Sjirk Bajema: "Ook trainer moet wekelijks voor de spiegel staan" Rob de I 'Bat the VOETBAL "Met name als het slecht t, zal de kracht van de ploeg blijken" gaat, De voorbereiding van WZ'49'op het voet balseizoen was verre van ideaal. Peter van der Munt, in mei uitgeroepen tot de beste speler van de selectie, viert vakantie en heeft bovendien nog vier wedstrijden schorsing aan zijn broek hangen. Cees-Jan de Vries, vorig seizoen niet achttien doelpunten top scorer, mist de eerste drie duels in verband met vakantie. Willem de Vries, rustpunt in de defensie, is net van vakantie terug en zal er misschien zaterdag bij zijn. Het zijn niet de minste spelers die ontbreken, weet ook Sjirk Bajema. "Hef betekent niet alleen dat je individuele kwaliteiten mist, maar ook evenwicht in het elftal." Hoe de trainer de hindernissen neemt, moet blijken. Door de omstandigheden krijgen anderen een kans, al staat het genoemde trio normaal gesproken in de basis. Bajema: "Als ze op het niveau spelen dat binnen hun mogelijk heden ligt, is dat geen probleem. Maar dan zullen ze dat straks eerst moeten bewijzen." "Voor hetzelfde geld win je de eerste drie wedstrijden. Wat dat betreft Iaat ik me leiden door wat er van week tot week gebeurt." Ba jema zal in grote lijnen vasthouden aan de strategie van vorig jaar toen WZ'49 na 21 jaar eindelijk weer kampioen werd. Van alle spelers verwacht hij dat ze in de hoofdklasse een tandje bij zullen zetten. "We moeten weer bij nul beginnen en de enforie laten voor wat het is. Daar hebben we lang genoeg naar uitgezien en van genoten." VOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA 4 L WOENSDAG 31 Vorig seizoen hebben we tien wed- rijden fluitend kunnen uitspelen. Iet niveau in de hoofdklasse is ho er. Die houding kunnen we ons niet leer permitteren. De kwaliteit van e tegenstanders is beter, je krijgt te ïaken met een hoger speltempo en r is meer strijd in de competitie. We Lillen er dus meer voor moeten doen. >at complex van factoren zal bepa- :n hoe goed we het doen. Ik hamer er Ike week op dat we een tandje moe- in bijzetten en dat we in de competi- e op tijd klaar moeten zijn. Of de se- :ctie dat beseft, is moeilijk in te ;hatten. Ik ben er nog niet helemaal Dntent mee. De jongens zijn nog niet ;herp genoeg, dat baseer ik op de ainingen. Maar ik kan er pas een ob- ictieve uitspraak over doen na de erste competitiewedstrijd. Ik heb er eel vertrouwen in dat de instelling in opzichte van dit onderwerp in de itale selectiegroep net zo zal zijn als origjaar." lajema garandeert niemand een ba- isplaats. Doordat Marcel Graaf in en lager elftal is gaan voetballen, is e trainer zoekende naar een rechter liddenvelder die moet opkomen, lajema, die daarvoor Gert van de 4unt heeft getest, wil van achteren it aanvallen, in principe met drie pitsen die de vrijheid hebben om van iositie te wisselen, mits alle posities iezet blijven. We moeten een balans vinden. We ebben ook jongens nodig die karak- sr hebben en het voorbeeld geven. )ok afgelopen jaar is gebleken, dat mgens die geacht worden kwaliteit 3 hebben, erbuiten vielen en dat jon- ens met minder voetballend vermo- ,en wel speelden. Die lijn zet ik so wieso voort. Dat betekent dat er veel oncurrentie is. Iedereen zal elke v'eek wat moeten brengen." )e titel telt niet meer. Na de promo- ie naar de hoofdklasse wordt er ver zacht dat WZ'49 het voorbeeld olgt van andere clubs en direct de leur naar de KNVB forceert. Bajema vordt er niet door uit het veld gesla- en. Juist bij tegenvallende resultaten al volgens hem de kracht van de se- ictie moeten blijken. De lijn tussen het bestuur en mij en Ie begeleidingsgroep is duidelijk en al niet veranderen, hooguit mond- ismaat. Dat geeft helderheid naar de pelers toe. Spelers en de buiten- zacht zullen het moeten accepteren ls het minder gaat en niet achter ie- ïands rug om gaan roddelen. Als lijkt, dat het niet lukt, ligt de verant- zoordelijkheid bij mij om een andere zeg in te slaan. Ook een trainer moet zekelijks voor de spiegel staan en ich afvragen of hij het wel goed doet. )aar heb ik dan ook nog eens een be- eleidingsgroep voor en er zijn mon- ige jongens genoeg die naar me toe uilen stappen als het niet goed gaat. )at is ook de slogan: we moeten het iet z'n allen doen. Er zijn momenten at je je als trainer kwetsbaar moet pstellen. Ik denk dat je open moet ijn. Misschien schat ik het niveau an de hoofdklasse wel verkeerd in. >an kan je niet star vasthouden aan :ts dat niet klopt." Sjirk Bajema geeft aanwijzingen, in dit geval aan Ton Wolfsen. Voor de trainer van VVZ'49 werden in de voor bereiding al de eerste hindernissen opgeworpen, doordat drie basisspelers van vorig seizoen vakantie vieren. In de eerste drie duels moet hij in ieder geval topscorer Cees-Jan de Vries en Peter van der Munt, vorig seizoen de beste spe ler van de selectie, missen. "Voor hetzelfde geld win je de eerste drie wedstrijden", reageert de oefenmeester. De Amersfoortse oefenmeester houdt niet van dat 'wollige gedoe'. Zijn wedstrijdbesprekingen zijn kort en bondig en hij straalt rust uit. "Dat doe ik bewust. Er moet rust in de be nadering van de coaching zijn. Als voetballer had ik een verschrikkelijke hekel aan trainers die langs het veld renden en ongenuanceerde dingen riepen. Natuurlijk wind ook ik me op over spelers en scheidsrechters, maar ik laat dat op dat moment niet mer ken. Ik heb er geen enkel probleem mee om die rol te spelen, al ben ik na thuiskomst net zo vermoeid als de spelers na een wedstrijd. Op zater- dagavond of zondag denk ik bewust niet na over wat er gebeurd is. Vaak word je dan door emoties beïnvloed en dan mag je geen beslissingen ne men. Dat doe ik pas op maandag, wat niet wil zeggen dat ik geen verkeerde beslissingen neem." "Als je net als je spelers tegen de scheidsrechter te keer gaat, bereik je alleen maar dat de situatie escaleert. Daar dien ik de ploeg niet mee. Bo vendien vertegenwoordig ik op dat moment een club en die heeft er ook geen baat bij. Voorbeeldig? Ik ben net zo'n mens als ieder ander. Alleen de man die de scheidsrechter een klap geeft, is niet voorbeeldig. Ik denk alleen dat ik een klap geef, maar ik doe het niet. Ik ben van huis uit een rustig type. Ik ben chef secretariaat van een bedrijfsvereniging, misschien zit het in mijn werk opgesloten." Bajema en WZ'49 troffen elkaar vorig jaar en hebben tot dusver geen spijt van de ontmoeting en de samen werking die daaruit volgde. Het be stuur probeert, waar mogelijk, de wensen van de trainer te realiseren. Op het organisatorische vlak is de clubleiding volgens de technische lei der ook een eind met hem meege gaan. "We hebben een traject uitgezet, dat je niet van de ene op de andere dag kunt waarmaken. Maar er is al veel gebeurd. Ik wilde een vaste leider die tussen het eerste elftal en het bestuur een buffer vormt voor alle zaken die buiten het technische vlak vallen. Die is er gekomen. Er was voor de selectie te weinig aanvulling. Als je die nodig hebt, mag het niet zo zijn dat je ie mand vanuit een recreatief elftal krijgt, met Mie respect voor degenen die zich beschikbaar hebben gesteld. Ik wil een elftal achter de selectie, waaruitje eventueel kunt putten. Dat nadert nu zijn voltooiing." "Maar de club heeft ook rekening te houden met de historie en andere le den. Het wil dus niet zeggen dat al je wensen verwezenlijkt worden. Ik wil de bijvoorbeeld vroeger gaan trainen op donderdag, omdat je daarna wel eens een gesprekje met een speler wilt aanknopen. Ik had goede argumen ten, het bestuur onderschreef die, maar het kon niet omdat de andere elftallen dan al trainen. Dan praat je over recreatieve elftallen die elkaar na afloop opzoeken. Dat betekent weer omzet en natuurlijk zijn dat za ken waar een bestuur rekening mee heeft te houden." Volgens Bajema kan WZ'49 de uit gestippelde lijn blijven volgen, ook wanneer hij vertrekt. "De visie en het beleid van een club zijn niet afhanke lijk van een trainer. Bij sollicitaties van trainers is het aan het bestuur om zijn beleid te verdedigen. In mijn ge val is de samenwerking prima. In de communicatie en het omgaan met mensen heb ik tot nu toe geen proble men. Ik sta midden in de spelers groep, ook al ben ik degene die ver antwoordelijk is en impopulaire maatregelen moet nemen." Bajema rekent op meer weerstand, maar zijn onbekendheid met de hoofdklasse veroorzaakt nog wel wat mist rondom een aantal zaken. Hij re kent op minimaal een periodekam pioenschap, het sokpaardje van veel trainers. "Ik zeg niet dat VVZ'49 het wordt, maar we hebben wel-kansen als de selectie compleet is. Puur cij fermatig gezien heb je een kans van één op drie. Ga er vanuit dat de kam pioen een periode pakt. Die gaat dan over naar de nummer twee en dan heb je nog twee periodes. Er zijn dus vier van de twaalf clubs die een prijs pakken." Zeki Kurt kan hem niet meer helpen. De middenvelder speelt dit seizoen voor Baarn. De eerder gememoreer de De Graaf is ook niet meer oproep baar voor de selectie. Daarentegen werd WZ'49 verblijd met de komst van onder anderen Gerard Becker. Ook van Soest kwam Bart Baars die daar in een lager elftal speelde. Ro- bert Joustra bedankte voor de eer bij Hees en kwam naar de Eemweg, ter wijl Bajema de jeugdspelers Roy Huisman en Gerben Korten bij de se lectie voegde. Een selectie die in dit stadium van het seizoen niet minder dan 31 spelers telt. Ze zijn hem allemaal even lief: "Het kampioenschap van vorig jaar mag je de hele selectie aanrekenen. Dat blijf ik zeggen." Selectie; Joep Akkerman, Frank Baars, Bart Baars (Soest), Ab- deihak Belarbi, Gerard Becker (Soest), Barry van den Berg, Ed win Brouwer, Mark Brouwer. Gnnther Bnxtorff, Niels van der Gtessen, Antonio van den Hen gel, Roy Huisman (jeugd), Ro- bert Joustra (Hees), Joop van Kooy» Gerben Korten (jeugd). Dik Lam sr., Dik Lam jr„ Bram van de Munt. Gert van de Munt, Peter van de Munt, Joost Over- duïn, Paul Rademaker, Wobbe Jan Reitsma, Peter de Ruiter, Gilbert Seefeld, Heiko Vetkamp, Hans Visscher, Cees-Jan de Vries, Willem de Vries, Barend Westerveld, Ton Wolfsen. Weg: Marcel de Graaf (WZ'49 3), Zeki Kurt (Baarn). Trainer: Sjirk Bajema. Hoofdklasse afdeling: CJW, Aïtius, Argon, Zeewolde, Vites- se, Vianen, Loosdrecht, VOP, SVM Boys, WZ'49, Musketiers, TOV. In alle opzichten is 1 kleurrijke sporter. 1 zig in en buiten het der meer een van d< ter voetballers van d jaar, heeft een p kaarten verzameld, dend achter de train ker en Ernst Brandei tervolgde met zijn Kramer ooit een scl die de boezemvrie Soest uit het veld ha Dat laatste was in de p» Rooy door Bijker na< werd gehaald. Het 'ak de scheidsrechter (die Rouwendaal werd 'g door de KNVB beloc schorsing van vier duel; van SEC maakte er ze den van. Bijker regelde nior met zijn selectie mi nen en van het een kwa "Toen had ik al een gr» dacht die bij het eerste hebben. Dat was gauw twee trainingen lag ik ir dereen nam me te gra: Rees was er een kei in o Iers te begeleiden, Tim het. Ik hoop dat ik er vai en dat nu ook kan doer Spelenderwijs brengt D rol bij SEC ter sprak» wordt niet alleen verte goed voetbalt. Van de verwacht iedereen dat h voorop gaat en de jonge j wijst. De Rooy is niet d» het stel, maar beseft dat I spelers is, die een onbe; dinggevende functie hel hoort me steeds. Zo be geweest. Dat weten ze veld worden er enkele uitgeschakeld. Daar kaï tegen doen, maar hoogu ten. Als je mij niet hoort, goed. Het hoort bij me. een potje knikkeren kui horen. Maar ik zeg niet al de dingen. Als een jong doet, vertel ik hem dat o» resseert me niet of de tc dat in de gaten hebben, a het maar hoort." Net als zes anderen pakt» geleden zijn biezen, het schiedenis inging als leegloop bij SEC. Niet ie het hem in dank af, zelf: kringen werden de w< gefronst, maar De Rooy al liet hij nog regelmatig zien bij de groen witten. jaar keken sommigen me Zelfs m'n vader keken z aan, terwijl hij gewoon bi kijken als ik ergens ander Daar moet ik niet meer denken. Maar daarna de maal weer leuk tegen me. langs geweest." Over de leegloop bij SEC veel woorden meer vuil m de teleurstelling over het gaande seizoen blijft in c ring gegrift als een tatoi huid. SEC had een 'werel» spelers als Luits Houke: Rees, Saban Aksit, Antek

Soester Courant | 1994 | | pagina 26