c loesterbergse Du Moulinkazerne zet de leuren ^pen voor de burger Verkeersmaatregelen tijdens Wereldruiterspelen Vlasakkers wereld ruiterspelen Humanitaire hulp voor Rwanda en Zaïre gaat via Soesterberg 'De Vierdaagse van Nijmegen? Dat kunnen deze twee voetjes makkelijk aan...' I In het zoeklicht: Ome Jan (van den Bremer) f Zaterdag weer veel drukte verwacht alle richtingen *A A 28 Kerkdiensten 1 Medische dienst Burgerlijke stand I Hulpverlening f] Loodgieterswerk WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1994 Soesterbergse Zotteklappers aan de wandel Soesterbergs nieuws via krant en radio Agenda al de :king aar met Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 Sinds 1938 kennen we de grote ge le stenen gebouwen aan de Amers foortsestraat, de Du Moulinkazer ne. Soesterberg van heel vroeger was al bekend met het militaire kamp 'op de heuvel'. Tot de jaren zestig was er ook een redelijke band met de cavalerie-bewoners. Sommigen bezochten bepaalde dorpse verenigingen en de kerken kwamen in de kazerne nog wel eens over de vloer. Bakkers lever den er brood en de melkboer pap en melk. De tijden veranderden, ook in de Du Moulinkazerne. De vrij strenge discipli ne maakte plaats voor meer vrijheden. Elk eskadron, peloton, soms had elke kamer zijn eigen bar. De tv deed ook daar zijn intrede en elk weekend gingen de mannen naar huis. Daardoor werd de band tussen het dorp en de "Dumo" losser. Het bleef een echte militaire ka zerne met zijn eigen regels en voor schriften. Burgers werden als andere mensen beschouwd. De hekken bleven hoog en dicht, erger nog, ze werden voorzien van puntige scherpe messen om elk voornemen om er illegaal binnen te komen uit het hoofd te zetten. Ze zagen zich daartoe genoodzaakt omdat vreemde lieden vaak in het geniep rare dingen deden en soms nog doen. Hekken kapot knip pen, banden lek prikken zijn zaken die ook nu nog voorkomen. Intussen blijft de maatschappij zich aan het veranderen en zo staat ineens het begrip 'dienstplichtigen' ter discussie. Elk jaar kwamen ze vol-automatisch de poorten binnenlopen om met of zonder plezier hun diensttijd te vervullen. De officieren en onderofficieren probeer den hun 'mannen' in een bepaalde vorm te kneden en dat gelukte meestal zo goed dat internationaal lovende woorden werden gehoord. Het was even wennen toen ook de vrouw de poorten binnenstapte, uiteraard op vrij willige basis. Vrij snel hadden de man nen door dat de geüniformeerde vrouw best goed was. Zo werden zij geïnte greerd in dat stuk pure mannengeweld. Begin jaren negentig werd het serieus met het voornemen de dienstplicht af te schaffen. Dat betekent dat straks niet automatisch jonge mensen de poort binnenstappen. Dat betekent ook dat men zelf de jonge mensen moet bena deren voor dat vak van cavalerist. Van uit Den Haag klonk het luid en duide lijk, we beginnen in 1995 en in 1998 be staan er geen dienstplichtigen meer. In tussen bleven de veranderingen maar doorgaan met daarnaast de nodige be zuinigingen. De oost-west verhouding met het ijzeren gordijn werd verleden tijd, een bijdrage leveren aan vooral de Op zaterdag 6 augustus worden de aantrekkelijke vierspanwedstrij- den van de Wereldruiterspelen op de Vlasakkers gehouden. Men [verwacht ook deze keer veel be- :oek en er moeten circa 35.000 au- |to's ergens een plaatsje vinden. De organisatie is in handen van de Ne derlands Hippische Sportbond geves tigd te Baarn. De politie uit de regio's Eemland Noord, Zuid en Binnensticht, leden van het Korps Landelijke Politie diensten en de Koninklijke Marechaus see zullen met 110 mensen en veel ma terieel alles in goede banen leiden. Elke bezoeker dient zich strikt aan de ter plaatse geldende regels te houden. In dien het warme weer aanhoudt blijft een algeheel rookverbod van kracht op de terreinen waar de spelen worden ge houden. Er zijn vier parkeerplaatsen aangewe zen waar men de auto voor f 10.- kan parkeren en men verder per autobus wordt vervoerd. Verkeer over de A-28 wordt via de afslag Zeist naar de Her tenlaan verwezen. Verkeer uit de rich ting Amersfoort gaat via Richelleweg, Zeisterspoor en de Domeinen naar een aldaar aangewezen parkeerplaats. Op de Bernhardkazerne is een parkeer plaats voor VIPs. Zo verwacht men nogal hoog buitenlands bezoek. Ten slotte wordt op de Far-East aan de Van Weerden Poelmanweg een parkeer plaats ingericht voor eigen en aldaar dienstdoend personeel. De entree is f 40,00 voor alle aktivitei- ten. Vlak bij de parkeerplaatsen zijn kassa's ingericht waar men toegangs kaarten kan verkrijgen en parkeergel- den moet betalen. Het parkeren wordt niet door de politie geregeld maar door de organiserende eenheid. Bij elke par keerplaats staan bussen die de bezoe kers naar de bestemmingen brengen. De Richelleweg is afgesloten voor ver keer naar/van Mercury en Apollo. De ze afsluiting geldt op de beide dagen van circa 07.00 tot 20.00 uur. De moge lijkheid bestaat dat men een parkeer plaats krijgt aangewezen op terreinen van de omliggende kazernes. Het is zaak dat men de auto 's avonds vóór 20.00 uur daar verwijdert, aangezien deze terreinen dan afgesloten worden. Tevens is er voor die beide dagen geen verkeer mogelijk tussen Soest en Soes terberg, met uitzondering van de lijn dienstbussen en (brom)fietsers. Au toverkeer van/naar Soest moet via Amersfoort of Den Dolder rijden. De officiële ingangen zijn nabij de Spot- tershül aan de Van Weerden Poelman- weg en Laantje Meyery (de vroegere Haksteeg) aan de Amersfoortsestraat. Daar zijn ook parkeerplaatsen voor fietsen en bromfietsen. Het is niet mo gelijk om te voet naar de bepaalde ob jecten te gaan; de politie houdt alle we gen vrij voor verkeer van de spelen. On middellijk na de ingang wordt men per bus naar de plaats van bestemming ge bracht. Het verkeer wordt zes uur per dag geobserveerd en gedirigeerd door een helicopter, vanwaaruit een lid van de Koninklijke Marechaussee de relevante gegevens doorgeeft. De bezoekers heb ben een keus uit de mogelijkheden voor versterking van de inwendige mens. Zo zijn diverse tenten opgezet waarin cate ringbedrijven de waar aan de man/ vrouw kunnen brengen. De organisatie verwacht geen problemen, maar wil wel op alles zijn voorbereid. De algehele coördinator van deze Wereldruiterspe len 1994 is Theo Stoker, adjudant van de Koninklijke Marechaussee te Soes terberg. internationale veiligheid en stabiliteit kwam meer naar voren. De Staf van de Du Moulinkazerne had het ene rapport nog niet afgewerkt of het andere lag er al weer. Intussen bleef de opdracht: toch door gaan met de normale cavalerie-oplei- dingen. Dus oefeningen draaien en trachten straks automatisch over te he velen van dienstplichtig naar beroeps. Ondanks het gelukkig verdwijnen van de internationale spanningen is een krijgsmacht, een landmacht, een cava- lerie-eenheid als in de Du Moulinka zerne noodzakelijk. Het waarom wordt elke dag luid en duidelijk via de media bewezen en het is soms heel dichtbij. De taak is niet alleen zwaarder maar ook ingewikkelder geworden en dan toch flexibel en slagvaardig de gevraagde in spanningen leveren, is de hedendaagse uitdaging. Het Mission Statement, de geloofsbelijdenis van de landmacht, is daarover helder en klaar. Het schept duidelijkheid en eenduidigheid over de doelstelling van landmacht. De staf van de Du Moulinkazerne werd uitgedaagd dit in de praktijk te brengen door onder andere een openheid naar de regioge meenten en de pers. Zij heeft die uitdaging geaccepteerd en onlangs vond de vuurdoop plaats. Or ganisatieschema's en dergelijke, vroe ger streng confidentieel, werden open en bloot verstrekt. Tekens en afkortin gen blijven voor een leek onleesbaar. Niet alle cavalerie-officieren wisten de juiste toon tegenover de burgers te vin den. Het strakke, soms luid blafferig spreken is kennelijk nog een beroeps kwaal. Onder leiding van majoor Bron- gers zoekt men naar mogelijkheden en middelen om de geslotenheid van vroe ger te wijzigen in openheid en bekend heid. De doelgroep blijft primair de jeugd van 15 tot 25 jaar, maar ook an dere groepen van de samenleving zijn welkom om over de schouder mee te kijken naar dat militaire bedrijf. De wisselwerking is dat de Du Moulin kazerne mogelijk assistentie kan verle nen bij bepaalde aktiviteiten. Het is een goed begin van een wederzijdse kennis making. De Du Moulinkazerne heeft de eerste stap gezet naar een goed onder ling kontakt. Ongetwijfeld zullen we meer van haar horen. Zondag 7 augustus ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. H. Denekamp, Hilversum GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 zie De Hoeksteen STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 J. Stap Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder), Paltzerweg 299, tel. 030-284555. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts HJ.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467 (na afspraak). GEBOREN 29 juli: Ritchie Thomas Jan, zoon van Richard en Anita Geitenbeek, Zwarte- wegje 3. GEHUWD Geen. OVERLEDEN 30 juli: Arendje Blokland-Beekhuizen (85), Dorpsplein 82. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Centrum voor Maatschappe lijke Dienstverlening Soest-Baarn- Eemnes Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Radio en televisie stonden en staan bol over de schrijnende toestanden in Rwanda en Zaïre. Van alle kan ten werd aangedrongen op hulp, zo ook aan Nederland. Het Ministerie van Defensie had een grote hoe veelheid noodhulp bestemd voor Goma in Zaire. Vervoer werd inge huurd door onder andere een claim te leggen op het Russische vracht vliegtuig de Antonov AN-124 Con dor. Vrijdag 29 juli landde hij 's nachts om 01.00 uur, gevolgd door een Ameri kaanse Hercules om 04.17 uur. Het laat ste toestel werd snel volgeladen en ver trok enkele uren daarna. De Antonov stond met zijn neus recht omhoog en de buik wijd open gespert om de vele goede ren in te laden. Het was ook niet niks wat er in dat toestel ging: 600 pallets met voedselpakketten, infuusmateriaal, 35 tankaanhangwagens, 4 viertonners, 3000 jerrycans, 14000 dekens, 4500 schoppen, 500 houwelen samen goed voor ongeveer 200 ton. Ook een medisch team, bestaande uit twee artsen en vier verplegers, afkomstig van de krijgs macht, stapte in deze Russische gigant. Vrijdagmiddag tegen drie uur zette het gewicht van maximum 405 ton zich in beweging. Aanvankelijk werd gedacht dat horen en zien zou vergaan vanwege het lawaai, maar met een opmerkelijke stilte'presteerde dit vrachtmonster om zich voor het eind van de baan van de aardbodem te verheffen. Met zijn span wijdte van 73.30 meter, lengte 69,50 me ter, hoogte 20.20 meter gleed hij als-het- ware over de Vlasakkers, waar men even opkeek van deze wel zeer vreemde grote vogel. Met een kruissnelheid van 825 km/' u kan hij op kracht van vier Lotarev D-18T straalmotoren, met een vermo gen van 229,75 kN een vliegbereik halen van maximum 4500 kilometer. Soester berg zal de Antonov mogelijk nog vaker zien dalen en opstijgen. Deze uitroep van Soesterbergse El- ly Hoekstra, penningmeester van de Carnavalsvereniging De Zot teklappers, heeft grote gevolgen gehad. Een vrouw een vrouw, een woord een woord, en zo startte zij samen met Raadslid Hans Kage- naar de trainingen voor deze barre vierdaagse op maandag 30 mei jl. Het begon met een wandeling naar de Pyramide van Austerlitz, een afstand van ongeveer 12 km. Ben je geen wan delaar zoals Elly, dan is dat een aardige tippel. Daarop kwamen de echte trai ningen voor het uiteindelijk lopen van 4 x 30 km in Nijmegen van 19 t/m 22 juli. Met assistentie van een fietser en aan moedigingen van solidaire medetrai ners verliepen de wandeloefentochten prima en werden de afstanden steeds groter, en ook de twee lopers werden steeds enthousiaster. Een schok ging door de carnavaleske gelederen toen Hans Kagenaar half juni te kampen kreeg met een beenblessure. Met I /2 week rust, behandeling door een plaatselijke fysiotherapeut en de aanschaf van twee nieuwe schoenen, viel het gelukkig mee en kon hij zijn trai ningen hervatten. Intussen werd Sport- halbar Time Out, tevens residentie van de Zotteklappers, met succes benaderd voor de nodige sponsoring. Coen In ge stelden onmiddellijk kleding ter be schikking. Het kon gewoon niet meer mis gaan en de twee togen, gehuld in T-shirts met daarop de tekst 'wij gaan ervoor' om ringd door voetjes richting Nijmegen. Ondanks de tropische hitte liepen zij een wereld-vierdaagse en door hun snelheid liepen de fans hen twee keer mis, met andere woorden ze waren ge woon al gepasseerd. Het leek er dus sterk op dat ze het gin gen halen. Dat had grote gevolgen voor de uitdagers, de begeleiders, want die hadden toegezegd om én in Nijmegen de intocht luister bij te zetten én in Soes- 'Ik word de volgende maand 85 jaar en voel me zo gezond als een vis. Maar laat ik afkloppen, 85 jaar, ze zeggen dat je dan oud bent'. Jan van den Bremer veran dert zijn gezicht in een brede glim lach die men zo goed vanhem kent. In 1974 ging hij op 65-jarige leeftijd met pensioen, na heel wat jaren in het Katholiek Militair Te huis in Huis ter Heide te hebben gewerkt. Daar was hij al het ma nusje van alles, niets was hem te veel. 'En dan thuis zitten duimen draaien, dat was niets voor mij. Mijn vrouw zei, Jan, zoek eens een stukje grond dan heb je wat te doen. Maar ja, waar vind je in Soesterberg een lapje grond? Precies, die vond je toen tenminste nergens. Op een goede avond stond een man bij m'n deur en zei dat hij Niek Poort was. Ik kende hem heel niet. Hij vroeg mij of ik wat toezicht op de schooltuin van de Carolusschool wilde houden. Ik ben daar naar toe geweest en eerlijk, het was er een bende. Bloemen, groente en voetballende jongelui liepen dwars door elkaar heen. Ik zei tegen Poort, nee man, daar begin ik niet aan. Je zult eerst een afscheiding moeten maken tussen de tuin en het voetbalveld. En dat gebeurde. Toen werd de grond gefreesd en geploegd en bemest. Ik heb toen voor elke klas bloembedjes ge maakt die ze dan zelf moesten onder houden. Dat was prachtig werk, de kin deren deden en doen nog hun best om het zo goed mogelijk te maken. Met de schoolleiding besprak ik de mogelijk heid van een broeikasje, want dan kun je zelf veel meer planten kweken. Ik kreeg het benodigde materiaal en hulp bij het bouwen en sindsdien heb ik een mooie kas met zelfs verwarming van de school erin. In de loop der jaren kwa men er een paar hokken bij om de spul len in op te bergen. Op een dag kwam een leerling van de Carolusschool met een krielkip. Ik heb voor dat beest een hok en een ren ge maakt. Dat had tot gevolg dat binnen korte tijd het hok vol was met kippen. Wel, dat is daarna uitgebreid met kleine konijntjes en sierduiven. Zo met elkaar is het een soort paradijs voor mij gewor den. Maar ik had nog niet genoeg te doen en solliciteerde met succes als suppoost bij het Spoorwegmuseum in Utrecht. Daar heb ik tot de beginjaren tachtig met veel plezier gewerkt. Elke dinsdag- en zater dagmiddag moest ik groepen begelei den en hen alles van het spoor vertellen. Ik heb toen op mijn leeftijd nog echt moeten studeren, maar dat ging prima. Als oude lokomotiefmachinisten op bezoek kwamen, luisterde ik goed naar hun verhalen en gebruikte die in mijn rondleidingen. Eens moest ik een groep ingenieurs van de spoorwegen een rondleiding geven. Aan het eind vroeg één van hen hoe lang ik ui] de spoorwegen had gewerkt, vanwege mijn kennis. Ik zei tegen hem: nog geen seconde, beste man. Ik heb nu genoeg aan de schooltuin en soms help ik wel eens in de school als er wat te klussen valt. Bijvoorbeeld als ze houten blokjes voor de handenarbeid moeten hebben of zoiets. We kunnen goed met elkaar en er is steeds een goed onderling overleg. Elk jaar is er een hoogtijdag, want dan ga ik met de leer lingen en hun onderwijzend personeel op kamp. In de buurt van Valkenburg kruipen we in een soort padvindershuis en ik ben belast om het eten te koken. Dat zijn prachtige dagen en dit jaar heb ik dat voor de 17e keer gedaan. Maar ja, de tuin begint toch meer werk van je te vragen dan je eigenlijk aan kunt. Niet dat ik te oud ben geworden, ben je mal. Maar een beetje hulp zou me best uitkomen. Zo één keer per week een hele of een halve dag zou niet gek zijn. Weet je, je moet de tuin goed on derhouden en vooral zoals nu in de vakantietijd, moet je alles alleen doen. Tijdens de lessen scharrel ik in de tuin, dat is helemaal niet storend voor de kin deren. Je moet maar denken ze zijn aan mij gewend. Ja, ik heb al heel wat leerlingen in mijn tuin gehad. Die van 1974 zijn nu onge veer 30 jaar oud. Alleen kan ik ze niet allemaal meer onthouden. Ze zeggen dan wel eens Ome Jan, je kent me toch nog wel? Maar ja, ik verander kennelijk niet zoveel, maar zij wel. Soms moet ik wel eens als een meester optreden als ze beginnen te dondeijagen in de tuin. Dan zeg ik, wat wil je liever, in de tuin of in de klas. De tuin wint het nog steeds. Bij gezondheid en leven doe ik dit werk graag nog heel wat jaartjes. Het is hard- stikke leuk om zo met kinderen en de natuur om te gaan'. Ome Jan, bedankt! terberg een groots dorps onthaal te or ganiseren. Zaterdagmiddag 23 juli jl. liepen de twee topsporters door het dorp in hun rode outfit, gevolgd door een kruiwagen waaruit echte marsmuziek klonk, gelau- werkransd, voorzien van medailles en bloemen. Het was toen ook warm en bij het passeren van de Gouden Leeuw sprak niet alleen het hart van de eige naar, hij deed ook iets. De dappere hel den kregen elk een 2-liter glas met bier in de handen en vervolgden hun weg in een nog betere stemming. Maar de topprestatie werd in Nijmegen geleverd. Niet alleen dat zij 4 x 30 km per dag hadden gelopen, maar ook dat zij tijdens het défilé in Nijmegen een klein bosje gladiolen van elk 120 stuks (voor iedere kilometer één) mochten dragen. Dat had tot resultaat dat vele vi deomakers, fotografen en filmers bei den in de picture namen. Bij de finish hadden ze drie kwartier nodig om uit te zweten, want til maar eens een bos met 120 gladiolen. Zij hebben de uitdaging aangenomen en glansrijk volbracht. Het volgend jaar gaan ze weer, maar dan voor 50 km per dag. Een aantal mede Zotteklappers zal hen dan vergezellen op de 40 km route. Zaterdag 22 juli 1995 kan men in Soes terberg vast noteren voor een grootse intocht 'der Zotteklapper-gladiolen'. Naast de Soesterbergse Courant kan men nu ook dagelijks (m.u.v. zondag) het plaatselijk nieuws vernemen via Ra dio Soest. In het programma 'Soest Ak- tueel' van 09.00 tot 10.00 uur met een herhaling van 16.00 tot 17.00 uur, wor den relevante berichten uit Soesterberg genoemd. Een vast aandeel hierin hebben de vliegtuig-spottersberichten. Nu de Amerikanen zijn vertrokken kent de vliegbasis niet meer dat intensieve vliegverkeer. Om dit goed te kunnen waarnemen werd destijds de 'spotters- hill' aangelegd, nabij de ingang van de Vlasakkers. Vliegtuigspotten is het goed bekijken en zo mogelijk fotografisch vastleggen van stijgende en landende vliegtuigen. In nauw overleg met het Basis Informa tie Centrum onder leiding van (de bijna overste) Jan Rijnhart, worden dagelijks de tijden en soorten vliegtuigen doorge geven. Voor spotters het sein dat er dan wat te zien valt en voor hen die hier niet van houden: oordopjes klaar leggen. Daar tussendoor kunnen andere straal vliegtuigen de vliegbasis aandoen, dat zijn de zogenaamde onverwachte gas ten. Binnenkort kan men ook informatie van oefensituaties op de Leusderheide via Radio Soest Aktueel vernemen. Vooral de bekende nachtoefeningen met daaraan gekoppeld het geluid van vuurwapens weet men in het vervolg, waarop tijdig geluiddempende maatre gelen (bv ramen sluiten) kunnen wor den genomen. Vervolgens komt in deze uitzending het relevante dorpsnieuws ter sprake. Soest Aktueel is een live-uitzending, dat wil zeggen dat het rechtstreeks wordt uitgezonden. Heeft men infor matie voor deze nieuwsvoorziening dan kan men dat schriftelijk kwijt op het adres: Van Maarenplein 1 of telefo nisch via nummer: 51252. Over het al gemeen wil men tijdig geïnformeerd zijn. Soest en Soesterberg krijgen dat el ke woensdag via hun eigen krant en elke werkdag via de radio. Dat zijn heel an dere tijden dan vroeger, toen men al leen de beschikking had over de tam tam en rooksignalen... Vrijdag 5 augustus 18-21 Chemokar Buys Ballotlaan Zaterdag 6 augustus Wereldruiterspelen Vlasakkers: kampioenschappen vierspan Oud-papieraktie Buys Ballotlaan (t/o Rabobank) Zondag 7 augustus 19.30 British Columbia Boys Choir, Caroluskerk Opgaven voor de agenda: Van Maarenplein 1.

Soester Courant | 1994 | | pagina 9