0U1P0ST 1 VERPLAATSINGS OPRUIMING "De Ster Damesmode" I ócnmtemalwu Ontknoping van 'eeuwige' Lindenhof-affaire dreigt echt Soester drama te worden 10 TOT 30% Soest steunt actie voor eerlijke koffie r cmoavr Zon kust derde Seizoenmarkt niet 1 ACTUEEL nu helft v.d. helft PAGINA 5 Blommers onder zwaar vuur van coalitiepartners CDA en PvdA Kous nog niet af Onder druk Vertrouwen DE TROMSLAGER De salade- en koud buffet specialist 02155 22871 Steenhoffstraat 58 Rouwrandje Kiezersbedrog LAATSTE RONDE RESTANTEN ZOMER- KOLLEKTIE B. en W. zetten eerste handtekeningen JJ De Wereld van Essentio SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 Belangstelling valt tegen op derde editie INa 4 WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT n> 1 den; •morika; 3erk. afdeling 3760 CA ken,2ei- B. en W. Volgende week, donderdag 15 september 1994, kunnen de bewoners van het Nassauplantsoen de vlag weer uitsteken. De gemeenteraad zal 's avonds met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid besluiten de bouwvergunning voor de nieuwe Lindenhof (met winkel en appartemen ten niet te verlenen. Het besluit - waarover politiek Soest al "een eeu wigheid" overhoop ligt - wordt gedwarsboomd door de kleinst mogelijke neerderheid, die te danken is aan de verschuiving in de politieke krachts verhoudingen in Soest sinds de verkiezingen van maart. Het front van voorstanders is inmiddels geslonken tot een minderheid: 13 van de 27 ze tels. De ontknoping van de affaire groeit daarmee uit tot een echt Soester nrama. In de historie van Soest zijn er weinig bouwplannen zó omstreden als dat van het Lindenhof-complex. Acht jaar ge leden diende de directie van het gezins- 'ervangende tehuis, de stichting Stibaz, met project-ontwikkelaar Vahstal een jplan voor nieuwbouw in. Na een perio de vol politieke vijven en zessen, vooral ;evoed door de felle protesten van de »mwonenden, ging de gemeenteraad ier jaar geleden uiteindelijk akkoord iet de bouwvergunning, [n de gemeenteraad liepen de gemoe deren destijds hoog op: WD-wethou- der Plomp kreeg het hard te verduren an zijn coalitiepartners CDA en PvdA (ook toen al!) toen hij alleen nog maar zinspeelde op een eventuele tegenstem. Met de dreiging van een motie van wan- rouwen, o.a. van Boerkoel (PvdA), werd Plomp min of meer in het gareel gedwongen. Het voorstel werd aange nomen, overigens pas nadat (ook toen al) de verkiezingen achter de rug waren en Plomp - inmiddels wethouder-af - op z'n gemak kon tegenstemmen. De Raad van State vernietigde echter het besluit en Vahstal en de Stibaz konden van voren af aan beginnen. Voor het aangepaste plan had Soest op nieuw vier jaar nodig. Na een complete serie inspraakavonden en vergaderin gen, waarin de gemoederen van de te genstanders soms danig verhit raakten en die resulteerden in allerlei aanpas singen, besloot de (vorige) gemeente raad uiteindelijk dan toch met 16 tegen 11 stemmen (WD, Gemeentebelan gen en Leidje Tomassen van PS bleven mordicus tegen) de verklaring van geen bezwaar bij de provincie aan te vragen. En die kwam: vorige maand gaven Ge deputeerde Staten (opnieuw) het groe ne licht. Alle bezwaren werden onge grond verklaard. Wie dacht dat de kous daarmee wel af zou zijn komt echter bedrogen uit. Op voorstel van Plomp (WD) en Witte (Gemeentebelangen) - in de oude raad - was in maart al besloten dat niet het College van B. en W.maar de voltallige gemeenteraad zich over de bouwver gunning zou moeten uitspreken. Het gemeentebestuur is gehouden daaraan gevolg te geven, ook als slechts een min derheid het verzoek doet het besluit "aan de raad te trekken". Door alle ver traging bij de aanpassingen van het plan bleek bovendien dat de kwestie "over de verkiezingen heen" getild moest worden en dus overgelaten aan de nieu we gemeenteraad. Het "slimmigheidje" van Plomp en Witte blijkt op die manier grote gevol gen te hebben. De Lindenhof-kwestie is volop een politieke affaire geworden, waarbij de (inmiddels) gewijzigde krachtsverhoudingen doorslaggevend zijn, o.m. omdat BAM (de drie zetel partij van Johan Baks) zich als nieuw komer bij de tegenstanders heeft ge voegd, de WD een zetel winst maakte en het CDA er twee verloor. Het voorstel om de bouwvergunning te verlenen kan nu slechts rekenen op 13 van de 27 stemmen, want ook WD-wethouder Neks Blommers blijkt meer waarde te hechten aan de af spraken binnen de liberale fractie dan aan de collegialiteit binnen het College. Zij neemt een minderheidsstandpunt in, zo blijkt uit het raadsvoorstel, waarin overigens iedere inhoudelijke opmer king achterwege is gebleven. "Omdat de zaak u voldoende bekend is behoeft dit voorstel verder geen toelichting," al dus B. en W. In de raadscommissie R.O. bleek vorige week dat Blommers' positiekeuze het onderlinge gekir en getortel binnen de WD-CDA-PvdA-coalitie zwaar on der druk zet. Met name van Bart Krol (CDA) en Wil Stekelenburg (PvdA) kreeg de wethouder (die er niet bij was) de wind van voren, maar ook de andere fracties die voor zijn lieten zich niet on betuigd. Eerst nog mocht woordvoerder Doop- er namens de omwonenden de hoop uitspreken dat er op 15 september "niet politiek" wordt gestemd. "Dan hebben we hopelijk voor 't laatst gesproken over dit massale wangedrocht en kun nen we eindelijk eens praten over een échte invulling." Volgens Dooper had hij in de loop der jaren al twee politieke partijen zien ontstaan uit de onvrede van de burgers, die volgens hem mede was ingegeven door de gang van zaken rond de Lindenhof, die hij omschreef als een "karakteristieke villa". Inhou delijk ging hij verder niet meer op het plan in. Wel betreurde hij het dat de Sti baz was blijven vasthouden aan Vah stal. Johan Baks (BAM) sloot zich bij de te genstanders aan. Volgens hem had het bouwplan na acht jaar steggelen geen "spoedeisend" karakter meer en moest er maar gewacht worden op het nieuwe bestemmingsplan, dat eraan zit te ko men. Wiebe Meilof (GPV) vond het eigenlijk vanzelfsprekend dat de bouwvergun ning zou worden afgegeven, nu ook de provincie akkoord is. "Maar omdat er toevallig verkiezingen zijn gehouden komt de rechtszekerheid in het geding. Dat is heel jammer, al ben ik ook niet zo dol op het plan." Hij deed een indrin gend beroep op alle partijen om zich te bezinnen op hun stemgedrag: "Het zou zeer pijnlijk zijn als het nu, door de ver kiezingen, niet doorgaat..." Bart Krol (CDA) vond ook dat de ge meenteraad het vertrouwen van Vah stal en de Stibaz niet behoorde te be schamen. "Hoe bestaat het dat het ja van 17 maart het nee van 15 september wordt! Zo verliezen de mensen ieder vertrouwen in het gemeentebestuur. En je zal maar bewoner van de Lindenhof zijn..." Krol liet weten dat hij zich "ge stoord" had aan de opstelling van Blommers, die met haar fractie tegen zal stemmen. Hij complimenteerde in dat verband Jan Visser, die als wethou der - ondanks persoonlijke moeite - het Collegebeleid loyaal had uitgevoerd. Dat leverde hem een bijtende reactie op van coalitiepartner Bert Krijger (WD), die onderstreepte dat het de raad is die besluiten neemt en Krol be schuldigde van gebrek aan respect voor raadsuitspraken. "Het College moet die voor particulieren en bedrijven! V hsvt Neks Blommers (VVD): onder vuur. uitvoeren, niet andersom!" Volgens Krol zou dat echter - gezien de continuï teit van het bestuur - in de eerste plaats moeten gelden voor de uitspraak van de oude raad. Loet Jansen (D66) stelde realiter vast dat een besluit van de nieuwe gemeen teraad net zo democratisch is als dat van de oude, maar vond wel dat het College gehouden is om wat in het verleden be sloten is te eerbiedigen. Harry Witte was er als de kippen bij om de D66-er te wijzen op de Betuwelijn, waarover de besluitvorming van de oude Tweede Kamer nu ook wordt teruggedraaid. Wil Stekelenburg (PvdA) stelde vast dat alle bezwaren tegen het bouwplan weerlegd waren. Tegen Dooper hield ze vol dat haar fractie de belangen van de Lindenhof-bewonefs terecht liet preva leren boven die van de individuele om wonenden. Volgens haar werd 15 sep tember "een dag met een rouwrandje" en ietwat onhandig liet ze weten dat ze het betreurde dat er verkiezingen waren geweest. "Een democratische partij die de verkiezingen betreurt?!" interrum peerde Baks. "Mógen de burgers niet anders stemmen dan u wenst?" Steke lenburg herstelde zich door te bena drukken dat het plan ongetwijfeld zou doorgaan als er toevallig geen verkie zingen hadden plaatsgevonden. Jan Visser sloot zich aan bij het beroep van Meilof en vond dat de kwestie geen "politieke speelbal" mocht worden. Voor de rol van Blommers had hij geen goed woord over en hij hoopte dat ze zich alsnog zou bekeren. "Ze ontloopt haar bestuurlijke verantwoordelijk heid, ze durft de consequenties van het wethouderschap niet aan, en dat is haar zeer kwalijk te nemen." Harry Witte (Gemeentebelangen) ver dedigde Blommers. "Het zou vreemd zijn als ze nu niet tegen zou stemmen. Ik kan me dat met zo'n affront voor je ge meente in elk geval goed voorstellen." Wethouder Pieter ten Hove hield zich wijselijk op de vlakte, maar verheelde niet dat hij zich aangesproken voelde door degenen die hun vraagtekens had den gezet bij de rechts(on)zekerheid als gevolg van het wegstemmen van de bouwvergunning. In de tweede ronde mocht iedereen nog een keer stoom afblazen. Volgens Doopermoestende voorstanders intus sen het schaamrood op de wangen heb ben omdat ze na acht jaar "frutselen" nog geen fatsoenlijk plan op tafel had den kunnen leggen. Hij vond dat de partijen die bij de verkiezingen verloren hadden de oorzaak daarvan bij zichzelf moesten zoeken. Stekelenburg kon re pliceren dat haér partij in elk geval niet verloren had. Krijger reageerde uiterst gepikeerd op de verwijten aan zijn partijgenoot Blommers, die als "boegbeeld" in de campagne het WD-standpunt had uit gedragen. "Het is ronduit onbehoorlijk om haar te vragen kiezersbedrog te ple gen." Een tikkeltje schijnheilig liet hij weten dat, als de raad de vergunning wél zou verlenen, het College ook die (onverwachte) beslissing zou moeten respecteren. Meilof herhaalde zijn beroep op Blom mers om collegiaal te zijn. Volgens hem had de Lindenhof in de verkiezings campagnes geen enkele rol gespeeld en hij vond het dwaas dat sómmige partij en hun winst nu daaraan leken toe te schrijven. Krol beperkte zich tot de vaststelling dat de nieuwe raad zich al leen om procedurele redenen over de kwestie moest uitspreken. "En daarvan wordt de Lindenhof de dupe." Hij sloot zich aan bij Meilofs dringende oproep. Loet Jansen constateerde dat het aan treden van een nieuwe raad nu eenmaal ook het gevolg van een democratisch proces was. "Continuïteit van bestuur bestaat slechts voor zo ver de nieuwe raad dat toestaat." Visser veroordeelde Blommers scherp en vond het schandalig dat het "WD-boegbeeld" de rechtszekerheid van burgers met voeten trad. Hij wilde van Ten Hove nog voor de beslissende raadsvergadering vernemen wat Soest eventueel aan schadeclaims van Vah stal of de Stibaz te duchten heeft. Naar verluidt kan Soest uit die hoek inder daad rekenen op pittige financiële ei sen. Of dat het stemgedrag nog zal beïn vloeden lijkt uiterst onzeker. Ondanks alle mooie woorden is de Lindenhof-af faire een politieke prestigekwestie ge worden, waar Soest mogelijk nog jaren lang de wrange vruchten van zal moeten plukken. for MEN and WOMEN Van Weedestraat 8a 3761 CE Soest EUROPA QRM VOOR EHtUjRt KOFFIE' "De Ster damesmode" gaat uit het huidige pand. Een gedeelte van het assortiment komt in de toekomst terug in een nieuwe, nog te openen, zaak. Dus moet de win- terkollektie weg! Met kortingen van Van Weedestraat 7 - Soest Met hun handtekeningen hebben Burgemeester en Wethouders van Soest vorige week hun steun be tuigd aan de actie voor "eerlijke koffie", die de Wereldwinkels de ze maand op touw hebben gezet. De actie is bedoeld om een rechtvaardiger koffiebeleid te bevorderen. De oproep is gericht aan het Europese parlement, dat in dat beleid een beslis sende rol kan spelen, bijvoorbeeld door het afschaffen van de handelsbarrières als importheffingen en het instellen van minimum-koffieprijzen, waarvan met name de koffieboeren, de dagloners en de seizoenarbeiders kunnen profiteren, die tot nu een rechteloos en onzeker be staan lijden. Alle Wereldwinkels van Europa zullen daarom een Europarlementariër bena deren met het "Koffiemanifest", waar voor zoveel mogelijk handtekeningen worden verzameld in een zogenaamd "bonenboek". De Wereldwinkel Soest heeft daartoe Karla Peijs, lid van het Burgemeester De Widt deponeert zijn boon in de bonenpot, terwijl wethouder Blommers haar handtekening zet. Daar achter v.l.n.r. wethouder Van Logten- stein en de Wereldwinkeliers Gep van Bercum en Jos Spruit. Europarlement namens het CDA, "geadopteerd". Het Soester College van B. en W. kreeg het manifest aangeboden door de be stuursleden Jos Spruit en Gep van Ber cum van de plaatselijke Wereldwinkel. Op hun verzoek tekenden burgemees ter De Widt en de wethouders Blom mers, Van Logtenstein en Ten Hove het manifest, waarna ze symbolisch één koffieboon in de speciaal daarvoor be stemde "bonenbus" deponeerden. Ook op de Seizoenmarkt van afgelopen zaterdag werden handtekeningen ge worven, zoals ook in de Wereldwinkel zelf (aan de Steenhoffstraat) gebeurt. Aan het eind van de maand wordt be kend gemaakt hoeveel "bonen" de actie in Soest heeft opgeleverd. Mode geïnspireerd door de warme eenvoud van het buiten leven. Dat is de essentie van de najaarskollektie van Essentio. Soms sportief en elegant, soms een tikkeltje stoer en ruig, maar altijd met respekt voor individuele modewensen. Dat is de wereld van Essentio. Ook de derde editie van de Seizoenmarkt is voor een deel in het water ge vallen. Natuurlijk, alle aangemelde verenigingen en instellingen waren er. Maar de publieke belangstelling viel, waarschijnlijk vooral vanwege de weersomstandigheden, tegen. Vaker waren het de druppels die de drang naar een bezoekje blusten dan de zonnestralen die het Raadhuis plein kusten. Hoewel moeilijk te schatten, kwamen er niet meer dan en kele honderden nieuwsgierigen. Velen van hen zijn vermoedelijk al lid van een club die één van de 55 kramen had ingenomen. Onder de belangstel lenden ook menig ouder van kinderen die hun medewerking verleenden aan één van de demonstraties. Het blijft de vraag hoeveel mensen doelgericht naar de markt komen voor een cursus, een actie, een lidmaatschap of informatie over een workshop. Een woordvoerder van volleybalvereniging Stam/SoVo- Co: "We staan hier alleen voor de jeugd en de recreanten. De echte volleybal lers zijn toch al lid van een vereniging. Hoeveel leden je hier wint, is moeilijk te zeggen. Als ze lid worden, gebeurt dat meestal pas in een later stadium." De sportverenigingen waren overigens niet breed vertegenwoordigd. De turnsport viel wel op met participatie van zowel De Springbokken als de Turn Vereni ging Soest. Natuurlijk werden er overal weer veel folders uitgereikt, presentjes uitgedeeld en mensen te woord gestaan. Niet nadat PVO op muzikale wijze de derde editie, gesponsord door de Soester Courant, had geopend. De muziek die het Soes ter Muziek Gezelschap vervolgens liet horen, was ongetwijfeld goed uitge voerd, maar hoort niet thuis op een Sei zoenmarkt. Vrolijke klanken hadden vast en zeker meer indruk achter gela ten dan de 'begrafenismuziek'. Wat dat betreft bracht de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (AN- BO) meer leven in de brouwerij door kleurig fruit uit te delen. De appels, ba nanen en peren kwamen bovendien van pas toen een windvlaagje de folders van de ANBO over het Raadhuisplein dreigde te verspreiden. Een medewer ker hield de stapeltjes bij elkaar door er fruit op te leggen. Enkele voetstappen verder 'bemande' een schalkse dame de kraam van Dam Vereniging Soest- Baarn. Wie het wilde, mocht raden wie de persoon in kwestie was. Het was nie mand minder dan E. Davelaar, een au toriteit in (Eemlandse) damkringen, die twee jaar geleden een 24 uurs dam- marathon met J. Dasselaar afwerkte tij dens de eerste Seizoenmarkt. De ten opzichte van de twee voorgaan de jaren iets uitgedunde Seizoenmarkt Demonstraties, zoals hier van de Turn Vereniging Soest, liepen als een rode draad door het programma. bood een grote verscheidenheid van deelnemers. Dat stond ontegenzegge lijk vast. Zo konden mensen hun aqua riumwater laten testen bij Neon Tetra, had Tempo weer een ouderwetse fiets van stal gehaald, mochten geïnteres seerden een bal door de korf van Eem- vogels proberen te gooien, hield Am- nesty weer een actie en werden overal inlichtingen verstrekt. Kortom, te veel om op te noemen. Helaas voor de orga nisatie (gemeente) en de deelnemers viel de publieke belangstelling in alge mene zin tegen. Dat ondervond ook Conny Vink die 's middags op het po dium een greep uit haar repertoire deed. De meeste mensen hadden toen net een schuilplaats onder één van de kraamdoeken gevonden. Neemt niet weg dat de Seizoenmarkt het plaatselijke verenigingsleven aan de poort van een nieuw seizoen een unieke gelegenheid biedt zich te presenteren. Omdat er nog steeds meer dan vijftig deelnemers waren, is er dan ook een markt voor en zal er volgend jaar een vierde editie worden gehouden, ver moedelijk weer in het eerste weekeinde van september. Kramen boordevol informatie, maar pok de mogelijkheid om zelf in actie te komen. Dat was de Seizoenmarkt. t

Soester Courant | 1994 | | pagina 6