DE LAATSTE WEEK VAN ONZE OPR UIMING EN EEN NIE UW BE GIN VAN ONZE WINTERCOLLECTIE! I Akkfc Z0MER0PRUIMING 40 tot 60% korting 1 ACTUEEL r Bewaking Honsbergen wordt voortgezet scliociimkcr Veel jonge bomen in Soest hebben dorst Nieuwe bewoners Anna Paulownahuis zijn oude bekenden in Soest [Min] HOM Zonwering Soest 'Kale' Beckeringhstraat kan met groenstrook opgefleurd worden G|NA2 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 LAANSTRAAT 67 - BAARN - TEL. 02154 - 1 55 88 Geen extra subsidie (f265,-) voor SWOS Brommerpassagiere gewond bij botsing Broekendief valt door de mand SCHOEMAKER technische dienst Aanhoudende warmte kan probleem worden Wie van Soest houdt leest de Soester Courant André en Ingrid Oudheusden starten galerie Nieuw bestemmingsplan Industrieterrein Bromfiets gepikt Hil-ton herenmode De Ster damesmode De Ster Kindermode I NATUURLIJK edrijven 54 Foto: Goos van der Wilt Gezien de goede resultaten tot nu toe - geen vernielingen meer, tijdig ingrijpen bij ongeregeldheden etc. - wordt het beveiligingsproject voor Honsbergen (Wiardi Beck- manstraat) in de komende maan den op iets kleinere schaal voort gezet. De SBBS - eigenaar van het complex - heeft dat aan de gebrui kers voorgesteld. i De SBBS (Stichting Bevordering Be- I j aardenhuisvesting Soest) heeft voor de I maanden juni, juli en augustus een par- I ticulier bewakingsbedrijf in de arm ge- I nomen. Het gebouw wordt zes uur per I avond/nacht bewaakt door medewer- 1 kers van TB Bewaking, een bedrijf uit 1 Soesterberg. In die zes uur worden er t een paar rondes gemaakt rondom het I totale complex, waarbij ook aandacht wordt geschonken aan de diverse (be- f drijfs)ruimten die bij anderen in ge bruik zijn. De gemeente Soest draagt tien procent van de kosten, omdat er ook enige gemeentelijke eigendommen bewaakt worden. De rest wordt door de SBBS betaald. I Volgens voorzitter Fuia van Waveren 1 bevalt het project zo goed dat de SBBS 2 ook na 31 augustus nog enige tijd wil 1 doorgaan met de bewaking, zij het min der intensief dan nu het geval is. In plaats van de huidige 42 uur per week zou dat tot eind december 25 uur per week kunnen worden: tien uur in het weekeinde en vijftien uur op doorde weekse dagen. Voor de financiering doet de stichting nu echter ook een beroep om de andere gebruikers van het complex. Van de to tale kosten (f 5300) wil de SBBS zelf de helft voor haar rekening nemen als ook de bewoners een bijdrage in de service kosten (22%) leveren, en voor de ande re helft worden de andere gebruikers "naar rato" aangeslagen. Het diensten centrum zou bijvoorbeeld 2,5% moe ten bijdragen, de peuterspeelzaal 0,5, de bloemenwinkel van de fa. Buxtorff 2, het Chinese restaurant 10, de bar 't Juk ook 10, evenals de gemeente Soest, en super Van Doorn 15 procent. SWOS wil subsidie Ook de SWOS (Stichting Welzijnswerk Ouderen Soest) is om een bijdrage ge vraagd. De SWOS maakt gebruik van het dienstencentrum in Honsbergen voor aan aantal bejaarden-activiteiten en zou voor de komende vier maanden 265 gulden moeten betalen, maar vol gens SWOS-penningmeester W. Riet veld ontbreekt het de stichting aan mid delen. Daarom heeft ze zich tot de ge meente gewend met het verzoek om een Bij Honsbergen zijn de laatste tijd dankzij de bewaking veel minder pro blemen geconstateerd. extra subsidie. Dat verzoek is niet helemaal in goede aarde gevallen, zo blijkt uit de reactie van het College van B. en W. De bewa king van het gebouw is een zaak van de eigenaar en de bewoners, en dat staat los van de sociaal-culturele activiteiten van de SWOS, vindt het gemeentebe stuur. En bovendien betaalt de ge meente al tien procent van de kosten, althans van het lopende project. Over het voorstel om die bijdrage nog vier maanden voort te zetten is aan het Raadhuisplein nog geen besluit geno- Maandag a.s. terug van vakantie. Dan staan wij weer tot uw dienst in Bilthoven. Telefoon: 030-282477 Midds is Mode Midds is Meer Midds is M/V Midds is Makkelijk Straks in de Van Weedestraat. Een 16-jarig meisje uit Soest is maan dagmiddag licht gewond geraakt bij een botsing tussen de brommer, waarop ze als duopassagiere meereed, en een auto op het kruispunt Nassauplantsoen/ Beatrixlaan. De bromfiets, bestuurd door een 18-jarige Soester, reed tegen de auto op toen deze achteruit reed. De wagen werd bestuurd door een 26-jari- ge plaatsgenoot. De bromfietser tracht te de auto nog te ontwijken, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Het meisje werd met verwondingen aan haar been en heup naar Molendael- Soest overgebracht. De politie heeft vrijdag een 29-jarige Soester aangehouden die bij de flats aan de Haverweerd een gestolen broek pro beerde te verkopen. Hij had de panta lon even tevoren gestolen uit het kle dingrek van een modezaak aan de Soes- terbergsestraat. De politie kon hem op sporen en trof de broek bij hem thuis aan, met <je labels er nog aan. De man werd aangehouden en naar het bureau gebracht, waar proces-verbaal wegens winkeldiefstal werd opgemaakt. Als motief voor zijn daad noemde hij geld gebrek. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Ondanks de verfrissende regenbui van zondagavond is er voorlopig ook in Soest nog sprake van aan houdende warmte. Dat kan min der leuke gevolgen hebben voor planten en dieren. De gemeente doet daarom een beroep op de in woners om een oogje in het zeil te houden. Huisdieren zoeken zelf wel een koel plekje en voor de planten, struiken en bomen in de tuin wordt ook wel ge zorgd, met behulp van een emmer wa ter of de sproeier. Het openbaar groen - eigendom van ons allemaal, zou je kun nen zeggen - snakt echter ook naar wa ter. Het gaat speciaal om de jonge bomen, die her en der in Soest zijn aangeplant. Oudere bomen zijn doorgaans diep ge worteld en komen daardoor niet gauw in de problemen,. Voor jonge bomen geldt dat niet. De gemeentelijke afde ling Groen verzoekt de inwoners daar- om vriendelijk de jonge aanplant in de plantsoenen etc. niet te vergeten en ze van tijd tot tijd wat vocht toe te dienen. "Nu en dan een emmer water doet al wonderen." Langzamerhand worden in Soest de re sultaten zichtbaar van het "natuurlijk groenbeheer", waarbij de gifspuit werd afgezworen en de inwoners zelf het ver zoek kregen om het onkruid op de stoep weg te krabben. Voorbeelden van "eco logisch" groenbeheer zijn o.a. te zien in de bermen van de Koningsweg. Door slechts een- of tweemaal per jaar te maaien en niet meer te bemesten ver schraalt de bodem. Juist daardoor krij gen veel wilde bloeiende planten een kans. Door de vegetatie te laten staan kunnen eitjes, poppen en rupsen de winter doorkomen, en dat betekent meer vlinders in de zomer. Groen voor iedereen Openbaar groen is weliswaar "groen voor iedereen", maar sommige stukken zijn ingericht als hondenuitlaatterrein of speelveld voor de jeugd. Jarenlang is openbaar groen vooral gezien als sier- groen: er werden keurige borders aan gelegd met vaak uitheemse planten en alles wat spontaan groeide werd on kruid genoemd en bestreden. Daar wordt tegenwoordig anders tegenaan gekeken. Op sommige markante punten in de ge meenten - monumenten, winkelcentra etc. - blijft siergroen op zijn plaats. Op veel meer plekken is het mogelijk de na tuur haar gang te laten gaan. Door "slim" beheer (gebruik van bodembe dekkers, minder maaien! is dat nog vaak goedkoper ook. Acnter "natuur lijk groenbeheer" zit dus wel wat meer dan het lokken van vlinders. De jonge aanplant - hier langs de koningsweg - schreeuwt om water. Beetzlaan 24a - Soest Zomeraktie: i/odtimp Nu op al onze artikelen 10 /o KORTING. Op onze showroommodellen nog eens extra 15% korting! OM7F 7(->MFRVnnRnFI FN: Gratis meten Vrijblijvende offerte Gratis montage Korte levertijd Zéér interessante prijzen voor het bedrijfsleven! Alle merken: o.a. Luxaflex, Sunway, Degalux, PBS, Verosol. Beetzlaan 24a, Soest Tel. (02155) 19706/19507 Telefax (02155) 12727 Openingstijden: maandag gesloten di Vit vt 10.00 - 12.00 uur 13.30 - 17.30 uur zaterdag 10.00 - 16.00 uur m De gemeente Soest is zo goed als rond met de nieuwe bewoners van het Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Grothestraat. Het gaat om het kunstenaarsechtpaar André en Ingrid Oudheusden uit Soest, die in het karakteristieke pand (opnieuw) een galerie zullen vestigen. Die wordt tot op zekere hoogte een voortzetting van de ga lerie Coninck in Amersfoort. De Oudheusdens, die naar verluidt uit tien kandidaten werden gekozen, zijn "oude bekenden' in Soest. André Oud heusden was jarenlang directeur van de Stichting Kunstzinnige Vorming Artis- hock (SKVA), die ontstond toen Artis- hock werd gesplitst in een stichting en een vereniging. De SKVA ging destijds pp in C-drie, het cultureel centrum in Overhees. Oudheusden is al jaren di recteur van het Amersfoort cultureel centrum De Hof. Zijn vrouw Ingrid Giesen, afkomstig uit de reclamewe reld, zal de dagelijkse leiding van de nieuwe galerie in Soest op zich nemen. De Oudheusdens beschikken inmid dels over de "stock" van de Amers- foortse galerie Coninck, die o.a. schil derijen, grafisch werk, plastieken en kleinsculpturen omvat. Ze waren aan vankelijk van plan de benedenverdie ping van hun woonhuis aan de Praam gracht - op de grens van Soest en Baarn - als galerie in te richten. Het ligt voor de hand dat de Coninck-collectie nu een plaats krijgt in het Anna Paulowna huis, dat voor de komst van Cécile Dreesmann - de begin dit jaar plotseling overleden naaldkunstenares - en haar museum CitaDelle als galerie werd ge ëxploiteerd door de beeldend kunste naars Harry de Wolf en Ton Paauw. In het Anna Paulownahuis zullen ook weer tentoonstellingen worden gehou den. De eerste expositie in de nieuwe galerie, waarin de Oudheusdens begin september hun intrek zullen nemen, wordt in oktober verwacht en zal naar verluidt gewijd zijn aan het werk van de Belgische schilder Jan Latinne. Verder zijn er plannen voor een aantal wisse lexposities. Via de relatie met de vorige eigenaar van galerie Coninck, H. Dirk zwager, die in Indonesië woont, is ook regelmatig Indonesisch werk in de Soester galerie te verwachten, evenals grafisch werk uit Oosteuropese landen. De gemeente heeft een nieuw be stemmingsplan in voorbereiding voor het (oude) industrieterrein van Soest, tussen de Beckeringh straat, Laanstraat, Vrijheidsweg en Koningsweg. Eind september of begin oktober wordt daarover een inspraak/informatieavond gehou den. Een van de opmerkelijkste punten in het nieuwe plan, dat overigens hoofd zakelijk een conserverend karakter heeft (en dus zoveel mogelijk de be staande bebouwing als uitgangspunt neemt), is de gemeentelijke wens om volumineuze detailhandel (zoals bouw markten etc.) in dit gebied te concen treren in een zone langs de Konings weg. De argumenten daarvoor zijn o.m. de strategische ligging en de representatie ve overgang naar de hoofdweg en naar de nieuwe woonwijk Boerenstreek, die aan de overkant komt. Het industriege bied krijgt mede daardoor meer een "thematische" invulling, al is dat vol gens het College op een bestaand indus trieterrein moeilijk te realiseren. Het College wil om de volumineuze de tailhandel een beetje te kunnen sturen een vrijstelling in het plan opnemen. Op die manier kan de gemeente nog enige invloed uitoefenen op het assortiment, aldus een ambtelijke notitie. In het plan wordt ook aandacht ge schonken aan het noordelijke stuk van het TBS-terrein langs de Beckeringh straat, dat inmiddels niet meer in ge bruik is omdat TBS zijn activiteiten meer verplaatst heeft naar de Konings weg. Daardoor ontstonden in principe mogelijkheden voor de herontwikke ling van dit stuk, al werd intussen aan de firma Schipper (hout- en triplexhandel) al een bouwvergunning verleend. Her ontwikkeling is daardoor achterhaald, aldus de notitie, en het resterende stuk is daar te klein voor. Opfleuren De gemeentelijke plannen beperken zich nu tot het aankleden van de kale Beckeringhstraat, die daar door het ontbreken van afschermend groen nog al "hard" overkomt. Het College wil dit gedeelte dan ook opfleuren met een groenstrook en voert daarover al ge sprekken met de betrokken eigenaren. In de gemeentelijke plannen paste aan vankelijk ook de aanleg van een cen traal parkeerterrein op het weiland op de hoek van de Energieweg en de In dustrieweg. Er worden in dit deel van het industrieterrein veel auto's langs de openbare weg geparkeerd, al worden de bedrijven geacht zelf voor parkeer gelegenheid te zorgen. Van die zijde is er overigens weinig behoefte aan en daarom ziet de gemeente er voorlopig van af. De optie blijft bestaan, maar het initiatief wordt overgelaten aan de be drijven. Koningsweg-route'werkt' niet Uit het ontwerpplan verdwijnt ten slot te een opmerking over het (enigermate) beperken van het doorgaande verkeer op de Beckeringhstraat en de Laan straat. De afdeling WRV (wegen/ver keer) gelooft echter niet dat het idee van de hoofdwegenstructuur - de ver zwaring van de verkeersfunctie van de Koningsweg en de ontlasting van de Beckeringhstraat - in de praktijk zal werken. De betreffende passage wordt dan ook geschrapt. Ingrid Oudheusden-Giesen heeft straks de dagelijkse leiding in de galerie aan de Burg. Grothestraat. Foto: Goos van der Wilt Goede invulling Het College van B. en W. heeft vorige week verheugd gereageerd op de over eenkomst met de Oudheusdens. Vol gens wethouder Neks Blommers krijgt het Anna Paulownahuis met hun komst de invulling die haar voor ogen stond. Nu een nieuwe huurder is gevonden kan de huurovereenkomst met de stich ting CitaDelle voortijdig ontbonden worden, zoals het stichtingsbestuur het College had verzocht. De Oudheus dens huren het pand op nagenoeg de zelfde condities als CitaDelle. Dat bete kent dat ook zij de karakteristiek van het gebouw moeten handhaven en bij voorbeeld zonder uitdrukkelijk toe stemming van het gemeentebestuur geen wijzigingen - zelfs geen tijdelijke - aan de gevel mogen aanbrengen. In de recente historie is daarover zowel met Paauw (grasmaaier-affaire) als Drees mann/CitaDelle (geverfde gevelste nen) het nodige te doen geweest. Wel is inmiddels overeengekomen dat er voor rekening van de gemeente een bijge bouw wordt neergezet op de plaats van de huidige rijwielstalling. Slag om de arm In de (voorlopige) overeenkomst met de Oudheusdens houdt het College van B. en W. nog een slag om de arm, want de gemeenteraad moet nog akkoord gaan. Het voorstel wordt behandeld in de commissie Financiën van 1 septem ber en de gemeenteraad van 15 septem ber. Het ligt overigens niet in de rede dat de raad dwars zal liggen. Het ko ninklijk huis - dat formeel ook zijn in stemming moet betuigen met de be stemming van het gebouw, dat ooit door koningin Anna Paulowna werd geschonken en o.m. dienst heft gedaan als naaldvakschool - heeft telefonisch laten weten akkoord te gaan met de nieuwe huurders. De stichting CitaDelle is inmiddels op de hoogte gesteld van de ontwikkelin gen, met tevens het dringende verzoek om nu eindelijk de nog uit de Drees- mann-periode gebleven huurschuld te voldoen. Volgens het College is er spra ke van "een aanzienlijke achterstand in de betaling van de huurpenningen". In elk geval moet het stichtingsbestuur het Anna Paulownahuis op 5 september volledig hebben ontruimd. Een 16-jarig meisje uit Soest deed in het weekeinde bij de politie aangifte van de diefstal van haar bromfiets. De paars blauwe Honda was weggenomen aan de Middelwijkstraat. Hij had wel op slot gestaan. Van Weedestraat 8a - Soest Van Weedestraat 7-9 - Soest Van Weedestraat 8 - Soest

Soester Courant | 1994 | | pagina 3