Pantalons 11900 En dit zijn de knallers van deze week: 89 CKXX) Miljoenen guldens schade door water Johan Baks (BAM) alsnog opgestapt Frikandellen Bananen Magere varkenslappen Moet u nog boodschappen doen deze week? 25 jaar HOLLANDSE GARNALEN Wintertijd UIT de KUNST Auto Bosboom-Soest Soest één van de zwaarst getroffen gemeenten 'Paauw: "Dit is druppel die emmer doet overlopen' SEPTEMBER-AANBIEDING 149.0° HERENMODE RUUD SM T visspecialiteiten Kort geding over sponsorcontract 40ste Kerstcross Van Breukelen HET VLEESCENTRUM 3 Actueel 5 Actueel 15 Soesterberg Raadslid wil geen 'prooi voor electoraal gewin' zijn C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT - Lucht tussen BAM en anderen nu geklaard Iedereen werd donderdagmiddag overvallen door de wolk breuk. Voetgangersautomobilisten (links op de hoek van de Beukenlaan en de Dalweg) en bromfietsers (rechts op de hoek van de Eigendomweg en de Nieuweweg) haalden natte voeten. Soest was één van de zwaarst getroffen gemeenten, aldus een woordvoerder van de politie. De exacte schade als gevolg van de wateroverlast van donderdag is nog niet bekend, maar de brandweer spreekt bij de eerste schatting van een bedrag van 2,5 mijoen gulden. Het Soester korps rukte tijdens de hevige regenval uit naar ongeveer 55 adressen. Ook de politie was voortdurend in de weer. Verschillende wegen werden afgesloten en een groot aantal woningen, winkels, bedrijfspanden, parkeerkelders, liftschachten en scholen liep onder water. Aqua Indoor moest tijdelijk het zwembad en de sporthal sluiten (zie pagina 3). Volgens de brandweer zijn tientallen huis dieren door verdrinking om het leven gekomen. Voor een bejaarde vrouw moest tijdelijke huisvesting worden geregeld. Haar woning aan de Korte Brinkweg kwam grotendeels onder water te staan. "Met het Waterleidingbedrijf." Enigszins gekscherend stelt Ton Paauw van Kijkkader zich voor door de telefoon. Voor de tweede keer binnen korte tijd heeft zijn bedrijf aan de Lange Brinkweg schade gele den door de wateroverlast. Vorige maand circa 18.000 gulden, nu on geveer tien- tot vijftien mille. Paauw heeft aangekondigd dat hij zal onderzoeken in hoeverre hij de gemeente aansprakelijk kan stellen voor de waterschade. "In verband met achterstallig onderhoud of een achterstallige berekening van het rioolstelsel." Paauw roept andere ondernemers, maar ook particulieren op de han den ineen te slaan. "Samen staan we sterk. Als we met z'n allen om de ta fel gaan zitten, kunnen we onze erva ring bundelen." Volgens Paauw zou de gemeente een noodplan moeten opstellen voor het geval Soest weer letterlijk wordt overspoeld. "Wij weten nu dat we in ons magazijn niets op de grond kun nen zetten. Het duurde vorige week een uur voordat de Lange Brinkweg werd afgesloten voor verkeer. Ze weten nu waar de knelpunten liggen. En nog iets: we belden de brandweer voor zandzakken, maar die waren er niet. Misschien kunnen ze daar ook iets aan doen." Tot overmaat van ramp ontstond er lek kage aan het dak van haar huis. Volgens politiewoordvoerster Clemen tine Sprengers is Soest één van de zwaarst getroffen gemeenten in de om geving. Ook Amersfoort had veel te lij den van de regenval, maar in Baarn wa ren de gevolgen aanzienlijk minder groot. Hetzelfde geldt voor Soester- berg, waar de ellende meeviel, zeker in vergelijking met vorige maand. In een tijdsbestek van tien minuten was het kwaad geschied. Veel automobilis ten werden donderdagmiddag overval len door de wolkbreuk die grote delen van Soest onder water zette. Het riool stelsel kon de enorme hoeveelheid wa ter wederom niet verwerken. Blank Putdeksels werden door de druk van het water omhoog gestuwd en veel stra ten stonden binnen een mum van tijd blank. Op sommige plaatsen stond zelfs veertig centimeter water op het weg dek. Het verkeer op de wegen veroor- zaakte golfslag, waardoor het water in veel straten winkels en woningen bin nendrong. Om het verkeer een halt toe te roepen, werden verschillende wegen afgezet met behulp van hekken. Dat ge beurde onder meer op de Beukenlaan, de Koninginnelaan, de Koningsweg, Colenso en de Burgemeester Grothe- straat. Deze straten werden, evenals het Raadhuisplein en de Korte Brinkweg, het zwaarst getroffen. Veel automobi listen negeerden echter de hekken of zagen ze over het hoofd. Ook bij put deksels werden waarschuwingshekjes geplaatst. De politie reed van hot naar her om het verkeer te regelen of om de omgevallen hekjes weer op hun plaats te zetten. Trottoirtegels werden weggespoeld en hier en daar ontstonden gaten in de openbare weg, omdat zand onder de bestrating, was weggespoeld. Een man stapte op de kruising van de Beuken laan en de Dalweg in een dergelijk gat, toen hij door de waterzee liep. Hij kwam daardoor tot zijn kin in het water te staan, maar bleef verder ongedeerd. Een dag later viel een 76-jarige vrouw in een gat dat was ontstaan door de re genval. Dat gebeurde bij de hoofdin gang van een flat aan de Haverweerd. De vrouw brak haar schouder en kneus de een knie. Een onbekend aantal au to's gaf er tijdens de bui de brui aan, waardoor chauffeurs en inzittenden hun weg lopend, dan wel zwemmend moesten vervolgen. Op enkele plaatsen ontstonden kleine aanrijdingen. Volgens de brandweer reageerden sommige Soester emotioneel op de ont stane schade. Daarom werd in enkele gevallen professionele hulp ingeroepen om die mensen te begeleiden. Wat de praktische hulp betrof, was het soms dweilen met de kraan open. De brandweer zette donderdag alle 25 beschikbare medewerkers in. Zoveel mogelijk werd het water ingedamt of weggezogen. Noodreparaties aan re genwaterafvoerbuizen werden uitge voerd en goederen werden in veiligheid gebracht. Het politiebureau werd over stelpt met telefoontjes. Omdat de poli tie niet overal tegelijkertijd kon zijn, gaf ze prioriteit aan de meest ernstige ge vallen van schade en overlast. Leed De exacte materiële schade die is aan gericht, kan op dit moment niet worden bepaald. Zeker is dat die alleen in Soest al in de miljoenen guldens loopt. Het persoonlijke leed is ook niet te peilen. Sommige Soesters werden vöor de vier de keer binnen twee maanden gecon fronteerd met onderstromende wonin gen en winkels. Meetbaar was wel de hoeveelheid water die neerviel. Don derdagmiddag viel alleen al dertig milli meter regenwater. In 24 uur tijd werd zestig millimeter geregistreerd. van wol/terlenka in de kleuren antraciet, midden-grijs, zwart, marine en camel. Normale prijs nu zolang de voorraad strekt SOESTERBERSSESTRAAT 51, SOEST; TEL. 02155 - 12400 EDELSTEENSLIJPERIJ "DE SPRONG" zie pagina 11 de snoepjes uit de zee 100 gram van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 - 1 52 88 t %\\\S In de nacht van zaterdag 24 op zon dag 25 september gaat de wintertijd in. De klok moet dus een uur terug worden gezet. Dat betekent een uurtje langer slapen. Officieel moet de klok om 03.00 uur op 02.00 uur worden gezet. De veertigste Kerstcross van wieler vereniging Tempo staat op losse schroeven, omdat hoofdsponsor Sa- ricar Houtbouw bv is afgehaakt. Op vrijdag 7 oktober vindt een kort geding plaats. Het Soester advoca tenbureau Borgelt De Jong, dat de juridische zaken van Tempo behar tigt, heeft Dekker/V.d. Bos Part ners en Saricar Houtbouw bv gedag vaard. Dat reclame én marketing ad viesbureau uit Amersfoort had na mens Saricar Houtbouw bv het sponsorcontract met Tempo onder tekend. Het sponsorcontract voor drie Kerstcrossen loopt officieel op 4 no vember a.s. af. Het geldt voor drie jaar en Saricar heeft reeds drie Kerstcrossen gesponsord. In een brief van 14 oktober 1993 heeft Dekker/V.d. Bos, mede na mens zijn cliënt Saricar Houtbouw bv, verklaard dat het bereid was 50.000 gulden (exclusief btw) aan sponsorgeld te betalen voor de Kerstcross en de Nederlandse kam pioenschappen veldrijden dat in ja nuari 1995 in Soèstduinen wordt verreden. Die schriftelijke toezeg ging is in maart van dit jaar ingetrok ken met de mededeling dat het con tract met onmiddellijke ingang niet zou worden verlengd. Volgens Borgelt De Jong is het aanbod van Dekker/V.d. Bos Partners evenwel door Tempo aan vaard en dient het bureau die af spraak na te komen. De organisato ren Arie Bakker en Paul Nijhuis van de Kerstcross en de Nederlandse kampioenschappen willen niet rea geren. Wel staat volgens Nijhuis vast dat, ongeacht de uitspraak van de rechter, de NK veldrijden doorgang zullen vinden. Voor een uitgebreid verslag zie het sportkatern. in de WINKELKRING Van Weedestraat 19 tot 24 sept. '94 zie pagina Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 DIKKE RIBLAPPEN ^n50 per kilo1U?U RUNDERGEHAKT Q00 per kilo0.uu SPEENVARKEN KOTELET licht gerookt -f C 00 en gezouten, per kiloI O. Geopend do. en vr. 8.00-17.00 uur. Altijd kwaliteit en betaalbaar. Aqua Indoor een dag dicht door water. Persoonlijke controverse oorzaak conflict in SKK. Politie lost tweehonderd diefstallen in Soest op. BAM wil katten belasten. Gemeenteraad torpedeert Lindenhof, coalitie blijkt diep verdeeld. Blommers bij voorbaat ak koord met ujtspraak. BAM haalt oude Boer- koelkoe uit Lindenhof- sloot. Kerntakendiscussie. Amersfoortsestraat moet veel veiliger. Gezin vlucht weg voor lawaai-overlast. Groentezaak Dasselaar in handen van Jan de Ligt. André Verheus nu ook directeur NKS. Wat al enige dagen in de lucht hing is donderdagavond werkelijkheid geworden: Johan Baks, het om streden raadslid van de BAM, is afgetreden. De politieke druk die met name door de andere fracties werd uitgeoefend is Baks, die eer der zijn fractievoorzitterschap al inleverde, uiteindelijk te veel ge worden. Baks maakte zijn aftreden vorige week aan het begin van de gemeenteraads vergadering bekend. Hij kreeg van bur gemeester De Widt het woord wegens "een persoonlijk feit", zoals in het Reglement van Orde is voorzien. Baks trok vervolgens uitgebreid het boe tekleed aan en verheelde niet dat hij veroordeeld was voor het plaatsen van valse handtekeningen. "Ik ben veroor deeld voor het plegen van een strafbaar feit. Dat betreur ik oprecht en hoe graag ik het ook zou willen veranderen, het is onherstelbaar." En passant maakte hij duidelijk dat in dagvaarding noch von nis sprake is geweest van gestólen che ques of goederen. De publiciteit na het bekend worden van zijn veroordeling beschouwde hij als een consequentie van zijn publieke functie, al voelde hij zich monddood gemaakt. Hij bedankte het Senioren convent voor de mogelijkheid om de "eer" aan zichzelf te houden, maar stel de vast dat er weinig eer meer over was na de ruchtbaarheid over de affaire.. "De laster zal verstommen. Ik troost me met de gedachte dat laster meer zegt over degene die het verspreidt dan over degene over wie het gaat. Wie met de vinger naar de ander wijst, wijst met drie vingers naar zichzelf." Hij vond het een "erezaak" om ook na zijn veroordeling te laten zien dat be trouwbaarheid en integriteit te maken hebben met de trouw aan het verkie zingsprogramma van de BAM. Hoewel de andere fractievoorzitters en het Col lege duidelijk hadden gemaakt dat "mensen met een veroordeling" niet thuishoren in het gemeentebestuur, stelde hij vast dat de wet hem niet uit sloot. Hij erkende overigens dat de kie zers - als er nu verkiezingen gehouden werden - wellicht voor een andere uit slag zouden zorgen. Monddood De uitgesproken vertrouwensbreuk nam hij serieus ("anders staat üw ge loofwaardigheid op het spel"), maar ze ker die van de BAM-fractie. Omdat de eerste tekenen van het "monddood ma ken" van de BAM volgens hem al te zien waren wilde hij die verantwoorde lijkheid niet nemen. Hij bedankte zijn fractiegenoten voor hun menselijkheid: "eerlijk, rechtvaardig, vergevingsge zind en solidair". Baks liet weten dat hij voor zijn beslis sing meer tijd nodig had gehad dan het Seniorenconvent hem had gegeven (van donderdagavond tot vrijdagmor gen), maar dat hij na afweging van alle belangen aftrad als raadslid. In de eerste plaats om de BAM niet verder te scha den, in de tweede plaats omdat hij nog te veel zelfrespect had om zich te laten gebruiken "als prooi voor electoraal ge win en zich de komende periode te pas en te onpas monddood te laten maken door een verwijzing naar zijn strafbaar handelen, om vervolgens te dienen als terugkerende paginavulling in de kom kommertijd van de media." Baks besloot met de opmerking dat er hogere waarden in het leven zijn dan de politiek en dat hij met de eedsaflegging had erkend dat de overheid dienstbaar is aan God. "Dat was en is voor mij geen farce." Die erkenning was volgens hem geen dooddoener of excuus. Niet zon der enige pathos liet hij vervolgens de bode zijn ontslagbrief aan de burge meester overhandigen. pak a 5 stuks Volksgericht? Na Baks voerde ook Rob Joustra, de nieuwe fractievoorzitter, het woord. Hij gaf nog een ruime uiteenzetting over de voorgeschiedenis en stelde vast dat College en raad aanvankelijk leken over te gaan tot de orde van de dag, maar dat er na de publicaties een soort "volksgericht" was opgeroepen, waar door de berustende houding verander de. Joustra maakte duidelijk dat hij het burgemeester De Widt kwalijk nam dat deze niet een "meer afstandelijke hou ding" had aangenomen, waarmee de toon was gezet. Joustra stelde vast dat er sprake was van een "hard standpunt" en vond dat Baks recht had op een nieuwe kans, omdat de veroordeling los stond van zijn functio neren als raadslid en omdat de vele ne gatieve publiciteit ook als een straf be schouwd kon worden. "Wij vragen ons in gemoede af of de affaire-Baks wordt aangegrepen om de verkiezingsstrijd nog eens dunnetjes over te doen," aldus Joustra, die de oproep aan Baks tot "politieke zelfmoord" te ver vond gaan. De fractie had dan ook geen druk op Baks uitgeoefend om meer in te leveren dan zijn fractievoorzitterschap. Joustra liet tenslotte weten dat de BAM nog steeds streefde naar constructieve sa menwerking met de andere partijen, maar dat zij - "door de ervaringen wij zer geworden" - daarbij selectiever zal zijn. Burgemeester De Widt verdedigde zich tegen Joustra's verwijten door erop te wijzen dat hij en de anderen na Baks' mededeling tijd nodig hadden gehad om na te denken over wat er moest ge beuren. "Dat er een paar dagen over heen ging betekende niet dat we dat we akkoord gingen, en bovendien moest de heer Baks zichzelf ook bezinnen. Het zou ongepast zijn geweest als we hem direct hadden gezegd wat hij moest doen." Verrast De gemeenteraad toonde zich na de verklaring van Baks enigszins verrast. Kennelijk had niemand serieus reke ning gehouden met zijn aftreden en vol gens ingewijden had het WD-raadslid Willem Blaauw (nestor van de raad) de tekst van een gezamenlijke verklaring al in z'n binnenzak, waarin namens alle fracties nog eens zou worden uitgespro ken dat het aanblijven van Baks door al len werd veroordeeld.Op voorstel van WD-fractievoorzitter Bert Krijger werd de vergadering enige tijd ge schorst voor onderling beraad, waarna de GPV-er Wiebe Meilof namens allen Historie: na de verkiezingsuitslag steekt Baks zijn tong uit naar Ank Hu- gen, die hem nu opvolgt. liet weten dat Baks' besluit als "wijs" werd beschowud, omdat op die manier voorkomen werd dat er een smet op de politiek zou blijven rusten. Wel distan- cieerde hij zich duidelijk van Joustra's opmerkingen over een "volksgericht" en hij betreurde het dat zowel Baks als Joustra de schuld daarmee impliciet bij de pers en de gemeenteraad legden. Meilof maakte duidelijk dat de BAM de affaire daarmee in feite bagatelliseerde. "Het is ernstig genoeg. U had moeten aanvoelen dat de daad alleen al vol doende is om af te treden." De discussie werd daarmee afgesloten en Baks bleef vervolgens de gehele ver gadering uitzitten. Hij vertrekt pas als. zijn opvolgster, Ank Hugen-Strijker (vierde op de BAM-lijst) officieel geïn stalleerd zal zijn. Het is niet eenvoudig om vast te stel len of de lucht tussen de BAM en de andere fracties, inclusief het Colle ge, na het aftreden van Johan Baks nu definitief geklaard is. Aan het slot van de discussie (waarin het Regle ment van Orde overigens niet voor zag) bleek er nog altijd een pijnlijk verschil te bestaan in de beoordeling van de affaire. Of Joustra's aanbod voor (selectieve) "constructieve sa menwerking" met de andere partijen vruchtbaar zal zijn moet dus worden afgewacht. Baks' uitvoerige verklaring viel, zo als na afloop in de wandelgangen te beluisteren viel, ook niet helemaal in goede aarde. "Zo'n ongelooflijke af gang, en dan nog praatjes ook!," klonk het hier en daar. "Het zat er dik in dat Baks niet via de achterdeur van het politieke toneel zou willen verdwijnen," vond een ander. "Een beetje bescheidenheid zou hem niet misstaan hebben, maar bij hem weet je dat 't allemaal met een heleboel theater moet gebeuren." Voor het overige leken de meeste politici van zins de rise and fall van Johan Baks maar zo snel mogelijk in het politieke vergeetboekje op te schrijven. Of ze dat volhouden tot de volgende verkiezingen zal de tijd moeten leren. FEEL FHEE, FEEL SUZUKI Birkstraat 105, 02155 - 1 32 56.

Soester Courant | 1994 | | pagina 1