•f Motortransportgroep Kon. Luchtmacht naar voormalig Joegoslavië Russische Antonov-vliegtuigen zijn nu ikind-aan-huis op vliegbasis I Grandioos concert van het BCBC-koor Van niets iets bijzonders maken APK KEURINGSSTATION F.A. Tammer Apollo bijna Nederlands gebied WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 Land- en luchtmacht samen op pad Meeste vluchten zijn voor Rwanda Meningen van lezers Sportschool Roovers: eindelijk toch De Soesterbergse Courant mag blijven Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijke stand Ilulpverlening^J Automobielbedrijf Politie grijpt in bij knokpartij Apparatuur weg aan Plesmanstraat Canadees zang-stunt-team bezocht Soesterberg Wim Overgoor I PHILIPS dealer 2000ste Amerikaanse verhuizing Alleen blikschade bij aanrijding op Montgomeryweg Agenda 3 (Joke j Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 ÏOp het terrein van de Motortrans- Iportgroep van de Koninklijke ■Luchtmacht (afgekort MTGKLu) op het Kamp van Zeist leek het ■maandagmorgen 1 augustus een [soort open dag. Acht witte trek- keropleggers, voorzien van UN- tekens, stonden keurig op een rij, ■terwijl militairen met camouflage- ■kleding en de bekende blauwe ba- retten de laatste hand aan dit transport legden. Om hen heen fa- milieleden, vrienden en bekenden [die hen gingen uitzwaaien. |ln de kleine kantine waren ze die mor- Igen bij elkaar geroepen door overste I Vilée, commandant van het MTGKLu. In korte zakelijke bewoordingen sprak I hij de achttien mannen toe, bestaande l uit 8 leden van 812 Transportgroep van I de Koninklijke Landmacht en 8 chauf- lfeurs, een monteur en transportcom- I mandant majoor Walbroek van I MTGKLu. 'Jullie vertrekken nu naar I Zagreb Hoofd Kwartier en daarna naar I Split. Ik onderschat de situatie van dit I transport niet. Het is voorde eerste keer [dat wij onder de vlag van UN in een [oorlogssituatie komen. Wij zijn daarop ■goed voorbereid, we gaan naar colle ga's die de situatie goed kennen maar het is een reis met risico's. Jullie ver trekken voor een reis van voorlopig twee maanden. Ik wens jullie een goede reis, een goed verblijf in het voormalig Joegoslavië en een behouden terug keer'. Het gemis van 8 medewerkers wordt aangevuld door andere luchtmachton derdelen. 'Deze opdracht valt onder prioriteit nummer één en dan is het zaak alles zo goed mogelijk te doen', aldus overste Valée. Hij benadrukte nog eens de grote waarde van zijn militaire trans porteenheid. 'Zoiets kun je aan geen burgertransportbedrijf opdragen, daar voor zijn de risico's te hoog en de men sen niet vakbekwaam. Het is weer een bewijs aan Defensie en Luchtmacht dat MTGKLu zeer zeker bestaansrecht heeft.' Terwijl de chauffeurs afscheid namen en hier en daar een traantje werd weg gepinkt, stond de 53-jarige chauffeur Voges uit Hilversum nog wat onwennig in zijn landmachtpak dit alles gade te slaan. 'Dan beleef je ook wat, als lucht machtman in een landmacht outfit,' lachte hij. 'Maar ik ben wat gewend: eerst bij de marine, toen naar de lucht macht en op mijn 53e mag ik ook nog even het landmachtpak dragen. En moet je eens zien, alles nieuw. Ik heb niets van mezelf aan, alleen een oud klokje van m'n zoon. Zelfs een nieuwe zonnebril en wat zeg je van m'n schoe nen? Is dat niet iets moois? Dit tripje naar Split is een fluitje van een cent, zoiets doen we dagelijks. Alleen nu on der de vlag van de UN en in een gebied waar ze wel eens wat vreemd kunnen doen. Een mooie reis waar ik echt wel zin in heb, alleen hoop ik dat ik voor 9 september weer terugben, want dan trouwt m'n zoon en daar moet je toch wel even bij zijn.' Een snerpend fluitje van de transport commandant bracht de mannen bij el kaar voor een foto. Dan voor de wagens met een groet en instappen voor ver trek. Eén vöor één vertrokken ze en zo achter elkaar rijdend vormden die witte vrachtauto's een opvallend geheel. Ma joor Walbroek is op de hoogte van zijn taak. 'We rijden via Zagreb naar Split. Vandaar vervoeren we 190 containers met bevoorradingsgoederen naar het Dutchbat in Lukavac en Srebrenica in Bosnië-Herzegowina. Onze inzet zal voorlopig twee maanden duren.' MTGKLu mag weer een belangrijk feit aan de lange rij van prestaties toevoe gen. Met de regelmaat van de klok lan- j den en stijgen grote vliegende vo- tgels op de vliegbasis Soesterberg. Wat enkele jaren voor onmogelijk verd gehouden is nu heel normaal: Russische vliegtuigen maken in tensief gebruik van de vliegbasis om hulpgoederen voor Rwanda op te halen. Ook de Boeing-707 laat fcich in dit spel duidelijk zien en ho- Donderdag 4 augustus was er weer een fepeciale vlucht. Deze keer stapten vijf enzestig militairen van de Koninklijke Marine, Landmacht en Luchtmacht in een Boeing-707 om in Goma (Zaïre) de helpende hand te bieden. Van hen maakten 48 deel uit van een genees kundige eenheid, 13 van een waterzui veringseenheid en 4 van een water- transporteenheid. Verder werden uit rustingsstukken en materieel ingeladen ten dienste van deze militaire bijstands eenheid. In totaal zullen dan 110 Ne derlandse militairen in de regio Goma werkzaam zijn. Brigade-generaal A.M.W.W.M. Kol- steren, Sous Chef Operationele Zaken van de Defensiestaf deed hen uitgelei de. Om precies 23.23 uur steeg de kolos omhoog en liet zijn vertrek dan ook dui delijk horen. Naast Nederland zijn ook de Verenigde Staten, Frankrijk en Is raël met militairen in Zaïre werkzaam. Voorlopig was dit de laatste vlucht van Nederlandse militairen naar Goma. De hulpvluchten met goederen gaan ge woon door. Om die reden blijven de Boeings en Antonovs op de vliegbasis nog kind-aan-huis. Het begon allemaal om en nabij Kerst 1993 dat Hans Roovers en Linda Ham een begin maakten met de verbouw van de winkel van 4\6 aan de Rademakerstraat. Naast de verbouw was er ook de soms onontwarbare stapels ver gunningen, papieren, toestemmin gen, bestemmingsplannen enz. Naast hun dagelijkse arbeid waren ze beiden tot soms heel Iaat op hun toekomstig arbeidsterrein te vin den. De onzekerheid of de feitelijke toe stemming zou komen speelde soms da nig op hun uithoudingsvermogen. Ech ter kwam er heel langzaam maar zeker tekening in de 420 vierkante meter op pervlakte. Eindelijk, op 1 juli j.1. kwam het verlossende bericht: de toestem ming om een eigen sportschool te be ginnen aan de Rademakerstraat te B Soesterberg. Een enorme druk viel van hun schouders en toen sloeg de vlam in de pan voor nog meer arbeid. Familie, vrienden, ze kwamen om deze twee dappere beginners te helpen. In een snel tempo kwam er schot in de zaak. Handige handen plaatsten enor me spiegelwanden. Vakkundig werd al les geluidwerend gemaakt, ruime dou ches en kleedkamers met een gezellige bar om het verloren zweet nu, maar ook straks, bij te tanken. Hans Roovers lacht door zijn donkere baard. 'Hier heb ik jarenlang naar toe geleefd, een droom gaat straks in ver vulling. Ja, Linda en ik zien het hier best zitten. Er is veel vraag naar de vele mo gelijkheden die wij straks kunnen bie den. We gaan er heerlijk tegenaan.' Zondag 14 augustus is er van 18.00 tot 21.00 'Open Huis' voor iedereen. Maandag 15 augustus gaan Linda Ham en Hans Roovers beginnen met hun Sportschool Roovers in Soesterberg. Zoals mogelijk velen in Soesterberg ben ik geabonneerd op het regionaal dag blad de Amersfoortse Courant en de wekelijkse Soester Courant. Ik heb mij vooral de laatste paar dagen geërgerd aan de onjuiste en stomme opmerkin gen in de regionale krant. Zo was een I Soesterbergse snackbarhouder ver moord en afgelopen vrijdag moest een zekere autohandelaar Schut in Soester berg zijn bedrijf hebben. Zulke onjuiste berichten geven een onjuist beeld van Soesterberg en kunnen zelfs beangsti gend zijn. In tegenstelling met dit gegeven lees ik sinds september vorig jaar elke week de Soester Courant met in het bijzonder de daarin opgenomen 'Soesterbergse Courant'. In toenemende mate verheug ik mij om elke week goed en duidelijk geïnformeerd te worden over het plaat selijk gebeuren. De correspondent ver richt geheel belangeloos een stuk re dactionele arbeid die, zo heb ik verno men, geen deel uitmaakten van zijn be roep voor de vut. Ik stel het zeer op prijs dat deze Soesterbergse nieuwsgaring plaatsvindt. In de wandelgangen van het Soesterbergse vliegdorp heb ik deze opmerkingen meer gehoord en ik wil gaarne een vertolker van velen zijn door hem een schouderklop te geven met de opmerking: de Soesterbergse Courant mag blijven! Wekelijks is het bij mij thuis vaak een gevecht wie als eerste de Soesterbergse pagina mag lezen. De correspondent weet steeds weer een stuk nieuwsgaring te vermelden welke mij en vele dorps bewoners goed doen. Ik feliciteer de redactie van de Soester Courant met deze mogelijk in hun ogen ondeskundi ge correspondent en ik hoop van harte dat hij dit per definitie voor de Soester bergse abonnees nog heel lang kan voortzetten. Met dank voor plaatsing, A.P.W. van de Pol Oude Tempellaan 58 Zondag 14 augustus ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. NED. HERVORMDE GEMEENTE De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 zie geref. kerk GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn; gez. dienst STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 J. Stap Huisarts 1 Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 51200. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts HJ.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467 (na afspraak). GEBOREN 26 juli: Relinda Alexandra Anna, dochter van Toon en Cassandra van Mil-Louwinger, Anth. van Leeuwen hoeklaan 109; 4 augustus: Timo Maarten, zoon van A.M. Ket en M.F. Ket-Dijkstra, Ples- manstraat 207. GEHUWD Geen. OVERLEDEN Geen. Opgaven: Van Maarenplein 1. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Centrum voor Maatschappe lijke Dienstverlening Soest-Baarn- Eemnes Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. Klaar terwijl u wacht Herkeuring gratis Bij 10.000 km beurt APK gratis 20 uitstekende occasions Reparatie en onderhoud alle merken auto's. Ook lichte bedrijfswagens. SCHADE-REPARATIES SPUITEN LASWERK Postweg 58 (ind. terrein) Soesterberg, tel. 03463-53381 Geopend: 08.00-18.00 uur Vrijdagavond koopavond Zaterdag geopend van 09.00-16.00 uur. De politie moest vorige week tussenbei den komen bij een knokpartij in een woning in de wijk Apollo. Een 26-jari- ge Soesterberger was daar in conflict geraakt met een 23-jarige plaatsgenoot, waarbij de laatste een aantal gekneusde ribben opliep en zich onder doktersbe handeling meost stellen. Volgens de politie lag de oorzaak van het handge meen in de relatiesfeer. Een inbreker heeft vorige week zijn slag geslagen in een woning aan de Ples manstraat. Hij kwam het pand aan de achterkant binnen en nam in elk geval de televisie, de videorecorder en de ste reotoren mee. De politie kon niet direct nagaan of er nog meer verdwenen was. De inbraak werd ontdekt door de zoon des huizes, terwijl de ouders op vakan tie waren. De Caroluskerk telde zondag avond 198 bezoekers die naar het concert van het British Columbia Boys Choir uit Vancouver waren gekomen. Om precies acht uur lie pen de 30 jongens in hun rode pij en zingend de kerk binnen, om zich voorin als een homogeen blok op te stellen. Dhr. Wico Bunskoek, directeur van het Kontakt der Kontinenten en tevens reisleider van het koor, heette de aanwezi gen welkom en gaf een korte toe lichting op het ontstaan en de ver dere ontwikkeling van dit Cana dees Jongenskoor. De opening werd gedaan met O Sing Joyfully van Adrian Batten. De heldere jongensstemmen testten als het ware de akoestiek van de Caroluskerk en die was uitstekend. Ave Verum van Camil- le Saint-Saëns was sereen en rustig. De volle mooie klanken van het koor kwa men hier goed tot uiting. Het zeer be kende stuk Loctfs Iste van Anton Bruckner werd als nieuw door deze der tig jongens naar voren gebracht. Elke koordirigent kent het euvel van de zwakke inzetten, een gegeven dat dit koor vreemd is. Opvallend was de bij zondere attentie voor de dirigent, alsof ze aan zijn lippen hingen. Jubilate Deo van Laslo Halmos, een oud en overbe kend stuk, dus even onderuit zakken. Na de eerste klanken zat men recht in de banken want dit was pas het jubelend koor zoals de componist het zag. De sprankelende jubelklanken vulden de Verkoop eo reparatie van atrfo, video en huishoudelijke apparaten. geopend vanaf 10-00 uur. Maandag As ge- Rademakerstraat 28G, Soesterberg Telefoon 03463-51850 hoge gewelven van de Caroluskerk. Aan het daarop volgend applaus was te horen dat dit mooi was. Gerald van Wijk is niet alleen dirigent maar ook een goed kerkorganist, die nagenoeg alles uit zo'n instrument kan halen. Een 13-jarige roodharige knaap liet even horen wat een sopraan zo graag wil bezitten. In de kerk kijkend of hij mogelijk ergens zijn moeder zag zit ten, gooide hij met het grootste gemak de hoge tonen over het publiek. Pie J esu van Andrew Lloyd Webber werd gedi rigeerd door de jarige tweede dirigent, terwijl Gerald van Wijk het koor van achter het orgel begeleidde. Het erbarm U Heer werd tot in het uitsterste beel dend gezongen. Het was het 12e concert sinds zij 23 juli hier met hun concertreeks begonnen en van enige vervlakking was geen sprake. Die morgen hadden ze ook nog een openluchtconcert in Soest gegeven, dan moet je veel meer geven om het geluid goed over te brengen. Deze avond was niets te merken van enige vermoeid heid. De Missa Brevis Sti. Joannis de Dinsdag 9 augustus heeft KHZ World Wide Movers uit Alphen a/d Rijn haar 2000e verhuizing sinds de officiële bekendmaking van de terugtrekking van het Amerikaanse leger uit Soesterberg uitgevoerd. Het betrof het gezin van de Amerikaanse Senior Mas- ter Sergeant Robert C. Gibson van het voormalig 32nd Fighter Squa dron, die na een verblijf van ruim 2 jaar in Nederland, overgeplaatst werd naar Kirtland Airforce Base in New Mexico, U.S.A. In het kader van wat naar alle waar schijnlijkheid het grootste internationa le verhuisproject van deze eeuw in Ne derland is geweest, werd aan dit feit een feestelijk tintje gegeven. De KHZ Groep heeft sinds haar oprichting in 1977 ruim 15.000 verhuizingen in op dracht van het Amerikaanse leger uit gevoerd. De fam. Gibson verliet dins dag 9 augustus hun huis aan Apollo 226. Hun werd een goede reis toege wenst door een funktionaris van het verhuisbedrijf. Onder de vele gasten was onder andere de commandant van het 32nd Tactical Fighter Squadron, Lt. Col. Douglas C. Dildy. Met een hapje en een drankje werd het Amerikaanse gezin op een feestelijke wijze uitgeleide gedaan. De familie Gibson, bestaande uit vader, moeder, de 13-jarige dochter Elisabeth en een 20-jarige dochter, studerende in Amerika, kwam 2'/2 jaar geleden naar Nederland voor een verblijf van mini maal driejaar. Nadat ze eerst in de wijk Kattenbroek in Amersfoort hadden ge woond, betrokken ze in oktober 1993 hun huidige woning in Apollo. Sergeant-majoor Gibson was chef van de afdeling verbindingen bij zijn Ame rikaans onderdeel op de vliegbasis Soesterberg en een jaar geleden werk ten daar nog 150 man. 'Daarvan zijn er nu maar vier overgebleven. Nee, het is niet prettig werken meer op de vliegba sis. Elke dag moet je weer mensen uit zwaaien en je ziet dat allen met tegenzin vertrekken. We hadden het hier goed. Mooi werk, een fijne teamgeest, we woonden in een rustig en mooi dorp met vriendelijke mensen. Ook voor ons kwam het afscheid als een donderslag bij heldere hemel. Wij hadden dit hele maal niet verwacht. In New Mexico word ik straks tewerkgesteld bij een Philips onderzoekcentrum van de Amerikaanse Luchtmacht, dat is heel iets anders,' antwoordt Gibson en hij zucht eens diep om zijn teleurstelling kracht bij te zetten. Mevrouw Gibson zal hier heel wat mis sen. 'Ik was zo vertrouwd geraakt met de Hollandse winkels en hier en daar hadden we zelfs Hollandse vrienden. Ook voor m'n dochter Elisabeth wordt het moeilijk, ze zal afscheid moeten ne men van haar vriendin. We nemen een klein stukje Nederland mee en dat is on ze zwarte Hollandse kat.' En lachend voegt ze eraan toe dat de kat gelukkig geen andere taal hoeft te leren in Ame rika. Gibson: 'We moeten van alles afscheid nemen, ook van de naam van ons mooi 32nd Tactical Fighter Squadron. Die naam bestaat hier niet meer. Ons on derdeel heet nu, totdat we helemaal vertrekken: 632 Air Base Squadron Soesterberg'. De Gibsons waren heel tevreden over hun woning. De nieuwe eigenaar heeft zich al laten zien. Woensdag 10 augustus worden al hun spulletjes in de verhuiswagen gestopt en naar Amerika getransporteerd. Zij krij gen dan van het 'government' wat spul letjes totdat ze eind augustus definitief naar de 'States' vertrekken. 'Het is alle maal een verdrietige zaak, maar dat zal voor alle Amerikanen zo zijn,' zegt mw. Gibson. Apollo telt nog ongeveer veertig Ame rikaanse gezinnen die allen bezig zijn met het inpakken voor de verhuizing. Voor vele woningen staat nu een auto met een Nederlands kenteken. Per dag wordf het Amerikaanse Apollo meer en meer een Nederlandse wijk van Soes terberg. Deo van Joseph Haydn, het hoofdnum mer van elk koor bij een concert. Hier leek het op een zangspel, daarbij vir tuoos begeleid door Gerald van Wijk op het orgel. Alle delen - en dat zijn er een paar - werden zonder enig spoor van twijfel gezongen. Heel goed was hier de begeleiding van het orgel van Gerald van Wijk. Zelfs de buiging van het koor na het applaus was perfect. Na de pauze kwamen ze in pak, grijze pantalon, blauw colbert met rode strop das. Het werd een heel ander genre wat direct te horen was aan de drie Canade se liedjes van onder andere David Du ke. Dat zij ook moderne muziek kun nen zingen lieten ze duidelijk horen. De solo O Jesu van eveneens een 13-jarige knaap was van grote klasse. Three Bles- sings and a Benediction werd een expe riment van de dirigent. De hoge stem men werden in vier aparte groepen ver deeld in de kerk opgesteld. De klanken die toen ontstonden golfden heen en weer en vloeiden daarna samen als één geheel. Elke kleine handbeweging van de dirigent werd gevolgd met een klankverandering totdat alles ineen- sloot in een zuivere sublieme fluiste ring. Toen ineens: In naam van Oranje doe open de poort, gezongen door Canade se jongens in de Nederlandse taal. Het karretje dat op de zandweg reed was van hetzelfde laken een pak. Opvallend dat zulke oude liedjes ineens helder en fris op je afkomen. Waar de blanke top .der duinen was bestemd voor het man-, nenkoor en hoe. Show is het BCBC-koor niet vreemd. Colberts hin gen ineens achteloos over de schouder en met begeleiding van een gitaar werd Good News gezongen. Wood River deed de gedachten naar een kampvuur gaan, waar mannenstemmen met gi taarmuziek door de heldere avond klin ken. Daarna gingen de colberts weer aan en kwamen de pubs weer voor hen staan, want zij hadden een groot aandeel in het Frans/Canadees liedje A la Claire Fon- taine. Het Amerikaanse zeemanslied Shenandoah was klasse. Dirigent Ge rald van Wijk had het koor verdeeld in drie groepen. Twee in de zijbeuken en één groep voor in de kerk. Ze zongen elkaar de fijne en zuivere klanken toe die bij het slot fluisterend in de gewel ven van de kerk werden herhaald. Tot slot, hoe kon het meer Nederlands, klonk ineens de Zilvervloot door de kerk. Het publiek werd uitgenodigd mee te zingen en met begeleiding van organist Gerald van Wijk werd het een groot Canadees/Nederlands feest. Het gevolg was een lange en staande ovatie. Zoals ze kwamen zo vertrok het koor ook, zingend liepen ze naar achteren om daar met een zingend Avondgebed dit fantastische concert te besluiten. De gevolgen van een aanrijding op het kruispunt Amersfoortsestraat/ Veld maarschalk Montgomeryweg bleven zondagavond beperkt tot wat materiële schade. Een 26-jarige automobilist uit Eemnes botste daar op een tegenligger, een 23-jarige Soester. Beide wegge bruikers hadden weliswaar groen licht, maar doordat op hetzelfde moment ook drie fietsers de weg overstaken en de Eemnesser moest wachten, raakte hij het zicht op de andere auto even kwijt. Het gevolg was een botsing, waarbij de beide bestuurders gelukkig ongedeerd bleven. Meer berichten over Soesterberg op de sportpagina Zaterdag 13 augustus 19.00 RSC Vakantietoernooi LTV, Kerklaan Zondag 14 augustus 18.00 Open huis Sportschool Roovers, Rademakerstraat Maandag 15 augustus Opening Sportschool Roovers, Rade makerstraat Opgaven voor de agenda: Van Maarenplein 1.

Soester Courant | 1994 | | pagina 7