nieke karakter feestweek Groot Gaesbeeker Gilde onaantastbaar "Het is net een toneelstuk dat je opvoert" Deze bon is al gauw honderden guldens waard! GILDEFEESTEN! ïiden na >ol Uitslagen WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT PAGINA 13 DE TROMSLAGER PARTY-SERVICE Boerenbruiloft: folklore, bruidspijp en Boerenjongens Soester Onderlinge Ziektekostenverzekeringen voor mensen met gezond verstand Prima Premie Polis Offerte-Bon j, 3?-Ar Meedoen aan de Volksspelen zonder een nat pak te halen, is ondenkbaar. [wijzer (Overhees) leuterscholen. oj nmiddels ook niet in 75 jaar n eigen geschiede- Jheke school - St. i 1922. In de jaren Gabriël-kleuter- id van de jaren '50 Brandsmaschool 1 Don Bosco), die g in de Carolus- dat de Carolus- maar drie school- 'n: Wegman, Van gt Ko Kagenaar. Ine heel lang ge- atholieke onder- d jaren een huis- en soort kook- :himmel), die de oemd en geves- Jozefgebouw, in de vrijgemaakt- -en (alweer te gevonden. De i met name op later omgezet in ir toen ookjon- >e school heeft t de wet op het 1 onderwijssys- j overhoop haal- ater Kardinaal Idels opgehe- Ze stond ove- de SKOSS (in tstane bunde- e- danwel ba- Wegens succes geprolongeerd. Het gaat elk jaar op voor de Gildefeesten. Want één conclusie staat na het programma van ruim een week vast: Het unieke karakter van de Gildefeesten is onaantastbaar. Heel Soest liep weer uit om aanwezig te zijn tijdens één of meer van de activiteiten. Voor jong en oud, voor elck wat wils, opnieuw bewees het Groot Gaesbeeker Gilde dat ze niet alleen voor de in Soest geboren katholieke gemeenschap de armen uit mouw steekt. Geholpen en bijgestaan door veel verenigin gen uit de plaatselijke samenleving werd wederom een evenement ge smeed dat zijn weerga niet kent. Regelmatig wordt in Soest gemopperd, dat je niets kunt organiseren, omdat de publieke belangstelling tegenvalt. Een structurele uitzondering op die regel vórmen de Gildefeesten. De Blaak is in de laatste week van augustus het drukst bezochte terrein van Soest en staat elk jaar garant voor records. Het zijn de feesten van de katholieke boeren, de echte Soesters, maar ook voor de 'nieuwelingen', bankdirecteur, zijn vrouw, de bakker, de accountant, de timmerman en de sporter. Het zijn dB feesten voor de Soester die bij de gar derobe een vergoeding van een gulden afdingt tot een kwartje en vervolgens voor zestig gulden consumptiebonnen inslaat. Het zijn de feesten voor de man die even een kijkje neemt om er even uit te zijn. Kortom: het zijn de feesten voor de samenleving. Iedereen kan vrijblij vend langskomen. Het programma van de Gildefeesten vertoont doorgaans niet zoveel wijzi gingen ten opzichte van het jaar daar voor. Dit keer hadden het Groot Gaes beeker Gilde, de Warmbloed Paarden- fokvereniging en de Soester Boeren- dansgroep de handen ineengeslagen en een folkloristische boerenbruiloft geor ganiseerd. Het werd zaterdagmiddag één van de hoogtepunten van de feesten die, zoals gezegd, veel onderdelen ken de. Positieve bijkomstigheid was, dat er dit jaar weinig of niet werd gevochten. En over de bommelding van twee jaar geleden, daar had vrijwel niemand het meer over. 'im Schimmel et katholieke veel verloren is is nergens nog heel wat kerkbestuur een mooie iets proefde istoor en de 30. Pastoor bij de bis- ectie dat de varen als hij a; Hij vond 'ijf voor ne- Het adres voor al uw feesten De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 en partijen! Ook dit jaar hebben wij de CATERING weer verzorgd tijdens de GILDEFEESTEN! Steenhoffstraat 58 - Soest Ongeveer 270 mensen zetten dinsdag avond hun beste beentje voor tijdens de wandeltocht over 5 of 10 kilometer. Onder hen ook deelnemers van buiten Soest, hetgeen het wandelcomité Jacob van Gaesbeek tevreden stemde. De route van 10 kilometer voerde de wandelaars door onder meer de Korte en de Lange Duinen van Soest. Start punt was de Schaapskooi van de familie Van der Grift aan de Ferdinand Huyck- laan. De lopers van de 5 kilometer wer den door een bus halverwege het par cours afgezet en mochten het resteren de stuk met de benenwagen afleggen. T rekkerbehendigheid Op De Blaak vond vorige week dins dagavond ook de traditionele trekker- behendigheidswedstrijd plaats. Zeven entwintig sterke mannen namen het daarbij op tegen Anneke Boeren en Ca roline van Dorresteijn. De laatste ein digde als 23ste, terwijl Boeren met een totaaltijd van veertien minuten en 28 seconden eervol de laatste plaats bezet te. Het meest lekker op de trekker voel de Arie Zonneveld zich. Slechts op één onderdeel, de stress-express, liep hij strafseconden op. Dat half minuutje compenseerde hij ruimschoots op de blik-prik, de molenwiek, de lolkatrol en de wagen door foutloos rond te rijden. Met zes minuten en 29 seconden werd Arie Zonneveld winnaar. Het laatste onderdeel zorgde voor de meeste hilariteit. Want als de chauffeur faalde, had dat het onvermijdelijke ge volg, dat hij in de schandpaal moest plaatsnemen en een vrijwilliger uit het publiek hem (of haar) een ouderwetse inzeepbeurt mocht geven. Het spreekt voor zich dat er voldoende vrijwilligers waren te vinden en dat zij zich uitste kend van hun taak kweten. Gildeloop Een demarrage vlak na het startschot was voor Johnny Johnson voldoende om de Gildeloop naar zijn hand te zet ten. Niemand kon het tempo van de Amersfoortse triathleet bijbenen. Op de meet had Johnson een voorsprong van 43 seconden op Rob Cornelisz die tweede werd. Mart van Hal won de da meswedstrijd, terwijl Henny Pot haar rentree bij de veteranen vierde met een overwinning. Muziekavond Soest op z'n Volendams. Dat was don derdagavond het geval, toen het Volen dams Belcanto Koor een geslaagd op treden verzorgde in de grote tent. Vijf honderd mensen lieten zich bedienen van muziek uit onder meer de opera's De Parelvissers en Die Zaüberflöte. Niet alleen de muziekliefhebber kwam aan zijn trekken terwijl het dirigeer stokje van Ruwald Diederich door de lucht zwaaide. Vlak voor de pauze gaf koor-voorzitter J. de Boer tekst en uit leg over de klederdrachten die de zan gers en zangeressen droegen. Van elk kledingstuk werd de functie en historie toegelicht. Doordat de koorleden zich tussen het publiek voegden, konden de toeschouwers de kostuums van dichtbij bekijken. Toertocht De traditionele toertocht, georgani seerd door Tempo Toer, had te lijden van de regen die zaterdagmorgen viel. Slechts 106 toerrijders stapten op de fiets. Als gevolg van de slechte weers omstandigheden trok de recreatieve tocht in het geheel geen belangstelling. V olkspaardenfeest Uniek blijft het volkspaardenfeest dat de Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland elk jaar met succes organi seert. Kenmerkend voor de wedstrijden is, dat de deelnemers op ongedwongen wijze kunnen tonen welke vaardighe den zij hebben. Niet minder dan 95 combinaties van mens en paard hadden zich ingeschreven voor de zeven rubrie ken. De wedstrijden werden gecomple teerd met een shownummer paardrij den met dameszadel. Volksspelen Je kan pas zeggen datje aan de Volks spelen hebt meegedaan als je een klets nat pak hebt gehaald. Alle deelnemers zijn sinds jaar en dag veroordeeld tot het meenemen van extra, droge kle ding, want op de meeste onderdelen komt er water aan te pas. Meest specta culair was uiteraard de grote, opgebla zen glijbaan, waar de volkshelden met banden vanaf moesten glijden. De meesten belandden, zoals het hoort, in het water. De meeste onderdelen lever den voor de vaste deelnemers overigens geen verrassingen op. Winnaar van de editie 1994 werd het team van Voortjes. Die ploeg verzamel de 528 punten en daar kon geen ander team aan tippen. Lest Best deed zijn naam weinig eer aan door als tweede te eindigen. Bij de dames zegevierde De Wiekslag. De 420 punten waren in het algemeen klassement goed voor de zes tiende plaats. De dames van reisbureau Gerth werden in hun klasse tweede door met 377 punten de zeventiende plek op te eisen. Zestigste en laatste werd Pol Boys. Rijk van Doorn kreeg de prijs voor het leukst uitgedoste team. Feesten Uiteraard stonden op het programma van de Gildefeesten ook feesten. Dui zenden mensen bezochten de optre dens van verschillende coryfeeën. Op De trekkerbehendigheidswedstrij- den, één van de vele vaste onderdelen, werden vorige week dinsdag al afge werkt. Foto: Aldo Allessie zaterdagmiddag moesten de kaartver kopers al aan honderden mensen 'nee' verkopen. De 1.500 kaarten waren snel uitverkocht, al was er 's avonds toch nog plaats voor ongeveer tweeduizend mensen. Zij waren getuigen van het op treden van Corry Konings. Ook zagen ze Willem Duyn het podium betreden. De markante zanger was op het laatste moment opgeroepen, nadat Gordon zich ziek had gemeld. Een etmaal later stal Rendez Vous de show. Ook die band kwam als 'invaller', omdat de Bob East Showband andere verplichtingen had en vanwege een tv-optreden het contract met het Groot Gaesbeeker Gilde mocht openbreken. Niemand maalde daarom, want Ren dez Vous zorgde voor een spectaculaire show die werd afgesloten met een med ley van nummers uit de jaren zestig. Ook maandagavond was het druk in de feesttent tijdens de disco voor de jonge- Ouderenmiddag Ruim zeshonderd senioren waren maandagmiddag aanwezig in de Gilde- tent. Op het programma van de oude renmiddag stond dit jaar 'Toppers van Toen'. Oude artiesten als Annie Reu ver en Frans Vrolijk gaven op hun oude dag nog tekenen van vitaliteit die van zelfsprekend oversloeg op de bezoe kers. Naast muzikale optredens was er ruimte voor entertainment in de vorm van goochelen en sketchjes. Opvallend was de gelijkenis tussen de aanwezige Valentino's en de Andrew Sisters die kort na de Tweede Wereldoorlog suc cessen boekten. De Eemlander Blaas kapel sloot de ouderenmiddag af. Trekkerbehendigheid 1, Arie Zonneveld 6 minuten en 29 seconden, 2. Alex Sukel 6.30, 3. Martin Lam 6.59, 4. Alexander Smink 7.03,5. Pieter Kuyer 7.03,6. Ernst Kuijper 7.16, 7. Wilco van Logtenstein 7.31, 8. Toon Hilhorst 7.44.9. Johnny van 't Klooster 8.00, 29. en laatste Anneke Boeren 14.28. Gildeloop Heren: 1. Johnny Johnson 34.32,2, Rob Cornelisz 35.15, 3. Ronald op ter Heiden 35.19. Dames: 1. Mart van Hal 43.21, 2. Adri van Zon 43.32, 3. Bea Beyer 47.02. Veteranen, heren: 1. Henk Land man 35.28,2. Evert de Graaf 38.14, 3. Peter Veldhuizen 38.46. Jongens: 1. Bo Menning 9.34, 2, Rein Jansen 10.10, 3. Mattan Hof man 10.32. Meisjes: 1. Jiske de Goede 10.45,2. Nadine de Goede, 3. Aimee Men ning. Volksspelen 1. Voortjes 528 punten, 2. Lest Best 522, 3. H. van Asch 1 503, 4. De Gabbers 473, 5, Bouwbedrijf Van de Grift 459, 6. Dolle Eemlanders 458, 7. HÜhorst 2 455, 8, Morgen gaat 't beter 453,9. Van den Hengel 1452.10. Drankje 445,60. en laat ste Pol. Boys 35, V olkspaardenfeest Ringsteken onder het zadel pony's: 1. M. van der Zouwen; Bestgaande rijpaard: 1. M.M. Zoetelief; Best- gaande rijpony: 1. P. van de Hoef; Ringsteken aangespannen paarden en pony's 17 jaar en ouder: l.M. Smeeing; Ringsteken onder het za del paarden met hindernissen: 1. Combinatie M. Egbers/C. Zwikhui- zen; Ringsteken aangespannen paarden/pony's tot en met 16 jaar: 1E. Griffioen; Bestgaande Shetlan der: 1. K.J.M. van Brenk, Schietwedstrijden Kampioenschap van Soest: 1. Dik van de Heuvel, 2. Mike van Beek, 3. Rinus van Loon. Kampioenschap dames: 1. Thea van de Pouw Kraan, 2. Sylvia Spijker, 3. Riet van 't Klooster. Kampioen van het Gilde: 1. Henk Hagen, 2. Wim Hilhorst, 3. Henk Pronk. Klosschieten dames: 1. Fie Kok, Thea van de Pouw Kraan en Corrie Smeeing. Prijsschieten Vogel A: 1. (kop) Ad van de Breemer, 2. (rechter vleugel) Jan van den Deijssel, 3. (linker vleu gel) Harry Hilhorst, 4. (staart) Kees van Doorn. Vogel B: 1. Wim van Doorn, 2. Rijk van Doorn, 3. Wim Hilhorst, 4. Kees de Bruin jr. Kampioenschap oud-koningen: 1. Jan van de Steen. Koningsschieten: Jan van de Steen. Geen enkele andere ziektekostenverzekering is tegelijkertijd zó compleet en zó voordelig als de Prima Premie Polis van ZHV. Een overstap naar ZHV levert u per jaar al gauw honderden guldens op: Uiterst lage premies Volwassenen al vanaf 52,55 per maand. Acceptatie tot 50 jaar. Unieke korting! Korting bij niet declareren kan oplopen tot 30% van de totale gezinspremie. Snelle vergoedingen Declaraties als regel al binnen 10 dagen ver goed. Zeer volledige dekking Omvat o.a. ook second opinion, preventieve behandelingen, alternatieve geneeswijzen, thuis verpleging en orthodontie (tot 4000,- per ver zekerde). Uitgebreide aanvullende verzekering Voor ondermeer diverse AWBZ-verstrekkingen. Onze offerte bewijst het! Vul daarom nü de bon in en verstuur hem vandaag nog. U ontvangt dan een offerte met alle 6 eigen risico-moge lijkheden. U kunt informatie opvragen bij: Ml Soesterbergsestraat 26 fy 3768 EJ Soest V Tel. 02156-29060 Zend mij uitvoerige informatie en een vrijblijvende offerte voor de Prima Premie Polis op basis van de gegevens die ik hieronder heb ingevuld. Naam: Voorletters: Adres:- Postcode: Woonplaats: Telefoon: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: Geboortedatum man: Geboortedatum vrouw. Geboortedatum kind(eren): Ik ben op dit moment verzekerd bij: Soester Onderlinge Antwoordnummer 2319 - 3760 WB Soest. leren van lsPect op we kenis- e- Gerdie ssen aan 'cum en 'jv. rond :erlingen >ber, les- ?int bij i in elk l 1 sep- i uitge geven igoch- ar. Er rkt, er dens" -ellige ereen n. De een s op nder ssen ktQ- -ge- nd- kan Jen Ui te en: Desiree over de boerenbruiloft: "Ik voelde me net een koningin met al die mensen langs de weg. "Wim over de boerenbruiloft: "Het is net een toneelstuk dat je opvoert. Onder toeziend oog van de vendelzwaaiers van het Groot Gaesbeeker Gilde, fa milie, kennissen en honderden toeschouwers, voltrekt burgemeester Hans de Widt het officieuze huwelijk tussen Wim van Roomen en Desiree van den Breul. Niet veel bruiden en bruidegommen verkeren in de gelegenheid om een voorproefje te nemen op hun huwelijk en zich te bezinnen of ze inder daad achter hun belangrijkste beslissing staan. Wilhelmus Richardus van Roomen en Desiree Francina Eleonora Ilone van den Breul wel! Goed nieuws voor beiden, want na de boerenbruiloft deelden ze allebei mee dat de officiële huwelijksvoltrekking in september door zal gaan. "Als ze zich gedraagt", voegde Wim van Roomen er aan toe. Hij was niet zenuwachtig geweest, gaf "Het leukste vond ik dat m'n broer hij te kennen. "Het is net een toneelstuk (Erik-red.) er was. Hij zou eerst niet ko- dat je opvoert. Alles wordt verder voor je geregeld." Dat de officieuze plechtig heid zoveel bekijks trok, dat hadden ze niet verwacht. Desiree: "Ik vond dat heel gaaf." De belangstelling was vooraf al groot. Wim: "Er is meer publiciteit aan gege ven dan we hadden gedacht." Desiree: "Iedereen sprak ons erover aan." Wim: "Ja, zelfs onbekende mensen zeiden: hé, jullie gaan toch trouwen." Wim en Desiree wisten zelf nauwelijks wat er zaterdagmiddag stond te gebeu ren tijdens hun boerenbruiloft. Met op zet waren zij zoveel mogelijk buiten de voorbereidingen gehouden. De enige repetitie betrof het passen van de kle ren. "We wisten alleen dat we drie lied jes moesten meedoen en dat de burge meester zou komen. Met hem hebben we een voorgesprekje gehad. Maar op een echte bruiloft wachtje ook maar af wat er gebeurt." V men, omdat het niet officieel was, maar vlak voor de bruiloft stond hij er toch. Hij was precies Ciske de Rat. En m'n pa? Die was zo tróts als een pauw", zegt Desiree die zaterdag al geruime tijd no dig had om zich in de ouderwetse kle ding te hijsen. Ze droeg onder meer een onderrok, een zwart schort en een kap, bestaande uit een kanten muts en een zilveren kap. Hoe alles precies heet, weet ze nog steeds niet. De sieraden die ze droeg, zijn erfstukken uit de dynastie Van Roomen. Wim moet zich uitste kend hebben gevoeld in zijn rol. Niet voor niets werd de Soester boerenzoon jarenlang 'boertje' genoemd. De kle ding die hij aanhad, was origineel, net als de van mollenvel gemaakte hoed. Die heeft zelfs zijn overgrootvader nog gedragen. "De broek was wat aan de grote kant. de rest zat wel goed." De boerenbruiloft, georganiseerd door de Warmbloed Paardenfokvereniging, de Soester Boerendansgroep en het Groot Gaesbeeker Gilde, was een aan eenschakeling van folklore en traditie. Alle familieleden en genodigden waren in originele kleding uitgedost. Sommi gen hadden die nog in de kast hangen, anderen mochten de overwegend zwar te broeken, vesten, jasjes en jurken le nen van leden van de Soester Boeren dansgroep. In zeven authentieke paard- rijtuigen Werden ze naar De Blaak gere den. Na de huwelijksvoltrekking moch ten bruid en bruidegom elkaar een ca deau overhandigen, niet nadat ze elkaar onder goedkeuring van De Widt had den gezoend. Wim kreeg van Desiree, volgens oud gebruik, een bruidspijp. Op zijn beurt overhandigde Wim zijn kersverse vrouw bruidssuikers. De ge schenken moeten de liefde tussen beide duifjes in slechte tijden doen opbloeien. "Dan kan ik elke avond wel die pijp op steken", reageerde Wim die twee keer zijn ja-woord moest geven, omdat de geluidsinstallatie de eerste verklaring kennelijk niet duidelijk had doorgege- Het officiële gedeelte werd afgesloten met het vendelzwaaien. Vervolgens toverden medewerkers een deel van het weiland om tot dansvloer en werd er Boerenjongens geschonken. "Heel sterk", herinnert Desiree zich. Zij heeft een sterke voorkeur voor een andere boerenjongen. Het gezelschap trok zich later terug in de Schaapskooi van Van de Grift aan de Ferdinand Huycklaan. Wim en Desiree bewonen overigens zelf een omgebouwde Schaapskooi aan de Grote Melmweg. Dat de boerenbruiloft geen wettelijke status kreeg, is een gevolg van het standpunt van het college. Burgemees ter en wethouders wilden geen prece dent scheppen om te voorkomen dat de voetbalkeeper straks in de doelmond wil trouwen en de metselaar zijn ja woord op de steigers gaat geven. De echte in het echt-verbinding zal in september plaatsvinden. Over de da tum doet het ex- en aanstaande bruis- paar nog geheimzinnig. Het enige wat ze willen verklappen is dat ze dan mo derne kleren zullen dragen. "We weten niet van elkaar wat de ander draagt. Maar er is wel iemand met ons allebei meegegaan om te zorgen dat de kleren bij elkaar passen." Hoe dan ook, Wim en Desiree hebben al een onvergetelijke ervaring opge daan. Desiree: "Ik voelde me net een koningin met al die mensen langs de weg en op het terrein. Voor een dag is dat heel leuk, maar het is fijn als je weer jezelf bent."

Soester Courant | 1994 | | pagina 13