VERPLAATSINGS OPRUIMING De Ster Damesmode" 10 TOT 30% College schrapt in Soest-Zuid één woonlaag van appartementengebouw m 1 ACTUEEL I sclmeiiisikcr Wildschut Optiek Bouwmaatschappij Uyland 'diep teleurgesteld' Buurtcomité ontevreden over standpunt college Vragen GL/PS over golfbaan Nog reacties welkom op besluit over plan 'Landelijk Gebied' CDA ziet cultuuromslag in beleid Soest: 'Burgers moeten zelf hun draai vinden' G00D-L00KING BY BRENDEL Kerntaken-klankbordgroep gaat op 14 september van start WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 3 B en W komen met voorlopig standpunt omwonenden tegemoet Autosleutels en papieren gestolen Twee koeien gestolen uit weiland "Wie betaalt compensatie verwijderen bos?" SCHOENAKER technische dienst Hoorzitting op 28 september Begrotingsonderzoek in commissie A BZ Wie wat te zeggen heeft, doet dat in de Soester Courant D66-raadslid wil inzage opdracht mer 'Golfhond' Gestolen auto teruggevonden Woning stoffering kan niet zonder... B. en W. formuleren uitgangspunten fieP woeP a/ gek /ogen a(B we u nfeP kffMHetl ketpeil, Kapsalon Sytlie Hair Het gebouw van vier woonlagen voor appartementen en winkelruimte, dat Bouwmaatschappij Uyland (BMU) in Soest-Zuid wil bouwen, mag uit slechts drie woonlagen bestaan. Het andere geplande appartementen gebouw, waarvoor BMU een bouwhoogte van veertien meter had aange vraagd, mag niet hoger dan twaalf meter worden. Dat is het voorlopige standpunt dat het college van burgemeester en wethouders vorige week heeft ingenomen. "Daarmee komen we, geloof ik, ruimschoots tegemoet aan de wensen van de buurtbewoners", zegt wethouder Pieter ten Hove. J Het college heeft zich in zijn standpunt I aangesloten bij de visie van de college- f partijen (WD, CDA, PvdA). Die had- I den, zonder in detail te treden, b en w schriftelijk op het hart gedrukt rekening te houden met de bezwaren van de in woners van Soest-Zuid. Met name de vier woonlagen zijn een doorn in het oog van omwonenden en andere bewoners van Soest-Zuid. Een groot aantal verenigde zich in het Buurtcomité Soest-Zuid, voerde actie, zamelde ruim drieduizend handteke ningen in en stelde het gemeentebe stuur op de hoogte van de bezwaren. Het buurtcomité is van mening dat de hoogbouw niet door de beugel kan. Het gemeentebestuur had de buurtbewo ners vorig jaar meegedeeld dat het bouwplan zou passen in de omgeving. De mensen in Soest-Zuid schrokken zich vervolgens een hoedje toen ze de plannen van BMU onder ogen kregen. Het college huldigt het standpunt dat in Soest-Zuid tot een hoogte van negen meter boven het maaiveld mag worden gebouwd. Voor het gebouw (met ne gentien geplande appartementen en 900 vierkante meter commerciële ruimte, waarvan 500 vierkante meter detailhandel) heeft dat tot gevolg dat de vierde woonlaag moet worden ge schrapt. Het betreft het appartemen tengebouw dat haaks op de Soester- bergsestraat (naast Brandsma) komt te staan en 55 meter lang zal worden. Die wijziging heeft als extra voordeel, zo stelt het college, dat een naastgelegen woning niet afgebroken hoeft te wor den. Uitzondering Voor het appartementengebouw aan het Driftje is het college bereid een uit zondering te maken, omdat het niet zo dichtbij bestaande bebouwing komt te staan. BMU mag, wat het college be treft, tot een hoogte van twaalf meter bouwen. Dat is twee meter lager dan dat de bouwmaatschappij wil. Het is ge bruikelijk om in bestemmingsplannen een vrijstellingsbepaling op te nemen. Daarin is vastgelegd dat de bouwer tien procent boven de vastgestelde maxi mum-hoogte mag bouwen. In het geval van het appartementengebouw aan het Driftje betekent dat (tien procent van twaalf meter) 1.20 meter extra. Het col lege heeft echter de grens op 12.95 me ter hoogte getrokken. Aan het Driftje kan BMU drie woonla gen realiseren, met daarboven een vier de laag met kapconstructie. Onder de woonlagen komt een parkeergarage die gedeeltelijk boven het maaiveld zal uit steken. Hoever precies, daarover zijn BMU en de gemeente nog in onderhan deling. Het college is door de ambtenaren ge adviseerd zo snel mogelijk duidelijk heid te scheppen, te meer daar er nog bouwplannen komen van Brandsma, Schuitemaker en Adama. "Iedereen weet dan waar hij zich aan moet hou den," aldus de ambtenaren in hun ad- Parkeren Met De Jong's Roggebroodfabriek wil de gemeente te zijner tijd overleg ple gen over de aankoop van grond. Daar op moeten negentien, twintig parkeer plaatsen worden aangelegd voor de toekomstige bewoners van de negen tien geprojecteerde woningen. Volgens de gemeente is het niet verstandig als de bewoners hun auto's op de parkeer plaatsen voor het winkelcentrum zou den stallen. Die voorziening dient te worden vrijgehouden voor de mensen die in Hartje-Zuid hun boodschappen doen. Het ontwerp-bestemmingsplan van Soest-Zuid, waaronder de bouwplan nen vallen, komen op dinsdag 27 sep tember ter sprake in de commissie ruimtelijke ordening. Bij die gelegen heid komt het project van BMU aan de orde. Burgers kunnen gebruik maken van het spreekrecht. De vergadering begint om 19.30 uur. Bouwmaatschappij Uyland (BMU) is 'diep teleurgesteld' over het voorlopige standpunt dat het college heeft ingenomen ten aanzien van haar bouwplan nen in Soest-Zuid. Dat zegt di recteur S. Uyland van het Soes- ter bedrijf. "We hebben afspraken gemaakt, die erg duidelijk waren. Wij willen dat die afspraken worden nagekomen", aldus Uyland. De directie van de on derneming beraadt zich over de te nemen stappen. Of die van juridi sche aard zullen zijn, wil Uyland niet zeggen. Maar dat het laatste woord er nog niet over is gesproken, dat is wel duidelijk. Zonder bedragen te willen noemen, stelt Uyland dat het BMU geld gaat kosten als het gemeentebestuur vast houdt aan het voorlopige standpunt van het college. Voor wat betreft het appartementengebouw dat haaks op de Soesterbergsestraat komt te staan: "Zonder vierde woonlaag kom je financieel niet vrij. Het haalt het hele plan onderuit. Die bovenste laag is juist de jus van dit plan." Ook het feit dat het geprojecteerde appartementengebouw aan het Drif tje niet hoger dan 12.95 meter mag zijn, heeft financiële gevolgen voor Uyland: "We hadden graag hoger gewild (14 meter-red.). Het is alle maal wel op te lossen, zij het moei lijk. Zoals het er nu voor staat, zullen we er geld bij moeten leggen." Het voorlopige standpunt van het college zaagt niet per definitie de po ten onder de stoel van het bouwplan vandaan. De appartementengebou wen maken immers deel uit van een veelomvattender plan. Niettemin zal Uyland er alles aan doen de gemeen te aan de eerder gemaakte afspraken te houden. "Wij blijven optimistisch en zullen binnenkort het college for meel op de hoogte stellen van onze reactie", aldus Uyland. De reactie aan burgemeester en wethouders zal met cijfers worden onderbouwd. Uit een woning aan de Van Weede- straat zijn autosleutels en autopapieren gestolen. De spullen werden donderdag ontvreemd. Een 27-jarige vrouw deed aangifte. Hotel Heidepark in Bilthoven vooreen volledig verzorgde conferentie seminar Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. vriendelijke ambiance budgettair verantwoord n Girobetaalkaarten, bankpasjes, fiet sen, televisies, autoradio's, ze ver dwijnen bij de vleet als gevolg van diefstal of inbraak. Maar het komt niet elke dag voor dat er koeien wor den gestolen. Zaterdagochtend werd evenwel ont dekt dat uit een weiland van Staats bosbeheer aan de Biltseweg twee koeien zijn gestolen. Het gaat om witte koeien met gele oormerken. Eén van de koeien heeft het registra tienummer 1477. Topwerken zoekt u niet, die vindt u bij ons! natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Buurtcomité Soest-Zuid is niet van mening dat het college de bewoners in Soest-Zuid tegemoet is gekomen. "Wij hebben drieduizend handteke ningen opgehaald van mensen die zeg gen: niet hoger dan negen meter," zegt W. de Bruin van het buurtcomité. "Wij kunnen niet om die handteke ningen heen. Wij zouden niet weten hoe we ons gezicht moeten redden als we zouden toegeven. Politici kunnen zich dat schijnbaar veroor loven, maar burgers onderling niet." Van het college mag, zoals de zaken er nu voor staan, het appartemen tengebouw aan het Driftje tot J2,95 meter boven het maaiveld verrijzen. De buurtbewoners vinden dat nog steeds te hoog. "In eerste instantie was er helemaal geen sprake van hoogbouw. Wij blijven zeggen dat er eerst een over eenkomst tussen Uyland en de ge meente was over 24 woninkjes. Daarin stonden geen hoge flats. De gemeente zegt dat ze voldoende mogelijkheid tot inspraak heeft ge geven, maar dat is niet waar. Wij zijn er zelf achter gekomen, dat de plannen zijn veranderd. Uyland zegt nu dat het hem een miljoen gul den kost als hij de penthouses niet mag bouwen. Dat moet hij dan maar waarmaken. Wij kunnen in elk geval niet om die drieduizend handtekeningen heen." Als op Soester grondgebied een volwaardige achttien holes golf baan wordt aangelegd, zal een groot aantal bomen moeten wor den gekapt. De fractie van Groen Links/Progressief Soest (GL/PS) wil weten wie zorgdraagt voor ver vangend groen en wie dat gaat be talen. "Om hoeveel bomen gaat het en waar vindt de compensatie plaats?" Het is één van de tien vragen die fractievoor zitter Jan Visser aan het college heeft gesteld. Hij wil de antwoorden van bur- I gemeester en wethouders uiterlijk van- i daag onder ogen hebben. In de raads vergadering van morgenavond komt I namelijk een concept-brief Van het col- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* lege aan de Stichting Wolfduin Golf aan de orde. GL/PS wil ook een antwoord op de vraag hoe de inspraak wordt geregeld en of het college de grond wil verpach ten of verkopen aan Wolfduin. Voor de goede orde: als de plannen doorgaan. Het college schijnt een bedrag van 8,50 gulden per vierkante meter 'redelijk' te noemen. "Waarom," vraagt GL/PS. "Als het Griftland College en een ma nege aan de Bosstraat twintig gulden per vierkante meter hebben betaald en de SOAZ tien gulden adviseert, hoe komt u dan op 8,50 gulden?" De Stichting Wolfduin Golf wil een mi lieu ettectrapportage (mer) laten uit voeren. Visser wil van het college de be vestiging krijgen dat een dergelijk on derzoek moet uitwijzen of in het be trokken gebied een golfbaan met een oppervlakte van 140 voetbalvelden kan worden aangelegd. "Bent u het met mij eens dat een mer-rapportage niet be paalt waar en hoe een golfbaan kan worden aangelegd." De door de Stichting Wolfduin Golf ge wenste baan zou tussen Soestduinen en Amersfoort moeten worden aangelegd. Het gemeentebestuur van Soest had ge opperd dat een deel ervan Amersfoorts grondgebied zou overlappen, maar het schijnt dat het bestuur van de keistad geen grond wil afstaan. "Hoe verhoudt de begrenzing Amersfoort/Soest (70 hectare) zich met de mededeling dat Amersfoort niet bereid is grondgebied ter beschikking te stellen," vraagt GL/PS. De fractie wil ook weten hoe veel de 'laagdrempelige contributie' en de entreeprijzen volgens de richtlijnen van de Nederlandse Golf Federatie be dragen. GL/ PS vraagt tevens uitleg over de vol gende passage in een brief van de Stich ting Wolfduin Golf: de elkaar on dersteunende aanpak van Soest en Amersfoort naar gedeputeerde staten nog in de komende weken voor het ver trek van de huidige gedeputeerde tot meer zekerheid zal leiden Het provinciebestuur houdt op woensdag 28 september een hoor zitting over het Soester bestem mingsplan "Landelijk Gebied 1994", waar belanghebbenden hun reacties nog kunnen geven op enkele onderdelen van het PPC- advies. De hoorzitting wordt ge houden in het provinciekantoor Rijnsweerd, van 14.00 tot 15.00 uur. De Provinciale Planologische Commis sie (PPC) heeft het provinciebestuur geadviseerd zijn goedkeuring te ont- Hotel Heidepark in Bilthoven optimale hotelfaciliteit voor uw buitenlandse gasten Jan Sleénlaan 22, 3723 BV Bilthoven Bel 030 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. jL. vriéndelijke ambiance .u n budgettair verantwoord nouüen aan enkele onderdelen van het bestemmingsplan. Het gaat daarbij over de zinsnede "produktie-gerichte ambachtelijke bedrijvigheid" van de begripsbepaling van aan huis gebonden beroepen, betrekking hebbend op alle tot "woning" bestemde panden, en om de aanleg van zwembaden of speel- of roeivijvers binnen de bestemmingen' "agrarisch gebied met landschappelijke en/of natuurwetenschappelijke waar den", "multifunctioneel bos", "land goed" en "natuurgebied", betrekking hebbend op het overgrote deel van het landelijk gebied. De PPC heeft voorals nog ook verdeeld gereageerd op de aanvaardbaarheid van de bestem mingsregeling voor het geprojecteerde bedrijfsterrein Richelleweg-oost. Gedeputeerde Staten moeten op deze punten nu een beslissing nemen, die ook voor eigenaren en bewoners/ge bruikers van belang kan zijn. Daarom wordt op 28 september de hoorzitting gehouden. Wie wil reageren wordt ver zocht zijn reactie op schrift te stellen en tijdens de zitting te overhandigen. Voor de goede gang van zaken wil het provin ciebestuur graag vóór 26 september vernemen of men van de gelegenheid gebruik wil maken (tel. 030-583334). "Hef gemeenfebeleid tegenover de burgers is geen kwestie meer van u-vraagt-en-wij-draaien, maar van vindt-zelf-uw-draai'. De bur gers zijn opgevoed in een sfeer van eisen en verwachtingen, maar het wordt tijd dat ze ook op hun plich ten gewezen worden." Zo formuleerde het CDA-raadslid Jan Pieter Lokker de cultuuromslag, die zich volgens hem in het overheidsbeleid aan het voltrekken is. Hij deed zijn uit spraak maandagmorgen in de commis sie ABZ, die zich boog over de nieuwe gemeentebegroting. Daarin staat o.a. dat het gemeentebestuur zich telkens opnieuw moet legitimeren tegenover de burgers met huri veranderende eisen en verwachtingen. Lokker vond dat het particulier initiatief niet in het gedrang moest komen en waarschuwde in dat verband ook tegen een te groot bureau cratisch gewicht van de nieuwe regio Eem/Vallei, waarvan Soest volgens de plannen van het rijk deel moet gaan uit maken. Zo ver is het trouwens nog lang niet, oordeelde de CD A-er, al doet het Col lege net alsof. Wat hem betreft moet de gemeente het "democratisch tekort" van zo'n regio blijven bestrijden en zo veel mogelijk zeggenschap houden. "En als het niet deugt moeten we dat ook hardop durven zeggen." Lokker kreeg bijval van Wiebe Meilof (GPV), die de "erkenning van de bur ger" een gevaarlijk uitgangspunt vond, wat kan leiden tot griezelige dingen. Hij meende dat het overheidsgezag van Bo venaf komt en niet afhankelijk is van de "toevallige" erkenning van de burgers. Koudwatervrees Om de legitimatie naar de burgers te vergroten leek Harry Witte (Gemeen tebelangen) de invoering van een cor rectief referendum - "met de steun van het paarse kabinet" - nu langzamer hand wel gepast. Hij vond dat Soest in deze raadsperiode maar eens een einde moest maken aan de algemene koud watervrees voor zo'n volksraadpleging. Meilof interrumpeerde hem met de vraag of zijn redenering alleen gold zo lang de centrum-democraten in Soest geen aanhang van betekenis hebben, maar Witte onderstreepte dat de in de grondwet vastgelegde grondrechten van de burgers nooit onderwerp van een referendum konden zijn. Hij pleitte opnieuw voor openbaarheid bij de kerntakendiscussie. Volgens hem zijn er heel wat Soester burgers die deze ge- dachtenwjsseling "van voor tot achter" willen volgen. Eerder had Jan Visser (GroenLinks) gevraagd wanneer de raadsleden wat zouden horen over de steeds sterker wordende geruichten dat er binnen het gemeentelijk apparaat weer een nieuwe reorganisatie zit aan te komen. "Zo spoedig mogelijk," beloofde burge meester De Widt. "Zodra het rijp ge noeg is om het u te vertellen..." Stroperigheid Over ae regionale samenwerking merk te Mieke Swinkels (D66) nog op dat Soest moest waken tegen "stroperig heid, ondoorzichtigheid en bureaucra tie", terwijl Bert Krijger (WD) pleitte voor grotere betrokkenheid van de raad, bijvoorbeeld door van elke fractie één lid aan de voorbereidingen te laten meedoen. Kees Boerkoel (PvdA) wilde precies weten hoeveel geld Soest per jaar aan het gewest uitgeeft, zowel amb telijk als bestuurlijk. Burgemeester De Widt beloofde dat uit te zoeken. Wat de regionale samenwer king betreft stelde hij vast dat dat deels een kwestie is van "we-zijn-er-zelf-bij", deels opgelegd door de wet of van ho gerhand. Om elke fractie bij de voorbe reidingen van de gewestvergaderingen te betrekken vond hij wat veel. Over de Jan Pieter Lokker (CDA): "burgers op hun plichten wijzen legitimatie naar de burgers merkte De Widt op dat daarbij sprake is van een continu proces, dat gepaard gaat met vallen en opstaan. "Maar we moeten het spel blijven spelen en steeds op zoek gaan naar nieuwe vormen." "De Ster damesmode" gaat uit het huidige pand. Een gedeelte van het assortiment komt in de toekomst terug in een nieuwe, nog te openen, zaak. Dus moet de win- terkollektie weg! Met kortingen van Van Weedestraat 7 - Soest Zuidpromenade 14, 3768 EM SOEST I Tel. 02155-2 22 12 Wethouder Ries van Logtenstein kan de opdracht voor een milieu effectrap portage (mer), in verband met het on derzoek naar de haalbaarheid van een golfbaan, niet ter inzage leggen. Dat heeft de CDA-wethouder aan Mie ke Swinkelsr (D66) meegedeeld. Swin kels wil de opdracht inzien, omdat ze bang is dat de kwaliteit van de mer te wensen over laat. Aan de hand van de opdracht hoopt ze te kunnen achterha len of de mer een juiste graadmeter is. Swinkels vreest, op grond van verhalen die de ronde zouden doen, dat de kwali teit van een aantal mer's onvoldoende is. Van Logtenstein wees Swinkels erop dat niet de gemeente, maar de Stichting Wolfduin Golf opdracht zal verstrek ken en de dure mer ook zelf zal betalen. "Dan moet de Golfhond, of hoe heten ze, eerst overleg plegen over hoe zoiets moet. Anders is het misschien zonde van hun geld", reageerde Swinkels. Volgens Van Logtenstein voeren de ge meente en de Stichting daar al overleg over. Mocht de gemeente de beschik king krijgen over de opdracht van de Stichting Wolfduin Golf, dan is hij be reid die alsnog ter inzage té leggen voor de raadsleden. Hotel Heidepark in Bilthoven vergader mogelijkheden tot 200 personen Jan Steenlaan 22, 3723 BV Bitlhoven Bel 030 - 28 24 77 Gemakkelijk te bereiken, ook met NS. vu vriendelijke ambiance j.; "'.budgettair verantwoord De controleur-woonomgeving van de gemeente trof op het Saenredampi^nt- soen vorige week een auto aan, die bij nader onderzoek al een paar maanden geleden in Den Dolder was gestolen. De wagen werd naar het politiebureau gesleept, waar de eigenaar hem kon op halen. zonder ruime keuze, niet zonder optimaal advies en niet zonder de ambachtelijke kwaliteit van de echte vakman stuiteerder, tl 'oninystoflerinn kan dus niet zonder Middelman. Voor tapijt, vinyl, yordijnen. vil ratjes en zoniveriny. Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort. Birkstraat 99 te Soest Tel 02155-11004 Van de inmiddels geplande bijeen komsten van de klankbordgroep uit de gemeenteraad (die zich gaat bezighouden met de "kerntaken discussie) is er één openbaar: de eerste, op woensdag 14 septem ber. Dat blijkt uit de uitnodiging plus agen da die het College van B. en W. vorige week aan de leden van de klankbord groep (meestal de fractievoorzitters) heeft verstuurd. Op de agenda staat als eerste punt een discussie over het voor zitterschap en het plaatsvervangend voorzitterschap. B. en W. hadden aan vankelijk het GPV-raadslid Wiebe Meilof tot voorzitter gebombardeerd, maar in de commissie ABZ bleken sommige raadsleden niet te spreken over het "dictaat" dat B. en W. de klankbordgroep daarmee oplegde. Vandaar dat de kwestie opnieuw op de agenda staat, al twijfelt niemand eraan dat Meilof het wel zal worden. Voor de discussie zelf hebben B. en W. een aantal uitgangspunten geformu leerd, waarvan zij vinden dat het "wen selijk" is als er rekening mee wordt ge houden. Ze luiden (enigszins verkort) als volgt: 1. Alles moet bespreekbaar zijn; 2. Uitgavenvermindering gaat boven lastenverhoging (voor de burgers); 3. Arbeid gaat boven inkomen; 4. Voor de periode 94-98 wordt ervan uitgegaan dat het beleidsprogramma wordt uitgevoerd.

Soester Courant | 1994 | | pagina 3