ïgor Smink: Studie komt ij talent oor sport Vaker winnen dan verliezen uitgangspunt basketbaldames BASKETBAL "Als je dertig bent, moet je toch een baan zoeken" ^St rater fiuizer1 Huizen en verKOpen^ Kopen en/ Strater - n 0f! WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA 9 Als Igor Smink bij de vrije worplijn gaat staan, kun je er vrijwel van overtuigd zijn, dat hij de bal met precisie door de ring mikt. Het netje zal zo goed als zeker een 'zoevend' geluid maken en de scheids rechter kan het in basketbalkringen be kende vingerbeweginkje maken ten teken dat de schotpoging is geslaagd. Igor Smink is iemand die rekening houdt met de werkverschaffing voor de jury, want in de acht jaar dat hij basketbalt, scoorde hij aan de lopende band. Igor Smink is een talent, dat werd al in een vroeg stadium onderkend door zijn trai ners. Hij speelt slim, al noemt hij dat zelf 'berekenend spelen'. Hij is goed, al zal je dat niet uit zijn mond horen. En hij had al lang bij een andere club moeten en kun nen spelen. Maar bij de senioren zal hij waarschijnlijk nooit op een hoog niveau in actie komen. Reeds op jonge leeftijd heeft hij bewust gekozen voor zijn studie. Zijn grootste hobby basketbal komt op de tweede plaats. Het tekent de vastbesloten heid van de jonge Soester die ook dit sei zoen zowel in het junioren- als het eerste herenteam uitkomt. Een geluk voor The Red Stars, dat elk jaar talenten uit de ei gen basketbalschool ziet uitwijken naar de grote steden. |Op een hoger niveau basket lallen, lijkt me wel leuk, maar lan moet ik mijn studie opge ien", zegt Smink, twee dagen na |en tentamen. De toekomstige ngenieur ("Dat klinkt zo uit de fcoogte") studeert technische be- prijfskunde en spendeert tegen woordig alleen het weekeinde &an basketbal. 3p vrijdag komt hij naar Soest, traint Baar met de junioren en de heren en gaat vervolgens op pad voor zo'n [twee wedstrijden per weekeinde. Al pal hij achter zijn doordeweekse wo- Jning in Eindhoven ook wel wat uur- Itjes op zijn eigen basket oefenen, l' AIs ik daar bij een club zou gaan Wspelen, moet ik vaker trainen, heb ik fnergens meer tijd voor en kom ik in |het weekeinde niet meer thuis. Ik denk dat het in Nederland geen zin heeft op hoog niveau te spelen. In Amerika combineren ze studie en sport voor je, hier houdt de school geen rekening met je. Het lijkt me ook niet leuk genoeg om hier als pro fessional te spelen. Ik vind het dat niet waard. Als je dertig bent, moetje toch een baan zoeken. Daarom stoor t me er niet aan, dat ik lager speel. )at is gewoon een keuze. Op het NO was basketbal het belangrijk- 1ste. Als je zelf een studie hebt geko- Izen, moet je daar achter staan. Ge- llukkig vind ik de studie interessant." Met de junioren van Red Stars speelt Smink wèl in de vaderlandse top. 1 Eind vorig seizoen werd hem ge vraagd of hij vast in het eerste heren- team wilde komen. Smink wees dat verzoek van de hand: "De competitie van de junioren is spannender en vooral sneller. Hoe sneller, hoe leu ker. Ik vind het schitterend om een zone-press of een floating-zone te spelen. Als je dat goed speelt, gaat het zeer snel. Als je het fout doet ook, maar dan gaat het de verkeerde kant op." I In overleg met herencoach Hans de I Bruin en juniorentrainer Rinus Valk I geeft Smink de senioren wel voor- I rang, tenzij de belangen van de junio- I ren zwaarder wegen. Maar het cöm- I petitieprogramma is gunstig uitgeval- I len voor Smink. In principe hoeft hij I maar drie van de 48 duels te mis- I sen. Hij heeft geen enkele moeite met I die overvolle agenda. "Het liefst 1 speel ik twee keer veertig minuten. Makelaardij o.g I Soesterbergsestraat 79, Soest. 02155-1615 Het is ontspanning en dat heb je no dig." Het verwondert menigeen dat Smink nooit de nationale jeugdselectie haal de. Eens te meer blijkt daarbij dat Smink een uitgesproken mening heeft en zelf bepaalt welke wegen hij bewandelt. Hij bewijst daarmee over de eigenschappen van een topsporter te beschikken, al zal hij het nooit wor den. "Het is nooit wat geworden, me de door me zelf. De organisatie en het selectiesysteem van de bond zijn slecht. Bij de aspiranten lieten ze tachtig man een partijtje spelen. Af en toe keken ze en als ze iemand za gen scoren, werd die speler geselec teerd. In Nederland hebben ze het liefst lange mensen, het maakt niet uit of ze een bal kunnen vasthouden. Er zitten natuurlijk ook goede basket ballers in de selecties, maar ze doen er zo weinig mee. Daarom heb ik de se lectiewedstrijden maar laten zitten." Sminks woorden werden nog geen anderhalf jaar geleden in de praktijk bevestigd, toen de nationale junio renselectie een oefenpotje tegen Red Stars afwerkte. Smink, en hij was niet de enige van Red Stars, troefde bij die gelegenheid menig tegenstander af. Meer waarde hecht hij aan het feit dat hij het bij de Soester club naar zijn zin heeft. "Red Stars is vooral een gezel lige vereniging. Ik denk dat ze bij de jeugdteams goed bezig zijn, ze spelen allemaal vrij hoog. Het is jammer dat er veel spelers weggaan. Om spelers te betalen, daar is geen geld voor. Ik weet niet of dat wel zo goed zou zijn. Daarom moet je eerst een paar keer promoveren, als je de jongens wilt houden. De spelers weten dat het mogelijk is, maar dit jaar nog niet, denk ik. We hebben een jonge ploeg, we moeten dit seizoen eerst kijken hoe het gaat." Igor Smink is zowel links- als rechts- handig, nog een voorsprong die hij heeft ten opzichte van de meeste bas ketballers. "Ik maak daar geen be wust gebruik van in wedstrijden, het is meer een automatisme", aldus de student die ondanks zijn bescheiden Selectie: Arne Balvers, Dave Batis, Frans van den Berg (jeugd), Manfred Dikkers (terug) Onno Foekens (jeugd), Berend Kerk- hoff, Willem Kerkhoff, Bob Koot- er, Marco van Maanen, John McCfain (nieuw), Igor Smink. Weg: Jan van Maanen (Red Stars 2), Dick van der Hammen (Red Stars 2), Marlijn Scheele (studie), Tim van den Deijssel (gebles seerd). Trainer/coach: Hans de Bruin. Tweede klasse rayon: Niels Sten- sen 2, Crackerjacks, The Red Stars, BC Shooters, Oegstgeest, Baros, Juventus, DBV Rowic, Hurricanes, Waddinxveen Flyers, BS Leiden, Green Eagles. lengte van 1.90 meter uitstekend uit de voeten kan in de bucket. "Mis schien ga ik dit jaar wat meer naar buiten spelen om mijn vaardigheden als forward te ontwikkelen. Maar als ik wil, mag ik ook naar binnen." Ongetwijfeld zal Smink, in normale doen, veel speelminuten krijgen toe bedeeld van De Bruin. Hij is niet al leen goed, maar ook slim. "Ik noem dat berekenend of lui. In de verdedi ging ben ik misschien te afwachtend. Mijn speler mag wel de bal krijgen, maar er daarna niets meer mee doen. Laat hem eerst maar eens zien wat hij met de bal kan. Als hij over me heen schiet, probeer ik er dichter op te zit ten. Na een wedstrijd wordt me wel eens verteld, dat ik veertig punten had moeten maken. Dan heb ik er misschien twintig gemaakt en winnen we minder dik. Maar ik vind dat de man die het meeste vrij staat het punt moet scoren, dus geef ik de bal in die situaties af." Het boeit Smink niet hoeveel punten hij scoort of wat zijn schotpercentage is. Statistieken zeggen hem niets. "Het gaat erom dat je wint." Hoewel Igor Smink het regelmatig hogerop zoekt, doet hij allesbehalve uit de hoogte. Het talent heeft ze bo venin dan ook op een rijtje. Na twee achtereenvolgende tweede plaatsen als eindresul taat kreeg het damesteam van The Red Stars waar het recht op had. De promotie naar de eerste klasse van de kern Utrecht moet garant staan voor meer interes sante duels, waarbij de basket- balsters vaker met de tong de vloer zullen moeten dweilen. In de poort naar de landelijke regio nen is geduchtere tegenstand te ver wachten dan in de afgelopen seizoe nen, waarin het merendeel van de duels voorspelbare winst opleverde. Op voorhand kan dat alleen maar een positieve uitwerking hebben op het team dat zich vorig seizoen te vaak aanpaste aan het belabberde niveau van enkele klassegenoten, waardoor het beoogde concept niet altijd uit de verf kwam. Snelheid zal nog zwaarder gaan we gen, omdat ook in de eerste klasse de meeste ploegen zich bedienen met een saaie, maar tevens taaie zone verdediging. De dames moeten daar om in de defensie een beslissing for ceren en via snelle uitvallen gaatjes boren. Hoewel veel trainingsarbeid werd ge stoken in het schot, staat de strategie van de middellange afstandsraketten nog steeds niet garant voor structu reel succes. Derhalve zit er niets an ders op dan te demarreren, zodra de bal heroverd is. Gelet op het feit dat de speelsters in de eerste klasse ge middeld technisch verder gevorderd zijn dan die in de tweede klasse zal er meer tijd worden gestoken in de per soonlijke verdediging teneinde het balverlies zo vlot mogelijk op te hef fen. Daarnaast vergt de 'man-to- Selectie: Desiree van den Breuï, Claudia van Drie, Antoinette van Eeten (bankspeelster), Yvonne Hurenkamp, Leontine Jansen, Nancy de Kruyf, Geraldine Mei- gert, Petra Reiffers, Sandra Ver- koyen (Prisma College) Christel Wessels. Weg: Patricia Jasperse (gestopt). Trainer/coach: Johan van Beek. Eerste klasse A kern: Cangeroes 3, Crackerjacks, Dunckers 2, Ar gon, Argon 2, New Stars, SBU 2, BC Shooters 2, BulPs, The Red Stars, Eem'78, Prisma College 3, Bourgondië, Blue Herons. man', die Red Stars als één van de weinige hanteert, conditie en concen tratie. Het uithoudingsvermogen is nog nooit een probleem geweest voor The Red Stars, maar om veertig mi nuten lang bij de les te blijven is een kunst die de speelsters nog niet ver staan. Daar komt nog een achilleshiel bij: Als de Soesters onder druk wor den gezet, kunnen ze moeilijk uit de voeten. Kortom, er is veel werk aan de winkel voor de basketbalsters. Maar dat be tekent allerminst dat de ploeg zich als een schuchtere debutant gaat gedra gen. De verwachting is niet dat Red Stars tot in de eindfase van de compe titie een toonaangevende rol speelt, maar 'angstvallig handhaven' is iets wat Red Stars verafschuwt. Meer wedstrijden winnen dan verliezen is dan ook het uitgangspunt van de pro movendus die topscoorster Patricia Jasperse in verband met gezinsuit breiding zag vertrekken, maar Sand ra Verkoyen van Prisma College daarvoor terug kreeg. Met die club speelde Verkoyen, die op dezelfde positie als Jasperse tot haar recht komt, twee seizoenen in de eerste di visie. Daarvoor was ze al jarenlang actief voor Red Stars.

Soester Courant | 1994 | | pagina 31