lessuregevoelig Soest uit bekertoernooi Klaar voor de start... S.0. SOEST - SD0 Doorzettingsvermogen atleten beloond ff V\ Record De Groot in Holland Triathlon Sportraad boos op college 'OENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT PAGINA 15 Ook Van Korlaar toont zich doorbijter TRIATHLON Installatiebedrijf j. cornelisse bv. ||lJp Loodgieterswerk Opening, wedstrijden en Coopertest jok VVZ'49 gewipt; SEC (zat. en zon.) en Hees wel verder VOETBAL ATLETIEK Van Brummelen als vierde in Leersum Zondag a.s. Aanvang 14.00 uur 'Standpunt b en w strijdig met convenant' Na vijftien jaar volwaardige accommodatie voor AV Pijnenburg Geen lege magen op open jeugdtoernooi van TV Soest-Zuid Shot zet lokale tafeltennistitel op het spel Om iets te beleven was deelne ming aan de Holland Triathlon van Almere 1994 een aanbeveling. De zware wedstrijd is echter alleen geregiseerd voor de echte doorbij ters. Triathlonvereniging De Schieter mag zich verheugen op twee bedwingers van deze dagvul- lende krachtproef: Frank Groot en Gijs van Korlaar. Tijdens de 3.800 meter zwemmen in het woelige water van het Gooimeer wer den de tijden behoorlijk beinvloed door een stevige golfslag, waarin Van Kor laar relatief goed presteerde. Na 1 uur en 16 minuten kwam hij reeds uit het water. De Groot had aanvankelijk wat oponthoud door het ruwe water, maar wist nog binnen anderhalf uur 129) op het droge te stappen. Tijdens het fietsen (180 kilometer door de Flevopolder) moesten de deelne mers een echte beproeving doorstaan. Tegen wind en regen in werd het tempo soms gedrukt tot 25 km/uur, terwijl op de stukken voor de wind de snelheden gevaarlijk hoog op konden lopen. De Groot bleef ondanks alles goed op het geplande fietsschema en hoefde met zijn tijd van 5 uur 48 minuten hier nau welijks iets op toe te geven. Bij Van Korlaar sloeg het pechduiveltje toe. Met nog meer dan 100 kilometer te fietsen kreeg hij een niet te verhelpen defect aan zijn versnellingsapparaat, waardoor het gebruik van de versnellin gen tot een minimum werd beperkt. Normaliter zou dit een reden zijn om de strijd te verlaten, maar Van Korlaar be sliste ondanks dat dit een aanslag was op zijn reserves, er het op dat moment het optimale uit te halen. Bij de fiets- loop-wissel bleek met een fietstijd van 6 uur en 35 minuten de schade nog rede lijk beperkt. Dat zesvoudig deelnemer De Groot zijn krachten goed had verdeeld, toonde hij op de marathon. 'Voldoende reserves brachten hem zonder noemnswaardige problemen na 3 uur 39 minuten alweer terug in Almere-stad. Zijn totaaltijd van 11 uur en 10 minuten was zelfs zes minuten sneller dan vorig jaar en kon tevens als persoonlijk record worden bijgeschreven. Van Korlaar kon na zijn energieverslin dende fietsavontuur dik tevreden zijn met een looptijd van 3 uur en 58 minu ten, waarmee 12 uur en 25 minuten als eindresultaat van zijn vierde Almere- triathlon werd bereikt. In de promotietriathlon was De Schie ter vertegenwoordigd met Christian Rietveld. Dit sprintevenement, gehou den tussen start en finish van het fiets onderdeel, bestond uit 200 meter zwemmen, 12,5 kilometer fietsen en 2 kilometer lopen. Rietveld sleepte er een vijftiende plaats uit met een tijd van 47.37 Telefoon (02155) -1 30 14 Vijftien jaar geleden werd het eerste balletje opgeworpen, in 1984 sloeg Jan-Jaap Beest de eerste paal in de grond, in 1992 volgde de bouw van het clubhuis en deze zomer werd de atletiekaccommodatie van AV Pij nenburg zo goed als voltooid. Het heeft, behalve ongeveer 1,4 miljoen gulden, veel bloed, zweet en tranen gekost, voordat het zover was. Ook het psychische uithoudingsvermogen van de atleten werd op de proef ge steld. Ook sprinters, verspringers en speenverpers dienden over een lan ge adem te beschikken. Irritaties achter de schermen, openbare ruzies, talloze sponsoracties, minstens zo veel rommelmarkten, een overdosis elfwerkzaamheid, eindeloos geduld en doorzettingsvermogen werden leloond. De gedachten zullen bij menigeen nog wel eens teruggaan in de tijd wanneer komende vrijdag de uitgebreide loopbaan wordt geopend. ■"Een droom is uitgekomen. De droom Ivan iedereen, maar vooral van René I van Zee. We zijn nu klaar, ja. Dat mag je wel zeggen. Ik ben dik tevreden", zegt voorzitter Gerard van Zanen van AV Pijnenburg. Van Zee, geen bestuurslid Om half acht zal vrijdagavond de at letiekbaan van AV Pijnenburg offi cieel worden heropend. Na de ge bruikelijke toespraakjes en het on vermijdelijke applaus lost wethou der Ries van Logtenstein om 20.00 uur het startschot voor de 800 meter dames. Op het actieve programma staan verder de 400 me ter (dames en heren), alsmede de 3.000 meter voor de mannen en als slotstuk de 4 x 400 meter voor man nen. De atletiekvereniging is er ove rigens niet in geslaagd Nellie Fiere- Cooman te strikken. René van Zee: "We hebben natuur lijk niet iedereen kunnen uitnodi gen, zelfs niet alle mensen van het eerste uur. Maar iedereen is wel kom." Op zaterdagmorgen kunnen alle Soesters tussen 11.00 en 12.00 uur een Coopertest afleggen. Deze con ditietest (twaalf minuten lopen) is gratis. "Deze baan is aangelegd van gemeenschapsgeld. Nu kunnen de mensen zien wat er met dat geld tot stand is gekomen", zegt voorzitter Gerard van Zanen. Tussen 9.00 en 11.00 uur is er al een Coopertest voor leden van de club. De atletiekbaan is te vinden op de hoek van de Wieksloterweg en De Zoom. meer, maar immer aanwezig in alle po riën van de club: "Dit is voorlopig het hoogst haalbare." Trots en blijdschap voeren momenteel de boventoon aan de Wieksloterweg. De impact van de ontwikkelingen van de accommodatie voor AV Pijnenburg is groot. De sportieve en organisatori sche mogelijkheden namen toe en het ledenaantal steeg van 120 naar vier honderd. Het streven is vijfhonderd ge registreerde atleten. "Je moet natuur lijk zorgen, dat je niet te snel groeit, want je moet dat ook met je kader kun nen volgen", probeert Van Zee het tempo te drukken. De eindspurt die dit jaar werd ingezet, was evenwel bijna goed voor een we reldrecord. Na veel vijfen en zessen werd de uitbreiding van de loop- en sprintbaan op de kalender van 1995 ge zet. Maar het is de club en de gemeente gelukt de werkzaamheden én de reali satie een jaar naar voren te schuiven. De loopbaan van een vereniging. Schaduw Niemand had in 1979 durven rekenen op wat er nu aan de Wieksloterweg ligt en staat. Toen oefenden de atleten in de schaduw van de voetballers van S.O. Soest, waarvan ze toen ook lid waren. In tegenstelling tot de faciliteiten waren de prestaties wel om over naar huis te schrijven. Het meest aansprekende voorbeeld is Marcel Klarenbeek, de toenmalige nationaal recordhouder op de 400 meter die in 1980 deelnam aan de Olympische Spelen van Moskou. In datzelfde jaar zou, volgens een uit spraak van sportwethouder Günther Plomp, de eerste spa in de grond moe ten worden gestoken voor een atletiek- complex. Achter het ambtelijke plan stond zelfs een bedrag van 2,8 miljoen ingevuld. Door de miljoenen verliezen van het gemeentelijk grondbedrijf en de oest heeft een valse start gemaakt in het officiële voetbalseizoen. Voor derde achtereenvolgende maal werd de club vroegtijdig geëlimineerd het toernooi om de KNVB beker. Hoevelaken, niet bepaald de meest •rekende tegenstander, schakelde Soest in de strafschoppenserie Hetzelfde lot overkwam VVZ'49 in en tegen Bussum. De overige oester deelnemers (SEC-zondag, SEC-zaterdag en Hees) overleefden I Je eerste ronde wel, al was bij het ter perse gaan van deze krant de uitslag Jan SEC/zondag-Spakenburg (gisteravond) nog niet bekend. lartijn Stalenhoef, Luits Houkes, Paul lilhorst, Raymond Brandes en Wilfred anmaat ontbraken in het elftal van )ick Schinkel in verband met blessures. )oor doelpunten van Peter van den terg, Maurice d'Aquino en wederom /an den Berg nam Soest vorige week ot driemaal toe een voorsprong in Hoevelaken. Maar de zaterdag vier deklasser kwam even zo vaak langszij. Waar Van den Berg in de reguliere ne gentig minuten tweemaal succesvol was, daar faalde hij in de strafschop penserie. Hoevelaken velde het vonnis door vijf keer raak te schieten. SEC-zondag leek in de tweede helft op rozen te zitten in het duel met VOP. De Soesters leiden met 1-4, maar namen vervolgens gas terug. Achterin gaf SEC te veel ruimte weg, waardoor de gasthe ren de spanning met twee doelpunten terug brachten: 3-4. Daarna werd er niet meer gescoord, zodat SEC gister avond Spakenburg mocht ontvangen voor de tweede bekerronde. De uitslag kon niet meer in deze krant worden meegenomen. Afdelingsbeker Evenals Soest werd WZ'49 onderuit geschopt in een strafschoppenserie. Dat gebeurde nadat de wedstrijd in 2-2 was geëindigd. De groenwitten kwa men weliswaar op voorsprong, maar moesten in het laatste part van het duel een offensief inzetten om de na rust op gelopen achterstand (2-1) tegen Bus sum recht te zetten. Dat lukte tien mi nuten voor het eindsignaal, maar bleek uitstel van executie. Hees en SEC-zaterdag haalden daaren tegen fors uit tegen respectievelijk Odin (5-1) en Odi'58 (7-3), beide zondag tweede klasser. Aan de Kooiweg leidde Hees halverwege al met 2-0 door doel punten van Danny Brandenburg. Toen Odin na rust vlot tegenscoorde, werd het aantal overtredingen van de gasten groter. Het antwoord van Hees was overtuigend. Peter van den Deijssel rondde een combinatie met Wout van de Broek af, Brandenburg scoorde zijn derde treffer en Johan van den Brink bepaalde de eindstand op 5-1. SEC leek allerminst op weg naar een ruime zege. Na twintig minuten had Odi'58 al een 0-2-voorsprong op zak. Pas toen was SEC wakker geschud. Een eigen doelpunt van Odi'58 leidde het herstel in, waarna Krijn Schouten er voor zorgde dat de stand in de rust in evenwicht was. Daarna losten de ontwikkelingen el kaar in razendsnel op. In de twaalfde en de negentiende minuut van de tweede helft scoorde SEC via Teus Verwoerd en Richard de Bruin en tussen de be drijven door kreeg een tegenstander zijn tweede gele kaart. Tegen tien man voerde SEC de score op. Verwoerd (die later geel kreeg) prikte de bal twee keer in het doel, Odi'58 verloor nog een spe ler als gevolg van twee keer geel en Krijn Schouten maakte er 7-2 van. Dat SEC het toen wel geloofde, bleek toen de gasten vlak voor tijd nog tegenscoor de. In Leersum is Harry van Brummelen als vierde geëindigd op 'de halve mara thon. In de Uilentorenloop kwam hij met een tijd van 1.17.00 goed voor de dag. Berend Drent moest enkele minuten op zijn clubgenoot toegeven (1.22.19), terwijl Jan van de Lee in 1.23.54 finish te. Hans de Goede (1.25.37 en Wim van de Veen (1.28.19) liepen ook mee. Het college moet op korte ter mijn een duidelijk standpunt in nemen ten aanzien van het con venant met de Vereniging Sportraad Soest (VSS). Dat schrijft het bestuur van de VSS in een brief aan burgemeester en wethouders. Het standpunt dat het college met betrekking tot de sport heeft ingeno men in het kader van WEL/ZORG werkplan 1995-1998 is in strijd met het convenant en de normale be stuurlijke verhoudingen. Volgens de VSS geldt dat zowel voor de proce dure als de inhoud en de toonzetting op een aantal punten. Het convenant tussen de VSS en het gemeentebestuur behelst een aantal afspraken over het sportbeleid. Dit jaar moet een nieuw convenant wor den ondertekend, maar de bespre kingen zijn nu door de VSS opge schort. De gemeente zal de komende jaren vier tot vijf miljoen moeten bezuini gen op subsidies. Dat wordt veroor zaakt door het rijk dat de bijdragen van het gemeentefonds zal terug schroeven. Het college heeft ook een relatie gelegd tussen subsidie en de sport. En dat is de VSS in het ver keerde keelgat geschoten. Volgens het bestuur van de VSS betaalt de sport eerder de gemeente dan ander som. Volgens de VSS is het daarom vreemd dat ook de sportsector in aanmerking zou komen voor minder subsidie. Het college wil dat graag zelf bepa len en heeft daarmee de VSS tegen zich in het harnas gejaagd. De VSS schrijft aan b en w: "Ons be stuur mocht er van uitgaan dat uw college zich gebonden achtte aan het huidige convenant en daarnaar zou handelen. En ons bestuur had tij dens de lopende besprekingen ook geen signalen ontvangen van een wens tot fundamentele wijziging daarin." Het bestuur van de VSS is zeer te leurgesteld over het feit dat het col lege de VSS-adviezen zonder enige motivering in de wind heeft gesla gen. "We hebben behoefte aan een duidelijke college-uitspraak met be trekking tot de convenant-bespre kingen en uw wens om tot een verge lijkbaar convenant te komen", aldus de VSS. stelde zich garant, maar de verhouding tussen de club en de notabelen was in die periode allesbehalve uitstekend. Terwijl in opdracht van de gemeente de firma De Ridder twee voetbalvelden bij S.O. Soest aanlegde, waren de atleten op een steenworp afstand met hun blote handen aan het werk. De omheining, aansluiting van elektricteit en water, al les werd in eigen beheer uitgevoerd en in november 1984 sloeg Jan-Jaap Beest de eerste paal in de grond. Eén jaarwis seling later opende Fanny Blankers- Koen, winnares van vier gouden plak ken op de OS van 1948, de accommo datie. Bouwkeet "Een beperkte accommodatie", stellen Van Zanen en Van Zee met nadruk. Er waren geen sanitaire voorzieningen, al leen een bouwkeet beschermde de le den tegen regen, de rondbaan bestond uit slechts twee lanen en op de sprint- baan konden maximaal vier atleten te gelijkertijd starten. Ook de voorzienin gen voor ver- en hoogspringen en speerwerpen moesten verbeteren. Van Zanen: "In 1985 dachten we: we hebben zoveel gedaan, nu neemt de ge meente het wel over. Maar de gemeente kwam maar niet. Daarom zijn we in 1989 met de gemeente in conclaaf ge gaan. De lening drukte ook als een zwa re last op onze schouders." AV Pijnenburg stelde een structuur plan op, overhandigde dat aan de nieu we sportwethouder Jan Menne (Van Zee: "Hij was iets meer sport-minded, in ieder geval iemand die de atletiek meer steunde") en de onderhandelin gen konden beginnen. Clubhuis De gemeenteraad stemde ermee in de atletiekaccommodatie voor 300.000 gulden over te nemen. Daardoor raakte AV Pijnenburg bevrijd van de rente en aflossing en kon de club weer lid wor den van het voordelige passepartout- systeem. Via een financiële formule kwam op die manier 480.000 gulden vrij, waarbij de club zelf anderhalve ton op tafel legde. Het gevolg is dat AV Pij nenburg sinds twee jaar over een mo dern clubhuis beschikt. Maar de marathon was nog niet vol bracht, geeft Van Zanen aan: "De ge meente dacht dat we klaar waren. Maar wij zeiden: dit is juist het begin. Wij vin den dat we nog steeds in een achter standsituatie verkeren." Kennelijk was Jp Gerard van Zanen (links) en René van Zee zijn trots op de tastendheid van bestuur en leden en dank zij de steun van de voltooide atletiekbaan die overmorgen wordt (her-)opend. gemeenschap konden deze zomer de ondoorbroken lijnen op Vijftien jaar geleden stippelde de vereniging de eerste lijnen de volwaardige loop- en sprintbaan worden aangebracht, uit. Het kostte veel bloed, zweet en tranen, maar door de door- Foto: Aldo Allessie de politiek daarvan ook overtuigd en volgens Van Zanen is de rol van de Ver eniging Sportraad Soest, waarvan René van Zee voorzitter is, heel belangrijk geweest voor AV Pijnenburg. Nadat de gemeente tussentijds 40.000 gulden voor de verbetering van het middenveld en 200.000 gulden voor de faciliteiten van de technische nummers had betaald, werd een krediet van 470.000 gulden beschikbaar gesteld voor de uitbreiding van de loop- en sprintbaan. Die bestaan nu beide uit zes lanen. AV Pijnenburg toonde zelf ook haar goede wil. Vlak voor de overname van de accommodatie door de gemeen te spendeerde ze achttienduizend gul den aan onderhoud van de toplaag en van de zomer hoestte de club 33 mille op voor de verlichting rond de baan. De gemeente besteedde de afgelopen jaren ongeveer 1,4 miljoen aan de ac commodatie. "Nog altijd de helft min der dan waarmee ze in 1980 rekening hielden", rekent Van Zee uit. Maar AV Pijnenburg is content. "Vooral over het tempo, waarin de uitbreiding van de baan is gerealiseerd", zegt Van Zanen. De club kan nu in het wedstrijdcircuit meedraaien, omdat meer onderdelen (zoals de 200 en de 400 meter) kunnen worden afgewerkt. In de avonduren is er ruimte voor meerdere groepen en het activiteiten-aanbod zal ongetwijfeld groeien. Hetzelfde geldt voor het le denaantal, dat overigens voor een niet onbelangrijk deel door de jeugd wordt bepaald. Op het sportieve vlak doet met name die groep van zich spreken, waar bij meervoudig nationaal kampioen op de 1.500 meter Eva Janssen het meest actuele voorbeeld persoonlijkt. Er zijn nog wensen voor wat betreft de hinkstapsprong, het polsstokhoog springen, de steeple chase en materiaal zoals horden en een jurytrap. Maar bij AV Pijnenburg beseffen ze dat de finish voorlopig is gepasseerd. De denkbeel dige horden zijn genomen, de achter stand is ingelopen en gezien het geringe budget voor nieuwe investeringen in de sport, is het tegenover andere vereni gingen onverkoopbaar als AV Pijnen burg binnenkort wederom een voor keursbehandeling zou krijgen. De droom van AV Pijnenburg is echter uitgekomen. "De strijd om deze plek te krijgen, is de moeite waard geweest", kijkt Van Zee terug. Het pionierswerk dat veel leden verrichtten, zal altijd in de analen van de club zijn terug te vin den. "De mensen hielpen mee, zagen iets tot stand komen. Zoiets krijg je nooit meer voor elkaar." Dat geldt waarschijnlijk niet alleen voor AV Pijnenburg, maar voor alle sport verenigingen in Soest. Het ziet er voor lopig niet naar uit, dat binnen de lokale grenzen nieuwe sportaccommodaties verrijzen. Tenzij clubs door de gemeen te gedwongen worden te verhuizen. In dat geval zal de gemeente elders voor een gelijkwaardige accommodatie moeten zorgen. Om daarbij misver standen te voorkomen, zijn bij de ge meente alle gegevens opgeslagen om trent de eigen inbreng van clubs in de betreffende accommodaties. Deze actie van Wout van de Broek le vert net geen treffer op, maar met vijf doelpunten overleefde Hees overtui gend de eerste ronde. Foto: Aldo Allessie Ruim driehonderd partijen zijn vorige week gespeeld op het tennispark van TV Soest-Zuid. Dit in het kader van het 'zesde open jeugdtoernooi. De reeks werd zondag na het ontbijt voor de finalisten met de eindronden afge sloten. In het jongens enkelspel tot en met 17 jaar zegevierde Chris de Groot van De Bijvanck in drie sets over LTC-er Wou ter Speelman. Bij de jongens tot en met Ijs jaar werd de finale een Soester on deronsje. Kristiaan van Zijtveld was daarin sterker dan Lars Andew. In de meisjesklasse schreef Petra Kroes het open jeugdtoernooi op haar naam. Zij schudde in de laatste partij Famke Scheerder van Griffesteijn van haar af. Verder stonden ook verschillende dub bels en mix-partijen op het programma. Dë organisatoren hoefden slechts een keer uit te wijken naar een overdekte baan. Voor de rest bleef het droog. Op zaterdag 10 september wordt in de gymzaal aan de Heideweg het Soester tafeltenniskampioenschap gehouden. Organisator van het open toernooi is Shot. De club heeft voor zowel de jeugd als de senioren van Soest plaats inge ruimd. De titelstrijd begint voor de jeugd om 10.00 uur, de eerste senio renwedstrijd staat gepland om 14.00 uur. De oudere deelnemers worden inge deeld in de SI-, S2- of S3-klasse. De S3-klasse is bestemd voor recrean ten. Ook bij de jeugd kunnen lief hebbers een balletje komen te slaan. Zij spelen in de J2-klasse. In de J1 -klasse zal het er serieuzer aan toe gaan, omdat de winnaar zich kam pioen van Soest mag noemen. Belangstellenden kunnen zich aan melden bij Ruud den Blanken van Shot, tel. 033-610590 na 18.00 uur. daaruit voortvloeiende bezuinigingen kwam het er niet van. "Dan doen we het zelf', zeiden de atleten. "We moesten wel een eigen accommo datie hebben. Alle andere clubs in de omgeving hadden een baan en we wil den voorkomen, dat we daardoor nog meer leden zouden verliezen. We kon den niet blijven doormodderen en moesten kiezen: stoppen of doorgaan", vertellen Van Zanen en Van Zee. Daar om werd in 1983 de Stichting Aanleg Atletiekaccommodatie Soest (SAAS) opgericht. Driehonderdduizend gulden had de club nodig voor de grond en de baan. Dank zij een grote mate van zelfwerk zaamheid kon dat bedrag worden ge drukt. Bovendien werd niet minder dan 150.000 gulden verzameld door spon sorlopen, kerstmarkten, verkoop van amaryllisbollen en wat de stichtings mensen maar konden bedenken. De ge meenschap stond achter de club, zo bleek uit de opbrengsten. Bovendien ontving AV Pijnenburg giften vanuit het bedrijfsleven. Toch was er ook een lening van 100.000 gulden voor nodig om de weg vrij te maken. De gemeente Jan-Jaap Beest sloeg in J 984 de eerste paal in de grond voor de accommodatie van A V Pijnenburg.

Soester Courant | 1994 | | pagina 15