Straatbomen - een kapitaal bezit van ons allemaal Werkplan 1994 V' Boom: kameraad van de mens I m O Lezing op 26 september Kapverordening Nog vragen? WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 OP 'T HOOGT PAGINA 4 "t mam Soest is een groene gemeente. Dat groen is in de eerste plaats te vinden in de buitengebieden van de Eempolder, het Soesterveen en de uigestrekte bossen van Birkho- ven tot en met Pijnenburg. Maar ook in de woonkernen van Soest en Soesterberg zorgt het aanwezi ge groen gelukkig voor een aan trekkelijke leefomgeving. Het "groene" beeld binnen de be bouwde kommen is niet alleen te danken aan het openbaar groen. Ook particulieren leveren daaraan met hun tuinen een flinke bijdrage. Vooral wanneer er bomen in die tuinen staan. Bomen meest beeldbepalend Of we nu naar het genieentegroen dan wel de particuliere tuinen kij ken, steeds zijn bomen het meest beeldbepalend. In de vaktaal van de medewerkers van de afdeling Groen, Natuur en Landschap heet dat: "de boom is de drager van de groenstructuur" Mooie voorbeelden zijn de monu mentale bomen, die op markante plaatsen in de gemeente staan. Wel ke Soester kan zich de omgeving van het oude raadhuis voorstellen zonder de grote linde naast de spoorlijn, de eiken voor het voor malige politiebureau en de reusach tige bruine beuken bij het notaris kantoor. Ander voorbeeld: hebt u wel eens bedacht hoe kaal het nieuwe raad huis bovenop de Eng zou hebben gestaan zonder de bestaande monu mentale bomenrijen aan de noord en oostzijde? Door deze bouw plaats te kiezen kreeg het gemeen tebestuur vanaf het eerste uur een prachtige achtertuin in de schoot geworpen. Bomen maken hun omgeving niet alleen natuurlijker, vriendelijker, en leef- baarder, maar ze zijn ook hét middel om bepaalde routes te ac centueren of wijken een eigen ka rakter te geven. Bomenplan Bomen benadrukken het karakter van de gemeente. Daarom heeft de gemeente een Bomenplan opge steld. De gemeente Soest kent van oorsprong heel verschillende land schapstypen met hun eigen sferen. Door bewuste keuze van bepaalde boomsoorten kan zo'n sfeer worden behouden of zelfs worden versterkt. Zo vraagt de "landgoedsfeer" in de len van Soestdijk bijvoorbeeld om laanbomen, zoals eik, beuk of linde. In de veensfeer van Overhees pas sen soorten als zwarte els, es en wilg goed. Een ander motief voor het maken van het Bomenplan was het ontbre ken van duidelijke richtlijnen voor het beplanten van straten en wegen. Er kunnen allerlei keuzes worden gemaakt. Aan weerszijden van de straat, in de middenstrook, of slechts aan één kant. In enkele of dubbele rijen, regelmatig of onre gelmatig, dicht of ver uit elkaar ge plant. Of soms juist géén bomen. Denk bijvoorbeeld aan weg over de zuide- lijke Eng, het oude akkergebied van Soest, waarvoor juist de afwezig heid van bomen en omheiningen zo karakteristiek is. Meer lijn in de beplanting Wie er speciaal op let, zal ontdek ken dat er best wat meer lijn ge bracht kan worden in de boombe planting van wegen en straten in Soest en Soesterberg. Soms vallen er flinke hiaten in de bomenrijen. Of staat er een allegaartje van soor ten bomen door elkaar. Dat doet af breuk aan de herkenbaarheid. Hoofdwegen vragen om een zware beplanting met hoge bomen, soms wel twee rijen dik. Wegen die een woonwijk ontsluiten, hebben een forsere beplanting nodig dan woon straten en hofjes. Omdat bomen er lang over doen om "groot te groeien" is het nood zakelijk voor lange tijd een lijn voor het beheer en onderhoud uit te stip pelen en die vervolgens konsekwent uit te voeren. Dat kan inhouden dat bij "inboet" (vervanging van uitge vallen bomen) niet automatisch een zelfde boom wordt terug geplant. In plaats daarvan kan een reconstruc tie worden doorgevoerd. De hele beplanting wordt dan vervangen door een soort die beter bij het ka rakter van de weg past of beter ge dijt op de aanwezige grondsoort. Stiefkinderen Bomen zijn met hun wortels in de grond verankerd. Ze zijn hun leven lang gebonden aan één plaats. In dat opzicht mogen we straatbomen ■gerust stiefkinderen noemen. Hun groeiplaats steekt ongunstig af bij die van hun broers en zussen in bos, veld of plantsoen. Ze staan vaak rondom in de verhardingen, waar door het regenwater rechtstreeks in het riool loopt en hun wortels niet bereikt. Die zelfde wortels kunnen vaak niet goed uitgroeien door nabij gelegen kabels en buizen. De teke ning links toont het "zware" leven van de straatboom. De tekening rechts laat zien dat er door goed be heer het nodige aan is te doen. Als het goed gaat wordt vóór de aanleg van een weg voldoende plaats ingeruimd voor bomen. Dat betekent dat in het wegprofiel (bouwtekening van een weg) een voldoende brede plantstrook wordt opgenomen. Uit verkeersoogpunt eisen rijbanen en voet- of fietspaden zo'n groot deel van het wegprofiel op, dat het logisch lijkt om op de ruimte voor bomen maar wat te be knibbelen. Elke decimeter meer be tekent immers hogere aanleg- en grondkosten Het is natuurlijk wel de vraag of on ze kinderen en kleinkinderen daar straks gelukkkig mee zullen zijn. Het kan geen kwaad eens te beden ken dat de nu in Soest (nog) aanwe zige bomenpracht is te danken aan het doen en laten van de generaties vóór ons. Beckeringhstraat/ Laanstraat In de naoorlogse periode van we deropbouw en stadsuitbreidingen is er niet altijd even zachtzinnig met het gemeentelijk bomenbestand omgesprongen. Ook in Soest zijn licht 8-: warmte i/bloi bladgroen waarin de fotosynthese Lplaats vindt waterdamp zuurslo: J koolzuur! at er Sc voedmgs zouter. a aminozuren opsiag van reservevoedsel [mordeH |strooisel|l idool zuur] Êltiumus- vorming [wormen^ water noutenl neraien daarvan de sporen terug te vinden. Wie vanaf de Biltseweg/Konings weg de Beckeringhstraat/Laan straat doorrijdt begrijpt wat we be doelen. Hier waan je je - als je niet beter zou weten - bijna niet meer in Soest! Natuurlijk is hier sprake van een be staande situatie, die niet een-twee drie is te verbeteren. Maar we hoe ven ons daar niet voor altijd bij neer te leggen. Het Bomenplan geeft hier nu houvast. Dat zegt dat de route Beckeringhstraat-Laanstraat-Beu- kenlaan-Nieuweweg een deel van de hoofdwegenstructuur vormt. Daarom is een laanbeplanting van twee of meer rijen grote bomen hier op zijn plaats. Wie deze route andersom (vanuit Soest-Zuid) rijdt, vindt dit terug in de beukenrijen aan weerszijden van de Nieuweweg-Beukenlaan. Daar gaat het snel achteruit, waarna de straatbomen het in de Laan(!)straat en Beckeringstraat tot aan de Ko- ninginnelaan helemaal laten afwe ten. Slechts enkele particuliere bo men zorgen nog voor een spatje groen tussen het steen en asfalt. Het Bomenplan bepleit niet hier in één keer "tonnen tegen aan te gooi en", Dat zou niemand accepteren. Het kan wel "uit de kast worden ge haald" als.de weg om andere rede nen wordt gereconstrueerd. Zo worden dubbel werk en dubbele uitgaven vermeden. Gelukkig ziet het er naar uit dat een beginnetje gemaakt kan worden om de sfeer van deze hoofdader van Soest te verbeteren. De gemeente onderhandelt momenteel over aan koop van een strookje bedrijfster rein aan de Beckeringhstraat om het wegprofiel voldoende te kunnen verbreden. Openbaar en particulier groen. We wezen er al op dat er een relatie bestaat tussen openbaar en particu lier groen. In wat oudere wijken van Soest, zoals 't Hart, Soestdijk en Soest-Zuid is -dankzij de tuinen van particulieren- eerder sprake van een overvloed dan van een tekort aan groen en bomen. Straatbeplan ting voegt daar nauwelijks iets toe aan het beeld. Integendeel, het doet soms afbreuk aan het geheel. Om die reden zal de gemeente vaker he lemaal "passen" of volstaan met en kele bomen op de hoeken. Per slot van rekening moet ook de afdeling Groen elk dubbeltje omkeren Onderhoud Aan de opstelling van het Bomen plan is een inventarisatie voorafge gaan van de onderhoudstoestand van de ruim 14.000 straat- en plant soenbomen, die de gemeente in be heer heeft. Soest heeft relatief veel jonge bo men (85 is jonger dan 30 jaar). Daarom moet naarverhoudingveel geld worden besteed aan onder houd. Wat het zwaarst weegt moet daarbij het zwaarst wegen. Het risi co van omwaaien of vallende tak ken bedreigt rechtstreeks de veilig heid van mensen en gaat voor het weghalen van over het trottoir han gende twijgen. Het Bomenplan geeft aan dat er naast het gewone onderhoud ook een jaarlijkse potje moet zijn voor "standplaatsverbetering"Daar mee kan de ondergrondse stand plaats verbeterd worden van bo men, die als het ware in een "bloem pot" staan. De bomen krijgen daar door betere groei mogelijkheden, en worden minder vatbaar voor ziektes. Tot slot Stadsbomen zijn niet alleen maar mooi of sfeerbepalend. Ze verte genwoordigen ook een niet gering kapitaal. Bij aanplant kosten ze de gemeenschap 500 tot 800 gulden per stuk. Een groot deel van dat be drag zit in het verzorgen van een goede voedingsbodem. Voor on derhoud komt daar nog eens 25 gul den per boom per jaar boven op. Het besef van de financiële waarde van bomen neemt de laatste tijd sterk toe. Eigenaren, van wie bo men worden beschadigd kunnen zich tegenwoordig wenden tot een speciale boom-jurist van de Bo- menstichting te Utrecht. Bij oudere bomen kijken verzekeraars al niet meer op van claims van enkele tien duizenden guldens Soesterbergsestraat (ook een hoofdrouteondanks de parkeerdruk van hel winkelcentrum staan de jonge eiken er gezond bij. Voor de uitvoering van het Bo menplan stellen b. en w. jaarlijks een werkplan vast, de raadscom missie Milieu en Openbare Wer ken gehoord. Daarin wordt vastgelegd aan wel ke straten binnen het budget in een bepaald jaar wat wordt gedaan. Er wordt een evenwichtige verdeling over hoofdstructuur, wijkstructuur en buurtniveau nagestreefd. Voor 1994 staat van de hoofd structuur op de rol: - verkeersdrempel 1 Vredehof straat (2 grote bomen) - "Oude" Rijksstraatweg (opvul len hiaten) - Beckeringhstraat (aanzet laan- beplanting westzijde) - Dalweg-west (aanplant met één boomsoort) - Stadhouderslaan (aanvullen laanbeplanting weerszijden). Op buurtniveau worden de Chris- tinalaan, Rembrandtlaan, Veen besstraat, Stationsweg, Choristen- pad en Sweelinckstraat beoor deeld op de noodzaak van herbe planting. Vóór de uitvoering van de werk zaamheden worden de aanwonen- den per brief (eventueel aangevuld met tekeningen en foto's) geïnfor meerd. Men krijgt daarna, zowel schriftelijk als mondeling, vol doende inspraakgelegenheid. Zonodig wordt een bijeenkomst belegd. VERHOOGDE TRANSPlRATIEj OOK ZIJDELINGS ZONNESTRALING TOCHT WIND STOF/ VERONTREINIGING WARMTESTRALING BESCHERMING UITWISSELING VAN LUCHT EN VOCHT AFVOER REGENWATER UNETRAND Op maandagavond 26 septem ber a.s. houdt het gemeentebe stuur een speciale lezing over het Bomenplan. Iedere inwoner is welkom. Inleiders: mevrouw ir. M. van Eisland, directeur van de nationale Bo- menstichting, en de heer A. van de Kar, ont werper bij de gemeentelijke af deling Groen, Natuur en Land schap. De leiding is in handen van de heer R.A. van Logtenstein, wethouder van o.a. milieu en openbare werken. Beide sprekers zullen hun voor dracht met kleurendia's illu streren. Na afloop bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. Een uitgelezen kans voor iedere Soester en Soesterberger, die bomen een goed hart toedraagt! Plaats: Gemeentehuis, Raadhuisplein 1 Aanvang: 20.00 uur. Toegang gratis. De waarde die we als gemeenschap aan ons bomenbezit hechten komt ook tot uitdrukking in de gemeentelijke kap verordening. Deze verplicht u vóórdat u een boom in uw tuin kapt, daarvoor vergunning aan burgemeester en wethouders te vragen. Een kapvergunning wordt slechts ver leend wanneer er een dringende nood zaak bestaat. Vanzelfsprekend gaat de gemeente zelf ook alleen tot het kappen van straat- of plantsoenbomen over wanneer daarvoor zware argumenten gelden. Bijvoorbeeld ziekte en ouder dom öf gevaar voor de veiligheid van voorbijgangers Over de gemeentelijke kapverordening is een brochure verkrijgbaar bij het gemeentelijk Informatiecentrum, Raadhuisplein 1, tel. 02155 - 93 777. Hebt u na het lezen van deze pa gina nog vragen. Dan kunt u zich tijdens kantoor uren wenden tot de afdeling Groen, Natuur en Landschap van het gemeentehuis. Telefoon 02155 - 93 647. VOLDOENDE BOVENGRONDSE RUIMTE AFDICHTING, SLECHTE KABELS EN LEIDINGEN TE DICHTBIJ J~i5WATER en ""^doorlatende verharding VOLDOENDE ONDERGRONDSE RUIMTE MET ZUURSTOF. ^0 VOCHT EN VOEDSEL kabels en leidingen op afstand De straatboom als "stiefkind". Goed beheer doet veel Kringloopprocessen in de natuurlijke omgeving In het Bomenplan ligt het accent op het karakter- en beeldbepalen de aspect van straatbomen. Bo men - ook straatbomen - zijn op veel meer manieren goed voor on ze omgeving. Omdat we daar niet elke dag bij stil staan, volgt hier een kleine opsomming. Bomen zwakken uitschieters in hitte of kou af. (Wie heeft in deze record- zomer niet verkoeling gezocht in de schaduw van een boom De kronen van winter groene bomen houdent de nachte lijke uitstraling tegen, waardoor het ter plekke minder streng vriest. Elke "eenzame fietser" weet hoe bomenrijen de wind breken en de winterse kou verzachten. Bomen filteren stof-, rook- en roetdeeltjes en ook gassen uit de lucht. Ze pro duceren zuurstof, die ze deels ook weer verbruiken voor hun adem haling. Door de verdamping via hun bladeren brengen bomen vocht in de lucht. Ook absorberen, weerkaatsen en verstrooien ze ge luidsgolven. Bomen bieden voedsel en be schutting aan andere levende or ganismen. Ze brengen de natuur in de stad. Denk maar aan nestgele genheid voor vogels en insekten en slaapplaatsen voor vleermuizen. Bloeiende bomen zijn een voed selbron voor zowel insekten (stuif meel en nektar) als vogels (vruch ten en zadenGeen wonder dat de Franse architect Le Corbusier de boom de duizendjarige kameraad van de mens noemde. Middelwijkstraat (Oude Rijksstraatweg); de eikenaanplanl van vijf jaar geleden doet al aardig mee in het be ld deze hoofdroute. van

Soester Courant | 1994 | | pagina 34