Unieke! m Katholiek onderwijs in Soest en Soesterberg viert eerbiedwaardig jubileum in september 7CUL TUUR WELZlJNl Soester Lafeber (74) maakt pelgrimsreis naar Santiago de Compostela 'Dansen is fantastisch juist als je iets ouder bent' i Emotionele correspondentie met vluchtelingen in Velika de jaren '60 als kool WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT Hele maand in teken van 125-jarig bestaan PAGINaT^qensDAG 31 AUGUS1 mm Stichting zit verlegen om opslagruimte 1869-1994 Voettocht is vooral 'sportieve uitdaging' I Katholieke scholen groeiden na unieke karakter van de Gddrfe DE TROMSLA Dansschool Gerdie van Kooten v< 'S&sJ&rïx Yt&ï/i. t Eeji eerbiedwaardig jubileum, dat staat vast: 125 jaar katholiek on derwijs in Soest en Soesterberg. Dat geldt overigens niet voor de SKOSS zélf, die als stichting im mers nog maar 25 jaar bestaat. In de jaren daarvoor waren de scho len nog rechtstreeks verbonden aan de parochies of aan een orde, zoals die van de Zusters van Onze Lieve Vrouw uit Amersfoort, die de eerste katholieke school in Soest in 1869 oprichtten. De kleu terscholen waren meestal van de Zusters en elk parochiebestuur was tevens schoolbestuur. Voorloper van de SKOSS was - histo risch gezien - in feite de schoolcommis sie die het kerkbestuur van de Petrus en Paulusparochie in 1956 in het leven riep. "De pastoor, monseigneur Visser, was een vooruitstrevend man. Hij vond het maar niks dat het schoolbestuur in handen was van het kerkbestuur en be steedde dat graag uit." Aldus Wim Schimmel, die in die commissie werd benoemd en later, in 1969, de eerste voorzitter van de SKOSS werd, die het katholieke onderwijs in Soest tot een krachtige eenheid zou smeden. "Dat gebeurde onder druk van de afde ling Onderwijs van de gemeente," legt Schimmel uit. "Er moesten scholen worden gebouwd, met name in het Soesterveen. Op het gemeentehuis klaagden ze dat ze eigenlijk maar moei lijk uit de voeten konden met al die aparte katholieke scholen. Elke paro chie deed het op z'n eentje. Maar ook de betrokkenheid van de ouders speelde in die tijd een rol. Al waren wij niet zo fel op al die praatgroepen, ouders hóren toch in het schoolbestuur, vonden we." Met de nodige vijven en zessen, aldus Schimmel, ontstond er op die manier eenheid in het katholieke onderwijs. Aanvankelijk maakte ook de Heilig Hart-ULO (later Kardinaal Alfrink- Mavo) daarvan deel uit. De identiteit van de katholieke school was aanvan kelijk geen punt van discussie, maar dat veranderde snel. Vooral de jaren zestig - rondom het Tweede Vaticaans Conci lie en het "aggiornamento van Johan- nes XXIII - hebben dat proces versneld. Identiteit Geen wonder dat de "identiteit" dan ook het centrale thema is geworden waaromheen de jubileumviering zich afspeelt en ook het voornaamste onder werp van een gesprek met Wim Schim mel en Ko Kagenaar, resp. de eerste en de huidige voorzitter van de SKOSS. Toevallig (of misschien juist niet) zijn beiden ook nog oud-leerling van de Bo- nifaciusschool, de jongensschool die destijds verbonden was aan de Petrus en Paulusparochie, naast de St. Jozef school (voor de meisjes) en de kleuter school Philomena (van de Zusters). Volgens Kagenaar vallen er in de histo rie van het katholieke onderwijs drie perioden te onderscheiden. "Heel lang, tot 1965was het de school van de kerk; daarna was het tot 1986 de school 'voor en door' de geloofsgemeenschap; van daag de dag spreken we over een school die - vooral door factoren als plurifor miteit en ontkerkelijking - verbonden is De stichting Velika, die zich nu bij na een jaar inzet voor de Bosnische vluchtelingen in het Kroatisch dorpje Velika, heeft met grote re gelmaat schriftelijk contact met meerdere vluchtelingen daar. Ver schillende vrouwen hebben tijdens het laatste bezoek van de vrijwilli gers (paasbezoek) aangegeven te willen corresponderen, een taak die Ivonne Wierink van de stich ting graag op zich heeft genomen. Dat is niet altijd even eenvoudig, want de brieven worden in het Kroatisch ge schreven en moeten eerst naar een tolk. Zelf zal Ivonne komende winter een cursus gaan volgen in de voor haar on bekende taal. Niet alleen voor de cor respondentie, maar ook omdat het tij dens een bezoek aan het dorpje Velika bijzonder prettig is om zelf een paar woorden met de mensen te kunnen wis selen. De correspondentie is echter niet alleen moeilijk door de taalbarrière, ook de brieven worden steeds emotioneler. De grote vrees bestaat onder de vluchtelin gen dat zij worden vergeten. Natuurlijk zien ook zij dat de media zich niet meer uitsluitend richten op de oorlog in het voormalig Joegoslavië en dat er meer op de wereld gebeurt dan alleen hun leed. Zoals een briefschrijfster uit Veli ka het verwoordde: "Het is logisch dat men zich richt op andere ellende en ge beurtenissen in de wereld: wij leven hier al twee jaar in deze omstandigheden, en hoe moedeloos wij ook worden, het is geen nieuws meer." Ook geven de Bos nische briefschrijfsters aan hoe belang rijk het voor hen is te corresponderen met iemand die nog 'in het gewone le ven staat'. Het leven in Velika Het leven in Velika wordt er niet een voudiger op. Veel vluchtelingen waren aanvankelijk ondergebracht bij particu lieren in Kroatië, mensen die hun deu ren wijd openzetten voor de getroffen Bosniërs. Het duurt echter al bijna twee jaar en er gebeurt nog niets aan het lot van deze mensen. De Kroatische men sen willen nu hun eigen leven weer op nemen, met als gevolg dat de vluchte lingen op straat komen te staan. Veel van de mensen die dit overkomt in de omgeving van Velika komen naar Veli ka toe, waardoor ook de situatie van de mensen daar bepaald niet verbetert. Er was gedurende de zomermaanden wat voedsel, verbouwd door henzelf op het land. Kleding is vanuit Nederland gedurende de paasaktie in voldoende mate gebracht, en natuurlijk voedsel. Aangevuld met het zelfverbouwde jf voedsel was/is dit voldoende voor een aantal maanden. Uiteraard niet riant, maar voldoende om in leven te blijven. De sponsorakties De beide lopende sponsorakties, één voor het zieke meisje Sabine en één van de oude heer Dragutin, verlopen naar wens. De heer Dragutin is overgebracht naar het verzorgingstehuis in Velika zelf, waar in eerste instantie, toen hulp direct nodig was, geen plaats was. Deze opvang wordt betaald door mensen in en om Soest. De kleine Sabine is met haar moeder, oma, broer en zuster in een tweekamer woning terecht gekomen, waarvoor ie dere maand de huur wordt betaald door een aantal mensen in en om Soest. In deze woning bevindt zich bijvoorbeeld een eigen badkamer, iets dat al een enorme luxe betekent. Zij zijn afgelo pen zomer door de VN aangewezen om, ter aansterking van Sabine, twee weken vakantie aan het strand door te brengen. Sabine heeft vanaf het vakan tieadres een jubelende kaart gestuurd: "Is het niet ongelofelijk? écht op vakan tie." Alle sponsors krijgen tussen nu en tweë weken bericht over het wel en wee van de heer Dragutin en Sabine. Stichting vraagt hulp Het ligt in de bedoeling met Kerst op nieuw een grote aktie op te starten ten behoeve van de vluchtelingen in Velika, die zo op de Soester steun rekenen. Er is echter één groot probleem, en dat is op slagruimte. De stichting is op zoek naar een loods, een hoekje van een loods of een andere opslagruimte, waar zij de dozen etc. tot Kerst kan opslaan. Er wordt nu nog niet ingezameld, maar als de stichting daarmee van start gaat is er behoefte aan opslagruimte. Veel mensen vragen nu al of we kleding etc. kunnen gebruiken. Helaas moet nu te gen iedereen nee worden gezegd, en dan te bedenken dat de mensen in Veli ka het van de winter weer hard nodig hebben. Ook het benaderen van bedrij ven kan pas van start gaan als zeker is dat er, tot de kerstdagen, een opslag ruimte beschikbaar is! Voorts zal de stichting op het moment dat de aktie weer van start gaat (ver moedelijk eind oktober) behoefte heb ben aan vrijwilligers. Indien u meer wilt weten over het werk van de stichting Velika, dan ligt er een videofilm over de laatste reis, de paasreis, voor u klaar. Als u denkt een goede tip te hebben over opslagruimte, of u beschikt zelf over een ruimte die voor deze voor de vluchtelingen in Velika zo belangrijke aktie kan worden gebruikt, neemt u dan zo snel mogelijk contact op met Stich ting Velika, Turfstreek 249 in Soest, tel. 14963. Wim Schimmel (l.) en Ko Kagenaar, oud-voorzitter en voorzitter van de SKOSS, hier voor hun beider "alma mater", de BonifaciusschooL met de geloofsgemeenschap." De katholieke school was dus lang in handen van de geestelijkheid. Kage naar: "Er werkt gewerkt vanuit de kate- chismus, want het ging immers vooral om de overdracht van de kerkelijke leer, de geloofs- en zedekundige vra gen, zoals dat genoemd werd. Waartoe zijn wij op aarde? Dat kon vóór die tijd alleen aan priesters worden overgela ten..." Schimmel en Kagenaar denken lang niet gelijk over de identiteit van de kat holieke school. In dat opzicht zijn ze ook typische vertegenwoordigers van verschillende generaties. Dat ze niet precies "op één stoel" zitten vinden ze overigens geen enkel bezwaar, en met de misschien typerende katholieke ruimdenkendheid en hartelijkheid die hen beiden eigen is doen ze ook geen enkele moeite om de (accentverschil len te verhullen. Grote stommiteit Schimmel staat bij voorbeeld nog altijd niet te juichen over de afschaffing van het katechismus-onderwijs. "Dat was volgens mij een grote stommiteit. De scholieren moeten ook leren dat 1 -I-1 2, waarom dan die andere dingen niet. Je mag van mij de katechismus best her schrijven, maar de kinderen moeten wél een kapstok hebben om hun geloof aan op te hangen. Maar die kennis is hele maal verloren gegaan..." Kagenaar kan Schimmels gevoel wel volgen, maar wijst op de ingrijpende veranderingen in de maatschappij in de jaren '60. "Het kon geen eenrichtings verkeer vanuit de geestelijkheid blijven. Het ging om de dialoog, en om leer krachten die geen vooruitgeschoven posten van de kerk waren maar mensen die kinderen begeleiden in het geloof. Volgens Schimmel waren de leerkrach ten daar destijds bepaald niet klaar voor. Kagenaar: "Dat was misschien wel zo, maar hu is het heel anderser zit ten veel niet-katholieke kinderen op de scholen. De katholiciteit van de school wordt niet meer bepaald door het aan tal katholieke kinderen, maar door het 'concept' van de school. De identiteit wordt op heel verschillende manieren beleefd. Als ik zie wat er op de scholen gebeurt - ik draai nog niet zo lang mee - dan voelen ze zich toch allemaal ver bonden met de geloofsgemeenschap. Kijk maar naar de viering van de feest dagen. Dat doordesemt het hele onder wijs. Dat kan het bestuur niet afdwin gen, laten we eerlijk zijn..." Tekenen van herstel Schimmel put hoop uit zijn waarneming dat de bezinning op de katholieke iden titeit de laatste tijd weer opleeft. "Het staat er beter voor dan pakweg 15 of 20 jaar geleden, wat dat betreft. Het is alle maal sterk in beweging. Ik zie wel teke nen van herstel, maar het decorum en de mystiek, die zijn weg. Ik wil heus niet terug naar de jaren dertig, maar ik vind het wel jammer dat het allemaal zo za kelijk en eenvoudig is geworden." Kagenaar geeft toe dat er inderdaad een tijd lang sprake is geweest van een ster ke vervlakking. "Maar nu willen men sen zich echt wel weer laten inspireren." Volgens de huidige voorzitter hangen de ontwikkelingen ook nauw samen met het veranderde onderwijs-model. "Het gebeurt allemaal minder van bo venaf, meer in dialoog. Je moet het ook met elkaar doen, de leerkrachten, het bestuur, de ouders." Hij wijst erop dat de SKOSS momenteel werkt aan een "directie-statuut", waarin afspraken worden vastgelegd. "Niet alleen over planning, financiën en onderhoud, i yv* Met een aantal activiteiten gaat de Stichting Katholiek Onderwijs Soest/Soesterberg - kortweg SKOSS - het 125-jarig bestaan herden ken. September is uitgeroepen tot de jubileummaand, want dan is het één-en-een-kwart eeuw geleden dat in Soest de eerste katholieke school werd opgericht. DeSoester Courant zal daarin de komende we ken gepaste aandacht aan schenken. Zondag 4 september worden de feestelijkheden geopend met een plechtige eucharistieviering in de Petrus en Pauluskerk, waarin bis schop mgr. Niënhaus voorgaat met pastor Evers. Daarna volgen in museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat de opening van een exposi tie over "125 jaar katholiek onderwijs in Soest" en een receptie in het Gildehuis. In de komende weken wordt op de scholen afzonderlijk aandacht be steed aan het jubileumthema identiteitdat op 22 september ook het onderwerp van een symposium zal zijn, gevolgd door een feest. De dag daarvoor wordt een grote feestdag gehouden voor de ca. 1000kinderen van de zes scholen. Ter gelegenheid van het jubileum wordt ook een actie gehouden ten be hoeve van een project in Soedan, waar Frank en Anne Boomers (uit Soestwerkzaam zijn. Giro 3903223 van de SKOSS staat open voor feestgiften. De Zusters van O.L. Vrouw hebben een voorname rol gespeeld in de historie van het katholiek onderwijs. Deze foto is vóór de oorlog gemaakt bij de St. Jo zefschool (later Spullenhulp). maar óók over de identiteit. Als je 't goed doorkauwt met elkaar, dan weetje dat het gedragen wordt. Besturen van bovenaf wordt anno 1994 niet meer ge pikt. De democratisering kun je niet meer ongedaan maken." Schimmels tegenwerping dat het gros van de ouders alleen maar actief is als ze zelf kinderen op de school hebben ("be houdens loffelijke uitzonderingen") wordt door Kagenaar weersproken. "Dat is de laatste jaren echt wel geken terd. Hij pleit in dat verband ook voor "school-overstijgend denken", zoals hij het noemt. Vraagtekens Op de vraag of er over nóg eens 125 jaar nog katholiek onderwijs in Soest zal zijn reageren Kagenaar en Schimmel heel verschillend. Kagenaar (aarzelend): "Dat gaan we bespreken op het sympo sium." Schimmel (gedecideerd): "Ja! Maar het zal wel anders zijn dan nu. Je kunt beter vragen of er over 125 jaar nog katholiek geloof in Soest bestaat. Ik denk van wel - hóe weet ik ook niet, maar het zal vast en zeker beter zijn dan nu." Zijn kritiek van vandaag richt zich ook niet op de ménsen, verduidelijkt hij. "Ik heb hoge waardering voor hun inzet, maar op de vraagtekens die ze zetten bij de waarde van het katholieke geloof en het katholieke onderwijs. Hun visie is de mijne niet." Kagenaar kan hem wat dat betreft niet helemaal gerust stellen. "We hebben de periode van vervlakking achter de rug. Wat we nu aan de orde willen stellen is de vraag of je voor het katholieke on derwijs wel een katholieke school nodig hebt. Daar kun je heel genuanceerd over denken." Volgens hem laat de ge schiedenis van het katholieke onderwijs in Soest zich als volgt omschrijven: "We gaan van het verleden door het heden. We richten nu de toekomst in. Daar voor willen we bouwstenen aandragen en voorwaarden scheppen." KATHOLIEK ONDERWIJS A 1869 Ln 1994 Meedoen aan de Volksspelen zona 3> 125 JAAR SOEST - SOESTERBERG Hij is niet de eerste Soester die de be roemde voettocht gaat maken en hij zal ook de laatste wel niet zijn. Toch verdient de pelgrimsreis naar Santiago de Compostela die G.F. Lafeber uit Soest maakt bijzondere aandacht, want de wandelaar (uit pure liefheb berij) is inmiddels 74 jaar. Afgelopen vrijdag stond hij, met zijn 15 kilo zware rugzak (waarin o.a. een extra paar schoenen), klaar voor vertrek. Over een week of zes, misschien zeven, hoopt hij terug te zijn in Soest, met zo'n 750 kilometer "in de benen". Lafeber legt niet de hele reis van Soest naar Santiago te voet af. Per auto ging het vrijdag eerst naar Amsterdam, en dan per bus naar het Zuidfranse Saint Jean Pied de Port, aan de (noordelijke) voet van de Pyreneeën). Daar begint het "echte werk": langs de aloude route die honderden, duizenden pelgrims vóór hem al hebben afgelegd: de "Ca- mino. de Santiagode Compostela", het pad dat al vanaf de vroege 9e eeuw naar de beroemde stad in Galicië, het noord- westelijkste puntje van Spanje, loopt. Lafeber gaat niet, zoals velen voor hem, uit het gevoel van een bepaalde reli gieuze verplichting. De voettocht naar het graf van de heilige Jacobus - die vol gens de overlevering in het jaar 44 na Christus de marteldood moet zijn ge storven en wiens gebeente (op aanwij zing van een herder die in het jaar 800 of daaromtrent een visioen kreeg) in Santiago aanwezig wordt verondersteld - is met name geliefd als middel tot "boetedoening", maar de Soester wan delaar ziet het in de eerste plaats als een sportieve uitdaging. "En wat ik aan spi ritueels of cultureels tegenkom be schouw ik als meegenomen." Wel ver wacht hij dat hij zo'n 30 a 40 dagen de tijd krijgt om na te denken: "je loopt in je eentje en je beleeft niks, denk ik, maar je hersens staan niet stil..." Duizenden kilometers Lafeber is een wandelaar pur sang. De oud-marechaussee heeft er al voettoch ten opzitten van vele honderden,'soms duizenden kilometers. In de loop der ja ren maakte hij o.a. reizen door Europa, Azië (o.a. Afghanistan, India en Nepal) en Australië en hij aanschouwde tijdens die tochten plekken waar de gemiddel de Soester vermoedelijk geen idee heeft. In Madras ging hij bijvoorbeeld op zoek naar het graf van een andere apostel: Thomas, de "ongelovige", die daar zijn laatste rustplaats moet hebben gevonden. "Nee, dat is zuiver toeval, ik maak er geen sport van om ouwe heili gen op te zoeken"). Ook liep hij al 38 keer de Vierdaagse van Nijmegen uit.- Over zijn lange-afstandsprestaties weidt Lafeber trouwens niet graag uit, want behalve over een stel sterke benen beschikt hij ook over een gespierd ka rakter. Hij heeft zich de afgelopen maanden goed voorbereid en maakte minstens eenmaal per week een flinke wandeltocht, om in vorm te blijven. Kloosters Wat hij onderweg tegenkomt weet hij niet. Over de vraag waar hij zal slapen of eten breekt hij zich evenmin het hoofd. Hij is toegetreden tot het Ge nootschap van Sint Jacobus en dat heeft hem een lijstje met overnachtingsmoge lijkheden ("refugia's" en campings) ge stuurd. Zoals in oude tijden de pelgrims liefderijk werden opgevangen in kloos ters hoopt Lafeber ook op die manier 's avonds het hoofd ter ruste te kunnen Dat het waarschijnlijk een warme klus wordt staat wél vast. "Maar ik drink nooit veel als ik loop, hooguit wat kof fie. Je zweet wel veel uit, maar dat haal ik dan 's avonds wel weer in. Het is bo vendien onzin datje beter geen bier zou kunnen drinken, omdat het zogenaamd 'in je benen gaat zitten'. Ik heb daar in elk geval nooit iets van gemerkt..." Wegens succes geprolongeerd. H tt ,i i.i ii 1 Want één conclusie staal na hel uioor uit nm aanwezig te znn iija< De SKOSS kijkt terug op een his torie van maar liefst 125 jaar. Wat in 1869 begon met een bescheiden schooltje in een bijgebouwtje van het St. Jozefgesticht aan de Steen hoffstraat (nu de parkeerplaats van het museum Oud Soest) en aanvankelijk nauwelijks meer was dan één lokaaltje - en dan nog al leen voor de meisjes - groeide in de loop der jaren uit tot een levens krachtige bundeling van diverse katholieke scholen, waarin diverse onderwijstypen worden aangetrof fen. De grondslag werd gelegd door de Zus ters van O.L. Vrouw uit Amersfoort, die in het St. Jozefgesticht woonden en er - naast verplegend en maatschappe lijk werk - ook een meisjesschooltje startten. In 1873 kwam er een echte jongensschool bij, ook aan de Steen hoffstraat: in het "Verenigingsgebouw" dat nu op de nominatie staat om plaats te maken voor een medisch centrum met appartementen. De Zusters be perkten zich voortaan tot de opvang van de kleuters - dat werd Philomena - en de meisjesschool werd genoemd naar St. Jozef, de jongensschool naar St. Bonifacius. Beide scholen kwamen on der het toezicht van het kerkbestuur van de Petrus en Paulus-parochie. De St. Jozefschool vond later onderdak in het gebouw dat nu moskee is en waar ook Spullenhulp tot vorig jaar gevestigd was. De Bonifaciusschool is tegen woordig de Montessorischool. In 1925 ontstond ook in Soestdijk be hoefte aan een katholiek school. De Mariaschool werd gesticht, aanvanke lijk als gemengde school. De kleuters vonden onderdak in het Kleuterhuis. In de jaren '50 ontstonden achtereenvol gens de Willibrordusschool (met de kleuterschool Fatima) in Soest-Zuid, die inmiddels is opgeheven, de St. The- resiaschool in Soestdijk (enkele jaren alleen voor meisjes; de jongens gingen naar de Mariaschool), en de Ludgerus- school, ook in Soest-zuid, die Fatima met Willibrordus deelde. Maria en The- resia fuseerden in de jaren '80 en zijn in middels uitgegroeid tot de Driesprong (Daltonschool). De jaren '60 en de bevolkingsgroei leid den tot de stichting van de Wiekslag (met de later afgebrande kleuterschool het Hummelhonk) in het Smitsveen, la ter gevolgd door de Achtbaan (Klaar- ;il, ut. -- voor de 'nieuwelingen bankdirecl zijn vrouw, de bakker, de account de timmerman en de sporter. Het de feesten voor de Soester die bij de derobe een vergoeding van een gu afdingt tot een kwartje en vervol voor zestig gulden consumptieboi inslaat. Het zijn de feesten voor de die even een kijkje neemt om er evt weer uit om aanwezig te zijn tijdi jong en oud, voor elck wat wils, Gilde dat ze niet alleen voor de 11 water) en de Wegwijzer (Overhees), de armen "^.^"Viike^amenle zónder aparte kleuterscholen. De gen uit de plaatse j Wiekslag bestaat inmiddels ook niet smeed dat zijn weerga Regelmatig wordt in Soest gemoppe Drie hoofden in 75 jaar datje niets kunt organiseren,ome a Soesterberg heeft z'n eigen geschiede- publieke belangstelling teg nis. De eerste katholieke school - St. structurele uitzondering op Carolus - dateert van 1922. In de jaren vormen de Gildefeesten. '30 kwam daar de Gabriël-kleuter- de laatste week van alJ8 school bij. Aan het eind van de jaren'50 bezochte terrein van ontstond de Titus Brandsmaschool jaar garant voor recor Vathoi (met de kleuterschool Don Bosco), die Het zijn de feesten v in 1981 weer opging in de Carolus- boeren, de school. "Frappant is dat de Carolus- school in al die 75 jaar maar drie school hoofden heeft versleten: Wegman, Van As en Poortman," zegt Ko Kagenaar. "Ze hebben het alle drie heel lang ge daan." In Soest omvatte het katholieke onder wijs ook nog een aantal jaren een huis houdschool ("meer een soort kook school", aldus Wim Schimmel), die de Kastanjehof werd genoemd en geves tigd was achter het St. Jozefgebouw, in het gebouw waar thans de vrijgemaakt- gereformeerde kerk een (alweer te klein) onderdak heeft gevonden. De kookschool richtte zich met name op oudere meisjes en werd later omgezet in een VGLO-school, waar toen ook jon gens welkom waren. De school heeft niet lang bestaan, omdat de wet op het basisonderwijs het hele onderwijssys teem van destijds weer overhoop haal de. De Heilig Hart-ULO (later Kardinaal Alfrink-mavo en inmiddels opgehe ven) dateerde van 1924. Ze stond ove rigens na de stichting van de SKOSS (in 1969) buiten de toen ontstane bunde ling van katholieke lagere- danwel ba sisscholen. Mooie brief Volgens oud-voorzitter Wim Schimmel is er uit de historie van het katholieke onderwijs in Soest helaas veel verloren gegaan. "De geschiedenis is nergens vastgelegd, maar er moet nog heel wat correspondentie bij het kerkbestuur zijn. Van de week had ik nog een mooie brief in handen, waaruit je iets proefde van de strijd tussen de pastoor en de leerkrachten in de jaren '30. Pastoor Vossenaar beklaagde zich bij de bis schop en de onderwijsinspectie dat de kinderen niet in de school waren als hij de katechimus kwam leren. Hij vond dat ze dan éigenlijk al om vijf voor ne gen klaar moesten zitten..." Hel adres voor al uw feesten De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 Dansschool Gerdie van Kooten (al voor het twaalfde jaar actief in Soest)) specialiseert zich al jaren in twee categorieën: stijldansen voor dames en heren vanaf 55 jaar en beat-ballet voor dames vanaf 30 jaar. Met name voor deze leeftijdsgroe pen is bewegen en ontspannen op muziek ontzettend belangrijk en gezond, aldus Gerdie van Kooten. Vooral het stijldansen voor oude ren is enorm populair, want: je bent nooit te oud om te Stijldansen voor 55+ Uiteraard wordt er ook dit jaar weer een gratis proefles voor beginners gegeven. Want dames en heren die geïnteres seerd zijn in stijldansen willen toch we ten waar ze eventueel aan beginnen! De proefles wordt gegeven op dinsdag 11 oktober van 16.00 tot 17.00 uur. U moet u wel even telefonisch aanmelden voor de gratis proefles. De "senioren" kunnen zich met een partner opgeven (dame/dame of dame/heer), maar dit is niet noodzakelijk. Op de beginners-cursus leert men de basispassen en enkele figuren van de Quickstep, Engelse Wals, Tango, Rumba, Cha Cha Cha en Jive. Ook voor dames en heren die lang geleden dansles hebben gehad is dit een ge schikte cursus. Het programma van de gevorderden en vergevorderden cursus bestaat uit een herhaling en uitbreiding van genoemde dansen. Deze cursussen worden ook op de dinsdagmiddag ge geven en er zijn nog enkele plaatsen vrij. Er wordt op speciale dansmuziek les gegeven, maar ook op muziek die de kleinkinderen leuk vinden! Halverwege de les is er een pauze om "even bij te praten en op adem te komen" Minstens zo belangrijk als het leren van danspassen is het sociale aspect op dansles; men maakt snel nieuwe kenis- sen tijdens het wekelijkse uitje. Gerdie van Kooten geeft stijldanslessen aan 55-plussers in Soest, Blaricum en Maartensdijk. De feesten (bijv. rond kerst) worden altijd met alle leerlingen gezamenlijk gevierd. Aanvang cursussen medio oktober, les geld f 110,- voor 20 lessen. Barbecue Het nieuwe dansseizoen begint bij dansschool Gerdie van Kooten in elk geval goed. Morgen, donderdag 1 sep tember, zijn alle 55+ leerlingen uitge nodigd voor een barbecue! Beatballet voor dames De beatballet-lessen worden gegeven op dinsdagavond en op woensdagoch tend voor dames vanaf 30 jaar. Er wordt niet prestatiegericht gewerkt, er zijn geen "uitvoeringen of optredens" en halverwege de les is er een gezellige koffie-break. Belangrijk is dat iedereen naar eigen kunnen mee kan doen. De les bestaat uit een warming-up, een dans-gedeelte en stretchen, alles op muziek van deze tijd. Een eventueel ge miste les mag men bij dansschool Ger die van Kooten kosteloos op een ander tijdstip inhalen! De beatballet-cursus omvat 12 lessen van 65 minuten; aanvang 4 en 5 okto ber. Alle danslessen in Soest worden gege ven in de zaal van p.v. "De Vriend schap" Nachtegaal weg 8a. Men kan zich dagelijks telefonisch aanmelden voor alle cursussen of proeflessen. Ui teraard is Gerdie van Kooten bereid te lefonisch nog meer informatie te geven: tel. 28598. Geen enkele andere tegelijkertijd zó comp Prima Premie Polis v, ZHV levert u per jaar i op: Uiterst lage premi Volwassenen al vana Acceptatie tot 50 jaa Unieke korting! Korting bij niet declc van de totale gezinsi Snelle vergoedint Declaraties als reg< Naam: Voorletters: Adres: Postcode: Woonplaat! Telefoon: Stuur di

Soester Courant | 1994 | | pagina 12