Verkeerscirculatie in de Boerenstreek TAXIBUS SOEST-SOESTERBERG Jaar van is de gr Maatrej Ingrijpende wijzigingen J eugdw erkgarantiewet Tot nu toe één aanvraag voor avondwinkel Soest Van 't Raadhuisplein is weer wekelijks op Radio Soest te beluisteren I L Politie pakt draad 'gewone' werk weer op Verkeerstoename niet door woningbouw maar door vaker auto te gebruiken Commissie Minderheden Geen plastic in de bruine GFT-container VANAF 5 SEPTEMBER IEDERE AVOND OP DE ROUTE VAN LIJN 73 Steeds minder 'starre', steeds meer flexibele v erkeerslichtenregeling WOENSDAG 14SEPT project-voorzitu OP T HOOGT ij hel ontwerp van een nieuwe woonwijk speelt ook het verkeer een be- angrijke rol. Was het in het verleden nog zo dat het al gauw goed was als iedere woning via de openbare weg bereikbaar was, tegenwoordig inoet terdege rekening gehouden worden met de wijze van verkeersafwikke- rono°r e.e" als .de Boe|,ens(reek mag worden aangenomen dat de ze 3000 autoverplaatsingen per dag genereert en een-veelvoud aan fiet- s-en voetgangersverplaatsingen. Het moge duidelijk zijn dat het dus niet alleen de auto is waar de aandacht naar dient te gaan, maar dat ook de an dere wijzen van deelnemen aan het verkeer een minstens zo gelijkwaardi ge behandeling verwachten en verdienen. Uitgangspunten Voordat de eerste tekeningen op papier worden gezet dient er eerst duidelijkheid te zijn over de wijze waarop met het gehele verkeersge- beuren wordt omgegaan. Daarbij diende tevens recht gedaan te wor den aan de keuze dat de Boeren streek op ecologische wijze zou worden gebouwd. De in het bouw plan Boerenstreek gehanteerde verkeerskundige uitgangspunten zijn: - Duidelijke hiërarchische wegen structuur; - Ontsluiting voor het autoverkeer via de Dorresteinweg; - Voldoende parkeerruimte; - Korte .duidelijke en veilige routes voor fietsverkeer binnen de wijk; - Directe ontsluiting voor fietsver keer van en naar de wijk; - Wijk dient toegankelijk te zijn voor openbaar vervoer. Dorresteinweg Deze weg gaat over een paar jaar een belangrijker functie vervullen dan tot nu toe. Niet alleen zal al het verkeer van het industrieterrein Zuidergracht via deze weg worden afgewikkeld, ook het autoverkeer van de woonwijk Boerenstreek dient de wijk via deze weg ter verla ten. Zoals nu buiten al zichtbaar is, is de Dorresteinweg voor een klein deel al aangepast aan deze nieuwe taak. Er is bewust gekozen voor de ont sluiting via de Dorresteinweg. In theorie zijn er nog twèe andere mo gelijkheden. Een aansluiting recht streeks op de Koningsweg en/of een aansluiting via de Clemens- straat. De eerste mogelijkheid heeft als nadeel dat er op te korte afstand te veel aansluitingen op de Ko ningsweg zouden komen, wat niet bevordelijk is voor de doorstro ming. De tweede mogelijkheid ver oorzaakt gelijksoortige problemen op de Clemensstraat, waarbij dan de verkeersveiligheid in het geding zou komen. Of de aansluiting van de Dorre steinweg nog wijzigingen zal onder gaan zal nadere studie uit moeten wijzen. Daarbij kan gedacht worden aan het plaatsen van verkeerslich ten of het ombouwen van het kruis punt tot een rotonde. Voor het fietsverkeer zullen langs de Dorresteinweg voorzieningen worden aangebracht: aan de noord zijde een vrij liggend fietspad, aan de zuidzijde een combinatie van •vrijliggend fietspad en een ventweg- achtige weg langs de hoofdrijbaan van de Dorresteinweg. j keerruimte nodig is om die auto te herbergen. De rekeneenheid welke wordt gehanteerd is het aantal par keerplaatsen per woning. In de zes tiger jaren werd gerekend met 0,8 parkeerplaats per woning. Dit liep langzamerhand op naar 1,0 en 1,1 parkeerplaats per woning. Zelfs de ze laatste maat blijkt niet meer vol doende zodat voor de Boerenstreek rekening gehouden wordt met 1,3 parkeerplaats per woning. Afhan kelijk van het aantal woningen en de verdeling van parkeerruimte over straten, parkeerplaatsen en eigen terrein betekent dit een ruimtebe slag van 1,5 a 2 hectare pure par- keerrruimte. Fietsverkeer Tot voor enkele jaren was het de ge woonte dat een fietsstructuur geba seerd werd op de autostructuur. Daar waar bepaalde verbindingen ontbraken werd dan nog een kort sluitende route aangebracht en dat was het dan. Tegenwoordig wordt het fietsverkeer veel meer als zelf standige grootheid beschouwd die om een geheel eigen benadering vraagt. In de nieuwe woonwijk is dit als volgt uitgewerkt: Min of meer dwars door de wijk zijn twee diago nalen getrokken die ieder een fiets route vormen. Gedeeltelijk bestaan deze fietsroutes uit aparte fietspa den, gedeeltelijk- vormen ze ook woonstraten. Veiligheid staat bij deze fietsroutes voorop. Niet alleen verkeersveilig, maar ook sociaal veilig. Een moge lijke uitwerking kan zijn dat contro le op het fietspad plaatsvindt door er woningen langs te plaatsen met de huiskamer gericht op deze route. Betreffende de verbinding met de omgeving wordt de fiets duidelijk bevoordeeld boven de auto. Er ko men twee verbindingen met de Cle- mensstraat/Turf-streek en vanuit de aansluiting Koningsweg/Dorre- steinweg gaat een fietsroute direct de wijk in. Openbaar vervoer Ook de bediening door het open baar vervoer van de wijk heeft te maken met ecologisch bouwen. Uitwerken van dit principe bete kent dat de bus daadwerkelijk de wijk in moet komen. De maximaal aanvaardbare loop-afstand tussen woning en halte bedraagt immers 350 meter. Zou de afstand groter worden, dan ziet men al gauw af van het gebruik van de bus. Een andere randvoorwaarde is dat de bus door moet kunnen rijden. Omdat de wijk eigenlijk maar één in-uitgang heeft (de Dorresteinweg) zou dit niet kunnen. Daarom is er voor gekozen het laatste deel van de fietsroute naar de Clemensstraat te combine ren met een busbaan. Deze busbaan is zoals de naam al aangeeft uitslui tend bedoeld voor de bus. Om dit te bewerkstelligen is het in de plannen opgenomen om de busbaan d.m.v. een uit de bus te bedienen automati sche installatie af te sluiten. Aan de noordzijde kan de bus de wijk in- en uitrijden via de normale route. Het is triest te moeten vaststellen dat automobilisten zich blijkbaar meer laten leiden door de kans op het krijgen van een bon dan door de kans op het aanrichten van on herstelbare schade en leed. Burgemeester en wethouders schrijven dit in een reactie op het verzoek van een bewoonster van de Nieuweweg tot het houden van snelheidscontroles. B. en w. wijzen erop dat de ver keershandhaving een zaak van de politie is. De laatste jaren is de poli tie landelijk druk geweest met een interne reorganisatie. Veel werk, waaronder de verkeershandhaving, heeft daar onder moeten lijden. Nu de reorganisatie geheel is vol tooid, is de draad van het politie werk weer stevig opgepakt. In Soest is onlangs weer een begin gemaakt met het houden van verkeerscon troles, zoals op snelheid, het dragen van veiligheidsgordels en alcohol gebruik. De eerste straat waar snel heidscontroles werden gehouden, was de Nieuweweg. Daarbij werden inderdaad snelheden boven de 50 km/uur gemeten. De meeste over treders reden tussen de 50 en 60 km. per uur. Niet de huizenbouw is de hoofd oorzaak van de toename van het au toverkeer, maar het feit dat steeds meer mensen frequenter auto rij den. Burgemeester en wehouders schrijven dit in antwoord op vragen van een bewoonster van de Vosse- veldlaan. Zij ergert zich aan de steeds groeiende files en veronder stelt dat er meer auto's komen door dat er ook meer gebouwd wordt. Ten aanzien hiervan merken b. en w. op dat het verkeer toeneemt. Dit is geen specifiek Soester verschijn sel, maar een landelijk probleem. Het blijkt dat de groei van het ver keer praktisch geheel veroorzaakt wordt door de toename van het au tobezit. Steeds meer mensen kopen een auto, tegenwoordig zelfs ook vaak een tweede. De gemeente Soest zit al jaren op ongeveer hetzelfde aantal inwoners (ongeveer 41.000). In deStructuur- visie is de afspraak vastgelegd dat dit ook zo zal blijven. Echter, aan gezien de gemiddelde woningbezet ting steeds lager wordt (er wonen steeds minder mensen samen in één huis) betekent dit dat er meer hui zen moeten komen voor hetzelfde aantal inwoners. Wegenstructuur binnen de wijk Zoals de plannen nu laten zien be staat de hoofdstructuur van de wijk uit een ringvormige weg door de wijk welke qp twee plaatsen op de Dorresteinweg aansluit. De hoofd ontsluiting ligt op c.a. 150 meter af stand van de Koningsweg en recht tegenover de aansluiting van het nieuwe industrieterrein Zuider gracht. Daarmee ontstaat op deze plek een volledig kruispunt. De tweede aansluiting op de Dorre steinweg ligt ruim driehonderd me ter verderop en is voornamelijk be doeld de wijk bereikbaar te houden in geval van calamiteiten op de hoofdontsluiting. Binnen de wijk kennen we eigenlijk maar twee soorten wegen: de (ring vormige) wijkweg en woonstraten. De wijkweg kent een bijzondere vormgeving welke nog niet eerder in Soest is toegepast nl. een weg met een middenberm. Weliswaar heeft de Koningsweg ook gedeeltelijk de ze indeling, doch dit is een weg van een geheel andere catagorie. Deze vormgeving is niet zomaar gekozen, maar een resultaat van overleg met een groot aantal disciplines waarbij dit het uiteindelijke resultaat ge worden is. Omdat de woonbuurtjes als zelf standige 'lobjes' aan de hoofdstruc tuur vastzitten wordt voorkomen dat zich door de woonstraten au toverkeer gaat afwikkelen wat er ei genlijk niet thuis hoort. Parkeren Eén van de meest ingrijpende en moeilijke aspecten van het autover keer in een woonwijk is het parke ren. Het autobezit neemt in Neder land steeds meer toe en ook Soest blijft daar beslist niet bij achter. Dit almaar groeiende autobezit bete kent ook dat er steeds meer par- Aantal auto's, Motorvoertuigen (x 1000) in Nederland Personenauto's prov. Utrecht: personenauto's Autodichtheid 1987 auto's/km2 Nederland 15 j prov. Utrecht 256 Autodichtheid 1993 Nederland 169,7 prov. Utrecht 308^3 Autobezit Per 100 huishoudens en alleenstaanden - geen auto - één auto - twee of meer auto's 1987 1993 5.118 5.755 333 401 auto's/1000 inw inw/auto 350 2,86 348 2,86 378 383 2,64 2,61 1987 26.1 61.2 12,7 1993 24 61 15 Bron: Kerncijfers Mobiliteit 1988 en 1994 Stichting Weg. Bij het gemeentebestuur van Soest is tot nu toe één aanvraag komen voor een avondwinkel. Het college van burgemeester en we ders staat niet afwijzend tegenover zo'n voorziening, aldus we 01 mevrouw N. Blommers (economische zaken). De (principe-)aanvraag is afkom- moderne voorzieningen stig van V. en D. Het wachten is nu ven dat Soest niet achterblijft op een concrete aanvraag. Wethou- der Blommers: "In principe bete- Afgezien van de mogelijkheid da kent het dat de aanvrager van de vestiging van een avondwinkel vergunning Soest groot genoeg (naar een plek hiervoor zal de aan- vindt om er een avondwinkel te be- vrager zelf op zoek moeten) een ginnen. Als dat gebeurt, levert dat aantal arbeidsplaatsen oplevert en weer werkgelegenheid op". Afge- dat-het voorzieningenniveau van zien daarvan vindt de wethouder Soest wordt vergroot, betekent de het belangrijk dat het draagvlak van avondwinkel vooral een dienstver lening aan hen die werken, want vooral voor degenen die overdag niet in de gelegenheid zijn bood schappen te doen is de avondwinkel bedoeld. Overigens komt Soest op grond van het aantal inwoners in aanmerking voor de vestiging van twee avond winkels (één per 15.000 inwoners). va ui iiv_ i uiaagviaK v Soest door allerlei voorzieningen zo breed mogelijk is. "Het niveau moet op een behoorlijk peil staan. Dat hoeft niet Ajax te zijn, maar mag in een plaats als Soest toch een heel behoorlijke eersteklasser zijn. Want de mensen die hier wonen, ver wachten er iets. Niemand zal den ken aan een opera, maar wèl aan Of die er ook komen, is nog niet nf zekerheid te zeggen. Volgens tg! houder Blommers is over de mog. lijkheid tot vestiging van een avond- winkel regelmatig overleg geï0flj met de Soester en Soesterber» middenstand, maar echte bela». stelling is van die kant nog niet ge toond. Het gemeentelijk voorlichtings programma Van 't Raadhuisplein is sinds vorige week weer wekelijks te beluisteren op Radio Soest. Elke woensdagochtend tussen 11 en 12 uur wordt het programma recht streeks uitgezonden uit Studio Raadhuisplein in het gemeente huis. In de uitzendingen wordt nader in gegaan op besluiten die burgemees ter en wethouders hebben geno men. Verder is er veel ruimte voor achtergrondinformatie over allerlei gemeentelijke zaken. Op de ge meentelijke pagina's van de Kabel krant word dit op de dag vóór de uitzending gemeld. Ook wordt aan dacht besteed aan actualiteiten. Het programma Van 't Raadhuis plein wordt elke zondagmiddag tus sen 12 en 13 uur herhaald, zodat zij die op woensdag niet in de gelegen heid zijn om ernaar te luisteren, op zondagmiddag alsnog van de ge meentelijke informatie kennis kun nen nemen. Het programma staat onder verant woordelijkheid van Staf Voorlich ting en wordt in magazine-vorm ge bracht. Muziek zorgt voor de afwis seling tussen de verschillende on derwerpen. Wie daarin is geïnteresseerd, kan de rechtstreekse uitzending in Stu dio Raadhuisplein bijwonen. U moet dan wel uiterlijk om 10.50 uur in het gemeentehuis aanwezig zijn. Wanneer u zich meldt bij de recep tie, wordt u naar de studio gebracht. Radio Soest is te ontvangen via de kabel op frequentie 107.9 en via de ether (bijvoorbeeld autoradio en draagbare radio) op frequentie 105.9. Dinsdag 20 september vergadert om 19.30 uur de Commissié Min derheden. De vergadering is openbaar en wordt in het gemeentehuis gehou den. In de bruine mini-container voor groente-, fruit- en tuinafval magbe- slist geen plastic worden gedepo neerd. Het komt wel eens voor dal klein GFT-afval in plastic zakje- wordt gestopt en zo in de GFT-con tainer terechtkomt. Dit is uit den boze. Plastic is immers niet compos teerbaar. Voor eventuele vragen hierover kan men terecht bij de ge meentelijke afdeling reiniging, tel 02155-93666. Burgemeester en wethouders zeg gen dit in antwoord op een schrifte lijke vraag hierover van een inwo ner. Zij wijzen erop dat het afval op de juiste wijze moet worden aange boden. Gebeurt dit niet, dan is hel onherroepelijke gevolg dat de con tainer niet wordt leeggemaakt. De drie gouden regels zijn: Hel deksel van zowel de groene als de bruine container moet altijd geslo-i ten zijn, anders kan de containei niet geleegd worden. In de bruine GFT-container maf nooit huisvuil worden gegooid. Hé; GFT-afval wordt dan onbruikbaa; voor compostering. Er mag geen afval op het deksel worden aangeboden. Wie meer afval heeft dan de contai ners kunnen bevatten, kan het res tant aanbieden op het afvalstoffen- park aan de Schans. UJN 70 73 70 SOESTDIJK-NOORD 19.11 SOEST - Winkelcentrum Overhees 19.19 SOEST-Raadhuisplein 19.25 19.30 73 SOEST-ZUID NS SOEST-ZUID NS SOEST Molendoel SOESTERBERG - 'I Zwaantje LIJN SOESTERBERG - 'I Zwaantje SOEST - Molendael SOEST-ZUID NS SOEST-ZUID NS SOEST - Raadhuisplein SOEST - Winkelcentrum Overhees SOESTDIJK-NOORD 73 19.46 19.56 19.59 19.30 19.34 19.43 70 22.11 22.19 22.25 I DIRECTE 1 22 30 ^AANSLUITING^ 130 1 OP LIJN 73 73 22.46 22.56 22.59 22.30 22.34 22.43 70 20.00 20.05 20.1! 20.19 I DIRECTEH 22 -«AANSLUITING^ 1 OP LUN 70 23.00 23.05 23.11 23.19 ALLE HALTES OP DE ROUTE WORDEN AANGEDAAN. Is het mogelijk om de regeling van de verkeerslichten op de kruising Birkstraat/Vondellaan zodanig aan te passen dat er een vergelijkbare si tuatie ontstaat als bijvoorbeeld op de kruising Soesterbergsestraat/ Vondelaan? Op deze schriftelijke vraag van een bewoner van de Obrechtstraat ant woorden burgemeester en wethou der dat de regeling op de Birkstraat inderdaad kan worden verbeterd. Hier is namelijk nog sprake van een zogeheten 'starre' regeling van de verkeerslichten, in tegenstelling tot de 'flexibele' regeling op de Soes terbergsestraat. Een flexibele rege ling speelt in op het verkeersaanbod op dat moment. Daarentegen werkt een starre regeling telkens hetzelfde programma af, onafhankelijk van het verkeersaanbod. De enige ma nier waarop de starre regeling reke ning houdt met het verkeer is het feit dat er aparte programma's zijn voor de spits- en voor de rustiger periodes. Op den duur zal de starre regeling van de verkeerslichten worden vervangen door een flexi bele regeling. Dit zal op de Birk straat/Vondellaan gebeuren zodra zich daartoe de mogelijkheid voor doet. /mR? u ^U§dwerkgarantiewet (JWG), het sluitstuk van een acti- verend arbeidsmarkt beleid voor jongeren (AAJ), is sinds 1 septem ber 1994 ingrijpend gewijzigd. In het ltader van de JWG zijn de ge meenten verplicht om jongeren die langer dan een half jaar werkloos zijn, een baan aan te bieden. Tot 1 september was de beslissing of een jongere voor de JWG in aanmer king kwam (omdat er geen werk was of omdat scholing voor hem/ haar niet van toepassing was) aan het arbeidsbureau voorbehouden Voortaan berust die beslissingsbe-f voegdheid bij de gemeente. Een andere belangrijke wijziging is dat aan jongeren die (nog) niet op een JWG-garantieplaats tewerkge steld kunnen worden, verplicht spe cifieke activiteiten in de zogeheten voorbereidingsfase van de JWG moeten worden aangeboden. Het is daarom niet alleen voor de jongere van belang dat hij snel werk heeft want alle andere vormen van onder-f steuning dan de JWG leveren hem minder inkomsten op. In de JWG krijgt hij betaald op grond van het minimumloon. Wordt iemand (nog) buiten de JWG gehouden en komt hij bijvoorbeeld in de voorbe reidingsfase terecht, dan is het mo gelijk bezwaar te maken bij het col lege van burgemeester en wethou- ders. Daarna zijn er nog beroeps mogelijkheden. Voor de gemeenten is plaatsing van de jongere in de JWG van belang omdat de regeling bepaalt dat de gemeente geen loonkosten en uit voeringskosten meer vergoed kriigt van het rijk als iemand met een ar beidsovereenkomst in het kader van de JWG niet binnen drie maan den definitief is geplaatst. Dit houdt dus in dat de gemeente de kosten voor haar rekening moet nemen als er geen werk beschikbaar is voor ie mand dle voor de JWG in aanmer- king komt. Door bijzondere inspanning, aldui; Tan Rr»r»ti tm* nf.l H ["Het grootste winstpunt is dat uitstaan. Bovendien is geduren »ens de noodzaak tot het nemen >r is al een heleboel gebeurd, ma lat de initiatieven van de projei ien gehad, waaruit straks ande je heer W. Hulsbergen, voorziti /an de projectgroep Veiligheic lorg (die zich bezighoudt met /ergroten van de sociale veilighe: _jowel voor individuele burgers iet bedrijfsleven), kijkt tevreden t rug op het Jaar van de Veiligheid Joest. Het officiële programma c van is afgesloten, maar de projet ;roep blijft voorlopig nog wel b taan ("Het zou een slechte za; lijn als de aandacht maar een ja sou duren"). Niet om nog meer a tiviteiten te organiseren, maar oc niet als 'slaapgroep', aldus de he Hulsbergen. "Het is een klankboi ien daarnaast een platform vj waaruit misschien nieuwe impulst kunnen uitgaan. Er is in het afgeli pen jaar een aantal dingen op de i gezet waar nog een vervolg aan g geven moet worden. We zijn ons e van bewust geworden dat voor ook aan sociale veiligheid aandac besteed moet worden. De gemeen was daar trouwens al mee bezig tot wij begonnen". Terugblikkend zegt de heer Hul bergen ervan overtuigd te zijn d de activiteiten in het kader van Vc ligheidzorg zonder meer zin hebbt gehad. "Ik ben daar heel positi over. Ik zeg enerzijds dat het sor wel een beeje moeizaam is verl pen, maar het is anderzijds allema wèl de moeite waard geweest omd er een geweldig stuk bewustwo ding is ontstaan, zowel bij de burge de ondernemer als de winkelier. 1 zijn collectief maar ook particuli heel wat voorzorgsmaatregelen g troffen die -denk ik- niet genomi waren als we geen Jaar van de Vt ligheid hadden gehad. Nu zeggt velen: dit en dat zijn punten c aandacht aan te besteden. Het Ja van de Veiligheid is nu weliswa voorbij, maar een aantal zaken bli toch gewoon doorlopen. Zeker ondernemers en winkeliers die t voorbeeld plannen met betrekki tot alarmering en beveiliging ven ontwikkelen en uitwerken". .Contacten Het project Veiligheidszorg beg op 28 september vorig jaar met t officiële startbijeenkomst, bijj ïwoond door onder anderen co tmissaris van de koningin jhr. c P.A.C. Beelaerts van Blokland I, burgemeester J. de Widt. Van begin af werd het project breed gezet door bijvoorbeeld de poli ondernemers en winkeliers erbij I; betrekken. Dit gebeurde door I inschakelen van de Soester Zaki kring, de Vereniging Ondernem Soesterberg (VOS) en de Feden Midden- en Kleinbedrijf (MK Soest. De nieuwe projectgroep V f ligheidszorg onder voorzitterscl Jluopuillllll^, Ml**' Jan Booij van de gemeentelijke af deling sociale dienstverlening, t Soest erin geslaagd om op de datunl van ingang van de nieuwe regeling. 1 september dus, geen JWG-deek nemers te hebben gecontracteerd; die nog geen werk hadden. Overigens is de laatste jaren duide lijk geworden dat nogal wat jonge ren niet voor directe plaatsing in de JWG geschikt zijn, ofschoon de ge meenten verplicht zijn om hun een dienstverband aan te bieden. Als een jongere niet direct geplaatst kaf: worden, bijvoorbeeld omdat hij de Nederlandse taal onvoldoende be heerst, kan op hem de zogeheten voorbereidingsfase van toepassint worden verklaard. De gemeente hoest kan waarschijnlijk de nog niet voor directe plaatsing geschikte jongeren voorlopig met de bestaan de WP.rL-rualc.f.^.^1jin gen. v,raaZ 's °f er binnen de gemeen' Soest voldoende geschikt' J WG-werkplekken zijn. Soms mis lukt een plaatsing of verloopt deze te traag omdat te veel begeleiding -dus tijd- nodig is. Dit leidt bij de collectieve sector tot een negatief effect ten aanzien van de bereidheid om JWG-ers te blijven opnemen et openstellen van de marktsector voor JWG-ers leidt ook nauwelijks ot verlichting van de problematiek' Gp dit moment zijn de sectoren transport, produktie en gilde-anr ,,a.Jlen opengesteld voor WG-ers, binnenkort komen er waarschijnlijk detailhandel en hore ca bij. Al te veel moet men zich hief n,'et van voorstellen. Het gaat om slechts 15 plaatsen voor de 21 ge meenten die in Utrecht-oost sa menwerken. Overigens is het ver- eugend dat de iaatste maanden vanuit de JWG Soest een redelijke ^stroom naar werk op gang is ge- Door een snelle afvoer van I water kan in de meeste geval! wateroverlast in stedelijke geb den worden voorkomen. D; staat als één van de ongew enste fecten tegenover dat er mogel sprake zal zijn van verdroging gevolg van een te lage grondw at stand. Om die reden zijn er al jai bewegingen gaande om te prol ren meer schoon hemelw ater in f grond te laten inzijgen (doordr pen) om daardoor de mate verdroging tegen te gaan. Volgi wethouder R. van Logtenst w "kun je daarbij handje help vooral in stedelijke bebouwi door het water op te vangen, he leiden naar de natuur en te zorj dat daar die inzijging plaatsvin We hebben daar in Soest ook een aantal aanzetten voor ge ven. Een voorbeeld is Aqua door, waar zo'n inzijgplaats, lagune, is. Al het hemelwater, dakwater van Aqua Indoor, en is nogal wat, wordt via een syste in die lagune gebracht en ven gens in de natuur. Het is tot nu de enige plaats waar wij dat km matig hebben beïnvloed". "In het Soesterveen hebben we scheiden rioolsystemen. Dat bt kent dat je het straatvuile watei afvalwater feitelijk in tweede stantie scheidt. In eerste stro krijg je altijd een hoop vuil mee eigenlijk in het riool hoort. Maa gauw die fase voorbij is en he schoon water, dan zou het de vij^ in kunnen. Het hele gescheiden teem in Overhees is op die basis gezet. Nu is sinds de renovatie de HAD-flats (Haverweerd, Ak ren, Dalweg) bij de herinrich van de omgeving ook gekozen

Soester Courant | 1994 | | pagina 32