hIL-TOn tros 3. rozen is mooie avon 5SS Jasmijn is iedere morgen al heel vroeg naar de knoppen. ente IACTUEEL! PAGINA 5 C-drie heeft nu een échte theaterzaal College rekent in Lindenhof-kwestie op 'behoorlijk bestuur' van raad Lezing over Bomenplan Soest /iep moeP ai gek /open a/s we a n/ep (veilingvers, dag-in,dag-uit) soorten Gestolen auto flink 'gestript' kffflfien kefpen. Kapsalon SylHe Hair Inspraakavond hoofdwegen: 21 september DE TROMSLAGER PAGINA 4 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 Meningen van lezers SOESTER COURANT Burgemeester 'opent' nieuwe tribune B. en W. huiverig om claims op te roepen Boerkoel en Visser willen 'salaris' 10 verlagen Marmeren beelden uit tuin ontvreemd BAKS (1) BAKS (2) BAKS (3) Arie Wandelaar Brandweergarage kan 'kwartslag' om voor rondweg Op maandag 26 september om 20.00 uur te\.-en la) zaterdag1 Vrijdag voorta< ïr Courant) 176: 3 eiken; erk, 1 eik; euk; l prunus, weken bij B. en ty -beschikking: •gunning (WVO en ht (namens de ge- het oprichten en in m het bergen van •iézenvelden bij de emerweg. ;n van Utrecht wil- VI) verlenen aan: tit (namens de ge- r het lozen van af- engde rioolstelsels, 3p het oppervlakte- stergracht naar de )t 12 oktober ter in- I iciekantoor Rijns- leïlaan 15, Utrecht; (WVO en WM) en Cuyplaan. >t 12 oktober schrif- ïtebestuur c.q. Ge- of mondeling tij- i zitting (afspraak oktober, tel. Milieubeheer, tel. j, bureau Bedrijfsaf-ii ering, tel. (030) i teerde Staten van nr. 4652211/660, 9e wijziging tarie- ordening heffin- 1991. at 22 september ter ntehuis. informatie: Ge- uisplein 1, postbus oest, tel. (02155) 93689, of bij de Een 24-jarige Soester stelde vorige week de politie op de hoogte van de diefstal van een auto. De wagen was in de nacht van dinsdag op woensdag ontvreemd bij een garagebedrijf aan de Kerkstraat. De volgende dag werd de auto aan getroffen op de Zandlaan, met dien verstande dat de vier wielen, de bei de leren voorstoelen en de leren ach terbank verwijderd waren. werp is geworden. Door de teneur van zijn column voel ik me genoodzaakt in de pen te klimmen. Hij raakt namelijk aan het wezen van mijn vak. Dat is niet alleen het signale ren en beschrijven van wat ér zoal ge beurt, maar ook het eventueel becom mentariëren van gebeurtenissen. In het geval van Johan Baks en de BAM was dat zeer op zijn plaats. Want een raadslid dat is veroordeeld is niet niks. Ook al heeft de gepleegde overtreding geen direct verband met zijn raadslid maatschap en is het delict voor zijn beë diging gepleegd. Menig staatssecretaris of minister of Tweede Kamerlid mocht willen dat hem dergelijk gedrag vóór zijn ambtsaanvaarding niet werd aan gerekend. En dan is er nog de raad, die de deksel op de doofpot hield, totdat onze krant dat onmogelijk maakte. Pas na die be richtgeving èn het commentaar kwam het tot openbare meningsvorming en ingrepen bij bijvoorbeeld de BAM. Me ningsvorming die wij met alle voors en tegens hebben gepubliceerd. Daarmee heeft Mirjam van Twisk (en haar redactie) gedaan wat een krant moet doen. De straf van de rechter is niet ter discussie gesteld. Wat ter dis cussie is gesteld, is de persoonlijke ver antwoordelijkheid van Baks en de maatschappelijke verantwoordelijk heid van B. en W. en de gemeenteraad. Niks geen 'officier van justitietje' spe len, slechts journalistiek goed werk af leveren. Het is geen geruststellende gedachte voor mij dat vanaf nu Arie Wandelaar ook op doofpotten gaat zitten, Soesters in openbare functies zijn spot en hoon onthoudt als die terecht en gefundeerd te leveren valt. Jaap Lodewijks adjunct-hoofdredacteur De Gooi- en Eemlander De inspraakperiode over de nota "Noordelijke Hoofdwegenstruc tuur" (Van Weedestraat etc.) duurt van 14 september tot en met 11 ok tober. Schriftelijke reacties kunnen gestuurd worden naar B. en W., postbus 2000, 3760 CA Soest. Op woensdag 21 september is er over dit onderwerp een inspraakavond in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. De nota ligt ter inzage in het INFO- centrum. Het schema ziet er verder als volgt uit: Na 11 oktober vindt de ambtelij ke verwerking plaats en wordt in principe gekozen voor één van de drie alternatieven. Op 1 november bepalen B. en W. hun keuze en op 15 november vindt de tweede behande ling in B. en W. plaats. De raadscom missie R.O./Verkeer bespreekt de nota op 19 november en de gemeen teraad neemt op 15 december een besluit. De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58 Bij het begrotingsonderzoek in de raadscommissie ABZ heeft PvdA-frac- tievoorzitter Kees Boerkoel maandag gepleit voot een lagere vergoeding voor de raadsleden. Volgens hem moeten de 27 politici - die jaarlijks een bedrag van ca. 18.000 gulden incasseren - tien pro cent inleveren. Volgens Boerkoel staat Soest de ko mende jaren voor financiële ombuigin gen in de orde van 7t 8 of zelfs 10 mil joen. "En omdat er in dit land bij bezui nigingen algauw wordt geroepen 'waar om ik eerst?', zou het de raad sieren zelf het goede voorbeeld te geven." Volgens Boerkoel kan de discussie met de bur gers daardoor ook "meer open" ge voerd worden. Vttk i voorziening, te voor Boerkoel kreeg de hartelijke steun van Jan Visser (GL-PS), die het onaan vaardbaar noemde als allerlei organisa ties in Soest moeten inleveren terwijl de raadsleden zelf geen centje pijn voelen. Hij vond ook dat er langzamerhand best gesleuteld mocht worden aan de. ver goedingen voor fractie-assistenten en leden van adviescommissies. "Dat is uit de tijd dat de bomen nog tot in de hemel groeiden," aldus Visser. "Er zijn in Soest duizenden mensen actief in vrij willigerswerk die ook geen cent krij gen." Overigens noemde hij de tien mil joen van Boerkoel zwaar overdreven. Boerkoel wees er fijntjes op dat Soest zo'n 130.000 gulden per jaar bespaart nu het aantal wethouders - zeer tegen de zin van Visser - is teruggebracht van vier naar drie. Twee marmeren tuinbeelden zijn uit een tuin aan de Ossendamweg gestolen. Het betreft beelden die engelen voor stellen. Ze zijn ongeveer zestig centime ter hoog en wegen elk een kilo of zestig. Een 55-jarige Soestèr heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie. HERENMODE Van Weedestraat 8b 3761 CE Soest Telefoon 02155 - 23324 Een uitschuifbare tribune (200 zit plaatsen) en een "vlakke vloer" zijn de meest in het oog springende vernieuwingen in de grote zaal van C-drie, waarmee het cultureel cen trum (eindelijk) beschikt over een échte theaterzaal. Afgelopen za terdag werd de zaal feestelijk in gebruik genomen. Burgemeester De Widt verrichtte de of ficiële handelingen door met een druk op de knop de tribune in beweging te zetten. Dat gebeurde met het nodige vuurwerk, in de letterlijke betekenis van het woord. De in rood pluche uitge voerde comfortabele zetels kunnen ge heel in en uit elkaar geschoven worden, zodat de afmetingen van de vloer ook flexibel zijn. Volgens C-drie directeur Pim Jonker sluit de vormgeving van de nieuwe theaterzaal aan bij de ontwikkelingen op theatergebied. In zijn toespraakje ging hij zelfs terug naar de jaren zestig (actie Tomaat), waarin het toneel vol gens jonge acteurs te ver afstond van het dagelijkse leven. De ontwikkeling ging vanaf dat moment in de richting van kleinere, zgn. "vlakke vloer-theaters" en ook C-drie hoort daar nu bij. Naast de tribune en het (verdwenen) podium - waardoor er tijdens voorstel lingen een veel directer kontakt tussen spelers en publiek mogelijk is - hebben er nog diverse andere aanpassingen plaatsgevonden. Zo is de regiekabine vergroot en verplaatst en heeft het pla fond een nieuw "grid" gekregen, waar mee ook het aantal lichtpunten is ver groot. Boven de speelvloer is het pla fond verlaagd (beter voor de akoes tiek). Burgemeester De Widt stelde de tribu ne met een druk op de knop in werking. Foto: Aldo Allessie Comfortabeler De zaalcapaciteit is met de nieuwe tri bune vergroot van 170 tot 200 zitplaat sen, die bovendien aanzienlijk comfor tabeler zijn dan de oude houten stoelen. Het zicht op de speelvloer is aanzienlijk beter en het zal nu zeker niet meer voor komen dat kinderen op de stoelen moe ten gaan staan om te zien wat er op het toneel gebeurt. Na de officiële ingebruikneming kregen de bezoekers - die op deze "open dag" zich ook konden oriënteren in het brede cursus- en theateraanbod van C-drie - een acrobatiek-voorstelling te zien van de groep Poggibongsi, die het nieuwe seizoen op symbolische wijze inleidde. Het College van B. en W. weet niet (of wil niet weten) of - en zo ja in welke omvang - er schadeclaims te verwachten zijn als de beslissing over de Lindenhof morgenavond in het nadeel van projectontwikke laar Vahstal en de Stibaz, het be stuur van de Lindenhof, uitvalt. "We vinden het ook niet in het be lang van de gemeente om die mo gelijkheid in dit stadium te concre tiseren en op te roepen," aldus B. en W. in een tussentijdse brief aan de raad. Het College lijkt daarmee een evi dente vorm van struisvogelpolitiek te bedrijven, want inmiddels is er al een brief van Vahstals advocaat gearriveerd, waarin deze bij voor baat dreigt met gerechtelijke stap pen als de gemeenteraad morgen avond alsnog nee zegt tegen het om streden bouwplan. Dat zit er bij de heersende politieke krachtsverhou dingen dik in. Mr. E. van Zelm, die de belangen van Vahstals onderneming Vabeog behartigt, bestrijdt in zijn brief van 5 september - gericht aan de gemeen teraad - de opvatting dat de raad nog vrije beslissingsbevoegdheid zou hebben over het al dan niet ver lenen van de bouwvergunning. "Voordien is immers besloten af te wijken van het bestemmingsplan, althans daaraan medewerking te verlenen. Kortom: uw raad heeft het besluit al genomen. De formali sering daarvan is te beschouwen als een 'gebonden' besluit in meerdere opzichten." Volgens Van Zelm is er geen sprake van onzorgvuldige besluitvorming, omdat alle bezwaren altijd uitvoerig zijn behandeld voordat ze werden afgewezen. De raad heeft zich dan ook vastgelegd, en daaraan ontleent Vahstal rechten. Als de raad nu toch weer anders beslist - Van Zelm spreekt van "discontinuïteit in de besluitvorming" - wordt de rechts zekerheid daardoor ernstig aange tast. Er zijn geen algemene bezwa ren die weigering noodzakelijk ma ken. De raad zou dan immers op grond van exact dezelfde argumen ten nu nee zeggen waar onlangs nog ja tegen werd gezegd, is Van Zelms redenering. Hij noemt dat niet al leen een ernstige aantasting van de rechtszekerheid, maar ook van de geloofwaardigheid van "het hoog ste bestuursorgaan van de gemeen te Soest". Ingrijpen De advocaat rekent erop dat hogere overheden of de rechter Soest dan ze ker zullen terugfluiten, omdat het in fei te om alle bouwvergunningen gaat die door burgers in Soest zijn ingediend en waarover de raad nog moet beslissen. "Het gaat niet aan dat na de verkiezin gen eerdere besluitvorming zonder enig steekhoudend argument ongedaan wordt gemaakt. Een raad die zich daar toe bevoegd acht loopt het risico dat wordt' ingegrepen middels rechterlijke beslissingen danwel hogere overheden."- Van Zelm onderstreept nog eens dat de Als lezer van de Soester Courant heb ik het verslag over de oprichter van de BAM gelezen. En het heeft bij mij veel vraagtekens gezet waarom deze zaak zo moest worden opgeblazen. Of is het uit sluitend kranten copy??? Dat iemand een fout kan maken, is heel normaal. Maar als men er lucht van krijgt, is het smullen geblazen en blijft er, als het even kan, geen draad van de persoon meer heel. Goed, Johan Baks is fout geweest en daar moest hij voor boeten. Maar dan moet het ook afgelo pen zijn en mag er niet meer over wor den gepraat, want dan wordt het oude koeien uit de sloot halen. Dat het gemeentebestuur eerst zweeg en pas daarna, toen de zaak in de open baarheid kwam, zijn hoofd eiste en het een vertrouwensbreuk wilde doen voorstellen, is natuurlijk een lachertje. Dat de PvdA, Gemeentebelangen en Progressief Soest het hoofd van Baks eisten, verwondert mij nog meer. De burgervader en het voltallig ge meentebestuur deden ook hun duit in het zakje. Alles draaide om de fout van Baks. Het ging zelfs zover, dat een jour naliste van De Gooi- enEemlander zich er mee ging bemoeien en haar duit in het zakje moest doen. Niet omdat ze het zo erg vond, maar om copy te hebben voor haar courant. We hoeven deze zaak niet te bedekken met de mantel der liefde. Dat kan ook al niet meer, gezien de ruchtbaarheid hierover, maar er zijn andere dingen die wel een rol spelen. Zo las ik, dat het Griftland College Baks heeft geschorst tot nader order, wel erg christelijk moet ik zeggen. Laten al diegenen die zQno- dig hun zegje hierover moesten doen, hun hand eens in eigen boezem steken. Wat zou er uit komen??? Voor de christelijke partijen het vol gende: In Zijn omwandeling op aarde brachten de leiders van het Joodse volk een overspelige vrouw tot Jezus en vroegen Hem, hoe of Hij er over dacht, dat die vrouw volgens de Joodse wet ge stenigd moest worden en het antwoord was, "Wie van ulieden zonder zonden is, werpe de eerste steen." Allen dropen af en de vrouw stond al leen tegenover Jezeus en deze vroeg haar waar haar belagers waren. Toen zij antwoordde, dat deze waren vertrok ken, zei Hij: "Dan veroordeel ik u ook niet. Ga heen en zondig niet meer." Misschien dat de christelijke partijen inclusief het Griftland College zich nog eens zullen beraden op hun uitspraken en deze herzien, want er staat ergens ge schreven: "Hij die zichzelf overwint, is sterker dan hij die een stad inneemt." CJ. van Nieuwkerk dragen kan toch ook de politieke partij hem niet blijven steunen! Kijk als een bijstand ouder zich uit noodweer vergrijpt, dan wordt zo ie mand meteen aan de schandpaal ge hangen, maar Baks heeft niet uit nood met deze gestolen spullen moeten han delen. Wat ik als buitenkerkelijk zijnde schandalig heb gevonden, is dat deze persoon in het bijzijn van het gehele col lege tijdens zijn beëdiging, rustig durfde te zeggen, 'Zowaarlijk, helpe mij God Almachtig.' Als deze persoon met zijn politieke par tij die hem blijft steunen geen boter op het hoofd heeft, dan heeft niemand het meer. Voor mij is dit een blamage voor de christelijke politiek. De hr. Baks had als leraar maatschappijleer toch wel be ter kunnen weten. Moeten wij kiezers dan in de vervolge ieder college lid te gen de lamp houden om te zien of hij/zij geen crimineel verleden heeft? J. van Loveren Gewezen fractievoorzitter Baks heeft niet de eer aan zichzelf gehouden door als gemeenteraadslid af te treden na zijn veroordeling voor valsheid in geschrif te. Ook de collega fractieleden zijn niet van oordeel dat dit noodzakelijk is. Deze Soester 'Burgers' hebben kenne lijk een wat andere mening over onze democratische normen en waarden. Jammer dat zoiets niet voor de verkie zingen duidelijk werd. Het geschonden imago van BAM is misschien te redden als de partij een nieuwe start maakt. Daarbij zou een nieüwe naam passen. Mijn suggestie: BAH. Dat zou kunnen staan voor 'Bur gers met een andere handtekening'. E. Ponjee In uw schrijven van 7 september, in de Soester Courant, over de kwestie Baks (BAM) het volgende. Kijk dat de hr. Baks fouten heeft gemaakt, dat is ge heel voor zijn rekening. Maar ook schrijft u dat deze persoon met de door hem gemaakte fouten, en die zijn gezien zijn politieke functie echt niet mis, rustig als raadslid mag blijven zitten. Mede gezien de laster die Baks tijdens zijn zitting in de raad zal blijven Naar aanleiding van de column van Arie Wandelaar van 7 september j.1. moet mij toch even iets van het hart. De man achter Arie ken ik persoonlijk goed genoeg en zijn columns eveneens. Daardoor heb ik met verbazing zijn op risping van vorige week tot mij geno men. Allereerst is het zelfs voor een colum nist wel zo netjes een naam goed te spel len en liefst consequent. Van Twist kwam, gezien het onderwerp, wellicht beter uit, maar de chef Eemland van De Gooi- en Eemlander heet evenmin Van Twistk, maar toch echt Mirjam van Twisk. De columns van Arie Wandelaar blin ken, met wisselend succes, uit in milde tot bijtende spot over de Soester samen leving. Menig wethouder en raadslid is over zijn subjectieve hekel gehaald. En zo hoort het ook. Vandaar dat het zo verbazingwekkend is dat nu niet Baks, maar de boodschapper van het nieuws over deze Bammer - de krant - onder- De totale verplaatsing van de brand weerkazerne gaat definitief niet door, maar het gebouw aan de Lange Brink- weg is wel dringend aan een opknap beurt toe. Het College wil daarmee wachten tot er duidelijkheid is over de hoofdwegenstructuur, want een van de geprojecteerde tracés loopt precies over het brandweerterrein. De WD-fractie vindt uitstel onnodig. WD-fractievoorzitter Bert Krijger op perde maandag tijdens de begrotings besprekingen in de commissie ABZ de mogelijkheid om de kazerne als het wa re een kwartslag te draaien. De garage - nu vooraan - zou dan achter het hoofd gebouw (met de toren) moeten komen. Daarmee wordt in elk geval alvast ruim te vrijgemaakt indien de gemeenteraad mocht besluiten tot de aanleg van een rondweg via dit terrein, aansluitend op de Dalweg. Dat zou de discussie over de rondweg verder niet hoeven te belem meren. De WD heeft zelf overigens een voorkeur voor een ander tracé, zo als Krijger liet weten. Burgemeester De Widt vorid de sugges tie zeker de moeite waard. "Wij bekij ken dat al." Niettemin vond hij dat een besluit moest wachten tot de kernta kendiscussie en de besluitvorming over de hoofdwegenstructuur zijn afgerond. "Het is verstandig om nog eventjes te wachten met het uitgeven van een hoop geld." De overige commissieleden wa ren dat roerend met hem eens. voorgeschiedenis bij Vahstal het ver trouwen heeft gewekt dat het plan nu door zou kunnen gaan. Op basis van de toegezegde medewerking heeft hij gro te bedragen geïnvesteerd, en daarvoor (plus de rente) zal hij de gemeente zeker aansprakelijk stellen. En als de raad soms denkt dat een "nee" niet automa tisch tot schadevergoeding leidt, wijst Van Zelm er alvast op dat er sprake is van een "onrechtmatige daad". De advocaat stelt al met al vast dat de bouwplannen voldoen aan alle eisen van de gemeente, en dat er niet vol doende gronden zijn om een koerswij ziging te motiveren. Vahstal zal een ne gatief besluit dan ook tot aan de hoogste instantie laten toetsen. Maar voorlopig gaat hij ervan uit dat de raad zijn verant woordelijkheden als hoogste bestuurs orgaan van de gemeente zwaarder zal laten wegen dan de verkiezingsuitslag. De raad moet zijn besluitvorming in het verleden dan ook bevestigen. Van Zelm rekent daarop en besluit met een "klemmend verzoek" aan de burge meester en de fractievoorzitters om zijn brief bij de behandeling van het onder werp te betrekken. Gewekte verwachtingen Het College - dat zoals bekend intern verdeeld is - doet voorlopig echter of zijn neus bloedt en wijst erop dat er sprake is van een unieke situatie. Ener zijds mogen burgers verwachten dat een positief besluit over een bouwplan en de aanvraag van een verklaring-van- geen-bezwaar gevolgd wordt door de gevraagde vergunning, tenzij er gewij zigde omstandigheden zijn of nieuwe argumenten die eerder niet overwogen zijn. Of de gewijzigde samenstelling van de raad als gevolg van de verkiezingen een inbreuk op het verwachtingspa troon rechtvaardigt kan het College niet aangeven. Het verwacht van de raad in elk geval iets waartoe het op dit moment zélf niet in staat lijkt te zijn: "Wij gaan ervan uit dat de raad algeme ne beginselen van behoorlijk bestuur - rechtszekerheid, gewekte verwachtin gen etc. - bij zijn afweging zal betrek- kenj' Aan de andere kant kunnen alle betrok kenen weten dat de wet na de ontvangst van de provinciale verklaring nog een besluit moet nemen, en dat dat nu een maal de mogelijkheid inhoudt - mede gezien het tijdstip en de beperkte meer derheid waarmee het eerdere besluit genomen is - dat de beslissing anders uitvalt. Het College wijst er in dat verband op dat er altijd nog bezwaar kan worden aangetekend tegen een besluit van de raad en gaat ervan uit dat de beroeps chriftencommissie (onder onafhanke lijk voorzitterschap) alle aspecten met een "open houding" een eerder stand punt serieus te heroverwegen. En bo vendien staat er vervolgens nog altijd beroep op de rechter open. Nieuwe formule De Lindenhof-situatie is overigens zó uniek, aldus het College, dat het - ook los van de uitkomst - minder gewenst als het allemaal zo ver moet komen. Daarom stelt het College voor om in de toekomst, als de raad de toepassing van de artikel 19-procedure weer aan zich trekt, een nieuwe formule te gebruiken voor het raadsbesluit. Daarin staat uit drukkelijk vermeld dat de gemeente na ontvangst van de verklaring-van-geen- bezwaar vrijstelling verleent van de be palingen van het bestemmingsplan. Als de oude raad zich van zo'n formulering had bediend had de stennis die morgen avond vermoedelijk zal losbarsten sim pelweg voorkomen kunnen worden, want dan had Vahstal z'n vergunning al binnen... Op maandag 26 september wordt in het gemeentehuis een dialezing gegeven over het Bomenplan Soest. Ambtenaar Ad van der Kar en me vrouw M. van Elsland, directeur van de Bomenstichting, zijn de in leiders. In het Bomenplan heeft het gemeente bestuur een lange termijn visie neerge legd over de boombeplanting van we gen en straten in de gemeente Soest. Bomen in plantsoenen en bossen vallen hier niet onder. Straatbomen benadrukken volgens de gemeente het karakter van de verkeers- routes, van buurten en van wijken. Zo vraagt, volgens de visie van de gemeen te, de landgoedsfeer van Soestdijk om laanbomen als de beuk, de eik of de lin de. In de veensfeer van Overhees zijn de es, de els en de wilg beter op hun plaats. Hoofdwegen vragen om zware beplan ting met hoge bomen, soms wel twee rij en dik. De wegen die een wijk ontslui ten, moeten worden voorzien van bo men die forser zijn dan die in andere straten. Het Bomenplan van de gemeente wordt jaarlijks vertaald in een werkplan dat de afdeling Groen, Natuuf en Landschap bij het beheer en onderhoud uitvoert. Voordat ergens toe wordt besloten, worden buurtbewoners geïnformeerd. Zij hebben ook het recht tot inspraak. De dialezing over het Bomenplan Soest begint maandag 26 september om 20.00 uur. De toegang is gratis.

Soester Courant | 1994 | | pagina 6