r A- r %Éf vK&r Emoties bij laatste afscheid Amerikanen Reconstructie kruispunt 'Zwaantje' Soesterberger: 'Er verandert helemaal niets in zeven jaar' Oranje Comité krijgt hulp van 26 lokale verenigingen Nationale Wetenschapsdag TNO RAMSES PAGINA 1Q WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 Gefaseerd vertrek US Airforce uit Soesterberg afgerond Het' >r Na 26 verkeersongevallen en verschillende gewonden Brandje in loods Amersfoortsestraat Bijna 60 bonnen bij snelheidscontrole Amersfoortsestraat Kerkdiensten Medische dienst Hulpverlening j Hulp Burgerlijke stand Wim Overgoor officieel PHILIPS dealer KORFBAL KVO neemt tweede plaats over: 12-6 ÉIS Tweedehands spullen in Het Dorpshuis 'De Drie Eiken' Beheercommissie Dienstencentrum De Drie Eiken Koffie-inloop in De Hoeksteen Alle pizza's fl. 10," 03463 - 54054 Vanaf heden: elke donderdag PIZZADAG Agenda Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (03463) 51252. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (02155) 21841 Hel was donderdag 29 september opvallend stil in de voormalige top-se- zone van het Camp New Amsterdam. Waar vele jaren tot de tanden bewapende wachtposten stonden en geen muis ongemerkt naar bin- kon gaan, stonden nu wijd geopende hekken, zonder enkele contro- De streng verboden gebouwen van toen hadden hun deuren en zelfs hier en daar hun ramen open staan. De zacht bruin gekleurde houten gangwanden schenen al die vreemde gezichten als met ingehouden adem aan te; en groentezaak ir van vele soor- ssen hen in hun staren. 1 Aan het einde van de gang de ruimte waar de piloten voor elke vlucht hun Opdrachten kregen. Nu was alles leeg en vooral stil. Enkele Amerikaanse mili tairen stonden zacht met elkaar te pra ten, alsof er iemand overleden was. Te- m gen 12.00 uur werd het wat drukker. Woor het gebouw bij de twee vlagge- - .«asten, voorzien van de Amerikaanse iNederlandse vlag, stond een handje- '1 burgers. Direct daarna kwamen de tste twintig Amerikaanse militairen en werden door een kapitein op een rij gezet. Uit het voormalig hoofdgebouw /Kwamen de plaatsvervangend Com mandant vliegbasis, overste Giesberts, de vrouwelijke Amerikaanse majoor Murray en de 87-jarige pastoor Schol lens. ie militairen werden in de houding ge- Jracht waarop majoor Murray na twee keer hoesten als een echte militair het Boord trachtte te nemen. Ze begon met gn korte terugblik op die vele jaren dat de Amerikanen hier hun 'home' had- gjfen. Toen ze even stil stond bij de mo penten dat hier zeer vele collega's hun even met de ups-and-downs hadden Tjeegemaakt, begon haar stem te tril- |0en. Ze brak haar rede af met een 'well pone' en een knik naar pastoor Schol- }ens. Deze stapte naar voren en dankte jod voor die lange tijd dat Amerika nen en Nederlanders hier samen woon- pen en werkten. Zonder haperen en in bloeiend Engels vertolkte de oude pas- Koor de vele gevoelens van hen die hier Tzo nauw bij betrokken waren. Met een |God bless America' beëindigde hij het gebed. De Amerikaanse vlag tegen de borst. 'The job' Overste Giesberts was zich ook bewust van het laatste moment. Hij dankte de Amerikanen 'for the job had done' en wenste hen veel geluk voor de toe komst. Daarna namen allen de houding aan en brachten de groet. Op dat mo ment klonk zacht, maar duidelijk het Wilhelmus en daarna het Amerikaanse volkslied. De vlaggen werden langzaam en statig neergehaald, zoals bijna alleen Amerikanen dat kunnen doen. De emoties bij dit alles liepen hoog op. Ma joor Murray's hand waarmee ze de groet bracht, trilde. De anders zo strak ke militairen moesten letterlijk heel vaak slikken wat duidelijk te zien was. De vrouwelijke militairen lieten hun tranen de vrije loop. Toen de laatste klanken wegstierven, werden de vlag gen in een doodse stilte opgerold. De Amerikaanse vlag heel precies en op een bepaalde wijze. Een Amerikaanse militair klemde het aan zijn borst als ware het zijn enige hoop en troost. De Nederlandse vlag werd normaal opge vouwen en op de handen gedragen. Majoor Murray ontving de Nederland se vlag en gaf die door aan overste Gies berts. Daarna nam ze de Amerikaanse vlag in ontvangst en hield die ook tegen de borst vastgeklemd. In de stilte van dat moment hoorde je het snikken van nu ook enkele Nederlandse burgers. Dit was inderdaad het allerlaatste, maar, zoals een Nederlander kort daar op zei, 'dit was ook het mooiste en het meest emotionele moment. Dit was echt'. Daarna was het afblazen in de voormalige ruimte van de piloten, waar onder meer drank en zoute haring wer den geserveerd. ■k* ink voor de d. Dit stond igde avond. over wat ze en te horen i mede dat ng vatbaar en Cheung Heimwee Op de vraag aan majoor Murray of dit een emotioneel moment voor haar was, reageerde ze lachend: 'Was het aan mij te zien?'. Ja, heel duidelijk. 'Wel, dan heeft u kunnen zien dat het mij inder daad veel heeft gedaan. Maar graag an dere vragen', vervolgde ze. 'Van deze laatste militairen gaat ongeveer de helft naar onderdelen in Europa en de rest gaat terug naar Amerika. Ja, ik ga ook terug naar mijn eigen land.wMet heim wee zal ik aan Nederland terugdenken, ik woonde zo heerlijk in Austerlitz. Nee, dat zijn geen mooie woorden, ik meen dat echt. Holland is een prachtig land en ik weet zeker dat ik terugkom. Niet als militair, maar als burger en wedden dat ik heel mijn familie mee neem? Ik ga nu terug naar Mississippi waar ik woon en wordt daar heringe deeld in een commando-functie. Dit was mijn eerste plaatsing in Europa en ook de laatste'. Nog even liep men door de soms spiksplinternieuwe gebouwen De laatste groet van de Amerikanen. die er verlaten bij lagen. Aan majoor Jan Rijnhart, hoofd Voor lichting van de vliegbasis de vraag wat hier mee gaat gebeuren. 'Veel van deze gebouwen worden door eenheden van de luchtmacht in gebruik genomen. Verder blijft de basis stand-by bij even tuele spanningen en daarvoor moet ruimte beschikbaar blijven'. Is er nu iets bekend over de toekomst van de basis? 'We krijgen straks twee helicoptersquadrons met respectieve lijk 17 en 13 heli's. Stel dat die heli's door welke oorzaak dan ook niet ko men, dan bestaat in theorie de kans dat de basis wordt opgeheven. Maar voor dat dit gaat gebeuren, moet er nog zo veel gedaan worden dat we dan al ruim in de jaartelling 2000 zitten'. Ondertussen werden de allerlaatste goederen van de Amerikanen in een klaarstaande auto geladen en verheten zij de vliegbasis Soesterberg na een pe riode van bijna 40 jaar. Begin 1987 schreef een Soester berger enkele brieven naar het College van B&W met het verzoek meer toezicht te willen houden op loslopende honden, fietsers op het trottoir enz. Toen hierop niet werd gereageerd stuurde hij de oproepkaarten van zijn echtgenote en hemzelf retour naar de gemeente met de toevoeging dat het stemmen in verkiezingen van provin ciale staten geen zin meer had. Dat werkte, want direct daarop kreeg hij be richt dat ze zijn klachten hadden ont vangen en dit met de politie was bespro ken. Ook het college was ervan over tuigd dat een onjuist gebruik van het trottoir werd gemaakt. 'Het is een algemeen maatschappelijk probleem waaraan binnenkort door van Elly gt men op .30-17.00 i eendags- nners'. De materiaal, 3-gangen a. Aan het ir huis met el. Opge- 55-64 051, o*-~yr*»£Z$3r >N BV 2797 IAAT 7 let drukste kruispunt van Soes- srg is die van de Banningstraat len de Rademakerstraat. Tot 1989 fwerd de verkeersafwikkeling gere geld door middel van verkeerslich- Iten. Daarna werd het gerecon- strueerd en voorzien van een ver- f keersplateau. fin de periode 1989-1993 hebben zich Idaar 26 'gemelde' verkeersongevallen voorgedaan, waarvan vier met zodanig I letsel dat ziekenhuisopname nodig was. Dat was voor de Vereniging Soester- l bergs Belang redenen om de gemeente Soest te verzoeken een onderzoek in te stellen met als doel een veiliger kruis punt te creëren. Het ongevallenbeeld laat twee domi nante typen zien te weten: 1) ongeval len van afslaand autoverkeer uit de Banningstraat en Rademakerstraat met fietsverkeer op het tweerichtings-fiet- spad; 2) ongevallen tussen verkeer uit de Kampweg met verkeer uit de Ban ningstraat en de Rademakerstraat. Voor deze ongevallen zijn een viertal oorzaken aan te geven, namelijk a) het tweerichtingsverkeer op het fietspad valt niet op; b) het kruispunt is onover zichtelijk; c) op het fietspad wordt geen verkeer uit tweerichtingen verwacht en dj de verkeersstromen zijn niet duide lijk. Het één en ander zou met een dui delijker vormgeving van het kruispunt kunnen worden opgelost. De navolgende alternatieven zouden in overweging kunnen worden genomen: 1) het kruispunt ombouwen tot mini- rotonde; 2) het plateau'ombouwen tot een traditioneel kruispunt; 3) aanpas sen van de vormgeving rond het pla teau; 4) het fietspad uitbuigen en 5) ac centueren van het kruispunt. De ge meente deelde desgevraagd mede dat ombouw van het huidige plateau tot ro tonde of tot een traditioneel kruispunt een vrij kostbare zaak zou worden, ter wijl het plateau als snelheidsremmer op zich goed functioneert. Aanpassing van de vormgeving rond het plateau kan de overzichtelijkheid van het kruispunt verbeteren. Voor deze variant heeft men een uitwerking gemaakt. Deze aanpassing houdt enerzijds het uitbui gen van het tweerichtingsfietspad rich ting de Kampweg in, alsmede een ander beplantingsschema om het kruispunt te accentueren. In dit kader worden onder andere de bestaande plantenbakken verwijderd. Het beplantingsschema wordt in overleg met de afdeling Groenvoorziening opgesteld. Binnen kort wordt een beslissing verwacht met de daarop te volgen reconstructiewerk zaamheden. ons, middels een algemene notitie over de aanpak van dit probleem, aandacht zal worden geschonken', aldus B&W in 1987. De toenmalige wijkagent Pleij werd door hen verzocht hierop in te gaan. In het Soesterbergs Nieuws- en Adver tentieblad schreef wijkagent Pleij een lang epistel over de problemen op straat. In het artikel werd aandacht ge vraagd voor het probleem. De bevol king werd verzocht het probleem met z'n allen op te lossen door zich aan de regels te houden. Zeven jaar later lijkt er nog steeds niets veranderd. In ieder geval niet volgens de Soesterberger die in 1987 aan de bel trok, Hij vraagt zich in een brief af wat er sindsdien verbeterd is en waarom bij voorbeeld de politie niets heeft gedaan. Hij besluit met: 'Ik heb alle reden om de eerstvolgende keer geen gebruik te ma ken van mijn stemrecht, want als dit de overheid is dan hoeft het voor mij niet De politie werd vorige week dinsdag avond gealarmeerd door een medewer ker van een bungalowpark aan de Amersfoortsestraat. Daar bleek een stapel hout in een opslagloods in brand te staan. De man, een 24-jarige Soester berger, slaagde erin het vuur zelf te blussen. Het vermoeden bestaat dat de brand werd aangestoken. Op de Amersfoortsestraat zijn vrijdag morgen 58 snelheidsovertreders tegen de lamp gelopen. De politie controleer de met behulp van een radar tussen half tien en half elf 's morgens. In dat uur passeerden 614 voertuigen. Op de Amersfoortsestraat geldt een snel heidslimiet van 80 kilometer per uur. Volgens de radar lapten 58 automobi listen die regel aan hun laars. Eén snel heidsduivel reed 132 kilometer per uur. De actie van de politie stond in het te ken van de campagne 'N-237 Veilig'. Doel daarvan is de Amersfoortsestraat veiliger te maken. Zondag 9 oktober 1994 ROOMS-KATHOLIEKE KERK Heybergh, eerste vrijdagviering Vrijdag 14.30 uur Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. NED. HERVORMDE GEMEENTE zie Geref. Kerk GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. M.A.A. Nawijn STERRENBERG 'De Lichtpunt', Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F. Prause, Oude Tempellaan 6 tel. 51517 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts HJ.M. Tonino en P.B.E. Tonino- van Schieveen, Kampweg 50, tel. 52467 (na afspraak), weekendienst na afspraak of via ant woordapparaat hoort men wie er dienst heeft. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 51789, b.g.g. 51658 of 51437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06-8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Centrum voor Maatschappe lijke Dienstverlening Soest-Baarn- Eemnes Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. 52606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 51555; werkda gen 12.00-13.00 uur, elke donderdag 19.00-21.00 uur; overige tijden: tel. 02155-19444; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 02155-93666. OVERLEDEN 27 sept Johannes Gijsbertus Verruijt, (81) Dorpsplein 42. Opgaven: Van Maarenplein 1. (ook diverse andere merken) van audio. Maandag de ge hele dag en woensdagmiddag gesloten. Rademakerstraat 28G, Soesterberg Telefoon 03463-51850 KVO heeft zich tijdens een spannende wedstrijd van haar beste kant laten zien door te winnen van Reehorst. In het begin ging de wedstrijd gelijk op, want na 3-3 werd het 6-4 voor KVO in de rust. Na rust viel KVO even stil en kwafm Reehorst terug tot 6-6, maar daarna was er voor Reehorst geen hou den meer aan en liep KVO uit tot 12-6, eer Reehorst weer kon scoren. Uitein delijk werd de stand 15-10 voor KVO, zodat ze nu de tweede plaats van Ree horst hebben overgenomen. Topscorer bij KVO was Jaap van de Hoek met vier doelpunten. Overige uitslagen: KVO 3-Ter Leede 2 11-15, Het Bosch 2-KVO 5 21-8, Dato A3-KVO Al 7-3, RDZ Cl-KVO Cl 2-3, Antilopen D2-KVO Dl 1-3. De 26 verenigingen en instellingen hebben het Oranje Comité hun ge gevens medegedeeld betreffende de activiteiten in de feesbveek 1995. Deze zijn door het comité in een raamwerk geplaatst dat loopt van vrijdag 29 april 1995 tot en met zaterdag 6 mei 1995. Daarbij wordt rekening gehouden met de Defensie- activiteiten in die periode op de vliegbasis, dat wil zeggen dat de meeste zaken in de middag- en avondi?- ren worden gehouden. Alle verenigin gen hebben inmiddels dit raamwerk ontvangen voorzien van een tijdtabel. Donderdag 24 november wordt men verwacht in de kantine van het KVO- gebouw aan de Kerklaan. Dan wordt al les definitief op een rijtje gezet en kan men overgaan op de organisatie van de vele activiteiten. Verenigingen en be drijven die nog mee willen doen moeten vóór 1 november dit kenbaar maken aan het comité, adres Van Maarenplein 1. Vrijwilligers die een handje willen helpen kunnen zich nu reeds opgeven bij Wim Koevoets, Generaal Winkel manstraat 92, tel. 52962. Is dit onmo gelijk dan is een financiële ondersteu ning van harte welkom t.a.v. Penning meester Oranje Comité Soesterberg, rek. nr: 39 52 16 540 van de Rabobank (giro bank 217 131). Zondag 9 oktober vindt de jaar lijkse nationale Wetenschapsdag plaats. Wetenschappelijk en tech nisch Nederland opent die dag zijn poorten voor het publiek om te la ten zien waar de onderzoekers mee bezig zijn. Ook TNO levert een bijdrage. De We tenschapsdag staat dit jaar in het teken van het verschijnsel 'kleur'. In verband daarmee plaatst TNO deze keer het in stituut TNO Technische Menskunde in Soesterberg op de voorgrond. Dit TNO-onderdeel houdt zich al sinds zijn oprichting in 1948 bezig met het onder zoek naar het zien van kleuren. Dat on derzoek is vooral gericht op de rol van kleur bij het overdragen en verwerken van informatie. Het dagelijks bestaan is de afgelopen jaren in een aantal opzich ten duidelijk kleurrijker geworden. De mode werd kleuriger, onze interieuren vertonen meer kleurvariatie, fotografie en televisie hebben zwart-wit vervan gen door kleur, de gedrukte media ge bruiken steeds meer kleur en ook de werkplek is minder grauw geworden. TNO Technische Menskunde past de kennis, die in de loop der jaren door on derzoek is verzameld, toe bij het ver strekken van adviezen bij kleurgebruik Op zaterdag 8 oktober zal in Soester berg weer de traditionele kinderkle ding- en speelgoedbeurs plaatsvinden. Van 10.00 tot 12.00 uur opent het Dorpshuis hiervoor haar deuren. Inbreng van kleding en speelgoed is mogelijk op vrijdag 7 oktober van 18.00 tot 20.00 uur en eveneens in het Dorpshuis. Van de ingebrachte artike len wordt verwacht dat zij schoon zijn en in redelijke staat verkeren. De beurs biedt ruimte aan kleding vanaf maat 86 t/m maat 176. De ervaring heeft inmid dels geleerd dat de vriendelijk geprijs de, eigentijdse kleding uitstekend in de markt ligt. Wat betreft het tweedehands speelgoed is vooral het kwalitatief bete re speelgoed een zeer geliefd artikel. Aan koper en verkoper wordt over het af te rekenen bedrag vijftien procent onkostenvergoeding gevraagd. Opha len van niet verkochte artikelen en afre kenen met de verkopers vindt zaterdag middag plaats van 13.30 tot 14.30 uur. Niet opgehaalde artikelen worden ge schonken aan diverse projecten. Voor inlichtingen en/of verkoopnummer kan men contact opnemen met: 03463-52295, 51269, 52961 of 03404-24552. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 03463 - 5 14 02 Maandag 10 oktober van 14.00 tot 16.00 uur handwerkclub. Men begint met het opruimen van de handwerk- kast. Veel kant en klare handwerken en een hoeveelheid overtollig materiaal wordt opgeruimd. Snuffelaars zijn wel kom. Dinsdag 18 oktober van 14.00 tot 16.00 uur de eenmalige cursus zijde schilderen. Eigen bijdrage f 5,00. Aan melden elke dag (muv donderdag) van 09.00-12.00 uur kantoor Dienstencen trum tel. 51402. Nu de mooie zomer ten einde is, willen we weer gaan starten met de koffie-in- loop-ochtenden en wel op maandag 10 oktober a.s. vanaf 10 uur in de 'Hoek steen' (hoofdingang, laatste deur rechts in de gang). Tussen 10 en 12 uur bent u welkom voor een kopje koffie met iets erbij en een gezellig gesprekje, op de volgende data: 10 en 24 oktober, 14 en 28 november en 12 december. U kunt dan op elk gewenst moment binnen lo pen en deze ontmoetingen zijn niet aan leeftijd of kerkelijke richting gebonden. Werkelijk, iedereen is van harte wel kom! De trouwe bezoekers ruimen graag een plaatsje voor u in. Tot ziens in de 'Hoeksteen'. Namens de diakenen van de Gerefor meerde en Hervormde Kerk. Voor nadere inlichtingen Dick en Leida Wels, tel. 53170. en technische toepassingen. Het is op zondag 9 oktober van 12.00 tot 17.00 uur geopend voor publiek. Naast een aantal demonstraties zal er die middag driemaal een voordracht worden ge houden door dr. Jan Walraven met als titel: 'Alles over kleur en kleuren zien; de kleurenmachine in het hoofd'. De eerste presentatie begint om 13.00 uur, de andere om 14.30 en 16.00 uur. Er zijn demonstraties van de verschillende manieren waarop kleuren gemengd kunnen worden. Ook wordt getoond hoe kleur en licht met elkaar samenhan gen en hoe kleurillusies kunnen ont staan. De bezoeker kan verder zien hoe kleur wordt gebruikt bij 'false colour' en 'pseudo colour' en hoe kleur van pas komt bij het maken van stereoplaatjes (in dit geval plaatjes die onzichtbaar zijn als maar met één oog wordt geke ken). Er zal ook gedemonstreerd wor den hoe door toevoeging van maar één kleur een zwart-wit dia verandert in een kleurendia. En wie zeker wil weten of hij/zij al die kleuren wel goed ziet, kan zich daar op laten testen. En dat alles op zondag 9 oktober van 12.00 tot 17.00 uur bij TNO op het adres Kampweg 5. Geniet van onze aanbieding van 15.00 tot 21.00 uur. U kunt ook telefonisch bestellen: Egyptische Grillroom shoarma en pizza's Dorpsplein 3 - Soesterberg Tel.: 03463-54054 Geopend: gehele week van 15.00 - 24.00 uur Donderdag 6 oktober 09.30 Aquarellen, De Tuin \frijdag 7 oktober Bingo Rios, Hoeksteen 18-21 Chemokar Buys Ballotlaan Zaterdag 8 oktober 09.00 Kledingbeurs, Dorpshuis 10.30 Korfballen KVO-terrein Zondag 9 oktober 10.00 Badminton Badso, Banninghal 13,15 Badso 1, Banninghal Maandag 10 oktober 14.00 Slim Jeugdtheater, Dorpshuis Dinsdag 11 oktober 11.00 Vqprst. Theater Bibliotheek, Dorpshuis 14.00 Zangmiddag, Drie Eiken 23.00 3x 11 Zotteklappers, Time Out Banninghal Opgaven voor de agenda: Van Maarenplein 1.

Soester Courant | 1994 | | pagina 11