ie Schoemaker blijft koel! /T\ _n arttóhoch Canadees jongenskoor zondagmiddag in Soester openluchttheater 79 - 'Ruimtewezens' onderdak bij Vrije Teugel f O' Nieuws van de bibliotheek 1 CULTUUR WELZIJN t Rowenta Airco's. Koel op kantoor en fris thuis. 7qqc Rowenra GINa 6 V olksuniversiteit Soest/Soesterberg NNereldH/inkel stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten jeugd i/VOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT Optreden tijdens zilveren jubileumtoernee PAGINA 7 Nieuwe expositie 'The Snapper' SPULLENHULP Gewijzigde openingstijden bibliotheek bij Nijhof Baarn Philips ventilator Bananenchips: een zomertraktatie uit de Filippijnen Eerste van twee vakantieweken op kinderboerderij Ondersteuningsgroep voor familie van psych. patiënten Herenkapsalon Jiiaticed i. garage aar ver- i haard en naar aratuur, ar, toilet met lig- eigen en re- Totaal et win- ïik treft lis aan deling: carrier, lapka- v.-gas steind irging. it in de :ienin- onka- slaap- erdie- Dp. 2e ervlak Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Ny^Stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Doe je al mee met het leesprogramma "Nooit niks te doen"? Door boe ken te lezen kun je deze vakantie heel wat verdienen! Prentenboeken Liselotje naar de speelzaal, van Ma- rianne Busser en Rqn Schröder. Deeltje uit een serie over het grappi ge prinsesje Liselotte. Deze keer gaat zij voor het eerst naar de speel zaal. De koning wil ook meespelen, maar het duurt even voor hij leuk met de kinderen mee kan doen. Hu moristisch prentenboek voor alle kinderen vanaf ca. 2 jaar die naar een peuterspeelzaal (zullen) gaan. Meer belevenissen van Liselotje zijn: te vinden o.a. in: Liselotje op het potje, Liselotje krijgt een zusje en Liselotje gaat logeren. A - voorleesboeken Omdat mijn billen verhaaltjes wil len stop ik een boek in inijn onder broek, van Erik van Os. Bundel kolderieke verhalen en vers jes voor kinderen vanaf ca. 4 jaar. Een voorbeeld: Lompe Liesje trok haar kiesje met een kanjer van een tang. Zo! zei Liesje zonder kiesje maakt geen tandarts mij nog bang! Lotte en Pieter, van Claudine Mar- tens en Gerda van Cleemput. 50 spiksplinternieuwe verhaaltjes over de twee kleuters Lotte en Pie ter. Herkenbare dagelijkse beleve nissen voor kinderen vanaf ca. 4 jaar, zeer geschikt om voor te lezen voor het slapen gaan of even tussendoor. De verhalen zijn eerder verschenen in het tijdschrift Doremi. B-boeken (8-12 jaar) De zingende schildpad, van John Yeoman. Elf volksverhalen voor kinderen vanaf ca. 10 jaar uit alle delen van de wereld. Prettig leesbare dierenfabels met zoals dat hoort in elk verhaal zit een moraal... De tekeningen zijn ge maakt door de voor bijna iedereen bekende Quentin Blake (illustrator van Roald Dahl-boeken). Alice in Wonderland en in Spiegel- land, naverteld door Susa Hammer- le. Deel uit de serie "Juwelen uit de jeugdliteratuur" waarin een aantal klassieke jeugdboeken opnieuw be werkt is voor kinderen vanaf ca. 10 jaar. Deze bewerkingen zijn mooi uitgegeven en bevatten vele kleurige illustraties. Het verhaal van Alice in de wonderwereld zal kinderen blij ven boeien, in alle tijden en over de hele wereld. C-boeken (12 jaar en ou der) Naar je vriendèn word je beoor- deld, van Dyan Sheldon. Twee meisjes al vanaf groep 4 el- kaars beste vriendinnen; dat wordt anders als zij naar het voortgezet on derwijs gaan. Herkenbare jongeren- roman waarin het dagelijks leven op school en met name de onderlinge verhoudingen in een schoolklas op indringende wijze beschreven wor den. Informatieve boeken Ik droom over vrede: tekeningen en teksten door kinderen uit het voor malig Joegoslavië. Door middel van gekleurde tekenin gen en korte teksten laten kinderen uit het voormalige Joegoslavië zien hoe zij de oorlog daar ervaren heb ben. Aangrijpend boek voor jonge ren vanaf ca. 12 jaar. Shareware DOS-spellen 3, van Jo ke van Lienen-Boot. Uitleg van acht spellen die op de PC gespeeld kunnen worden. De disket te die bij het boek hoort kun je erbij lenen, zodat "Bolo ball", "Cyber- box" of "Bananoid" direkt op je beeldscherm verschijnen. Voor jon geren vanaf ca. 11 jaar. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Opsteker Ook Vrije Teugel-directeur Leo van den Berg is in zijn sas met het welslagen van het kamp, wat na de perikelen met het theaterfestival (op 15 juni) een pri ma opsteker is. Nog steeds is hij teleur gesteld over de negatieve reacties op Italiaans 1 (voor beginners) Deze cursus is bedoeld voor de echte beginners en is gericht op het praktische gebruik van de Italiaanse taal, bijv.: kennismaking, het reserveren van een hotelkamer, boodschappen doen, iets bestellen in een restaurant, deelnemen aan een eenvoudig gesprek. De nadruk ligt op de spreek- en luistervaardigheid met enige ondersteunende grammatica. Het is aan te bevelen 2 uur per week aan het huiswerk te besteden. Aanvang cursus: woensdag 28 septem ber, 19.00-20.30 uur. Aantal lessen: 25. Cursusprijs: f 205,-. Cursusadres: Mavo Soest. Italiaans 2 Deze cursus is geschikt voor diegenen die ooit een beginnerscursus Italiaans hebben gevolgd en nu graag verder wil len gaan. Er wordt begonnen met een "opfrisles" om enkele beginselen van de taal te herhalen. Ook deze cursus richt zich op het praktische gebruik van de Italiaanse taal, bijv.: het kopen van een treinkaartje, het voeren van een te lefoongesprek. De nadruk ligt op een voudige conversatie maar ook tekstbe grip en schrijfvaardigheid komen aan de orde. Voor thuisstudie moet op 2 a 3 uur per uur rekenen. Aanvang cursus: woensdag 28 septem ber, 20.35-22.05 uur. Aantal lessen: 25. Cursusprijs: f 205,-. Cursusadres: Mavo Soest. Duits snelcursus (voor begin- ners) In deze snelcursus wordt de lesstof, waar men normaal 2 jaar voor nodig heeft, in 1 jaar behandeld. Deze snel cursus Duits is bedoeld voor diegenen die in een wat sneller tempo de beginse len van een voor hen vreemde taal wil len leren en bereid zijn daarvoor extra hard te werken. Het is een absoluut ver eiste 5 uur per week aan het huiswerk te besteden. Aanvang cursus: woensdag 28 septem ber, 19.30-22.00 uur. Aantal lessen: 25 van 2V2 uur. Cursusprijs: f 385,-. Cur susadres: Mavo Soest. Tijdens de zomervakantie is het kan toor van de Volksuniversiteit, Steen hoffstraat 9a, geopend voor inlichtin gen en inschrijving op donderdag 4,11 en 18 augustus van 10.00-13.00 uur en op maandag 8, 15 en 22 augustus van 13.00-16.00 uur. Donderdag 4 augustus: Snapper: m/v marmot, ratje, koter, uk- kepuk, mormel, bastaard In een veel te klein Dublins rijtjeshuis woont de familie Curley: vader, moe der, zes koters en een hond. De oudste dochter Sharon, negentien jaar en cas- sière in een supermarkt, biecht op dat ze in verwachting is. Niet zozeer dit nieuws, maar meer het feit dat ze niet wil zeggen wie de vader is, zit haar pa erg hoog. Vooral ook omdat zijn maatjes in de kroeg er steeds meer grap pen over maken. Ook haar vriendinnen leggen Sharon het vuur nauw aan de schenen. Uitein delijk komt ze ermee voor de dag: het was een Spaanse matroos die een dag verlof had in Dublin. Hoe hij heette, laat staan zijn adres, weet ze niet. Wèl dat-ie heel knap was. Maar de werkelijkheid was heel wat minder romantisch. Tipsy na een feest durfde Sharon de avances niet af te slaan van iemand uit haar naaste omge ving. Op het asfalt van een parkeerter rein, tussen twee auto's in, was het in een paar minuten gepiept. Als deze man zich niet langer in kan houden en in de kroeg begint te pochen dat hij de ge heimzinnige verwekker is, slaan bij Sha- rons vader van de stoppen door. Barrytown-trilogie "The Snapper" is een verfilming van een boek van de Dublinse schrijver Roddy Doyle, wiens laatste boek "Pad- dy Clark ha ha ha" vorig jaar de presti- gieuse Booker-Prize won. "The Snap per" maakt deel uit van de zgn. Barry town-trilogie, drie boeken over hetzelf de gezin dat' woont in de fictieve Du blinse wijk Barrytown. Deel 1 uit deze trilogie werd enkele ja ren geleden al verfilmd door Alan Par ker. "The Commitments", over een Ier se soulband, met rood haar, maar toch zwart. Want de Ieren zijn de zwarten van Europa. En de Dubliners de zwar ten van Ierland. De BBC zond onlangs de verfilming (als serie) van een ander Doyle-boek uit: "The Family". "The Snapper" werd geregisseerd door Stephen Frears, die in de jaren '80 naam maakte met sociale satires als "My beautiful Laundrette", "Prick up yours ears" en "Sammy and Rosie get laid". Na een Hollywood avontuur dat goed leek te beginnen met "Dangerous Liaisons", maar bergafwaarts ging met "The Grifters" en "Accidental Hero", lijkt hij nu weer terug te zijn in zijn ele ment. Wat "The Snapper" vooral zo'n inne mende film maakt, is de levensechtheid ervan. Waarom kan zoiets nu nooit in Nederland? kun je je afvragen. Vooral Colm Meaney als de vader steelt de show. Hoeveel moeite het hem ook kost, vader Curley probeert vari de si tuatie maar het beste te maken. Er is toch niets meer aan te doen. Veel be wuster dan toen hij zijn eigen kinderen kreeg, volgt hij de hele zwangerschap van zijn dochter. En achter al zijn ge mopper verbergt hij een groot hart. Een vader zoals iedereen zich zou mogen wensen! Regie: Stephen Frears. Scenario: Rod dy Doyle, naar zijn gelijknamige ro man. Met Tina Kellegher, Colin Mea ney, Ruth McCabe, Colm O'Byrne. Aanvang 20.30 uur. Entree: f 7,50; cjp/65 f5,00. kringloopcentrum De Schans 20, 3764 AX Telefoon 18730 Openingstijden: Dinsdag t/m vrijdag: 13.00-17.00 uur; Zaterdag 09.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag t/m vrijdag: 13.00-18.00 uur; Zaterdag 09.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak (niet op maandag). De Openbare Bibliotheek Soest blijft ook in de vakantieperiode ge opend om boeken, CD's en andere materialen te lenen. Tijdens de pe riode 11 juli tot en met 19 augustus zijn er de volgende openingstijden. Centrale Bibliotheek, Albert Cuyplaan 202, tel. 15210. Donderdagmorgen: 10.00 tot 12.30 uur Maandag-, dinsdag-, woensdag- en vrijdagmiddag: 14.30 tot 17.30 uur. Dinsdag-en vrijdagavond: 18.30 tot 21.00 uur. Openbare Bibliotheek Overhees, Willaertstraat 49, tel. 12468. Dinsdagmorgen: 10.00 tot 12.30 uur Woensdag- tot en met vrijdagmid dag: 14.00 tot 17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond: 18.30 tot 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg, Dorpsplein 17b, Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen: 10.00 tot 12.30 uur. Woensdag- en vrijdagmiddag: 14.00 tot 17.00 uur. Vrijdagavond: 18.00 tot 20.00 uur. Tevens is de bibliotheek op boven genoemde uren bereikbaar voor in lichtingen en telefonische verlengin gen. Als extra service voor de leden wor den de boeken in de vakantietijd voor zes weken uitgeleend. Nagenoeg alle activiteiten bij de kinder boerderij in Overhees draaien deze week om Sinus en Cosinus, de twee bui tenaardse "mensen" die vanaf de pla neet Xanthia - ergens verderop in de J Melkweg - min of meer per ongeluk op aarde terecht zijn gekomen. De jeugdi ge deelnemers aan de eerste vakantie week hadden het er maar druk mee, want niet alleen werden èr pogingen ondernomen om Sinus en Cosinus te rug te lanceren, maar er werd ook een heel planetarium gebouwd (door de kleinsten), terwijl de grotere kinderen hun beste krachten wijdden aan de bouw van een heus houten ruimteschip. Een extra probleem was dat de twee ruimtewezens ook nog eens achterna werden gezeten door vreemde indrin gers (X-ies), die zich in de Soester bos sen ophielden, en zelfs gevangen wer den genomen. Gelukkig slaagden de kinderen van de Vrije Teugel erin Sinus en Cosinus te bevrijden, maar dat had natuurlijk heel wat voeten in de aarde. Op speelse wijze waren op deze manier, aansluitend bij de fantasiewereld waar in de kinderen leven, de vaste elemen ten van elk vakantiekamp - kampvuur, speurtocht, bosspel en knutselen - "in gebouwd" in het programma dat als een rode draad door alle activiteiten heen liep. Daarnaast konden de kinderen volop genieten van spelletjes (o.a. een patatrace met hindernissen) en een ge weldige bonte avond, waarin allerlei to neelstukjes werden opgevoerd. 'Uitverkocht' De veertig deelnemers - in de leeftijd van 6 t/m 13 jaar - hebben, mede dank zij het uitzonderlijk goede weer, op nieuw met volle teugen genoten van het vakantiekamp. Evenals vorige jaren was het kamp, waarvoor kinderen uit allerlei hoeken van het land naar Soest komen (maar ook uit Soest en Soester berg zelf), weer "uitverkocht". "Veer tig is echt de grens, meer kinderen kun nen we niet aan, al zouden we dat mis schien best willen" aldus Titia, die met de stafleden en een groepje van ca. tien vrijwilligers het kamp runt. De stemming was in elk geval opper best. "Je trekt de hele week met elkaar op, en je leert elkaar dus goed kennen, en we hebben het hardstikke gezellig met elkaar. Voor de meesten is het echt een heel bijzondere week. 'Dit is echt het leukste kamp van Nederland,' zei een van de meisjes. En ook de ouders waren erg enthousiast. De hele week hebben de kampeerders genoten van de zomer. Alle maaltijden werden buiten gebruikt. Het is te hopen dat het volgende week goed zomerweer blijft, want op 8 augustus begint het tweede kamp aan het Vedelaarpad. Ook dan is trouwens het ruimtesprook je de rode draad door alle activiteiten. het spetterende theateroptreden van de Franse groep Picto Facto en het aantal boze, veelal anonieme telefoontjes dat hij over zich kreeg uitgestort. "De mensen in Soest hebben misschien toch een verkeerd idee van de Vrije Teugel. De term kinderboerderij werkt dat wellicht in de hand, want dat wordt geassocieerd met kleine, lieve beestjes waar je verder geen last van hebt. Maar vanaf het begin is de Vrije Teugel meer gericht geweest op kinderen dan op die ren..." Hij vindt het nog altijd bijzonder jam mer dat het publiek het tijdens de voor stelling ook behoorlijk heeft laten afwe ten. "Kennelijk geloven de mensen in Soest niet dat we hier amusement van wereldklasse in huis kunnen halen. Dat zag je ook met Rob de Nijs. We hebben toch heel veel publiciteit gemaakt, in de kranten, met posters, een geluidswa gen; we hebben zelfs brieven verspreid. Dan zou het toch vol moeten zitten, maar in plaats daarvan komt er maar een handjevol mensen en bovendien word je dan nog eens geconfronteerd met klachten over lawaai, terwijl het he le spektakel voor elf uur afgelopen was..." Vrije Teugel-medewerkster Titia Ta bak (r.) en een aantal jeugdige kam peerders. Kwaliteit Van den Berg is het eens met wethou der Neks Blommers, die de klachten over het lawaai niet ai te serieus nam en vergeleek met het feest als Nederland voetbalwereldkampioen was gewor den. Hij snapt niet hoe het kan dat bij voorbeeld het Gildefeest jaarlijks dui zenden mensen trekt, maar dat er op een festival op de kinderboerderij maar een handjevol afkomen. Toch wil hij doorgaan op de ingeslagen weg. "We blijven goeie, originele program ma's met veel kwaliteit aanbieden. Het staat al vast dat we volgend jaar op 5 mei met een geweldig programma ko men, waar niemand aan kan tippen. Henny Huisman, Hakim (van Sesam straat), de drumband Beatrix, de ker- misgroep van kindertheater de Elle boog, en bovendien komt Rob de Nijs in juni terug, zoals hij beloofd heeft. En reken maar dat het zal lopen, nét als op Koninginnedag..." Een van de aquarellen van Corry Vrugte-van Rijn. Tot en met vrijdag 30 september is in de expositieruimte van Nijhof in Baarn, "Kunsthof' genaamd, het werk te be zichtigen van Corry Vrugte van Rijn. Corry Vrugte van Rijn vertelt: "Teke nen was altijd mijn favoriete bezigheid, vooral het pentekenen boeide me. Mijn grote wens bleef echter schilderen. Vanaf 1952 ben ik mij gaan toeleggen op het schilderen met olieverf en sinds een jaar of vijf aquarelleer ik ook. Het pentekenen ben ik echter niet ontrouw geworden. Mijn onderwerpen zoek ik steeds in de natuur. Naschilderen van plaatsjes is er niet bij. Dit najaar zal ik ook exposeren in het gemeentehuis van Bunschoten". De bonte avond, waarmee de eerste vakantieweek werd afgesloten, was weer een groot en hartverwarmend spektakel. Foto: Goos van der Wilt Rowenta zorgt ervoor dat u de dag fris doorkomt. Met de Clima-Mobil airconditioner die koelt en ontvoch- tigt. Makkelijk te bedienen, geruis loos, verrijdbaar en energiezuinig. Kortom, koel op kantoor en fris thuis. En als het weer omslaat: ook te gebruiken als verwarming. I yyO,Kwaliteit die staat! Type HR 3240 Tafelventilator met 3 snelheden. Diameter 40 cm. Richting instelbaar. Draait automatisch heen ;er. f v/ Sinds korte tijd kunt u in de Wereldwin kel naast het uitgebreide assortiment noten nu ook bananenchips kopen. Een heerlijk brosse knabbel in een aantrek kelijke verpakking. De boerinnen van Amihan, een boe rencoöperatie, oogsten de bananen. Dan zijn het de Kabalakavrouwengroe- pen uit de armenwijken van Lloilo City, die de bananen tot chips verwerken. De Panay Fruit and Trading Corporation verzorgt de verpakking, verkoop en ex port. Deze onderneming wordt geleid door afgevaardigden uit de producen- tengroepen. Deze werkwijze creëert veel werkgelegenheid juist voor vrou wen. En dat niet alleen; het geeft de vrouwen (mede)zeggenschap in het to tale produktieproces. Voor Nederland is Fair Trade in Cu- lemborg de importeur van de Banana Chips. Niet alleen in Nederland, ook in andere Europese landen als Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en Italië vindt u in de ideële handel - zeg maar wereld winkels - deze zelfde bananen chips. En wie weet binnenkort in. uw super markt... gerespecteerd Canadees koordirigent, heeft de artistieke leiding sinds januari van dit jaar op zich genomen en heeft sinds die tijd veel energie en enthousias me in de activiteiten van het koor gesto ken met twaalf concerten op het thuis front vóór het vertrek van deze Zilveren Jubileumtoernee. Het programma van het koor zal be staan uit vierstemmige gewijde koraal- muziek, gecomponeerd voor jongens- en mannenstemmen, met werken van Haydn, Batten, Handel, Palestrina, Ca- rissimi en John Rutter, om maar enkele componisten te noemen. Daarnaast zullen er speciaal voor het BCBC door Canadese componisten ge schreven werken van Canada o.a. 'Coast to Coast' de revue passeren. An dere favorieten in het programma zijn altijd populaire bewerkingen van geestelijke liederen en Nederlandse liedjes. Voor het optreden in het Openlucht theater 'Cabrio' te Soest op zondag 7 augustus a.s. wordt een speciaal pro gramma samengesteld. Gerald van Wijk zal het koor dirigeren en begelei den op de piano. Het koffieconcert duurt van 12.00 tot 13.00 uur. De kaarten voor dit concert kunnen verkregen worden bij de VW Soest en zondags aan de kassa van het theater. Entree: f 10,-. "Elk jaar hebben we een heel an der programma. Er zijn nogal wat kinderen die niet voor het eerst komen, dus dan moetje wat anders verzinnen. Dit jaar hebben we als thema ruimtewezens..." Aldus Ti tia Tabak, in normale tijden natuu- r-educatief medewerkster van de Vrije Teugel, maar vorige week volop betrokken bij het eerste vakantiekamp op de Vrije Teugel. Op maandag 29 augustus start het Riagg-Amersfoort e.o. een nieuwe on dersteuningsgroep voor familieleden en direct betrokkenen van chronisch psychiatrische patiënten. Doel van de bijeenkomsten is het uitwisselen van er varingen met hulpverlening, het leven met een psychiatrische patiënt en het verlenen van onderlinge steun. Daar naast wordt er informatie gegeven over onder andere medicatie, juridische za ken, chronische psychiatrie waaronder schizofrenie, belangenverenigingen voor familieleden van chronisch psy chiatrische patiënten. Elke ondersteuningsgroep omvat tien bijeenkomsten van 19.30 tot 21.30 uur. Deze bijeenkomsten worden gehouden in het Riagg-gebouw aan de Westsingel 41 te Amersfoort en zijn gepland op de volgende avonden: 29/8: 12/9; 26/9; 10/10; 24/10; 7/11; 28/11; 12/12; 2/1; 23/1. De kosten van deelname aan deze groep bedraagt f 25,- per per soon. Inlichtingen en aanmelding: dhr. H. Berens of mevr. A. Krale, Riagg Amersfoort en omstreken, tel. 033- 603500. 02155-16450 Wij zijn op vakantie van 2 t/m 13 augustus. Het British Columbia Boys Choir uit Vancouver, Canada verwacht dat de twaalfde toernee door Ne derland een groot succes zal wor den. Het koor werd opgericht in 1968 en heeft internationale faam verworven door geheel Canada, Nederland, Rusland en de Ver enigde Staten. Dit jaar wordt naast vijftien concerten in Nederland ook nog opgetreden in Duitsland (München) en Oostenrijk (Salzburg en Wenen). Het BCBC gaat op toernee met 31 zangers, variërend in de leeftijd van 8 tot 24 jaar. De dirigent, Gerald van Wijk, een zeer

Soester Courant | 1994 | | pagina 7