s&ï En dit zijn de knallers van deze week: 099 CKXX) Provincie wuift alle bezwaren tegen omstreden Lindenhof-project weg Toeristen 'doen' Soest met een rondje Kerkebuurt, met of zonder torenklim Griekse Magere varkenslappen druiven Grillworst 'Het gezicht van Soest' komt weer op televisie 3 Actueel 5 Varia 7 Soesterberg 11 Sport 'Brandbommen' aangetroffen op ruitercircuit Vlasakkers Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS (WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 72e JAARGANG NO. 50 G.S. hebben geen enkel probleem met bouwplan Ventilator weg bij inbraak Bromfietserbloed kruipt waar het niet gaan kan... Mooie euk of beik mag niet gekapt Verdachte pakketjes worden onderzocht r r Soest Ook Soesters zelf tonen veel interesse mm: m Ai gggi f C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Nieuwsgierigheid leidt tot val Motief voor moord op Soester Singh nog niet bekend Soester Courant Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13 Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG SOBSTE11 Het provinciebestuur heeft vorige week besloten de verklaring-van geen-bezwaar voor het omstreden Lindenhof-project af te geven. Dat betekent dat de bouw van een nieuw gezinsvervangend tehuis, winkels, kantoren, appartementen en parkeervoorzieningen op de hoek van de Van Weedestraat en het Nassauplantsoen kan door gaan. Het College van Gedepu teerde Staten heeft alle bedenkin gen van de omwonenden onge grond verklaard. Uit de brief van G.S., die vorige week bij de gemeente arriveerde, valt op te maken dat het provinciebestuur geen enkel probleem met de niéuwbouw plannen van Vahstal heeft. Het gaat volledig akkoord met de procedurele gang van zaken, die de gemeente heeft gevolgd. De uitvoerige bedenkingen te gen het plan, zoals die verwoord zijn door vijf buurtbewoners (namens een veelvoud), heeft het provinciebestuur nog eens de revue laten passeren, maar dat leidt niet tot een standpunt dat af wijkt van de visie van het gemeentebe stuur. De brief gaat concreet in op de bezwa ren van de heren Hoekstra en Bredius van de Dillenburglaan, het oud-VV- D-raadslid G. Beijen (mede namens dhr. Schneider, 27 omwonenden en de vereniging van eigenaren Van Weede- straat-Dillenburglaan), Doffer van het Nassauplantsoen en Maas van de Bea- trixlaan. Ze hadden o.a. betrekking op waardedaling van bestaande woningen, verpest uitzicht, geen aandacht voor de argumenten van de omwonenden, ge brekkige belangenafweging, te grote omvang, twijfel aan de behoefte aan een nieuwe behuizing, te weinig sturing van de plannen van de project-ontwikke laar en onduidelijke verkeersafwikke ling. Ook krijgt Beijen een reactie op zijn aanvullende bezwaarschrift (o.a. dat verzuimd was aan te geven dat er een horeca-vestiging in het gebouw moge lijk is, dat de bouwtekeningen na de te- rinzagelegging zijn gewijzigd, dat de ge meente ten onrechte heeft doen voor komen dat de bezwaren van de omwo nenden geleid hebben tot vermindering van de bouwmassa in plaats van de ge rezen laad- en losproblematiek). Ei genlijk kon dat wettelijk niet, maar Ge deputeerde Staten hebben Beijens aan vulling alsnog betrokken bij de besluit vorming, zo blijkt uit de brief. Instemming G.S. hebben bij de gemeente nadere ge gevens en een reactie gevraagd, waarna het College zijn standpunt heeft gepre ciseerd. Uit de nadere reacties van de bezwaarden zijn volgens het provincie bestuur geen nieuwe feiten of termen naar voren gekomen dan bij de ge meente al waren ingediend. Met de weerlegging van de bezwaren door het gemeentebestuur betuigen G.S. hun in stemming, zo valt uit de brief te conclu deren, en hunnerzijds voegen ze daar aan nog een en ander toe. Over de bestuurlijke gang van zaken merken G.S. bijvoorbeeld (met een uit voerige verwijzing naar de wettelijke procedures) op dat zij niet de mening van de reclamanten delen dat er sprake is van een onzorgvuldig besluitvor mingsproces. Verder vinden zij dat er voldoende dringende redenen aanwe zig zijn voor de anticipatieprocedure krachtens artikel 19 van de Wet Ruim telijke Ordening. 'Niet onaanvaardbaar' Ook planologisch hebben G.S. geen problemen met het project. Omdat het perceel omschreven wordt als over gangsgebied van winkels naar wonin gen kunnen daar volgens G.S. meer in grijpende planologische en stedebouw- kundige veranderingen plaatsvinden dan in een uitsluitend woongebied. "Een zekere verdichting achten wij niet onaanvaardbaar. De bouwhoogte van Ook van de provincie mag de oude Lindenhof plaatsmaken voor het nieu we complex. Foto: Goos van der Wilt 12 meter detoneert naar ons oordeel niet ten opzichte van de omliggende be staande bebouwing," aldus het provin ciebestuur. Over de nieuwbouw-noodzaak voor het tehuis zelf onderstreept de brief van G.S. dat de Lindenhof daar al vanaf 1982 mee bezig is. In juni 1991 hebben ze al een (eerste) verklaring-van-geen- bezwaar afgegeven. "Ons beleid is pri mair gericht op integratie van verstan delijk gehandicapten in de samenle ving," aldus het provinciebestuur. In het algemeen wordt in nieuwe situaties weliswaar gestreefd naar groepen van kleinschalige omvang, maar de Linden hof kan gezien worden als onderdeel van een groter nieuwbouwcomplex met woningen en winkels in een stedelijke omgeving. "Naar onze mening komt dit ten goede aan de noodzakelijke geachte integratie. Er bestaat dan ook geen be zwaar tegen een wat meer grootschalige vorm van bewoning van het gezinsver vangend tehuis," aldus G.S. Op dit moment herhaalt de NCRV-televisie op de woensdag avonden de serie "Het gezicht van Nederland'. Woensdag 17 augus tus wordt tussen 19.30 en 20.00 uur 'Het gezicht van Soest' ver toond. De uitzending is op Neder land 1 (NCRV) te zien. De belangstelling voor de ontwikke lingsgeschiedenis van ons eigen land is groot. In toenemende mate willen men sen weten wanneer en hoe hun stad, dorp of regio is ontstaan, en welke ge beurtenissen hebben bijgedragen aan het huidig karakter ervan. Met deze be langstelling voor ogen is de serie televi sie-documentaires ontwikkeld. Elk programma schetst een levendig to taalbeeld van een gemeente in Neder land, waarbij de nadruk ligt op de so ciaal-economische en culturele ontwik kelingsgeschiedenis. Bovendien is ieder gefilmd portret aangevuld met een boek, waarin de gemeente zich in al haar aspecten presenteert. In dit geschreven portret van de ge meente Soest komen de ontstaansge schiedenis, groei en recente ontwikke lingen op sociaal-economisch en cultu reel gebied aan bod, maar bovenal wordt het verhaal van de inwoners ge schetst. Vele foto's verrijken het boek werkje. Jan van Steendelaar is de auteur ervan. Het boekje is o.a. te koop bij de VW Soest voor f 12,90. In verband met de vertoning van de film over Soest op de televisie is de prijs tot eind augustus slechts 10 gulden. De zomerse hitte inspireert mensen met minder goede bedoelingen. Een inbre ker sloeg in het weekeinde zijn slag bij een winkel aan de Steenhoffstraat, waar hij een ventilator wegnam. Daarnaast nam hij overigens ook nog een tele foontoestel en een calculator mee. Hij bleek het pand binnen te zijn gekomen door het forceren van de achterdeur. Spullenhulp steunt actie voor Rwanda. Fondsen schenken draaimolen voor gehandicapte kinderen. Ouderen teleurgesteld over weigering subsidie voor contactmiddag. Clownsduo Appie en Flappie in Cabriotheater. Motortransportgroep Kon.- Luchtmacht naar voormalig Joegoslavië. Russische Antonovs nu kind-aan-huis op vliegbasis. Apollo is nu bijna Nederlands gebied. Vierspanmarathon goed voor 100.000 bezoekers. De politie kreeg zondagavond een melding binnen over een aanrijding met-letsel op het fietspad langs de Birkstraat, ongeveer ter hoogte van het Witte Huis. Daar was een 24-ja- rige Soester op de fiets aangereden door een bromfiets, waarop volgens ooggetuigen twee knapen hadden gereden. De man werd vrij ernstig gewond en bleek o.a. zijn linkerbeen op drie plaatsen gebroken te hebben. De daders waren na de botsing door gereden. De politie trof ter plaatse nog wel een bloedspoor aan, waarvan al spoedig duidelijk werd dat het niet afkomstig kon zijn van het slachtof fer. Daaruit werd geconcludeerd dat ook minstens een van de daders ge wond moest zijn geraakt, reden waarom de politie telefonisch haar licht opstak bij de ziekenhuizen in de omgeving. Bij Molendael-Soest had de politie al gauw beet. Daar vervoegden zich in de loop van de avond twee Soester knapen van resp. 17 en 16 jaar, waarvan de jongste zich aan een bloedende wond liet helpen. De po litie nam de knapen mee naar het bu reau. Aanvankelijk ontkenden ze el ke betrokkenheid bij de aanrijding op de Birkstraat, maar na enig aan dringen legden ze een bekentenis af. De bestuurder kreeg een proces-ver baal wegens doorrijden na een aan rijding, wat een misdrijf is. De brom fiets werd voor technisch onderzoek in beslag genomen. Het College van B. en W. heeft bewo ners van de Plasweg een vergunning ge weigerd voor het kappen van een eik, die bij nadere beschouwing overigens een beuk blijkt te zijn. Dat valt in elk ge val op te maken uit het ambtelijk advies van de afdeling Groen. Het blijkt te gaan om een gezonde, monumentale beuk, die ter plaatse "beeldbepalend" is. De boom levert geen belangrijke problemen op voor het gebruik van de oprit en in elk geval niet zoveel hinder dat die het kappen van zo'n waardevol le boom rechtvaardigt. De bewoners krijgen dus geen toestemming, maar als ze willen geeft de gemeente wel advies over een verantwoorde snoeibeurt. De Koninklijke Marechaussee bewaart vooralsnog het stilzwij gen over berichten dat op de Vlasakkers, waar afgelopen za terdag de vierspanmarathon van de Wereldruiterspelen werd gehouden, twee "brandbom men" zouden zijn aangetroffen. Volgens persvoorlichter adju dant Schimmel kon hij maandag j.I. geen nadere mededelingen doen. Volgens de berichten trof het bewa kingspersoneel zaterdag na afloop van het ruiter-evenement twee ver dachte "pakketjes" aan. Daarop werd de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) gewaarschuwd, die een van de pakketjes onschadelijk maakte met een waterkanon en het andere - onontploft - "veilig stelde". Het gevonden materiaal is inmiddels overgedragen aan het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk, waar nader onderzoek zal plaatsvinden. Volgens Schimmel werd het eerste verdachte pakketje om 16.20 gevon den en het tweede korte tijd later. "Dus ruim nadat het publiek de Vla sakkers al had verlaten," aldus de persvoorlichter, die verder geen en kele mededeling kon of wilde doen. Hoelang het onderzoek door het ge- rechtleijk laboratorium zal gaan du ren kon hij niet zeggen. "Het is daar ook vakantietijd, dus dat kan wel een poosje aanlopen." Voorlichter L. Dijkman van de poli tie Eemland-Noord liet desgevraagd weten dat hij evenmin nadere mede- lingen kan doen. "De zaak is in han den van de marechaussee en van jus titie. We zijn wel op de hoogte ge bracht, maar de details kennen wij hier niet." PJUSI' ,VT)H<T A «JtiJ De belangstelling varieert nogal, maar twee keer per week zijn de Kerkebuurt en de toren van de Oude Kerk - eigenlijk het enige echte monument dat Soest rijk is - het voorwerp van de al dan niet historisch-getinte belangstelling van een groeiende groep toeristen. Ook heel wat Soesters blijken op grote hoogte (46 meter) overigens graag een kijkje te nemen over de plaats waar ze wonen. Het rondje-Kerkebuurt, met of zonder torenklim (want niet iedereen wil persé de 183 treden naar boven), verheugt zich in een toenemende populariteit. Tot het eind van deze maand kunnen de bezoekers voor een luttel bedrag twee keer per week - op woensdag en zater dag - 's middags tussen 13.00 en 14.00 uur mee met Hans Beijer of Lenny Mol van de Soester VW. "Soms zijn het maar vier of vijf, maar het zijn er ook wel eens meer dan twin tig, en dan wordt het een beetje een pro bleem, want bovenop de trans is eigen lijk niet zo veel ruimte. Met twintig man is het daar aardig vol...", aldus Hans Beijer (34), die in Utrecht sociale geo grafie heeft gestudeerd en sinds vorig jaar als parttimer in dienst is bij de Soes ter VW. Alweer enkele jaren vormen de toren beklimming en het rondje-Kerkebuurt weer een toeristische trekpleister in Soest, met name in de zomermaanden. Daarbuiten kan het ook, maar dan al leen op aanvraag (bij de VW). In de zomer hoeft dat niet, want dan zijn Hans of Lenny (die stage loopt bij de VW en daarom tijdelijk een deel van Hans' werk voor haar rekening neemt) tegen één uur altijd present bij de deur met het trapje aan de zijkant van de to ren. "Dan zien we wel hoeveel er komen. We blijven altijd even wachten of er nog meer mensen mee willen, maar sommi gen willen niet naar boven en anderen willen dat juist alleen maar en houden de rondleiding voor de Kerkebuurt dan voor gezien." Onderweg naar boven valt er best wat over de geschiedenis van de toren en de kerk te vertellen. Klokken "Op driekwart van de hoogte stoppen we altijd even voor een verhaal over de klokken," legt Hans uit. "De grootste, die 1113 kilo zwaar is, heeft wat bijzon ders want daar is een hap uit. Dat hoor je verder niet, want hij klinkt als een klok, maar dan vertel ik hoe dat geko men is." De grote klok stamt uit 1506, maar werd in de oorlogsjaren door de Duitsers gevorderd om te worden om gesmolten. De klokken (er waren er twee) gingen op transport, per schip over het IJsselmeer, en toen het schip verging zonken ook de klokken naar de diepte. Een van de klokken bleef spoor loos, de ander dook jaren later - bescha digd - op in Groningen, weet Hans nauwkeurig te vertellen. Ook over de historische achtergronden van de Oude Kerk en de Kerkebuurt heeft hij zijn verhaal klaar, maar de to renbeklimming is toch altijd het specta culairste deel. "Ja, er is wel 's iemand geweest die het nodig vond om het touw te pakken en de klok om zeg maar kwart over één te luiden, maar dat proberen we wel te voorkomen. Het moet ook weer niet al te jolig worden," vindt Hans. De bezoekers leggen meestal heel ver schillende belangstelling aan de dag, stelt hij vast. "Sommigen hebben het daarboven in vijf minuten wel bekeken, anderen krijg je zowat niet naar bene den. Die gaan gewapend met verrekij ker omhoog en hebben aan een half uur nog niet genoeg. Vooral de Soesters houden het meestal lang vol, want die kijken natuurlijk ook op hun eigen woonplaats neer. De toeristen zijn doorgaans wat sneller klaar." Magnifiek uitzicht Hans schat dat het aantal deelnemers aan de torenklim zo'n beetje neerkomt op 50% Soesters en 50% mensen van buiten. "Boven heb je een magnifiek uitzicht. Onder normale omstandighe den kun je Utrecht goed zien, de Dom en de Uithof bijvoorbeeld, en natuurlijk ook Baarn, Amersfoort, Hoogland en Spakenburg en de bootjes op het Eem- meer. Soms ook Zeist en Nijkerk, en als het goed helder weer is haal je ook Lely stad wel, of de elektriciteitscentrale bij Diemen." Afhankelijk van de belangstelling en de grootte van de groep breidt Hans de rondleiding wel eens uit tot de Eng, aan de overkant van de Torenstraat, en in de Kerkebuurt zijn bakkerij van Brum- melen, de voormalige herberg De Drie Ringen (bekend van "Ferdinand Huyck"), het oude raadhuis, de oude school en het oude-mannen- en vrou wenhuis aan de Eemstraat zo'n beetje vaste prik van het uitstapje, evenals de oude boerderij 't Klooster. Hans hoopt altijd dat de mensen hem vragen stellen, want dan kan hij zijn verhaal kwijt. "De echte Soesters doen dat wel; die willen er meestal wel wat meer van horen." De toren en de Kerkebuurt vormen met de edelsteenslijperij De Sprong, de pannekoekenboerderij De Smickel en de kaasboerderij de Staelenhoef de be langrijkste bezienswaardigheden die Hans Beijer verzorgt de rondleiding en het uitstapje naar de torentrans. Soest de toerist te bieden heeft. Het Dreesmann-museum trok ook heel wat publiek. Echt populair is vooral de Paardenkamp aan de Birkstraat - "een echte trekker voor de kinderen, die zien het toch als een soort dierentuin" - maar ook de beeldentuin van de Hazelaar (Bosstraat) en museum Oud-Soest aan de Steenhoffstraat krijgen veel belang stelling. "Jammer dat het museum al leen op zaterdag en zondag open is," vindt Hans. "Maar wat de meeste men sen van buiten naar Soest doet komen is toch vooral de natuur." 100 gram Hoogmoed komt voor de val, luidt het spreekwoord, en dat geldt ook voor een al te grote nieuwsgierig heid. Dat ondervond in elk geval een 19-jarige jongeman uit Soest, die in het holst van de nacht van zaterdag op zondag wat al te veel belangstel ling aan de dag legde voor een slaap vertrek in de jeugdherberg aan de Bosstraat. Om naar binnen te kun nen kijken beklom hij de brandtrap, maar door een samenloop van om standigheden struikelde hij en maakte een smak van een meter of vier. Hij kwam daarbij zo ongelukkig ten val dat hij met onbekend letsel naar het ziekenhuis gebracht moest worden. Volgens de politie verkeer de hij onder invloed van alcohol. De 30-jarige Hagenaar die vorige week is aangehouden in verband met de steekpartij in Utrecht, waarbij de 39-ja- rige snackbar-eigenaar B. Singh uit Soest om het leven kwam en een 31-ja rige Utrechter zwaar gewond werd, heeft inmiddels een bekentenis afge legd. Volgens de: Utrechtse politie is uit het verhoor echter nog niet duidelijk geworden wat het motiefis geweest. De verdachte zit nog vast. De zaak is verder in handen van de justitie. Volgens de Utrechtse officier van justi tie mevrouw Van der Molen is op de mededelingen van de verdachte geen staat te maken. "Hij vertelt iedere keer weer iets anders." Inmiddels is wel be sloten dat hij een psychiatrisch onder zoek zal ondergaan. Dat is volgens me vrouw Van der Molen in dit soQrt zaken ook gebruikelijk. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52

Soester Courant | 1994 | | pagina 1