Kleurenfoto's... U kiest maar!!! 50% 14?5 199S COMBI VAN ESSEN WWW VOORDEEL f sclmi'iiiiikci' A.P. Hilhorstweg blijft openbaar Ruim vier ton voor riolen Mevrouw Kruitwagen: 1000 huwelijken! Dichter/schrijver Ivo de Wijs op 22 september in C-drie Johan Baks in opspraak 1 ACTUEEL 2e afdruk GRATIS WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 In verband met aanleg Zorgcentrum 10x15 cm, mat of glans Vandaag gebracht, morgen klaar Gratis mini-album De allerbeste kwaliteit Mislukte foto's retour ct 10x15 cm, mat of glans Overmorgen klaar De allerbeste kwaliteit per 2 stuks Mislukte foto's retour ct Ontwikkelen èn afdrukken alleen kleinbeeld film ZUIDPROMENADE 15 "HARTJE ZUID", SOEST TEL. 02155 -1 28 74 volop gratis parkeren Gemeentepenning voor Ambtenaar Burgerlijke Stand SCHOEMAKER technische dienst Meerderheid tegen voorbereidingsbesluit Commissie hikt tegen massaliteit bouwplan Koningsweg-Eigendomweg Bejaarde vrouw mist snorfiets Van Den Brink Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Gemeente 'leent' 50.000 gulden voor herstel schade SLAS organiseertpoëzie-avond Woning stoffering kan niet zonder... lees de Soester Courant Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Bewoners betrappen inbrekers in huis Vervaging delen van beschoeiingen vijvers Overhees Twee jongens raken sportspullen kwijt fieP ntoeP af gek/open a/B we a n/eP kannen ft elpen,Zie pagina 25, De gemeenteraad zal op donder- dag 15 september 425.000 gulden I voteren voor de aanleg en verzwa- I ring van riolen buiten het plange bied Dalweg. Dat is vorige week J duidelijk geworden in de commis- I sie milieu. Alle fracties stemden in met het voor- I stel, al twijfelt de PvdA eraan of de maatregelen inderdaad tot verbetering I van de situatie zal leiden. L Volgens wethouder Ries van Logten- I stein is dat wel degelijk het geval. Hij werd daarin gesteund door J. van Gent. Hotel Heidepark in Bilthoven met een kleurrijk, hoogstaand restaurant la carte Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. vriendelijke ambiance .u budgettair verantwoord De topambtenaar zei dat de mate van verbetering zal blijken na de herbereke ning van de riolering. Aan de Dalweg worden momenteel voorbereidingen getroffen voor de bouw van het Zorgcentrum. Dat bete kent uiteraard dat het terrein wordt ver hard. Om het hemelwater te kunnen af voeren naar de Koningsweg en vandaar naar het gemaal op de hoek van de Ko ningsweg en de Dorresteinweg, moeten de bestaande riolen in het plan Smits veen en langs de Dalweg worden ver groot. Vanzelfsprekend moeten enkele nieuwe riolen worden aangelegd. Van Logtenstein liet donderdagavond overigens weten dat er ook maatregelen nodig zouden zijn als er geen Zorgcen trum aan de Dalweg zou worden gerea liseerd. "Omdat de Beukenlaan anders weer blank gaat staan bij hevige regen val" aldus de wethouder. Het krediet van 425.000 kan niet ten laste van de exploitatie van het Zorg centrum worden gesteld. Die exploita tie zou in dat geval negatief uitvallen. Daarom wordt voor de aanleg en ver zwaring van de riolen aanspraak ge daan op het fonds dat luistert naar de fraaie benaming 'Bovenwijkse Voor zieningen'. TOPFOTO 99 TOPFOTO 98 24 opnamen 24.00 Ontwikkelen 5.95 Normaal 29.95 36 opnamen 36.00 Ontwikkelen 5.95 Normaal 41.95 Levertijd 3 werkdagen. 1 Een huwelijk is altijd een beetje ft feest (als het goed is tenminste), maar vrijdagmiddag was er "ten stadhuize" duidelijk méér aan de hand. Terwijl in de raadzaal het bruidspaar Fes-Spelt het jawoord i uitsprak stond in de aanpalende commissiekamer al een bruids- taart klaar. I Die was niet bedoeld voor de kersverse I bruid en bruidegom, maar voor degene 1 die in hun huwelijk - althans op 2 sep- I tember - een onbetwiste hoofdrol I speelde: mevrouw J. Kruitwagen, amb- tenaar van de Burgerlijke Stand, kort- 1 weg: ABS, die haar werk voor de dui- I zendste keer in Soest deed. In haar vori- I ge woonplaats Heemstede haalde ze I overigens al een score van 340. I Geheel verrast liet mevrouw Kruitwa- gen zich meetronen voor een bijzonde- j re huldiging te midden van haar "ge- 1 trouwen", de medewerkers van de af- 2 deling Burgerzaken en de Bodedienst. 1 Loco-burgemeester Neks Blommers stak de jubilerende ABS (Soest heeft er t drie) alle denkbare pluimen op de hoed en schetste de bijzondere positie van I deze ambtenaar, die voor "het belang- rijkste contract van je leven" geen ver- I antwoording schuldig is aan het College of de raad, maar aan de officier van jus- 1 titie. Volgens Blommers heeft me- I vrouw Kruitwagen zich altijd op een I heel bijzondere manier van haar taak I gekweten. "Iemand moet aangeven dat zo'n hu- welijksvoltrekking méér is, dat het een I draagwijdte heeft die de feestelijke 1 sfeer van de dag overstijgt. Toch bent u I niet alleen een persoon in een officiële I mantel, maar ook iemand die uitste- I kend inspeelt op wat het bruidspaar I voelt en verwacht," aldus Blommers. I Ze schetste het samenspel tussen ABS, J bruid en bruidegom als een drieëenheid die de dag "maakt". Bestendiger I Volgens de loco-burgemeester blijken I de Kruitwagen-huwelijken aanzienlijk I bestendiger dan de doorsnee-echtver- I bintenissen, want bij een gemiddeld I mislukkingspercentage van 33 maakt in I Soest slechts 11 procent de gang naar 1 een advocaat. Ze was blij dat mevrouw 9 Kruitwagen nog geen plannen heeft omfc I ermee op te houden. "Uw populariteit I straalt ook een beetje op ons af..." Na- I mens het voltallige gemeentebestuur I overhandigde Blommers haar de ge- meentepenning: "We zijn trots op onze I ABS." Hotel Heidepark in Bilthoven catering op maat voor uw feest thuis Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. ,u: Vriéndelijke ambiance ju 'budgettair verantwoord n Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Op haar beurt toonde mevrouw Kruit wagen zich blij verrast met dit hulde blijk voor een vak dat ze met alle liefde uitoefende: "Ik kan 't niet anders dan ik 't doe." De medewerkers van Burgerza ken en de bodes kregen van haar een tien. Namens de afdeling sprak Ben Moons haar toe. Volgens hem zijn er Soester echtparen die bij elkaar blijven omdat ze dat aan mevrouw Kruitwagen heb ben beloofd en hij wenste haar nog veel huwelijken toe. Daarna spraken bode mevr. Bep Koelink en oud-bode L. van Grol, met wie mevrouw Kruitwagen een aantal jaren nauw heeft samenge werkt, o.a. in de "trouwkeet" achter het oude gemeentehuis aan de Steenhoff- straat, en collega-ABS mevrouw Ter Veld (inmiddels 36 huwelijken op haar Foto: Aldo AHessie Mevrouw Kruitwagen "in actie" tij dens haar 1000e huwelijk in Soest. naam), die haar toepasselijk een bruids boeketje overhandigde. Leukste beroep "We hebben het leukste beroep van de wereld," aldus mevrouw Ter Veld. De derde ABS, mevrouw Van den Brink, was op dat moment in de raadzaal bezig met de voltrekking van haar 220e hu welijk. Ook het eerste bruidspaar van mevrouw Kruitwagen, Jan en Yvonne Hodde-v.d.Bor (op 31 januari 1980 ge trouwd), deelde in de feestvreugde. Al le aanwezigen kregen een stukje van de smakelijke Dogterom-bruidstaart, die mevrouw Kruitwagen persoonlijk aan sneed. Een meerderheid van de commis sie Ruimtelijke Ordening heeft vo rige week het voorbereidingsbe sluit voor de bouw van een appar tementencomplex op de hoek van de Koningsweg en de Eigendom weg naar de prullenbak verwezen. Volgens de meeste fracties (en de omwonenden) past het bouwsel niet bij het bestemmingsplan 'en ook niet bij de "omringende" ar chitectuur van Klein-Engendaal. Het was al de tweede keer dat het voor bereidingsbesluit (nodig voor de bouw vergunning) op de tafel van de commis sie lag. Dit vooijaar kwam ze er niet uit wegens allerlei onduidelijkheden. Na mens de omwonenden maakte de heer Lankreijer ook nu nog eens duidelijk dat de weerstand tegen het plan niet verminderd is. Volgens hem wordt er in het bestemmingsplan duidelijk gerept over eengezinswoningen en gaat het "massale" gebouw parkeerproblemen veroorzaken. Bovendien moet er "zo wat een half bos" voor gekapt worden. Ook bij de politici bleken de bezwaren levensgroot. Harry Witte (GGS) vond eengezinshuizen ook mooi genoeg en wees erop dat het bouwwerk de toege stane hoogte met 20 centimeter gaat overschrijden. "Het is nooit minder, al tijd méér," aldus Witte. Loet Jansen (D66) was tegen en meende dat een ap partementengebouw nooit in het be stemmingsplan bedoeld was. Jan Visser (GL-PS) liet zich niet uit over het bouwplan zelf, maar ging wel akkoord met het voorbereidingsbesluit. "Het zal allemaal best waar zijn wat er wordt gezegd, maar daar gaat het nu niet om." Wil Stekelenburg (PvdA) had ook geen moeite en stelde vast dat de commissie er niet eens aan te pas zou zijn gekomen als het bouwplan geen marginale overschrijding had gehad. Volgens haar sloot het gebouw heel goed aan bij de andere gebouwen aan de Koningsweg, zoals Advisie en het GOS-complex. Arie van den Breemer (CDA) kon met een kleine afwijking wel leven en was dus voor, evenals Wiebe Meilof (GPV). Johan Baks (BAM) vond de afwijking echter niet zo klein en wenste een totaal andere invulling. Ook Bert Krijger (WD) was tegen zowel het voorberei dingsbesluit als het bouwplan. Wethou der Pieter ten Hove stelde - na een amb telijke verzuchting "datje in Soest ner gens meer fatsoenlijk woningen kunt neerzetten" - tenslotte vast dat het voorstel al met al geen meerderheid kreeg en nam het mee terug naar het College. Een 86-jarige Soesterse ontdekte vori ge week dat haar snorfiets, die ze met een ringslot door het achterwiel had vastgezet, gestolen was. Dat gebeurde tijdens het winkelen aan de Dillenburg laan. Ze stelde de politie op de hoogte. RESTAURANT Bij ons bent U uit en toch thuis. Socstcrbcrgsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 Maak zelf u keuze uit onze kaart, bijvoorbeeld: FRISSE SALADE MET TONIJN 55,00 LAMSZWEZERIK MET GEBAKKEN PADDESTOELEN GEBAKKEN ZEEWOLF MET BASILICUMSA US WARME VIJGEN MET VANILLEROOMIJS De A.P. Hilhorstweg blijft een openbare weg en zal niet tot 'eigen weg' van de boeren worden ver klaard, zo dat al mogelijk zou zijn geweest. De gemeente zal daarom 50.000 gulden uittrekken om de schade aan de rijbaan te herstellen. WD-er Bartho Anderson die onlangs een kijkje heeft genomen op de A.P. Hilhorstweg ("De eerste keer dat ik er was"), is van mening dat een agrariër die een nieuwe boerderij heeft laten bouwen, verantwoordelijk moet wor den gesteld voor de schade. De libera len stellen dat de schade is veroorzaakt door het bouwverkeer. "En als hij ontkent?", vroeg CD A-wet houder Ries van Logtenstein. "Dan moet hij het tegendeel bewijzen", reageerde Anderson. Van Logtenstein: "Nee, de eiser be wijst." Anderson: "Ieder redelijk denkend mens weet dat de schade door die wa gens is veroorzaakt." Van Logtenstein: "Dat is wat anders dan bewijzen." De A.P. Hilhorstweg wordt vrijwel uit sluitend gebruikt door landbouwver- keer, mede doordat de weg halverwege is afgesloten voor doorgaand verkeer. Vanuit dat oogpunt was twee maanden geleden geopperd de A.P. Hilhorstweg om te toveren tot 'eigen weg' voor de aan wonende boeren. Uit onderzoek is vast komen te staan, dat daar nogal wat juridische voetangels en klemmen aan vastzitten. Arie van den Breemer: "Dat hadden de vragenstellers meteen te we ten kunnen komen als ze even naar de specialist op het gemeentehuis waren gestapt." De meeste politieke kopstukken van Soest zijn het erover eens, dat de weg openbaar moet blijven en hersteld dient te worden. Daar is dus vijftigduizend gulden voor nodig, maar het budget voor onderhoud aan wegen is op. De gemeente 'leent' daarom het geld uit de post 'onvoorzien' en zal de vijftig mille volgend jaar terugstorten uit het nieuwe budget voor wegenonderhoud. Mieke Swinkels (D66) is het niet met die constructie eens en wil met de her stelwerkzaamheden wachten tot vol gend jaar. De PvdA ging nog verder: "We moeten geen voorschot nemen op een bedrag dat we volgend jaar mis schien hard nodig hebben. We kunnen niet riskeren dat het landbouwverkeer de weg weer kapot rijdt", protesteerde Wil Stekelenburg. Wat haar fractie betreft, mag de weg er zo bij blijven liggen als nu. "Laat er maar greppels ontstaan. Dat heeft het zelfde effect als drempels en dan wordt er niet meet zo hard gereden", aldus Stekelenburg die daarbij wees op de twee ongelukken die er onlangs plaats vonden. De PvdA ziet liever dat de A.P. Hil horstweg alleen voor landbouwverkeer wordt opengesteld. Teeke Glastra van BAM verkondigde een tegenoverge stelde mening en pleitte er voor om er een doorgaande weg van te maken. Maar Harry Witte van Gemeentebelan gen Groen Soest wees die suggestie van de hand: "Dan wordt de A.P. Hilhorst weg een rondweg naar Amersfoort." Kortom, er verandert niets, behalve dan dat de gemeente de weg zal repareren. De A.P. Hilhorstweg zal dus ook niet alleen voor langzaam verkeer worden ingericht, zoals enige tijd geleden was geopperd. Tot opluchting van Anderson: "Om er langzaam verkeer van te maken voor anderhalf miljoen gulden, dat lijkt met ook niet de hoofdprijs." Van Logtenstein: "Het was een vraag van uw eigen fractie." Anderson: "Die is dan zeker gesteld voor mijn tijd." Van Logtenstein: "Twee maanden ge leden." Anderson: "Toen was ik op vakantie in Amerika." Van Logtenstein: "Dan kunt u zich be ter niet meer laten vervangen." De bekende dichter/schrijver Ivo de Wijs - o.a. bekend van het ra dioprogramma "Vroege Vogels" - is op donderdag 22 september te gast op een literaire avond in C-drie. Hij zal daar voorlezen uit eigen werk. De bijeenkomst in het cultureel cen trum van Soest heeft als thema "Dichter en landschap" en in dat opzicht is Ivo de Wijs zeker niet de minst voor de hand liggende keuze. Hij geniet grote be kendheid als presentator van het na tuurvriendelijke radioprogramma dat de VARA wekelijks op zondagmorgen uitzendt, maar schreef ook teksten voor een lange reeks televisieprogramma's van diverse omroepen, zoals Kort en Klein1, Hoe bestaat 't, De Kloof, De Verleiding, De Schreeuw van de Leeuw en talrijke andere spraakmakende pro gramma's. Een aantal jaren trok hij ook met zijn eigen cabaretgezelschap door het land. De taalvirtuoos De Wijs begon zijn loopbaan in het onderwijs en maakte furore als tekstschrijver van Kinderen voor Kinderen, cabaret Lurelei, Paul de Leeuw, Youp van 't Hek. Jenny Arean, Jasperina de Jong en anderen). Hij be werkte toneelstukken en musicals, schreef kinderboeken en publiceerde een aantal bundels met light verse, o.a. samen met Drs. P. en Letty Kosterman. Als publicist werkte hij mee aan uiteen lopende tijdschriften als Vrij Neder land, NRC/Handelsblad, Onze Taal, Propria Cures etc. Ivo de Wijs won in middels allerlei prijzen, zoals een Edi son, een Gouden Harp, een Zilveren Reiss-microfoon, een Zilveren Griffel en de Kees Stip-prijs. Op 22 september is hij in Soest óp uit nodiging van de SLAS, de Samenwer king Literaire Activiteiten Soest, waar in deelnemen C-drie, de openbare bi bliotheek, Artishock, Poëziekring Eemland en de Soester boekhandel Van de Ven. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Kaarten a f 5,- zijn verkrijg baar bij C-drie, de VW en boekhandel Van de Ven. iet zonder ruime keuze, niet zonder optimaal tulvies en niet. zonder de ambachtelijke kwaliteit van de echte vakman stoffeerder. Woninyslo/J'eriny kan dus niet zonder Middelman. Voor tapijt, vinyl, gordijnen, vilrayes en zonwering. Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort Birkstraat 99 te Soest. Tel. 02155-11004. Ivo de Wijs. Hotel Heidepark in Bilthoven koude en warme buffetten (International© gerechten) Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk Ie beteiken, ook mei NS. vriendelijke ambiance Vu •V budgettair verantwoord f (Vervolg van pagina 1) ten gehoord." (Naar verluidt hebben met name de fractievoorzitters van PvdA, Gemeentebelangen en Progres sief Soest zeer sterk aangedrongen op Baks vertrek, red.) Joustra liet weten dat er in de loop van deze week nader overleg zou worden gevoerd met het partijbestuur van de BAM. Hij wilde daarop niet vooruitlopen, maar liet wel weten dat hij geen indicaties had dat het fractiestandpunt daardoor zou veran deren. Van het verwijt dat de BAM zich had ontpopt als een "kwajongensclub" wilde hij niets weten. Politieke gevolgen Burgemeester De Widt onderstreepte tijdens de persconferentie dat er juri disch geen mogelijkheden zijn om Baks van zijn raadszetel te verwijderen. Hij onderschreef de constatering van de vertrouwensbreuk, die ook naar zijn ge voel politieke gevolgen zou moeten hebben door het vertrek van het om streden raadslid. Gezien de opstelling van de BAM-fractie vreesde hij dat de vertrouwensbreuk zou blijven bestaan. "Ik streef ernaar dat de raadsvergade ringen in goede sfeer en met respect voor elkaar verlopen. Dit maakt het voor mij niet eenvoudiger. We moeten afwachten hoe ieder hiermee zal om gaan..." Nu de BAM-fractie weigert verdere stappen te ondernemen en haar in op spraak gekomen raadslid de hand bo ven het hoofd houdt zijn de mogelijkhe den van De Widt en de andere partijen uitgeput. "We hebben daar wel over na gedacht, maar zo is het duidelijk ge noeg. Als er geen nieuwe elementen worden aangedragen is het zinloos om ons als seniorenconvent opnieuw over de affaire te buigen," aldus De Widt. Ook Joustra liet weten geen behoefte te hebben aan verdere "consultatie" van het seniorenconvent. Johan Baks zelf is sinds vorige week niet bereikbaar voor publiek commentaar op de opzienbarende ontwikkelingen, die een vroegtijdig einde aan zijn (nieu we) politieke carrière lijken te maken. De onttroonde BAM-aanvoerder was in de periode 1986-1990 raadslid en van 1990 tot 1994 fractie-assistent voor het CDA. Hij besloot eind vorig jaar met zijn nieuwe partij mee te doen aan de verkiezingen, o.a. uit onvrede met het CDA-beleid. Enkele inbrekers maakten zaterdag van de gelegenheid gebruik, toen de bewo ners van een huis aan de Koninginne- laan niet thuis waren. Ze klommen op de bovenverdieping door een raam en verzamelden verschillende apparatuur. Juist toen ze een stereo-installatie voor transport klaar hadden gezet, keerden de bewoners terug. Dat was het sein voor de inbrekers om de benen te ne men. De bewoners missen nog wel en kele persoonlijke papieren en een on bekend geldbedrag. De gemeente is deze week begonnen met het vervangen van delen van de be schoeiingen langs de vijvers in Over hees. De nieuwe beschoeiingen worden alleen aangebracht op plaatsen, waar dat onvermijdelijk is. Voorbeelden daarvan zijn de plaatsen waar de oevers steil aflopen of waar het water aan tuinen grenst. De selectieve vervanging van de harde beschoeiingen houdt verband met het voornemen om - waar mogelijk - in Overhees over te gaan tot het creëren van zogenoemde 'natuurlijke oevers'. Hiervoor lenen zich vooral de geleide lijk oplopende waterkanten. Daar is het vaak mogelijk de natuur zijn gang te la ten gaan: het gras gaat over in spontane oeverbegroeiing, zoals riet, elzen, lis dodde en kattestaart. Een voorbeeld daarvan is de vijver achter het Tromsla gerpad. Daar wordt niets meer aan de beschoeiing gedaan. De harde beschoeiingen, die nu worden vervangen, bevinden zich ter hoogte van de Libel, de Krekel, achter het Pij perpad en het Fazantpad. Ook bij de flats aan de Veenbesstraat wordt een aantal kleine stukken aangepakt. Twee jongens van elf jaar zijn zaterdag op een sportcomplex aan de Bosstraat bestolen. De ene voetballer mist zijn trainingsjack, van de ander werden wit te sportschoenen gestolen. «j

Soester Courant | 1994 | | pagina 3