De Hypotheekwinkel Juan Sala Santonja laat in Oude Kerk zijn kijk op het leven zien TèmI nieuws Frank en Anne Boomers werken in Soedan 'te midden van de mensen' De Blauwe Vogel in z(w)evende hemel Geheugentraining 60-plussers fieP mep af gek /open a/s we u n/eP kunnen He/pen, Zie pagina 25. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 13 Start eind september in Amersfoort Autokraak] e Printscene Studios Soest Expositie aan vooravond Monumentendag '94 [yyj AA/l Hek en heg vernield Kop-staart-botsing op Birkstraat bruto hypotheek netto inkomen som maandlasten f35.000,- f 107.848,- f 576,- f 40.000,- f 132.385,- f 698,- f 50.000,- f 165.481,- f 862,- f 60.000,- f212.272,- f 1.009,- f 70.000,- f263.629,- f 1.166,- Bel ons even, voor een vrijblijvende afspraak: 02155-15050 De hypotheekwinkel, Soesterbergsestraat 8, Soest Steun van jubilerend katholiek onderwijs Uitstapje gehandicapte kinderen dank zij Lions Soestdijk Gezichten op Soest Klachten bezorging Soester Courant Alleen blikschade bij botsing Birkstraat Inbraak in huis aan Eikenlaan Eind september gaat in Amers foort de cursus 'Haal meer uit uw geheugen' van start. Deze cursus is bestemd voor mensen vanaf 60 jaar, die merken dat zij de laatste tijd dingen minder goed kunnen onthouden en daar door training wat aan willen doen. De cursus helpt vooral die dingen te onthouden die men maar voorkorte tijd nodig heeft (en daarna weer rustig kan vergeten). Ook leert men met behulp van speciale technieken, hoe men infor matie nóg beter kan opslaan en weer op kan roepen. De lessen richten zich vooral op het korte geheugen, op dat deel van het geheugen dat informatie moet opslaan die via horen of zien bin nenkomt en niet lang onthouden hoeft te worden. De cursus bestaat uit 10 bij eenkomsten en kost (inclusief cursus boek) dertig gulden. De cursus wordt op verschillende plaat- I— sen in Amersfoort gegeven: het oude- rensteunpunt 'Pluspunt', de buurthui zen 'de Driehoek', 'de Sleutel' en 'het Trefhorst' en in het ouderencentrum 'De Drietand'. De organisatie van de cursus is in handen van het Platform Geheugentraining Amersfoort. Dit is een samenwerking van het GVO-pro- ject Soesterkwartier, het Centraal Steunpunt Ouderen, het Kruiswerk Noord-Oost Utrecht en de afdeling Preventie van het RIAGG. Het Plat form werkt uitsluitend met specifiek opgeleide docenten. Voordat de eerste les begint, wordt op 13 september een algemene informa tie-ochtend belegd. Dan wordt de be doeling van de cursus nog eens haarfijn uitgelegd aan iedereen die overweegt deel te nemen. Die ochtend begint om 10.00 uur in het Ouderencentrum 'De Drietand', Neptunusplein 34 in Amers foort. Wanneer men aan deze informatieoch tend (of cursus) wil deelnemen, moet men zich van tevoren aanmelden bij het Platform Geheugentraining. Dit kan dagelijks tijdens kantooruren via tele foonnummer 033-722286 (van het Centraal Steunpunt Ouderen). De aan melding moet wel uiterlijk 9 september binnen zijn. Uit een auto die aan de Foekenlaan ge parkeerd stond werd vorige week een tas weggenomen. Daarin bevonden zich wat geld, een aantal cheques en een pasje. De eigenares, een 41-jarige Soes- terse, deed aangifte bij de politie. Ontwerp en Produktie Brochure materiaal Bedrukking van balpennen Relatie geschenken Folie-visitekaartjes Briefpapier Stickers Uw leverancier en adviseur van hoog waardige kwaliteit. En als u persoonlijk kontakt op prijs stel, bel dan Spinet 112, Soest. Tel/fax 02155-16735 ■Een bewoner van de Steenhoffstraat zit J met een schadepost, doordat het hek I van zijn voortuin en een heg van conife- W ren zijn beschadigd. De vernieling is vermoedelijk veroorzaakt door een au- tomobilist die echter niet de moeite nam om te stoppen. De politie ver- I moedt dat de bestuurder over het fiets- pad en het trottoir heeft gereden en was uitgeweken voor een lantaarnpaal. De K schade werd tussen woensdagavond zes I uur en donderdagmorgen aangericht. Bij een kop-staart-botsing op de Birk straat raakten vorige week drie auto's flink beschadigd. Het ongeval ontstond toen een 58-jarige Haarlemmer een in rit wilde inrijden en daarvoor afremde. De achter hem rijdende 54-jarige Amersfoortse stopte, maar de 48-jarige Amersfoorter die in de derde positie kwam aanrijden had dat te laat in de ga ten. Steenhoffstraat 9A, tel. 1 20 75 De viering van het 125-jarig jubi leum van het katholiek onderwijs in Soest/Soesterberg is geen "in tern" feestje. Nadrukkelijk zetten de SKOSS en de bij haar aangeslo ten scholen zich in voor een pro ject, dat duidelijk maakt dat de rei kwijdte van de identiteit de gren zen overschrijdt. De SKOSS heeft daarom gekozen voor financiële steun aan Frank en Anne Boom ers. Frank en Anne zijn in Soest nog welbe kend. Anne was jarenlang inval-leer- kacht aan de Ludgerusschool en Frank had een uitstekende baan bij de NS. En kelejaren geleden besloten ze hun com fortabele bestaan in het Westen op te geven en zich te wijden aan de hulp aan de allerarmsten. Ze sloten zich aan bij de bekende Mill Hill Mission en kwa men terecht in Kisumu (Kenya), waar beiden nauw betrokken raakten bij het Pandipieri-project in de sloppenwij ken. Regelmatig voorzien ze hun Soes- ter "achterban" van rondzendbrieven, waarin ze verslag doen van hun lotge vallen en wederwaardigheden. Een van de Soesters die Frank en Anne nog onlangs "van aangezicht tot aange zicht" heeft gesproken - ze komen slechts om de paar jaar op verlof naar Nederland - is tv-journalist Ad Lange- bent van de KRO, o.a. bekend van het programma "Kruispunt". Hij ontmoet te hen in juni vlak voor hun vertrek uit Kenya naar Yambio in Zuid-Soedan, waar hun inmiddels een nieuwe uitda ging wacht. Nuchtere mensen "Frank en Anne heb ik leren kennen als nuchtere mensen. In het missiewerk is allang geen sprake meer van zieltjes- winnerij. Het gaat tegenwoordig min der om geloofsoverdracht dan om het kontakt met andere culturen." Frank en Anne, aldus Langebent, zijn gegrepen door wat achter mensen zit. "Ze had den hier in Holland alle mogelijkheden voor een plezierig leventje, maar stel den zichzelf vragen naar de zin van al les. Daarom besloten ze een nieuw le ven te beginnen te midden van de men sen." Jarenlang werkten ze in Kisumu, waar Frank - van huis uit een bekwaam organisator - de meest uiteenlopende werkzaamheden verrichtte. Zo was hij o.m. chauffeur op een ambulance en werkte tegelijk aan een project voor de opvang van straatjongeren. Hij zette verder een bibliotheek op en Anne hield zich o.a. bezig met onderwijs, kleuterzorg, stervensbegeleiding, op vang van alcoholisten en gevangenisbe zoek. Zuid-Soedan Maar op den duur liep het project in Ki sumu eigenlijk wel en was hun hulp niet meer zo hard nodig. Daarom vertrok ken ze onlangs naar Soedan, dat al tien jaar geteisterd wordt door een in het westen "vergeten" burgeroorlog en he lemaal in puin ligt, aldus Langebent. "Alleen de kerk kan daar nog wat doen." Frank en Anne zijn begin augus tus in hun nieuwe standplaats gearri veerd, en volgens Langebent - die in maart nog in Soedan was voor een re portage met Pax Christi-voorzitter kar dinaal Danneels - werken ze daar onder uiterst primitieve omstandigheden. "Er is helemaal niets, alles moet van de grond af worden opgebouwd. Boven dien is het er levensgevaarlijk, want ook de bevrijdingsbewegingen zelf zijn on derling slaags geraakt en er wordt hard Frank en Anne Boomers (links vooraan) tijdens het bezoek van het Kruispunt-repor tageteam aan Kisumu. gevochten. De situatie is daardoor heel ingewikkeld, waardoor het westen er zijn handen van af heeft getrokken." Zijn kennis van de achtergronden en de ontmoeting met Frank en Anne hebben op Langebent grote indruk gemaakt. "Ik heb diepe: bewondering voor wat deze jonge mensen daar doen, vanuit hun religieuze inspiratie. Wat me opvalt is dat het evangelie in die omstandighe den nog veel toepasselijker lijkt dan in onze situatie. De mensen van de Berg rede heb je daar altijd om je heen..." Uitzending Langebents reportage over Kisumu, waarin Frank en Anne Boomers een belangrijke rol spelen, wordt op 23 oktober (Wereldmissie dag) uitgezonden in het programma Kruis punt (Nederland 1). Dat de katholieke scholen van Soest/Soes terberg Frank en Anne Boomers hebben uitgekozen voor hun jubileumproject zal niemand verbazen. In de komende weken zijn diverse acties te verwachten, in de eerste plaats op de scholen zelf. Jubileumgiften worden ook bestemd voor dit doel. Ze kun nen worden overgemaakt op giro 3903223. Dank zij Lions Soestdijk in oprich ting hebben 39 kinderen van De Blauwe Vogel een onvergetelijke dag beleefd op Manege Zonder Drempels in Bennekom. Daar konden ze hemelbedrijden. Op de voor Nederlandse begrippen unieke manege worden daarvoor he melbedden over de ruggen van twee pony's gespannen. De meervoudig ge handicapte kinderen kunnen plaatsne men in het hemelbed en vervolgens paardrijden. De hemelbedden zijn voorzien van een frame en een huif. De actie was financieel mogelijk ge maakt door RBB Verkoopkantoor en aangeboden door Lions Soestdijk. Dat het uitstapje voor de kinderen een bij zondere ervaring was, bleek al tijdens de eerste rit van ongeveer tien minuten. Hetzelfde geldt overigens voor de vaste medewerkers en de vrijwilligers. Op de manege werd ook nog een aan gepaste lunch gebruikt en op de terug weg naar het kinderdagverblijf aan de Bosstraat werd McDonalds in Soester- berg aangedaan. "Wij zijn ons ervan bewust dat zo'n dag voor deze kinderen natuurlijk slechts een druppel op de gloeiende plaat is. Ons past in het licht van de dagelijkse arbeid van medewerkers en vrijwilligers derhalve slechts bescheidenheid, bezin ning en het gevoel dat een dergelijk uit stapje om herhaling vraagt", aldus een woordvoerder van Lions Soestdijk. Het gebaar van de ondernemers eindig de overigens niet met de thuiskomst. Afgelopen zaterdag waren R. von Bar- theld en H. Grasso van Lions Soestdijk te gast op De Blauwe Vogel. Bij die ge legenheid boden ze het managements- team en de medewerkers van het kin derdagverblijf een cadeau aan. Voor de kinderen hadden Von Bartheld en Grasso nog een verrassing in petto, ter wijl enkele vrijwilligers werden verblijd met een bloemetje. Voorde kinderen van De Blauwe Vo- vrijwilligers, was het hemelbedrijden in gel, maar ook voor de medewerkers en Bennekom een onvergetelijke ervaring. Kijkt u wel eens naar de serie 'Het Ge zicht van Nederland'? Dan heeft u vast ook de aflevering over onze prachtige gemeente Soest gezien, al dan niet in de herhaling. Als vanzelfsprekend werd de uitzending begonnen met de fraaie beelden van onze Eng, typerend voor het aanzien en de ruimtelijke structuur van Soest. Zonder Eng zou Soest zich heel anders ontwikkeld hebben, sterker nog zonder Eng zou Soest Soest niet zijn. Laten we blij zijn dat we dit stuk Eng nog over hebben, want, en dat kun nen oudere Soesters beamen, van de eens veel grotere Eng is al veel verdwe nen in ruil voor woonwijken, een ge meentehuis, een zwembad, wegen en straten... Wie de eerste keer de Eng op liep was onder de indruk van deze open ruimte, omringd door bebouwing èn in één hoek zo fraai begrensd door de ou de Kerkebuurt met de toren van de Ou de Kerk als markante verschijning (een tip: loop eens in de schemering of 's avonds over de Eng en geniet van die aparte en wat geheimzinnige sfeer, me de opgeroepen door de verlichte toren en wellicht een volle maan!!) Het zijn deze Eng en de historische Ker kebuurt, die meer dan eens voorkomen in het boek dat verscheen n.a.v. de tv-uitzending over Soest. Het behan delt de ontwikkeling van Soest van het vroegste begin tot aan de dag van van daag en beantwoordt zonder twijfel veel vragen, bijvoorbeeld hoe oud is dat gebouw?, werd er vroeger in Soest ook turf gewonnen?, waar en tot wanneer voer precies het pontje naar Hoog land?, hoe oud en hoe hoog is de toren van de Oude Kerk in Soest? Dit leuke en fotorijke boek is verkrijgbaar bij de WV Soest voor de prijs van f 12,90. In aansluiting op het boek is er voor de jeugdigen of bijvoorbeeld ouders met hun kinderen, de mogelijkheid om een leuke speurtocht te maken vanaf de Kerkebuurt en via de Petrus en Paulus- kerk en (daar hebben we hem weer...) de Eng weer terug naar de Oude Kerk. Dit is watje kunt noemen spelenderwijs meer over je eigen woonplaats te weten komen! Voor slechts f 2,50 is deze speurtocht bij ons verkrijgbaar! Gaan bovenstaand 'Gezicht van Ne derland' en de speurtocht m.n. over de nederzetting en de bebouwing van Soest, over het landelijk gebied van Soest valt ook veel interessants te mel den. Johan Simon heeft een boeiend onderzoek gedaan naar de historische achtergronden van het landschap van Soest. De Soester Eng (ook hier dus on vermijdelijk terugkerend...) blijkt een uiterste uitloper van de door de werking van het landijs in de IJstijd gevormde stuwwal de Utrechtse Heuvelrug te zijn. En het vliegveld van Soesterberg ligt niet zomaar daar waar het nu ligt, het ligt op een z.g. spoelzandwaaier, een vlakke, stevige en goede afwaterende ondergrond die in de wat warmere pe rioden van de IJstijd werd gevormd. Verder krijgt men uitgebreide informa tie over (natuur en landschap van) de Eempolder, de Soester Duinen, het landgoed Pijnenburg en de Vlasakkers. Overzichtskaartjes, tekeningen, foto's en diagrammen completeren dit lezens waardige onderzoeksverslag, dat een must is voor iedere Soester natuurlief hebber. Voor f 15,- bent u meteen een heel stuk wijzer over landelijk Soest. Bij een inbraak in een woning aan de I Eikenlaan werden vorige week diverse I gouden sieraden en een bedrag van ca. I 100 gulden buitgemaakt. Het ging om I twee ringen, drie broches en twee arm- banden. Hte hele huis was doorzocht. I De inbreker moet hebben toegeslagen op klaarlichte dag, maar hoe hij te werk I is gegaan om binnen te komen was on- I duidelijk. Aangifte deed een 46-jarige I Soesterse. Komende zaterdag is het weer Monumentendag en traditiege trouw wordt die in Soest voorafge- gaan door een speciale expositie, ook nu weer in de Oude Kerk. Daar zullen vanaf vrijdagavond 9 september (19.00 uur) - tevens het officiële startsein van de Monu- mentendag - 24 schilderijen te zien zijn van de Soester schilder (van Spaanse komaf) Juan Sala Santonja. Het startsein voor de Monumentendag wordt gegeven door monumenten-wet houder Ries van Logtenstein en de bij eenkomst wordt opgeluisterd met or gelmuziek van de bekende Soester or ganist Gert Muts. De tentoonstelling wordt georganiseerd door de commis sie Kerk en Cultuur van de Oude Kerk (ooit in het leven geroepen ter gelegen heid van een Kerkepad-uitzending in 1978). Volgens de leden Dick v.d. Pol en Jaap Hoekstra streeft de commissie, die ook rondleidingen verzorgt, ernaar de kerk min of meer multifunctioneel te maken. Dat gebeurde in het verleden o.a. met concerten en (nog steeds) met exposi ties die doorgaans wel een "relatie" 1 hebben met de hoofdfunctie van de I kerk: de wekelijkse eredienst. De concerten staan de laatste tijd op een laag pitje - al is er een toezegging Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. I Op het moment dat hij rechts af sloeg, I merkte een twintig-jarige vrachtwagen- chauffeur dat hij betrokken was bij een aanrijding. Een 51-jarige Soester die I achter hem reed, kon namelijk niet I meer op tijd zijn rempedaal voldoende indrukken en botste tegen het grotere I voertuig. Het ongeval gebeurde woens- I dag op de Birkstraat. De bestuurders I raakten niet gewond. dat de welbekende familie Jansen (Jan, Christine, Maarten, David en Janine) in de loop van dit jaar nog een concert komt verzorgen - maar als expositie ruimte is de kerk nog steeds in trek. Sinds de introductie van de Monumen tendag in Soest, enkele jaren geleden, gaat dit evenement gepaard met een speciale tentoonstelling. In het verleden was er o.a. werk te zien van (meestal Soester kunstenaars) als Paul Chris- tiaan Bos, Harry van der Wee, Otto Schouten, Hans van Vuuren. Vorig jaar waren Nanda Knotters en de Russische schilder Arkadinatinov met hun werk er present en dit voorjaar speelden de schilderijen van Flop Vinke nog een centrale rol in de kerkdienst. Trots De commissie is trots op het sobere kerkgebouw, dat met zijn hoge witte wanden alle ruimte biedt voor de "uit stalling" van kunst en in hoge mate "beeldbepalend" is voor Soest en het culturele leven dat zich hier afspeelt. "Er is, historisch gezien, eigenlijk maar één kerk in Soest," aldus de zeer en thousiaste Dick v.d. Pol. "Hier liggen - ondanks alle fouten die er misschien ge maakt zijn - de wortels van eeuwen..." Kunst en kerk zijn geen gescheiden we relden, vinden V.d. Pol en Hoekstra. Althans, dat hóeft niet zo te zijn. "Kun stenaars staan midden in het leven en zien de wereld om zich heen. Ze verta len dat in beelden en vaak gaat het om zaken die ook in het geloof ter sprake komen. Het zijn verschillende invals hoeken die zich best laten integreren." Dat wordt onderstreept door de nieuwe expositie, die vanaf vrijdagavond in de komende weekeinden in de kerk te zien is. Het gaat om 24 olieverfschilderijen van de Spaanse schilder Juan Sala San tonja (69), die al sinds 1962 aan de Van Lenneplaan woont. Hij noemt Soest in dat verband "mijn kleine vaderland". Santonja geldt als een schilder met een "metafysische kijk op het leven". In zijn hele werk zijn dan ook religieuze ele menten te duiden. Vragen "Als ik met een landschap bezig ben," aldus Santonja, die in de afgelopen week een oogje in het zeil hield bij het ophangen van zijn tentoonstelling, "stel ik mezelf allerlei vragen. Wat ik doe zou je kunnen omschrijven als het 'trans cenderen' van het landschap. Ik ervaar mezelf als deel van een groter geheel, de kosmos bijvoorbeeld, en dat gevoel probeer ik te verbeelden." Santonja werkt vanuit een "idee", dat gaandeweg ontstaat en gevolgd wordt door allerlei associaties. "Het is iets wat je zelf niet onder controle hebt, maar waaraan altijd gevoelens als angst, vreugde, verdriet en zorg ten grondslag liggen. Daar begint het mee..." Vroeger trok hij met zijn penselen en schilderse zel het landschap in, om te werken naar de "werkelijkheid", maar de laatste ja ren laat hij het landschap als het ware naar zich toekomen. Opvallend is dat in zijn schilderijen di rect herkenbare mensen vaak ontbre ken, alsof ze er wel zijn gewéést, maar inmiddels vertrokken zijn. Toch is de religieuze symboliek volop aanwezig, zoals in zijn schilderijen waarin boom wortels door rotsen breken en in zijn talrijke variaties op het thema van "de muur". Het verschijnsel mens boeit hem hevig, misschien vooral het vaak onverklaarbare menselijke gedrag, zo als de manier van omgaan met het mi lieu. "Wat dringend nodig is, is dat de mens zijn verantwoordelijkheid kent. Hij is niet alleen in deze wereld." Geen toeval Volgens Santonja is de complexiteit van het heelal - de schepping - geen toeval, maar is er geen enkele rechtvaardiging voor de menselijke hoogmoed, alsof hij de kroon der schepping zou zijn. "Wij moeten niet denken dat we aan de top van het proces staan - de Neanderthaler was er destijds ook opeens niet meer..." Wat de mens van het dier onderscheidt is volgens hem het vermogen om na te denken, waarmee overigens ook de angst als een typisch menselijk feno meen gegeven is. "Dieren kennen die niet, althans niet op die manier." Van de 24 schilderijen in de Oude Kerk bestaat een aantal uit vrij recent werk. Opvallend is o.a. het grote drieluik ter hoogte van het doopvont - het enige schilderij waarin de menselijk gestalte visueel aanwezig is - en dat aanvanke lijk heel "zwart" was uitgevoerd. San tonja heeft het 24 jaar lang onaange roerd gelaten - "het lag in de sphaduw" - maar heeft het nog niet zo lang geleden opnieuw ter hand genomen en de men selijke figuren geaccentueerd. Monografie Santonja kan boeiend verhalen over zijn ervaringen - naast schilderen hield hij zich ook bezig met fotografie en film - maar is helaas tijdens de expositiewe- ken in de Oude Kerk zelf niet aanwezig wegens verblijf in Amerika. Wel is in middels een uitgebreide monografie over zijn leven en werk gepubliceerd, die in de Oude Kerk op beperkte schaal verkrijgbaar is. De Monumentendag zelf concentreert zich dit jaar in Soest op het gebied van het Waterleidingmuseum aan de Van Weerden Poelmanweg en het landgoed de Paltz, waar een wandeling is uitge zet. Tevens is het museum Oud Soest aan de Steenhoffstraat geopend.

Soester Courant | 1994 | | pagina 13