flTTBl Gemeenteraad torpedeert Lindenhof coalitie blijkt diep verdeeld 'iACTUEEL! Lekker Lang Uit Genieten In Een RIHO Whirlpool. Soester bloeddonor W. v.d. Vlag erepenning Rode Kruis krijgt Blommers overleeftmotie van ontgoocheling' 'Kerntakendebat raakt burgers en ambtenaren rechtstreeks' Dan&school Rellum BAM haalt oude Boerkoelkoe uit Lindenhofsloot jJ^Van Kreukelen Vast-goed Blommers al bij voorbaat akkoord met uitspraak WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 5 60 maal bloed gegeven Postume pluim DE TROMSLAGER 02155 - 22871 Steenhoffstraat 58 Diefstal uit huis Hoedenplank met boxen gestolen Stijldansen, Aerobics Callanetics. Kom eens langs* om de gezellige sfeer van onze dansschool te ervaren. Zeker de moeite waard Geen massa systeem Persoonlijke aandacht Hardnekkigheid Rituele verdeeldheid Afkeuring? Zeldzaam genoegen Dalweg 'betegeld' Opnieuw suggesties over 'belangen' Lindenhof-soep moet eerst afkoelen 3yiiie fiair geeft a goede voorlichting, daar fuut a van op aan! RIHO Whirlpools. Leverbaar in verschillende kleuren en diverse modellen. RIHO Whirlpools zijn 'made in Holland'. Uw garantie voor kwaliteit. ic.ii. luiiu vr mi lyuvus Uw exclusieve RIHO-leverancier: Torenstraat 19 3764 CK Soest Pb.v. Tel. 02155- 17399 Tegel Sanitair Studio Fax 02155 - 14664 Een erepenning en een fles wijn. Daarmee huldigde het Rode Kruis vorige week de heer W. v.d. Vlag van de Schaepmanstraat, omdat hij voor de 60e keer bloed had af gestaan. De onderscheiding werd hem thuis uit gereikt door coördinator mevrouw T. Vortrefflich, die voor mevrouw V.d. Vlag een fraai boeket had meegebracht omdat ze haar man zo dikwijls had "uit geleend" aan het Rode Kruis. De Soester donor gaf op 28 november 1949 voor de eerste keer zijn bloed. Dat gebeurde in het oude Baarnse zieken huis aan de Torenlaan. Later verhuisde de familie naar Soest en vanaf 1959 vond de bloedafname plaats in Zonne gloren. Postbode V.d. Vlag, die het Soester zie kenhuis als een van de vaste punten op zijn route heeft, werd ooit zelfs tijdens zijn werk door dokter Buss binnenge roepen om bloed af te staan, omdat hij "toevallig" toch in de buurt was en over de juiste bloedgroep en resusfactor be schikte. Behalve bloed geven heeft V.d. Vlag nog veel meer voor het Rode Kruis ge daan. Hij ging o.a. mee met het Rode Kruis-schip de "Henry Dunant", werd opgeleid als Rode Kruis-verzorger en verrichtte vrijwilligersdiensten langs de Rode Kruis-hulde voor de heer en me vrouw Van de Vlag: bloemen, wijn en een erepenning. rijksweg bij Hoevelaken. Samen met zijn vrouw zette hij zich ook in voor de jaarlijkse Rode Kruis-collecte, waar voor zij de buurt voor haar rekening nam en hij de verre adressen. Met de erepenning erkent het Rode Kruis de jarenlange inzet van de heer en mevrouw Van de Vlag voor de mensen in nood, veraf en dichtbij. De gemeenteraad heeft vorige week met de verwachte stemverhoudin gen 14-13een streep gehaald door de bouwvergunning voor het nieuwe Lindenhof-complex, waarin naast een nieuw gezinsvervangend tehuis voor de gehandicapte bewoners ook winkels en appartementen zouden worden opgenomen. In de "historische" raadsvergadering overleefde wethouder Neks Blommers (VVD), die zich tot verontwaardiging van de voorstanders in en buiten de coalitie aan het fractiestandpunt hield, een door Jan Visser (GroenLinks-PS) ingediende "motie van ontgooche ling" - waarin haar beleid eerst expliciet en later impliciet werd afge keurd - met 16 tegen 11 stemmen. CDA en PvdA steunden de motie, die beschouwd kan worden als een politieke oorvijg-maar-geen-doodklap voor de VVD-wethouder. De coalitie bleek, nauwelijks vier maanden na het aantreden van het VVD/CDA/PvdA-college, diep verdeeld. De bewogen oproep van o.a. Wiebe Meilof (GPV), die in de voorafgaande commissievergadering net als de frac ties van CDA en PvdA nog een vertwij felde poging deden om wethouder Neks Blommers aan hun zijde te krij gen, had niet gewerkt. Vanaf het begin van de vergadering was duidelijk hoe de papieren lagen en de vraag was dan ook niet wat de uitkomst voor het Linden- hof-bouwplan zou zijn - dat stond al vast: negatief - maar vooral hoe Blom mers zich haar tegenstanders van het politieke lijf zou houden. Dat lukte maar ten dele, want vooral het feit dat de coalitiepartners CDA en PvdA - afgezien van de wethouders Van Logtenstein en Ten Hove - zich aansloten bij de door Visser ingediende "motie van ontgoocheling" en daarmee aantoonden hoe diep de verdeeldheid in de coalitie op dit punt is, moet haar diep in haar politieke ziel hebben ge raakt. Blommers moet van binnen zie dend van verontwaardiging zijn ge weest over de vernederende uitnodi ging van Wil Stekelenburg (PvdA), die het debat opende met het verzoek aan burgemeester De Widt om de vergade ring direct maar vijf minuten te schor sen. In die tijd zou Blommers wellicht nog gelegenheid vinden om een ander standpunt in te nemen... Volgens Stekelenburg kon het immers niet anders of er moest bij de WD-wet- houder sprake zijn van een misver stand. Ze wees er o.a. op dat de Linden- hof bij de College-onderhandelingen totaal geen punt van bespreking waren geweest, zodat daaruit mocht worden afgeleid dat ook Blommers de kwestie niet meer actueel had gevonden, "om dat de raad immers gesproken had". Stekelenburg snapte Blommers' vergis- sinkje wel: "Als je vier jaar in de opposi tie hebt gezeten kan het gebeuren datje je onvoldoende realiseert datje als be stuurder een andere rol hebt." Ze stak in dat verband nog een soort postume pluim op de hoed van ex-wethouder Jan Visser, omdat die volgens haar ("soms knarsetandend") wél loyaal ja zei tegen reeds in gang gezet beleid. Blommers had haar politieke kundig heid wel bewezen, vond Setkelenburg. "Ze is iemand die een stootje kan heb ben en op een soepele manier creatieve oplossingen kan bedenken. Daarom moet haar nu de kans geboden worden om alsnog uit te spreken dat ze vóór het plan is. We hopen dat ze dat niet ziet als De salade- en koud buffet specialist voor particulieren en bedrijven! Een fiets, een koffer met videoappara tuur, twee kranen en een radiator zijn vorige week uit een woning aan de Eemstraat gestolen. Het huis wordt ge renoveerd. Vermoedelijk zagen de da ders kans de woning via een openstaan de deur of raam binnen te dringen. Een hoedenplank met twee boxen is uit een auto gestolen. Dat gebeurde op de Haagwinde. De dader nam ook een ver sterker en negen cd's mee. Hij was erin geslaagd het linker portier te openen, voordat hij zijn slag sloeg. De "zwaarste" helft van de klank bordgroep, waarin politiek Soest de komende maanden gaat discus siëren over de kerntaken, is voor beslotenheid en dus wordt het ge sprek voortaan achter geslotèn deuren gevoerd. De eerste bijeenkomst van de groep, waarin de politieke kopstukken bal letjes gaan opgooien over de noodzake lijke bezuinigingen, verliep vorige week in openbaarheid maar zonder veel be langstelling. De vertegenwoordigers van Gemeentebelangen (Van Wuijck- huijse), BAM (Glastra), D66 (Jansen) en GroenLinks-PS (Visser) pleitten voor openbaarheid, maar omdat hun tegenstanders - VVD (Krijger), CDA (Lokker), PvdA (Boerkoel) en GPV (Meilof) gezamenlijk nu eenmaal meer politiek gewicht in de schaal leggen blijft de klankbordgroep vooralsnog achter gesloten deuren werken. De tegenstanders motiveerden dat met de stelling dat de uitkomsten van de kerntakendiscussie rechtstreeks de be langen van burgers raakt - die de om buigingen in hun portemonnee gaan merken - en zeker die van de ambtena ren, wier banen mogelijk op de tocht komen te staan. De "ballonnetjes" die in de groep worden opgelaten moeten daarom niet zomaar aan de publiciteit worden prijsgegeven. De gedachten- ^20 iaar persoonlijke aandacht voor elke cursistj Rademakerstraat 24, Soesterberg, tel. 03463-52213/52590 Inschrijven van •maandag t/m vrijdag van 19.00-21.00 uur of vraag geheel vrijblijvend de folder aan. gezichtsverlies, maar gewoon als het dragen van verantwoordelijkheid." Volgens Stekelenburg zou het niet te recht zijn om het haar te vragen als er ook maar enige onduidelijkheid was ge weest in de overwegingen van de pro- grote, namelijk doorslaggevende bete kenis geweest had kunnen zijn. Geen van de woordvoerders ging nog inhoudelijk op het bouwplan in. Wel maakten de voorstanders - die vooral hamerden op de rechtszekerheid die burgers aan eenmaal genomen beslui ten en gewekte verwachtingen mogen ontlenen, evenals het feit dat er sinds 17 maart niets aan het bouwplan veran derd was - duidelijk dat ze Blommers' standpunt betreurden en de tegenstan ders dat ze daar juist bewondering voor hadden. Krol stelde vast dat het een "politieke strijd" was geworden. "In maart zeiden 16 van de 27 raadsleden ja, en toen leek het te lukken. Maar in Soest gaat het al tijd weer anders, en ik zal mij schamen tegenover de bewoners van de Linden- hof, die nu door het land verspreid vincie, die immers de verklaring-van- moeten gaan wonen, en tegenover de wisseling kan daardoor vrijer verlopen en eventueel kan men de standpunten ook zonder gezichtsverlies herzien. De voorstanders van openbaarheid wil den juist het risico vermijden dat de in druk ontstaat dat de politiek in het ge niep allerlei nare dingen voor de bur gers aan het bekokstoven is. "De poli tiek heeft in Soest toch al zo'n geweldig imago," sneerde Visser. Van Wuijck- huijse wilde niet garanderen dat hij de vergaderingen zou blijven bijwonen. Op voorstel van Lokker werd besloten dat de vergadering t.z.t. eventueel nog openbaar kan worden. Wiebe Meilof werd, zoals verwacht, alsnog tot voor zitter gekozen. Hij is voorzitter van de kleinste fractie (één zetel) maar geniet een groot aanzien. Plaatsvervangend voorzitter werd Bert Krijger, voorzitter van de WD-fractie, de grootste in de gemeenteraad, nadat Visser voor de eer had bedankt. De klankbordgroep ging akkoord met de uitgangspunten die het College van B. en W. voor de kerntakendiscussie heeft geformuleerd: alles is bespreek baar, uitgavenvermindering gaat voor lastenverhoging en arbeid(splaatsen) gaan voor inkomen. Alleen Visser, wil de een lastenverhoging voor de burgers niet bij voorbaat uitsluiten. Volgens hem is Soest vergeleken bij andere ge meenten nog een goedkoopte-eiland. geen-bezwaar heeft verleend en alle be zwaren van tafel geveegd. "Nu dit niet aan de orde is gaat het om een zuiver formele afwikkeling, om continuïteit van beleid." Zichtbaar beledigd en met stemverhef fing maakte Blommers duidelijk dat ze er niet over prakkizéérde om Stekelen- burgs suggestie te volgen. Dat het on derwerp bij de College-onderhandelin gen niet besproken was wees er volgens haar op dat haar mening, die immers alom bekend was, gerespecteerd zou worden. "Wij hebben keer op keer aan gegeven dat wij tegen deze invulling van het bouwplan zijn en dat de kwestie aan de orde moet komen bij het nieuwe be stemmingsplan. Ik heb dat vier jaar lang in de fractie gezegd, ook in de verkie zingscampagne. Mede daardoor heeft de WD 25 procent van de Soester kie zers achter zich gekregen. U kunt van mij niet in redelijkheid verwachten dat ik, nadat u mij als wethouder heeft ge kozen, nu mijn argumenten terug neem." Ze vond het "werkelijk onge looflijk" dat ze van Stekelenburg vijl minuten de tijd kreeg om op haar schre den terug te keren en liet ferm weten dat ze tegen zou stemmen. Bij de standpuntbepaling van de diver se fracties deden zich geen verrassingen voor. Joustra (BAM) en Witte (Ge meentebelangen) lieten in korte of lan gere bewoordingen weten dat ze tegen waren. Krijger (VVD) hield een om standig betoog, waarin hij bij voorbaat vaststelde dat hij deze avond niet snel zou vergeten vanwege de emoties en het belang van het besluit. Volgens hem was het de hardnekkigheid geweest, waarmee enkele betrokken partijen (niet de politieke) hadden vastgehou den aan het plan, die leidden tot "voort durend nieuw overleg, het weigeren van medewerking en aanpassing van de plannen aan een politiek draagvlak, het met alle geweld bouwen zoals men wil de bouwen en het over meerdere ver kiezingen meeslepen van dé beslissin gen". Volgens Krijger werd er weer onjuiste informatie over de raad heengestort en probeerden betaalde juristen het tegen deel van de waarheid aan te tonen. Hij stelde vast dat Vahstal steeds onder druk een paar steentjes van het plan had afgehaald en hij verweet de projectont wikkelaar dat deze verantwoordelijk was voor de kwaliteit van de bouwaan- vraag, waarvoor hij de schuld niet mocht afschuiven op de politiek. Volgens Krijger kon er geen sprake zijn van "finale" besluitvorming in maart, want de jurisprudentie laat zien dat het verlenen van een bouwvergunning na ontvangst van de verklaring-van-geen- bezwaar (die geen inhoudelijke afwe ging was) geen automatisme was, en dat de raad altijdizélf nog moet afwegen of de vrijstelling gerechtvaardigd is. Krijger verwierp de dreiging met scha declaims ("op een haast chanterende wijze") van de zijde van Vahstals advo caat. De schade die men zegt te clai men is terug te brengen tot het normale ondernemersrisico. Jansen (D66) en Krol (CDA) waren voor, evenals Meilof (GPV) en Visser (GroenLinks-PS), maar diens fractie genote Leidje Tomassen weer niet. De langzamerhand ritueel overkomende verdeeldheid binnen de fractie van Pro gressief Soest bleek overigens opnieuw voornamelijk op de lachspieren van de andere fracties te werken, hoewel een gezamenlijk standpunt in dit geval van burgers, die allang niets meer begrijpen van alle commotie over dat kleine stuk je Soest." Visser vond aat Blommers in haar nieu we positie haar partijpolitieke voorkeur moest laten varen en diende een "motie van ontgoocheling" in, waarin o.a. stond dat bij het niet verlenen van de gevraagde vrijstelling de rechtszeker heid van burgers met voeten werd ge treden, dat er zorgvuldige besluitvor ming had plaatsgevonden en dat de Lindenhof-bewoners na veertien jaar aan het lijntje te zijn gehouden nu het gelag betaalden. Hij wees er vervolgens op dat de gemeente zich de te verwach ten miljoenenclaims financieel niet kan permitteren, dat de bouwstart door het College al unaniem in de beleidsbegro ting voor 1995 was vastgelegd en dat het minderheidsstandpunt van Blom mers de geloofwaardigheid van het hele gemeentebestuur ernstig aantastte. De motie nodigde de raad tenslotte uit het standpunt van Blommers "verwerpe lijk" te achten en haar gedrag af te keu ren. CDA en PvdA lieten het er, onge twijfeld meer uit liefde voor de coalitie dan voor Blommers, echter niet op aan komen. Na een korte schorsing liet Bart Krol weten dat de laatste tekstpassages van Vissers motie hem te ver gingen. De term "afkeuring" had immers een poli tieke lading die vermoedelijk tot het af treden van de wethouder zou hebben geleid. Visser haastte zich daarop de laatste- zin te veranderen en het stand punt van de wethouder alleen nog "ten zeerste te betreuren", waarmee ook de andere fracties zich konden verenigen. In de tweede termijn werden geen nieu we argumenten meer gehoord. Burge meester De Widt toonde zich overigens wat al te voortvarend door te constate ren dat de motie-Visser door een meer derheid werd gesteund ("ik was ook ontgoocheld"), maar werd daarvoor door Witte direct op de vingers getikt. De Widt besloot daarop hoofdelijk te laten stemmen. Hoewel de motie in haar afgezwakte vorm uiteindelijk met 16 tegen 11 stemmen werd verworpen mocht Visser het zeldzame genoegen smaken dat hij gesteund werd door CDA, D66, PvdA en GPV. De tegen standers (WD, Gemeentebelangen, BAM en Leidje Tomassen) kregen de steun van de wethouders Van Logten stein (CDA) en Ten Hove (PvdA), die het niet over hun hart verkregen hun collega-wethouder op deze manier voor het hoofd te stoten. De uiteindelijke stemming over het raadsvoorstel zelf, die eveneens hoof delijk plaatsvond, leverde tenslotte een uitslag van 13 stemmen voor en 14 te gen op, waarmee het verworpen was. Maar dat was intussen al geen verras sing meer. Enkele pallets met tegels en dakpannen zijn vrijdagmorgen terecht gekomen op het geasfalteerde wegdek van de Dal- weg. De pallets vielen uit een laadbak, waarvan de staalkabels niet goed waren bevestigd. Toen de chauffeur van de wagen op de kruising van de Dalweg en de Beukenlaan optrok, begon de lading te schuiven. De dakpannen en de tegels richtten geen schade aan het wegdek aan. Medewerkers van de firma's Ha- ringsma, waarvoor de lading was be stemd, en Van Asch ruimden de rom mel op. De politie regelde gedurende enige tijd het verkeer. Dat de BAM-fractie met de 'onthoofding' van Johan Baks niet kan bogen op veel politieke ervaring werd tijdens het Lin- denhof-debat nog eens pijnlijk duidelijk gemaakt door Baks' opvolger Rob Joustra. De nieuwbakken BAM-aanvoer- der vond het nodig op te merken dat raadsleden die "belang" hadden bij de totstandkoming van het omstreden project van de stemming zouden worden uitgesloten. Joustra liet wijselijk in het midden wie hij daarmee op het oog had, maar de suggestie was niet mis te verstaan en burgemeester De Widt stelde kortweg vast dat het om nie mand anders kon gaan dan om PvdA-fractievoorzitter Kees Boer koel, wiens constructiebureau in een grijs verleden - op verzoek van Vah stal - bouwtekeningen voor de Lin denhof heeft gemaakt. Boerkoel heeft de omstreden opdracht des tijds al teruggegeven en het honora rium aan Vahstal teruggestort. De Widt stelde dan ook vast dat dat allemaal al in een vorige raad was uitgesproken en dat toen al duidelijk was geworden dat Boerkoel op geen- enkele wijze persoonlijk of zakelijk belang had bij het doorgaan van het Lindenhof-project. "Hij kan dus ge woon aan de stemming meedoen." De burgemeester was nog wel zo vriendelijk dat hij Joüstra's insinua tie als een kleine ontsporing be schouwde. "U was er toen niet bij, dus ik kan het u niet kwalijk nemen." Joustra deed nog even of hij hele maal niet aan Boerkoel had gedacht, maar dat overtuigde niemand. De raad telt verder geen ondernemers die kontakten hebben in de bouw wereld. Boerkoel toonde zich na af loop ook duidelijk gegriefd. "Het lijkt wel of de raad alleen mag be staan uit ex-ambtenaren en gewezen onderwijzers..." plaats adres woning indeling Soest DORRESTEINWEG helft van een dubbel woonhuis met garoge hal, toilet, open moderne keuken, aparte zitkamer rdieping 3 slaapkamers, douchecel zolder HELFT VAN EEN DUBBEL WOONHUIS MET GARAGE ruime bergzolder met mogelijkheid voor een 4e slaapkamer en een vaste trap Algemeen deze woning verkeert in perfecte staat van onderhoud Gevraagde koopsom VRIJSTAAND WOONHUIS plaats Soest adres DORRESTEINWEG woning vrijstaand woonhuis met mogelijkheid voor het bouwen van eert bedrijfsruimte indeling hal, toilet/douchecel, keuken, woonkamer verdieping 3 slaapkamers Gevraagde koopsom plaats Soest adres ALBERT CUYPLAAN ligging De Engh woning 3-kamerhoekapparfement op de 3e etoge met berging op de begane grónd indeling hal, toilet, douchecel, woonkamer met parketvloer moderne keuken en 2 slaapkamers algemeen servicekosten ca. f 337,- {ind, erfpachtcanon} per maand. Voor en achter een vrij balkon. Granol op de wanden in het gehele appartement. Het appartement verkeert in uitstekende stoot van onderhoud 3-KAMERHOEKAPPARTEMENT MET BERGING Gevraagde koopsom Soest BIRKSTRAAT helft van een dwoeshuis boerderij (1907) met goroge, bijgebouw, weiland met aantrekke. jke ligging en froai uitzicht op Birkstroat. zij-ingang, opkamer,, zitkamer, 2 slaapkamers met voste kasten, kelder onder opkamer,.keuken met schoorsteen, douche en gang met toilet. gang, voorslaapkamer, achterzijde met open zolder met rookkost, schoorsteen en geheel beschoten kap met kilgoten. algemeen garage en schuur (ca. 17x28), fraaie voortuin. Perceel-oppervlakte ca. 5.000 m2. plaats adres woning indeling verdieping HELFT VAN EEN DWARSHUIS BOERDERIJ Gevraagde koopsom plaats Soest adres KONINGINNELAAN/-^r,V> woning vrijstaand woonh Gevraagde koopsom plaats Soest adres THEO DOBBEHOF woning middenwoning mpl erging Gevraagde koopsom plaats Soest adres RUBENSLAAN woning 4-kamerappartement begane grond Gevraagde koopsom v-v: ,L^<je met berging op de Koninginnelaan 40. Postbus 471 3760 AL Soest Hypotheken Tel 02155-17962 Fax 02155-26061 j Onroerand-goed Assurantiën Alle politieke tegenstellingen ten spijt lijkt WD-wethouder Blommers haar geharnaste ver zet tegen het Lindenhof-plan nu ook weer niet tot in het oneindi ge te willen voortzetten. Ze zal in elk geval bij voorbaat ak koord gaan met een eventuele uitspraak van de commissie voor de beroepschriften, als Vahstal of de Stibaz (de directie van de Lindenhof) daar aan kloppen met hun bezwaren te gen de raadsuitspraak van vori ge week donderdag. De Lindenhof-soep lijkt daardoor misschien toch iets minder heet ge geten te worden dan ze vorige week in de gemeenteraad door de WD-wethouder werd opgediend. Blommers liet weten zich bij de de mocratische besluitvorming te zul len neerleggen, "maar zo lang ik hier zit en de kans heb zal ik tegen stem men". Volgens burgemeester De Widt is in het College de afspraak gemaakt dat B. en W. zich unaniem zullen neerleggen bij het advies dat de beroepschriftencommissie in dat geval zal uitbrengen. Pikant is dat de beroepschriften commissie in meerderheid wordt be mand door verklaarde tegenstan ders van het Lindenhofplan: Willem Blaauw (WD), Harry Witte (Ge meentebelangen) en Teeke Glastra (BAM). Alleen Besseline Gerritse (CDA) behoorde in de raad tot de voorstanders. De commissie staat overigens onder leiding van de onaf hankelijke voorzitter mr. G.B. Spruit, die in kringen in en rondom het gemeentehuis een vrijwel onaan tastbaar gezag geniet. Hoewel de leden dus in feite moeten oordelen over de juistheid van hun eigen stemgedrag - maar zo gaat het altijd - wordt van.de commissie als zodanig dan ook algemeen aangeno men dat er een "eerlijk" en "objec tief' oordeel uit komt rollen.

Soester Courant | 1994 | | pagina 6