DANSEN IS "IN" VOOR SWINGING WORLD: BRON VAN PLEZIER EN GEZELLIGHEID GRUS KEERT TERUG OP DE DANSVLOER NEDERLAND ZET INTER NATIONAAL ZUN BESTE BEENTJE WILLEKE ALBERTI WINT GULDENVEDEL Amersfooi Gezin vluc André Verin jaar ook dire Vandaag startsein "Naam gemeente S- Jubileum en promo Wij beginnen v NSDAG ERKEND KIJK IN DE GOUDEN GIDS VOOR DE SWINGING WORLD DANSSCHOOL IN UW BUURT 21 SEPTEMBER 1994 AANDACHT Het is juist die combinatie van lichamelijke en geestelijke prikkels, die dansen zo'n aan trekkingskracht geeft. Want de lichaamsbewe ging op het gladde parket geeft je ook een sterk, gevoel van welzijn. Het tintelen van al je zenu wen verjaagt gevoelens van vermoeidheid, irri tatie en zelfs stress. Je dagelijkse zorgen smel ten even weg. Dansen met je partner vraagt je volledige attentie. En zonder dat je je het realiseert, sti muleer je je hersenen op een geweldige wijze. Veel meer dan bij welke (denk)sport dan ook. Onderzoek heeft namelijk uitgelezen dat onze hersenen enorm actief worden, naarmate meer Gelukkig hoeft een goed contact zich niet te beperken tot de dansvloer zelf. Ook qua entou rage zijn de Swinging World dansscholen opti maal ingericht. Rond de dansvloer zijn gezelli ge hoekjes om even bij te praten, de bar is van alle gemakken voorzien, de muziek staat op een prettig volume. Dat de helft van alle dan sers hun hobby benut om nieuwe kennissen te maken, mag dan ook geen verbazing wekken. Probeer maar eens iemand beter te leren ken nen in zo'n lawaaierige disco of muziekcafé. Wist je overigens, dat de basis van zo'n 50% van alle huwelijken op de dansvloer gelegd is? Een aanzienlijke deel van de jeugd meldt zich dan ook met een duidelijke partnerwens in ge dachten aan bij de dansschool. SOESTER COURANT PAGINA 14 DE SWINGING WORLD DANSSCHOLEN ZUN EEN ECHT SUCCES. Met de introductie van deze dansschool-nieuwe-stijl heeft de Nederlandse Vereniging van Dansleraren (NVD) bewezen goed oog en oor te hebben voor de wensen van het moderne danspu- bliek. Plezier en gezelligheid in het dansen is belangrijker geworden dan enkel de beheersing van danspassen. De ruim 125 Swinging World dansscholen die Nederland momenteel telt, lijken in niets meer op de vroegere danspasfabrieken met kale spiegelwanden. Hun gevarieerde programme ring biedt maandelijks een scala aan evenementen. Voor Jong en oud. Geïnteresseerd? Ook bij u in de buurt is een Swinging World dansschool. In de Gouden Gids onder Dansscholen vindt u altijd een adres, waar ons devies "Dansen - Leven - Lachen" elke dag in praktijk wordt gebracht. Kom 'het gerust zelf ervaren. Nederland mag dan een klein land zijn, het danst internationaal wel degelijk zijn walsjes en tango's mee. Van topkwaliteit kan elke toer- nooi-jury verzekerd zijn. De laatste jaren heb ben de Nederlandse vertegenwoordigers een prima indruk achtergelaten op de internationa le kampioensbals, die door nationale dansbon- den of de overkoepelende wereldbond werden georganiseerd. Onze paren zetten uitstekende resultaten neer. Zo gingen Jan en Mirjam Zwijsen met suc ces voor goud in het Wereldkampioenschap tiendansen voor amateurs. Op de 1994 editie, die in Oostenrijk werd gehouden, kwamen maar liefst 38 paren uit 38 landen uit. Het tien- dansen, dat steeds meer aan populariteit wint, bestaat uit twee series waarin achtereenvol gens vijf moderne dansen (quickstep, Weense wals, Engelse wals, slow foxtrot, tango) en vijf Latijns-Amerikaanse dansen (jive, samba, rumba, pasodoble, cha-cha-cha) getoond wor den. Een wel heel moderne tienkamp! Een ander aansprekend succes boekten Louis van Amstel en Julie Frijer in de Engelse bad plaats Blackpool. Op het grootste open ama- teurdanstoernooi ter wereld (honderden paren) legden zij beslag op de derde plaats. Een presen tatie van formaat. Daarna deden Tom en Anita Dolman het nog eens dunnetjes over door in de even sterk bezette wedstrijd voor moderne dansen de fina le te halen. Zo'n wereldprestatie wordt eigenlijk ieder jaar ook door tienduizenden cursisten van Swinging World dansscholen neergezet. Voor de dansliefhebber mag de Medaltest toch wel als "je eigen kampioenschap" gelden. Maanden wordt toegeleefd naar het ultieme moment van afdansen. Velen doorlopen dan ook alle medail les: van Brons naar Super-Gold-Star. Elke nieu we trofee is de erkenning van het vele werk dat in de dansvaardigheid is gestoken. Want zeg nou zelf, wat is er nou lekkerder dan intensief in beweging zijn? Verreweg de meeste mensen die regelmatig dansen geven dat op als hun belangrijkste motief. Maar wel samen met anderen, voegen ze er meteen aan toe. Je zet zelf een bepaalde beweging in, en die wordt als het ware direct beantwoord door je danspartner. Je bent voortdurend alert hoe jouw bewegingen aansluiten op die van je part ner. Niet alleen de richting, maar ook timing is enorm belangrijk. Het gevoel dat je door stroomt op het moment dat je er in slaagt een dans perfect uit te dansen, is met geen pen te beschrijven. Een ervaring die nooit verveelt, zeggen zelfs beroepsdansers. Het geeft je iedere keer een kick. bewegingen tegelijkertijd moeten worden gestuurd. Sommige dansen kennen ingewikkel de patronen. Het gaat juist om dat deel van onze hersenen, dat verantwoordelijk is voor je creativiteit en gevoel. Door dansen ontwikkel je je emoties beter en gaan je zintuigen inten siever waarnemen. En 'dan de muziek. Dansen zonder muziek, kun je je het voorstellen? Maat na maat leidt het ritme je over de dansvloer. Muziek voegt niet alleen een sensuele spanning toe aan de beweging, het roept ook emoties en herinnerin gen op. En dit alles vindt plaats, terwijl jij je danspartner in je armen houdt. Al deze factoren versterken de oorspronkelij ke functie van de dans, namelijk het zoeken en onderhouden van contact met het andere ge slacht. Waar kleding, gedrag en omgang tij dens de dans in vroeger tijden uitermate streng waren geregeld, zijn wij tegenwoordig, gelukkig veel vrijer. Het grondprincipe is echter gelijk gebleven. Dansen blijft een fantastische manier van direct contact hebben. Daarbij maakt het geen verschil of je Rock-and-Rollt of een Weense wals op de dansvloer neerlegt. PARTNERWENS aan. Het saaie, stijve lessysteem is afgeschaft. Je krijgt nu spelenderwijs de passen onder de knie. Plus nog een paar tips, waardoor het nèt even gemakkelijker gaat. Wie enige jaren weggeweest is, zal zijn oude dansschool niet herkennen. Wat gebleven is, is het ware dansgenieten. De moderne dans school is echter geen sfeerloze zaal met kale spiegels meer, maar heeft zich ontwikkeld tot een uitgaanscentrum van allure. De Swinging World dansscholen bieden de dansliefhebber een mix van dansstudio en vrijetijdsclub, waar in elementen van sport, mode, cultuur en hore ca duidelijk herkenbaar zijn. Bij veel dansscho len zijn clubjes ontstaan, waarvan de leden ook andere activiteiten samen ondernemen, van feesten en barbecues tot zelfs vakantiereizen. SW1NGNG WORLD Zo staat de dansles niet meer op zichzelf, maar maakt deel uit van een ontspannen avondje uit. De Swinging World dansscholen organiseren voortdurend nieuwe activiteiten (party's, modeshows, etc.) in eenomgeving, waar je rustig met elkaar kunt praten. Aan de bar onder het genot van een kopje koffie of een glaasje fris. De moderne dansleraar is daarom minder leraar dan entertainer geworden, minder peda goog dan vrijetijdsinstructeur. Hij heeft oog en oor voor de wensen van het dansend publiek en speelt daar ook meteen op in. Swinging World dansscholen hanteren niet voor niets het motto "Dansen - Leven - Lachen". Neem een dansvloer op een willekeurige vrijdagavond. De soepel langs elkaar bewegende dansparen bieden een bonte aanblik. De veelkleurige uit monstering van de dansers verhoogt de vrolijke stemming. In dat kleurpalet merken scherpe kijkers steeds vaker een kleur op, die tot voor kort te weinig te zien was. Grijs begeeft zich steeds meer op de dansvloer. Grijze pakken? Nee, grijze haren! Een heel goede ontwikkeling. Want dansen is voor alle leeftijden. Gezelligheid kent geen tijd en zeker geen leeftijd. Mensen komen in een fase van hun leven, dat de kinderen hun vrije avond elders doorbrengen en met enthou siaste (dans-)verhalen huiswaarts keren. Anderen zoeken een alternatief voor de ein deloze TV-avonden. Een Swinging World dans instituut is zo'n alternatief. Want daar kunt u dansen in een mooie en sfeervolle omgeving, waar alles aanwezig is voor een perfecte avond. De vroegere "vrij-dansen avonden" worden hier in de stijl van de jaren negentig georgani seerd. Men kan eten, drinken èn dansen op de beste dansmuziek, van ballroom tot Latijns- Amerikaans. LEVENSVREUGDE Dansen zou alleen voor jongeren zijn? Niets is minder waar. Dansen is een bewegingskunst die zonder risico tot op hoge leeftijd kan wor den beoefend. In beweging blijven houdt je lan ger jong en fit. Medisch onderzoek heeft uitge wezen, dat dansen het evenwichtsgevoel bevordert, een positieve invloed heeft op knie- en heupgewrichten, het zenuwstelsel opkik kert en nieuwe levensvreugde biedt. Een avondje dansen biedt bovendien gele genheid ongedwongen nieuwe contacten te leg gen. Vele ouderen vernieuwen op deze wijze hun kennissenkring. Voor sommige alleen staanden is het daarbij niet gebleven. Wat let u? MEDALTEST VOOR EDERE UEFWBBER Politieopleidingscentrum Boskamp' te Amersfoort gaa campagne 'N-237 Veilig!' voe N-237 is de technische naam de provinciale weg Utrech mersfoort. Uit onderzoek is ge ken dat deze straat, vooral tu het vroegere Ons Belang (al naar Soest) en de Stichtse Rott te Amersfoort, relatief onveili Er vinden veel meer ongevallen p dan op andere wegen in de prov Utrecht, waar 80 kilometer per uur worden gereden. Eén van de bel rijkste oorzaken is dat er veel te wordt gereden, zowel door het geit riseerde verkeer als door bromfiel Op initiatief van het Openbaar Mir rie, de Politie Regio Utrecht en de vincie Utrecht is vanmiddag om uur het startschot gegeven voor de t pagne: 'N-237 Veilig!'. Het doèl van deze campagne is het groten van de verkeersveiligheid, gebeurt door automobilisten en bi fietsers te confronteren met de gel de snelheidslimieten van respectiev 80 en 40 km/u. De actie die bijna jaar zal duren, bestaat uit handhavi inspanningen van de politie, een or steunende voórlichtingscampagnt infrastructurele aanpassingen. W aanpassingen dat zullen zijn, is nie kend. Het is een project van het R< naai Orgaan Verkeersveilig Utrecht. Naast de initiatiefne: wordt medewerking verleend doe gemeenten Amersfoort, Soest en 2 de regionale directie van Rijksw; Het is bekend dat bewoners va Amersfoortsestraat bij herlis hebben geklaagd over law overlast. Wat vroeger in de vc mond 'het goudmijntje' werd noemd, vanwege de fraaie en i landhuizen, is in de ogen van woners gedegradeerd tot straat vol milieu-overlast. Auto- en bromfietsverkeer dat i het produceren van veel lawaai. Impact Media - Antwoordnummer 1505 - 1200 WL Kortenhoef M i In september 1974 stapte ene dré Verheus als achttien ja knaap het bedrijf van de Nei landse Kunststofindustrie Soes berg (NKS) aan de Veldm. M< gomeryweg binnen. Op grond zijn studie begon hij onder aai ladder als technisch monteur. 'Wil je verder in het bedrijf, dan sti ren', was de opdracht en zo begon lange studietijd. Het dossier telt wat cursussen en diploma's. Vil bevordering naar machinesteller, hij in 1981 plaatsvervangend chef de productie- en assemblageafdelin 1985 chef van deze afdeling, in 1 hoofd productieontwikkeling, in 1 tweede man als technisch directer per 15 augustus 1994, directeur va Nederlandse Kunstofindustrie Soe berg (NKS). De vorige directeur wa delijk in die functie aangesteld en ir vergadering van de aandeelhou werd dhr. Verheus voor deze fui benaderd. 'Nou, benaderen is nie directe woord', aldus André, 'het meer een opdracht'. Het was voor op dat moment een complete ve sing. 'Uiteraard ben je blij dat ze zt vertrouwen in je stellen, maar je vi je af waaraan je begint". Als één v< Dat dansen gezond is voor je lichaam, daar- zal niemand twijfelen. Je hart jaagt het up-tempo door je aderen, je longen gaan stapje harder blazen, enkel en knie maken al je zenuwen staan op scherp om jou je partner) evenwichtig en gecoördineerd te laten bewegen. Een uurtje intensief dansen staat dan ook gelijk aan een fikse conditietrai ning. Geen wonder dat wedstrijdparen in de aanloop naar een kampioenschapstoernooi naast techniek veel aandacht besteden aan het op peil brengen van hun fysieke vermogens. Vrije tijd en ontspanning zijn belangrijk. Na school of werk heb je tijd nodig om de accu weer op te laden. Veel mensen kiezen voor een activiteit, waar sportiviteit en gezelligheid hand in hand gaan: dansen. Dansen biedt in principe alles wat een mens nodig heeft om gelukkig te worden. Want dan sen is de leukste hobby die je samen kunt doen. Je komt in contact met tal van mensen, die zich net als jij ongedwongen willen uitle ven. Die in een eigentijdse sfeer genieten van spannende muziek en daarop hun lichaam op creatieve manier in beweging brengen. Dansen mag ook weer. Jaren terug gold je als ouderwets als je je met partner op de dansvloer waagde. Maar tegenwoordig wordt meer dan ooit gedanst. Wekelijks gaan een half miljoen Nederlanders bij de dansschool naar binnen. Bij diners, verenigings- en personeelsfeesten, brui loften en partijen is dansen niet meer weg te denken. Horeca-gelegenheden stellen er hun zalen steeds vaker voor open. Duizenden lief hebbers oefenen eerst thuis "zwaar" alvorens zich wekelijks op de disco-vloer te wagen om daar te "scoren". Hele generaties hebben de passen van de Engelse Wals geleerd op de strakke maten en fraaie klanken van haar klassieker "Spiegelbeeld", En wie kan zich niet de overgetelijke duetten met haar vader Willy herinneren? Zangeres Willeke Alberti is enorm populair bij dansend Nederland. In de lijst verzoekplaten prijkt erg vaak een evergreen van deze topartieste. Voor de Nederlandse Vereniging van Dansleraren was het dan ook geen verrassing, dat Willeke Alberti de Gulden Vedel voor 1994 zou krijgen. Zeker niet toen haar liedje "Groetjes uit Rio" hoge ogen gooide in de vaderlandse hitparades. Met deze trofee (een gouden viooltje, hanger en oorkonde) schaart Willeke Alberti zich in de imposante rij van Nederlandse artiesten, die met hun uitverkiezing bewezen dat vaderlandse muziek uitstekend dansbaar is. Om dat te onderstrepen hebben de Swinging World dansscholen onlangs een compact disc uit gebracht met een compilatie van dansbare Nederlandstalige muziek. Naast Willeke Alberti klin ken op die CD de bekende stemmen van eerdere Gulden Vedel-winnaars, zoals Nico Haak, Corry Konings, Albert West, René Froger, Lenny Kuhr en Koos Alberts. De CD is alleen bij de Swinging World dansscholen verkrijgbaar. LEUKSTE LES De beste weg is natuurlijk de weg naar de dansschool. Jaarlijks ervaren velen, dat de dansschool zoals we die tientallen jaren gekend hebben, voorgoed voorbij is. Jong en oud treffen elkaar in een gezellige sfeer. Niet enkel voor een ouderwets foxtrotje, maar ook de nieuwste danstrends komen ruim aan bod. De ontwikke ling van nieuwe dansen, vaak afkomstig van het Amerikaanse continent, houdt voortdurend Willeke Alberti werpt een trotse blik, op de zojuist aan haar uitgereikte Gulden Vedel i i

Soester Courant | 1994 | | pagina 15