STOP JE HUUR IN EEN EIGEN HUIS. ivMAr m Gilde-pelgrims op bedevaart naar Spanje Nieuws van de gemeente Lekker Geniet RIHO1 Dar Jet Ping voormannen, véé/ vo/ume, Burgemeester Tuzla (Bosnië) doet bewogen beroep op vrije wereld Soester bloedde krijgt erepennin WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 4 WOENSDAG 21 SEPTEI Meningen van lezers Soest NATuurlijk Deskundigheid en grondwater W oningtoewijzing Stelletje lafaards Kluis meegenomen op serveerwagen NVM HYPOTftEEKSHOP, TOEKOMSTIGE EIGEN REKENCENTRUM VOOR WONINGBEZITTERS. NVM Hypotheekshop NVM Hypotheekshop Schoeman Deelen DE NVM HYPOTHEEKSHOP. 115 Soesters naar Santiago de Compostela Brief verspreid na vredesdienst in Soest Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Wim van lloorn 60 maal bloed gegeven Diefstal uit huis Hoedenplank met boxen gestolen Stijldanse Kom eens langs* or dansschool te erva Geen massa Na de laatste bui vergat ik om mijn lies- laarzen in de auto terug te leggen. Don derdagmiddag sukkelde ik met aange paste vaarsnelheid de Hartweg in en ik meerde aan voor ons huis. Het rioolwa ter kwam aan stuurboordzijde tot zeven centimeter onder de schuifdeur. Dat was te doen, toch twijfelde ik of ik een andere aanlegsteiger zou zoeken i.v.m. de golfslag van speedboten, maar dan zou ik een langere afstand moeten zwemmen om thuis te komen. Dus, schoenen en sokken uit, broekspijpen opgerold, en hups, pootjebaden in het koude open riool van Soest NATuur lijk. Na de voet- en beenontsmetting, om ca. 14.00 uur, zag ik een politiebus behoor lijk hard door de straat varen. Een soort Miami-Vice-Hartstreet-Blues-bus- boat. Sommige personenauto's gingen net zo hard, maar de meesten gingen gelukkig stapvoets, net zoals in de Loosdrechtse slootjes gebruikelijk is. Door de politiebus-golfslag sloeg het water over de beschoeiing van onze voortuin. Ons huis ligt op een soort verhoogd ei land en de beschoeiing is degelijk, dus dat gaf niet. De huizen van onze over buren en onze kampeerboot liggen wat lager, daarvoor zijn speedboten dus ab soluut ongewenst, zelfs al zijn ze van de Police. In 1992 heb ik bij B. en W. van Soest NATuurlijk mijn ongenoegen over e.e.a. al eens uitgesproken. Ik ontving daarop een prettige reaktie: - Onze straat was een soort overloop van het Soester riool; - Zodra dp extra berging aan de Maat- weg klaar was, was het probleem over; - Ik kreeg een vergunning voor de bouw van een bescheiden aanlegsteiger. In de Soester Courant van 14 septem ber las ik dat wethouder Van Logten- stein maatregelen neemt om de Soester verdroging tegen te gaan. Gossie, wel licht kan hij wat emmertjes Soester NA Tuurlijk water bij ons op de Hartweg halen, wij hebben namelijk zat Aqua Outdoor. Wethouder Van Logtenstein (wij advi seren dit aan al onze bezoekers), ver geet uw lieslaarzen niet, het kan soms best eens stevig regenen in Nederland. Al jaren betaal ik rioolrechten, ooITde aanlegsteiger, de lieslaarzen en de ont smettingsmiddelen betaal ik allemaal zelf. Van de opbrengst van de riool rechten van onze buren en van ons kan de gemeente best wel wat bordjes plaat sen met: 'Bij regen langzaam varen, ook de waterpolitie', 'denk aan de broeden de zwanen en overstekende futen', enz., dat lijkt me redelijk. Nog redelijker lijkt het me, zolang het Maatweg-Deltaplan niet af is, dat de ge meente rioolrechten gaat betalen aan de Hartwegbewoners i.p.v. andersom. T. Vermeulen-Voorhout, Langzaamweg 20 Als men in de Soester Courant van 14-9 het verhaal leest over ene Glastra (BAM) kan men ongeveer opmaken, hoe deskundig er met ons belastinggeld wordt omgesprongen. Straks geen drie miljoen tekort, maar zes miljoen zoek. Veel teveel nullen zal hij wel zeggen. Ik bedank jullie. Wat vindt u als Soesters van het verhaal in Op 't hoogt van Van Logtenstein. Jammer dat zijn intellect niet verder gaat dan pure intuïtie over het grond water. Alleen al het woord inzijgen, zou dit nog een woord zijn van zijn moeder toen hij nog in de luiers lag. (Bij pam- pers zou men dit woord mogen gebrui ken.) Dit woord komt in het Nederj lands woordenboek niet voor, meneer Logtenstein. In het Nederlands gebruiken we hiervoor, kwellen of doorlaten. Vindt u uw verhaal over de opvang van het hemelwater bij Aqua Indoor niet een aanfluiting. Het daar opgevangen hemelwater, kost de ge meenschap in Soest minimaal 6 a 700 gulden per kubieke meter. Met wat voor intentie maakt u zo'n verhaal, of bezit u die niet. Onderzoek heeft bewezen dat hemel water zeer agressief kan zijn, en dat re servering dan maar aan de Parklaan moet, en niet langs de Dalweg, (vanwe ge de dichtheid van de bevolking, en verdrinkingsgevaar van de vele kinde ren aldaar). Of krijgen we nu al een 'Logtenzee'. Dit zal toch de slechtste investering zijn die u op uw naam laat brengen. Een bie zenveld aan de Koningsweg met een koolstof inlaatfilter, kost ons geen geld, en zal u veel geld opleveren. Of komt het biezenveld toch aan de Peter van de Bremerweg. Is het u nooit opgevallen, dat er een grote hoge berg tussen het knelpunt van de wateroverlast aan de Laanstraat ligt, of stroomt in Soest het water tegen de berg op. Ik zou met uw intentie ook niet over verdroging en verlaging van het grondwater durven te spreken. Het grondwater in Nederland, wordt namelijk lager door onze pol ders, en overbebossing in deze polders, en niet door verdroging. Deze gegevens moet u niet terzijde leggen, mogelijk kunnen ze later nog van waarde voor ons en u zijn. Nog beter kunt u uw fanta sieën niet meer in op 't hoogt plaatsen. U moet ons proberen te regeren, maar niet te bedotten. Kom nou. H. de Grool Vorige week las ik tot mijn verbazing dat het nieuwe systeem voor woning toewijzing goed werkt. Maar vindt ook iedereen dat? Ik zeker niet. Vanaf 1 ja nuari j.I. is het oude systeem over boord gezet, omdat dit niet goed functioneer de. Er stonden veel mensen ingeschre ven die al lang en breed passende woon ruimte hadden gevonden. Toch krijgen deze mensen, van wie een deel ten on rechte nog ingeschreven stond, voor rang op alle andere woningzoekenden. Het huidige systeem kijkt alleen maar naar punten en niet naar situaties waar in mensen kunnen verkeren. Momenteel verwoon ik ongeveer'veer tig procent van mijn netto inkomen. En dat terwijl ik ook nog een gezin te on derhouden heb, maar daar blijft zeer weinig geld voor over. Ik dacht dat het gezin de hoeksteen van onze samenle ving was, maar de gemeente Soest denkt hier blijkbaar anders over. Voor een goedkopere woning moet ik achter aan in de rij aansluiten. En dat terwijl niet iedereen in die rij hoeft te staan. Het volgende is het ge val: niet alle leegkomende woningen komen in de krant te staan. Een x-aan- tal woningen wordt beschikbaar gesteld aan asielzoekers en statushouders. Na tuurlijk, deze mensen hebben het slecht en moeten ook wonen maar waarom krijgt een deel van deze mensen juist de meest schaarse woningen van de ge meente Soest, namelijk de eengezins woningen. Deze woningen zijn bestemd voor doorstromers op de Soester wo ningmarkt. Terwijl deze groep mensen starters zijn. Bijna alle mensen starten op een flat. Waarom moet er dan voor deze groep mensen een uitzondering gemaakt worden? Op deze manier werkt de gemeente de discriminatie in de hand en dat kan toch niet de bedoeling zijn van dit nieuwe systeem? Zelf vind ik het niet accepta bel dat de eigen inwoners van Soest eerst in de rode cijfers moeten komen, omdat de huur veel te hoog is, terwijl de woningverdeling plaatsvindt via een achterdeur die voor mij niet openstaat. Daarom vraag ik om openstelling van die bewuste achterdeur voor alle pro bleemgevallen of een totale opheffing van deze achterdeurpolitiek. Misschien dat de heer Moons van huis vesting hier eens uitgebreid op in kan gaan. W. v.d. Hel In de Soester Courant las ik op de voor pagina de volgende woorden: 'Politieke boycot BAM begonnen'. In mijn vorige stukje heb ik gewag gemaakt van de ruchtbaarheid over de zaak-Baks door het gemeentebestuur, dat deze eerst hebben gezwegen, maar toen er rucht baarheid aan werd gegeven, toen wisten ze het ook jneens en moest er koste wat kost een hoofd vallen en dat was natur- lijk het hoofd van Johan Baks. Alle partijen deden eraan mee en ik vroeg mij af wat de drijfveer was van de christelijke partijen om hieraan mee te doen, dus wees ik hun op het Schrift woord van de Heere Jezus. Het schijnt, dat men horende doof en ziende blind blijkt te zijn, want het heeft niet gehol pen en men gaat gewoon door. Jongstleden donderdag is Johan Baks afgetreden als raadslid en heeft dit aan de raad der gemeente medegedeeld, maar toch is men begonnen aan de zo sterk begeerde boycot van deze fractie. Het heeft tijdens de verkiezingen in het voorjaar erg zeer gedaan dat er een nieuwe partij werd opgericht, sla de ou de couranten er maar op na, en nu heeft men de kans om revanche te halen. Fijn, jongens! Het gemeentebestuur is gekozen door de bevolking van Soest en de ene partij trok meer stemmen dan de andere par tij, maar ze kwamen allemaal aan hun trek, dus moesten ze tevreden zijn. Maar dat zijn ze niet. Het gemeentebe stuur is zoiets als de leider van de bevol king en daar zien de Soester burgers te genop, omdat ze iets van de politiek af weten, maar dat blijkt in dit geval niet zo te zijn. De burgemeester, of beter gezegd: de burgervader, want dat behoort hij te zijn, schijnt met de rest van de zich noe mende gemeenteraad het eens te zijn over de te nemen houding wat de BAM betreft en dat valt mij van hem tegen. Een bijbels gezegde luidt: 'Hij die staat, ziet toe dat hij niet valle', maar ze zijn al lemaal zo overtuigd van zichzelf, dat deze spreuk niet ter zake doende blijkt te zijn. Het spijt mij, dat ik dit hier neer moet schrijven, maar als ingezetene van de gemeente Soest mag ik mijn mening zeggen en dat doe ik bij dezen: Jullie zijn in mijn ogen een stelletje lafaards, jullie blijven schoppen en slaan en daar doet onze burgervader aan mee. Treu rig is het om met zo'n gemeentebestuur te moeten omgaan. Dat de christelijke partijen, of anders gezegd: de zich noemende christelijke partijen hieraan meedoen, is wel de druppel die de emmer doet overlopen. Ga liever in gebed voor een mede-ch risten die in de fout is geraakt. Mis schien hoort God jullie aan en laat Hij genade voor recht gelden. CJ. van Nieuwkerk TUIN SPEKTAKEL IN SOEST VRIJDAG 30 SEPTEMBER V.A. 13.00 UUR EN ZATERDAG 1 OKTOBER TOT 17.00 UUR [rC>j]fTUIN-ADVIESCENTRUM' 't Oaarderhooqt Dorrestcinwcg 72b Soest Telefoon 02155 - 12883 De kluis was te zwaar om er mee te gaan sjouwen. Dus tilden inbrekers een kluis op een serveerwagen en gingen ze er alsnog mee vandoor. In de kluis zat on geveer 1.500 gulden. De inbraak werd in de nacht van woensdag op donder dag in de jeugdherberg aan de Bosstraat gepleegd. Daarbij verdween ook een vi deocamera. De serveerwagen werd la ter elders in Soest gevonden. Ook een briefje gehad van uw huisbaas? Is de huur weer omhoog? Denk dan eens aan een eigen huis. Dat is sparen voor later. Wilt u weten wat de moge- \- lijkheden zijn? Loop dan eens vrijblijvend binnen bij de NVM Hypotheekshop. Daar rekent men u alles precies voor. Hoeveel u kunt lenen en wat u dat per maand gaat kosten. Bovendien heeft men bij de NVM Hypotheekshop ook verstand van de huizenmarkt. Doe er uw voordeel mee. BON voor mensen met een huurwoning. Ik wil graag eerst vrijblijvend informatie ontvangen over hypotheken en de NVM Hypotheekshop. Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon invullen en opsturen aan: MVM 1 HYPOTHEEK SHOP m Middelwijkstraat 54, 3764 CH Soest Gallenkamp Pelsweg 11, 3768 HT Soest Tel. 13539 Tel. 15360 OOK VERSTAND VAN HET PAND. Op vrijdagmorgen 30 september vertrekken enkele honderden gil- debroeders, gildezusters en gilde- vrienden voor een 10-daagse pel grimsreis naar Santiago de Com postela in Noord-Spanje. Vanuit Soest zullen niet minder dan 115 pelgrims zich bij deze groep voe gen. De reis wordt georganiseerd door de Stichting Pelgrimage, op gezet na enkele geslaagde gilderei- zen naar Lourdes en Rome in de afgelopen jaren. Ook bij deze rei zen is uit Soest een grote delegatie aanwezig geweest. Het devies van de pelgrimage is vrede en verzoening. Tijdens de reis wordt dit devies nader uitgewerkt in de verschil lende activiteiten die georganiseerd zullen worden. Op de heenreis zal een bezoek worden gebracht aan Lourdes. Op zondag 2 oktober zal in samenwer king met de Nationale Bedevaarten worden deelgenomen aan de interna tionale pelgrimsmis in de Pius X-kerk, de sacramentsprocessie en de lichtpro cessie. De gildebroeders zullen tijdens de pelgrimsmis en de sacramentspro cessie een speciale bijdrage leveren. De verschillende gilden zullen hun vaan dels, trommen en vendels meenemen, terwijl ook verschillende schuttersko- ningen zich onder het gezelschap bevin den. Maandag 3 oktober gaat de reis verder via Bilbao naar Leon, waar wordt over nacht om in de loop van dinsdagmiddag in Santiago de Compostela aan te ko men. Aldaar kan al snel de kathedraal met het graf van St. Jacobus worden be zocht. Voettocht Vele honderdduizenden maken elk jaar een voettocht naar Santiago de Com postela, een tocht die vanuit Nederland zo'n 3 maanden duurt. Deze pelgrima ge wordt per bus gemaakt. Toch heeft de organisatie een voettocht inge bouwd. Op woensdagmorgen 6 okto ber zullen de pelgrims bij Mont Gosso bij elkaar komen om vandaaruit de tocht per voet naar de kathedraal te ma ken. Gezien de omvang van de groep zal dit onder politiebegeleiding gebeu ren. Om 12.00 uur zal dan de interna tionale H. Mis in de kathedraal worden bijgewoond. Het Groot Gaesbeeker Gilde is door de organisatie uitgeno digd tijdens de H. Mis de Koningsgroet te brengen. Vaandeldrager Gerard van Roomen zal dit verzorgen. Dit is een grote eer. Het is trouwens ook de eerste maal dat de Nederlandse gilden zo mas saal naar Santiago zullen trekken en daar aan een viering zullen meedoen. Terugreis Op vrijdagochtend 7 oktober wordt de terugreis aanvaard. Op de eerste dag zal nog worden gestopt in Covadonga, het belangrijkste en het oudste bedevaard- soord in Spanje. Het was op deze plaats dat Spaanse ridders de Eed zwoeren om Spanje van de Moorse bezetting te be vrijden. Op zondagavond 9 oktober worden de pelgrims thuis verwacht. De reis past binnen de doelstellingen van de gilden, die een eeuwenlange tra- I ditie hebben. De doelstellingen die thans nog nagestreefd worden zijn on der meer de bevordering van de onder linge band tussen alle personen binnen het gilde, de bevordering van de ge meenschapszin binnen de plaatselijke gemeenschap, als ook de bevordering van de beleving van het christelijk ge loof, zoals dit door de eeuwen heen is verwoord en beleefd binnen de r.k. kerk. Bij de pelgrimage is de verster king, de verlevendiging van het geloof een van die doeleinden. Vandaar ook de verschillende programma-onderde len. Het is de eerste pelgrimsreis die door de Stichting Pelgrimage wordt georgani seerd. De Stichting is enkele jaren gele den opgericht, nadat er binnen enkele jaren twee zeer geslaagde gildereizen waren georganiseerd naar Lourdes en Rome. Deze organisatie gebeurde on der auspiciën van de gezamenlijke schuttersfederaties/-bonden. Nu is daar een aparte stichting voor in het le ven geroepen, die nauw aansluiting heeft gezocht bij de vereniging Natio nale Bedevaarten. De reistechnische kant is in handen van Kristal Vakanties uit 's-Hertogenbosch. 'Uitzending' Aangezien zoveel Soesters aan deze reis zullen deelnemen, zullen op zondag 25 september de pelgrims vanuit de Soester r.k. gemeenschap worden 'uit gezonden'. Dit zal gebeuren tijdens een feestelijke eucharistieviering in de Pe trus en Pauluskerk om 11.00 uur. Tij dens deze viering herdenkt deze paro chie ook het feit dat 25 jaar geleden het huidige kerkgebouw in gebruik werd genomen. Daarom zal de viering ook worden gecelebreerd door deken Frans Zwarts tezamen met pastor Jan Hou- ben. Aan de viering zullen zowel het kinderkoor als het parochieel gemengd koor hun medewerking verlenen. Aan het einde van de viering zullen de pel grims worden uitgezonden door de ge meenschap, zoals dit ook gebeurde aan de vooravond van het vertrek naar Lourdes en Rome. Ook het gilde zal tij dens deze viering aanwezig zijn, aange zien zij mede voor de organisatie van deze reis zorgen. Het Groot Gaesbeeker Gilde maakte enige jaren geleden al een pelgrimage naar Lourdes. (publikatie onder verantwoordelijkheid van de Soester Coorant) Vergaderingen raadscommissies Maandag 26 september, 19.30 uur: Algemene Bestuurszaken Dinsdag 27 september, 19.30 uur: Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Welzijn Woensdag 28 september, 19.30 uur: Milieu, Sport etc. Donderdag 29 september, 19.30 uur: Financiën Agenda en stukken liggen ter inzage m het INFOcentrum. Het publiek kan ge bruik maken van het spreekrecht. In lichtingen: Infocentrum, tel. 93777. Wet Milieubeheer Beschikking: B. en W. hebben vergunning verleend aan: Deege Moffelindustrie b.v.* voor het voorbehandelen, poedercoaten, natlakken en zeefdrukken van metalen op/in het perceel Postweg 43, Soester- berg; Randstad Branch, Ranchstone Ltd. voor het oprichten en inwerking heb ben van een inrichting bestemd tot kan toor met laboratorium op/in het per ceel Eikenlaan 65 Soest. Stukken liggen tot 3 november ter inza ge in het gemeentehuis en de biblio theek ook in de dependance Soester- berg). Beroepschriften en verzoeken om voorlopige voorzieningen richten aan de afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Inlichtingen: afd. Milieubeheer, tel. 93593. Ontwerp-beschikkingen: B en W. willen vergunning verlenen aan: 1. Nationaal Lucht- en Ruimte vaartgeneeskundig Centrum* voor het verrichten van vliegmedische keurin gen, psychologische selecties van vlie gers en verkeersleiders, het geven van opleidingen en trainingen en het ver richten van onderzoek op luchtvaart- medisch gebied in de breedste zin op/in het perceel Kampweg 3, Soesterberg; 2. M.E. van der Hoef, voor SZHW de Wieksloot v.o.f., voor het oprichten van een zwembad op/ in het perceel Wieksloterweg WZ 15, Soest; 3. Stichting Openluchttheater "Ga brio", voor het oprichten van een open luchttheater op/in het perceel Soester- bergsestraat t/o 125, Soest.Stukken liggen tot 19 oktober ter inzage in het gemeentehuis en de bibliotheek ook in de dependance Soesterberg). Beden kingen schriftelijk tot 19 oktober rich ten aan het gemeentebestuur, of mon deling op een openbare zitting (af spraak maken vóór 12 oktober). Inlich tingen: afd. Milieubeheer, tel. 93593. B. en W. willen vergunning verlenen voor: het uitbreiden van een woonhuis, Apollo 44, Soesterberg (art. 19 WRO)*; het uitbreiden van een woonhuis, Molenstraat 7A, Soest (art 19. WRO); het plaatsen van een berging, Nieuw- straat 54, Soest (art. 18A WRO); het bouwen van een bedrijfsgebouw, Zuidergracht hoek Dorresteinweg, Soest (art. 19 WRO en art. 50.5 Wo ningwet); het bouwen van een carport, Middel- wijksfraat 27, Soest (art. 19 WRO). Schriftelijke bezwaren binnen twee we ken bij B. en W. Stukken liggen ter inza ge in het gemeentehuis, afdeling ROB ook in de dependance Soesterberg). Bouwvergunningen Gevraagd: Braamweg 108: bouwen van een berging; Goudvink 4: plaatsen van 'n dakkapel; Hommel 1: verbouwen/uitbreiden van een woonhuis; ïtampweg 68: uitbreiden van een woonhuis; Koningsweg 16: uitbreiden van een bedrijfsruimte; Kooiweg 2: vervangen van bestaande bijgebouwen; Kornet 48: plaatsen van 'n dakkapel; Lange Brinkweg 36: plaatsen van opslag voor fietsen en tuingereedschap; Leeuwerikweg 25: plaatsen van een berging; Nieuweweg 9: veranderen van een duivenhok; Nieuwstraat 54: plaatsen van een berging; Noorderweg 45: vernieuwen/veran deren van een bestaande schuur; Reespoor 26: plaatsen van 'n dakkapel; Schoutenkampweg 167: uitbreiden van een woonhuis; Soesterbergsestraat 106: plaatsen van een dakkapel. Verleend: Dorresteinweg 72B: uitbreiden/ver bouwen van diverse bedrijfsgebouwen tuincentrum; Foekenlaan 24: uitbreiden van een woonhuis, aanbouwen van een garage; Honingbij 8: uitbreiden van een woonhuis, aanbouwen van een garage; Kampweg 68: uitbreiden van een woonhuis; Klinkveld 12: plaatsen van een blok hut; Kornet 48: plaatsen van 'n dakkapel; Lange Brinkweg 18B: verbouwen van een voormalige stal tot woning; P.C. Hooftlaan 12: plaatsen van een dakkapel; Prunuslaan 1: plaatsen van 'n blokhut; Sparrenlaan 11: verbouwen/uitbrei- den van een woning; Stadhouderslaan 39: bouwen van een serre; Turfstreek 231: plaatsen van een tuinkas; Van Goyenlaan 1: bouwen van een kasje annex schuur; Zeisterspoor 10: plaatsen van een tochtsluis aan gebouw V-10. Bezwaarschriften AWB: binnen 6 we ken bij B. en W. Stukken liggen ter inzage in het ge meentehuis, afdeling ROB. Kapvergunningen Gevraagd: Hildebrandlaan 24: 1 berk; Apollo 120: 2 berken, 1 wildgroei; Bosstraat 11: 1 fijnspar; Bezwaren binnen 4 weken bij afdeling Groen, Natuur en Landschap, postbus 2000, 3760 CA Soest, tel. 93709. Verleend: Luytenaarpad 12: 1 berk, lijsterbes; Beukenlaan 82B: 1 den; Willem Speelmanhof: 1 blauwspar; Kerkpad ZZ 160: 1 berk; Margrietlaan 14: 1 grove den, 2 fijn sparren, 1 douglasspar; Larixlaan 6: 1 berk, 2 dennen, 1 eik; Burg. Grothestraat 68: 1 beuk; Apollo 124: 2 berken, 1 meidoorn; Apollo 160: 1 eik; Farman 14: 1 ceder; Farman 16: 1 ceder. Bezwaren binnen 6 weken bij B. en W. Informatie Voor alle nadere informatie: Gemeen tehuis, Raadhuisplein 1, postbus 2000, 3760 CA Soest, tel. (02155) 93411, fax (02155) 93689, of bij de betreffende af deling. gééd kjfflft Kapsalon Syllie Hair Ter gelegenheid van de Vredes- week, die dit jaar in Soest begon met een oecumenische vredes dienst in de Wilhelminakerk, is zondagavond een opmerkelijke brief van de burgemeester van Tuzla (Bosnië) verspreid. De brief bevat een bewogen beroep op de vrije wereld om in te grijpen in de onhoudbare situatie waarin Tuzla en andere steden zich bevinden. De brief kwam aan de orde tijdens het nagesprek in de Rank, waar IKV-secre- taris Mient Jan Faber verslag deed van zijn recente ervaringen in voormalig Joegoslavië. In de dienst zelf had hij de dilemma's geschetst waarmee hij ge confronteerd werd in de periode dat in Nederland de bevrijding wordt her dacht, maar de bevrijding van Bosnië - ondanks plechtige beloften van ingrij pen door de vrije wereld - verder weg lijkt dan ooit. Een van dè meest sprekende voorbeel den is Tuzla, dat zeer te lijden heeft on der de Servische agressie. Onder druk van de Verenigde Naties en de Europe se Unie is de luchthaven daar weliswaar "vrijgegeven" door de Serviërs, maar dat is optisch bedrog, want de verwach te voedseltransporten komen er hele maal niet aan. Burgemeester Selim Beslagic schrijft het volgende: "In naam van fundamentele menselijke waarden roepen wij de democratische en anti-fascistische wereldgemeen schap op om publieke druk uit te oefe nen op regeringen en internationale or ganisaties om misdaden tegen de mens heid, die plaatsvinden in Bosnië-Her- zegovina en in het bijzonder in Tuzla, te stoppen. Tuzla is erin geslaagd zijn multi-etni- sche, multi-culturele en multi-confes- sionele aard te bewaren, ondanks de oorlog en nationale spanningen. Daar om heeft de samenleving van Tuzla het volste recht om de internationale ge meenschap te vragen om in te grijpen, om zo universele menselijke waarden te beschermen. Sinds eind juli hebben Servische fascis ten meer dan tweeduizend Bosnische moslims uit Bijeljina en Janja verdre ven. Eenzelfde etnische zuivering heeft plaatsgevonden in het gebied van het Bosnische Kraina (Banjaluka). On langs zijn er nog 660 vluchtelingen uit Bijeljina aangekomen in Tuzla. Deze mensen zijn slachtoffer van praktijken die vergelijkbaar zijn met methoden te gen de joden in de Tweede Wereldoor log. Wij willen u tenminste vragen bij orga nisaties als UNCHR (het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties) en ICRC (het In ternationale Rode Kruis) erop aan te dringen te volgen wat er gebeurt. Zo kan de publieke aandacht worden ge vestigd op deze verschrikkelijke trage die. Wij vragen ook hulp voor de encla ve Srebrenica, waar meer dan 47.000 mensen al langer dan een jaar omsin geld borden door het Servische legfer. Ook al is Srebrenica een door de Ver enigde Naties beschermd gebied, nog steeds is er een groot voedseltekort. Door gebrek aan voedsel, medicijnen en zelfs zout kunnen vele ziekten zich verspreiden. Vluchtelingen uit Srebre nica verliezen hun haar en tanden. Dit alles vindt plaats onder de ogen van vertegenwoordigers van internationale organisaties. Tijdens de komende win ter kan zich eenzelfde ramp in het volle dige gebied van Tuzla voltrekken. De I Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE f NVOB EN ti ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 - 15073 - FAX 02155 - 17496 enige veilige bevoorradingsroute loopt langs de luchthaven van Tuzla, die voor humanitaire vluchten in maart is ge opend. Alleen zijn er sindsdien geen humanitaire middelen meer op het vliegveld aangekomen. Niemand kan verklaren wat hier de oorzaak van is. De enige effectieve, humanitaire oplossing voor dit gebied was en is het gebruik van deze luchthaven. Niet alleen Tuzla wordt hiermee geholpen, ook kan Sre brenica vanaf het vliegveld bereikt wor den. Om al deze redenen roepen wij de de mocratische en anti-fascistische ge meenschap op al het mogelijke te doen om de moderne beschaving te bescher men. Kom alstublieft, of vraag de verte genwoordigers van uw regering te ko men naar Tuzla. Zo kan de buitenwe reld zien wat hier gebeurt en raakt zij overtuigd van de noodzaak om in te grijpen." Rl. ve diver zijn 'made in Hollai Uw garantie voor Itv Uw exclusie Tegel Sanitair Een erepenning en een fles wij Daarmee huldigde het Rode Kri vorige week de heer W. v.d. VI van de Schaepmanstraat, omd hij voor de 60e keer bloed had t gestaan. De onderscheiding werd hem thuis u gereikt door coördinator mevrouw Vortrefflich, die voor mevrouw V Vlag een fraai boeket had meegebrai omdat ze haar man zo dikwijls had "i geleend" aan het Rode Kruis. De Soester donor gaf op 28 noveml 1949 voor de eerste keer zijn bloed. 1 gebeurde in het oude Baarnse ziek< huis aan de Torenlaan. Later verhuis de familie naar Soest en vanaf 19 vond de bloedafname plaats in Zoni gloren. Postbode V.d. Vlag, die het Soester z kenhuis als een van de vaste punten zijn route heeft, werd ooit zelfs tijdi zijn werk door dokter Buss binnen roepen om bloed af te staan, omdat "toevallig" toch in de buurt was en o de juiste bloedgroep en resusfactor schikte. Behalve bloed geven heeft V.d. V nog veel meer voor het Rode Kruis daan. Hij ging o.a. mee met het R( Kruis-schip de "Henry Dunant", w opgeleid als Rode Kruis-verzorger verrichtte vrijwilligersdiensten langs Een fiets, een koffer met videoappa tuur, twee kranen en een radiator vorige week uit een woning aan Eemstraat gestolen. Het huis wordt renoveerd. Vermoedelijk zagen de ders kans de woning via een opensta de deur of raam binnen te dringen. Een hoedenplank met twee boxen ii een auto gestolen. Dat gebeurde oj Haagwinde. De dader nam ook een sterker en negen cd's mee. Hij was geslaagd het linker portier te opei voordat hij zijn slag sloeg. 20 jaar pers Rademakerstra

Soester Courant | 1994 | | pagina 5