FOTO weimap SL HIER GRATIS VRIJDAG 23 SEPTEMBER A.S. OPHt Politiek houdt 'Welzorgplan' intact IHANDEL WANDEL I Indringend boek van Liz Bijnsdorp over leven met 147 'persoonlijkheden' Baarnaars ageren tegen sluipverkeer VAN UW HOND OF KAT Internationaal Vrouwencentrum Soest zit te springen om vrijwilligsters Soester ed viert deze ELIZABETE ARDEN mi ISO 9002-c Soester Gie SOESTER COURANT College staat nog vierkant achter beleid PAGINA lp WOENSDAG 21 SE Voorbereidingen 50 jaar bevrijding in volle gang Auteur houdt lezing op 28 september Lezing, boek, zelfhulpgroepen Handtekeningen uit buurgemeente voor Soester wethouder Wist a dat wjj föhn-cursussen geven? Aangeboden door uw DIEREN-SPECIAALZAAK Gratis foto 9x12 cm (1 foto per huisgezin) De fotograaf komt van 13.30 uur tot 17.30 uur kinderen alleen onder begeleiding Torenstraat 16 - 3764 CM Soest Bijzondere expo PARFUMERIE }fa$\INl^UREN GIVEI LANCÖME De d iscussie over het "Weizorg plan" (officieel: het werkplan en jaarprogramma 1994 van "Wel zijn zal ons een zorg zijn", de nota over de herschikking van het wel zijnswerk in Soest) vorderde maandagavond in de raadscom missie RO/Welzijn zo vlot, dat PvdA-wethouder Pieter ten Hove om half elf de hamer kon laten val- en. De uitwijkmogelijkheid naar dinsdagavond was dan ook niet nodig. F In de drie uur daarvoor worstelde de commissie zich door het plan-een ware brij van voornemens en uitspraken over allerlei facetten van het Soester welzijn - heen en hoorde in de tussentijd ook nog een aantal insprekers aan. Die kwa men duidelijk maken dat ze het met de voorgenomen maatregelen - meestal de verlaging of intrekking van de subsidie - absoluut niet eens konden zijn. Het College was op volle sterkte aanwezig, omdat alle portefeuillehouders tegen woordig wel op een of andere manier iets van welzijn in hun pakket hebben zitten. Ten Hove liet aan het begin van de be spreking, daarover nadrukkelijk be vraagd door Jan Visser (Groen- Links-PS), merken dat het College geen verborgen reserves koestert te genover het plan. Visser had de indruk dat dat wel zo was, nu de uitvoering dichterbij komt en Soest geconfron teerd wordt met de noodzaak van in grijpende bezuinigingen. Volgens de wethouder staat het College echter nog vierkant achter het voorgenomen be leid. Over de voorgestelde wijziging van de C-categorie (een van de soorten subsi die waarover in het plan beslissingen worden voorgesteld) dacht de commis sie niet gelijk. Jansen (D66) vond dat maar onrust geven en drong aan op voorzichtigheid en Krol (CDA) wilde hooguit een kleine aanpassing, zonder de uitgedachte structuur onderuit te ha len. Krijger (WD) was het echter met de wijziging eens. Ouderen Een van de voornaamste discussiepun ten was de veelbesproken subsidie voor de ouderenbonden. COSBO-voorzit- ter Cees Groen hield een pleidooi tegen de categorie-indeling en vroeg de com missie de "oude"'subsidie (12.500 gul den per jaar) te handhaven en de beste ding ervan aan de bonden over te laten. "Het is toch niet buitensporig veel geld..." S WOS-voorzitter J. Wassenaar vond het niets te veel gevraagd van de gemeenteraad om zich nog eens te be zinnen en wees erop dat van de totale welzijnsbegroting (14,5 miljoen) slechts 7 ten goede komt aan de ou deren, bijna een kwart van de bevol king. Hij ijverde voor nieuw tapijt in Honsbergen en de Drie Eiken en een kantoortje met inrichting, waarvoor Krijger hem impliciet al naar Spullen- hulp had verwezen, en pleitte voor de mogelijkheid ook de afschrijving op in vesteringen te subsidiëren. Een compu ter had de SWOS intussen hard nodig. Krol (CDA)" voelde er niets voor om te tomen aan de - al afgesproken - cate gorie-indeling. "Dan begeven we ons op een hellend vlak." Hij wilde de kwestie bij de begrotingsbehandeling nog eens bekijken. Ook Jansen (D66) zag geen reden om van het beleid af te wijken en vond Wassenaars "som metje" misleidend, omdat de ouderen ook meeprofiteren van allerlei andere voorzieningen. Wil Stekelenburg (PvdA) wilde nog geen conclusies trek ken, maar vroeg om een "totaal plaatje" van alle uitgaven voorde oude ren in Soest, afgezet tegen bijvoorbeeld de sport en het jongerenwerk. Visser wilde niet dat de gemeente "links en rechts" computers zou gaan uitdelen. Computer Wassenaar wees erop dat de SWOS met een computer veel administratief werk kan stroomlijnen, waardoor de accoun- tantskosten aanzienlijk gedrukt kunnen worden (van 4000 naar 1500 gulden). Opmerkelijk was de reactie van Krol, dat hij daarmee dan ook de ruimte creë ren kon voor de aankoop van het appa raat (alsof de SWOS dat dan niet éérst moet kunnen aanschaffen). Over de versleten vloerbedekking in de dienstencentra bleken de meningen eveneens uiteen te lopen. Volgens het College is het een zaak van de huisbaas, omdat de zaal gestoffeerd wordt ge huurd. "Dan gaat de huur omhoog," re pliceerde Wassenaar. Stekelenburg vond dat de Drie Eiken wel érg snel aan nieuw tapijt toe was. "Dat lukt me thuis ook niet..." Ze meende dat de SWOS eventueel wel een stuiver extra kon hef fen op de kopjes thee. Ook de problemen in de Turkse ge meenschap - waar conflicten zijn gere zen over de "representativiteit" van het Turks comité, bijvoorbeeld in de com missie Minderheden - kwamen ter spra ke. Krol en Witte (Gemeentebelangen) wilden graag weten hoe het zat. WD-wethouder Neks Blommers liet weten dat het allemaal niet van een leien dakje ging, en dat de vakantietijd voor vertraging had gezorgd bij de tot standkoming van het nieuwe "plat form" waaraan alle Turkse organisaties moeten gaan deelnemen. "Het zit nu in een kritieke fase, maar ik hou u op de hoogte," aldus Blommers. Budgetfinanciering Over de subsidiëring op afschrijving dan wel investering liet Blommers we ten dat ze dat liever van geval tot geval bekeek. "Beide kan niet." Ze voelde wel iets voor de suggestie om zoveel mogelijk instellingen een "budgetfi nanciering" aan te bieden, zodat ze hun huishoudelijke uitgaven zelf kunnen re gelen, zonder betutteling van het ge meentebestuur. Het Internationaal Vrouwencentrum vond ze een goed voorbeeld. "Het zou me een lief ding waard zijn om dat in te voeren. Dan kan het bestuur ook zelf bekijken of ze het geld wil besteden aan een Marokkaanse vrouwenwerkster (waarvoor o.a. door Leidje Tomassen was gepleit), zonder dat wij daarover een hap-snap-beleid moeten voeren." Blommers voelde niets voor Tomassens voorstel om bij het IVC ook een "uitgebreide" vor mingswerkster en de huiswerkbegelei ding te subsidiëren, tenzij Tomassen daarvoor iets anders wilde inleveren. Blommers' voorliefde voor budgetfi nanciering stuitte op protesten van Krol, die meende dat het uitgangspunt van "Welzorg" juist niet het subsidiëren van instellingen behelsde, maar van ac tiviteiten. "Wat ons altijd voor ogen heft gestaan is een meer 'sturend' subsi- dieverhaal," aldus Krol. Stekelenburg was dat met hem eens, maar wees erop dat de budgetfinanciering bijvoorbeeld C-drie in staat hacLgesteld een nieuwe tribune te bouwen. Als ze niet gefrau deerd hebben ben ik er dik tevreden mee..." Bij het hoofdstuk over de volksgezond heid hield Visser een warm pleidooi om door te gaan met de subsidie voor fluo ridespoelen op enkele scholen. Witte steunde hem, Stekelenburg wilde weten of het niet via het gewest kon en Jansen was beducht voor "discriminatie". "Als het echt nodig is moet het op alle scho len kunnen." Krol vond het geen ge meentelijke taak en Krijger was het met hem, en het College, eens. Radio Soest en C-drie De conclusie kon zijn dat het Welzorg- plan, zoals door het College voorge steld, voor het overgrote deel intact blijft. Dat gold ook voor het onderdeel over Radio Soest, hoewel Krijger erop wees dat de omroep - als het plan zo blijft - in een paar jaar zonder subsidie komt te zitten. Ook Krol vond dat wat al te snel gaan en wilde nog eens verder praten over tempo en mate van "afbou wen". Jansen zag op de lange duur nog wel mogelijkheden voor reclame-in komsten. De verhuizing van Radio Soest naar C-drie is nog altijd de eerste optie van het College, al onderzoekt de gemeente de mogelijkheid voor huisvesting in de kelder van het gemeentehuis. Visser vond dat maar niets. "Hier beneden kun je met goed fatsoen geen gasten ontvangen. Als de omroep in C-drie komt krikken ze elkaar een beetje op, dat is het grote voordeel." Blommers vond dat C-drie wat dit be treft voors en tegens had. Als voorbeeld van het laatste noemde ze de proble men met de geluidsisolatie. Ook staat er nog niets vast over de plannen om de bi bliotheek in C-drie onder te brengen. "Dat gaat veel geld kosten en we moe ten eerst nog eens met de besturen om de tafel gaan zitten om alle ins en outs te bespreken." Ze kon nog niet zeggen welke kant het opging, "maar het staat wel vast dat er géén middelen zijn..." Krol liet weten dat het CDA nog niet helemaal warm liep voor het idee. Alle fracties toonden zich tevreden met het feit dat de Kunstuitleen voorlopig wordt gespaard. Alleen Visser verweet Blomers dat ze daarvoor opnieuw een greep in de Kunstpothad gedaan, waar over - in tegenstelling tot wat eerder was meegedeeld - géén "goed" overleg met de Kunstcommissie had plaatsgevon den, want die was ertegen. Dat gaf Blommers wel toe. Ze vond overigens dat het Cultuurstimuleringsfonds (dat nu een forse bijdrage levert) een goed middel was om de Kunstuitleen op lan gere termijn financieel te voeden, maar hield zich graag aanbevolen voor ande re creatieve ideeën. Krol onderstreepte dat de Kunstuitleen wat zijn fractie be treft geen hoge prioriteit had. Sport Een van de laatste onderdelen van het Welzorgplan werd gevormd door de sport, waarover het College al enige tijd in de clinch heeft gelegen met de Sport raad (VSS). Kees Verkerk presenteer de een nieuw voorstel voor de tekst, in overleg met het College tot stand geko- Op initiatief van het Comité Vijftig jaar Bevrijding hebben reeds meer dan twintig verenigingen en organi saties laten weten dat zij graag mee doen om 5 mei 1995 en de dagen er om heen feestelijk te vieren. Organisaties zijn volop bezig met het samenstellen van tentoonstellingen vanuit diverse disciplines, zoals school, kerk en natuurlijk Soest in de bezette jaren. Muziek- en dansgroe pen zijn zich aan het voorbereiden en komen met een passend feestelijk repertoire. De kinderboerderij heeft een feest programma voor kinderen in voor bereiding met naar alle waarschijn lijkheid kermisacts en een miniplay- back-show. Kortom, voor elk wat wils in Soest en Soesterberg. Verenigingen en organisaties die graag willen participeren, bijvoor beeld op historisch, cultureel of sportief gebied, kunnen contact op nemen met het secretariaat van het Comité Vijftig jaar Bevrijding, tel. 93443. men, waarin een directe relatie wordt gelegd met het convenant (dat overi gens zeer binnenkort aan vernieuwing toe is). Het convenant moet gelden als bindend uitgangspunt voor de uitwer king van het Welzorgplan, dat altijd ge toetst moet worden aan het convenant. In de tekst staat ook dat de raad de in vesteringen vaststelt op voorstel van het College, "gehoord de sportraad". De meeste fracties konden zich er wel in vinden, alleen vond Visser dat het con venant moest worden aangepast aan het Welzorgplan in plaats van omgekeerd: "Kom nou!" Jansen - die de indruk had dat de communicatie tussen de sport raad en het gemeentebestuur tot dusver geschiedde via "over de muur" gewor pen briefjes, constateerde een even wichtiger benadering in de nieuwe tekst. Volgens Plomp was de tekst een beetje mistig, maar hij had er vertrou wen in dat het wel goed zou komen. Minder succesvol was het pleidooi van Volksuniversiteit-voorzitter Wil Teu- ling voor een structurele subsidie, o.a. voor de certificaatscursussen en de do cententraining. Ze had de aanvraag in tussen verminderd van 10.000 naar 7.500 gulden. De commissie reageerde desondanks afhoudend, al wees Teu- ling erop dat de Volksuniversiteit zo'n goeie follow-up is voor Trema, dat ech ter aanzienlijk meer subsidie ontvangt. Krol en Plomp beloofden er in de frac tie "nog eens naar te kijken". Slachtofferhulp Vrijwel de gehele commissie steunde het pleidooi van Slachtofferhulp Eem- land, in de persoon'van voorzitter Mul ler, voor een extra subsidie voor een coördinator. Aanvankelijk had het Col lege het verzoek, dat te laat binnen was gekomen, van de hand gewezen, maar de meeste fracties vonden dat er wel wat minder formeel omgegaan kon worden met zulk belangrijk werk, dat een sterke groei ondergaat. Het wachten is op een besluit van het ministerie van Justitie, maar Stekelenburg opperde de moge lijkheid om de subsidie per voorschot aan te reiken, zodat het later eventueel teruggegeven kan worden. Wethouder Blommers was bereid er nog eens over te praten. Over MPS, zoals de "meervoudige persoonlijkheidsstoornis" door gaans wordt aangeduid, is weten schappelijk gezien nog niet veel bekend. Het is een betrekkelijk nieuwe ziekte, waaraan alleen in Nederland naar schatting al tien duizenden mensen lijden. Het voornaamste kenmerk is dat de patiënt zich "splitst" in meerdere persoonlijkheden. Liz Bijnsdorp uit Soest - sinds kort ver huisd naar Amersfoort - is één van die duizenden MPS-patiënten. Net als bij haar lotgenoten ligt de oorzaak van de ziekte in een aantal traumatische erva ringen in haar jeugd, zoals incest en mishandeling. In haar boek "De 147 personen die ik ben, leven met een meervoudige persoonlijkheidsstoor nis", dat dit vooijaar verscheen, be schrijft ze op een zeer indringende en Liz Bijnsdorp houdt volgende week woensdag (28 september) de tweede in een nieuwe serie van tien lezingen in Soest over "spirituele" onderwerpen, georganiseerd door Anita Ansinger en Sylvia van Wel- zenis. Dat gebeurt om 20.00 uur in restaurant Van den Brink, Soester- bergsestraat 122. Entree f 15,-. In formatie en opgave: tel. 20335 in Soest. Het boek "De 147 personen die ik ben" - met een voorwoord van M. van Gerven, psychiater van de Ber- nard Lievegoedkliniek in Bilthoven - is verschenen bij uitgeverij Vrij Geestesleven in Zeist en voor f 32,50 verkrijgbaar in de boekhan del. In Amersfoort zijn inmiddels twee zelfhulpgroepen onder leiding van Liz gestart. De bijeenkomsten vin den (om en om) eenmaal per veer tien dagen plaats op zaterdagmid dag. Wie belangstelling heeft moet zich opgeven via de stichting DIS (Dissociatieve Identiteits Stoorni- sen), die telefonisch bereikbaar is via 02532-68046. persoonlijke manier hoe ze haar ziekte ondergaat. Ze is vorig jaar oktober begonnen haar ervaringen met MPS op schrift te stel len. "In zeven weken was het manus cript klaar, het móest er gewoon uit." In het boek beschrijft ze op directe wijze hoe ze in de loop der jaren met haar 147 persoonlijkheden moest leren omgaan, terwijl ze voor haar problemen aanvan kelijk nergens gehoor vond. De basis voor MPS werd ook bij Liz ge legd in haar vroegste jeugd. Een kind zoekt in die omstandigheden een ma nier om met al die verschrikkelijke er varingen om te gaan. Het laat de herin neringen achter bij één stukje van zijn persoonlijkheid, een ander stuk wordt gebruikt om verder te kunnen leven. Wie aan MPS lijdt bestaat dus uit vele personen, elk met hun eigen karakter, ervaringen en leefwijze,,maar vaak zon der dat ze weet hebben van eikaars be staan. De patiënt wisselt dan ook voort durend van de ene persoon naar de an der, wat voor de omgeving niet eenvou dig is. Het leven van de MPS-patiënt, maar ook dat van zijn of haar omgeving, wordt daardoor op een vaak dramati sche manier beïnvloed. Groepjes Er zijn al veel gevallen bekend van mensen met meerdere persoonlijkhe den, maar Liz heeft in de loop der jaren maar liefst 147 verschillende personen ("alters" noemt ze ze in het boek) ont wikkeld. Het kost haar soms moeite om in de ik-vorm over zichzelf te spreken. Alle "personen" hebben een naam en beschikken over soms totaal verschil lende eigenschappen. Om het geheel in haar therapie nog een beetje overzich telijk te houden heeft Liz, met behulp van haar behandelende arts, ze inge deeld in groepjes ("clusters"). Langza merhand lijkt ze erin te slagen het aantal personen terug te brengen, wellicht tot het moment dat ze allemaal "verdwe nen" zijn en alleen de échte Liz, als een gewone, geïntegreerde persoonlijkheid overblijft. Op dat moment zal ze volko men genezen zijn. De "personen" die een kind onder ab normale druk ontwikkelt geven het meestal een gevoel van veiligheid. Het kind ontsnapt in dat geval aan de wer kelijke situatie van het moment, en de "persoon" verdwijnt onder normale omstandigheden meestal weer. Als de druk aanhoudt gebeurt dat vaak niet. Liz: "Dan wordt de druk 'onder elkaar' verdeeld, en dat gaat steeds verder. Als klein kind had ik al het gevoel dat ik met een heel 'stelletje' naar de kleuterschool ging..." 'Thuisfront' Wat is normaal? Wat is gek? Het zijn vragen die Liz Bijnsdorp - voor het boek., heeft ze haar meisjesnaam ge bruikt - zich in de loop der jaren ontel bare malen heeft gesteld. Ogenschijn lijk verliep haar leven jarenlang betrek kelijk normaal, althans voor de buiten wereld. Ze volgde een opleiding, kreeg een baan, trouwde en kreeg maar liefst negen kinderen. In het boek besteedt ze veel aandacht aan de relatie met haar man, ("Metgezel") genoemd, en haar kinderen. In alles blijkt haar dankbaar heid voor de manier waarop ze al die ja ren door het "thuisfront" werd opge vangen. Liz schreef het boek niet voor zichzelf, al bevat het zeker ook de weerslag "van de therapie die de volgde in de Biltho- vense Bernard Lievegoed-kliniek. Pas daar werd haar ziekte herkend en er kend, en-dat betekende uiteindelijk een beslissende stap op weg naar de gene zing. "Ik heb veel pech gehad," zegt ze over haar jeugd. "Mensen met MPS zullen in mijn ervaringen heel veel herkennen, en voor hen is het boek ook in de eerste plaats bedoeld. Mensen die worstelen met een chaotisch leven en denken dat er van alles met hen aan de hand is, en dat de dokter het óók niet weet..." Maar ze heeft als doelgroep ook de artsen en therapeuten op het oog, van wie velen MPS nog niet of hoogstens met grote moeite als een echte ziekte beschou wen. Bevrijding In Bilthoven vond Liz, na jarenlange vergeefse behandelingen, uiteindelijk gehoor voor haar problemen. Ze heeft dat als een werkelijke bevrijding erva ren. Oorlogsslachtoffers hebben het in zekere zin een stuk eenvoudiger, want hun problematiek is algemeen erkend. "Bij incest-slachtoffers is dat al veel moeilijker, en dat geldt helemaal voor mensen met MPS," aldus Liz. "Ik heb Liz Bijnsdorp. jarenlang voor die erkenning moeten knokken. Dat heeft er ook voor gezorgd dat ik er niet aan onderdoor ben ge daan, want vechten wil ik. Ze krijgen nij er niet onder, verdorie!" •Iet boek is ook een prikkel voor alle nedici en hulpverleners om er in elk ge val eens over na te denken, zegt Liz. "En ik hoop dat het mensen die met MPS te maken hebben een beetje optilt, zodat ze niet blijven steken in hun slachtofferschap en een beetje moed putten. Want het merendeel wil abso luut genezen. Het centrale idee is dan ook: er is wel degelijk hoop. Ik wil de cirkel doorbreken waarmee het slacht offer slachtoffer blijft." Overigens is het boek niet alleen maar een opsomming van ellende en narig heid, benadrukt Liz. "Het gaat ook over veel méér dan MPS alleen, ook over het gewone leven, over alles wat ik heb meegemaakt en wat ik heb beleefd, in al die jaren. Iedereen vindt in het boek ze ker wel iets waarmee hij of zij zich kan identificeren." Muur van onbegrip "De 147 personen die ïkben" is het eer ste boek van een Nederlandse auteur die MPS voor de leek begrijpbaar heeft gemaakt. Liz schreef het ook als een aanklacht tegen de "muur van onbe grip", waar MPS-patiënten zo vaak te genop lopen. Het belangrijkste doel dat Liz voor ogen heeft is dat er meer aan dacht wordt besteed aan een vroegtijdi ge herkenning en diagnose, waardoor heel veel menselijk leed voorkomen kan worden. ft Wethouder Pieter ten Hove heeft vorige week een aantal handteke ningen in ontvangst genomen van bewoners van de Torenlaan in Baarn. Zij voeren daarmee actie tegen het (toenemende) sluipver keer dat vanuit Soest door hun woonstraat rijdt. Het college van Baarn had dat pro bleem al in een brief aan de Soester col lega's aangekaart. Veel automobilisten zouden vanuit Soest via Baarn naar de Al rijden, omdat op de hoofdroute door Soest (Van Weedestraat) vaak op stoppingen voorkomen. Volgens woordvoerder Smith van de Torenlaan-bewoners is de verkeers druk de laatste twee, drie jaar enorm toegenomen. "We zijn er van overtuigd dat veel auto's uit Soest via deze slui proute naar de Al rijden," aldus Smith die zei dat alle bewoners de petitie heb ben ondertekend. Smith stelde dat de bewoners soms hun hek niet uitkunnen en dat veel automobilisten te hard rij den. Wethouder Ten Hove kon alleen belo ven dat de mening van de bewoners zal worden meegenomen in de inspraak procedure over de noordelijke hoofd wegenstructuur. De Soester bevolking krijgt vanavond in het gemeentehuis de gelegenheid haar mening te geven over de drie alternatieven voor die noorde lijke hoofdwegenstructuur. De Torenlaan-bewoners zullen ook naar hun eigen gemeentebestuur stap pen. Ze hebben een pakket van maatre gelen op het oog, die de verkeerssituatie in hun woonstraat moet verbeteren. Een 30-kilometerzone bij de spoor wegovergang, fluisterasfalt en een in- haalverbod zijn daar enkele voorbeel den van. Kapsalon Syllie Hair Hef Internationaal Vrouwencen trum in Soest is een instelling voor migrantenvrouwen en -meisjes. In het centrum worden educatieve, recreatieve en informatieve activi teiten georganiseerd. Het centrum wordt bezocht door vrouwen van verschillende nationaliteiten. Veel vrouwen zijn door gezinshereni ging in Nederland komen wonen. Ze komen veelal uit Turkije en Marokko. Een klein aantal vrouwen is vluchteling, zij komen uit Somalië, Iran en voorma lig Joegoslavië. Maar ook vrouwen uit Suriname en de Antillen kunnen deel nemen aan de activiteiten. Een klein aantal behoort tot de geregelde bezoe kers. Alle activiteiten staan in het teken van het doel dat het IVC zich stelt: ,de ver sterking en verbetering van de positie van migrantenvrouwen. Vrijwilligsters Deze week starten de activiteiten en kursussen voor de vrouwen en meisjes in het centrum aan de Smitsweg. Een groot deel van de activiteiten wordt door vrijwilligers en beroepskrachten uitgevoerd. Enkele cursussen staan on der leiding van betaalde docenten. Zo wel buitenlandse als Nederlandse vrij willigers hebben een belangrijke plaats in de organisatie van het IVC. Een aan tal activiteiten kan zonder hulp van vrij willigers niet uitgevoerd worden. Voor de huiswerkbegeleiding aan meis jes, de fietslessen aan de vrouwen en volleybaltraining zijn nog dringend vrij- willigers nodig! Op het programma staan de volgende activiteiten: Fietscursus op maandag en dinsdag van 13.30-14.30 uur; Alfabetisering Turks op donderdag van 9.15-11.15 uur; Naaicursus op dinsdag 13.15-15.15 uur en maandag van 19.00-21.00 uur; Aerobic op donderdag van 19.30-20.30 uur; Nederlands spreken (door Tre- ma'87) op maandag van 13.15-15.15 uur; Zwemles op vrijdag van 14.00-15.00 uur; Leren door spelen (activiteit voor moeder en kind) op woensdag van 13.30-15.30 uur; Na-OpStap, een activiteit over on derwijs en opvoeding voor Turkse vrouwen op maandag van 19.30-21.00 uur; Koffie-ochtend en voorlichting voor Turkse vrouwen op woensdag van 9.30-11.30 uur; Theemiddag en, voorlichting voor Marokkaanse vrouwen op donderdag van 13.15-15.15 uur in wijkcentrum 'De Eng'; Nederlands spreken voor Marok kaanse vrouwen op donderdag van 13.15-14.15 uur; Volleybal op zondag van 11.00-12.30 uur; Voorlichting en gezellige middag voor Turkse vrouwen op de tweede zondag van de maand van 14.00-16.00 uur. Voor meer informatie en een folder is Deze week is in "De Sproi bekende sier- en edelsteen* aan de Lange Brinkweg 6 bijzondere expositie te zii omvat een aantal bijz kristallen, afkosmtig uit de maar ook versteend hout amethyst-geode. Liefhebbc edelstenen moeten dan ook een kijkje bij De Sprong m Aanleiding voor de expositie 25-jarig bestaan van de slijperi 1969 werd gestart door de heer Aanvankelijk hield hij zich bezi^ handel in zuidvruchten, maar schuurtje achter zijn huis aan d> de Hooghlaan verrichtte hij pu nierswerk en bracht hij vele ur« met wat toen nog een pure hob het slijpen van sier- en edelster na een intensieve bewerking f flonkerende pracht onthulden. "Vijfentwintig jaar geleden was genlijk nog een onbekend prodi dus mevrouw Espeet en Ke Schalm, die sinds het overlijden heer Espeet (in 1990) samen d lijkse leiding over De Sprong 1 Want in korte tijd groeide de hol de grondlegger, die zijn stener begin als persoonlijk relatiegc gebruikte, uit tot een uniek bed inmiddels edelstenen in hon kleur-, vorm- en hardheidsvari. vert aan meer dan 1400 juwelier derland. Na de Pieter de Hooghlaan vol gauw de bungalow aan het Kerl na een paar jaar nam de slijperij I trek in de fraaie oude boerderij Lange Brinkweg 66. Het pand w restaureerd en behield zijn auth karakter, waarbij het "oude an van het edelsteenslij pen dan o< goed past. "De slijperij paste n de deel," aldus Kees van 5 "Maar bovendien was er voor d me voorraad stenen, bewerkt ei werkt, ook een hoop ruimte no Precisiewerk Het slijpen van de stenen, dat deels wordt verricht door Bert "een eersteklas-vakman zondei ga, die al meer dan 15 jaar bij o met assistentie van Judith Laar, i siewerk. "Je moet er gevoel vo< ben en eindeloos geduld, want h tert nauw, tot op tienden van n ters," zegt mevrouw Espeet. Hawa Zihni bereikbaar op maandag-, dinsdag- en woensdagmorgen. 'Veilige haven' Het IVC is voor allochtone meisjes een 'veilige haven' voor ontmoeting en ont spanning. Maar vooral het bevorderen van de participatie in arbeid, onderwijs éh het sociale leven is een belangrijke doelstelling van het meidenwerk. Naast individuele begeleiding, beroepen- voorlichting en informatie over oplei ding organiseert het IVC de volgende activiteiten voor de meisjes vanaf 12 jaar. Huiswerkbegeleiding op dinsdag en donderdag van 16.00-18.00 uur. Aerobic op donderdag van 18.00-19.00 uur. Themabijeenkomsten over cultuur, emancipatie en gezondheid op zondag 12.00-16.00 uur. Yoga op maandag van 19.00-20.00 uur. Voor meer informatie en een folder over de activiteiten is Begin Gökalp op dinsdag en donderdag te spreken. Iedere woensdagmorgen van 9.30 - 11.00 uur is er spreekuur van het maat schappelijk werk. Elke tweede woens dag van de maand zijn alle vrouwen uit Soest van harte welkom op de interna tionale koffie-ochtend. Wie meer informatie over het centrum wil of belangstelling heeft voor vrijwilli gerswerk kan contact opnemen met de coördinator Nel Koning. Zij is tot 1 ok tober bereikbaar op maandag, dinsdag en donderdag in het IVC, Smitsweg 313, Tel. 23549. De Soester Gieterij, gevestig de Dorresteimveg, heeft v week woensdag het ISO 9Q0. tificaat ontvangen. Directeui Abbel kreeg het uitgereikt directeur J. Kesting van Tut derland QA. Het certificaat geeft aan dat de S Gieterij heeft aangetoond te be ken over een kwaliteitssysteem, h drijf voldoet aan de eisen voor he seren van de kwaliteitsborging form de norm NEN-ISO 900 29002. Het certificaat heeft betn op het vervaardigen van gietstuk ijzer- en staallegeringen. Het ingelijste certificaat werd in

Soester Courant | 1994 | | pagina 11