwinkels, postkantoren en bij de ANWB- en VVV-kantoren. Alle informatie over de Rail Idee bestemmingen op deze pagina vindt u in die pocket. een rondleiding door de mergelgrot ten van de St. Pietersberg en een be zoek aan de schatkamer van de St. Servaasbasiliek. Kortom, een prima Tecept voor een geslaagd dagje uit! Veelzijdig dagje uit Uw dag Maastricht begint bij aan komst op het station, vanwaar u naar de Maaspromenade wandelt naar de aanlegsteiger van rederij Stiphout. Tijdens uw boeiende boottocht op de Maas ziet u onder meer restanten van bouwwerken uit de Romeinse tijd en u vaart langs het Gouvernements gebouw waar het bekende Verdrag van Maastricht werd opgesteld. De tocht wordt onderbroken voor een bezoek aan de mergelgrotten van de St. Pietersberg. Deze grotten hebben een stelsel van maar liefst 20.000 gangen die zijn ontstaan door de win ning van mergel voor de bouw! Terug op de vaste wal gaat u naar het Keizer Karelplein om de schatkamer van de St. Servaasbasiliek te bekij ken. Hier ziet u een schitterende col lectie voorwerpen voor de eredien sten, waaronder praohtig zilver en beeldhouwwerk. Hoogtepunt van deze rondgang is het Servatius- schrijn, de zogenaamde "noodkist". En na (of voor) dat alles kunt u na tuurlijk volop genieten van de gezel lige en gastvrije sfeer van Maastricht! (Meer hierover op pag. 26 van "Er-op-Uit!"). Een bezoek aan Amsterdam is altijd goed voor een veelzijdig dagje uit. U kunt er winkelen, een museum bezoeken en genieten van het vele stedeschoon dat onze hoofdstad heeft te bieden. Eén van de boeien de bestemmingen van Amsterdam is Madame Tussaud Scenerama. Met het speciale Rail Idee van NS, hebt u recht op de toegang, korting in de souvenirshop en op de catalo gus, èn u mag op de foto met een be roemdheid uit heden of verleden. Vanaf station Amsterdam CS loopt u in tien minuten naar Madame Tussaud op de Dam. Oog in oog met beroemdheden Daar ondergaat u een merkwaardi ge sensatie. Want u komt er oog in oog te staan met beroemdheden uit heden en verleden, die u daar zo le vensecht staan aan te kijken dat het lijkt of ze ieder moment iets kunnen gaan zeggen. Kennedy, Nelson Mandela, Willem de Zwijger, Alva, ze staan hier broederlijk bijeen. En niet alleen koningen en politici, maar ook schrijvers (Carmiggelt, Anne Frank) schilders (Rembrandt, Jeroen Bosch) en popsterren (Madonna, Michael Jackson). Audio-Animatronics Behalve de wassen beelden van al lerlei beroemde persoonlijkheden ziet u bij Madame Tussaud Scenerama technische hoogstand jes in de vorm van bewegende beel den, "Audio-Animatronics" ge noemd. U maakt een wandeling langs de grachten, over de I7e eeuwse koopmansbeurs en waant zich in een gezellige herberg uit die tijd. En dan staat u na een avon tuurlijke wandeling weer buiten op de Amsterdamse Dam. Een mooi vertrekpunt voor een verkenning van onze aantrekkelijke en gezelli ge hoofdstad (meer informatie: zie pagina 56 van de pocket "Er-op- Uit!"). Den Haag is een stad waar voor ieder een veel te genieten valt. Een stad die terecht beroemd is om z'n vele prachti ge gebouwen waaronder de koninklijke paleizen en het Binnenhof. Een stad met een heel eigen charme waar het ook pri ma winkelen is. Maar ook een stad die binnen de gemeentegrenzen talloze monumenten uit andere steden her bergt, zoals het Amsterdamse Paleis op de Dam, het stadhuis van Gouda, de luchthaven Schiphol en nog veel meer. Waar u die kunt zien? Gewoon, in Madurodam, Nederlands kleinste stad die in Den Haag te vinden is en dié u met 'n Rail Idee van NS kunt bezoeken. Dat Rail Idee geeft u bovendien recht op een dagkaart voor het Haagse open baar vervoer, zodat u bijvoorbeeld ook nog naar Scheveningen kunt gaan. Ogen te kort Het leuke van Madurodam is dat het een miniatuurstad is waar gebouwen staan uit alle tijperken van de middel eeuwen tot nu. Voor de liefhebber van bijvoorbeeld oude monumentale ge bouwen is er de prachtig nagebootste Sint Jan Basiliek en de Middeleeuwse stadswijk met de vele stijlvolle gevels of de monumentale Domtoren die overal boven uitsteekt. En zo kunnen we nog talloze voorbeelden noemen. Maar ook bij de moderne gebouwen is veel te genieten, vooral voer liefheb bers van moderne architektuur. En kijk ook eens bij het havencomplex, waar boten en schepen af en aan va ren, of bij Schiphol, de ook hier zo drukke luchthaven. En ook bij de NS- stations waar het een komen en gaan is van treinen. Het is allemaal even "echt" en je komt ogen te kort. Meer over dit Rail Idee vindt u op pag. 51 van "Er-op-Uit!". Rotterdam heeft naast de grootste haven ter wereld veel, onverwach te kanten. Het is een stad waar het gonst van de bedrijvigheid, ook op het terrein van kunst, architektuur, wetenschap en cultuur. Het Rail Idee van NS: "Euromast en Spido" (pag. 67 van "Er-op-Uit!"), is een prima manier om Rotterdam te verkennen. Dat doet u eerst vanuit de bijna 200 meter hoge Euromast, en daarna met een boottocht door de imposante havens. Uw Rail Idee geeft u ook nog recht op kof fie, thee of limonade in het restau rant van de Euromast en een dag kaart voor het Rotterdamse openbaar vervoer. De Euromast steekt bijna 200 meter boven de begane grond de Rotterdamse lucht in en biedt u een adembene mend panorama van de stad, de ha vens en de verre omgeving. Bo vendien wordt u in de vernieuwde Space-Cabin van de Euromast naar het heelal "gelanceerd". Tril lingen, geluids-, rook- en lichtef fecten zorgen voor een sensatione le start naar de ruimte. Het water op De boottocht door de havens maakt u met de comfortable Spido die vertrekt vanaf de aanlegsteiger aan het Leuvehoofd. De tocht duurt bij na anderhalf uur en geeft een heel compleet overzicht van het uitge breide havengebied van Rot terdam. U vaart over de Maas, de Nieuwe Waterweg en door de vele verschillende havens en daarbij ziet u de bedrijvige en hardwer kende kant van Rotterdam. Al varend lang kranen, dokken, con- tainerbedrijvcn en imposante sche pen komt u zeker onder de indruk van de bruisende activiteit van dit enorme havencomplex. Met uw kaart voor bus, tram en metro kunt u daarna de stad op uw gemak gaan verkennen. H0.4ND IVFTOCM i l Rademakerstraat 2, Soesterberg. te wê* i Drie auto's waren maandagmiddag 1 trokken bij een kop-staart-botsing het kruispunt Van Weedestraat/St; houderslaan. Het ongeval ontstc doordat de voorste auto, bestuurd d< een 23-jarige Soester, moest afre men. Dat werd wel tijdig opgeme door de even oude Soester die ach hem reed, maar niet door de bestuur van de derde auto, een 25-jarige in\ ner van Huizen. Hij botste op zijn vo ganger, die daardoor ook tegen de vi hem rijdende auto aanreed. Er di zich geen persoonlijk letsel voor. Een 23-jarige fietster uit Soest is ma dagmorgen licht gewond geraakt bij aanrijding op het kruispunt Soes^ bergsestraat/Ossendamweg. Ze kr geen voorrang van een 69-jarige ai mobilist uit Soest, die vanaf de Oss damweg de Soesterbergsestraat recl af opreed. De fietster viel en liep sch. wonden op aan haar been en arm. auto kreeg een kapotte ruit. 4

Soester Courant | 1994 | | pagina 10