Danscentrum Gerla Danscentrum Gerla Danscentrum Gerla ie i 225,- Warme-maaltijdvoorziening dreigt onder z'n eigen succes te bezwijken Zonnebloem-hulde voor oprichtsters Grootste problemen in het Veen: het verkeer (alle soorten) en de eendepoep Aajron 135,- Ook commissie Ouderenbeleid wil 'oude' subsidie ouderenbonden handhaven 29?5 3?5 m 1 VARIA I soest Uw goud is geld waard Nieuw systeem woningtoewijzing werkt goed, maar wie ziet 't? Jet Pin<j voorwannen, vééf vo/uwe, it. 79 93 - Aantal gebruikers blijft maar groeien Wie vergelijkt leest de Soester Courant Afdeling Soest viert 25-jarig bestaan Neeltje Buitelaar 'Praten met B. en W. DANSAVOND S0EST SOEST Bezorging laat te wensen over Rookie of the Year Sister Act 2; Back in the Habit Klachten bezorging Inbreker valt op met gestolen waar op bagagedrager Waarom zelf in de keuken??? Met CO SB O samen tegen categorie-indeling Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant géén kjrul, Kapsalon Syilie Hair WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 7 (moeder- in Soest- Jten lopen n, winkels •onkamer, camers en ie zolder. opklasse. je vi ng. speciaal dakterras >n met in- e badka- 3t en gro- fraai en >55.000,- i. 1925) i. Vrien- /oorzie- and. i kleine ikamer, nersen r zolder v.-gas. 5 Clubs voor beginners tot zeer vergevorderden: - (echt)paren o.a. 1e jaars op di-/wo-/do- en vrijdagavond - jeugd o.a. 1e jaars op zaterdag- en zondagavond - alleenstaanden (20-35 jr.) op donderdagavond EEN COMPLETE CURSUS VAN 25 LESSEN VOOR SLECHTS PER PERS. INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811. J.angskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo.- en vrijdag t/m 28 sept. van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Het aantal gebruikers van de war me-maaltijdvoorziening ouderen, langdurig zieken en gehandicap ten) groeit zo sterk, dat het aantal vrijwilligers om de maaltijden rond te brengen daarmee onmoge lijk gelijke tred kan houden. De SWOS-werkgroep heeft dan ook gedreigd met een scherpere "se lectie", omdat anders de hele voorziening op de tocht komt te staan. De werkgroep heeft de gebruikers on langs een formulier gestuurd, waarin hun de vraag werd gesteld of het wel no dig was dat ze gebruik maakten van de voorziening. Ze moesten ook aangeven of ze in staat waren om de maaltijden zelf op te halen bij de keuken van Mo lenschot, of gebruik te maken van de zgn. restaurantvoorziening in de diver se bejaardentehuizen. De kwestie werd vorige week in de commissie Ouderenbeleid aangekaart door het CDA-raadslid Besseline Ger- ritse, die op de publieke tribune had plaatsgenomen. Ze vond de commissie de aangewezen instantie om haar zorg over de "vervelende" brief neer te leg gen. Volgens haar hadden veel oudere gebruikers totaal niet begrepen waar het om ging. Overigens was het SWOS-bestuur niet op de hoogte van de brief, zoals be- stuurslid Barend Blom - eveneens op de tribune - liet weten. "Die brief heeft de werkgroep blijkbaar op z'n eigen houtje verstuurd. Vroeger richtten werkgroe pen zich wel vaker rechtstreeks tot%de politiek, maar dat kan niet meer, heb ben we gezegd." 91.000 per jaar Gerritse haastte zich om te zeggen dat de brief niet aan haar, maar aan haar schoonmoeder was gericht. Ze las de brief voor, waaruit bleek dat de werk groep nu 1759 maaltijden per week ver zorgt, wat neerkomt op meer dan 91.000 per jaar. De vrijwilligers die de maaltijden rondbrengen zijn veelal zelf ouder dan 65 en de werkgroep raakt dan ook aan de grens van haar moge lijkheden. Vandaar de vraag aan de ge bruikers of ze de voorziening wel nodig hebben, en of ze de maaltijd niet zelf kunnen afhalen. Als ze dat niet kunnen belooft de werkgroep haar best te blij ven doen om de bezorging voort te zet ten, maar om te voorkomen dat de ge hele voorziening stagneert wordt er ge dreigd met een selectie die de werk groep zelf zal gaan toepassen. De commissie nam de brief voor ken- nisgeving aan. Wel werd in de wandel gangen hier en daar toegegeven dat er inderdaad sprake is van een toenemend aantal gebruikers die de voorziening helemaal niet nodig hebben en best in staat zijn om zichzelf van een fatsoenlij ke maaltijd te voorzien. De maaltijden van Molenschot staan echter hoog aan geschreven. De voorziening dreigt daardoor onder z'n eigen succes te bez wijken. Met een drukbezochte receptie heeft de Zonnebloem-Soest zater dag in Dalhuizen het 25-jarig be staan gevierd. Hoogtepunt was de uitreiking van de erepenning aan de oprichtsters van de afdeling Soest, de dames Westerveld en Kandelaar. start SCHILDER- EN TEKENCURSUSSEN voor iedereen die iets wil ontdekken over vormen, kleuren en zichzelf. Sluieren Mandala-tekenen Nat-in-nat schilderen Helend tekenen Deze technieken bieden u de mo gelijkheid om op een ontspannen en creatieve manier bezig te zijn en nieuwe mogelijkheden in uzelf te ontdekken. Het is daarom niet no dig enige teken- en schildererva ring te hebben. Individuele therapeutische begeleiding d.m.v. helend tekenen en/of nat- in-nat schilderen. Neeltje Buitelaar, is gediplomeerd tekentherapeute en geeft naast bo venstaande cursussen ook indivi duele therapeutische begeleiding. Voor nadere inlichtingen: telefoon 02155-27548 Atelier: Nieuweweg 36 - Soest Het Nederlands voetbalelftal op tv, en toch zo'n dertig a veertig burgers op visite! Voor dat kunst stukje mag het Soester College van B. en W. zichzelf wel een pluim op de hoed steken. De zaal van Hons- bergen telde woensdagavond wel meer mensen, maar dat waren vooral ambtenaren en raadsleden. De problemen in het Veen, zoals de wij ken Klaarwater en het Smitsveen wel samen worden genoemd, verschillen in wezen niet veel van die in andere wij ken, Hoewel: de klachten over de een depoep lijken tamelijk uniek. Een be woonster van de Johannes Poststraat complimenteerde de gemeente welis waar voor de succesvolle wijze waarop de hondepoep-overlast inmiddels be dwongen lijkt te zijn, maar signaleerde een nog groter poep-probleem, dat de afgelopen jaren hand over hand toe neemt. De Kaapse eenden in de vijvers rond de Koningsweg vervuilen de om geving zo sterk, dat er al gesproken wordt van "poeppaadjes", die moeders met kinderwagens maar beter kunnen mijden. Voor de inzet van ratten (om de eendenpopulatie aan banden te leggen) voelde ze trouwens ook niet veel. Volgens CDA-wethouder Ries van Logtenstein zijn de (ook nog agressie ve) Kaapse eenden helaas "enorm vruchtbaar" gebleken. Hij noemde het ijdele hoop dat ze door ratten ooit nog verdreven kunnen worden en consta teerde dat het "politiek gevoelig" was om er wat aan te doen. "Ik wil wel," al dus de wethouder. Hij dacht niet zozeer aan afschieten, maar aan wegvangen en "exporteren". Voor het overige bliezen de bewoners voornamelijk stoom af over de ver keersproblemen in de wijk, waarbij geen enkele categorie verkeersdeelne mers werd ontzien. Velen klaagden over de snelheid en het lawaai van het autoverkeer, maar ook bromfietsers en zelfs paarden (al dan niet wagens erach ter) staan in het Veen in een kwade reuk, althans voor zover de bewoners ze tegenkomen tijdens een wandelingetje in het bos, samen met de immer verma ledijde crossers en "stöepfietsers", evenals fietsers zonder licht. Racebaan Tegenstrijdige geluiden klonken er - zoals overal in Soest - over de manier waarop de gemeente het autoverkeer denkt te kunnen reguleren. Eén burger klaagde over de afsluiting van de Wal deck Pyrmontlaan ("alleen omdat een mevrouw die daar pas was komen wo nen begon te urmen") en wilde alle ver- keersbelemmeringen teruggedraaid zien, anderen drongen juist aan op drempels en andere snelheidsmatigen- de voorzieningen. "Dit is, afgezien van de Koningsweg, de grootste racebaan van Soest," vond een van de aanwezi gen van de Johannes Poststraat/Wiardi Beckmanstraat/Jan de Rooijstraat. Ook uit andere straten werd flink over het verkeer geklaagd. Wethouder Pieter ten Hove (PvdA) wees in zijn antwoord op de dilemma's waarmee het gemeentebestuur wordt geconfronteerd. Het toezicht was naar zijn mening geen gemeentelijke taak, maar een politie-aangelegenheid. Bur gemeester De Widt verbond daaraan een uiteenzetting over de politie-reor- ganisatie en deszelfs gevolgen voor Soest, waardoor er voor de controle te weinig mankracht beschikbaar is. Ook de "Haverweerdse woelingen" - rondom de renovatie van de HAD-flats - bleven niet onbesproken. Sommige bewoners protesteerden alsnog tegen de "doorgedrukte" plannen voor o.a. de aanleg van waterpartijen, die alleen maar een gevaar voor de volksgezond heid zouden opleveren. Wethouder Ries van Logtenstein wees de bezwaren af; volgens hem was de besluitvorming legaal verlopen en had de gemeente zich juist zeer afstandelijk opgesteld. Voor klachten verwees hij dan ook naar de woningbouwvereniging. Chinees Opmerkelijk was tenslotte nog het op treden van het GroenLinks/Progres sief Soest-raadslid Jan Visser, die ("als burger") de aandacht van het College vroeg voor de problemen van het Chi nese restaurant Hong Kong Garden, gevestigd onder Honsbergen. De eige naars hebben van "huisbaas" en "grote buurman" Super van Doorn te horen gekregen dat ze het pand volgend jaar juni verlaten moeten hebben, in ver band met de uitbreidingsplannen van de supermarkt. Bezoekers van het res taurant kunnen hun naam zetten onder een protestbrief, en er zijn al enige hon derden handtekeningen verzameld. Omdat het Nederlands van de Chinese eigenaars "niet perfect" was, vertolkte Visser hun problemen. "Ze weten niet wat ze moeten doen. Ik doe een drin gend beroep op u om ze te helpen," al dus Visser, "want de Chinees is onmis baar in deze wijk." Wethouder Neks Blommers (WD) stelde vast dat het gemeentebestuur in zo'n kwestie nau welijks invloed kan uitoefenen. Ze vond het verder een "nogal persoonlij ke zaak" en nodigde de Chinese eige naars uit om eens langs te komen op het gemeentehuis. Na afloop van het "plenaire" deel kon den de bewoners hun problemen nog in tweegesprekjes met de wethouders en hun ambtenaren doorpraten. Van die gelegenheid werd ruimschoots gebruik gemaakt. Zondag 18 september voor paren. Aanvang 21.00 uur Een ieder is van harte welkom. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Ruil 't hiervoor een nieuw sieraad of we betalen u de dagwaarde kontant uit. Ook oude merkhorloges ruilen of kopen wij van u in (defekt is geen bezwaar). AEu'EIJ Laanstraat 18, Baarn Tel. 02154-15937 Van Weedestraat 145, Soest Tel. 02155-20670 De Zonnebloem zet zich in Soest al een kwart eeuw in voor het welzijn van lang durig zieken, lichamelijk gehandicap ten en hulpbehoevende ouderen. Vijf entwintig jaar geleden werd daarvoor het initiatief genomen door de dames M. Westerveld-Higler en A. Kande laar-Heemskerk, die beiden nog altijd tot de kern van actieve leden behoren. Uit erkentelijkheid voor hun enorme inzet ontvingen zij beiden de erepen ning van de Zonnebloem, vergezeld van het gouden insigne. De versierselen werden de dames over handigd door dhr. V.d. Vegt, adjunct- directeur van het nationale bureau van de Zonnebloem, die zich daarbij graag liet assisteren door mevrouw P. Pieter- sen-Teunisse, de voorzitter van de Zonnebloem-Soest en tevens lid van de nationale vergadering, het hoogste or gaan van de landelijke Zonnebloem organisatie. Onder de andere gasten waren ook burgemeester De Widt, die in zijn speechje vooral het vrijwilligers- karakter van het Zonnebloem-werk V.l.n.r. de dames Kandelaar, Wester veld, Pietersen en de heer Van der Vegt. Foto: Aldo Allessie prees, de voorzitter van de regio Eem- land, mevrouw Van Wijk, en districts hoofd L. de Kleijn. Boottocht De receptie vormde zaterdag het hoog tepunt van de jubileumviering. Woens dag waren al 350 mensen uit Soest (on der wie alle medewerkers) meegegaan met de jaarlijkse boottocht en gister middag zou er in Molenschot - speciaal voor de mensen die niet met de boot mee konden - een cabaretvoorstelling plaatsvinden. Eerder werden de 70 chauffeurs van de Zonnebloem met een smakelijke fles wijn bedankt voor hun trouwe inzet, terWijl de ca. 1000 ondersteunende le den die de organisatie in Soest telt in middels allemaal een exemplaar van het jubileumboekje hebben ontvangen. Clubs voor: - 55-plussers op dinsdagmiddag (voor zowel beginners als gevorderden) - kinderen (8-12 jaar) op woensdagmiddag EEN COMPLETE CURSUS VAN 15 LESSEN VOOR SLECHTS PER PERS. INSCHRIJVING-INFORMATIE dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon 02155-22811. Langskomen kan natuurlijk ook en wel elke ma.-, wo - en vrijdag t/m 28 sept. van 19.00-20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Het nieuwe systeem waarmee de gemeente woningzoekenden een (huur)woning aanbiedt werkt vol gens de gemeente naar tevreden heid, maar niet naar het oordeel van de commissie Ouderenbeleid. De "advertenties" in een plaatse lijk verschijnend huis-aan-huis- blad krijgen een behoorlijke res ponse en ook ouderen zijn er in middels aardig vertrouwd mee ge raakt, maar met name in Soester- berg wordt het blad slechts be zorgd. Volgens Ben Moons, chef van de ge meentelijke afdeling Huisvesting, is er sprake van een heel redelijke belang stelling, ook onder de oudere Soesters. Die hebben vooral interesse in "aan leunwoningen" bij dienstencentra. De score op de advertenties loopt nogal uiteen, maar inmiddels wordt tien pro cent van de woningen toegewezen via het nieuwe systeem. Via de overgangs regeling van het oude systeem wordt momenteel zo'n 75 toegewezen. Wat hem betreft zou de overgangsregeling dan ook nog een jaartje verlengd mogen worden. Anders dan Moons waren met name de Soesterbergse leden van de commissie Ouderenbeleid, waarin hij over de re geling kwam praten, helemaal niet zo te spreken over de gang van zaken. Vol gens C. van Rijthoven (ANBO) en J. Mulder (PCOB) wordt het blad in Soesterberg heel slecht bezorgd. "Ja, je kan 't afhalen in de sigarenwinkel, maar dat is de bedoeling niet. De gemeente betaalt er toch voor, dus kan ze ook ei sen stellen aan de bezorging." Volgens de commissie was het al de zo veelste keer dat er over de bezorging van het blad werd geklaagd. "Hoe vaak moeten we dat blijven herhalen?" vroeg J. van Poppelen zich af. "En wanneer is het dan eens een keer. in orde?" Van Rijthoven sprak in dat verband ook schande van de manier waarop het blad in de Soesterbergse flats dikwijls boven op de collectieve brievenbussen werd gedeponeerd. "Het wordt altijd een grote rotzooi." Volgens Moons heeft de directie van het blad al eerder maatregelen beloofd en hij verbaasde zich erover dat de zaak nog niet in orde was. Overigens liet hij weten dat de gemeentelijke afdeling zelf de verzending van gemiddeld zo'n 180 advertentiepagina's verzorgt, voor belangstellenden buiten het versprei dingsgebied van het blad. "Daar krijgen we behoorlijk zwarte vingers van." ELKE WEEK DE MEEST AKTUELE HUURTIPS UIT UW VIDEOTHEEK Een sullig honk- ballertje wordt gekozen als het geheime wapen van de Chicago Cubs als blijkt dat hij een bal als; een kanonskogel kan weggooien. Humor Ditmaal trekt 'swinging nun' Whoopi Gold- berg haar habijt aan om op een school met lasti ge tieners jtes te geven. (\'4naf morgen te huur.) f VIDEOTHEEK Videotheek Smitshof Weegbreestraat 135A Soest Tel. 02155- 13470 Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoord apparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nagebracht. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 02155-21841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabe- zorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Een Soester inbreker is maandagmid dag tegen de lamp gelopen, omdat hij opviel toen hij met gestolen waar door Soest fietste. Surveillerende politie merkte hem op de kruising van de Ossendamweg en de Eikenlaan op. Duidelijk was dat de man onder zijn jas diverse spullen had ver: stopt. Ook het grote pak op de bagage drager trok de aandacht van de politie die de man op de Buntweg staande hield. Toen kwam de aap uit de mouw. Onder zijn jas zaten een slijperstol, een breekvoorwerp en een slang van een hogedrukreiniger. Dat apparaat zat verpakt onder de snelbinders. De Soester bekende dat hij de spullen kort daarvoor had gestolen uit een schuur aan de Bartolottilaan. TRAITEUR CATERING DE TRAITEUR THUIS UIT Terug van vakantie maar nog niet „echt zin"? Daar heeft u toch uw traiteur voor. Ook voor party's en gezelschappen etc. Openings tijden: dagelijks van 10.00 - 20.00 uur - zondag van 15.00 - 20.00 uur 's woensdags gesloten F.C. Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel.: 02155-24664 De gezamenlijke ouderenbonden, samenwerkend in de COSBO, hebben de steun van de (gemeen telijke) adviescommissie Oude renbeleid bij het conflict met de gemeente over de subsidie. De bonden willen dat het gemeente bestuur het voorstel van tafel haalt om voortaan nog maar maximaal drie gulden per lid te geven in plaats van 12.500 gulden voor alle bonden. WIJNHANDEL BROUWER OTTER JENEVER 35%. per liter WHISKY VAT 69 per liter COGNAC DU PONT xxx per fles LAMBRUSCO per fles Bezorging maandag, woensdag en vrijdag. Bezorgkosten f 1,50. STEENHOFFSTRAAT 64 - SOEST TELEFOON 02155 - 12551 COSBO-voorzitter Cees Groen maak te als inspreker duidelijk dat de bonden het verzet tegen het nieuwe subsidiere gime nog niet opgeven, omdat ze het beschouwen als een gevoelige aderla ting. Bovendien zijn ze kwaad omdat de gemeente heeft gesuggereerd dat er te veel wordt afgedragen aan de landelijke organen. Groen, die inmiddels ook een rondgang langs de raadsfracties had gemaakt, was tot de overtuiging gekomen dat de ge meenteraad waarschijnlijk niet meer zal terugkomen van de volgens de bonden vermaledijde categorie-indeling, die in middels is aanvaard. De recreatieve en ontmoetings-activiteiten - juist het zwaartepunt van het werk van de oude renbonden - vallen daardoor voortaan in de C-categorie ("zelf betalen"). De commissie - ditmaal onder leiding van vice-voorzitter J. van Poppelen, terwijl de nieuwe voorzitter L. Hoes uit Soesterberg op de tribune toeluisterde (hij moet nog officieel door de raad be noemd worden) - was het helemaal met Groen eens. De leden hadden zich zeer geërgerd aan de (ambtelijke) toonzet ting van de reacties, waaruit volgens mevrouw Walter (KBO) duidelijk werd dat "ze denken dat ze weten wat goed voor ons is". Juist vanuit de optiek van het Welzorg-plan zijn recreatieve en ontmoetingsactiviteiten zo belangrijk. "Als ik een familielid de NRC aanbied, en ze wil liever de Libelle, dan is dat toch haar goed recht. We mogen zelf weten wat we leuk vinden." Verwerpelijk De ambtelijke verwijten over een "her haling van zetten" van de zijde van de ouderenbonden en hun aanhang waren ook bij J. Hoppenbrouwers (ANBO) in het verkeerde keelgat terechtgekomen. "Zo is ook de achturige werkdag inge voerd. Onze argumenten staan recht overeind. De gemeenteraad zou te lo ven zijn als hij van de categorie-indeling terugkomt." Vooral de term "verwer pelijk" in het ambtelijke stuk vond hij... "verwerpelijk". Volgens Van Poppelen dwingt de cate gorie-indeling groepen in Soest ertoe dingen te doen waaraan ze geen be hoefte hebben (belangenbehartiging en voorlichting geschieden veelal vanuit de landelijke organisaties) en juist din gen achterwege te laten waar ze wel be hoefte aan hebbein. "Er zijn zat vereni gingen die wel eens een kaartavondje houden, maar daar gaat het de oude renbonden niet om..." Hij wees in dat verband op het succes van de ouderen- contactmiddag tijdens het Gildefeest, waar hij vooral alleenstaande en oudere ouderen had gezien en waar de ge meente ook al had beknibbeld op de aangevraagde subsidie. "Je moet wel hard zijn om te zeggen: dat steunen we niet, als je die rolstoelers vooraan ziet zitten zingen. Dat gaatje door je hart," aldus Van Poppelen. Unaniem De commissie schaarde zich dan ook unaniem achter het voorstel van me vrouw Walter om het protest van de COSBO te steunen, maar zal zelf geen gebruik maken van het inspreekrecht tijdens de vergadering van de raads commissie Welzijn, volgende week. De commissie Ouderenbeleid is daarvoor teveel een verlengstuk van de gemeen teraad, aldus van Poppelen. De commissie vond het best dat Groen het verzet tegen de nieuwe subsidiere geling zou staken als het - in ruil daar voor - zou lukken om de gewraakte ca tegorie-indeling van tafel te krijgen, als "second best"-oplossing. Mevrouw Walter maakte daar nog wel bezwaar tegen, omdat ze het uiteindelijk toch toegeven aan de "betutteling" vond, maar Van Poppelen hield de vergader touwtjes strak en sloot het punt af.

Soester Courant | 1994 | | pagina 9