Kleurenfoto's... U kiest maar!!! 50% 14?5 COMBI VAN ESSEN WWW Aildds VOORDEEL 199S STUNTPRIJS ACTUEEL I 2e afdruk GRATIS 'rovincie Utrecht waarschuwt inwoners: wees voorzichtig met dode vogels' óndsen schenken kinderboerderij Soest draaimolen voor gehandicapte kinderen EE scliociiiaker Spullenhulp steunt actie voor Rwanda Ouderenbonden zeer teleurgesteld over weigering subsidie voor contactmiddag LVGSX TAPIJT Nu alles uit VOORRAAD Provincie raadt risicogroepen af om in open water te zwemmen .89 Door aanhoudende hoge watertemperatuur 10 x 15 cm, mat of glans Vandaag gebracht, morgen klaar Gratis mini-album De allerbeste kwaliteit Mislukte foto's retour ct 10x15 cm, mat of glans Overmorgen klaar De allerbeste kwaliteit per 2 stuks Mislukte foto's retour ct Ontwikkelen èn afdrukken alleen kleinbeeld film ZUIDPROMENADE 15 "HARTJE ZUID", SOEST TEL. 02155 -1 28 74 volop gratis parkeren iotulisme steekt kop op door hoge watertemperatuur Hygiëne Smeedwerk wordt gemaakt bij Rein Tupker SCHOEAAAKER technische dienst Bestuurder gezocht wegens autoschade Overlast jeugd op Middelwijkstraat ÏIM} [vlSÜl Inbraak in woning Hildebrandlaan Opbrengst van zaterdag gaat naar hulpverlening College gebrek aan begrip verweten SPULLENHULP Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Klachten over crossende jeugd ALLEEN DEZE WEEK Kamerbreed vinyl 400 breed Normaal v.a. 139.- leggen 25. Totaal 164.- slechts 99 p mtr. gele! echts 99a" p mtr. gelegd VAN WEEDESTRAAT 221A - SOEST (t.o. Joh. Mets naast Huissteden) TELEFOON 02155-29333 WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 De provincie Utrecht raadt af om met kleine kinderen (t/m 2 jaar) te gaan zwemmen op zwemplaatsen in open water. Dat geldt ook voor Volwassenen en oudere kinderen mei regelmatig terugkerende oorklachten, maag/darmstoornis sen, suikerziekte, huidirritaties en afweerstoornissen. Dit aangepaste advies is het gevolg van en steeds groter aantal klachten, dat nogelijk verband houdt met zwemmen n open water. Het advies geldt nu voor tlle 18 officiële zwemplaatsen in Jtrecht. De provincie Utrecht raadde iltijd al af om op andere plaatsen in )pen water te gaan zwemmen. "oewel de risico's op gezondheids- lachten toenemen, blijft zwemmen oor gezonde mensen op de volgende 'laatsen mogelijk: de Loosdrechtse lassen en de Vuntus, de Vinkeveense 'lassen, het strandbad van de Grote aarsseveense Plas, het Henschoter- leer, de plas Strijkviertel (De Meern), e natuurbaden Zwemlust (Nieuwer- sluis), de Meent (Breukelen), Abcou- "ermeer en de Kikker Groenekan), en de dode rivierarmen van de Nederrijn (Gravenbol) en de Lek ('t Waal) bij Tuil en 't Waal. Wel is het verstandig om gelijk na het zwemmen in verband met mogelijke huidirritaties te gaan douchen en je af te drogen, waarbij de oren niet mogen worden vergeten. Zwemmen in open water blijft een zaak van eigen risico. In zwembaden waar chloor aan het water wordt toegevoegd kan nog wel veilig worden gezwommen. Niet zwemmen De provincie raadt af om te gaan zwem men op plaatsen die niet in de folder staan. Zwemmen op andere plaatsen kan gevaarlijk zijn. Het water kan ver vuild zijn, er kan scheepvaartverkeer of sterke stroming zijn, of de inrichting van het terrein leent zich niet voor zwemmen. Daarnaast is het zwemmen in onder andere de Hoogekampse Plas (de voormalige Put van Groenekan), de plassen Laagraven en Lage Weide, de voormalige Zandwinput in Maarn en de Nedereindse Plas (de voormalige Put van Weber), Salmsteke (Lopik) niet toegestaan. 99 TOPFOTO 98 24 opnamen Ontwikkelen 24.00 5.95 Normaal 36 opnamen Ontwikkelen 29.95 36.00 5.95 Normaal 41.95 Levertijd 3 werkdagen. U KUNT MET PIN BETALEN Wees voorzichtig met dode wa- ervogels, die het slachtoffer zijn »e\vorden van botulisme en waar- chuw onmiddellijk de gemeente". )ie boodschap staat te lezen op losters die de provincie Utrecht leze zomer via de gemeenten heeft erspreid. )oor zieke of dode dieren snel op te •uimen, kan massale sterfte van water- 'ogels worden voorkomen. Elk botulis me- slachtoffer is namelijk een besmet- ingsbron voor andere dieren. De pro- incie raadt het aanraken van de dieren net blote handen dan ook sterk af. erstikkingsdood )oor het aanhoudende warme weer is e kans op botulisme onder watervo- ;els groot. Uit een aantal gemeenten in Jtrecht zijn dan ook al meldingen van >otulisme-slachtoffers bij de provincie jinnengekomen. Het gaat om meldin- en uit de gemeenten Utrecht, Nieuwe- ein, Maarssen, Woerden, Amersfoort, unschoten en Baarn. In de gemeente Itrecht is de sterfte onder de watervo- Is het grootst. otulisme wordt veroorzaakt door een acterie, die met name bij hoge water- mperaturen actief wordt. De bacterie oduceert dan een gif, dat verlam- ingsverschijnselen veroorzaakt. Als beesten niet tijdig worden gevonden, algt een langzame verstikkingsdood. Niet aanraken Het aanraken met blote handen van do de vogels raadt de provincie af. Het ty pe botulisme dat onder watervogels voorkomt is in de regel ongevaarlijk voor de mens, maar er bestaan ook voor de mens schadelijke typen. Tot nu toe komen die zelden voor. Voor alle ze kerheid raadt de provincie het aanra ken van zieke en dode dieren af. De enige manier om de ziekte in te dam men is snel de slachtoffers opruimen. Dode vogels zijn een geliefde plaats voor bepaalde vliegen om hun eieren te leggen. De larven van die vliegen zijn ongevoèlig voor het gif maar slaan het wel op. Doordat vliegenlarven weer door watervogels worden gegeten, val len er nieuwe slachtoffers. Aan het gif van een besmette larve, kunnen veertig volwassen eenden doodgaan. Ook kun nen stukjes weefsel van dode vogels met het voedsel mee door andere vogels worden opgenomen. Wat kunt u doen? Als u dode watervogels aantreft, waar schuw dan onmiddellijk de gemeente. Die zorgt dan dat de dode dieren wor den weggehaald en worden vernietigd. Geef geen dode vogels mee aan de vuil niswagen en begraaf ze ook niet. Tot slot raadt de provincie af om watervo gels in de zomer te voeren. De kans op het ontstaan van grote concentraties watervogels wordt dan verkleind. Op plaatsen waar veel watervogels zitten, is de kans op botulisme groter dan elders. Ornaat bacteriën en virussen zich snel verspreiden bij mooi weer, is het van groot belang om extra aandacht aan hy giëne te schenken. Dat betekent: Ga niet zwemmen als u last hebt van buikpijn of diarree of als u gevoelig bent voor oor- en oogontstekingen of weinig weerstand hebt; Zorg dat kleine kinderen die niet zin delijk zijn een luier of zwembroek aan hebben, als u met ze in het water gaat; Maak gebruik van toiletten; Was uw handen na gebruik van de toiletten; Laat geen afval achter in het water of op het strand; Zorg dat u zo weinig mogelijk water binnenkrijgt. Zwemwatertelefoon Als u vragen heeft over de kwaliteit van zwemwater, kunt u de zwemwatertele foon van de provincie Utrecht bellen: 030-515933. Op dat nummer kunt u. ook de zwemwaterfolder aanvragen. Buiten kantooruren kunt u een bood schap inspreken op het antwoordappa raat. Informatie over de kwaliteit van het zwemwater in andere provincies is te vinden op pagina 725 van Teletekst. ims*m c Dor, c.v. ït.bekr. akmensen verzorgen Snelle eparatie an: en voor rekhaak voor mse ;tr. >or it 25 00 kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* De Soester kinderboerderij De Vrije Teugel kan binnenkort een speciale draaimolen voor gehandi capte kinderen in gebruik nemen. Het speeltuig wordt geheel betaald uit bijdragen van een aantal fond sen. Volgens Vrije Teugel-directeur Leo van den Berg gaat het om een nostalgi sche" draaimolen met speciale zitjes en ruimte voor rolstoelen. Hij omschrijft de draaimolen als een soort ouderwetse kermis-attractie, die versierd wordt met dierenfiguren. Het smeedwerk daar voor wordt momenteel vervaardigd bij de Soester smid Rein Tupker aan de Veldweg. De Vrije Teugel kan de draaimolen, die al met al zo'n 26.000 gulden kost, ge heel betalen uit de financiële bijdragen van een aantal fondsen. Die werden vo rig jaar al aangeschreven en zegden de een aan de ander een bedrag toe. Vori ge week besloot het Nationaal Revali datie Fonds een bijdrage van 5000 gul den te schenken en daarmee is de zaak rond. Eerder werden al toezeggingen ontvan gen van de Stichting Madurodam, de Stichting Hulp Na Onderzoek, de Ver eniging 8.28 uit Amsterdam (bekend van het voormalige kinderhuis in Soest), de Stichting Kinderpostzegels. Bij Smid Rein Tupker worden de die renfiguren voor de draaimolen ge maakt. Foto: Goos van der Wilt Ook speelautomatenhandel Krijco uit Amersfoort leverde een bijdrage en ei genlijk was het ook de bedoeling dat Rob de Nijs met zijn concert op de kin derboerderij een fors bedrag "bij elkaar zou zingen", aldus Van den Berg. De politie is op zoek naar een tot dusver onbekende automobilist, die vorige week woensdagmiddag op het Wete ringpad schade veroorzaakte aan de au to van een andere Soester. Beiden ver bleven op het parkeerterrein van een doe-het-zelf-zaak aan deze weg op het industrieterrein. Toen de gedupeerde zijn boodschappen had gedaan zag hij dat een van de winkelwagens tegen zijn auto was gebotst, waardoor zijn wagen beschadigd was. Volgens omstanders had er iemand spullen staan lossen en de kar achtergelaten toen hij wegreed. Volgens de politie gaat het om de be stuurder van (vermoedelijk) een Ford Siërra Stationcar. Wie informatie heeft wordt verzocht kontakt op te nemen met de politie, tel. 19444. De politie is in de nacht van donderdag op vrijdag opgetreden a!an de Middel wijkstraat, waar een aantal jongelui om streeks kwart over één nog voor de no dige herrie zorgde bij het uitgaan van een café. Volgens de politie bleven ze nog langdurig en luidruchtig voor het pand op straat staan. Gewaarschuwd door omwonenden nam de politie een kijkje en verzocht de jongelui vriende lijk doch dringend naar huis te gaan. Dat deden ze. Midds is Meer Mogelijkheden Midds is Merken Midds is Mieters Straks in de Van Weedestraat. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan de Hildebrandlaan. Hij kwam binnen door een raam aan de achterkant van het huis open te breken. De buit bestond uit een bankpasje, een cheque, een paspoort en een bedrag van ca. 60 gulden. Komende zaterdag -13 augustus - organiseert het Soester kringloop centrum Spullenhulp een speciale verkoop ten bate van de hulpverle ning aan de Rwandese vluchtelin gen. De kringloopwinkel is ge opend van 9.00 tot 12.00 uur en de opbrengst wordt in zijn geheel overgemaakt op het nationale gi ronummer van de actie. Spullenhulp zet met deze speciale ver koop een traditie voort, ook in het nieu we onderkomen aan de Schans 20. Al jarenlang schenkt het kringloopcen trum een deel van de opbrengst weg aan goede doelen. De schrijnende situatie in Rwanda heeft nu de keus bepaald. Spullenhulp verwacht dan ook dat veel mensen de weg naar het kringloopcen trum zullen vinden en op deze manier helpen om een flink bedrag bij elkaar te krijgen. Wie in de winkel niet slaagt om iets van zijn gading te vinden, maar de actie toch wil steunen, kan ook een fi nanciële donatie doen in de speciale bus, die bij de kassa wordt opgesteld. Spullen welkom Wie thuis nog spullen (goed, schoon en bruikbaar) heeft staan, heeft tot 13 au gustus de gelegenheid ze af te leveren aan de Schans. Te denken valt aan: boe ken, platen, tafels, bedden, servies goed, speelgoed, kleding en textiel. Voor de kleding en de textiel geldt, zo als gewoonlijk: graag schoon, heel en opgevouwen in een doos of plastic zak afgeven. Dat maakt het sorteren en prij zen door de medewerkers een stuk een voudiger en prettiger. De speciale verkoop voor Rwanda krijgt een bijzonder tintje, want om de Bij Spullenhulp staat al een groot aan - tal zaken klaar voor de verkoop voor Rwanda. gezelligheid te verhogen heeft Spullen hulp zich verzekerd van een stukje le vende muziek. Daarvoor zorgen de Soester gitaristen Jan van Vlierden en Richard van Bemmelen, die overigens zaterdagavond ook te horen zullen zijn tijdens het jazzconcert in Artishock. Wie meer wil weten over de doelstel ling, de werkwijze en de geschiedenis van Spullenhulp kan de medewerkers om de brochure vragen. De gezamenlijke Soester(bergse) ouderenbonden (ANBO, KBO en PCOB) hebben zeer teleurgesteld gereageerd op de weigering van B. en W. om voor de contactmiddag tijdens de Gildefeesten een garan tiesubsidie toe te kennen. De sug gestie van het College om van de bejaarde bezoekers een hogere ei gen bijdrage te vragen is ook niet goed gevallen. Dat blijkt uit de brief waarmee de be sturen van de bonden reageren op het besluit van het College en waarin het gemeentebestuur onder de neus wordt gewreven dat de aanvraag nota bene ge baseerd was op het gemeentelijke be leid, zoals dat geformuleerd is in het WelZorg-werkplan. "Het door u voor gestane beleid, primair gericht op het bevorderen van een verantwoordelijke samenleving en op groepen in de sa menleving met bepaalde welzij nstekor- ten, blijkt in de praktijk niet uitgevoerd te worden," verwijten de bonden het College. De contactmiddag is volgens hen zó duidelijk opgezet als A-beleidspriori- teit ("het bevorderen van het terugdrin gen en voorkomen van sociaal isole ment, waaronder het bevorderen/ver sterken van sociale netwerken", zoals het in onvervalst welzijnsjargon om schreven staat) dat ze uit de afwijzing concluderen dat het de gemeente niet gaat om "hulp" als uitgangspunt voor het beleid, maar vermoedelijk om het beschikbaar zijn van geldmiddelen. Anders gezegd: ondanks alle mooie woorden kijkt het College alleen maar naar de centen. Arm maakt eenzaam De bonden vinden dat de succesvolle ouderenmiddag van vorig jaar - waar voor van de bezoekers f 2,50 werd ge vraagd - duidelijk te danken is aan de la ge entree. Voorheen werd f 7,50 ge vraagd en het bezoekersaantal bleek vorig jaar bijna verdubbeld. Volgens de bonden bewees dat eenzaamheid dik- .wijls een gevolg is van beperkte finan ciële middelen, vrij vertaald: Arm maakt eenzaam. Ze wijzen verder op het feit dat veel ou deren - volgens een telling van 1989 in Soest ca. 2300 - alleen van hun AOW moeten rondkomen, en dat dat aantal vast niet minder geworden is, terwijl de lasten de afgelopen jaren gestegen zijn. Ook wprdt verwezen naar de zgn. nul lijn-discussie. "Het optrekken van de door u zo genoemde zeer lage bijdrage van de bezoekers van f 2,50 naar f 5,- maakt duidelijk dat de nullijn, waar de oudere mee te maken heeft, bij uw den ken geen rol speelt," klinkt het verwij tend. "Uit uw antwoord blijkt eens te meer dat het voor u blijkbaar moeilijk is om te begrijpen wat het betekent om van een minimum-inkomen te moeten rondkomen." Blijk van waardering Verder wordt gewezen op de belange loze inzet van opnieuw tientallen vrij willigers om de ouderen wat afleiding te bezorgen. "Een bescheiden financiële ondersteuning van de plaatselijke over heid, als blijk van waardering, zou wel kom zijn en ook stimulerend werken," aldu de bonden. Ze wijzen er ook nog op dat zowel het Gilde als de ouderen bonden organisatorisch en financieel een forse bijdrage leveren. Tenslotte spreken ze de hoop uit dat ze bij activiteiten om eenzaamheid en iso lement voor ouderen en gehandicapten te voorkomen, in de toekomst nog wel weer eens bij de gemeente mogen aan kloppen. Het College van B. en W. heeft de brief van de bonden voor ken nisgeving aangenomen. kringloopcentrum Dc Schans 20, 3764 AX Telefoon 18730 Openingstijden: Dinsdag t/m vrijdag: 13.00-17.00 uur; Zaterdag 09.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag t/m vrijdag: 13.00-18.00 uur; Zaterdag 09.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonisché afspraak (niet op maandag). De politie nam op verzoek van bewo ners vorige week een kijkje aan het Tr omslagerpad, waar de omgeving onvei lig werd gemaakt door een aantal jon gelui, die door de hofjes en het groen crosste. De politie trof de boosdoeners niet aan. TAPIJTTEGELS

Soester Courant | 1994 | | pagina 3