Hkkh Danscentrum Gerla ppositie protesteert tegen 'dictaat' an College in kerntakenkwestie 225,- Bussysteem Soest wordt uitgebreid ACTUEEL! scliocimikcr 'Debat over kerntaken komt wel als keuzen aan de orde zijn' Infomarkt gezondheidszorg zaterdag in De Bundeling NSDAG 31 AUGUSTUS 1994 lankbordgroep mag nu zelf beslissen over openbaarheid SOESTER COURANT PAGINA 3 College houdt vast aan beslotenheid SCHOEMAKER technische dienst 'We praten misschien wel over 10 miljoen' r Inbrekers gefopt met kladpapierljes [jnróTfii ivToTr] Auto opengebroken Inbraak winkel op Zuidpromenade SOEST Vanaf maandag 5 september Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Wielrenbroeken niet veilig aan waslijn restaurant Van Den Brink it is weer een goed voorbeeld van eng, bekrompen, dorps, Soester ge- V" Zo omschreef Jan Visser, fractievoorzitter van GroenLinks-Pro- ssief Soest, maandagavond in de commissie ABZ het omstreden pro- durevoorstel voor de kerntakendiscussie, die het College achter geslo ten deuren wil laten plaatsvinden. In navolging van Gemeentebelangen en BAM fulmineerden ook Visser en zijn D66-collega Mieke Swinkels tegen het voorstel, dat door sommigen als een "dictaat" werd omschre ven maar de steun krijgt van de collegepartijen WD, CDA en PvdA, als- iede van GPV/SGP/RPF. Het felle debat leidde uiteindelijk tot de reed onderschreven opvatting dat de klankbordgroep (die de discussie [aat voeren) straks zélf maar moet uitmaken of en in hoeverre zij in open- u larheid wil vergaderen. ;ser opende het debat met dé mede ding dat hij het "van de gekke" vond .t Soest in beslotenheid gaat zitten na- piken over bezuinigingen van 4,5 mil terwij 1 Amersfoort dat in alle •enbaarheid doet en maar liefst 20 liljoen moet inleveren! De verwijzing haar de Welzorg-discussie, die zich nvankelijk ook in beslotenheid heeft ltrokken, overtuigde hem niet. "Daar ben ik achteraf ook niet zo gelukkig mee," aldus Visser, "want dan hadden we de onrust over de Kunstuitleen waarschijnlijk wel kunnen voorko men." lij bestreed het standpunt van B. en W. iet citaten uit hun eigen begroting, o.a. |e mooie woorden over de voortduren de noodzaak van legitimatie tegenover de burgers. "Maar met al die besloten heid zal het publiek straks zeggen dat $lles al beslist en besloten is. Het gevaar js dan dat de inspraak geen zin meer heeft, óf dat alle partijen uit angst voor Stemmenverlies omdraaien als een blad aan een boom..." Visser stelde voor dat de vijf niet-colle- ge-fracties een "parallelle" discussie zouden voeren, maar dan wel in alle openbaarheid, met ambtelijke steun en onder zijn leiding. De aanwijzing van Meilof als voorzitter van de klankbord groep omschreef hij - met alle respect èn hoogachting voor het GPV-raadslid - als een "dictaat". "Dat is niet van deze tijd; u draait de klok minstens vijfjaar terug," aldus Visser. Bert Krijger (WD) had Visser enigs zins tuk door erop te wijzen dat hijzelf (toen ook een eenmansfractie vor- Jnend) in 1981 voorzitter was geweest van de groep raadsleden die nadacht over de bezuinigingen. "Nou, tussen '81 en '94 heb ik veel geleerd," ant woordde Visser. "Ik ga vooruit in m'n denken..." Regententijd Ook Rob Joustra (BAM) verweet het College dat het de raad als "een stel on mondige kinderen" betuttelde. Het kwam hem voor dat de regententijd was weergekeerd en hij had geen begrip voor de gewenste beslotenheid. "Ik word niet zenuwachtig als de zaal vol zit." Ook Mieke Swinkels (D66) vroeg zich af waar het College nu eigenlijk bang voor was. Ze signaleerde dat er de laatste tijd veel meer stukken niet open baar worden gemaakt, terwijl ze toch van belang zijn voor de burgers. Hans van Wuijckhuijse (GGS) liet we ten dat hij met stomheid was geslagen door de antwoordbrief van het College. Volgens hem moet de klankbordgroep duidelijk feeling houden met wat er on der de burgers leeft, en dat kan niet in beslotenheid. "Dan hoeven we geen halfjaar lang dingen voor te gaan koken waarvan we later ontdekken dat de be volking er toch niet achter staat." Over het beoogd voorzitterschap van Wiebe Meilof zei hij dat het College dat eerst wel eens netjes aan de raad had kunnen vragen. Meilof zelf stelde vast dat de kerntaken discussies in diverse andere gemeenten al gestrand was "door politieke angst". Wat hemzelf betrof offerde hij zijn voorzitterschap weer met genoegen op, als er maar goede regels werden afge sproken, "zodat we ons niet al tijdens de eerste vergadering in het vage op elkaar gaan storten". Openbaarheid was vol gens hem een moeilijk punt. "Je moet ook dingen durven zeggen waar je poli tiek nog niet zeker van bent, maar als al les in de krant staat kan het een hoop onrust geven, terwijl later misschien blijkt dat het praktisch niet kan." Hij stelde voor om één op de vier a vijf klankbordgroepbijeenkomsten open baar te maken, "een soort concluderen de vergadering". De molen in Bert Krijger (WD) stelde zich achter het Collegevoorstel. "De ambtelijke voorbereiding voor gewone raadsbe sluiten is nooit openbaar. De klank bordgroep moet ook met voorstellen aan de raad komen." Volgens hem kon er geen sprake zijn van politiek besluit vorming in de klankbordgroep. "Er gaan alleen voorstellen en suggesties de molen in en ze komen er weer uit." Volgens Jan Pieter Lokker (CDA) kon den de bijeenkomsten niet openbaar zijn omdat ze per definitie over perso nen zullen gaan. Van een "dictaat" wil de hij niet weten en hij vond ook dat de kwestie niet zo opgeblazen moest wor den. "Het CDA wil een informele ge- dachtenwisseling; wij pretenderen geen voldragen standpunten en luisteren graag naar anderen. En we willen zon der onrust te hebben gezaaid kunnen terugkomen op onze standpunten." Volgens Lokker maakte de oppositie zich schuldig aan "populistische fraze- rij". Kees Boerkoel (PvdA) was het ook met het College eens. "Het gaat niet alleen om de bezuinigingen, maar er komen zaken aan de orde waarmee altijd het belang van personen verweven is." Hij roemde Meilof om zijn relativerend vermogen en hoopte dat deze alsnog zou willen blijven als voorzitter van de discussiegroep. Interne discussie Ook burgemeester De Widt sloot de eerste ronde af met de constatering dat het inderdaad niet alleen om bezuini gingen gaaat, maar onvermijdelijk ook om verschuivingen binnen de ambtelij ke organisatie. "En dat is een interne discussie." Wat de openbaarheid be treft deed hij de suggestie dat de klank bordgroep daarover zelf een besluit zou nemen, en de meeste fracties vonden dat best. In de tweede termijn liet Joustra nog weten dat de discussie volgens hem niet over personen als zodanig ging, maar over taken en functies. "Over drie jaar zullen we wel weer horen dat de partijen zo graag naar de burgers luisteren, maar wij zijn fel tegen elke vorm van achter kamertjespolitiek." Visser vond dat de raad - als het er alleen maar om zou Het College van B. en W. was vori ge week niet van zins om tegemoet te komen aan de felle protesten van Gemeentebelangen en BAM tegen de beslotenheid van de ko mende kerntakendiscussie. Vol gens B. en W. is er later nog ge noeg gelegenheid voor een discus sie in het openbaar. Daar kleven in deze fase onoverkomelijke bezwa- Openbaarheid is standaard, geeft het College toe in de brief aan GGS, voor elke raads- of commissievergadering. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Jan Visser (GL-PS). gaan dat de ambtenaren efficiënter moeten werken - dat gevoeglijk kon overlaten aan gemeentesecretaris De Kam, de hoogste baas van alle ambte naren. Meilof opperde nog dat een openbare discussie óók zou moeten inhouden dat de betrokkenen inspraak moeten krij gen. "Het lijkt me een ramp voor de burgers als ze alleen maar mogen zitten luisteren." Ook Lokker meende dat het bij de takendiscussie altijd over mensen gaat. "Daar kun je nooit neutraal over praten, tenzij de burger ook gespreks partner is." Krijger benadrukte nog eens dat hij "hardop" wilde kunnen na denken zonder iedere vage suggestie te moeten verantwoorden. Kees Boerkoel: De kerntakendiscussie die in Soest nu al zo veel politiek stof doet op waaien is ingegeven door de aange kondigde Rijksbezuinigingen op het gemeentefonds, die Soest over enige jaren opzadelen met een tekort van 4,5 miljoen gulden. Op de achter grond gaat het echter om een aan zienlijk groter bedrag. Dat viel maandagavond althans op te maken uit de woorden van PvdA-fractievoorzitter Kees Boer koel. Hij wees erop dat - naast de be zuinigingen van 4,5 miljoen en een lopend tekort van 1 miljoen - het nieuwe WD-CDA-PvdA-college ook "een aantal nieuwe zaken" wil aanpakken. "Dan praten we dus ei genlijk over misschien wel acht, ne gen of tien miljoen," aldus Boerkoel. "Kun je nagaan wat ons dan nog bo ven het hoofd hangt," antwoordde Jan Visser, gezien de nu al heftige meningsverschillen over een discus sie die nog niet eens begonnen is en maar over de helft van dat bedrag gaat. "Dat zal ook het geval zijn bij de pu blieke discussie over de kerntaken. Op het moment dat politieke keuzen wor den voorgesteld zal volop de gelegen heid worden gegeven om daarop pu bliekelijk te reageren en commentaar te leveren; de discussie daarover.in com missie en raad zal openbaar zijn." De voorgestelde klankbordgroep is echter geen commissie, aldus het Colle ge, dat slim de vergelijking maakt met de (besloten) informele besprekingen die aan de (openbare) debatten over "Welzijn zal ons een zorg zijn" vooraf gingen. Wie toen niet protesteerde moet nu ook zijn mond houden, lijkt de boodschap van B. en W. "Het in een fase van verkenning en voorbereiding geïsoleerd naar buiten brengen van nog niet voldragen stand punten en gedachten over deelaspecten die geen onderdeel uitmaken van sa menhangende en ter discussie staande beleidsvoornemens leidt slechts tot on duidelijkheid en verwarring, waarmee onzes inziens niemand gediend is," be sluit het College de brief aan GGS. Controleren In een (korter) briefje aan BAM wordt Hotel Heidepark in BiltKoven etentje met twee menu's vanaf f 45,00 Jan 'Steenlaan 22,: 3723 BV Bittfidven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. a, vltëndelijkèièmbiance -xi n Jbudgettair verantwoord^ Uit het kantoor van de beheerder van Afvalstoffenpark De Schans is een geldkistje gestolen. Tot die ontdekking kwam men maandagmorgen. De dader sloeg een ruitje in om binnen te komen, maar werd nauwelijks beloond voor zijn inspanningen. In het kistje zaten al leen kladpapiertjes. tevens naar het antwoord aan GGS ver wezen, maar het College tekent daar nog bij aan dat de beslotenheid van de klankbordgroep (de acht raadsleden die de discussie in eerste instantie gaan voeren, met de nodige ambtelijke steun) geen afbreuk zal doen aan de pu blieke discussie op een later moment, als het gaat om echte keuzen. "De bur gers zullen dan ook hun gekozen verte genwoordigers kunnen controleren op hun verkiezingstoezeggingen." Volgens het College is het trouwens zo dat een kerntakendiscussie ook aspec ten kan bevatten waarover in het be leidsprogramma of in de programma's van de partijen niets of nauwelijks iets is vastgelegd. B. en W. zullen al met al geen voorstel doen om de voorgestelde procedure nog te veranderen, luidde het standpunt vorige week. In Gezondheidscentrum 'De Bun deling' Schoutenkampweg 4 wordt op zaterdag 3 september, van 10.00-15.00 uur, de Infomarkt ge zondheidszorg gehouden. Zie, hoor, maak mee en ontdek... de poppendokter voor de 'knuffel en pop' van uw kinderen (11.00-13.00 uur); hoe een ambulance is ingericht (13.00-15.00 uur); hoe te tapen bij sportblessures; aerobics (demonstratie- en mee- doeles); of u mogelijk kans hebt op diabetes; waarom vaccinaties belangrijk zijn; hoe u een tube zalf kunt vullen; hoe oefenslachtoffers levensecht worden uitgebeeld; hoe reanimatie in zijn werk gaat; en nog veel en veel meer. Vrij entree. De koffie staat klaar. Gratis foto bij de poppendokter. Midds is Morgen Van Weedestraat. Op de Vermeerlaan is vorige week een auto opengebroken van een 26-jarige Soester. Uit de kofferbak werden een cd-wisselaar, zes cd's en een koffertje met circa tien cassettebandjes ont vreemd. Een ondernemer is in zijn zaak aan de Zuidpromenade bestolen van een on bekende hoeveelheid klein geld, nootjes en kauwgom. De dader sloeg in de nacht van maandag op dinsdag toe. Hij forceerde de voordeur en doorzocht de winkel en het magazijn. Hotel Heidepark in Bilthoven verjaardagsdiner menu's van f 45,- tot f 400,-p.p. Jan Sléénlaan 22, 3723 BV BÏRhoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. .u yrièndelijkeombiance a, budgettair verantwoord Club voor: - Beginners - Gevorderden - Vergevorderden - Zeer vergevorderden Ti Uiteraard voor elk wat wils: - jeugd - echtparen - jongeren 20 tot 35 jaar (1e en 2e jaars) - dubs voor 55-plussers op dinsdagmiddag (paren) - kinderclub op woensdag middag (8 tot 12 jaar) EEN COMPLETE CURSUS VOOR SLECHTS PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag vanaf 22 augustus t/m 28 september van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Op maandag 5 september wordt het bussysteem in Soest op twee manieren uitgebreid, 's Avonds komt de busverbinding tussen Soest en Soesterberg erbij; op werkdagen overdag is er een recht streekse busverbinding tussen Soest en Bunschoten. Taxibus Soest-Soesterberg- Soest Met ingang van maandagavond 5 sep tember om half acht zal een taxibus de eerste rit en om half elf een tweede gaan rijden op de route van buslijn 73 tussen station Soest-Zuid en Soesterberg en weer terug naar station Soest-Zuid. Bij alle haltes in de wijk Soest-Zuid, het ziekenhuis Molendael, Soestduinen en in Soesterberg langs de Amersfoortse- straat, Oude Tempellaan, Kamerlingh Onneslaan en Kampweg kan worden in- en uitgestapt. Op de taxibus zijn alle buskaarten als strippen- en OV-kaar- ten geldig. De extra ritten 's avonds zijn een wens van de Soesterbergers, die de busver bindingen in de avonduren erg missen. Ook de deelnemers aan het bezoekuur 's avonds in ziekenhuis Molendael mis sen sinds mei 1993 de bus. Toen zijn de busverbindingen geschrapt als een ge volg van de Tussenbalans-bezuinigin gen van de rijksoverheid. Ook de recht streekse busverbinding tussen Soester berg en Utrecht met buslijn 73 was hier van het slachtoffer. Op de snelle route rijden nu alleen nog de bussen van lijn 79 in de ochtend- en avondspits. De rit ten van de taxibus zijn een initiatief van de gemeenteraad en de extra kosten ko men voor rekening van de gemeente. Voor Soesterbergers 's Avonds naar Soest De Soesterbergers kunnen 's avonds naar Soest met de laatste busrit van lijn 73 om kwart over zes of met de taxibus, die om kwart voor acht vanaf de halte 't Zwaantje vertrekt. De taxibus rijdt via alle haltes naar station Soest-Zuid. Dus ook haltes aan de Kampweg, Kamer lingh Onneslaan en Oude Tempellaan in Soesterberg. Rond vijf voor acht pas seert de bus de halte Molendael. Bij sta tion Soest-Zuid geeft de taxibus om acht uur aansluiting op buslijn 70 rich ting Soestdijk-Noord en Hilversum. Hotel Heidepark in Bilthoven vraag naar onze Diner-Dansant Agenda. Iedere maand een swingend feest! Jan Stefinlaan 22» 3723 BV Bilthoven Bel 030- 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. ju vriendelijke ambiance ttt .budgettair verantwoord Vanuit Soesterberg zal men met de taxi bus en de overstap op buslijn 70 rond kwart over acht een groot gedeelte van Soest bereikt kunnen worden. Zieken(huis)bezoek vanuit Soes terberg Vooral voor het bezoeken van patiën ten in het ziekenhuis Molendael geven de verbindingen extra mogelijkheden. Met de bussen van lijn 73 kan men ruim op tijd voor het bezoekuur in het zie kenhuis zijn. Bezoekers vanuit Soester berg kunnen terug uitstekend gebruik maken van de taxibus, die om half acht vanaf station Soest-Zuid vertrekt en ongeveer vier minuten later de halte bij het ziekenhuis Molendael passeert. Zij kunnen rond kwart voor acht bij één van de haltes in Soesterberg uitstappen. Terug uit Soest Om half elf 's avonds vertrekt de taxibus vanaf station Soest-Zuid voor de laatste rit naar Soesterberg. De bus van lijn 70, die om elf over tien vanaf het overstap punt Soestdijk-Noord vertrekt, geeft hierop aansluiting. De taxi rijdt langs al le haltes tussen station Soest-Zuid en Soesterberg en komt de bus rond kwart voor elf bij de halte 't Zwaantje aan. De bus van lijn 70, die om elf over tien vanaf het overstappunt Soestdijk- Noord richting Amersfoort vertrekt en via Overhees en langs het gemeentehuis rijdt, geeft bij station Soest-Zuid aan sluiting op de taxibus naar Soesterberg van half elf. Voor Soesters Zieken(huis)bèzoek Met de bussen van lijn 73 kunnen Soes ters ruim op tijd voor het bezoekuur in het ziekenhuis zijn. Terug kunnen de bezoekers uit Soest gebruik maken van de terugrit van de taxibus uit Soester berg. Nadat de taxibus om kwart voor acht bij halte 't Zwaantje is vertrokken, passeert om ongeveer vijf minuten voor acht de halte bij het ziekenhuis Molen dael. De taxibus arriveert om acht uur bij station Soest-Zuid. Daar geeft de ta xibus een directe aansluiting op buslijn 70 richting Soestdijk-Noord. Deze bus rijdt de lange route door Soest, zodat een groot aantal bushaltes wordt be reikt. Laatste rit vanuit Soesterberg Om kwart voor elf vertrekt de taxibus voor de laatste rit naar Soest. Ook dan passeert de taxibus alle haltes van bus lijn 73 tot station Soest-Zuid. Bij station Soest-Zuid geeft de taxibus aansluiting op buslijn 70 richting Soestdijk-Noord en Hilversum. Vanuit Soesterberg zal men met de taxibus en de overstap op buslijn 70 rond kwart over elf een groot gedeelte van Soest bereikt kunnen heb ben. Soest-Bunschoten Het busbedrijf Midnet trekt de bestaan de buslijn Bunschoten-Baarn (lijn 112) door naar Soest. Het Griftland College is erg blij met de verbinding. Enkele tientallen scholieren uit Bunschoten bezoeken de school in Soest. Op werk dagen krijgt Soest daarmee ook extra verbindingen met Baarn. Lijn 112 zal via de kortste route vanaf station Baarn - langs het paleis - naar het overstap- h Foto: Goos van der Wilt punt Soestdijk-Noord rijden. In Soest zal lijn 112 ook de halten Colenso en Koninginnelaan bedienen. De bussen rijden van maandag tot en met vrijdag vijf ritten heen en terug. Tussen Bunschoten en station Baarn blijft de bus op dezelfde tijden en de zelfde route rijden. De bus zal op het overstappunt Soestdijk-Noord juist voor het moment van overstappen van de andere bussen van het bussysteem arriveren. Daarna rijdt de bus via de Nieuwstraat, Beckeringhstraat en Ko ninginnelaan om een paar minuten later weer bij de halte - die ook lijn 74 ge bruikt - reizigers te laten instappen. Als regel zullen de andere bussen dan in middels vertrokken zijn. Naar Bunschoten De bussen van lijn 112 zullen om kwart over acht, kwart over twaalf, kwart over drie, kwart over vier en kwart over vijf vanaf het overstappunt Soestdijk- Noord vertrekken. De bestaande bus- Uit een tuin aan de Weegbreestraat zijn drie wielrenbroeken gestolen. Ze hin gen te drogen aan een waslijn. Een 47-jarige vrouw heeft aangifte gedaan bij de politie. Bij ons bent U uit en toch thuis. |.4 M f W A Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 Maak zelf u keuze uit onze kaart, bijvoorbeeld: GEMARINEERDE ZALM 47,50 KALFSLENDE MET MOSTERDSA US GEPOCHEERDE PEER MET KANEELIJS Bij inlevering van deze advertentie een fles huiswijn per vier personen gratis. lijn Soest-Baam (lijn 72) vertrekt ieder uur om kwart over het hele uur. Vanuit Soest rijdt er rond acht en twaalf uur en tussen kwart voor drie en kwart voor zes ieder halfuur een bus naar Baarn. Van uit Soest zijn de bussen van lijn 112 - via de fraaie route door de Eempolder - in een halfuur in Bunschoten. Vanuit Bunschoten De bussen vertrekken rond kwart voor het hele uur uit Bunschoten. Dat is om kwart voor zeven, kwart voor acht, kwart voor twee, kwart voor vier en kwart voor vijf. Na tien minuten rijdt de bus door het dorp Eemdijk. Langs de dijk van de Eem is de bus tien minuten later in Baarn. In Baarn rijdt de bus langs de Brink en het Ziekenhuis naar het station. Kwart over het hele uur ar riveert de bus bij het overstappunt Soestdijk-Noord.

Soester Courant | 1994 | | pagina 3