Arjan Roest heeft goede hoop op herstel Smeeing/BDC kent geen mutaties bij damesteam "Het ontbrak aan de bereidheid om voor elkaar een stapje extra te zetten HANDBAL "Aan ervaring hebben we moeten inleveren, maar we hebben jonge benen gekregen" WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1994 SOESTER COURANT/SPORTBIJLAGE PAGINA 11 Eigenlijk ging alles fout wat er maar zo'n beetje fout kon gaan bij Smeeing/BDC. De moeilijk heden kondigden zich het seizoen daarvoor al aan, toen de club zich via een aantal beslis singswedstrijden ternauwernood handhaafde. Maar met Paul .van den Deijssel als de nieuwe trainer/coach zouden de handballers zich reha biliteren. Niets was minder waar. Gebrek aan inzet, gemakzucht en een aftakelend zelfver trouwen konden niet meer worden gecompen seerd met het surplus aan techniek. Smeeing/BDC, nog niet zo. lang geleden één van de toppers in de eerste divisie, viel keihard op haar gezicht. En dus gebeurde waar nie mand rekening mee had gehouden: Smee ing/BDC degradeerde, evenals in 1987, naar de tweede divisie. Arjan Roest, al tien jaar het boegbeeld van het team, aanvoerder, topscorer en BDC-er in hart en nieren, maakte het van zeer dichtbij mee. Ook hij, geeft hij toe, had zijn twijfels. Maar de ontgoocheling en de kater hebben plaatsgemaakt voor goede hoop. Als iedereen doet wat hij heeft beloofd, acht hij een plaats in de top drie niet onmogelijk. Eind jaren tachtig realiseerde Smeeing/BDC in twee seizoenen de rentree op het één-na-hoogste ni veau. Zover wil de 29-jarige opbouwer in dit stadium nog niet gaan. "Kampioen worden is moeilijker dan degraderen. Ik denk dat je pas halverwege kunt zeggen of een snelle terugkeer naar de eerste divisie tot de mogelijkheden be hoort", meent de handballer, zoon van de nu al legendarische Annie Roest. Vanaf zijn tweeëntwintigste werd het voor Arjan Roest een gewoonte om elk seizoen meer dan honderd doelpunten te ma ken. Ongeveer vijftig procent van zijn inbreng kwam tot stand van de zeven meterlijn en vaak mikte hij de bal vanuit de tweede lijn met precisie in de touwen. Eén keer werd hij zelfs tweede in de eerste divisie. Roest scoorde meer dan 140 maal, maar Rob Groener van Swijft/Arnhem passeerde hem op de valreep met 25 treffers in de laatste twee duels. Zes jaar lang was een gemiddelde van vijf, zes doelpun ten de 'normaalste zaak van de we reld'. "Alleen afgelopen jaar heb ik I* verzaakt," verontschuldigt de broer van teamgenoot Michel het feit dat hij net onder de zeventig doelpunten bleef steken. Daarmee is de malaise, waarin Smeeing/BDC verkeerde, ook in de statistieken van Roest terug te vin den. Na enige missers werd Guus Tourné belast met de strafworpen, hetgeen de produktie van de captain ook al niet ten goede kwam. Maar waar Roest voorheen boven alles en r iedereen uit toornde en een gat tussen de palen vond, daar vloog de bal in het laatste jaar regelmatig tegen de muren van Beukendal en andere hal len en werd hij meer dan eens ge blokt. Roest kon zijn niveau van an derejaren niet evenaren en dat terwijl Van den Deijssel vooraf hoge ver wachtingen van zijn voorman had. "Dat gevoel had ik zelf ook. In de voorbereiding ging het goed. Alles draaide en marcheerde uitstekend. Iedereen liep over van zelfvertrou wen. Maar toen de competitie begon, was het alsof er iets knakte in het team. De jongens kunnen met elkaar opschieten, maar in het veld moet de bereidheid zijn om voor elkaar een extra stapje te zetten. Daar ontbrak het aan. Er werd met scheve ogen naar elkaar gekeken. De rechter kant mopperde dat de linker kant de bal len doorliet en omgekeerd. Maar je kunt niet één zondebok aanwijzen, iedereen was schuldig," aldus Roest die de hand ook in eigen boezem steekt: "Als je alles hebt gegeven en gedaan, heb je twee dagen pijn in je poten. Dat heb ik vorig seizoen niet altijd gehad." Niemand trok Smeeing/BDC er bo venuit, al probeerde Roest het wel. Het zou zijn spel niet ten goede ko men. "Er werd, denk ik, van mij ver wacht dat ik de boel zou trekken. Ik denk dat ik toen te veel heb gefor ceerd. En dan ga je te snel schieten en gekke dingen doen. Natuurlijk ken nen de tegenstanders je beter en krijg je meer aandacht, maar je gaat ook teveel denken. Als ik tien keer schoot, ging 'ie er zeven keer in, op eens lukte dat niet meer. Dan ga je je afvragen waarom niet. Paul zei ook dat ik er teveel bij nadacht. Daarom was er geen sprake meer van natuur lijk springen en afdrukken. Ik ging me afvragen of ik wel moest schieten en dan gaf ik de bal af, waardoor ik an dere mensen in moeilijkheden bracht. Ik was op een gegeven mo ment teveel met mezelf bezig om me met anderen te bemoeien. Pas als je zelf lekker draait, kun je op anderen gaan letten. Als het met je zelf niet loopt, heb je ook het recht niet om wat tegen anderen te zeggen." Roest heeft het gevoel dat hij weer op de juiste koers zit, hoopt van ganser harte dat dat ook voor zijn medespe lers geldt, maar beseft dat het zelfver trouwen pas in de competitie kan worden opgevijzeld. Voor een spoe dig herstel is inzet een vereiste, het geen er vorig seizoen niet in zat. Ge looft Roest in een ommekeer? Zowel op het buitenveld als in de zaal acteren de dames van Smeeing/BDC dit seizoen in de eerste klasse van de afdeling. Volgende week maken ze hun officiële opwachting op de Hen- riëtte Blaekweg, waar momen teel de laatste hand wordt gelegd aan het nieuwe clubhuis. Niets veranderde er in de selectie en de technische leiding. Hans Schwartz heeft dezelfde speelsters tot zijn be schikking. Dat houdt in dat hij nog steeds een jonge spelersgroep heeft. Een ploeg die vorig seizoen in de zaal als derde eindigde. Gezien de kloof met de toenmalige kampioen mag niet worden verondersteld dat de handbalsters aanspraak zullen ma ken op een plaats naar de derde divi sie, iets waarin het tweede herenteam na veel omwegen overigens wel slaagde. Gewoontegetrouw beginnen de da mes van Smeeing/BDC aan de veld- competitie. In het najaar schakelen ze over naar de reeks zaalwedstrijden, waarna het buitenseizoen in het voor jaar van 1995 wordt hervat. Selectie: Saskta van Assen, Sand ra Bargebos, Reni Brouwer, Ka rin Dorrestein, llona van der Grift, Marian Grinsven, Martine van de Linden, Cherida Lonz, Annemieke de Ruygt, Marja Sta vast, Mariska Tolboom, Petra Voskuilen, Judith Wiegers. Trainer/coach: Hans Schwartz. Eerste klasse afdeling: ASC, ASV, Iimvio, Smeeing/BDC, Van t Riet/HVN Attffia, ODSV 2, Voiee. "Ik heb goede hoop, het zal moeten blijken. In de tweede divisie moeten de meeste ploegen het hebben van werken, werken en werken. Tegen dat soort ploegen hadden wij het in de eerste divisie juist het moeilijkst. Als wij dezelfde honderd procent inzet hebben, geeft onze techniek de door slag. Maar dan moet het complete team die inzet tonen. Het steekt nog steeds dat we zijn gedegradeerd, om dat het onnodig was. We hebben door eigen schuld negen, tien punten laten liggen. Daar kan de ploeg van leren, maar onderschatting is de grootste tegenstander als jongens gaan denken: de tweede divisie, dat fiksen we wel even." Smeeing/BDC verloor Cleem Die- mers die een stapje terug doet naar het tweede. Voor hem in de plaats is de linkshandige Roland van den Til- laar van Tachos gekomen, het vertrek van Hans Kolmsschate en Arnold Vroege moet worden gecompen seerd met John van Gulik en Michel van der Horst die beiden van Fideli- tas kwamen. "Aan ervaring hebben we het nodige moeten inleveren. Wat dat betreft zijn we verzwakt, maar we hebben jongere benen gekregen, die misschien wat meer kunnen dragen en hongeriger zijn." Dat zal ook nodig zijn, want in de ver dediging zal er met een aangepaste dekking worden gespeeld. "Als ie mand was gepasseerd, was er meteen ruimte, omdat iedereen teveel op zijn eigen man lette. Nu gaan we compac ter spelen, de cirkelloper zal meer worden overgegeven en we moeten de korte combinaties door het mid den voorkomen. Dat betekent steeds aanpakken en bijsluiten. Als er toch iemand wordt vrijgespeeld, mag dat alleen in de hoeken. Als de verdedi ging gesloten blijft, kun je ook eerder een break-out spelen." Nogmaals wijst Roest op de voor waarde voor een succesvolle uitvoe ring: inzet. Aan hem zal het niet lig gen. Hij staat bekend om zijn voor beeldige instelling en wil weer meer dan honderd doelpunten achter zijn Arjan Roest is gebrand op een goed seizoen. naam krijgen. De handballer, die in tien seizoenen drie wedstrijden miste, heeft daar in de tweede divisie slechts achttien duels voor. Zijn record ligt op twaalf doelpunten in één wedstrijd en het kwam zeer weinig voor, dat hij niet scoorde. "Het geeft nog steeds voldoening. Je moet tenslotte winnen door doelpunten te maken. Maar als ik niet scoor, maar wel acht, negen keer iemand anders vrij speel, dan ben ik niet boos op mezelf en voel ik me toch lekker. Ook dan heb je je ver dienstelijk gemaakt." Voor de toekomst is Smeeing/BDC voorlopig nog énkele jaren aangewe zen op de toestroom van spelers. Handballers die elders zijn begonnen en bij de Soester club een hoger ni veau willen bereiken. "Er zit een enorm gat achter de senioren", er kent Roest. Het niveauverschil met het tweede team is nog te groot en de jongens junioren zijn pas veertien jaar. "Dan ben je minstens vier, vijf jaar verder, voordat die jongens zo ver zijn, dat er één of twee doorstro men." Jongens als Guus Tourné, Charles* van Zetten, Michel Roest en Wim Steenbakkers zijn de laatste voor beelden van jeugdspelers die door stroomden. De jongste afdeling van Smeeing/BDC was de laatste jaren evenwel mager bezet, hetgeen zich binnen korte tijd zou kunnen gaan wreken bij de senioren. Roest: "Ze zijn de afgelopen twee jaar met de jeugd een andere weg ingeslagen. Ze zijn er nu nadrukkelijker mee bezig. Er is toeloop geweest, maar voor de aanvulling van de senioren is meer tijd nodig. Michel, Charles en dat soort jongens kunnen nog wel een poosje mee. Die zijn nog niet versle ten. Ze spelen ook al vanaf hun zesde bij BDCen er zal wel iets heel bijzon ders moeten gebeuren, voordat ze weggaan. Guus en Wim hebben een hoge opleiding. Je weet niet waar ze straks terechtkomen, in de buurt of ver weg van Soest. Maar normaal ge sproken zullen ze niet zo snel opstap pen. Zelf moet ik ook nog vier, vijf, zes jaar mee. Al moet je de boel dan wel heel en gezond houden natuur lijk." Selectie: Patrick van Gardingen, John van Gulik (Fidelitas), An- dré van de Hoef, Michel van der Horst (Fidelitas), Beiton Kemp, Arjan Roest, Michel Roest, Den nis de Rijk, Wim Steenbakkers, - Peter Stoeienga, Roland van den killaar (Tachos/Waalwijk), Guus Tourné, Mark Vermaak, Charles van Zetten, Edwin Zoetelief. - Weg: Cleem Dieniers (Smee ing/BDC 2), Hans Kolmsschate (gestopt), Arnold Vroege (ge stopt). Trainer/coach Paul van den DeijsseL Tweede divisie Dï Van Riet HVN Attila, Laren, Trifty/ Aalsmeer 4, Saturnus, DSS, HMS/Aehilles, UHV/DSO, Votendam 2, Animo, Smee ing/BDC.

Soester Courant | 1994 | | pagina 33