En dit zijn de knallers van deze week: 8.98 1.89 0.99 'Beslotenheid kerntakendebat bedoeld om politieke keuzes te verhullen' BAM: 'Burgers moeten politici kunnen controleren op verkiezingsbeloften' College-partijen vragen om kritische kijk op hoogbouw Kunstuitleen (voorlopig) uit de wind Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Gemeentebelangen Groen Soest hekelt procedure A rWÈ Kritiek op beslotenheid kerntakendiscussie Met betrekking tot project Soest-Zuid Gevonden voorwerpen weer foetsie 3 Actueel 4 Varia 5 Actueel 8 Op Soest 13 Sport 15 Soesterberg Soest levert weer een bewindspersoon Dief valt op met televisietoestel op fietsstuur Politie ontdekt schoorsteenbrandje Motor en auto bij botsing betrokken HET VLEESCENTRUM 12?° Subsidie wordt wel 'afgebouwd' Ribkarbonade Gegrilde casselerrib -| gg Bananen Ijsbergsla Gouda's Glorie mayonaise Cornflakes 1 i i I C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT Zonnen op het strand of skiën in de zon? Haat gauw de nieuwe wintergidsen bij Star Travel! star mm Aanstormende PR-medewerkers kennen hun plaats Soest! Soester Courant "Het uitdragen van politieke ideeën, idealen en gedachten is per definitie gehouden te sneuvelen in beslotenheid, maar de betrokken burger komt er nog veel slechter van af: die hoort een halfjaar lang alleen maar of er voortgang is!" De fractie van Gemeentebelangen Groen Soest is het oneens met het pro- cedurevoorstel van het College over de komende kerntakendiscussie. Het ge meentebestuur wil daarin gaan onder zoeken of er gemeentelijke taken kun nen worden afgestoten (en zo ja welke). Aanleiding is de aangekondigde kor ting op de rijksuitkering uit het Ge meentefonds, wat Soest in de komende jaren zo'n 4,5 a 5 miljoen gulden gaat schelen. Gemeentebelangen voelt er niets voor om de besprekingen achter gesloten deuren te houden en alleen achteraf een zakelijk verslag te doen, waarin concre te verwijzingen naar wie wat heeft ge zegd zelfs nog achterwege zullen blij ven. Het protest van GGS klinkt op in een briefje dat raadslid Hans van Wuijckhuijse, namens de fractie lid van de zgn. "klankbordgroep" die de dis cussie namens de hele gemeenteraad gaat voeren, vorige week aan B. en W. geschreven heeft. Van Wuijckhuijse complimenteert het College weliswaar voor zijn actieve op stelling in de vakantieperiode, maar maakt direct duidelijk dat hij niet inge nomen is met de gevolgen van de werk zaamheid van B. en W. Hij wil af van de voorgestelde beslotenheid. "Openbaarheid is standaard voor elke vergadering van de raad en de (raads)- commissies," aldus Van Wuijckhuijse. "Besloténheid is uitzondering. Het be lang van ons gemeentelijk bestuur is uit drukkelijk gediend met een betrokken gemeenschap. Dit streven staat of valt met de wijze waarop die gemeenschap kennis kan (en mag!) nemen van de dis cussie tussen de door en uit die gemeen schap gekozen raadsleden." Geen luxe maar noodzaak Omdat het kerntakendebat richtingge vend zal zijn voor de invulling van het gemeentelijk bestuur over een langere periode, is een degelijke en open dis cussie geen luxe, maar noodzaak, aldus Gemeentebelangen. "Het kan en mag niet zo zijn dat - onder het mom van 'vrije gedachtenwisseling' - besloten heid van besprekingen wordt beargu menteerd en geaccepteerd door raad en college." Het uitdragen van politieke ideeën, idealen en gedachten is per definitie ge houden te sneuvelen in beslotenheid, vindt Van Wuijckhuijse, "maar de be trokken burger komt er nog veel slech ter van af: die hoort een halfjaar lang al leen maar of er voortgang is!" Keuzes verhullen Hij laat het College weten dat zijn frac tie "ten stelligste" twijfelt aan de nood zaak van besloten vergaderingen in het kader van de kerntakendiscussie. Van Wuijckhuijse ziet daarvoor geen enkele Hans van Wuijckhuijse (GGS): "Geen enkele noodzaak voor besloten heid". noodzaak, "anders dan dat partijen zouden willen verhullen hoe men denkt om te gaan met een dergelijke discussie en de daaruit voortvloeiende keuzes." Gemeentebelangen wil dan ook dat het College de procedure op dit punt her ziet. Van Wuijckhuijse zelf zal in de "klankbordgroep", die half september met de discussie zal beginnen, ook het voorstel lanceren om in openbaarheid te vergaderen. Na Gemeentebelangen Groen Soest heeft ook de fractie van BAM (Burgers met een Andere Mening) zich uitgesproken tegen de beslotenheid, waarin het Colle ge van B. en W. de kerntakendis cussie in de klankbordgroep wil la ten plaatsvinden. Fractievoorzitter Johan Baks heeft B. en W. schrif telijk om nadere uitleg gevraagd. In zijn brief van maandag j.1. laat Baks weten dat de opstelling van het College inzake de openbaarheid/beslotenheid hem bevreemdt. Hij wijst erop dat de partijen in de gemeenteraad in alle openbaarheid een collegeprogramma hebben vastgesteld en ziet daarin iets van een gezamenlijke wens om het be stuur voor de burgers zo inzichtelijk mogelijk te maken. "Immers, de bur gers moeten de mogelijkheid hebben - al of niet indirect - de door hen gekozen volksvertegenwoordigers te controle ren op hun verkiezingstoezeggingen." Volgens Baks zal de kern takendiscussie ingrijpende gevolgen kunnen hebben voor de "taakinhoud" van de gemeen telijke overheid. "Dat gaat de burger niet ongemerkt voorbij; zo'n discussie kan niet vrijblijvend gevoerd worden. Iedere zichzelf respecterende partij zal haar verkiezingsprogramma en visie op de toekomst van Soest in al hun facetten als uitgangspunt nemen." Die politieke uitgangspunten zijn bekend, aldus Baks. "Vanwaar dan die beslotenheid?" Etalagepolitiek In dat verband steekt hij de hand in ei gen boezem en stelt hij vast dat het op valt "hoe zwaar het ons als politici valt om in alle openbaarheid - met publiek en pers op de tribune - géén etalagepoli tiek te bedrijven: niet zeggen wat de burgers graag horen, maar wat de partij die u en wij vertegenwoordigen ervan vindt." Volgens Baks gaat het erom dat de poli tici het hoofd boven het maaiveld dur ven uit te steken. "Wij durven dat aan!" Hij vraagt zich af of daarin misschien de achterliggende motivatie van het Colle ge ligt om de vergaderingen van de klankbordgroep in beslotenheid te la ten plaatsvinden. Hij constateert in elk geval dat het College geen ander argu ment naar voren heeft gebracht dan dat de beslotenheid voor een vrije gedach tenwisseling noodzakelijk is. "Wilt u ons dat eens uitleggen?" aldus de BAM-aanvoerder. Toetsen De fractie gaat pas akkoord met de be- Johan Baks (BAM): "Burger moet standpunten kunnen toetsen "Wij verzoeken u de hoogte van de bebouwing van de zogenaamde 'noordwand' nog eens kritisch te bezien, mede gelet op hetgeen door de insprekers hierover naar voren is gebracht." Dat schrijven de college-partijen VVD, CDA en PvdA aan burgemeester en wet houders. Ze doelen daarmee op de bouwplannen in Soest-Zuid, waartegen door honder den buurtbewoners is geprotesteerd. Zij vinden dat in delen van het plan, te gen de afspraken in, veel te hoog wordt gebouwd. Diverse acties hebben ze al gevoerd en in de komende maanden zullen ze ongetwijfeld hun stem laten horen als net bouwplan in de politieke procedure komt. Het college zal bin nenkort een voorlopig standpunt om trent het bouwplan bepalen. WD, CDA en PvdA schrijven in hun brief aan het college dat ze er nog steeds van uit gaan dat de afspraken met de fir ma Uyland, Maceka en de gemeente Soest de basis vormen voor het tot stand brengen van het project. Maar in de brief vestigen ze toch ook de aandacht op de hoogte van de bebou wing. Welke hoogte WD, CDA en PvdA acceptabel vinden, blijkt niet uit de brief. Uit het feit dat ze de bezwaren van omwonenden onder de aandacht van het college brengen, mag worden verondersteld dat ze de buurtbewoners 'tot zekere hoogte' zullen steunen. slotenheid als het College met overtui gende^) argumenten komt. En mocht dat toch nog lukken, dan vindt BAM dat in de rapportage in elk geval de standpunten van de verschillende par tijen tot uiting moeten komen, "zodat op die manier, via publicatie, de bevol king alsnog de standpunten van de par tijen kan toetsen". Een algemeen ver slag - zonder aanduiding van de onder scheidene politieke visies, zoals het College wil - doet volgens Baks geen recht aan de nu eenmaal bestaande po litieke verschillen, op grond waarvan politieke keuzes worden gemaakt. Drie gouden ringen en een geldbe drag van twintig tot dertig gulden zijn gestolen uit jeugdherberg De Heidebloem aan de Bosstraat. Daar van is aangifte gedaan door een 41-jarige vrouw. De inbrekers waren binnengekomen door een raam te forceren. Van wie de spullen zijn, is niet be kend. Ze werden namelijk uit de af deling gevonden voorwerpen gesto len. Treintje-van-de-bieb tuft door Soest. College: experiment .'Kunstbus' niet meer alleen voor ouderen. Alles over de Gilde- feesten op De Blaak. Eerste begroting van nieuw College mist elk spoor van bevlogenheid. Wereldwinkel Soest vraagt steun consumenten. Licht op groen voor Ben Becker. Rondje Soest. Verdwenen Soest. Nellie Cooman mogelijk bij AV Fijnenburg. Veel schade door regen aan Postweg. Met de benoeming van de Soester Dick Tommei - tot en met vorige week Tweede-Kamerlid voor D66 - tot staatssecretaris van VROM le vert Soest weer eens een bewinds persoon. Tommei gaat zich in de re gering met name bezig houden met het beleid op het gebied van de volkshuisvesting. Alweer een aantal jaren geleden was Soest in het kabi net "vertegenwoordigd" door Mar cel van Dam, die eveneens staatsse cretaris was en later minister van Volkshuisvesting werd. Wie weet... Het is al opvallend genoeg als iemand een pas aangeschaft televisietoestel met de fiets mee naar huis neemt. Maar ie mand die 's morgens om vijf uur met een tv op zijn stuur door Soest fietst, trekt helemaal de aandacht. Nu liggen rond dat tijdstip de meeste mensen op één oor, maar de ordebewaarders van Soest surveilleren ook tussen zonson- der- en zonsopgang. Zij roken dan ook direct onraad toen ze vrijdagmorgen vroeg een man op de Soester Engweg zagen fietsen met op zijn stuur een televisietoestel. Hij werd aangehouden en bekende al snel dat hij de kijkbuis had gestolen. De dertig-jari ge boosdoener wees bovendien aan in welke woning aan de Birkstraat hij had ingebroken. Bovendien had hij onder zijn jas een decoupeerzaag en een boor machine die hij eveneens had ont vreemd. Niet veel later zat hij in één van de cellen van hét politiebureau. Tijdens een surveillancedienst ontdek ten twee agenten donderdagavond te gen half negen, dat er rook kwam uit een schoorsteen van een woning aan de Clemensstraat. Ze waarschuwden de bewoners, blusten het vuur en alar meerden de brandweer. Bij het blussen bleken er gaten in de schoorsteen te zijn ontstaan. Om te voorkomen dat het vuur zich via die gaten zou verspreiden, werd de koker om de schoorsteen ge deeltelijk verwijderd. De schade wordt geschat op 7.500 gulden. Een motorfiets en een auto zijn dinsdag tegen elkaar gebotst op de Birkstraat. Dat gebeurde ter hoogte van de Bilder- dijklaan, toen de motorfietser, een der tig-jarige man uit Den Dolder, de auto wilde inhalen. De bestuurster week op dat moment uit naar links: boem. Volgens de vrouw had ze haar linker richtingaanwijzer aangezet ten teken dat ze links af wilde slaan. Volgens de versie van de motorfietser had de vrouw het rechter lampje van de richtingaan wijzer aangezet. De man, noch de vrouw raakte gewond, maar beide voer tuigen werden beschadigd. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SUCADELAPJES per kilo LAMSROLLADE (met gratis kruiden) per kilo I I SCHNITZELS (gepaneerd) O50 per kiloI C.. Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Een ambtelijk rekenfoutje en een misverstand behoeden de Kunst uitleen Soest (voorlopig) voor op heffing. Het gemeentebestuur vindt daarin in elk geval voldoen de aanleiding om terug te komen van de plannen oin de subsidie kraan voor de "artotheek" dicht te draaien, wat onvermijdelijk tot sluiting zou hebben geleid. Dat blijkt uit het commentaar van het College van B. en W. op de in spraakreacties. De Kunstuitleen krijgt volgend jaar dan ook de volledige subsidie van 37.000 gulden uitgekeerd. Voor de jaren daar na wil de meerderheid van B. en W. ook doorgaan met subsidie, zij het dat die voor een deel wordt "afgebouwd". Al leen CDA-wethouder Ries van Log- tenstein vindt dat het na 1995 afgelo pen moet zijn. Zowel mondeling als schriftelijk is het College voor de zomer bestookt met protesten toen het intrekken van de subsidie voor de Kunstuitleen bekend werd. Bezwaren kwamen er o.a. van de bibliotheek (waaronder de Kunstuit leen ressorteert), van de adviescommis sie Beeldende Kunst, van het Steun punt Kunstzinnige Vorming Eemland, de collega-Kunstuitlenen van Nieuwe- gein en Zeist, evenals C-drie en een aantal particuliere kunstminnaars, evenals de 491 Soesters die hun handte kening hebben gezet onder de tekst "Ik wil dat de Kunstuitleen Soest blijft be staan". Zij kunnen, al is de kou nog niet hele maal van de lucht, vooralsnog opge lucht ademhalen. Bij nadere beschou wing blijkt er toch het een en ander te zijn misgegaan bij de voorbereidingen. De afdeling WVC geeft met zoveel woorden toe dat er (ambtelijk) een foutje is gemaakt, omdat bij de bereke ning vergeten was dat er destijds een be drag voor de huur van de Kunstuitleen uit de begroting van de bibliotheek is gehaald. De bibliotheek blijft daardoor - zoals in de inspraak ook van vele zij den naar voren is gebracht - "vastzit ten" aan de huurverplichting tegenover C-drie, ook als de Kunstuitleen de ruimte niet meer zou gebruiken. Van de werkelijke besparing blijft daardoor een bedrag van "slechts" 8.400 gulden over. Tot en mét 1995 Bovendien blijkt men tot nu toe nog een belangrijk feit over het hoofd gezien te hebben: het besluit (uit 1991) dat de medewerking aan de Kunstuitleen kilo 100 gram kilo per pot per pak c-noo werd toegezegd tot en met 1995. De subsidiestop kan dus pas per 1 januari 1996 ingaan en daarom, aldus het Col lege, "zal de beoordeling van de Kunst uitleen in het kader van de categorie-in deling (waarin de subsidies worden "gewogen", red.) moeten worden aan gepast." Uit de reactie blijkt verder dat de wer kelijke lasten van de Kunstuitleen per jaar 63.000 gulden bedragen en dat de huidige subsidiëring neerkomt op een tekort van 11.900 gulden, die aan de bi bliotheek wordt uitbetaald wegens overheadkosten. De bibliotheek kan met dit bedrag, aldus het College, "meer specifieke dingen doen", maar het is ook mogelijk om net als in het ver leden de subsidie aan de bieb met 11.900 gulden te verlagen en het be drag toe te wijzen aan de Kunstuitleen. Het College refereert nog wel aan de uitspraak van 1991, dat de extra subsi die voor vier jaar bedoeld was voor de dekking van de personeelslasten, waar bij werd aangetekend dat de subsidie kan worden afgebouwd naar mate het aantal abonnees stijgt. Aan die gedach te is verder nooit invulling gegeven. Gefaseerd afbouwen Op grond van al deze ("nu bekende") informatie stelt het College voor de subsidie aan de Kunstuitleen ook de ko mende jaren te handhaven, althans voor het deel van 20.000 gulden dat be stemd is voor de huur (uit het fonds Kunstaankopen), en het restant van 17.000 gulden (de personeelslasten) te financieren uit het Cultuurstimule ringsfonds. Dat laatste bedrag zou dan in de komende jaren "gefaseerd" moe ten worden afgebouwd, "op een nader overeen te komen wijze". Wethouder Van Logtenstein is het met dat laatste niet eens. Hij kan zich met de gevonden oplossing alleen verenigen voor zo ver het het jaar 1995 betreft. Samen met de uitvoerig maar puntsge wijs weergegeven inspraakreacties op het WelZorg-plan beslaat het commen taar van B. en W. maarliefst 25 A-vier tjes. De kwestie van de Kunstuitleen is niet de enige waarvan het College blijkt te zijn teruggekomen, maar voor nage noeg alle andere protesten blijkt het ge meentebestuur oostindisch doof te zijn gebleven. In een aantal gevallen wor den de uitvoerige bezwaren afgedaan met de zinsnede "dat er geen nieuwe feiten" naar voren zijn gebracht, dat ze voor kennisgeving worden aangeno men of dat ze geen aanleiding geven om het eerder ingenomen standpunt te her zien. De SWOS en de Cosbo bijvoor beeld krijgen op hun boterham dat ze zich schuldig maken aan het "herhalen van zetten". Wie is er de baas? Opmerkelijk is ook het commentaar van B. en W. op het lijvige protest van de Vereniging Sportraad Soest (VSS), die o.a. heeft betwist dat er een subsi- De Kunstuitleen, gevestigd in de bi bliotheek Overhees, kan voorlopig blij ven. dierelatie met de gemeente zou bestaan ("eerder omgekeerd: de sport betaalt de gemeente") en van mening is dat de sport als zodanig eigenlijk niet in het WelZorg-plan thuishoort. De VSS heeft haar eigen prioriteiten aangege ven en houdt daaraan vast, maar het College reageert daarop droogweg met de vaststelling dat het B. en W. vrijstaat om - vooruitlopend op een nieuw con venant - haar voorgenomen beleid ken baar te maken. "Wie is er er nou eigen lijk de baas?", staat er tussen de regels door te lezen. De Sportraad wordt bestuurlijk dan ook even duidelijk op haar plaats gezet. "Het gemeentebestuur beslist uiteinde lijk zowel over het vormgeven van haar eigen stukken als over het eindelijk be palen wat wel of niet gebeurt. Het is. vanzelfsprekend dat de VSS om advies wordt gevraagd, maar dat wil niet zeg gen dat de VSS al vooraf ambtelijke ad viezen of bestuurlijke standpunten moet dicteren of fiatteren. Dat zou het gemeentebestuur in een omgekeerde positie brengen: ondergeschikt aan de VSS," aldus het College. "Dat houdt ook in dat B. en W. gemotiveerd mag afwijken van adviezen, of zelfs in plaats daarvan andere voorstellen naar voren mag brengen. Het gemeentebestuur is uiteindelijk verantwoordelijk voor een goed afgewogen en integraal beleid, voor een zo gelijk mogelijke behande ling van de diverse beleidsterreinen, een en ander op basis van eigen priori teitsstelling. Het gemeentebestuur kan daarop door de bevolking (de kiezer) worden aangesproken, de VSS niet." Het WelZorg-plan heeft inmiddels het stadium van een officieel raadsvoorstel bereikt. Het wordt - samen met de in spraakreacties plus het commentaar van het College en het "definitieve" standpunt van B. en W. - besproken in de extra vergadering van de raadscom missie RO/Welzijn op maandag 19 september (met een eventuele uitloop naar dinsdag 20 september). Soesterbergsestraat 22 3768 EJ Soest Telefoon: 02155-22803 Interacademie Hulscher Ml SteenhofFstraat 30A, Soest. 02155 12900 voor de Aanmelden: tel. 1 41 52

Soester Courant | 1994 | | pagina 1