*531 En dit zijn de knallers van deze week: 9.98 7.98 0.99 C1000 Gemeente hoopt grote wateroverlast voortaan halt toe te roepen Blommers wil nu wel eens af van al dat geëxposeer in het gemeentehuis Yeel ongerief en schade door noodweer boven Soest 3 Actueel 4 Varia 5 Actueel 11 Soesterberg 9 Sport Werkloosheid Soest stijgt in vooijaar met 11 procent AFSLANKEN Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 72e JAARGANG NO. 51 Rioolstelsel wordt 'herberekend' Brandweer hele nacht in touw HET VLEESCENTRUM Dief aast op dure paardezadels Inbraak Beetzlaan Vloerkleed in brand aan Valeriaanstraat Stadhouderslaan is vandaag tijdelijk dicht voor auto's SOS/Telefonische Hulpdienst is niet welkom Hoogste toename van Oost-Utrecht Kop-staart-botsing op Beukenlaan Riblappen Boerenkip Witlof Galia meloen Cappelloni C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Haat gouw de nieuwe wintergidsen bi)'Star Travel! 3768 EJ SoBSt Vast goed rvan BREUKELEN hv m 5 Aankomende secretaresses kennen hun plaats Soest! Soester Courant Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13 Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De hevige regenval en het zware onweer hebben op 31 juli en 1 au gustus in Soesterberg en op 11 au gustus in Soest voor grote wate roverlast gezorgd. Tientallen wo ningen, kelders en bedrijfsvloeren kwamen onder water te staan om dat de riolering de enorme hoe veelheid hemelwater niet snel kon verwerken. Ook kwamen straten blank te staan en werden putdek sels van hun plaats gehaald. Wolkbreuken van een omvang zoals de laatste weken boven de gemeente zijn losgebarsten, zorgen bijna altijd voor overlast. Toch hoopt het gemeentebe stuur de komende tijd een aantal oplos singen uit te voeren zodat de overlast van de laatste tijd enigzins beperkt kan worden. Kerkebuurt en Soest-Zuid Enige tijd geleden heeft de gemeente een "herberekening van het rioolstelsel oostzijde Engh" laten maken. De oude berekening was van 1975. Na een aan taljaren moet altijd een nieuwe bereke ning worden gemaakt omdat de inzich ten zijn veranderd, de verhardingsop pervlakte (wegen e.d.) is uitgebreid en er in het gebied meer woningen (huis houdelijk afvalwater) zijn gekomen. Uit de nieuwe berekening zijn tweee grote knelpunten naar voren gekomen: de omgeving van de Peter v.d. Bree- merweg/Ferd. Huycklaan en de trans portriolen via de Noorderweg en Lange Brinkweg. Naar aanleiding van het herberèke- ningsplan is een aantal maatregelen voorgesteld om de knelpunten op te lossen. De gemeenteraad heeft geld beschik baar gesteld voor het eerste knelpunt. In de meerjarenbegroting is geld gere serveerd voor de oplossing van het tweede knelpunt. Voor het gebied tussen de Eemweg en de Soester Duinen is dat de aanleg van een biezenveld op de hoek van de P.v.d. Breemerweg/Hooiweg. Met de start hoopt de gemeente in oktober te begin nen. Volgend voorjaar kunnen dan de biezen geplant worden. De kosten voor de aanleg bedragen 3,8 miljoen gulden. Soestdijk en 't Hart Om de overlast in de omgeving van de Noorderweg en de Lange Brinkweg en de rest van Soestdijk en 't Hart te ver minderen heeft de gemeenteraad een bedrag van 6,8 miljoen gulden op de meerjarenbegroting 1994/1997 opge nomen. Dat geld wordt onder andere gebruikt voor de aanleg van een grote overstort naar eveneens nieuw aan te leggen berg-bezinkbassin bij de Riool waterzuivering aan de Maatweg. De uitvoering staat in 1997 gepland. Soesterberg In Soesterberg neeft de laatste herbere kening van het rioolstelsel in 1980 plaatsgevonden. Het is de bedoeling dat in 1995 een nieuwe berekening wordt uitgevoerd. Maar omdat tijdens het noodweer van de afgelopen weken is gebleken dat vooral in de omgeving van de Postweg, omgeving Mercury en gedeelte Kampweg nabij de autosnel weg zich ernstige problemen voorde den, krijgt de gemeente in september het voorstel te behandelen om de her- berekening nog dit jaar uit te voeren. Aan de hand van de resultaten kan dan bekeken worden welke oplossingen er zijn en ook wat de kosten zijn. Op deze plek, in de hoek van de Peter v.d. Breemerweg en de Hooiweg, wordt dit jaar het biezen veld aangelegd. De ge meente rekent erop dat daarmee een be langrijk knelpunt wordt opgelost. Foto: Goos van der Wilt De nacht van woensdag op don derdag vorige week zal heel wat Soesters nog wel een poosje bij blijven. De onweersbui die eni ge uren lang boven Soest huis hield zorgde op tal van plaatsen voor veel ongerief en schade. In tientallen woningen kampte men met wateroverlast omdat de afvoer de enorme watermassa's niet aan kon. In de meeste gevallen losten de bewoners dat zelf op, maar de brandweer en de politie hadden ook een drukke nacht. De bliksem zorgde op zichzelf al voor de nodige problemen. Zes keer noteerde de brandweer "loze" mel dingen, veroorzaakt door bliksemin slag in de apparatuur. De problemen met het hemelwater waren nog gro ter en daarvoor rukte de brandweer zelfs twaalf maal uit om water weg te pompen. De spuitgasten gingen o.a. naar de Nieuweweg, waar een kelder onder een woonhuis was volgelopen, en naar In de Ruimte aan de Insinger- straat. Hetzelfde deed zich twee maal voor bij het appartementen complex aan de Heetakker, zowel in de liftschacht als in de parkeerkel der. Verder trad de brandweer han delend op aan de Oude Utrechtse- weg, het Kerkpad en de Ir. Menko- laan. Het aantal putdeksels dat weggesla gen was en door de brandweer weer moest worden teruggeplaatst liep in de (vele) tientallen. De straten wa ren de volgende morgen op allerlei plaatsen voorzien van een laag mod der, gecombineerd met straatvuil, afgerukte takken en bladafval. Smitsveen, Klaarwater, Overhees en industriegebied Enige maanden geleden is de Grontmij begonnen met een herberekening van het rioolstelsel voor het gebied dat ten westen van de Engh ligt. Dit najaar moet de berekening gereed zijn, waarna de gemeenteraad een beslissing gaat ne men over de uitvoering. De voornaam ste knelpunten in deze wijken Smits veen, Klaarwater, Overhees en indus triegebied zijn de omngeving Nieuwe weg/Eigendomweg, de omgeving Laanstraat/BeukenlaanBeetzlaan en de Koningsweg inclusief de overstorten naar de vijvers. Hoeveelheid water Veel mensen hebben er geen idee van hoeveel water bij zo'n wolkbreuk vrij komt. Een simpel voorbeeld kan dat verduidelijken. Bij de wolkbreuk van 11 augustus viel er in Soest 40 mm wa ter. Een woning met een oppervlakte van 6 bij 10 meter kreeg 6 x 10 x 0,04 meter water via het dak te verwerken. Dat is 2,4 kubieke meter water. Een badkuip heeft een inhoud van 0.16 ku bieke meter. Dat betekent dat de regen pijp in kort tijdsbestek 15 volle badkui pen richting riolering moest vervoeren. Daar komt nog het water bij dat op de verhardingen (trottoirs, wegen, oprit ten en terassen) valt! Tip Iedere woning heeft op zijn perceelsge deelte - daar waar het huishoudelijk af valwater in de riolering komt - een con troleputje. Vaak dringen boomwortels door de afvalwaterbuizen, zodat er een verstopping ontstaat, met allé proble men van dien. Er wordt dan gedacht dat de gemeentelijke riolering verstopt is, maar na onderzoek blijkt die verstop ping op eigen terrein te zijn-. Door het controleputje te openen kan men zien waar de verstopping is, Staat namelijk het putje droog, dan is de ver stopping op het eigen perceel. Staat het putje daarentegen vol, dan is de ver stopping op gemeenteterrein, dus bij de riolering in de straat. In dat laatste geval moet de gemeente de overlast oplossen. Wanneer men niet weet waar op zijn perceelterrein het controleputje zit, dan kan men dat bij de sectie beheer en on derhoud rioleringen van de afdeling wegen, verkeer en riolering te weten komen. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 De vakantie zit er weer op! BIEFSTÜK STROGANOFF per kiloZU. u zie onze advertentie op pagina 16 Altijd kwaliteit en betaalbaar. Politiek wenst gesprek over kerntaken achter gesloten deuren te voeren. SWOS mag 'meevaller' Ouderenbus alleen ge bruiken voor aanschaf nieuwe bus. Soest kan fluiten naar subsidie voor versterking infrastructuur. Ouderwetse boeren bruiloft op Gildefeest. Gemeente wil voor ruim 110.000 gulden aan nieuwe bomen planten. Dorpshuis viert 25-jarig bestaan. Zweefvliegers terug uit Frankrijk. 1 Serieuze werk begint voor voetballers. 1 De Gemshoorn hoopt op steun gemeente. 1 Gebruik'zalen negen procent hoger. Nog gering aantal plaatsen open op golfkampioenschap. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een manege aan de Beckeringhstraat en daarbij een aantal dure paardezadels buitge maakt, zowel van de eigenaar, een 34-jarige Soester, als van enkele cliënten uit Soest en Hoogland. De zadels varieerden in waarde van f 835,- tot f 2000,-. In totaal werden vier zadels gestolen. Ook bewoners van de Wieksloter- weg misten twee zadels. Die werden weggenomen uit de schuur achter de woning. De zadels hadden een waar de van 1500 en 2500 gulden. Aan- gifte deed een 19-jarige Soesterse. Bij een inbraak in een bedrijf na de Beetzlaan is in het vorige weekeinde een forse hoeveelheid elektrisch en handgereedschap buitgemaakt. Het gaat o.a. om speciaal gereedschap voor het aanbrengen van zonweringen. Te vens werden vijf rolhordeuren wegge nomen. De schade bedraagt meer dan 25.000 gulden. Aangifte werd gedaan door een 42-jarige inwoner van Bus- sum. De brandweer rukte zondagnacht even na twee uur uit naar de Valeriaanstraat, waar een binnenbrandje was gemeld. Omwonenden hadden bij thuiskomst rookwolken uit een huis zien komen, die afkomstig bleken te zijn van een smeulend vloerkleed. De oorzaak is on bekend, maar de politie dacht aan on voorzichtigheid met een sigarettepeuk. Het huis was nog niet bewoond; het vuur is waarschijnlijk ontstaan tijdens de verbouwingswerkzaamheden voor de nieuwe bewoner. Vandaag (17 augustus) vinden asfalte- ringswerkzaamheden plaats op het ge deelte Stadhouderslaan tussen de Noorderweg en de gemeentegrens met Baarn. Dit gedeelte is die dag afgeslo ten voor alle gemotoriseerde verkeer in beide richtingen. Fietsverkeer kan wel van de weg gebruik maken. Borden ge ven de omleidingsroute aan. "De experimenten en improvisa ties van de afgelopen jaren tonen aan dat deze ruimten zich daartoe in ontwerp onvoldoende lenen. Gevolg is dat de primaire ver keersfunctie wordt belemmerd en het esthetisch aanzien van het ge bouw ("visitekaartje") afbreuk wordt gedaan. Van een represen tatief karakter van het gebouw blijft weinig tot niets over..." Met de nieuwe wind die WD-wethou- der Neks Blommers (o.a. van kunst en cultuur) door het gemeentehuis laat waaien worden vanaf heden zo'n beetje alle tentoonstellingen het gebouw uit geblazen. Dat blijkt o.a. uit de in de aan hef geciteerde conclusie over het ge bruik van de centrale publiekshal en de nevenhal (plus de gangpartij bij de raadzaal) van het gemeentehuis. Blommers vindt dat gemeentelijke the- In het tweede kwartaal van dit jaar is de werkloosheid in Soest met elf procent gestegen. Tussen 1 april en 30 juni steeg het aantal werk zoekenden van 1.367 naar 1.523. Dat blijkt uit cijfers van het Regio naal Bureau voor de Arbeidsvoor ziening. Het stijgingspercentage in Soest is het hoogst van alle gemeenten in Oost- Utrecht. Een verklaring daarvoor ligt niet één-twee-drie voorhanden. Bin nen het Soester bedrijfsleven zijn in de afgelopen maanden geen grote reorga nisaties doorgevoerd. Evenmin zijn ontwikkelingen bekend, waarbij een groot aantal ontslagen viel. Per 30 juni stonden bij het arbeidsbu reau 848 mannen en 675 vrouwen uit Soest geregistreerd, die op zoek zijn naar een baan. In het gewest Eemland wonen 9.631 werkzoekenden, terwijl het werkloosheidscijfer in Oost- Utrecht vorige maand op 18.412, on der wie 3.711 buitenlanders, lag. Amersfoort is koploper met 5.581 werklozen, Veenendaal en Zeist volgen met 3.068 en 2.535 mensen die een werkkring zoeken. Meer dan 7.100 mensen staan langer dan een jaar bij het arbeidsbureau ingeschreven. Drie auto's raakten vrijdagmiddag be schadigd bij een kop-staart-botsing op het kruispunt Beukerilaan-Wijnand Toplaan. Een 27-jarige Soesterberger remde af om de zijweg in te slaan. Ach ter hem reed een 29-jarige Soester en daarachter een 27-jarige Soester. De laatste remde te laat, waardoor de drie auto's tegen elkaar botsten. De bestuur ders mankeerden niets. kilo per stuk per stuk aardbeien-vanilleijs of vanilleijs 1 liter ma-exposities (bijvoorbeeld over mi lieu, groen en reiniging) voortaan maar in de Kwekerij aan de Molenstraat on derdak moeten vinden. Exposities op het gebied van kunst en cultuur horen thuis in C-drie. In het gemeentehuis is hooguit plek voor een compact paneel waarop visueel wordt verwezen naar gesubsidieerde en/of gemeentelijke thema-exposities en activiteiten, en dat bord moet dan maar in het tochtportaal van de hoofdingang komen te staan. In de centrale hal is voortaan slechts plaats voor één monumentaal kunstob ject (op de vloer). Samen met de wisse lexposities van (kleinere) kunstobjec ten in de vitrines levert dat - mits profes sioneel ingevuld - een "meerwaarde" op op het vlak van cultuurspreiding en gemeentelijke p.r. (dat wil zeggen: de aankleding en uistraling van het ge bouw). De organisatie, selectie en kwa liteitsbewaking daarvan zijn in goede handen bij De Hazelaar (van de beel dentuin aan de Bosstraat), vindt de wet houder. En de Derde Wereldgroep mag wegens "verworven rechten" ook ge bruik blijven maken van de vitrine naast de hoofdingang. Spirit of the Forest Voor de rest moet het maar eens afgelo pen zijn met al dat geëxposeer, lijkt Blommers te vinden. In de "nevenhal" (het trappenhuis) mag het voortaan al leen nog in de vitrines. Te denken valt eventueel aan een bescheiden uitbrei ding daarvan, maar dan moet er eerst een andere plaats gevonden worden voor het kunstwerk "Spirit of the Fo rest" (de vijf onthoofde boomstammen met stoelpoten), die Blommers het liefst zo snel mogelijk uit het portaal zou willen verwijderen. Er is echter nog al- Tentoonstellingen in het gemeente huis: een sta-in-de-weg en bovendien ontsierend, volgens wethouder Neks Blommers. Foto: Goos van der Wilt Soesterbergsestraat 22 Telefoon: 02155-22803 tZie k pagina tot 35 cm. per behandeling. Afslank- en Nagelstudio Staiice Andeweg Vosseveldlaan 47 Soest Beh. volgens, afspr. 02155-12013 tijd geen alternatieve lokatie gevonden voor dit kunstwerk, dat onder Blom mers' voorganger Visser werd aange schaft. De experimentele plaatsing op het "dak" van de tochtsluis (naast het oude uurwerk van de toren van de Ou de Kerk) was onlangs ook al geen suc ces... 'Statige sfeer' De gang naast de raadzaal mag ook niet meer gebruikt worden voor exposities, gelet op het representatieve karakter (bijvoorbeeld bij huwelijken). De "ei gen", statige sfeer van de wanden - met de plaquettes van de bestuurderen en het gedicht "Cives Susati" (van Visser, jawel) dient volgens de wethouder ge respecteerd te worden. Het foyer-achti- ge karakter van deze ruimte zou geac centueerd kunnen worden met beschei den aanpassing van de verlichting er het zitmeubilair, en voor het overige moet deze ruimte vrijblijven. De piano moet maar een plekje krijgen in het perso- neelsrestaurant op de tweede etage. De wethouder heeft dit allemaal uitge dacht in samenspraak met twee ambte naren. De overige leden van het College hebben zich inmiddels aangesloten bij "The Spirit of Blommers". Het nieuwe regiem treft slecht voor de SOS/Tele fonisch Hulpdienst Eemland, die net toestemming had gevraagd om voor haar publiciteitscampagne vier mobiele informatiepanelen in het gemeentehuis neer te zetten, maar nu nul op het rekest krijgt en dat geldt vanaf heden voor elk verzoek. Per gratie mag de Hulpdienst nog wel een affiche en folders in het In formatiecentrum neerleggen. Interacademie Hulscher III Steenhoffstraat 30A, Soest. 02155 12900 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52

Soester Courant | 1994 | | pagina 1