7 cdl tour wELZum r f Hullem ~n Eerste paal voor Keune Haircosmetics Billboards langs de weg tijdens Week van de Kunst Schuitemak met doorlo] Soester tuincentrum Fysio Vita i /f] Een volledi bij Hullei Open Monumentendag 1994 Eerste 'spirituele' lezing over omgaan met verlies Opening van Monumentendag Soest trekt weinig belangstelling 'Taaltovenaar' Ivo de Wijs wil met poëzie harten winnen RUIME KEUZE TUINHUISJES JOS LIPS F0CW* Wereldwinkels in Speeldoos VAN TOL - Honderden wandelaars in Soestduinen -^Ü^J°WOENSDAG 14 SEPT 'Bandstemmen' bij Centrum Spirit Stamboomonderzoek Nieuwe fabriek verrijst aan Koningsweg Woensdag 21 september: Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Van 19 tot en met 24 september Zaterdag 17 septet Expositie nog twee weekeinden te zien Dichter op 22 september in Soest WfsP u daP u P>ii ons a/Pf/d door 1e kdpsPers WordP gekftipP' Kapsalon Syilie Hair TEGEN ZEER SCHERPE PRIJZEN Open dag op zaterc Najaarsactiviteiten in De Bundeling NNereldI/I/inkel Koffie proeven in de Wereldwinkel Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant piAnohandel Oogmeting p Oogmeting p Rood-groen 1 Nabij test Oogdruk con WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT De Open Monumentendag 1994 trok zaterdag in Soestduinen en kele honderden belangstellenden. In tegenstelling daarmee was de officiële start van dit jaarlijkse fes tijn een flop. Een week eerder was al in een bomvolle Oude Kerk door ds. Greive de tentoon stelling 'Metafysische kijk op het leven' geopend van de 69-jarige Catalaanse kunstenaar Juan Sala Santonja, die in Soest woont. Traditiegetrouw organi seert de Open Monumentendag-com missie samen met de Cultuurcommissie van de hervormde gemeente elk jaar een expositie in de maand september. Hulde aan deze vrijwilligers! De 24 werken van Sala Santonja, die nog tot en met 25 september te bezichti gen zijn in het weekend van twee tot vier uur, geven een overzicht van zijn kunst in de afgelopen tien jaar. Zijn belang rijkste thema is: de natuur. Soms letter- Centrum Spirit organiseert op woens dag 21 september een lezing over "bandstemmen" in Soest. Sinds Jur- genson bij toeval ontdekte dat het on der sommige omstandigheden mogelijk is stemmen van overledenen op te ne men is er veel geëxperimenteerd. Twee autoriteiten op dit gebied, de heren Van Aesh uit Utrecht en Baars uit West broek, verzorgen de lezing en een de monstratie. De bijeenkomst vindt plaats in Cen trum Spirit, Julianalaan 22, aanvang 20.00 uur. Reserveren aanbevolen. In lichtingen: tel. 21962. lijk, omdat hij in enkele schilderijen zand vermengt met verf. Met zijn mate rie-schilderijen verbeeldt hij de strijd van de mens voor en tegen de natuur. De Paltz zou een bron van inspiratie voor hem kunnen zijn. Pronkjuweel De Monumentenwandeling begon za terdag bij het totaal gerestaureerde en vergrote pompstation (1902) van de Waterleiding. Naast de dieselpomp, de windketel, het vacuümvat en los mu seummateriaal valt vooral de prachtige historische Jugendstil bibliotheekkast op: een pronkjuweel. Jammer, dat ver der in het gebouw zoveel deuren op slot zaten tijdens deze 'open' monumenten- dag. Heerlijk droog septemberweer bege leidde de geïnteresseerde wandelaars langs de uitgestippelde route door de Paltz. Heel veel was met roodwit lint 'afgesloten' voor de bezoekers. Zoals de zwaar verwaarloosde grot (folly!) met voormalig doolhof, die beide in een latere fase van de restauratie worden hersteld. Een fantastisch initiatief! Bo ze tongen beweren dat in deze buurt ook de strijdbijl (Raatjes versus ge meentebestuur) zal worden begraven. Eigenaar E.S. Raatjes vertelde dat hij inmiddels 30.000 bomen heeft ge plant in de Paltz, waarvan er deze hete zomer enkele honderden zijn gesneu veld. Behalve met de restauratie van het landgoed is hij ook bezig de aanwezige vogels, het wild, de paddestoelen en de schimmels te laten inventariseren. In de naaste toekomst zal het totale landgoed (inclusief het Gat van Krol) voor de echte liefhebbers worden opengesteld, uitgezonderd enkele stiltegebieden. Land goed, al goed! J.V. Na een geslaagde voorjaarsserie begint de Soester Kring deze maand aan een nieuw programma. Op de eerste bijeen komst op woensdag 21 september zal de heer Nordholt uit De Bilt spreken over genealogie of stamboomonder zoek. Het is verrassend bij het raadplegen van oude archieven en doopregisters vaak bij heel bijzonder voorouders terecht te komen. Nordholt zal onder andere de nodige informatie geven waarmee men zijn speurtocht kan beginnen. Al met al een goede handleiding voor bdginners en meer informatie voor hen die al met stamboomonderzoek bezig zijn. Ook kunnen op deze ochtend ervaringen worden uitgewisseld en aan de spreker vragen worden gesteld. De Soester Kring komt bijeen in De Deel aan de Kerkstraat 11b, achter de Oude Kerk, zaal open 9.30 uur, begin programma 10.00 uur, sluiting 11.30 Een ieder is zonder verplichting wel kom. De Soester Kring is een ontmoe tingsplaats voor inwoners van Soest, waar zij meer betrokken kunnen raken bij alles wat in de Soester samenleving gebeurt. Er is ruim gelegenheid om over het besprokene te discussiëren en vooral ook, naar anderen te luisteren. Per keer wordt een bijdrage van f 3,50 (incl. koffie of thee) gèvraagd. Voor meer informatie: Ton Elderenbosch, tel. 17001. Aan de Koningsweg 15 is maan dagmiddag de eerste paal geslagen voor het nieuwe fabriekscomplex van Keune Haircosmetics. Met 12000 vierkante meter bebouwde oppervlakte en 250 werknemers behoort de producent van kap- persprodukten - de grootste van Nederland - tot de belangrijkste werkgevers van Soest. De in aanbouw zijnde fabriek mag Straks gerekend worden tot de modern ste van Europa. Alle nieuwe technolo gieën op het gebied van bouw, milieu en veiligheid zijn in het'concept toegepast. Het gebouw wordt bijvoorbeeld uitge rust met een hoogwaardige Sprinkler installatie, waarbij een ondergrondse kelder wordt gebouwd voor 450.000 li ter bluswater. Mocht er onverhoopt ooit brand uitbreken, dan vangt de kel der het water op en wordt het milieu be schermd. Ook bij de fabricage worden kosten noch moeite gespaard voor een optimaal zuiver en veilig produktiepro- ces. Keune Haircosmetics begon in 1922 als Chemische Fabriek J.M. Keune Jr. in Amsterdam. De fabriek maakte o.a. berkenteershampoo, lotions, toiletwa ter, eau de cologne, parfums, brillantine en bloemenolie. In de loop der jaren ontwikkelde Keune zich tot de toon aangevende producent van permanent vloeistoffen en andere kappersproduk- ten, zoals haarlak, gel en mousse voor allerlei toepassingen. Wereldwijd Het bedrijf vestigde zich in 1968 aan de Birkstraat in Soest. Op dat moment was de naam Keune al een wereldwijd be kend begrip en werden de Keune-pro- dukten in 33 landen verkocht. Er was inmiddels ook al een Belgische vesti ging en in de loop der jaren kwamen daar 'filialen' bij in Frankrijk, Engeland en Italië. De toekomstverwachting van Keune Haircosmetics ziet er zonnig uit. De nieuwbouw geeft de noodzakelijke Foto: Goos van der Wilt ruimte om de uitbreiding van de pro- duktie te realiseren, zodat Keune zich - naast de nog altijd zeer belangrijke thuismarkt - nog actiever kan toeleggen op de export. De eerste van tien lezingen over "spirituele" onderwerpen in Soest, georganiseerd door Anita Ansinger en Sylvia van Welzenis, vindt plaats op woensdag 21 sep tember. De psycholoog Roger Rundqvist komt spreken over om gaan met verlies. Met verlies kunnen omgaan is een voor waarde om veilig in het leven te staan. Leven is voor iedereen verliezen: onze jeugd, de idealen die we hadden, werk, gezondheid, dierbaren en uiteindelijk het leven. Wie niet verliest kan niet groeien en opnieuw beginnen. Ondoor- leefd verlies leidt gemakkelijk tot dwangpatronen en psychische stoornis sen, waardoor ieder nieuw verlies nog moeilijker te accepteren wordt. In de lezing zal Roger Rundqvist laten zien dat goed doorleefd verlies het hart kan openen voor levensvreugde en nieuwe vrijheid. Ook wordt ingegaan op rouwverwerking en steun bij het rouwproces. Roger Rundqvist is van Zweedse af komst en woont sinds 1981 in Neder- Roger Rundqvist land. Sinds dertig jaar is hij docent en therapeut. Hij schreef een aantal boe ken, o.a. het Teleac-cursusboek "Dro men, fantasie en werkelijkheid". De lezing vindt plaats op woensdag 21 september, 20.00 uur, in restaurant Van den Brink, Soesterbergsestraat 122. Entree: f 15,- (f 135,- voor 10 of f 70,- voor 5 lezingen). Informatie: tel. 20335. maison TELEFOON 1 31 82 SOEST SOESTERBERGSESTRAAT 32A In de week van maandag 19 tot en met zaterdag 24 september zullen in de Van Weedestraat vier bill boards zijn te zien. Die komen er te staan in het kader van de Week van de Kunst. De Winkelkring Van Weedestraat is daarvoor een samenwerkingsverband aangegaan met de Stichting Kunstuit leen Soest en zes plaatselijke basisscho- T onriinwn uit He sroepen 7 en 8 van die scholen hebben de billboards, van twee bij twee meter, beschilderd. Het college heeft ingestemd met hei verzoek van de winkelkring om de bill boards langs de openbare weg te plaat sen. Op de borden zullen geen reclame- en/of aanstootgevende teksten komen te staan. In overleg met de afdeling we gen, rioleringen en verkeer wordt be paald waar de billboards van 19 tot en met 24 september komen te staan. Vaste klanten weten dat Schu maker Mode, Soesterbergsesti 49A, de actuele mode aitijd i apart accent weet te geven, i een tikkeltje meer raffinement kwalitatief vaak veel meer waar Wie zich daarvan nog eens overtuigen moet zeker een kij nemen tijdens het open huis i komende zaterdag. De Oude Kerk is het mooiste mo nument van Soest, de schilderijen van Juan Sala Santonja zijn prach tig om te zien, Gert Muts is wel licht de begaafdste organist van Soest en Monumentendag is het ook niet iedere week. Hoe komt het dan dat er vrijdagavond "geen kip" naar de kerk kwam om de feestelijke opening van het jaar lijkse evenement mee te maken? "Komt het omdat fk het open?" vroeg wethouder Ries van Logtenstein zich vrijdagavond enigszins vertwijfeld af, toen hij ten overstaan van slechts een kleine dertig toehoorders de officiële opening verrichtte. Ook mevrouw Huisman, die de schaarse bezoekers na mens de commissie Kerk en Cultuur van de Oude Kerk verwelkomde, ver heelde haar teleurstelling over de gerin ge opkomst niet. De wethouder troostte zich overigens met de gedachte dat de kerk een week eerder - toen de expositie apart werd geopend - aanzienlijk beter gevuld was geweest. De gebeurtenis had eerder plaatsgevonden in verband met het ver trek van Santonja naar Canada. Van Logtenstein stelde vast dat de ge meente Soest eigenlijk maar een be scheiden aandeel heeft in de jaarlijkse Monumentendag, en alleen middelen en mensen levert. Het evenement drijft volgens hem vooral op de vrijwilligers, die weten wat er aan bezienswaardigs in Soest te vinden is en er pok dit jaar weer in geslaagd zijn om delen van het "cul turele erfgoed", volgens de wethouder in Soest rijkelijk voorhanden, onder de aandacht van het publiek te brengen. Hij roemde verder de historische schoonheid van het Waterleidingmu seum en het landgoed de Paltz, "een nieuw monument in wording", waar voor hij eigenaar E.S. Raatjes alle lof toezwaaide. Speciale dank bracht hij over aan de heren Verhart en Roaan, die zich voor de organisatie van deze vijfde Soester Monumentendag bijzon der hadden ingespannen, en uiteraard de commissie Kerk en Cultuur, voor haar bemoeienis met het culturele leven in Soest. De schilderijen van Juan Sala Santonja blijven nog een paar weken in de Oude Kerk hangen. Ze kunnen bezichtigd worden op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 16.00 uur. "De taal is een levend gebied. Ge bruik 'm! Onze 26 letters vormen een feestpakket. Wees niet bang, rijm en schrijf erop los!" Dit per soonlijke "credo" is op te tekenen uit de mond van Ivo de Wijs, de dichter/schrijver die op donderdag 22 september uit eigen werk zal voordragen in C-drie. "Ik hoop met poëzie uw hart te win nen," houdt hij zijn toehoorders regel matig voor. De "taaltovenaar" De Wijs beschikt over een waar arsenaal aan taai-kunstigheden: gedichtjes, rijmpjes, verhalen, anekdotes - op elk gebied toont hij zich de meester van het onge dwongen taalgebruik, ongecompli ceerd, opgewekt en altijd vrolijk. Dat hij ooit de kost verdiende als leraar Nederlands en jarenlang optrad als ca baretier maakt duidelijk dat in Ivo de Wijs vakmanschap en kunst op zeer overtuigende harmonische wijze sa mengaan. Als tekstschrijver is hij een schier onuitputtelijke bron, waaraan talloze zangers, cabaretiers en andere kleinkunstenaars zich overvloedig heb ben kunnen laven. Ivo de Wijs beschikt inmiddels als schrijver en als presentator over een in drukwekkende staat van dienst. Het meest bekend is hij vermoedelijk door zijn bijdragen aan het zondagmorgen programma Vroege Vogels (VARA), waarin hij zijn "engagement" met na tuur en milieu volledig uitbuit. Zijn optreden in Soest staat ook in dat Ivo de Wijs. teken, want de bijeenkomst in C-drie heeft als thema "Dichter en landschap". De avond wordt georganiseerd door de S.L.A.S., de Samenwerking Literaire Activiteiten Soest, waarin naast C-drie ook de bibliotheek, Artishock, de Poë- ziekring Eemland en boekhandel Van de Ven samenwerken. Het optreden van Ivo de Wijs, op don derdag 22 september vanaf 20.00 uur, belooft een hoogtepunt in de literaire geschiedenis van Soest te worden. Kaarten a 15,- zijn verkrijgbaar bij C-drie (Willaertstraat), de VW (Steenhoffstraat) en boekhandel Van de Ven (Zuidpromenade). SOESTER TUINCENTRUM WIEKSLOTERWEG SOESTER TUINCENTRUM Ruime parkeergelegenheid. Wieksloterweg 37 (W.Z.) - Soest Telefoon 02155 -1 67 76 Het zijn niet de body-builders, macho's en de recordjagers v< wie Fysio Vita in en rond Soest c begrip is geworden. Onder d< mensen moet men de doelgrc van dit inmiddels befaamde I nesscentrum ook niet zoeken. I treft men veeleer onder al diej nen die ongeacht hun leeftijd c dimensie willen toevoegen aan kwaliteit van het bestaan, binr een ontspannen sfeer en op h monieuze wijze. De Romeinse schrijver Decimus Ji nalus formuleerde in het begin van 01 jaartelling het begrip 'mens sana in c pore sano', een gezonde geest in een zond lichaam. En dat werd in de pr; tijk het motto van het fitnessinstit' Fysio Vita. Terecht, zoals velen hebt ervaren die groepsgewijs het be\ gingsprogramma van Elsa van de G> in haar studio hebben gevolgd. Bijzt der hierbij is dat het programma wo begeleid door een computer die de v deringen registreert en toewerkt op gestelde doel, zoals het efficiënt en fektief genezen van blessures, de i weeën van operaties en rugklachten INflUlN33Nini U31S30S 93MH3101SX3IM IAinUlN33Nini U3IS30S 1. Informatie-avond over de risico's van alcoholgebruik. 8 tot 10% van de volwassen Nederlanders komt in de problemen door of met eigen alcohol gebruik. De meeste drinkers komen Als je weet wat F0CWA Garantiebedrijven allemaal bieden is autoschade geen probleem meer. FOCWA garantiebedrijven. Erkende autoschadeherstelbedrijven. Voor veiligheid en vakkundig herstel. Met maar liefst 2 jaar garan tie. Met vervangende auto's, dag- en nachtservice, een goede af handeling met de verzekering en een perfekte landelijke spreiding, Er is altijd een FOCWA Garantiebedrijf in de buurt. Zoals: AUTOSCHADEBEDRIJF B.V. 47 Eikenlaan 39a, 3768 ES Soest. Tel. 02155 - 20339. De Wereldwinkels van Soest en Raam organiseren op vrijdag 23 september een ludieke koffie- avond in de Speeldoos in Baarn, die om 20.00 uur begint. Op het programma staan diverse on derdelen. Theater 'Cafe Profundo'. In een uit nodigende, muzikale show neemt Ser- vaes Custers u mee naar de hellingen van Latijns-Amerika, waar de rode bes sen van de koffieplanten geplukt wor den. De cabaretier kruipt in de huid van een arbeider op de koffieplantage. Ook de bezielde missiezuster, die ondeu gend maar indringend aandacht opeist voor haar werk in Mexico, zet hij op on- navuiguaic wijze iicci. oeivaes Custers werd in 1992 winnaar van het Leidse Cabaret-festival. Verhalenverteller Arnold Abbema, voorzitter van de Stichting Max Have- laar, geeft een kijkje achter de coulissen van dit koffiekeurmerk. Het trio Marco Diaz verhoogt de stemming met Latijnsamerikaanse mu ziek in traditionele klederdracht. Toegangskaarten voor deze avond, in het kader van de koffieaktiemaand, zijn voor f 10,- verkrijgbaar in de beide We reldwinkels. Uiteraard zolang de voor raad strekt. Het aantal toegangsbewij zen is beperkt omdat de voorstelling in de gezellige kleine zaal plaatsvindt. In de pauze wordt een gratis kop Max Ha- velaar-koffie geschonken. voor onder mannen, mensen zonder werk en alleenstaanden, terwijl de leef tijd gemiddeld tussen de 20 en 45 jaar ligt. Ook de omgeving van de drinker kan er problemen mee hebben. Je zult er immers maar achter komen dat je partner, vriend, collega of goede kennis veel drinkt! Op woensdag 14 september om 20.00 uur wordt daarom in 'De Bundeling' aan de Schoutenkampweg 4 te Soest een gratis informatie-avond georgani seerd over dit onderwerp. Het pro gramma wordt verzorgd door de Ano nieme Alcoholisten (AA), een zelf- hulporganisatie van en voor alcoholis ten en A1 -Anon, een groep die zelfhulp geeft voor volwassenen partners/fami lieleden en vrienden van een alcoholist. Er zal aandacht worden besteed aan de sociale en lichamelijke gevolgen van al coholgebruik. Dokter Rupert zal medi sche vragen beantwoorden. 2. Op maandag 26 september organi seert 'De Bundeling' een informatie avond voor personen, die van plan zijn een Stop-met-Roken training te gaan volgen. De informatie-avond begint om 19.30 uur, wordt gehouden aan de Schoutenkampweg 4 en is gratis toe gankelijk. 3. Voor de Ouder- en Kindcursus die op maandag 19 september van start gaat zijn nog enkele plaatsen vrij. Nade re informatie bij mw. N. Dijksma, tel. 13750. Ny^SticNing Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Zaterdag 17 september, van 11.00 tot 14.00 uur, is er gelegenheid om op uw gemak keus te maken uit de vele soor ten koffie die de Wereldwinkel te bie den heeft. Natuurlijk allemaal Max Ha- velaar-koffie, maar desondanks een grote verscheidenheid. Welke koffie beantwoordt het meest aan uw smaak? Is het de Indio- de Resi dentie-, de Campesino-koffie. Of is het de biologische geteelde Cafe Organico? Misschien drinkt u wel bij voorkeur caf- feïnevrije koffie; ook die soorten zijn in de Wereldwinkel te vinden. Kom zaterdag naar de winkel en maak uw keus. In de tijd dat de koffie door loopt kunt u het 'bonenboek' tekenen voor de koffie-aktie 'Europa Open Voor Eerlijke Koffie'. Voor de kinde ren is er die dag een leuke kleurplaat. Stemmen Reparatie Verhuur vanaf 75,- p.mnd In- en verkoop Burg. Grothestraat 20 Soest Tel. 02155 - 12968 b.g.g. 17517 De Schoof, De Engh, De Praatpaal, tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 'Handig om te weten!' Het nieuwe programmaboekje 1994/1995 staat bol van activiteiten voor kinderen, tieners, jongeren en vol wassenen. Haa| zo'n handig 'Handig om te Weten' gratis af bij buurthuis De Engh, Alb. Cuyplaan 200, buurthuis De Praatpaal, Smitsweg 311, of bij De Schoof, Molenstraat 142. De Schoof Molenstraat 142, tel. 17615. In De Schoof gonst het alweer van de activiteiten. Het programma is zo om vattend dat het teveel is om op te noe men. Speciale aandacht wordt ge vraagd voor een aantal workshops en cursussen voor kinderen, tieners en vol wassenen die binnenkort van start gaan. Wie snel reageert kan nog deelnemen. Speciaal voor jongeren: Duinrell Zondag 25 september vertrekken de jongeren van De Schoof richting Was senaar, met als eindbestemming Duin rell. Heb je zin om mee te gaan en ben je tussen de 16 en 23 jaar, kom dan even langs op de Schoof en meld je aan. De kosten bedragen 25 gulden (incl. ver voer en entree). Je kunt je aanmelden op de jongerenin- loop, elke dins- en woensdag van 19.30 tot 22.30 uur, bij Fabienne, van wie je dan verdere informatie krijgt. Verder kun je elke tweede vrijdag van de maand de filminloop bezoeken. Op de videowall wordt een film gedraaid, maar je kunt ook tafelvoetballen, t.v. kijken, biljarten enz. De entree be draagt een rijksdaalder en het begint om 19.30 uur. Elke laatste vrijdag van de maand zet ten we De Schoof op z'n kop met een feest. Op vrijdag 30 september is er een Black and White-party. Het feest begint om 21.00 en de entree bedraagt 4 gul den. Automatisch bepalen van Het bekende oogmeten tl Voor het juiste evenwicht Het bepalen van de juiste Een meting door een non Door een luchtstootje woi Maak gebruik van deze C Bel of kom langs voor ee BRILLEN - OOGME Optometrist O.V. - Cc BURG. GROTHESTRAAT 10 - 3761 C 's Maan

Soester Courant | 1994 | | pagina 12