199 C1000 En dit zijn de knallers van deze week: Griekse druiven Schouder karbonade Scharrel eieren mm Johan Baks (BAM) ernstig in opspraak na veroordeling door politierechter Soester dreigt ontruimers met nep-bom Sluiting Bakkerij Ben Rademaker kan niet langer worden uitgesteld Gevraagd VASTE-, en INVAL- LOPERS Beginnende toeristisch medewerkers kennen hun plaats HET VLEESCENTRUM Soester Courant C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT of skiën in de zon? Haai gouw de nieuwe wintergidsen bi)'Star Travel! [travel 73e JAARGANGN02 IWOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994^ Illegale opslag van mest en bedrijfsafval Soester familie stelt gemeente aansprakelijk RobJoustra nieuwe fractievoorzitter 3 Actueel Inbrekers te gast bij 'open huis' Antieke geweren weg bij inbraak Autoradio's gestolen Verdachte gepakt met gestolen auto 4 Varia 5 Actueel Soesterberg Collectief ontslag aangevraagd voor 45 vasté medewerkers Foto: Aldo Allessie Interacademie Hulscher III Steenhoffstraat 30A. Soest. 02155 12900 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 Altijd kwaliteit en betaalbaar. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 doos 10 stuks Soesterbergsestraat 22 3768 EJ Soest Telefoon: 02155-22803 Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 11.650 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Eu Tijdens een periodieke, zogenaamde milieuvlucht zijn op drie locaties in Soest overtredingen geconstateerd. Op twee plaatsen zouden er geen bodem- beschermende maatregelen zijn getrof fen. Onder de mest ligt namelijk geen mestdichte plaat die de grond en het grondwater beschermt. Elders in Soest werd illegale opslag van bedrijfsafval gesignaleerd. Het betreft autowrakken. Omdat de politie nog geen proces-verbaal heeft opgemaakt, kon een woordvoerster nog niet meede len waar de overtredingen zijn gecon stateerd. De Soester familie Van Doorn heeft de gemeente aansprakelijk gesteld voor de schade die is ontstaan door rioolwater. Na een hevige regenbui was het riool water onlangs de woning van de familie aan de Ferdinand Huycklaan binnen gestroomd. Volgens burgemeester Hans de Widt is de gemeente gecon fronteerd met nog een familie die scha deloosstelling eist. De gemeente heeft de behandeling van de aansprakelijkheidsstelling door de familie Van Doorn in handen gegeven van assurantiekantoor De Vesting die in voorkomende gevallen bemiddelt. De veronderstelling van de familie Van Doorn over mogelijke bodemvervui ling wordt door de afdeling milieu van de gemeente onderzocht. In de antwoord-brief aan de familie stelt het college dat problemen, als ge volg van wateroverlast tot het verleden zullen behoren, zodra het biezenveld aan de Peter van den Breemerweg is aangelegd. Daarmee wordt in oktober van dit jaar begonnen. KALKOENFILET ^-.50 per kilo1 I TARTAAR i150 per kiloII LAMSBOUT heel of aan -4 Q 50 plakken -I- kruiden, p. kilo IZ. Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Johan Baks is vorige week opge stapt als fractievoorzitter van de nieuwe partij BAM (Burgers met een Andere Mening), die bij de laatste verkiezingen met drie ze tels in de gemeenteraad verscheen. Hij blijft aan als raadslid, maar alle andere partijen in de raad hebben inmiddels zijn hoofd geëist en aan gedrongen op zijn volledige ver trek. Baks (40) heeft zijn aanvoer derschap neergelegd na de golf van publiciteit, die in de afgelopen week over zijn hoofd losbarstte toen in de regionale pers melding werd gemaakt van zijn veroorde ling door de politierechter wegens het vervalsen van - naar later bleek - gestolen cheques. Het fractie voorzitterschap is overgenomen door Rob Joustra. Baks, die in het dagelijks leven als leraar maatschappijleer verbonden is aan het Griftland College - en in het verleden onder andere bekendheid genoot als di recteur van Jeugdzorg, marktkoop man, caféhouder, ijscoventer en CDA- raadslid - drijft bij wijze van hobby ook wel handel in allerlei spullen. In die hoedanigheid heeft hij in februari een partij jassen verkocht aan een hem on bekend persoon en in ruil daarvoor een aantal cheques ter waarde van 2700 gulden plus het bijbehorende pasje ont vangen, zodat hij die zou kunnen verzil veren. Baks ging met de cheques en het pasje vervolgens naar de Maxis om nieuwe "handel" aan te schaffen en werd daar betrapt toen hij de cheques ondertekende met de handtekening van het pasje. Zowel de cheques als het pasje bleken gestolen te zijn. Bij de bepaling van de strafmaat liet de rechter meewegen dat Baks zich in zijn "verantwoordelijke beroep" had laten verleiden tot valsheid in geschrifte. Hij werd veroordeeld tot 1000 gulden boe te, waarvan de helft voorwaardelijk, plus een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken. Aanvankelijk bleef het stil. Baks nam eind vorige week zelf het initiatief om burgemeester De Widt en de fractie voorzitters van de andere partijen in de raad op de hoogte te stellen. Die leken de affaire in die fase slechts voor ken- aanzien van de lokale politiek in zijn al gemeenheid. Wel nam de fractie, aldus Joustra, in aanmerking dat Baks de strafbare feiten al had gepleegd vóórdat hij (in maart) gekozen werd tot raadslid, "en dat zijn handelen, hoe betreurenswaardig ook, los staat van zijn functioneren als lid van de BAM-fractie." Volgens Joustra was Baks in de afgelopen vier maanden juist opgevallen door zijn "waardevolle in zet" en was hij door de publiciteit, zo wel privé als beroepsmatig, danig in zijn aanzien geschaad. Vorige week werd ook bekend dat de directie van het Griftland College hem uit zijn functie heeft geschorst en hem de toegang tot de school heeft ontzegd, in afwachting van een aangevraagde ontslagprocedu re. Joustra liet verder weten dat de fractie het "zeer onwenselijk" vond dat Baks als fractievoorzitter zou aanblijven, maar geen verdere stappen had over wogen, omdat hij al "in hoge mate in zijn belangen was geschaad". De fractie nam genoegen met Baks' verklaring dat hij "te goeder trouw" heeft gehandeld. De nieuwe BAM-aanvoerder hoopte verder dat het vertrouwen van de kie zers en van de andere raadsleden in de partij zo spoedig mogelijk hersteld zou kunnen worden. Barbertje Dat de BAM-fractie de nadrukkelijk uitgesproken wens van de andere frac tievoorzitters negeert en Baks hand haaft als raadslid deed hij af als "Bar bertje moet hangen". "Hij hangt vooi ons al genoeg," aldus Joustra, die hel "keiharde standpunt" van de andere partijen zei te betreuren. "Dit zou ge noeg moeten zijn. Door Baks' hoofd te eisen gaan ze zelf ook nog even op de stoel van de rechter zitten." Joustra pleitte in dat verband voor een menselijke benadering van zijn oud fractievoorzitter. "Ook Johan Baks is een mens. Je kunt wel zeggen dat hij een. Johan Baks. scheve schaats gereden heeft, maar de vraag is ook: hóe scheef is die schaats?" Op de vraag of de BAM als partij na dit ernstige gezichtsverlies nog geloof waardig zou kunnen zijn antwoordde hij dat Baks naar zijn overtuiging al een "optelsom" van straffen had onder gaan: van de réchter, de pers en zijn werkgever. "Dat zou toch genoeg moe ten zijn," meende Joustra. "Maar we zullen heel hard moeten werken om de schade te beperken." Volgens hem had de BAM-fractie be wust afgezien van de "botte bijl" en evenmin een poging gedaan om Baks te bewegen de eer aan zichzelf te houden, hoewel dat één van de opties is geweest. Dat het seniorenconvent eenparig de politieke banvloek over Baks had uitge sproken verbaasde Joustra. "In de wan delgangen hebben we de afgelopen da gen wel wat genuanceerder standpun- (Lees verder op pagina 3) Mevrouw Kruitwagen: 1000 huwelijken! A.P. Hilhorstweg blijft openbaar. Dichter/schrijver Ivo de Wijs in C-drie. Commissie hikt tegen bouwplan Koningsweg. Een koffiezetapparaat ter waarde van duizend gulden en een stofzuiger van vierhonderd gulden zijn gestolen uit een woning aan de Aagje Dekenlaan. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag. De bewoners waren op dat moment niet thuis, omdat het huis wordt verbouwd. De schuifpui was nog niet geplaatst. Daardoor konden de inbrekers zonder enige moeite het 'open huis' binnenlo pen. Bij een inbraak in een kantoor aan de Soesterbergsestraat zijn vorige week twee antieke musketgeweren buitge maakt. De dader kwam binnen door een terrasdeur te vernielen. Aangifte deed een 43-jarige Soester. Met behulp van een schroevedraaier heeft een onbekende dader het por- tierslot van een auto geforceerd. Dat gebeurde op het Vedelaarpad. Hij be loonde zich met de radio van een dertig jarige vrouw uit Soest. Een autoradio werd ook gestolen aan de Tamboerijn. Aan de wagen zijn geen braaksporen aangetroffen. Vermoede lijk heeft de inbreker een valse sleutel gebruikt. Persoon en broodfabriek Ben Rademaker waren een begrip. Ontknoping van 'eeuwige' Lindenhof-affaire dreigt echt Soester drama te wor den. Zon kust derde Seizoen- markt niet. Soest steunt aktie voor eerlijke koffie. Avondverbinding Soester berg hersteld. Feestelijke start 25-jarig Dorphuis. Militairen terug uit Goma. Agenda Vaste rubrieken nisgeving aan te nemen, tot de dagblad pers er lucht van kreeg en de uitspraak van de rechter met naam en toenaam publiceerde. Vanaf dat moment ont wikkelde de affaire zich tot een per soonlijke en politieke tragedie. Het leidde er in elk geval toe dat het se niorenconvent van de gemeenteraad - de verzamelde fractievoorzitters onder voorzitterschap van de burgemeester - zich alsnog over de affaire besloot te buigen. Die bijeenkomst vond afgelo pen donderdagavond plaats en Baks was persoonlijk aanwezig om een toe lichting op de gebeurtenissen te geven. V ertrouwensbreuk Vrijdagmorgen deelde burgemeester De Widt tijdens een inderhaast belegde persconferentie namens het senioren convent mee dat men zich uitvoerig had beraden op de positie van Baks. De po litieke kopstukken waren nu unaniem tot de overtuiging gekomen dat het aan zien van de politiek en het gemeentebe stuur in het geding was, omdat de uitoe fening van een publieke functie bijzon dere eisen met zich meebrengt. "Vast gesteld is dat er sprake is van een ver trouwensbreuk," aldus het communi qué. "De heer Baks is dringend in over weging gegeven een beslissing te nemen om terug te treden als raadslid." Van de mantel-der-liefde, waarop Baks en de zijnen kennelijk aanvankelijk hadden gehoopt, was vanaf dat moment geen sprake meer. Noch Baks zelf, noch zijn fractie zagen in de gebeurtenissen echter aanleiding voor zo'n vérgaande stap. Wel werd in onderling overleg besloten dat Baks zou terugtreden als fractievoorzitter en voortaan "gewoon" raadslid zou zijn. Als aanvoerder van de BAM-fractie werd hij direct opgevolgd door de num mer twee, Rob Joustra, die vrijdagmor gen eveneens tekst en uitleg gaf over de gebeurtenissen van de vorige avond. Volgens de verklaring van Joustra be treurde Baks dat hij het aanzien van de BAM "door zijn veroordeling voor een door hem gepleegd strafbaar feit" en de andere leden van zijn fractie in ernstige mate had geschaad, en daarmee ook hel Een 24-jarige Soester heeft maan dagmorgen aan de Kostverloren- weg voor de nodige consternatie gezorgd door een bom-melding die - zoals vooraf werd vermoed en achteraf vastgesteld - vals bleek te zijn. De politie schakelde niette min de Explosieven Opruimings dienst (EOD) in, die de zaak on derzocht. De politie was maandag ter plaatse aan de Kostverlorenweg - op het industrie terrein van Soest - omdat ze assistentie zou verlenen bij de ontruiming van een "woning" in het bedrijfspand van de fir ma Bodair. De woonruimte werd ver huurd aan de 24-jarige Soester. Vol gens politiewoordvoerster Clementine Sprengers kon overigens nauwelijks ge sproken worden van woonruimte. "Het was een afgetimmerde ruimte, achterin Medewerkers van de EOD en de poli tie betreden het pand waarde "bom"ligt te wachten.Foto: Aldo Allessie een loods, die bewoond werd." De Soester was wegens de ruim opgelo pen achterstand met de betaling van de huur te verstaan gegeven dat hij moest vertrekken. Tijdens zijn afwezig heid werden de sloten vernieuwd, maar tijdens deze operatie bleek de bewoner plotseling terug te keren. Toen hij de politie ontwaarde nam hij echter met een de benen en scheurde weg in een auto. Deze auto, zo bleek na voortvarend on derzoek, bleek echter gestolen te zijn en de politie zette dan ook de achtervol ging in. De Soester kon korte tijd later worden aangehouden, maar maakte de politie duidelijk dat hij in zijn woon ruimte een bom had neergelegd. Of schoon de politie de zaak betwijfelde nam zij, zoals in deze gevallen gebruike lijk, geen enkel risico. De EOD werd gewaarschuwd, die de omgeving afzette 2n de "bom" onderzocht. Knutselwerk Het bleek inderdaad een zgn. hoax te zijn. De Soester had overigens redelijk veel knutselwerk verricht. De "bom" was uitgerust met een tijdklok en draad- les en een tennisbal die mogelijk met ontplofbaar materiaal gevuld zou zijn, maar bij onderzoek leeg bleek. Omstreeks kwart voor één werd het on derzoek beëindigd en konden de werk nemers van het bedrijf het pand weer betreden. De aangehouden Soester werd ingesloten, in de eerste plaats om dat hij betrapt was met een gestolen au to. Volgens Clementine Sprengers komt daar het dreigen met een nep- bom - wat ook een strafbaar feit is - nog bij. Het rendement van Rademaker was al verliesgevend sinds de verhuizing in 1987 van de Laanstraat naar de Indus trieweg. In 1990 werd het bedrijf ver kocht aan Westzanen. Tegenwoordig is Bakkerij Ben Rademaker onderge bracht in een holding met De Graaf s Bakkerijen Bunschoten en Dutch Cake in Gorredijk. De meeldivisie is nu on derdeel van Meneba, een concurreren de groep van SABA (Samenwerkende Bakkerijen), waarvan Rademaker lid is. De verliezen van het Soester bedrijf zijn tot dusver gecompenseerd met de winst van De Graafs Bakkerijen, maar dat wordt niet langer verantwoord geacht. De broodprijzen zijn de laatste jaren steeds meer onder druk komen te staan, terwijl de kosten alleen maar zijn geste gen. Vooral het loslaten van de mini mumprijs, in juni vorig jaar, heeft de si tuatie voor Ben Rademaker verslech tert. "Dit is geen Soester of regionaal probleem, maar een landelijk pro bleem", aldus Van Helden. Volgens hem hebben de bakkerijen er nauwe lijks baat bij de in augustus aangekon digde prijsstijging van het brood. De concurrentie is moordend geworden, omdat de afnemers de prijzen bepalen. "In de winkel zie je brood van 95 cent tot 2,75 gulden liggen, maar de bakke rijen hebben al moeite om de inkoop prijs voor de afnemer te verhogen. Geen enkel bedrijf zou kunnen verder gaan in de situatie van Rademaker", al dus Van Helden die zegt dat de exacte sluitingsdatum nog niet bekend is. akkoord is bereikt. Het gaat om 65 medewerkers, onder wie zestien zogenaamde zaterdag- of noodhulpten. Zij werken vijf tot acht uur per week bij Ben Rademaker. Voor hen zal niets worden geregeld. Hetzelfde geldt voor de vier medewerkers die op contractbasis in dienst zijn. Vier vijftig-plussers krijgen tot hun 65ste een aanvulling op hun uitkering, zodat ze ongeveer 85 procent van hun laatst genoten bruto-salaris ontvangen. Van de resterende 41 mensen hebben er 24 een baan in een andere bakkerij togezegd gekregen. De directie hoopt ook de overige zeventien personen te herplaatsen. Aan andere bakkerijen is gevraagd eventuele vacatures in te vul len met mensen uit Bakkerij Ben Rade maker. Van Helden kan niets garande ren, maar: "De bereidwilligheid bij de bakkerijen is aanwezig. De afspraken liggen vast en we zullen er op toezien, dat ze worden nagekomen." Mochten ze onverhoopt niet elders aan het werk kunnen, dan zullen ze een aan vulling op hun ww-uitkering krijgen. De hoogte en de tijdsduur daarvan is af hankelijk van het aantal dienstjaren. Overigens blijkt onder een aantal Soesters het misverstand te bestaan dat de sluiting Wim Rademaker betreft. De banketbakker aan de Laanstraat heeft evenwel niets met de broodfabriek te maken en blijft gewoon open. Sociaal plan Voor het personeel is collectief ontslag aangevraagd. In overleg met de vakcen trales wordt een sociaal plan opgesteld, waarover volgens Van Hélden bijna een In 1987 verhuisde Bakkerij Ben Ra- In de loop van komend najaar zal Bakkerij Ben Rademaker worden ge- demaker naar dit pand aan de Industrie- sloten. De Soester broodfabriek lijdt al jarenlang verliezen. Dat heeft al- weg. De broodfabriek moet nu sluiten gemeen directeur J.M. van Helden meegedeeld. Hij wil geen bedragen vanwege grote verliezen. noemen, maar het negatieve saldo zou ongeveer honderdduizend gulden per maand bedragen. Van de 65 medewerkers hebben er 45 een vast dienstverband. Voor een aantal van hen is een andere werkkring gevon den. De directie stelt pogingen in het werk ook de overige personeelsle den bij een andere bakkerij aan werk te helpen.

Soester Courant | 1994 | | pagina 1