BUYS BAI WH' <^^J' i iWELZUNf Bezuinigen is geen besparen Gesprekskring om 'bij te blijven' voor 55+ Aanpasbare woningen Naar de pen gegrepen I 1/ mi V. M Het moet ai gek lopen afs we u niet 50+ beurs en festival in Den Haag Vrijstelling betaling of restitutie omroepbijdragen swos- Zuster Marie-i 40 jaar kloostc Ondernemers gaan voortaan Kinderboerderij en ouderen: een wereld van verschil -4'U BUITENCHR,< 'Mm flora. Reacties van Lezers 6e JAARGANG NR. 7 Secretariaten Ouderenbonden J.Wassenaar voorzitter SWOS Nieuwe telefoonnummers in 1995 door Operatie Decibel Identificatie kunnen helpen. Kapsalon Syffle Hair Hoe is het mogelijk: -iACTÜEELÏ Bewoners Zuid vallen over hoogbouw Ouderen zijn vrijwilligers bij uitstek Seniorenzwemmen in 'De Trits' Belangrijke telefoonnummers klussendienst Activiteiten ANBO-Soest Activiteiten KBO Soest tiaarp/eurana/ Activiteiten PCOB - Soest Bijeenkomsten: Proefflesje Redken H BEN LANGK HAIRSTYL1 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 19 oktober 1994. Kopij graag vóór maandag 10 oktober inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAGINA ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 16 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75, 3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. De gemeente Soest heeft de nieu we subsidie-regeling voor de ou derenbonden gepresenteerd. Mo menteel ontvangen de vijf oude renbonden van Soest en Soester- berg in totaal jaarlijks f 12.500,- subsidie met een afgesproken ver deelsleutel, t.w. deels een gelijk bedrag per bond, de rest te verde len op bais van het aantal leden. Met ingang van 1996 wil de ge meente de te verlenen subsidie meer toespitsen op bepaalde activi teiten van de ouderenbonden. Ge subsidieerd worden alleen de belan- genhartiging en voorlichting. Re creatieve activiteiten en bijeenkom sten zijn dan niet meer subsidiabel. Voor themadagen geldt dan een maximum subsidie van f 3,- per lid. Uit de door de ouderenbonden in gediende begrotingen heeft de Ge meente becijferd, dat op het huidige subsidie-bedrag van f 12.500,- een bedrag van zeker f 3.500,- "be spaard" kan worden. De gemeente Met deze wervende tekst start de Volksuniversiteit Soest/Soester- berg in het najaar 1994 een ge sprekskring voor 55-plussers. In onze maatschappij, waarin dage lijks veranderingen optreden, wor den vaak over de hoofden van deze groep mensen heen beslissingen genomen die direct of indirect in grijpen in het gewone dagelijkse leven van mensen. De dynamische manier van leven van nu gaat voor ouderen vaak te snel waardoor ze het gevoel krijgen er niet meer bij te horen, buiten spel gezet te worden. Dat deze gevoe lens niet terecht zijn behoeft geen betoog. Senioren hebben in een lang leven kennis en ervaring op gedaan waar de samenleving baat bij kan hebben. Maar ook zelf kunnen zij deze le venservaring gebruiken om bijv. langer zelfstandig te blijven of ver eenzaaming te voorkomen. Een gesprekskring kan daarbij een zeer goede hulp zijn. Het doel daar van is dat 55-plussers zich bezig houden met hun eigen situatie en die van hun omgeving. Het stelt hen in staat op de hoogte te blijven van maatschappelijke ontwikkelingen en hen te stimuleren die kennis tot nut van zichzelf of de maatschappij aan te wenden. De deelnemers aan een gespreks kring kiezen zelf de onderwerpen die verder uitgediept worden. Als een bepaald onderwerp zich daar toe leent kunnen er bezoeken ge bracht worden aan bijv. scholen, rechtzalen, een gemeenteraad, een museum of tentoonstelling. Ook is het mogelijk een gasspreker uit te nodigen die een specifiek onder werp kan toelichten. Uit het voor gaande komt hopelijk duidelijk naar voren hoe belangrijk een ge sprekskring kan zijn voor 55-plus sers die re geen genoegen mee ne men achter te blijven. Aanvang gesprekskring: donder dag 27 oktober van 13.30-15.30 uur. Gesprekskring begeleider: Dhr. A.A.A. Jans. Aantal bijeem- komsten: 8. Prijs: f75,- (stencilkos ten f5,-). Adres bijeenkomsten: Wijkgebouw Emmakerk, Regen- tesselaan 2a. Voor inschrijving kan men terecht bij de Volksuniversiteit, Steenhoff- straat 9a. Openingstijden kantoor: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dinsdag en don derdag van 10.00-13.00 uur. Tel.: 02155-22195. tekent hierbij aan, dat men bij de herziening van de regeling niet is uitgegaan van een bezuinigings maatregel. Alleen heeft men de te subsidiëren activiteiten beperkt en voor de te subsidiëren activiteiten normen c.q. bedragen vastgesteld. De optelsom hiervan komt dan voor de gemeente en de oudernbonden minstens f 3.500,- lager uit. Als de noodzaak van bezuiniging niet aanwezig is, waarom kan men dan het vrijkomende bedrag van minstens f 3.500,- niet aan de ou derenbonden uitkeren voor de re creatieve activiteiten en bijeen komsten, of beter nóg, alles bij hef oude laten? De ouderenbonden zitten nu met het probleem om met minder geld dezelfde activiteiten te ontplooien. Het blijft dan ook een vraag, waar om men bij de gemeente een rege ling gaat veranderen, die nog maar een paar jaar bestaat en in goed overleg met de ouderenbonden tot stand is gekomen. De gezamenlijke ouderenbonden hebben protest aangetekend tegen deze eenzijdig genomen maatregel. De gezamenlijke ouderenbonden zijn al geruime tijd betrokken bij de ontwikkeling van aanpasbare woningen. De stuurgroep Experi menten Volkshuisvesting heeft in samenwerking met de T.u.-Eind- hoven een "Mobiele Modelwo ning" voor alle leeftijden ontwik keld. Deze modelwoning is de afgelopen 3 maanden te zien geweest in Eind hoven in het kader van het T.U.- project "Centrum Technologie voor ouderen". Het ligt in de be doeling deze woning ook in vijf an dere plaatsen in Nederland te plaat sen. Momenteel is nog niet bekend wanneer en in welke plaatsen deze woningen te zien zullen zijn. Zodra dit bekend is hopen wij u hierover nader te informeren. Deze modelwoning voldoet aan de eisen van het Seniorenlabel. Dit houdt in hoofdzaak in aanpasbaar heid, veiligheid en bruikbaarheid voor alle leeftijden, in het bijzonder voor ouderen of mensen met een handicap. De eisen, waaraan een woning moet voldoen om het Seniorenlabel te verkrijgen zijn opgenomen in een "Woonwijzer". Deze woonwijzer bevat vragenlijsten, aan de hand waarvan men zelf de huidige woon situatie als de woning, de woonom geving,, bereikbaarheid van voor zieningen en openbaar vervoer, de veiligheid in en om de woning etc. in kaart kan brengen. Met deze gegevens kan men de on volkomhenheden van de huidige woning signaleren en bij verhuizing de in aanmerking komende woning toetsen. De woonwijzer is - uitslui tend schriftelijk - te bestellen bij PCOB-bondskantoor, t.a.v. Mevr. J. Hofstede, Postbus 260,7460 AG Rijssen. Kosten plm. f5,- incl. por tokosten, te betalen na ontvangst van de rekening. Bron: kaderblad PCOB Op 10 oktober 1995 krijgt iedere telefoon-abonnee een nieuw tele foonnummer. Alle telefoonnum mers bestaan dan uit 10 cijfers. De voorbereidingen bij PTT-Telecom zijn dan ook al geruime tijd aan de gang. Het gaat om zo'n zes miljoen telefoon- en fax-nummers. Dat de ze omnummering voor de PTT een gigantische klus is behoeft geen betoog, want ook alle telefoon boeken worden op slag waarde loos, terwijl ook alle telefoonnum mers in computerbestanden moe ten worden aangepast. Maar ook voor de abonnees heeft dit verstrekkende gevolgen. Niet al leen Uw eigen telefoonnummer wordt veranderd, maar ook de nummers van uw familie en relaties. En dat is nog niet alles; op veel ap paratuur in huis, als C.V.-ketel, gei ser e.d. is een sticker geplakt van de onderhoudsdienst met vermelding van telefoonnummer. Ook stickers van storingsdiensten van nutsbe drijven, rioolontstoppingsbedrijf etc. moeten worden vervangen. Heeft u briefpapier met naam en adres of een naamstempel met tele foonnummer, dan zal ook dat wijzigd moeten worden. U kunt daar nu alvast rekening mee hou den. Ook zult u degenen die naar bellen op de hoogte moeten stellen van uw eigen nieuwe telefoonnum mer. Voor bedrijven is de zaak nog in grijpender. Denk eens aan recla meadvertenties in dagbladen, tijd schriften, televisie, op auto's en bouwen kortom, overal waar een telefoonnummer op voorkomt moet de aandacht hebben. Iedere abonnee heeft enige tijd ge leden van de PTT reeds opgave ge kregen van het toekomstige nieuwe telefoonnummer. Het is dan ook zaak met de voorbereidingen hier van niet te wachten tot de omnum mering een feit is, zodat men op 10 oktober 1995 niet voor verrassin gen komt te staan. In de bestuursvergadering van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) is met algemene stemmen besloten de heer J. Ph. Wassenaar te benoemen tot voorzitter. De heer Wassenaar is opvolger van de heer P. Konings, die enkele maanden ge leden aftrad. Met ingang van 25 augustus is de vertegenwoordiger van de KBO in het SWOS-bestuur, de heer F. van Brussel, afgetreden en opgevolgd door de heer H. Willems. Het bestuur van de SWOS bestaat uit negen leden, t.w.: 1 onafhanke lijk voorzitter; 1 lid op voordracht van de extramurale zorg; 1 lid op voordracht van de intramurale zorg; 1 lid op voordracht van de woonvoorzieningen; 1 lid op voor dracht van de vrij williger sraad en 4 leden op voordracht van de oude renbonden. Geachte Redaktie, In den lande, en zélfs bij de politiek, is zo ondertussen de erkenning ont- staan dat het besteedbare inkomen van ouderen zwaar onder druk is komen te staan. Tot nu toe wordt er weinig aan gedaan om daar veran dering in te brengen. Dagelijks worden door politici, zo wel landelijk als plaatselijk beslui ten genomen zonder na te denken over de gevolgen welke die voor de ouderen hebben. Een voorbeeld: De Identificatie-wetgeving. Bij informatie bij de gemeente blijkt namelijk dat de 65+ pas niet geldig is als identiteitsbewijs, maar óók dat het identiteitsbewijs niet geldig is als 65+ pas. Wil men recht blijven heb ben op een gereduceerde prijs bij het openbaar vervoer, dan moet men de 65+ pas tonten, volgens de gemeenteambtenaar. Wil men bijvoorbeeld zijn bankre kening opheffen of overschrijven naar een andere bank, dan moet het identiteitsbewijs getoond worden. Mij ontgaat ten ene male de logica van het moeten hebben van twee. door dezelfde overheid afgegeven officiële papiertjes, Waarom kan niet met één, door die overheid ge waarmerkt bewijs worden vol staan? Technisch kan het toch geen pro bleem zijn op een identiteit sbewijs duidelijk aan te geven dat de drager de 65 is gepasseerd? Het be spaart ouderen in ieder geval één keer betalen en dat kan voor de ou deren van vandaag best heel be langrijk zijn. Je hebt ook minder pa pierrommel mee te nemen. Met een beetje goede wil moet het de overheid lukken om bij het ne men van maatregelen ook eens te denken aan de effecten daarvan, en dan vooral op financieel gebied. Met dank voor de plaatsing, L. Nachbahr SCHIP VAN STAAT 0 fZOBRBN 3CHROBF1 our&fZBK PAGINA 3 Comité: 'Misleid door brieven en voorlichting gemeente' Volgens een artikel in onze eigen Soester Courant van 1 juni 1994. Dan lopen die bewoners zeker met het hoofd in de wolken. Maar hoe kan men over iets vallen wat er (nog) niet is? In het Congresgebouw in Den Haag wordt op vrijdag 30 septem ber en op zaterdag 1 en zondag 2 oktober een 55+ beurs en (estival gehouden met talloze attracties. Er zijn liefst 125 informatiestands rond de thema's: Wonen, Reizen, Zorg en Gezondheid, Geldzaken en Ouderen Actief. Er treedt ook een keur aan artiesten op zoals Berdien Stenberg, Oscar Harris, Toppers van Toen (in Soest present tijdens de ouderencontact- middag van 29 augustus j.1.), Wille- ke D'Estell; het Seniorenkoor "De vrolijke samenzang" en het ge mengd koor "Hagasonare"; The Ramblers met Marcel Thielemans, Eddy Christiani, de Flying High 'Singers, het ensemble Musica, Con- "andenbos, The Blue Diamonds 'ieteke van Dort. De openingstijden zijn iedere dag van 10.00 tot 17.00 uur. Kaarten zijn reeds nu verkrijgbaar bij alle ANWB-kantoren en de toegangs prijs is f 12,50 per persoon. Als u met de trein komt bereikt u het Haagse Congresgebouw vanaf Centraal Station met tramlijn 7 en vanaf HollandsSpoor met tramlijn Er zijn sociale regelingen welke niet of nauwelijks bekend zijn. Zo ontdekten wij, dat er vrijstelling van betaling van de omroepbijdra gen mogelijk is mits men aan be paalde strenge voorwaarden vol doet. Ook is restitutie mogelijk. Vrijstelling Vrijstelling van betaling omroepbij dragen kan - op grond van wettelij ke bepalingen - slechts worden ver leend aan personen die (ook met gebruikmaking van hulpmiddelen, zoals bril, gehoorapparaat e.d) het gezichts-en./of gehoorvermogen geheel of bijna geheel missen. Het'is moeilijk aan te geven waar de grens tussen geheel of bijna geheel ligt. Bovendien geldt de regeling al leen voor diegenen die alleenwo nend zijn of in gezinsverband met andere personen wonen, die ook deze handicap hebben. Het is dui delijk, dat strenge criteria worden gehanteerd. Er zijn echter velen die ernstig gehoorgestoord of zeer slechtziend zijn. Restitutie Ook is het mogelijk vermindering of teruggave van omroepbijdragen te verkrijgen. Als men kan aantonen dat men een langere periode door omstandigheden niet thuis is ge weest; opname in het ziekenhuis of herstellingsoord bijvoorbeeld kan men verzoeken een x evenredig deel van de reeds betaalde omroepbij dragen te restitueren. Zolang de verzoeken in onderzoek zijn, dient men wel aan de verplichting van be taling te voldoen. Verzoeken tot vrijstelling of restitu tie kunnen door middel van een for mulier worden gedaan. Bedoeld formulier kan men aanvragen bij: Omroepbijdragen, Postbus 50505 2505 LM 's Gravenhage. Het formulier kan worden ingevuld zonder medewerking van de behan delende specialist of huisarts. De redaktie van de seniorenpagina blijft alert op dergelijke bij het pu bliek minderbekende regelingen en zal tot publikatie overgaan van deze mogelijkheden als zij daartoe de noodzaak aanwezig acht. V I In ons land verrichten ouderen naar schatting 200 miljoen uur per jaar vrijwilligerswerk. 90% van de mensen die zich geheel belangeloos inzet is tussen de 50 en 70 jaar oud. Van de categorie 50+-ers zijn tweemaal zoveel vrouwen als mannen bezig. Gemiddeld werkt men 21 uur per maand. Mannen kunnen voor vrijwilli gerswerk het best benaderd worden even na hun pensione ring of wanneer zij gebruik ma ken van de VUT. Dikwijls om gezondheidsrede nen stopt men met dit vrijwilli gers werk als men de zeventigj a- ren-grens is gepasseerd. Het zwembad "De Trits" te Baarn gaat ook voor Soester senioren een wekelijks zwemuurtje verzorgen. Zowel zwemmers als niet-zwem- mers kunnen er terecht. Voor de niet-zwemmers staan gediplomeer de instrukteurs klaar om uw wrichten los en soepel te maken. De echte zwemmers kunnen in alle rust baantjes trekken. U kunt er terecht dinsdag van 13.30 tot 14.15 uur en vanaf 14.30 tot 15.15 uur alsmede op woensdag van 08.30 tot 09.15 uur. Tarief: vijf gulden per keer, inclu sief koffie na afloop. Voor vervoer naar de Trits kan gebruik gemaakt worden van de ouderenbus (mini maal 5 personen). S.O.S. Telefonische Hulpdienst 035-245555 Elke dag en nacht bereikbaar Voor en gesprek over: persoonlijke relaties werk onderdak verlies van een partner diskriminatie eenzaamheid sexualiteit verslaving Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 14114 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 06-8344* Seniorenvoorlichting 27997 De klussendienst van de SWOS, de klussendienst voor ouderen, is altijd bereikbaar via tel. 23681. PAGINA 14 WOENSDAG 14 SEPTE Hel is stil in de pastorie van de Ca roluskerk. Zo nu en dan schijnt d< zon op de rij coniferen voor d< kerk waarin de zonnewijzer blin kend naar voren komt. In de ka mer zit zr. Marie-Anne van Ervei en kijkt peinzend naar buiten al: haar wordt gevraagd hoe haar ge dachten 40 jaar geleden warei over het begrip kloosterzuster. He is immers 40 jaren geleden dat zi als jong meisje die stap zette. Zr. Marie-Anne: 'Ik ben geboren ui een gezin waarin een openheid was waar veel met elkaar werd gesproken Nee, we waren niet zo katholiek pu sang. Mijn vader ging zondags naar di vroegmis, want dan werd er geen preel gehouden en was hij na een half uu weer thuis. Wel was er de openheid naa de medemens, elkaar helpen waar da kon. Uiteraard zit dat van nature in di Brabander, maar in het bijzonder bi mijn ouders. De marskramers van di< tijd aten met ons aan tafel. Dat begri] om oog en oor voor die andere te heb ben heb ik vooral van mijn moeder ge leerd. Heel langzaam kwam in mijn jeugd he gevoel naar boven iets voor die ander t willen doen, voortzetten van wat i! thuis had geleerd. Ook het religieuze het kerkelijk ritueel speelde daarin eei rol. Wat mij precies over de streep ge trokken heeft om kloosterzuster te wor den, weet ik niet. Laten we dat God werk noemen, om met Lauren Bacel t spreken: "Wat wij 'toeval' noemen, i wellicht God, als Hij anoniem wil blij ven". Ik was een 20-jarig meisje toen ik he besef kreeg daarin verder te wille gaan. Denk niet dat ik toen zo'n lie: braaf meisje was. Ik had ook mijn pube rale opvliegingen. Zo leerde ik ook i die tijd mijn vriendje kennen. Ik leefd zoals alle meisjes van toen en nu. In di tijd was ik gidsenleidster, ook wel akel genoemd, bij de padvinderij. Hierh was ook een aalmoezenier betrokke en met hem heb ik heel wat gesprekke gehad. In die tijd werkte ik als secretaresse i Zondag 18 september: Praatmid dag, Vijverhof, voor alle inwoners van Soest van 50 jaar en ouder, twee gratis consumpties, toegang vrij, zaal open 14.00 uur. Elke donderdagmiddag: Soos in Honsbergen. Kosten één gulden, twee consumptiebonnen, zaal open 13.30 uur. Dinsdag 11 oktober: Busreis voor ANBO-leden door Midden-Ne derland met o.a. een bezoek aan "De Ware Amandel" in Nieuw- Vennep, waar marsepein wordt ge fabriceerd. Informatie: tel. 24677 of 16317. Zondag 16 oktober: Praatmid dag, Honsbergen, zaal open 14.00 12 t/m 16 september: 5-daagse reis Appelscha. 14 september: Kaarten en soos, Vijverhof, 14.00 uur, toegang vrij. 19 september: Operette "Die Lustige Witwe" in Stadsschouw burg, Amsterdam. 21 september: Kaarten en soos, Vijverhof, 14.00 uur. 25 september Muziek en dans- middag door de Tubo's, Vijverhof, 14.30 uur. 28 september: Klaveijaswed- strijd, MariaKerk, 09.30 uur. 9 oktober: Gezellige middag, Vij verhof, nader bericht volgt. 12 oktober: Kaarten en soos, Vij verhof, 14.00 uur. 14 oktober: Bustocht Gouden Handen. 19 oktober: Kaarten en söos, Vij verhof, 14.00 uur. Info reizen: Mevr. R Korte-Tie- land. tel. 13960. Evenementen: Mevr. Jacobs, tel. 15350. Soos: Mevr. H.E. Groen, tel. 17580. 'Niet verder lopen, maar in de Bu; Ballotlaan kopen.' Onder deze slagzi starten de ondernemers van de Bu; Ballotlaan hun winkeliersaktie. In li verleden was er wel sprake van enij samenwerking, maar nu is het e( goed opgezette gezamenlijke aktie. 'En als acht ondernemers op een rij h{ je veel meer mogelijkheden dan denkt', opende voorzitter Ben Lan: kamp het gesprek.met de ondernemer Sinds 21 maart 1994 komen ze rege matig bij elkaar om diverse zaken m elkaar te bespreken die het belang vè het winkelcentrum Buys BaHotlae kunnen dienen. 'Niet alleen maa! 'eendracht macht', maar van elkaar 1 ren we ook', vult secretaris A. Blo aan. 'We willen ons duidelijk naar i klanten profileren, hen duidelijk makt dat dit winkelcentrum heel wat in ha mars heeft. Kijk maar eens naar de li, ging, acht winkels vlak naast elkaar Dinsdag 1-5 november: Groot Engendaal, 14.30 uur; Op deze middag staat Albanië cen traal. Dinsdag 13 december: Groot En gendaal, 14.30 uur, Advent-middag. Ook niet-leden zijn welkom. Fietsen in de omgeving: Woensdagmorgen om de 14 da gen voor zover de weersomstandig heden dit toelaten en wel op 14 en 28 september en 12 oktober. Start om 9.30 uur vanaf station Soest- Zuid. Bus/Boottocht: Dinsdag 11 oktober: over de Vecht met toerrit door het Gooi en de Vechtstreek en bezoek aan klok kenmuseum. Dagtocht. Niet-leden kunnen mee voor zover plaatsen beschikbaar zijn. Informatie boven staande activiteiten: Mevr. A. v.d. Wal-Verwey, tel. 15846. Bowlen: Dinsdagmorgen 27 september, 11 en 25 oktober en vervolgens om de 14 dagen van 10.00-12.00 uur in C-drie, Willaertstraat (Overhees). Informatie: Dhr. J. Schipper, tel. 13683. IM KOOPCEN1 3<- Zo lijkt het bij de gemeente ten minste. Ze - de kinderboerderij en de gezamenlijk ouderenbon den - deden in feite hetzelfde, het organiseren van een theater, c.q. cabaretvoorstelling voor hun achterban. De kinderboerderij vangt flO.OOO,- subsidie van de ge meente voor 120 bezoekers; de gezamenlijke ouderenbonden vroegen slechts garantie voor f 2245,- en vingen bot voor 700 bezoekers. Gaat het beleid van de gemeente uit van de gedachte: "wie de jeugd heeft, heeft de toekomst?" Waar blijft dan de "solidariteit tussen de generaties", die vorig jaar in het "Jaar van de Ouderen' zo centraal stond? WAARD Tegen inlevering van deze bon shampoo com WAARD Bij inlevering van deze 2 bossen Ballotlaan 11

Soester Courant | 1994 | | pagina 16