Kleurenfoto's... U kiest maar!!! 50% 14?5 199S COMBI VAN ESSEN WWW Straks. VOORDEEL 7ACTUEELt 2e afdruk GRATIS Treintje-van-de-bieb tuft door Soest Soest protesteert tegen begroting RWA wegens 'ernstige vormfout' sclMicnisiltcr College: experiment 'kunstbus' niet meer alleen voor ouderen F 0 ft Y 0 IJ Natuur- en milieueducatie Soest start seizoen met studiemiddag ANBO verwacht van College meer 'organisatorisch inzicht' Ouderenmiddag verwacht veel belangstelling Dansschool Rellum WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT B. en W. zien niets in 'Uitbureau' PAGINA 3 CQMBi 10 x 15 cm, mat of glans Vandaag gebracht, morgen klaar Gratis mini-album De allerbeste kwaliteit Mislukte foto's retour ct COMBI 10 x 15 cm, mat of glans Overmorgen klaar De allerbeste kwaliteit per 2 stuks Mislukte foto's retour ct Ontwikkelen èn afdrukken alleen kleinbeeld film ZUIDPROMENADE 15 "HARTJE ZUID", SOEST TEL 02155 -1 28 74 volop gratis parkeren Leesprogramma 'Nooit niks te doen Bijdrage zou verdrievoudigd moeten worden SCHOEAAAKER technische dienst Gratis busvervoer ouderenmiddag Straks in de Van Weedestraat. Protest tegen subsidieverlaging Stijldansen, Aerobics Callanetics. Kom eens langs* om de gezellige sfeer van onze dansschool te ervaren. Zeker de moeite waard Geen massa systeem Persoonlijke aandacht Het College van B. en W. ziet wel wat in een uitbreiding van de expe rimentele "kunstbus voor senio ren", dat onlangs gehouden is. Ou deren konden daarmee groepsge wijs naar voorstellingen in Vre- denburg of de Utrechtse Stads schouwburg. Volgens B. en W. is het experiment een van de "in het oog springende" initiatie ven in het provinciale Cultuur-nota over de Kunsten, die verder weinig be helst wat voor Soest van belang zou kunnen zijn. Utrecht-stad, Amersfoort en Zeist komen in de nota wel goed uit de verf, omdat deze gemeenten een convenant met de provincie hebben af gesloten voor hun beeldende-kunstbe- leid. Soest komt daarvoor niet in aan merking, omdat de regeling alleen geldt voor gemeenten met minimaal 60.000 inwoners. Over de provinciale subsidieregeling is de nota te weinig concreet, klaagt de af deling WVC in haar ambtelijk advies, maar het experiment met de "kunst bus" lijkt geslaagd te zijn. In de loop van dit jaar wordt het nog geëvalueerd, maar nu al ziet ernaar uit dat het idee le vensvatbaar is en in de toekomst zal worden voortgezet. Voor het experi ment werden alle ouderenorganisaties, ook die in Soest, benaderd. Volgens het ambtelijk advies, dat door het College is overgenomen, moet overigens worden nagegaan of medegebruik door ande ren dan de ouderen mogelijk of wense lijk is. Concurrentie voor WV? Het College blijkt in navolging van het ambtelijk advies wat minder gechar meerd te zijn van het plan voor een cen traal Utrechts "Uitbureau", zoals in de provinciale nota wordt gesuggereerd. Soest wijst in dat verband nadrukkelijk op het functioneren van de plaatselijke VW's op deze markt en vindt dat dat aspect ook bij de uitwerking van het plan betrokken moet worden. "We hebben een uitstekende WV," aldus wethouder Neks Blommers vorige week. "Het is onzin om die door de pro vincie te laten beconcurreren." TOPFOTO 99 TOPFOTO 98 24 opnamen 24.00 Ontwikkelen 5.95 Normaal 29.95 36 opnamen 36.00 Ontwikkelen 5.95 Normaal 41.95 Levertijd 3 werkdagen. T- -*-.<«1^ Zo"n honderdtachtig jeugdige le zertjes hebben Soest vorige week woensdag eens van een heel ande re kant bekeken. Ze maakten een ritje met het speciale treintje-van- de-bieb, van de hoofdbibliotheek aan de Albert Cuyplaan naar het filiaal in Overhees vice-versa. Het treinreisje was een van de belonin gen voor de deelnemers aan het zomer- leesprogramma, dat de bibliotheek - niet alleen in Soest, maar in het hele land - ook dit jaar had georganiseerd onder het motto "Nooit niks te doen". De bedoeling daarvan is dat de jeugd wordt gestimuleerd om te lezen, liefst over speciale onderwerpen. Dit jaar draaide het vooral om het onderwerp vrije-tijdbesteding. De deelnemers werden geacht vier boe ken te lezen, die de medewerkers van de jeugdbibliotheek hadden uitgezocht. De boeken gingen over hobby's, zoals sport, en andere manieren om je vrije tijd door te brengen. Wie alle vier boe ken "uit" had verdiende daarmee kor tingkaartjes voor een aantal activitei ten, zoals het beklimmen van de toren van de Oude Kerk of een keertje zwem men in Aqua Indoor, en mocht uitein delijk ook gratis mee met het bieb- treintje. Volgens "machinist" Mike Eilbracht - medewerker van de jeugdbibliotheek - viel het ritje heel goed in de smaak. "De kinderen hadden veel plezier onder weg; er werd flink lol gemaakt en ge zongen." Na afloop kregen alle reizi gers nog een speciale envelop van boek handel Van de Ven, met een verrassing en een heleboel informatie over kinder boeken. Het College van B. en W. van Soest is weinig minder dan woest op het bestuur van de Regionale Werkvoorziening Amersfoort en omstreken, die onlangs de begro ting heeft opgesteld. De bijdrage die Soest moet betalen wordt daar door maar liefst verdrievoudigd. Alsof dat nog niet erg genoeg is heeft de "sociale werkplaats", zo als de werkvoorziening meestal nog wordt aangeduid, de gemaak te afspraken met voeten getreden. Soest neemt evenals een aantal andere gemeenten deel in de RWA - een zgn. "gemeenschappelijke regeling" - en be taalt voor elke werknemer jaarlijks een bedrag. Soest heeft in zijn eigen begro- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* ting rekening gehouden met 640 gulden per RWA-werknemer, op basis van de bedragen die in de afgelopen jaren wer den betaald. Uit de begroting 1995, die het RWA- bestuur in juni heeft vastgesteld, blijkt dat die bijdrage in het komende jaar is gesteld op maar liefst 1943 gulden per jaar, wat neerkomt op meer dan een verdriedubbeling. De consequentie zou zijn dat Soest volgend jaar in totaal ruim 223.000 moet betalen, een bedrag dat in de jaren tot en met 1978 maar nau welijks beneden de twee ton zakt. De kosten bij de RWA stijgen flink, o.m. omdat er een speciale acquisiteur voor opdrachten wordt aangetrokken en omdat de salarisopbouw van de RWA-werknemers veranderd is. Vol gens het ambtelijk advies (van de Soes- ter sociale dienst) is het RWA-bestuur ook nogal optimistisch over de "op brengsten" in de begroting. Te ambitieus De RWA verwacht veel opdrachten van de overheid - met name de gemeen tebesturen zelf - maar als die er niet ko men zullen er nog hogere tekorten ont staan, is de vrees, en die komen dan ook nog eens ten laste van de deelnemende gemeenten. De RWA beweegt zich ac tief "in de markt" voor opdrachten op het gebied van (tot nu toe) gemeentelij ke groen-activiteiten en drukwerk, maar volgens het ambtelijk advies zijn de verwachte opbrengsten daarvan "zeer ambitieus geraamd". Soest is op z'n zachtst gezegd dus on aangenaam verrast door deze ontwik keling en gaat ook niet zomaar ak koord, vooral omdat het RWA-bestuur zich bij de procedure nogal heeft verga loppeerd. Gemeentesecretaris W. de Kam heeft erop gewezen dat de RWA een "ernstige vormfout" heeft gemaakt, omdat het heeft gehandeld in strijd met de gemeenschappelijke regeling. Daar in is vastgelegd dat de RWA voor 15 april een ontwerp-begroting moet in dienen bij de gemeenteraden, die ver volgens twee maanden de tijd hebben om "van hun gevoelens blijk te geven", zoals De Kam het omschrijft. Maatregelen Het College heeft dan ook besloten be zwaar aan te tekenen tegen de gang van zaken. De ontwerp-begroting wordt om advies voorgelegd aan de raads commissie. De RWA krijgt de medede ling dat Soest er op dit moment niet ak koord mee kan gaan en eerst graag "na der inzicht" wil verkrijgen in de maatre gelen om de onwenselijke uitkomsten voor de gemeenten te beperken. Er zullen drie bussen rijden door de qgemeente Soest, die de deelnemers naar de feesttent brengen. Bus 1 vertrekt om 13.00 uur vanaf De Drie Eiken te Soesterberg, en rijdt rechtstreeks naar de feesttent. Bus 2 vertrekt om 13.10 uur vanaf Honsbergen en zal via de Vijverhof (13.20 uur) naar de feesttent rijden. Bus 3 vertrekt om 13.15 uur vanaf Mariënburg en rijdt via Braamhage, Groot Engendaal en Molenschot (13.30 uur) naar de feesttent. Na af loop van de middag wordt ieder weer netjes thuisgebracht. Het is moeilijk in te schatten hoeveel personen gebruik maken van het busvervoer. Het is dan ook mogelijk dat de bussen een extra rit moeten maken. Blijft dus wachten bij de aan gegeven halten. Het programma in de feesttent start pas als de laatste bus is gearriveerd. Rolstoelvervoer Ook voor rolstoelvervoer kan wor den gezorgd. Hiervoor moet men zich echter apart aanmelden bij het secretariaat van het gilde (tel. 20573), dan wordt gezorgd dat u op tijd van huis door een rolstoeltaxi wordt afgehaald. Taxi Klomp stelt dit jaar de rolstoeltaxi's ter beschik king van de organisatie. Nadere telefonische informatie kan nog worden verkregen onder de nummers 20573 en tijdens de gilde- feesten ook onder nummer 15814. 't Duurt niet zo lang meer en je hebt nóg meer keus in de Van Weedestraat. Frisse 'Midds'-vrijetijdsmode op nummer 59. Jong, modern, smaakvol. 'Midds' is er straks voor iedereen die wel 'ns wat anders wil. Je houdt van kleur, van leuke kombinaties? Dón wordt 'Middsvast en zeker ook een goeie vriend van jou Aidds In de raadzaal van het gemeente huis vindt vanmiddag - woensdag 24 augustus - een studiebijeen komst plaats over natuur- en mi lieueducatie. Het is het startsein voor een nieuw seizoen, waarin op dit gebied weer verschillende acti viteiten op stapel staan. Die activiteiten worden georganiseerd door de gemeente Soest, de kinder boerderij De Vrije Teugel, Floralia en het IVN. Voor de studiebijeenkomst zijn met name de onderwijzers en on derwijzeressen van de Soester basis scholen uitgenodigd. Zij ontvangen o.a. het programmaboekje voor het komen de seizoen. De bijeenkomst wordt geopend door wethouder Ries van Logtenstein (mi lieu). Andere sprekers zijn mevrouw M. Verdonk van de Stichting Milieu Educatie en de heer T. Kalwij van de Onderwijs-begeleidingsdienst 't Gooi. Mevrouw Verdonk komt spreken over de manier waarop natuur- en milieue ducatie (NME) een vaste plaats in het onderwijs moet krijgen (in 1995 ver plicht) en hoe de school dat moet aan pakken. Ze kent de Soester scholen al, omdat ze jurylid was bij de uitreiking van de Milieuprijs. Kalwij zal voorbeel den geven van de manier waarop een milieuthema in de groepen 1 t/m 8 be handeld kan worden. De bijeenkomst wordt afgesloten met een infomarkt. De ANBO-Soest (Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen) heeft bij het gemeentebestuur (op nieuw) fel geprotesteerd tegen de aangekondigde verlaging van de subsidie voor de plaatselijke oude renbonden. Het College wil de ge meentelijke bijdrage beperken tot f 3,- per lid. ANBO-voorzitter Barend Blom en penningmeester mevrouw J.P. Nieuw- kerk-Broek maken in een brief aan B. en W. opnieuw ernstig bezwaar tegen dat plan. Volgens hen is er in het con cept-Weizorgplan 94/97 niet gerept over het veranderen van de subsidie aan de ouderenbonden en konden de bon den dus ook niet reageren op een later besluit om die verandering alsnog door te voeren. Na het conceptplan 1995/1998 heeft de ANBO direct be zwaar aangetekend, zowel schriftelijk als mondeling op de inspraakavond in juni, aldus de bestuurders, die er op aandringen de afspraken met het vorige Wat een feest is de ouderenmiddag in 1993 gewonden. Zo'n 700 oude re inwoners uit Soest en Soester berg waren naar de tent van hét gilde gekomen om daar feest te vieren. In het kader van het Euro pees Jaar voor de Ouderen was er door de gezamenlijke ouderen bonden in Soest en Soesterberg een feestmiddag verzorgd, waarbij het gilde het programma aanbood. Waarom deze succes-formule dan ook loslaten, vonden de ouderen bonden en het Groot Gaesbeeker Gilde. De gezamenlijke ouderenbonden AN BO, KBO/St. Jozef, PCOB uit Soest en Soesterberg organiseren dit jaar een zo geheten ouderencontactmiddag. Het gilde biedt de ouderen weer een pro gramma aan; en wel 'Toppers van Toen' met Annie de Reuver, Frans Vrolijk, Jacqueline en Eddie Schuyer en de Valentina's (De Rotterdamse Andrew Sisters). Ieder voor zich heeft zijn of haar sporen verdiend in het Ne derlands amusement en zij zetten geza menlijk een act neer die klinkt als een klok. Deze ras entertainers zijn door hun vertolking van liedjes van vroeger, sketches en goochelacts goed voor een Ouderenmiddag '93: een feest. middagje vermaak. De middag wordt swingend afgesloten met de Eemlander Blaaskapel. Het zal ongetwijfeld weer een gezellige middag worden, want ook voor andere gemakken als een zitplaats in de feest zaal, een kopje koffie met een koekje, College te handhaven. 'Niet gemeend' De reactie van de ANBO op de Col lege-opmerking dat een "onredelijk groot deel" van de contributie wordt af gedragen aan de landelijke/provinciale besturen van de ouderenbonden is er een van verbijstering en ongeloof. "Die opmerking kan niet gemeend zijn," al dus het ANBO-bestuur. "Wij hadden meer organisatorisch inzicht ver wacht." Gewezen wordt in dat verband op de afdrachten aan landelijke politieke par tijen, bonden, sportorganisaties etc. "Wellicht zijn er onder u ook mensen die daarvan lid zijn en u moet toch we ten dat afdracht aan landelijke organi saties niet plaatselijk geregeld kan wor den," klinkt het verwijtend. Ook de suggestie dat de bonden bij veel activiteiten geen eigen bijdrage van de leden vragen is bij de ANBO in het ver keerde keelgat terecht gekomen. "Wel erg simpel gesteld en vanzelfsprekend," aldus het bestuur, "want we doen het al jaren." Gewezen wordt o.a. op de (kos tendekkende) bus- en vakantiereizen en de wekelijkse soos, waarvoor wel de gelijk een eigen bijdrage wordt ge vraagd. een drankje met versnapering en ter af sluiting koffie met brood wordt ge zorgd. Wellicht bevat deze middag nog meer verrassingen. De toegangsprijs is ook dit jaar door een financiële bijdrage van alle leden van de ouderenbonden en het Groot Gaesbeeker Gilde laag ge houden, nl. f 3,50 per persoon. Dit hoeft voor niemand een drempel te be tekenen om naar de feesttent toe te ko men, want ook voor gratis vervoer naar de feesttent wordt gezorgd. Er is echter één maar..., er zijn slechts 800 zitplaatsen in de feesttent. Dus will u zeker zijn van een toegangskaart, dan kunt u deze aanschaffen bij de volgende adressen: KBO Soest/Soesterberg: heer A.H.M. Bosboom, van Hamelstraat 14, 3762 JD Soest, tel. 15350; ANBO Soest: heer B.M.J. Blom, Al- bert Cuyplaan 268, 3764 TZ Soest, tel. 19519; PCOB Soest: mevrouw J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13, 3768 AV Soest, tel. 10845; ANBO Soesterberg: heer G. Dus- schooten, Gen. Winkelmanstraat 41, 3769 EB Soesterberg, tel. 03463-53338; PCOB Soesterberg: mevrouw G.J. Meijerink-Huisman, Chr. Huygenslaan 108, 3769 XZ Soesterberg, tel. 03463-52041. Inmiddels zijn al vele honderden kaar ten voor deze middag verkocht. Slechts indien nog kaarten beschikbaar zijn, worden deze op maandagmiddag aan de kassa verkocht. 20 jaar persoonlijke aandacht voor elke cursist, Rademakerstraat 24, Soesterberg, tel. 03463-52213/52590 Inschrijven van 'maandag t/m vrijdag van 19.00 -21.00 uur of vraag geheel vrijblijvend de kleurenfolder

Soester Courant | 1994 | | pagina 3