Straks Danscentrum Gerla 225,- iACTUEEL I Politiek wenst gesprek over kerntaken achter gesloten deuren te voeren SWOS mag 'meevaller' Ouderenbus alleen gebruiken voor aanschaf nieuwe bus scliocimikcr HU f O U Gemeente kan de boeren niet zomaar de A.P. Hilhorstweg in de maag splitsen Provincie eist voor Bosstraat-N fatsoenlijke planwijziging Soest kan fluiten naar subsidie voor versterking infrastructuur Jliancd 3AGINA 2 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 M Wiebe Meilof leidt 'klankbordgroep' Gemeente verbiedt gebruik voor dagtochtjes SCHOEAAAKER technische dienst koelkasten Straks in de Van Weedestraat. Vertraging dreigt voor bouwplannen 'Wel geschoten, toch mis' SOEST Licht gewonden bij fiets-botsingen Automobiliste botst tegen bromfietsster Herenkapsalon 02155- 16450 Beetzlaan 89 Veel juridische voetangels en klemmen In de tweede helft van september begint de gemeenteraad met de "kerntakendiscussie" waarover tijdens de College-onderhandelin gen afspraken zijn gemaakt en die mede is ingegeven door de forse korting op de rijksuitkering (5 mil joen) die Soest de komende jaren te wachten staat. De discussie - misschien wel het interessantste i politieke debat dat in Soest ooit is gevoerd - speelt zich vooralsnog af i"en petit comité" en achter geslo ten deuren. De algemene roep om openheid naar de burgers, die vóór de gemeenteraadsver kiezingen ook rijp en groen in het poli tieke wereldje van Soest in de mond be storven lag, heeft nu het op de praktijk aankomt dus geen vervolg gekregen. Dat valt in elk geval af te leiden uit het procedurevoorstel dat het College vori ge week heeft rondgestuurd aan de raadsleden. Het gemeentebestuur heeft gekozen voor overleg achter gesloten deuren. Volgens het College van B. en W. is het voor een vrije gedachtenwisse- ling "noodzakelijk" dat de vergaderin gen besloten zijn. De angst voor politieke "uitglijers" zit er kennelijk goed in, want wat de pers en het publiek er wél van mogen op snuiven wordt vastgelegd in korte en bondige verslagen, die algemeen ge steld zijn en dus geen mededelingen be vatten (zoals er met nadruk bij staat) in de trant van: "fractie zus-en-zo is van mening dat...". De verslagjes zijn eigen lijk ook alleen maar bedoeld voor intern gebruik: ze moeten beschouwd worden als een voortgangsreportage en worden in de (ambtelijke) organisatie verspreid via de afdelingshoofden. Klankbordgroep Het is overigens niet ae héle gemeente raad die zich in het komende half jaar dat het College ervoor wil uittrekken het hoofd over de kerntaken gaat bre ken. De kern van het proces wordt ge vormd door een zgn. "klankbord groep" van raadsleden - in de meeste gevallen de fractievoorzitters - aange vuld met de twee meest gezaghebbende ambtenaren: gemeentesecretaris Wim de Kam en het hoofd van de afdeling Fi nanciën Rien van Vliet, maar die zullen Wiebe Meilof: singuliere gaven. zich terughoudend opstellen en zijn al leen maar te beschouwen als interme diair tussen de ambtelijke organisatie en de klankbordgroep en als bewakers van het proces. "De achterliggende ge dachte is dat de politiek de leidende rol bij de kerntakendiscussie op zich neemt," aldus B. en W. De rol van het College zelf is voorlopig tamelijk beperkt: het formuleert voor de aanvang van de discussie een aantal hoofduitgangspunten, waarmee in de discussie rekening gehouden moet wor den. Het College heeft de ambtelijke top (het "managementteam", kortweg M.T.) nog wel even gevraagd of het misschien nog wat punten onder de aandacht wil brengen, maar daar heeft het M.T. geen behoefte aan, zo blijkt. Meilof voorzitter De klankbordgroep uit de gemeente raad krijgt de breedst mogelijke samen stelling en gaat bestaan uit de raadsle den Bert Krijger (WD), Jan Pieter Lokker (CDA), Kees Boerkoel (PvdA), Johan Baks (BAM), Loet Jansen (D66), Jan Visser (GroenLinks-Pro- gressief Soest), Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebelangen Groen Soest) en Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF). De laatste is - vermoedelijk om zijn door vriend en vijand erkende singulie re gaven - door het College aangezocht om als voorzitter op te treden en dat heeft hij inmiddels toegezegd. De klankbordgroep gaat eenmaal per veertien dagen vergaderen, waarbij tel kens een "hoofdfunctie" (uit de begro ting) aan de orde komt. Tien hoofd functies kosten met wat uitloop samen 22 weken; dan moet er nog een voorstel geformuleerd worden en dat kost ook nog een paar weken, dus al met al gaan de beraadslagingen 26 weken duren, rekent het College voor. De eerste bij eenkomst zal in de tweede helft van sep tember plaatsvinden, omdat dat mooi spoort met de behandeling van de meerjarenbegroting 1995-1998. Huiswerk De klankbordgroep krijgt overigens ook huiswerk opgedragen. Ze moeten - als ze dat tot nu toe hadden nagelaten - van tevoren al hard nadenken over de 'omvang van het gemeentelijke taken pakket (beëindigen/verminderen/ handhaven/uitbreiden) - dat laatste is in theorie dus óók mogelijk - en het ni veau van de dienstverlening, maar ook over de wijze waarop de taken worden uitgevoerd (uitbesteden/samenwer ken/anders) en het inkomstenniveau, voor zo ver dat van toepassing is. De keuzes zijn in dit stadium volgen B. en W. overigens vooral van belang voor de gedachtenbepaling over de taak en de eventueel uit te werken varianten. Aan het eind van de discussie moet dan nog apart gesproken worden over de "over head". Het College heeft intussen ook al nage dacht over de gang van zaken na de dis cussie in de klankbordgroep. Daarvoor is bedacht dat er dan (ergens in het ko mende voorjaar) een raadsvoorstel wordt geformuleerd door het College, dat dan vervolgens in een "informele" raadsvergadering wordt behandeld. Een belangrijk element voor het welsla gen van de discussie vindt het College "een goede communicatie met de ver schillende doelgroepen". Daarvoor wordt gedacht aan de voorlichtings krant "Op 't Hoogt", het personeels- blaadje "Signalen" en de zgn. 3 tot 5-bijeenkomsten" in het gemeentehuis. Die zijn opgezet ter informatie van de ambtenaren, maar in dit kader zijn ook de raadsleden welkom. Het bestuur van de SWOS (Stich ting Welzijnswerk Ouderen Soest) mag de financiële "meevaller" van ruim 22.000 gulden over 1993 niet gebruiken voor extra salaris- en andere kosten (zoals de aanschaf van een kopieerapparaat en een computer), maar alleen om het spaarpotje voor een nieuwe bus met 10.000 gulden te versterken. 1 Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* De SWOS had het hele bedrag wil len houden, maar het College van B. en W. vindt dat geen goed idee. De meevaller - veroorzaakt door een hogere opbrengst van de reclame op de twee busjes en teruggave van de wegen belasting - leidt ertoe dat het exploita tietekort op de Ouderenbus vorig jaai slechts f 23.068,88 bedroeg. Begroot was een tekort van ruim 45.000 gulden. In februari had het SWOS-bestuur het College al beleefd gevraagd of het mis schien de héle meevaller mocht hou den. Als argument daarvoor werd ge noemd dat een nieuwe bus heel wat meer dan de geplande 110.000 gulden zal gaan kosten, maar bovendien kampt de SWOS nog met een paar pittige kos tenposten, waarvoor het bedrag mooi gebruikt kan worden. Zo moet de stichting nog 30.000 gulden extra salaris uitbetalen aan de bij de SWOS gedetacheerde CMD-mede- werkers die door de nieuwe opzet van de SWOS ontslagen moeten worden (wat eigenlijk al per 1 januari was ver wacht). Andere verlangens zijn de aan schaf van een kopieerapparaat (10.000 gulden), investeringen in het secreta riaat (f 19.200,-), notariskosten (niet begroot), en de aanschaf van een extra computer plus software (f 7000,-). Mooi niet, zegt het College op advies van de afdeling WVC. Al die zaken hebben met de subsidie voor de Oude renbus niets te maken en het gaat dus niet aan om het overschotje van 1993 daarvoor te gebruiken. Bovendien was de SWOS vorig jaar nog niet gereorga niseerd en staat een aantal wensen al ge noteerd in het jaarprogramma 1994. De (eerste) Ouderenbus "loopt" in tussen al een aantal jaren mee. Een nieuwe bus moet volgens de 5WOS meer dan 110.000 gulden kosten. Foto: Goos van der Wilt Spaarpotje Met 10.000 gulden voor het spaarpotje voor een nieuwe bus heeft het College geen probleem. Daar zit momenteel zo'n 60.000 gulden in en er komt in 1995 nog eens 24.000 gulden aan af schrijving bij. Met de inruil of verkoop van de oude bus zit de SWOS dan al aardig in de richting van de beoogde 110.000 gulden, aldus het advies. Overigens krijgt de SWOS sowieso geen cent meer van de gemeente, want ze heeft al een voorschot gehad van ruim 43.000 gulden. Omdat het exploi tatietekort zo is meegevallen heeft de Ouderenbus echter maar recht op 33.000 gulden en daarom moet er 10.000 gulden worden gerestitueerd. Geen dagtochtjes Het gemeentebestuur voelt er niets voor om de Ouderenbus te laten ge bruiken voor dagtochtjes buiten de ge meente, zoals de ambtenaren "ter ore gekomen is". Nog afgezien van de extra kosten (meer onderhoud, extra slijtage) zou er volgens het College sprake kun nen zijn van het gevaar van "concurren tiebeding". De ambtenaren van WVC hebben het College voorgesteld daar over op voorhand alvast maar een uit spraak te doen, voor het geval de SWOS-werkgroep daar binnenkort - zoals verwacht - om komt vragen. Als het tóch gebeurt zijn de consequenties voor rekening van de SWOS-werk groep: geen subsidie voor de extra kos ten en navenante aanpassing van de lo pende financiële steun. 't Duurt niet zo lang meer en je hebt nóg meer keus in de Van Weedestraat. Frisse 'Midds'-vrijetijdsmode op nummer 59. Jong, modern, smaakvol. 'Midds' is er straks voor iedereen die wel 'ns wat anders wil. Je houdt van kleur, van leuke kombinaties? Dan wordt 'Middsvast en zeker ook een goeie vriend van jou AMtfo De provincie neemt geen genoe gen met het structuurvoorstel dat Soest heeft opgesteld voor het ge bied Bosstraat-Noord. Volgens Gedeputeerde Staten biedt dat on voldoende basis voor artikel-19 procedures en moet de gemeente maar met een fatsoenlijke wijzi ging van het bestemmingsplan ko men. Dat blijkt uit de afwijzende reactie van G.S. op het stuk. Het provinciebestuur wijst erop dat de gemeenteraad in de Structuurvisie van 1992 gekozen heeft voor een afrondingsscenario voor de bebouwing van de kern van Soest, dat naadloos aansluit op het nieuwe Streek plan. De consequentie daarvan is dat de toe komstige verstedelijking relatief sterker wordt geaccentueerd op de zogenaam de verdichtingslokaties en die beleids wijziging betekent een inbreuk op het bestemmingsplan Klein Engendaal, dat in juni 1991 door de provincie werd goedgekeurd. Volgens G.S. vragen de planologische inzichten die vorm hebben gekregen in het structuurvoorstel vanwege hun structureel karakter om een vertaling in een bestemmingsplanwijziging. Daar om is de benaming "structuurvoorstel" minder juist en mag het ook niet als kapstok voor artikel 19-procedures ge bruikt worden, aldus G.S. Het College van B. en W. heeft de brief van de provincie voor kennisgeving aangenomen. Ambtelijk is daarbij vast gesteld dat er nu zeker vertraging zal optreden voor een aantal concrete bouwplannen. Aan de wijziging van het bestemmingsplan wordt intussen met voortvarendheid gewerkt. "Wel geschoten, tóch mis," zal men aan het Raadhuisplein wel verzucht hebben na binnenkomst van de provinciale brief, waarin een aantal subsidie-aanvragen voor in totaal 500.000 gulden wordt afgewezen. Soest had het geld gevraagd onder het motto "Niet geschoten, altijd gemist." Soest hoopte op die manier een halve ton in de wacht te slepen voor "struc tuurversterking". Het geld moest ko men uit het Fonds SEV 1994 (sociaal- economische structuurversterking), dat de provincie in het leven heeft geroe pen. Uit de reactie van de provincie valt op te maken dat Soest zijn hand een beetje heeft overspeeld. De gemeente had drie projecten op het oog: de reno vatie van het winkelcentrum Soest-zuid (f400.000), de herinrichting van het re creatieve steunpunt aan de Foekenlaan (f 30.000) en van de dagrecreatieterrei nen Soesterhoogt en de Bergjes (f 70.000). Daar komt niks van in, aldus het pro vinciebestuur. Ten eerste heeft het win kelcentrum geen prioriteit althans niet bij de provincie, en valt zo'n project eigenlijk on'der de stads- en dorpsver nieuwing, zodat aan andere aanvragen de voorkeur is gegeven. Bovendien was er door doorlopende verplichtingen uit 1993 toch maar één miljoen beschik baar en er waren toch al heel veel aan vragen. De recreatie-projecten kunnen even min door de provinciale subsidie-beu- gel, zo blijkt, want de provincie be schouwt dat als een lokale verantwoor delijkheid. "Bovendien past het niet in ons beleid om bij te dragen aan recrea tievoorzieningen van gemeenten die niet deelnemen aan een recreatie schap," klinkt het verwijtend. De provincie wrijft Soest bovendien on der de neus dat de aangevraagde bedra gen in geen verhouding staan tot wat de gemeente zelf betaalt. De provinciale subsidie is alleen maar bedoeld als aan vulling, en de gemeente vraagt heel wat meer. Het College zal geen bezwaar maken tegen de beslissing van het provinciebe stuur. Dat is niet zinvol, en bovendien waren de aanvragen toch ingediend met de gedachte "niet geschoten, altijd ge mist", aldus het ambtelijk advies. Club voor: - Beginners - Gevorderden - Vergevorderden - Zeer vergevorderden Uiteraard voor elk wat wils: - jeugd - echtparen - jongeren 20 tot 35 jaar (1e en 2e jaars) - clubs voor 55-plussers op dinsdagmiddag (paren) - kinderclub op woensdag middag (8 tot 12 jaar) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag vanaf 22 augustus t/m 28 september van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Een 54-jarige Soesterse is vorige week licht gewond geraakt toen ze op het fietspad langs de Koningsweg in botsing kwam met een andere fietser, een 16-jarige jongeman uit Hoogland. Het ongeluk ontstond doordat de vrouw geen voorrang gaf aan de jongen. Ze viel en moest met kneuzingen naar Mo- lendael-Soest gebracht worden. Ook aan de Birkstraat vond een fiets- botsing plaats, waarbij een 64-jarige vrouw uit Huizen en een 33-jarige Soester betrokken waren. De vrouw werd met enkele gebroken ribben in Molendael-Soest opgenomen. Een automobiliste van 70 en een 25-ja- rige bromfietsster hebben elkaar maan dagmiddag op vervelende wijze ont moet. Ze waren betrokken bij een bot sing op de Eikenlaan. De vrouw in de auto was gestopt om links af een inrit in te rijden. Toen ze weer optrok, zag ze de tegemoetkomende bromfietsster over het hoofd. Het gevolg was een aanrij ding. De bromfietsster kwam op het trottoir terecht, maar liep slechts schaafwonden aan één van haar handen op. Beide voertuigen werden bescha digd. "Linke soep". Dat is (vrij ver taald) het ambtelijke oordeel over de vraag of de A.P. Hilhorstweg - de polderweg aan gene zijde van de spoorlijn Amsterdam-Amers- foort - aan het openbaar verkeer onttrokken en tot "eigen weg" van de boeren verklaard kan worden. In een ambtelijke notitie zijn alle consequenties op een rijtje gezet. De vraag of de polderweg voor het openbaar verkeer gesloten kan worden - met op de achtergrond de onuitge sproken wens om de torenhoge onder houdskosten mede door de boeren te laten betalen - klonk onlangs op in een vergadering van de raadscommissie Milieu. De gemeente wordt immers ge confronteerd met forse reparatiekosten aan de weg, die niet in de laatste plaats worden veroorzaakt door het (zware) agrarische verkeer. Er is nagenoeg geen ander verkeer dat gebruik maakt van de weg, zo is ongeveer de redenering, dus waarom zou Soest alleen voor die kos ten moeten opdraaien? De A.P. Hilhorstweg is nog betrekke lijk jong. Hij werd in 1972 opengesteld om het poldergebied tussen de spoor lijn en de Eem beter te ontsluiten. Bo vendien konden daardoor maar liefst 23 spoorweg-overgangen gesloten worden. Destijds hield de gemeente re kening met een beperkte recreatieve functie van de weg, die 4.739 meter lang is en toen 1,6 miljoen kostte. Het gemeentebestuur van Soest heeft de A.P. Hilhorstweg bij de opening de bestemming "openbare weg" gegeven. Ze draait dus geheel alleen op voor de onderhoudskosten. Ze kan daar in principe wel weer onderuit, maar dan alleen op grond van "gewichtige rede nen" en als "het algemeen belang zich niet tegen onttrekking verzet", zoals in de Wegenwet staat aangegeven. Het uitstellen of verminderen van onder houd is in elk geval géén voldoende re den, aldus de notitie. "Er moet een evenwichtige belangenafweging zijn, waarbij één van de mee te wegen belan gen een gewichtige reden kan zijn om tot onttrekking over te gaan." 'Redelijk zwaar' De weg is duidelijk bedoeld voor het agrarische verkeer, aldus de notitie. Verkeer dat er niet hóeft te zijn kómt er ook niet, omdat de weg halverwege voor doorgaande verkeer is afgesloten (behalve voor "bestemmingsverkeer"). Dat agrarische verkeer is heden ten da ge "wellicht als redelijk zwaar aan te merken", maar of de weg nu openbaar is of niet, dat verkeer blijft. Gelet op de ontstaansgeschiedenis en het werkelijke gebruik zal een raadsbe sluit om de weg aan de openbaarheid te onttrekken dan ook heel goed onder bouwd moeten worden, constateert de notitie. De kosten van onderhoud kun nen niet als enig argument gebruikt worden nu het gebruik van de weg nog altijd hetzelfde is, al zijn de agrarische voertuigen in de loop der jaren wel zwaarder geworden (maar dat geldt voor alle wegen). Zo'n besluit leidt dan onherroepelijk tot vernietiging door de hogere over heid. Procedureel zitten er dan ook heel De A.P. Hilhorstweg kan niet zonder meer tot "eigen weg" voor de aan wo nende boeren worden verklaard. Foto: Goos van der Wilt wat haken en ogen aan een onttrekking. De belanghebbenden kunnen immers bezwaar maken voordat de raad een be sluit neemt en ook gedeputeerde staten moeten hun instemming betuigen, waartegen weer beroep mogelijk is. Verboden en geboden Ook de juridische consequenties zijn ingrijpend. De gemeente kan bijvoor beeld een aantal verplichtingen (verbo den en geboden) niet meer toepassen omdat in de officiële verordeningen vaak verwezen wordt naar de "openba re weg", die dan niet meer zou bestaan. Bovendien zal Soest over het onder houd van de weg tot overeenstemming moeten zien te geraken met de aanwo- nende eigenaren, tenzij het weglichaam verkocht of overgedragen kan worden. Uit de notitie blijkt vervolgens dat er twee alternatieven berekend zijn voor de aanleg van een langzaam-verkeers- route over de A.P. Hilhorstweg en het Breemeentje (naar Baarn). Mét ver lichting kost dat 2,4 miljoen, zónder verlichting 1,5 miljoen. En dan is nog geen rekening gehrouden met het ver leggen van kabels en leidingen- Het College van B. en W. heeft de noti tie vastgesteld en doorgestuurd naar de raadscommissie Milieu. Die moet zich dan maar uitspreken over de vraag of de weg inderdaad aan het openbaar ver keer onttrokken moet worden.

Soester Courant | 1994 | | pagina 3