Midaanval knelpunt volleyballers Judith Lazonder voelt geen druk Buitenaanvalster na twee jaar eredivisie terug bij Stam/SoVoCo VOLLEYBAL "Ik ben één van de tien, we moeten het als team doen" WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA 7 Op haar tweeëntwintigste bedankte ze voor haar lidmaatschap bij Stam/SoVoCo en vertrok ze naar eredivisionist Zaanstad. Het was een logische stap van een goede volleybalster die op zoek is naar haar sportieve grenzen. Twee seizoenen later is ze terug bij de Soes- ter volleybalclub. Klinkt onlogisch. Of is er sprake van een mislukt avontuur? Nee, Judith Lazonder was het reizen beu. Ze kon elders aan de slag in de eredivisie, maar koos voor Stam/SoVoCo en hoopt met haar club in de toekomst haar rentree in de hoogste volley balklasse te vieren. "Misschien over een aantal jaren, nu ligt dat nog niet voor de hand." Er wordt veel verwacht van Judith Lazonder, door de vijfde, maar ook de zesde, zevende en achtste colonne. De buitenaanvalster moet de ploeg op sleeptouw nemen. Zij is de per- soonlijking van de 'over-mijn-lijk' mentaliteit. Zij is bestand tegen druk, een eigenschap waarover niet veel teamgenoten beschikken. Hedda Meijer schijnt niet gevoelig te zijn voor spanning, maar wie kan in dit stadium al zeggen hoe de andere nieuwkomer zich gaat profileren. Ire- ne Koelewijn laat zich door niets en niemand gek maken, is dan ook de meest constante speelster, maar heeft daar alleen zelf voordeel bij. Judith Lazonder moet de druk van de ketel halen, al beschouwt ze zich slechts als één van de tien. "De mensen moeten niet die druk op mij leggen en van mij verwachten dat ik het moet maken. Die druk voel ik zelf niet, maar ik merk wel dat de ver wachting er is. Daar heb ik bewust af stand van genomen, gelukkig maar", geeft ze ongemerkt aan dat ze tegen druk is bestand. "We moeten het toch als team doen. Ik ga me gewoon hon derd procent inzetten, meer kunnen ze niet van me verwachten. Misschien dat ik iets extra's breng. Dan hoop ik dat het effect heeft en dat iedereen beter gaat spelen." Ze laat haar hoofd vooralsnog niet op hol slaan en wekt de indruk tot in haar tenen gemotiveerd te zijn om een goed seizoen te spelen en te scoren met Stam/SoVoCo dat zich vorig sei zoen moeizaam handhaafde in de eerste divisie. "We zullen beter eindi gen. Thuis hebben we het publiek als zevende man, uit zullen we meer wedstrijden moeten winnen." Buiten de grenzen van Soest speelde Stam/SoVoCo vorig seizoen weinig klaar. Alleen van- de degradanten Longa'59 en DIO/O werd nipt ge wonnen. Juist op vreemde bodem kan Lazonder van uitzonderlijke waarde zijn. Drie seizoen geleden was ze al één van de besten en in de eredivisie is ze alleen maar beter ge worden. Dat geldt volgens haar ook voor de selectie van Stam/SoVoCo. Selectie: Erna Boonzaayer, Ma- rianne Goebertus, Petra Hen- drikse, Irene Koelewijn, Judith Lazonder, Hedda Meijer (Gemi- ni/EIst), Laura Oostrom (Stam/ SoVoCo 2), Esther van der Spek, Paulien Visser, Monica van der Wal. Weg: Heieen Hilhorst (Verenig de Staten), Jolanda Sluys (ge stopt). Trainer/coach: Servaas Klute. Eerste divisie A: Formido Hoo- gezand/DAK, Piet Zoomers/ Dynamo, ATC, Amsterdam, Ar- ke/Poflux 2, Avero/OS 2, Van Calcar Lycurgus 2, Kuipers/ Zwolle, Zaanstad, Stam/SoVo- Co, Bosta/The Smash, Abcoude. "We hebben nu meer mogelijkheden met wisselen. Doordat we meer gaan trainen (vier keer per week-red.) zul len de speelsters een hoger niveau be reiken. Meer trainen betekent meer vastigheid. En als iedereen sterker wordt, krijg je meer concurrentie. Dus gaan de mensen nog meer doen om te mogen spelen." Hoewel trainer/coach Servaas Klute nog geen uitspraken heeft gedaan over de basisopstelling, lijkt de plaats van Lazonder reeds ingeruimd. Haar eigen visie: "Je weet niet hoe anderen zich ontwikkelen en misschien ga ik zelf wel slecht spelen. Ik denk daar echt niet ,te lichtzinnig over. Ook al weet je dat je misschien beter bent dan iemand anders, je kunt altijd nog veel leren. Dat moet ook. De sprong kracht kan altijd beter, al is die op zich niet slecht. Mijn service is nog niet constant en ik moet beter blok keren. Omdat ik niet zo lang ben, kan ik niet gokken. Want ik kan niet cor rigeren met mijn armen. Ik moet dus goed kijken wat de aanvalster gaat doen. Wat dat betreft zou ik best vijf centimeter langer willen zijn', zegt de 1.75 meter lange volleybalster over zich zelf. Ze heeft een beroerd jaar achter de rug met Zaanstad. De club had geen sponsor meer en won niet meer dan twee magere setjes in achttien wed strijden. "Tot de tien konden we meekomen, zodra de vijftien in zicht kwam, was het afgelopen. Soms wer den we in drie kwartier weggeslagen. Ik zat weieens te balen als ik weer in de auto naar Zaanstad reed, maar dan moet je je zelf moed in praten. Ik wilde halverwege het seizoen wel weg, maar als je eenmaal ergens aan begonnen bent, moetje het afmaken. Je kunt het team niet in de steek laten en dan ga je meer voor jezelf spelen. Als team lukte het niet. Er was een meisje dat op de trainingen kon 'kil len', in de wedstrijden niet. Dat is druk, daar moet je mee kunnen om gaan. Tot nu toe kan ik dat redelijk goed. Het zijn ook leerzame jaren ge weest. De laatste twee jaren hebben niet slecht op me ingewerkt." Mentaal nog sterker is Lazonder weer neergestreken op het vertrouw de nest in Soest. Over een nieuw" avontuur in de eredivisie zal ze heel goed moeten nadenken. Het liefst duikt ze er met Stam/SoVoCo in. De clubleiding neemt sinds vorig jaar weer het woord eredivisie in de mond, al is een tijdschema nooit dui delijk geworden. Lazonder: "Zoals de ontwikkelingen nu zijn, kun je spreken van een stap in de goede richting. Om in de eredivi sie te willen spelen, moeten in ieder geval de kleding en het schoeisel goed geregeld zijn. En je moet iets te bie den hebben om het voor speelsters aantrekkelijk te maken om te komen. Natuurlijk moet je ook je eigen kweek in de gaten houden. Je kunt niet alleen met vreemden spelen, er moeten altijd mensen uitje eigen ver eniging bij zijn. Daarom moeten ze nu de jeugd er al bij betrekken. Laat ze maar meetrainen en er aan ruiken. Dat deden ze bij Zaanstad ook." Zaanstad is dit jaar tegenstander van Stam/SoVoCo. "Ik denk dat dat heel raar zal zijn. Ik ken ze allemaal en zal heel erg gemotiveerd zijn om te win nen. Maar dat ben ik altijd. Ik denk dat Zaanstad zeer sterk is. Het ver schil tussen de eredivisie en de eerste divisie is erg groot." Lazonder acht het niet uitgesloten, dat ze makkelijker zal scoren, omdat ze zelf op een-lager niveau gaat spe len. Of ze vatbaar is voor het risico dat ze daardoor zelf ook achteruit gaat, weet ze niet. Gezien haar wed- Of ze het wil of niet, van Judith Lazonder wordt dit seizoen veel verwacht. Met twee jaar eredivisie-ervaring in haar bagage moet zij voor Stam/So VoCo de beslissende tik uitdelen. Ook wordt gehoopt dat zij, met name in vreemde sporthallen, haar ploeggenoten over de drempel kan trekken. strijdmentaliteit lijkt dat onwaar schijnlijk. Bovendien voelt ze zich vanaf het eerste moment weer thuis bij Stam/SoVoCo. "Ik heb het naar mijn zin. Je kent iedereen en dan val je makkelijk in de groep. Ik heb in ie der geval positieve reacties gekre gen." Over één punt zal Bram Muijs de komende weken veelvuldig na denken. De midaanval van Stam/SoVoCo is onderbezet, omdat Bas Hulshof niet alleen zijn woning, maar ook zijn club in Soest verliet. Muijs, de nieuwe trainer van Stam/SoVoYo is niet verontrust, maar vindt het ont zettend jammer dat Hulshof er niet meer bij is. "Hulshof vind ik vreselijk goed. Je ziet het meteen aan hem en hij heeft natuurlijk niet voor niets in de eerste divisie gespeeld", zegt de Wouden berger die interim-trainer Ad van Brummelen sr. en coach Frank Bre- dius heeft opgevolgd. Op het niveau van de promotieklasse moet het vertrek van Hulshof worden opgevangen. Jan Visser kan op die plek spelen, maar hij volleybalt dit jaar in het tweede. "De midaanval is heel belangrijk en kan beslissend zijn", geeft Muijs de ernst van de situatie aan. Hij heeft met zeven spelers evenwel niet zoveel ijzers in het vuur. "Ik hoop dat San- der Bosker bijtrekt. Hij kan het wel, maar hij is nog jong", denkt Muiis hardop over het nieuwe gezicht in de selectie. Een andere optie is Ad van Brummelen jr. "Desnoods moet ik het oplossen via een switch. Ad zou het zeker kunnen. Hij wil het liever niet, maar als het appeleert aan het teambelang, wil ik daar toch een bal letje over opgooien. Het is niet ge zegd dat ik tot die keuze overga. Het gaat er vooral om dat we een uitgeba lanceerd team hebben. Als je Ad van buiten weghaalt, mis je hem daar. Ik ga daarom ook kijken wat er in het tweede speelt. Er moet minimaal één speler bijkomen." Ali Moghadassian en Roel Rich- mond uit het tweede volgen voorlo pig de oefeningen van Muijs die ver der geen problemen ziet. Er moet hier en daar nog wel hard aan worden gewerkt, zoals de passing, maar hij ziet het niet somber in. "Ik heb bepaalde ideëen over sommi ge spelers. Ik moet kijken of dat lukt. Maar als ik kijk naar het niveau van vorig jaar hebben we een groep die zeker in de top moet kunnen mee draaien. De meeste teams ken ik wel. Eigenlijk is dit niveau te laag voor een plaats als Soest. Maar ik heb gezien dat daar wat aan wordt gedaan. Die indruk heb ik ook na gesprekken met het bestuur en de technische commis- Muijs spreekt de wens uit dat Stam/ SoVoCo met de heren hoger komt te spelen. Om zich voor dat doel hon derd procent in te kunnen zetten, legt hij volgende maand de voorzittersha mer neer van volleybalclub Wouden berg. "Anders krijg je misschien een verstrengeling van belangen en dat wil ik voorkomen." De nieuwe trainer/coach kan het beste worden omschreven als een volleybaldier. Hij speelde met Voll- kei ooit in de hoofdklasse, de voorlo per van de eerste divisie en herinnert zichzelf als een allround-buitenaan valler. "Ik kan ze voordoen hoe het moet, dat is heel belangrijk. Volley bal is mijn lust en mijn leven. Ik hoef het niet voor het geld te doen, want ik heb een schitterende baan." Het herenteam van Stam/SoVoCo staat niet bekend als de meest 'ge bruiksvriendelijke' groep. Muijs stoort zich er niet aan: "Er waren mensen binnen de regio die zeiden: waar begin je aan. Ik weet waar ik aan begin en zie het niet als een probleem. Zestien jaar geleden heb ik Olympia getraind, dat was ook geen makkelij ke groep. Als er wat dreigt te gebeu ren, zal ik een babbeltje niet uit de weg gaan. Dat hoort er ook bij. Ik ben als speler altijd karaktervol geweest, als trainer ook. Ik leef heel erg mee en probeer het zo reëel mogelijk te bena deren. Dat verwacht ik ook van de spelers." Selectie: Ad van Brnmnielen jr., John van Brummelen, Arno van Ekelen, Ron Goethals, Oscar van Leeuwen, Sander Rasker (jeugd), Coen Werkhoven. Weg: Bas Hulshof (gestopt), Jan Visser (Stam/SoVoCo 2). Trainer/coach: Bram Muijs. Promotieklasse: Alstavo, ESV, Harderwijk 2, Huizen 2, SDS, SSS 5, Zeewolde, Voilkei 3, Stam/ SoVoCo, Renswouw, NVC 2, Woudenberg.

Soester Courant | 1994 | | pagina 29