uqen Danscentrum Gerla 225,- i VARIA r Eerste begroting van nieuw College mist elk spoor van bevlogenheid Wereldwinkel Soest vraagt steun consumenten soest De Bundeling viert tienjarig bestaan met 'infomarkt gezondheidszorg' Wildschut Optiek WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 Ons Restaurant is vanaf 10 personen op afspraak geopend voor (familie) Diners, Recepties, Buffetten, Huwelijken, Vergaderingen, Lunches e.d. Diverse mooie luxe party- en dinerruimtes van 10 tot 200personen, recepties tot ca. 350 personen. Prachtige terrassen met rotstuinen en vijvers. Ook voor een gezellig avondje kegelen. Soester 'troonrede' is kleurloos visitekaartje Takenpakket Regionalisering Er tegenaan Licht op groen voor Ben Becker Bril met wenkbrauwen (om mee te fronsen) 'Europa open voor eerlijke koffie' Koffie op de wereldmarkt DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist Inbrekers voorzien het op apparatuur Radio, cd's, fax en telefoons weg SPULLENHULP Zaterdag 3 september, 10.00 tot 15.00 uur 'Trekkers' Knuffel-spreekuur Gratis Kapsalon Zonnestudio Pr. Hendriklaan 1, 3761 DS Soest Telefoon (02155) 1 38 07 party restaurant ZONDAGS is ons Restaurant tevens vanaf 17.00 uur voor "a la Carte"gasten geopend!!!! Andere tijden, andere zeden. In Den Haag wordt bijvoorbeeld nu al steen en been geklaagd over de uiterst zakelijke aanpak van het nieuwe kabinet, waarin een eventueel "paars élan" nog ver te zoeken is. In ver gelijking daarmee waren op dat punt de verwachtingen van het nieuw aangetreden WD-CDA-PvdA-college in Soest (overigens al weer enige maanden oud) waarschijnlijk al niet hoog gespannen, maar in de vorige week gepubliceerde ontwerp-begroting voor 1995 en de volgende drie jaren is nog geen spoor te ontdekken van enige politieke bevlogenheid of wat daarvoor moet doorgaan. De eerste begroting van de nieuwe coalitie is een tamelijk kleurloos visitekaartje geworden. Nog niet zo lang geleden kende Soest bij de jaarlijkse begrotingsbehandeling het fenomeen van de Nota van Aanbie ding, een stuk waarin het College een visie gaf en de plannen - beleidsvoorne mens, zoals dat in het officiële taalge bruik heet - op een rijtje zette, niet zel den voorzien van de nodige min of meer politiek-filosofisch getinte overwegin gen, kanttekeningen en ideeën. De Soester troonrede", werd het stuk wel genoemd. Die tijd is voorbij. In de lijvige klem band plus bijbehorende boekwerken waarin de toekomst van Soest - althans toten met 1998 - op vele honderden pa gina's vooral cijfermatig is vastgelegd, is een tekst die ook maar een beetje op zo'n "troonrede" lijkt vrijwel afwezig. "Wie er - geïnteresseerd in diepere be spiegelingen over het politiek-bestuur- lijke va et vient in Soest - bewust naar op zoek gaat, komt terecht bij enkele korte inleidinkjes bij elk van de begrotings hoofdstukken (hoofdfuncties) en kan een gevoel van teleurstelling waar schijnlijk niet onderdrukken. Bij hoofdfunctie 0 (nul) - over het Be stuur en Burgerzaken - raakt het Colle ge nog wel iets van een visie kwijt, wat doet vermoeden dat er althans nog eventjes op dit ei gebroed is, maar de tekst is wel geschreven in het jargon dat de politiek voor grote groepen burgers juist zo ondoorzichtig maakt. Dit bij voorbeeld: "Het is noodzakelijk dat er periodiek een bezinning plaatsvindt op de rol en de plaats van de gemeentelijke overheid in de samenleving. In de eerste plaats omdat legitimatie van overheids gezag en sturing geen vanzelfsprekend heid is die gewaarborgd wordt door for mele wettelijke bepalingen. Steeds weer opnieuw moet bij wijze van uitda ging in een dynamische samenleving waarin burgers veranderende eisen en verwachtingen hebben ten opzichte van die gemeentelijke overheid en in sa menspraak met hen de legitimatie wor den waargemaakt." Met deze volzinnen - inderdaad: zon der één komma - heeft het College zijn politieke kruit vrijwel verschoten, want wat er volgt is een kurkdroge uiteenzet ting over zaken als beschikbare midde len en doelmatige besteding, ambtelijke organisatie en personeelsbeleid. Wel kiest het College voor werk-boven-in- komen, zoals blijkt uit de zinsnede dat de nominale loonstijging "mede in het licht van de financiële problematiek duidelijk moet worden beheerst. An ders zal dit ten koste gaan van de om vang van de formatie. Dat vinden wij ongewenst, omdat daarmee voorrang zou ontstaan van inkomen-boven werk." De ambtenaren hoeven dus niet te rekenen op royale salarisverhoging, als het aan B. en W. ligt, want dan ko men er collega's op straat te staan. Of dat sowieso tóch niet gebeurt hangt natuurlijk grotendeels af van de uit komsten van de zgn. kerntakendiscus sie. Bij het gemeentelijke takenpakket - waarover de gemeenteraad .het komen de halfjaar gaat discussiëren (wat het gros van de politici overigens maar het liefst binnenskamers ziet gebeuren) - slaakt het College bij voorbaat al enige diepe zuchten over de verwachte pro testen bij de Soester bevolking: "De kerntakendiscussie zal naar wij ho pen resulteren in heldere politieke keu zen die weloverwogen worden geno men ook in die zin dat rekening wordt gehouden met de onvermijdelijke weerstand die bepaalde keuzes kunnen oproepen met name in de fase van con cretisering. Daartoe is duidelijkheid in communicatief opzicht, ook in het zicht van een volle publieke tribune gewenst. De noodzaak van goede voorlichting en communicatie zowel als instrument van beleid als van het recht van burgers en belanghebbenden kan overigens span ning opleveren met het tijdsbestek waarbinnen zichtbare veranderingen als gevolg van de kerntakendiscussie worden gewenst." Met andere woorden: het College ziet de bui al hangen en rekent er alvast maar op dat de burgers massaal in verzet komen, en daardoor gaat het dan ook allemaal nog eens vreselijk lang du- Verderop komt in dit hoofdstuk het ta kenpakket nóg een keer ter sprake, en wel bij de zinsnede over decentralisatie en regionalisering. Soest krijgt binnen de eigen gemeentegrenzen steeds min der te vertellen, zoals politici zelf van tijd tot tijd sombertjes vaststellen, en de ontwikkelingen worden dus met argus ogen bekeken. De gemeente gaat straks echter onontkoombaar deel uitmaken van de nieuwe regio Eem en Vallei en de komende jaren verwacht het College al dat er op allerlei terreinen nieuwe sa menwerkingsvormen (sub-regio's) zul len ontstaan, waarbij overigens het ge- west-Eemland voorlopig zal blijven be staan. Niet klagen maar dragen en vragen om kracht, lijkt hier het motto van B. en W. "Duidelijk is dat in samenhang met overheveling van taken en bevoegdhe den in het kader van het zogenaamde decentralisatieproces regionalisering een onomkeerbaar proces is," aldus het College. "Het is goed om ons dat terde ge te realiseren. Het is weinig zinvol om met elkaar te roepen dat we voorstan der zijn van een licht gewest - hoe aan genaam dat geluid ons ook in de oren klinkt - en tegelijkertijd te constateren dat sluipenderwijs een afgedwongen re gionalisering plaatsvindt." B en W. vinden het effectiever om "mee te investeren" in die regionale samen werking en op die manier mede hetde mocratisch tekort wat nu vaak pijnlijk inherent is aan de regionale samenwer king (het gewest/de regio wordt im mers door niemand gekozen, red.) te compenseren door zichtbaar inhoud te geven aan de gedachte van verlengd lo kaal bestuur." Met andere woorden', de Soester gemeenteraad moet er tegen aan en - desnoods tegen heug en meug - méér tijd en aandacht besteden aan de regionale samenwerking. Voor het overige bevatten de "beleids matige toelichtingen" bij de verschil lende begrotingshoofdstukken geen of weinig mededelingen die de geïnteres seerde burger veel inzicht geven in de politieke zieleroerselen van het nieuwe gemeentebestuur, als die er al zijn.'Wat bijvoorbeeld het verkeersbeleid betreft - toch niet het onaanzienlijkste Soester issue - beperkt de toelichting zich goed deels tot verwijzingen naar de afspra ken bij de collegevorming. Ook bij de hoofdstukken over Onderwijs, Cultuur en Recreatie, Sport, Sociale voorzie ningen, Volksgezondheid, Milieu en Ruimtelijke Ordening heeft het College eigenlijk weinig nieuws te melden. Het laatste hoofdstuk (Financiering en al gemene dekkingsmiddelen, hoofdfunc tie 9) gaat over de gemeentelijke cen ten. Voor de meeste burgers (én politi ci) is dat échter bepaald geen gesneden koek en hier ontbreekt de "beleidsmati ge toelichting" zelfs geheel. De begroting wordt op maandag 12 en dinsdag 13 september ('s morgens van af half negen en 's middags vanaf half twee) besproken in de verschillende raadscommissies. De behandeling in de gemeenteraad vindt plaats op maandag 10 en woensdag 12 oktober. Transportbedrijf Ben Becker kan beginnen met de bouw van het nieu we bedrijfscomplex aan de Nieu- wegracht II. Omwonenden hebben de bezwaren tegen het bouwplan in getrokken, zodat de bouwvergun ning onvoorwaardelijk kan worden afgegeven. In een eerder stadium had de Raad van State een schorsingsverzoek van enkele buurtbewoners gehonoreerd. Daarom moest Becker de bouw plannen uitstellen. Kort voor het zo merreces van de raadsleden is in po litieke kringen enkele keren over de kwestie gesproken. Daarbij werd vooral gesproken over een groenwal tussen het nieuwe gebouw en de per celen van de buren. Ambtenaren van de gemeente heb ben in dezelfde periode overleg ge pleegd met Becker en de omwonen den. Een en ander heeft ertoe geleid dat de buurtbewoners hun bezwaren introkken en het licht op groen kon worden gezet voor het transportbe drijf. Kijken uit de kunst war V4M Ö06H Wildschut heeft een bril voor alles en nog wat Zuidpromenade 14, Soest, Hartje Zuid Telefoon 02155 - 22212 Gedurende de hele maand sep tember vraagt Wereldwinkel Soest de steun van zoveel mogelijk con sumenten voor de oproep "Europa open voor eerlijke koffie", een pakket van voorstellen van de We reldwinkels in Europa aan het Eu ropese parlement. De Wereldwinkeliers vragen hun klan ten een oproep te ondertekenen om maatregelen te nemen voor rechtvaar dige en stabiele koffieprijzen ten gunste van koffieboeren in ontwikkelingslan den. Door het plaatsen van een handte kening in een zogeheten 'bonenboek' kan iedere consument de actie onder steunen. Tijdens een actiedag half okto ber in Brussel gaan de Europese We reldwinkels alle boeken van de ruim 3.000 Wereldwinkels uit vijftien Euro pese landen aanbieden aan het Euro parlement. Wereldwinkel Soest zal haar oproep voor rechtvaardige koffiehandel speci fiek richten op één Europarlementa riër, namelijk mevrouw Karla Peijs, die namens de Europese Volkspartij zitting heeft in de Commissie economische en monetaire zaken en industriebeleid, van het Europarlement. Zij is door de Wereldwinkel Soest als het ware 'ge adopteerd', getuige ook de affiches met haar portret in de winkel. De Wereld winkeliers Soest willen mevrouw Peijs begin oktober via een persoonlijke brief vragen hun appèl voor eerlijke koffie handel te ondersteunen. De brief zal vergezeld gaan met een koffiebus met koffiebonen, één namens iedere consu ment die de oproep heeft ondertekend. De koffieprijzen op de wereldmarkt zijn de laatste maanden fors gestegen; hoofdzakelijk door speculatie. Van eni ge stabiliteit in de koffieprijzen is echter geen sprake. Voor de koffieplukkers en de seizoenarbeiders houdt deze prijs stijging dan ook nauwelijks verbetering in. De lage koffieprijzen op de wereld markt in de voorbije jaren hebben daar entegen grote invloed gehad op het le ven van vele koffieboeren. Hun inko men is fors gedaald. Koffieplantages zijn verwaarloosd en er is sprake van ondervoeding. De koffieboeren die leveren via de voorwaarden van Max Havelaar-keur- merk zijn weliswaar beter af, maar de Wereldwinkels zijn van mening dat alle koffieplukkers, daglopers en seizoenar beiders recht hebben op een menswaar dig bestaan en een redelijk inkomen. Daarom stellen de Wereldwinkels in hun oproep 'Europa open voor eerlijke koffie' de volgende maatregelen voor: Minimumprijzen voor de import van koffie op de Europese markt. Zolang er nog geen verbeterde Internationale Koffie Overeenkomst is afgesloten, dient de import van koffie op de Euro pese markt gebonden te zijn aan mini mumprijzen, die de koffieproducenten een redelijk inkomen garanderen. Afschaffing van de importtarieven op koffie. Voor import van koffie betalen de koffieproducenten nu nog import belasting. Koffieboeren die zelf hun koffie branden en verpakken betalen zelfs een hoger importtarief. Minimumlonen voor daglopers en voor particulieren en bedrijven! 02155 22871 Steenhoffstraat 58 Inbrekers zijn niet bepaald met lege handen naar huis gegaan na een bezoek aan een woning aan de Prins Bernhard- laan. Ze namen op klaarlichte dag ap paratuur mee met een totale waarde van duizenden guldens. Zo verdwenen zondagmiddag een videorecorder, een stereotoren, een videocamera, een tele foon, een draagbare computer, een fo totoestel en buitenlands geld. Aangifte is gedaan door een 33-jarige vrouw. Een 29-jarige Soester heeft vorige week tegen zijn zin een bezoek moeten afleg gen aan de politie. Hij meldde een in braak in een bedrijf aan de Torenstraat, waarbij diverse apparatuur werd buit gemaakt. Uit de showroom van de zaak verdwenen een radio, twintig cd's, een faxapparaat en twee telefoontoestellen. De dader had een raam vernield en een binnendeur opengebroken. kringloopcentrum De Schans 20, 3764 AX Telefoon 18730 Openingstijden: Dinsdag t/m vrijdag: 13.00-17.00 uur; Zaterdag 09.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag t/m vrijdag: 13.00-18.00 uur; Zaterdag 09.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak (niet op maandag). koffieplukkers op de plantages. Vele miljoenen koffieplukkers leiden een rechteloos en onzeker bestaan. Door hogere koffieprijzen kunnen zij een mi nimum imkomen verwerven en kunnen hun arbeidsomstandigheden worden verbeterd. Tijdens een debat met kandidaat-Euro parlementariërs in mei in Hilversum hebben verschillende politici al hun in stemming betuigd met deze voorstel len. Het Europarlement besliste eind vorig jaar reeds over maatregelen ter ondersteuning van de eerlijke handel op Europees niveau. Eerlijk verhandel de keurmerkkoffie (in ons land met het Max Havelaar-keurmerk) is inmiddels ook in België, Duitsland en Zwitserland te koop. Oostenrijk en Frankrijk volgen binnen enige tijd. De Europese Wereldwinkelactie 'Eu ropa open voor eerlijke koffie' beoogt ook voor koffieboeren, die nu nog niet van de eerlijke handel profiteren, rede lijke prijzen en goede arbeidsomstan digheden te realiseren. Uiteraard voor eik wat wils: - jeugd - echtparen - jongeren 20 tot 35 jaar (1e en 2e jaars) - clubs voor 55-plussers op dinsdagmiddag (paren) - kinderclub op woensdag middag (8 tot 12 jaar) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag vanaf 22 augustus t/m 28 september van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Op zaterdag 3 september opent De Bundeling, het gezondheidscen trum aan de Schoutenkampweg in Soest-zuid, zijn deuren voor een ongetwijfeld drukbezochte "info markt gezondheidszorg". Allerlei instellingen die zich bezighouden met gezondheid in het algemeen - en allerlei aspecten daarvan - ge ven acte de présence met voorlich tingsmateriaal en diverse activitei ten. Het evenement vormt de afsluiting van de speciale jubileum-activiteiten, die de Bundeling dit jaar vanwege het tienjarig bestaan op touw heeft gezet. Maar liefst dertien instellingen en organisaties, die werkzaam zijn op het gebied van de ge zondheidszorg, verlenen hun mede werking aan de infomarkt, die van 's morgens 10.00 tot 's middags 15.00 uur zal plaatsvinden. Dat de infomarkt min of meer samen valt met de (gemeentelijke) "Seizoen- markt" op het Raadhuisplein - waar al lerlei Soester organisaties en verenigin gen present zullen zijn - is volgens Bun deling-voorzitter Antoinette van den Brink absoluut geen bezwaar. "Wie hier een kijkje heeft genomen kan direct door naar het Raadhuisplein, of omge keerd. Het zijn geen activiteiten die el kaar bijten." De Bundeling verwacht dan ook heel wat belangstelling. Bij de verschillende activiteiten is het accent gelegd op de preventie: het voorkómen van ziekte, dat zoals men weet beter is dan genezen. Volgens me vrouw Van den Brink zal de preventie, ook in het gezondheidsbeleid van het nieuwe paarse kabinet, een sterker ac cent krijgen. Ook in de opzet van de Bundeling speelt het preventie-aspect een belangrijke rol. Dat blijkt volgens de voorzitter al uit de naamgeving: De Bundeling is een gezondheidscentrum, geen medisch centrum. Dat betekent o.a. dat de lijnen korter zijn en dat de verschillende disciplines hier goed kun nen samenwerken." Het lijstje deelnemers aan de infomarkt van 3 september staat borg voor een grote variatie aan "bezienswaardighe den", hoewel de ene activiteit spectacu lairder zal zijn dan de andere. Een van de "trekkers" is ongetwijfeld de GGD-Eemland, die met een echte ambulance aanwezig zal zijn (te bezich tigen tussen 13.00 en 15.00 uur). De GGD is ook aanwezig met informatie over geslachtsziekten en Aids, vaccina ties voor het buitenland (reisadviezen) en over baarmoederhals- en borstkan- kerpreventie. Veel belangstelling wordt ook verwacht voor de aerobic-demonstraties van Fy- sio Fitness Promotions, die proefles sen geeft van ca. 15 minuten waaraan de bezoekers kunnen meedoen voor- of nadat ze hun vetgehalte en hun bloed druk hebben laten meten. Interessant zijn zeker ook de "bloed proef' bij de Diabetes-vereniging, waarmee het bloedsuikergehalte wordt bepaald en men te weten kan komen of men al dan niet in de "gevarenzone" voor suikerziekte zit, en de gratis zwan gerschapstest bij "Moeders voor Moe ders", de organisatie die urine inzamelt van zwangere en oudere vrouwen, waaruit bepaalde stoffen kunnen wor den gebruikt bij de behandeling van on vruchtbaarheid. Vooral op het ''knuffel-spreekuur" van het Kruiswerk (tussen 11.00 en 13.00 uur) wordt veel drukte verwacht. Kin deren uit heel Soest zijn daar welkom met hun favoriete knuffeldier of pop. Die kunnen - net als bij het onderzoek op het consultatiebureau - gemeten, ge wogen en ingeënt worden, en de gege vens worden, net als "in het echt", bij gehouden op een kaart. Alle kinderen krijgen bovendien een leuke attentie en misschien - maar dat is nog niet hele maal zeker - kunnen ze met hun knuffel gratis op de foto. Het Kruiswerk is verder o.a. present met informatie over de Thuiszorg, de Ouder- en Kindzorg en de diëtiste, die een apart diabetes-spreekuur houdt, opgezet in samenspraak met de huis artsen van de Bundeling (de dokters Rupert, Krijger en Mout). Verder is er een kraam met gezondheidsvoorlich ting en informatie over themabijeen komsten en het cursuspakket (ruim 15 cursussen), en wordt aandacht besteed aan hulpmiddelen die het leven verge makkelijken (zoals kous-ophouders etc.). Fysiotherapiepraktijk Quick uit Soest- zuid vertoont een videofilm over fysio therapie bij o.a. sportblessures en rug problemen en geeft uitleg over podolo- gie (therapie voor voetklachten), waar bij speciaal wordt gekeken naar de be lasting en afwikkeling van de voet, kin- derfysiotherapie (bij groei-, ontwikke- lings- en bewegingsstoornissen) en "ta pen". Ook het Rode Kruis Soest/Soesterberg ontbreekt niet in het rijtje. In de kraam zal alle informatie verkrijgbaar zijn over de werkwijze en de doelstellingen, maar vooral ook aan de bekende activiteiten zoals de Bloedbank (er zijn al 1700 do- Het gezondheidscentrum aan de Schoutenkamp weg. noren in Soest, maar er kunnen er nog meer bij) en het Welfare-werk. Pillen maken Apotheek Soest/Soestdijk is er natuur lijk ook. Tijdens de infomarkt zijn er doorlopend demonstraties van (zet)pil- len en capsules maken en de bezoekers kunnen zelf een poging wagen om zalf in een tube te doen: het "uitvullen". Ook presenteert de apotheek inconti- nentiemateriaal. Van de Nederlandse Hartstichting wordt een team verwacht dat demon straties geeft van een reanimatie en on getwijfeld ook andere informatie zal verstrekken over de activiteiten. Van "Lotus" wordt een zeer waarheidsge trouwe uitbeelding tegemoetgezien van allerlei ongelukken en ongevallen, zo als derde-graads verbranding, gebro ken been, scheurwond en oogverwon ding. Verder biedt de infomarkt onder dak aan de Unie van Vrijwilligers (UW), die o.a. aandacht zal vragen voor de verschillende activiteiten zoals de ouderensoos, het "luisterend lezen" en het project "vriendschappelijk con tact", de Thuishulpcentrale (hulp van vrijwilligers aan mensen die thuis ie mand verzorgen), die een videofilm vertoont over de werkwijze, en ANO- VA-verzekeringen, die niet alleen in formatie aanreikt over de nieuwe orga nisatie, maar ook een kleurwedstrijd voor de kinderen houdt en een prijs vraag voor volwassenen. Kortom: er is een boel interessants te zien, zaterdag 3 september bij de Bun deling, en iedereen "neemt er zeker wat van mee". De toegang is gratis en dat geldt ook voor het kopje koffie en de gezonde hapjes die verkrijgbaar zullen zijn. Mocht het die dag regenen, dan is dat ook geen probleem, want veel acti viteiten zijn ondergebracht in een tent naast het gebouw, maar kunnen even tueel ook in het gebouw worden onder gebracht. Uw haar is vast gebleekt door zee en zon. Laat uw haar bij ons kleuren met Dia Color. Een kleuring die niet definitief is. En wist u dat u voordat u een kleur neemt wij een haarkleur-analyse bij u kunnen maken, zodat u altijd de juiste keuze maakt. U betaalt slechts f 12,50 voor deze kleur-adviesbehandelingl Ook kleuranalyse/haarkleuranalyse 's moandoqs de gehele dog geopend. Soesterbergsestraat 39a - Tel. 02155-10706

Soester Courant | 1994 | | pagina 5