Hypotheek-adviseurs ...met kennis van zaken. mNfan Breukelen Vast-goed MOSSEL-PAKKET 'Aandringen op golfbaan maakt Soest bij provincie volstrekt belachelijk' Ondernemers vinden dat gemeente in praktijk tegenstrijdig te werk gaat i VARIA I Yan Doorn krijgt nog geen fiat voor woning aan Dorresteinweg Vluchtelingen aan het werk B/oderwafprodukPen zj/fi óók dj/ons Raad zegt nee tegen omstreden appartementen Koningsweg STRAKS OP HARTJE ZUID WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 7 Vier fracties oneens met protest tegen Streekplan RUUD SMIT visspecia|iteiten Wegens 'illegale handel' aan Koningsweg Printscene Studios Soest Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Blaupunkt video type RTV 286 SV 3 JAAR GARANTIE GEWOON GRATIS BIJ SCHOEMAKER! Voor alle zekerheid! Vërkrj/ddflOK, Kapsalon Syllie Hair Winkelkring Van Weedestraat schrijft college brief: Koninginnelaan 40, Soest Tel. 02155-17962 Erepenning Utrecht voor Schapenk Voorstel sneuvelt met 14-13 dames- en herensalon De gang van zaken met betrekking tot de door sommigen fel begeerde golfbaan in Soest blijft omgeven door een mysterieus waas. Vol gens enkele raadsleden wordt er achter de schermen een spelletje gespeeld tussen de stichting Wolf duin, initiatiefnemer, en het ge meentebestuur. De provincie staat afwijzend tegenover een golfac- commodatie, maar Soest blijft des ondanks aandringen. Een van de raadselachtigste medede lingen was die van burgemeester De Widt in de afgelopen raadsvergadering, dat Wolfduin - dat over een krachtige lobby blijkt te beschikken - haar brieven over de golfbaan had ingetrokken. Bij naderö beschouwing blijkt dat overi gens niet zo ver te gaan dat het verzoek om gemeentelijke medewerking ook achter de horizon zou zijn verdwenen. De kwestie was daarmee volgens De Widt niet aan de orde tijdens de discus sie over de brief die Soest aan de pro vincie wil sturen, om alsnog aan te drin gen op mogelijkheden voor de golfbaan in het kader van het nieuwe Streekplan. Niet iedere fractie was daar gelukkig mee, ook al omdat in dezelfde brief nogmaals wordt geprotesteerd tegen het meerekenen van de "Amerikaanse" woningen in Soesterberg bij de restca- paciteit, waarover Soest voor de wo ningbouw volgens het Streekplan nog beschikt tot 2005. Ze bestaan immers al, redeneert Soest. Meilof (GPV), Wit te (Gemeentebelangen), Baks (BAM) en Swinkels (D66) vonden het Soester standpunt onzin en het protest tegen de provinciale voornemens ook, maar de meerderheid van de raad stelde zich achter de brief. Volgens Witte laadt Soest daarmee de verdenking op zich dat het stiekem meer wil bouwen dan in de Structuurvisie is afgesproken. Wat hem betreft kon de hele Jachthuislaan- lokatie van het lijstje worden afgevoerd. Nog meer gespreksstof leverde het tweede onderdeel van de brief, waarin Soest blijft vragen om een golfbaan, ook al omdat het zo'n mooie buffer zou zijn tegen de oprukkende verstedelij king vanuit Amersfoort. Weliswaar is de exacte lokatie nog niet bepaald - dus wil de provincie er nog niets van weten - maar er is inmiddels een MER (Milieu Effect Rapportage) in aantocht die ant woord moet geven op het "waar" en "hoe". In een (niet verstuurde) brief aan Wolf duin opperde het College zelf al dat de lokatie zich niet zou moeten beperken to de gemeentegrens met Amersfoort, maar dat in principe het hele gebied tus sen de Birkstraat en de spoorlijn, het dierenpark Anmersfoort en de Soester- bergsestraat in aanmerking komt. In dezelfde brief, die kennelijk niet meer officieel bestaat, kiest het College voor "laagdrempeligheid" (dus niet alleen toegang voor kapitaalkrachtige leden) en marktprijzen voor de verkoop van de grond aan de stichting: f 8,50 per vier kante meter, voor de openbare paden f 2,-. Bovendien moest het recreatieve gebruik van het gebied gehandhaafd blijven. Wel liet het College weten dat het de kosten van de ambtelijke werk zaamheden niet bij de stichting in reke ning zou brengen. Waarom de corres pondentie met Wolfduin zo plotseling non-existent is verklaard is allerminst duidelijk. Addertjes onder 't gras Met name Jan Visser (GroenLinks-PS) trok in de raad ten strijde tegen de brief aan de provincie, waarin Soest weer vraagt om een golfbaan. Hij vermoedde allerlei addertjes onder het gras en sprak openlijk uit dat hij vreesde voor dingen die niet door de beugel konden. De weinig overtuigende pogingen van burgemeester De Widt om hem het spreken te beletten of in elk geval zijn woordkeus te veranderen negeerde Visser. Hij vond het een "volkomen ra re brief' en wees op de negatieve publi caties in de landelijke pers over MER's, die naar uit onderzoek blijkt tot dusver altijd ten gunste van de opdrachtgevers uitvallen. Wie betaalt krijgt de MER zoals hij hem wil. (In Soest heeft Wolf duin zich bereid verklaard de MER - kosten ca. 125.000 gulden - uit eigen zak te betalen.) Visser verweet het College dat hij niet volledig werd geïnformeerd. Volgens hem zou de MER niet zozeer het "waar" en "hoe" van een golfbaan in Soest duidelijk moeten maken, maar in de eerste plaats het "of'. Ook Mieke Swinkels (D66) verzocht nadrukkelijk om een objectieve MER en Harry Witte. (Gemeentebelangen) was het helemaal met Visser eens. Hij veronderstelde dat Meilof (die de naar hem genoemde va- zak super-mosselen verse mosselgroente 2 sausen naar keuze fles muscadet stokbrood gratis recepten Een komplete maaltijd voor 2 personen -| Q75 Geldig t/m zaterdag 17 september '94 vers vers, dus op op van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155- 1 52 88 De gemeenteraad heeft vorige week het College van B. en W. te ruggefloten bij de behandeling van een voorbereidingsbesluit voor een perceel aan de Dorresteinweg. A.P. van Doorn, van de bekende houthandel, wil daar een woning bouwen. De meerderheid vindt echter dat hij eerst zijn "illegale" activiteiten" aan de Koningsweg moet staken. Van Doorn heeft zijn bosbouwbedrijf onlangs verplaatst van de Wieksloter- weg naar de Koningsweg. In de over eenkomst met de gemeente was de mo gelijkheid gelaten dat hij aan de Dorre steinweg een vrijstaande woning met garage en berging zou mogen bouwen. In beginsel had het College daar geen problemen mee, al werd met de raads commissie R.O. al in februari afgespro ken dat de provinciale verklaring-van- geen-bezwaar in dit geval niet automa tisch zou hoeven te leiden tot de vrijstel ling en de bouwvergunning. De provin ciale verklaring is inmiddels aange vraagd, maar omdat er nog geen offi cieel voorbereidingsbesluit genomen was werd de raad gevraagd dat alsnog te doen. Niks daarvan, betoogde o.a. Harry Wit te (Gemeentebelangen) vorige week tijdens de raadsvergadering. Hij wees erop dat Van Doorn op zijn nieuwe be- drijfsstek (Koningsweg) inmiddels een "tuincentrum"'begonnen is, en dat is een detailhandelsactiviteit die volgens het bestemmingsplan niet is toegestaan. "Laten we voorkomen dat er nu dingen gebeuren waarover we straks misschien weer jaren moeten gaan soebatten," al dus Witte. De gemeente heeft inderdaad intussen geconstateerd dat Van Doorn in over treding is, niet alleen met het "tuincen trum", (waarvoor hij onbeschroomd reclame maakt) maar ook met de bouw van een kantoor- en verblijfsgebouw. Hij is vorige week aangeschreven om zijn illegale activiteiten op straffe van een dwangsom binnen zeven dagen te stoppen en moet voor het gebouw eerst netjes een vergunning aanvragen. Koppeling Het College wilde eigenlijk niets weten van een koppeling tussen het voorbe reidingsbesluit voor de Dorresteinweg en de problemen aan de Koningsweg, maar daar stak Witte dus een stokje voor. Hij drong erop aan dat het Colle ge het voorstel terug zou nemen, zo lang Van Doorn niet heeft toegegeven. De andere fracties wensten eerst een reactie van B. en W., voordat ze een uit spraak zouden doen. Wethouder Pieter ten Hove (PvdA) kon Wittes verhaal al leen maar bevestigen, maar burgemees ter De Widt oordeelde een schorsing nodig voor onderling beraad in het Col lege. Daarna maakte Ten Hove duide lijk dat hij overstag ging: de kwestie wordt nu eerst besproken in de raads commissie R.O. riant destijds had geopperd: geheel op Soester grondgebied, tot aan Birkho- ven en ongeveer tegen de Amersfoortse dierentuin aan) intussen wel spijt als ha ren op zijn hoofd zou hebben. Monnnikenbos Witte vond dat het College de raad in het ootje nam, door intussen de lokatie- grenzen voor de nieuwe golfbaan in de opdracht voor de MER wel érg ruim te trekken en er ook het complete Monni- kenbos, tot aan de Soesterbergsestraat in Soestduinen, bij te nemen. "Dat mag nóóit van de provincie, als u dat vraagt maakt u zich volstrekt belachelijk." Witte kreeg zelfs bijval van Baks (BAM), die overigens liet weten niet te gen een golfbaan als zodanig te zijn. Wethouder Pieter ten Hove (PvdA) hield zich op de vlakte en betoogde dat het slechts ging om een stapje in de af gesproken procedure. Visser bestreed dat ten stelligste. "Want intussen is het Streekplan vastgesteld en zijn de Soester bezwaren verworpen. Het gaat om een terrein van 140 voet balvelden in een natuurgebied als het Monnikenbosch, waar Chris Uiterwijk zo veel werk heeft verzet om bomen te behouden. Door deze plannen moeten er duizenden sneuvelen." Volgens hem moest er "iets achter" de ingetrokken brieven van Wolfduin zit ten, terwijl de gemeente zich al twee jaar tijd noch. moeite bespaard om de golfclub ter wille te zijn. "En straks mo gen er zeker alleen leden spelen die 1000 of 1500 gulden kunnen beta len...?" Visser vond dan ook dat elke partij die het voor eenvoudige burgers wil opnemen zich tegen de brief moest verzetten. "Dit kan in Utrecht alleen maar uitlopen op een blunder." Het College hulde zich verder in een stoïcijns zwijgen en reageerde niet, evenmin als de "golf-gezinde" fracties van CDA, WD en PvdA. Meilof (GPV) volstond met de mededeling dat "zijn" variant destijds een poging was geweest om nog erger te voorkomen. Vissers bezwaren werden uiteindelijk gedeeld door de fracties van Gemeen tebelangen, D66 en BAM, maar dat was niet genoeg om de brief aan de pro vincie tegen te houden. Ontwerp en Produktie Brochure materiaal Bedrukking van balpennen Relatie geschenken Folie-visitekaartjes Briefpapier Stickers U#w leverancier en adviseur van hoog waardige kwaliteit. En als u persoonlijk kontakt op prijs stel, bel dan Spinet 112, Soest. Tel/lax 02155-16735 Stichting Vluchtelingenwerk Soest helpt vluchtelingen met een ver blijfsvergunning aan het werk. Omdat Soest al vanaf 1988 vluch telingen opvangt, zijn er steeds meer vluchtelingen die inmiddels voldoende opleiding en beheer sing van de Nederlandse taal heb ben om op zoek te gaan naar be taald werk. Naast de inspanningen van het Ar beidsbureau kan Vluchtelingenwerk aanvullende ondersteuning bieden. Zij doet dit door inschakeling van Em plooi, een onderdeel van Vluchtelin genwerk Amsterdam. Bij deze organi satie werken tientallen oud-onderne mers op vrijwillige basis. Zij hebben contacten met directies en personeel schefs bij diverse bedrijven en organisa ties. Zeker voor middelbare en hogere functies zijn deze contacten belangrijk, omdat vacatures vaak via interne kana len vervuld worden. Daarnaast biedt Emplooi in samenwer king met de coördinator van Vluchte lingenwerk Soest ondersteuning bij sol licitaties en bij het vinden van vrijwilli gerswerk om onbetaald werkervaring op te doen. Op dit moment werken er vluchtelingen op vrijwillige basis bij Spullenhulp, De Schoof (kindermid dag) en in de naschoolse opvang (schaakles). Ondersteuning door Vluchtelingen werk is vaak belangrijk voor vluchtelin gen, omdat zij veel vertrouwen hebben in de mensen die hen ook in de eerste ja ren van hun verblijf de weg wezen. In formatie over de achtergronden van vluchtelingen aan werkgevers is ook be langrijk om misverstanden m.b.t. cul tuurverschillen te voorkomen. Diverse beroepen Overigens is het aantal beroepen, waar in mensen in het land van herkomst op geleid zijn, zeer divers. Op dit moment zijn een serveerster, een werktuigbouw kundig tekenaar en een docent wiskun de uit Bosnië in bemiddeling. Voor Ira- niërs wordt gezocht naar een functie voor een micro-bioloog, twee artsen, een heftruckchauffeur, een confectie- naaister en een docent wiskunde. De groep te bemiddelen vluchtelingen zal binnenkort groter worden, omdat tientallen vluchtelingen in de laatste fa se van het leren van de Nederlandse taal zitten of een beroepsopleiding volgen. Wie informatie wil over dit onderwerp kan contact opnemen met de coördina tor van Vluchtelingenwerk Soest, Am- my. Langenbach, tel. 26053. Blaupunkt topper met showview en een perfect stereo geluid. Voorzien van een scartaansluiting en een snel start loopwerk. Nu extra voordelig Normaal Blaupunkt KTV type IS 7031 Grootbeeld stereo TV voor ongekend lage prijs Fraai model met een. 70 cm Black Matrix beeldbuis en On-Screen display en uitgebreide teletekst functies. Normaal 1599,- Blaupunkt KTV type PS 5523 Zeer fraai model met een 55 cm flat square beeldbuis, HiFi-stereo geluid en uitgebreide teletekst functies. Met een sleeptimer, scartaansluiting en On-Screen display. Normaal 1099,- [STEREpj jrELETEKflj INCLUSIEF 3 JAAR GRATIS GARANTIE! STEREO! TElftekst INCLUSIEF 3 JAAR GRATIS GARANTIE! t GARANTIE! 0 W ^0 f schnMto VAN WEEDESTRAAT 78 - TEL. 17253 TECHNISCHE DIENST - TEL. 103 44' De gemeente maakt plannen op papier en ntaar blinkt bij de verwe zenlijking daarvan uit in tegen strijdigheid. Dat vinden de onder nemers die zijn aangesloten bij de Winkelkring Van Weedestraat. Ze venvoorden hun gevoelens in een brief aan het college. Het afwijzen van de winkelbebouwing naast notariskantoor Van Veeren en het collegebesluit om het nieuwbouw- plan van De Lindenhof mogelijk te ma ken, staan volgens de middenstanders haaks op het voornemen om het win kelgebied te verbeteren. Overigens heeft de gemeenteraad donderdag avond met veertien tegen dertien stem men besloten geen medewerking te ver lenen aan het veelbesproken plan De Lindenhof. Zoals eerder al bekend was geworden, vinden de ondernemers dat het winkel gebied niet verkeersarm mag worden gemaakt. In de brief aan het college schrijven ze dan ook: "Het omleiden van het verkeer met als doel het winkel gebied verkeersvrij of -arm te maken, is ongewenst. Een eventuele rondweg als onderdeel van de hoofdwegenstructuur ten behoeve van het niet-bestemmings- verkeer wordt dan ook voorgestaan." Het is de belangrijkste conclusie die de verenigde middenstanders van de noordelijke winkelpool trekken na hun beraad van 30 augustus. Volgens hen is alleen het vrachtverkeer verantwoor delijk voor de verkeershinder in de Van Weedestraat. De aangebrachte laad- en loshavens bieden geen soelaas. Omdat, Het winkelgebied Van Weedestraat moet bereikbaar blijven voor bestem mingsverkeer, vinden de ondernemers. Het doorgaande verkeer moet worden omgeleid. zo stellen de ondernemers, er geen con trole op de naleving plaatsvindt. Op het gemeentehuis zijn drie alterna tieven bedacht voor de nota noordelijke hoofdwegenstructuur. Voorwaarde in alle alternatieven is, dat de Van Weede straat wordt afgesloten of dat er één richtingsverkeer wordt ingevoerd. De ondernemers maken daar bezwaar te gen, omdat de winkels afhankelijk zijn van de zogenoemde auto-consument. In het winkelgebied willen ze een 30 ki lometerzone invoeren met de mogelijk heid tot kort parkeren. Op de kop van de Stadhouderslaan zouden winkels moeten worden gebouwd en een voor ziening voor lang parkeren. Hoewel het winkelgebied goed bereikbaar moet zijn voor automobilisten, moet het doorgaande verkeer worden omgeleid, menen de ondernemers. De standpunten staan eveneens in de brief aan het college, die is ondertekend door secretaris J.S. Nota. Tijdens de vergadering van Provinciale Staten heeft de Commissaris van de Ko ningin, jhr. drs. P.A.C. Beelaerts van Blokland, vorige week de provinciale erepenning uitgereikt aan gedeputeer de drs. A.G.W. Schapenk. Voor Scha penk was dit zijn laatste vergadering van Provinciale Staten. Tijdens de bij eenkomst nam de gedeputeerde offi cieel afscheid van het provinciebestuur. De erepenning is hem toegekend van wege de bijzondere manier waarop hij zich voor de provincie verdienstelijk heeft gemaakt. Sinds maart 1975 was hij lid van Provinciale Staten van Utrecht. Sinds 1977 maakte hij deel uit van Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie. Hij beheerde diverse portefeuilles: ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting, stads- en dorpsvernieuwing, landbouw, bestuur lijke organisatie, maatschappelijk wel zijn en jeugdhulpverlening. Met één stem verschil heeft de ge meenteraad vorige week besloten geen medewerking te verlenen aan de bouw van een appartementen gebouw op de hoek van de Eigen domweg en de Koningsweg. De omwonenden vinden het gebouw te massaal; zij worden gesteund door een politieke meerderheid. In de commissie R.O. waren onlangs de bezwaren tegen het bouwplan nog eens geventileerd. Daarbij bleek dat het ge bouw op een bepaald punt 17 centime ter hoger was gepland dan het bestem mingsplan toestaat. In dat plan wordt trouwens uitgegaan van eengezinswo ningen, zodat voor deze afwijking een voorbereidingsbesluit nodig is. Bij de behandeling in de raad bleek het aantal tegenstanders inmiddels met één toegenomen. Jansen (D66), Witte (Ge meentebelangen), Baks (BAM) en Krijger (WD) lieten weten dat hun fracties zwaar tilden aan de bezwaren en zij kregen onverwachte steun van Wiebe Meilof (GPV), die inmiddels een draai van 180 graden had gemaakt. "Ik heb er nog eens rondgekeken en met de omwonenden gepraat. Ik heb het aanvankelijk verkeerd beoor deeld," aldus Meilof. Van den Breemer (CDA) en Stekelen burg (PvdA) lieten weten dat ze de af wijking van het bestemmingsplan geen halszaak vonden. "Als het bouwplan wordt aangepast kunnen wij er wel mee leven," aldus Stekelenburg. Dat vond ook haar geestverwante wethouder Pie ter ten Hove. "Het lijkt schokkend, maar het gaat om slechts 17 centime ter." Volgens hem was het bouwplan ".alleszins aanvaardbaar". Pat vond ook Visser (GroenLinks-PS). Kleine lettertjes Gezien de krachtsverhoudingen be sloot burgemeester De Widt de raad hoofdelijk te laten stemmen. Daarbij bleek de WD-fractie enigszins vér- deeld: wethouder Blommers en raads lid Plomp steunden het College-voor stel, maar fractievoorzitter Bert Krijger wees het af, ook al zou het plan op de tails worden aangepast. Volgens hem mocht de gemeente niet van de burgers verlangen dat ze ook de kleine lettertjes van het bestemmingsplan (waarin ook hoogbouw mogelijk is) lezen. Het voor stel werd - door de doorslaggevende stem van Meilof - verworpen met 14 te gen 13 stemmen. Directeur Hendriks van project-ont wikkelaar Lingens Have toonde zich na afloop zeer teleurgesteld over de "poli tieke" uitkomst. "Het is jammer dat Meilof zich heeft laten ompraten. Nu mist Soest de kans op een aantal moder ne woningen in een redelijk goedkope prijsklasse, waaraan zoveel behoefte is. In deze prijscategorie (tussen de 200.000 en 225.000 gulden) is er ip Soest geen enkel ander object van deze omvang. De groep die geld zat heeft wordt op deze manier sterk bevoor deeld."

Soester Courant | 1994 | | pagina 8