/ast valt van schouders Stam/SoYoCo Vlaswinkel goudhaantje voor Soest 'Vrijwilligerswerk heeft me 25 kilo lichaamsgewicht opgeleverd' Opportuun SEC laat zege glippen Nederlaag van WZ'49 geflatteerd ÜnaJ ENSDAG 5 OKTOBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 15 Qamesploeg individueel en in de breedte sterker geworden VOLLEYBAL Eerste overwinning voor blauw-witten: 2-1 installatiebedrijf j. cornelisse bv. ftï JE Licht- en krachtinstallaties VOETBAL zondag Gevelde Loooijsen dient na 'ko' aanklacht in tegen opponent VOETBAL zondag Soesters lopen in open val van CJVV: 3-0 VOETBAL saterdag duizendpoot René van Zee verrast vriend en vijand met emigratie naar Oostenrijk Maatschap Fysiotherapie Van Zee Soesterberg R. van Zee Y. Buis, K. Bijlenga en M. Zegger msmm lengelo viel zaterdag een zware last van de schouders van Stam/So- ICo. Eindelijk hadden de volleybalsters geen last van 'heimwee'. Ein- jijk, na ruim anderhalt* jaar, werd er 'uit' weer eens met 0-3 gewonnen, ellicht belooft dat iets voor de nabije toekomst. Coach Servaas Klute ^zekerde zich er in elk geval van dat zijn selectie in de breedte sterker is vorden, maar dat ook het niveau van alle speelsters is gestegen. AT- Hengelo was het eerste slachtofffer: 11-15, 8-15, 2-15. ■te trainde met opzet in Aqua Indoor 1 de volleybalsters te laten wennen een ruim decor en ander licht dan in Vertrouwde De Bunt. Klute liet zijn i om dezelfde reden in grote hallen fenwedstrijden spelen en zag na de fete officiële graadmeter dat er voor lang in zit. fe hebben het zeer zeker zelf afge- jDngen. De tegenstander was niet su- I, maar kwam er tegen ons gewoon i aan te pas. ATC speelde een vast llletje. Dat stelde niet zo veel voor en (ar hebben we ons op ingesteld. We Bden er steeds vaker een antwoord 1 Passend was het ook goed." n/SoVoCo toonde progressie door neeste fouten van de tegenstander af naken, iets waaraan het vorig sei- fen nog wel eens schortte. Daarnaast kon Klute nadrukkelijker een beroep doen op de speelsters die aan de kant stonden. Een dubbele wissel in de eer ste set betekende geen achteruitgang, maar leverde wel het voordeel op dat Stam/SoVoCo negen rotaties lang drie aanvalsters aan het net had staan. Daar kwam nog eens bij dat Esther van der Spek zich manifesteerde als een 'kil ler'. Waar Judith. Lazonder en Erna Boonzaayer in de eerste twee sets met spanningen rondliepen, serveerde Van der Spek bovendien uitstekend en met 11-15 nam Stam/SoVoCo een optie op de eerste uitzege. In de tweede set had de Soester eerste divisionist voldoende niveau in huis om het verschil te doen groeien: 8-15. Daarna werd ATC weggeserveerd: 2-15. Heren Bram Muijs is niet alleen trainer/coach, maar ook supporter van de heren van Stam/SoVoCo. Die bijrol vertolkte hij in de cruciale, derde set die zijn ploeg Stam/SoVoCo tegen zijn club Wou denberg afwerkte. Muijs legde in ver band met zijn technische functie bij Stam/SoVoCo onlangs de voorzitters hamer van Woudenberg ter zijde om belangenverstrengeling te voorkomen. Uitgerekend in het eerste duel van de competitie stonden de twee promo- tieklassers tegenover elkaar. De aanloop was stroef en mondde uit in onnodig setverlies (13-15), het herstel was goed (15-5), de voortzetting uiter mate spannend. De ene na de andere rally deed een aanslag op de conditie van de acteurs, een onderdeel waarop Stam/SoVoCo meer had in te brengen. Het werd niettemin 11-12 voor Wou denberg dat op 13-14 op setpunt kwam. Muijs bezigde zich niet alleen meer met aanwijzingen, maar uitte te vens aanmoedigingen. Op 16-14 had Stam/SoVoCo na 38 minuten het breekpunt in de wedstrijd geforceerd. "Als je zo'n set binnenhaalt, krijg je vleugels en zie je dat de tegenstander het koppie laat hangen," stelde Muijs vast. De vierde set werd een formaliteit nadat Stam/SoVoCo met 8-0 en 9-1 voor kwam. Het werd 15-10. Muijs heeft het probleem van de mid- aanval, dat ontstond na het vertrek van Bas Hulshof en Jan Visser, opgelost met Arno van Eekeren en Oscar van Leeuwen. Hij heeft bovendien de jeug dige en leergierige Sander Rasker ach ter de hand. "We hebben als team ge fungeerd, dat is het belangrijkste. Ver dedigend was het iets minder, maar na tuurlijk kan nog niet alles gaan, zoals het moet. De passing lag goed en Ron Goethals speelde aanvallend sterk. Ook Ad was een bepalende speler, maar dat.is hij altijd," aldus Muijs die vooral veel waarde hechtte aan het feit dat zijn ploeg de wedstrijd als collectief naar zich toe trok. een boeiende, spannende en ortieve wedstrijd is Soest erin slaagd koploper Vrienden- tiaar een nederlaag toe te bren- n: 2-1. Bovendien vierde Soest eerste overwinning in de twee klasse van de K.N.V.B. Michel laswinkel bleek weer een gouden ssel. est moest het doen zonder de ge hotste Rene van den Deysel maar td haar gerenommeerde tegenstander nder schroom tegemoet. Al snel eeg Vriendenschaar een goede kans en Martin Mulder zijn spits Bas van r Linden lanceerde, maar de goed Hopende Gerard van de Bedem ont- im hem (ie kans om te scoren. et een grote actieradius verwierf Vriendenschaar zich nog enige kansen aar bij onder anderen Dennis Beyaard >orlangs kopte. Op het halve uur nam )est meer initiatief en forceerde een andvol corners. In de drukte voor het Del van Jeroen Kraay was er echter :en doorkomen aan. Leidsman Bur- :r vestigde de aandacht op zich door te uiten voor futiliteiten en een drietal nterechte gele kaarten. Op slag van ist stifte Sander Cozijnsen de bal juist ver en werd aan de andere kant Van en Berg in kansrijke positie terugge- oten wegens buitenspel. "a de snel gespeelde eerste helft bleek oest over meer uithouding te beschik- en. De gasten uit Culemborg hervat- n de strijd weliswaar met een offen- ef, maar moesten daarna toezien dat oest zich een veldoverwicht verwierf. Telefoon (02155)-1 30 14 Het angstige spel van de gasten resul teerde wel in enige kansen waarbij Mi chel Everts en Ferenc Kleinegris hun doelman te hulp snelden. Op toeren Hierna kwam Soest op toeren, uit een voorzet door Van den Berg liftte Mau- rice d'Aquino de bal net over en scho ten van Paul van der Grift en Paul Hil- horst werden prooi voor Jeroen Kraay. Een balletje van Hilhorst eindigde op de lat en daarna hoekschop. Uit de kor te corner knalde Bart Aarts juist buiten de kruising. Gerard Van de Bedem zag een slechte uittrap weer snel in zijn rich ting komen maar herstelde zelf de scha de. Een beoordelingsfout in de Soest- defensie leidde na een half uur tot een corner die door Dennis Beyaard laag in de hoek werd gekopt (0-1). Een hoekschop aan de andere kant werd door Luits Houkes goed inge schoten en nipt gered door doelman Kraay. De Culemborgse sluitpost raak te geblesseerd door een medespeler toen beiden een Soest-doorbraak wil den verhinderen, maar kon toch verder spelen. Net als vorige week paste Dick Schinkel een dubbele wissel toe. De moesgestre- den Everts en d'Aquino werden ver vangen door Michel Vlaswinkel en Wil- fred Janmaat. Het bleek een gouden wissel want direct werd Vlaswinkel op de vleugel fraai aangespeeld door Hou kes. Met de uitlopende Kraay in zijn ge zichtsveld aarzelde Vlaswinkel niet en lobde de bal fraai over de doelman in het net (1-1). Het pleit voor het moreel van de Soes- ters dat ze zich niet bij dit resultaat neer legden, maar op jacht gingen naar meer. Vlaswinkel profiteerde van een foutje in de Culemborgse defensie en bedien de Van den Berg in de vrije ruimte. De ze maakte het karwei op de van hem be kende wijze bekwaam af met een lob over de doelman en liet zich als match winnaar huldigen in de allerlaatste mi nuut (2-1). Hierna zag arbiter Burger zich nog genoodzaakt om enige kaarten Jeroen van Veenendaal vecht een duel uit met een Culemborger. Foto: Aldo Allessie uit te delen en gaf aan de partij nog een verlengstuk van ca. 10 minuten. Een koploper is een koploper. Ook al zegt dat na drie, vier wed strijden nog niets over het einklas- sement. WOM voerde met nul verliespunten de ranglijst in de vierde klasse aan en dus had SEC vooraf best voor een punt willen tekenen. De Soesters kregen dat punt (1-1), maar zaten toch met een kater. Het gebeurde zondagmiddag in Utrecht allemaal in de tweede ronde. Terwijl de bal aan de andere kant van het veld rolde, kreeg Eric Looijsen in de 57ste minuut om onduidelijke redenen een vuist in zijn gezicht. Met een tand door zijn lip en bloed dat uit zijn mond stroomde, werd hij naar het ziekenhuis gebracht. In de vorm van een kaart zag ook de boosdoener rood. Looijsen diende later bij de politie een aanklacht in tegen zijn sparringpartner. Tegen tien man had SEC dertien minu ten later succes. De van een blessure herstelde Ronald de Rooy, in de rust in gevallen voor de tegenvallende Jeffrey Dorresteijn, ving de bal op en knalde van afstand raak. Het wekte geen verbazing dat WOM daarop alles opengooide, achterin één- tegen-één ging spelen en op zoek ging naar de gelijkmaker. SEC kreeg daarbij een zee aan ruimte, maar Peter de Jong, Dennis Brons en Ramon Heijnen faal den in bijzonder gunstige omstandighe den. Daarmee deed zichzelf de das om, want tien minuten voor tijd lag de bal achter Edwin van de Luitgaarden. Bij een schot wertj de bal van richting veran derd, waardoor de doelman van SEC kansloos was: 1-1. Overzicht Ruud Maas verweet het vooral zijn voorhoedespelers dat SEC een punt liet glippen. "Alsje met drie man op de goal afkomt, moetje het overzicht bewaren. Dan moet je de bal een keertje breed leggen. Nu schoten ze steeds. Niet dat die schoten slecht waren, maar hun kee per stond goed te spelen. We zijn nu een punt te kort gekomen." Door de wissel Dorresteijn/De Rooy had Maas in de tweede helft met twee spitsen gespeeld. Over de achterhoede was Maas weder om te spreken. De defensie staat als een huis. In Utrecht leverden met name Marco Martens en Ron Daselaar een belangrijke bijdrage. Zij schakelden de gevaarlijke vleugelspitsen van WOM uit. Linker spits Looijsen werd dus op een geheel andere wijze uitgeschakeld. Hij werd noodgedwongen vervangen door Michael van de Broek die aan den lijve ondervond dat het er bij de senioren an ders aan toe gaat dan in de junioren. In elk geval was er geen sprake van een bloedeloze 1-1. SEC bloedde letterlijk en figuurlijk het meeste. "Op zich is het niet slecht als je 1-1 speelt tegen de kop loper, maar als je kijkt naar de kansen, dan hadden we moeten winnen. Ieder een zat te wachten op 0-2, maar het werd 1-1," aldus Maas. In de openings wedstrijd van de competitie had SEC ook al eèn groot aantal kansen onbenut gelaten, waardoor de groen-witten met 3-2 verloren. SEC haalt zondag de uit wedstrijd tegen WIJ in. Na afloop van de verloren uit wedstrijd tegen het Amersfoortse CJW keken de spelers elkaar een beetje beteuterd aan. Een 3-0-ne- derlaag verraadde dat WZ'49 zou zijn weggespeeld. Niets was minder waar. WZ'49 had dan wel verloren, maar was in de open val van CJVV gelopen. WZ'49 was driekwart van de wed strijd in balbezit geweest, had goede kansen gehad en toch verloren. In ver gelijking met het vorige duel had trainer Sjirk Bajema Joep Akkerman in de spits geposteerd ten koste van Frank Baars en kon hij nog steeds niet beschikken over de gebroeders Gert en Peter van de Munt. De eerste was nog gebles seerd, de tweede nog geschorst. In de eerste doorgang begon CJW fel en zette WZ'49 de eerste minuten meteen de duimschroeven op zonder echt gevaarlijk te worden. De eerste kansen waren voor WZ'49. Cees Jan de Vries richtte met het hoofd te hoog en een afstandsschot van Akkerman noopte de Amersfoortse keeper tot een uiterste krachtsinspanning. De eerste keer dat CJW enigszins gevaarlijk was, was toen een voorzet maar half kon worden weggewerkt door Akkerman en bijna bij de tweede paal werd ingeg leden. Er waren toen al 25 minuten ver streken. Zeven minuten voor rust was het wel raak toen uitblinker Geitenbeek van CJW tweemaal Dik Lam uitkopte en met een schuiver Mare Brouwer kansloos liet. Na rust zette WZ'49 alle zeilen bij om de verdiende gelijkmaker aan te teke nen. En tot twee maal toe was het Ak kerman die dit had moeten doen. Aller eerst na een voorzet van Cees Jan de Vries, daarna na een steekpass van Wil lem de Vries. Beide malen leverden de aandoenlijk hardwerkende Akkerman een onbesuisde knal over het doel af. Na een kwartiertje was CJW over de schrik heen en was de eerste aanval na rust gelijk goed voor het tweede Amersfoortse doelpunt door wederom Geitenbeek. Deze goal bracht gelijk tweespalt in de Soester ploeg. Enkelen durfden niet meer aan te vallen, bang voor een grotere nederlaag, anderen wilden daarentegen ten koste van alles een verdiende treffer forceren. Hegeen gelijk het lot van WZ'49 beslechtte. Door het inbrengen van Frank Baars voor Barry van de Berg raakte het mid denveld onderbezet en kwam de aanval te ver van de rest van het elftal te voet ballen. CJW had geen kind meer aan WZ'49 en kon zelfs nog uitlopen naar 3-0. Dit met Geitenbeek in de rol van aangever in plaats van doelpuntenma ker. Hoewel een 3-0-nederlaag een slechte verdediging verraad ligt daar toch niet het probleem. Laip, Hans Visscher en met name Ton Wolfsen en Edwin Brouwer zijn wekelijks de besten van het veld, zodat het probleem eerder een linie daarvoor gezocht moet worden. Daarin worden de. gebroeders Van de Munt danig gemist. Zij kunnen in zowel aanvallend als verdedigend opzicht hun teamgenoten dermate ondersteunen dat het de balans in het elftal ten goede zal komen. Dat beseft ook trainer Baje ma. Hij was niet het kloppende, maar het bonkende hart van AV Pijnenburg. Hij was niet alleen voorzitter, maar vooral de machine, het roer en de $chroef van de Vereniging Sportraad Soest. Gedreven tot in het merg van zijn botten bewoog hij zich, spms als een ballerina, soms als een bokser voort in met name sportieve kringen. En van de ene op de andere dag ver docht hij zijn fysiotherapeut-praktijk in Soesterberg en liet hij, behalve zijn gezin, alles en iedereen achter. René van Zee werkt en woont sinds zaterdag in het Oostenrijkse Bad Hofgaststein, zeg maar onder de lawine van Salzburg. Hij maakte vrienden en vijanden. Con- icten ging hij nooit uit de weg. Hij Richt ze liever op, als dat in zijn strate- Be paste. Van Zee kon niet tegen zijn jprlies en gaf nooit op, voordat hij zijn ön had gekregen. Als hij ergens achter Rond, deed hij wat hij vond dat hij moest doen. Daarmee bewees hij de Koester sport in het algemeen en AV Pijnenburg in het bijzonder zeventien aar lang veel diensten. l^an Zee rolde vechtend over straat, ^an Zee kon zijn woorden bedekken net hartjes en bloemetjes. Van Zee fetond altijd met zijn neus vooraan, prong zich overal en nergens binnen. Van Zee kon je niet ontlopen of voor de gek houden. Hij wist immer van de hoed en de rand. Van Zee luisterde op Doordeweekse avonden naar saaie, po- ilitieke beraadslagingen, vergaderde met sportgenoten, organiseerde grote atletiekwedstrijden, trainde talent- en succesvolle atleten, had een leeuweaan deel in de totstandkoming van de on langs (her-)opende uitgebreide atle tiekbaanvan Pijnenburg. Hij liep achter sponsors en top-atleten aan, regelde links eri organiseerde rechts. Van Zee maakte zich altijd sterk voor de sport. Van Zee was de laatste jaren milder, be schikte over een vleugje meer diploma tie, maar bleef de kleurrijke figuur die hij nog steeds is. Soest zal hem moeten missen. Vanuit Oostenrijk bereikte hem een aanbod dat hij niet kon afslaan. Het bericht sloeg vorige week in als een bom. Maar Van Zee zou Van Zee niet zijn als hij op de achtergrond een aantal zaken blijft regelen. Hij zal in elk geval nog dit jaar de Syl- vesterloop op touw zetten en blijft op Per I oktober is vertrokken De praktijk wordt voortgezet door Dagelijks geopend, geen wachtlijst. Afscheidsreceptie 28 oktober van 16.30-19.30 uur Rademakerstraat 49 - Soesterberg afstand trainer van Marion en Dirk van den Broek, Christiaan Geytenbeek en nationaal kampioene Eva Janssen. Kans Van Zee werkt nu in een revalidatie centrum in het wintersportvakan tieoord Bad Hofgaststein, meer dan duizend kilometer van Soest waar hij zoveel sporen achterliet. "Ik ben 45 jaar. Als ik nog wil veranderen, moet ik het nu doen. Zo'n kans krijg ik niet meer. Het gezin stond erachter," ver klaart Van Zee het besluit dat iedereen verraste. "Maar ik ben in 1982 en 1988 ook al bezig geweest om in het buiten land aan de slag te gaan. Het is een nieu we uitdaging. Ik ga zeker niet weg, om dat ik het niet meer naar m'n zin zou hebben. M'n vrouw Marijke zegt: je kan beter nu met een lach weggaan dan straks met een traan. Je moet ook een wisseling van de wacht hebben in een vereniging." Het kan niet anders of Van Zee gaat Soest missen. Iemand met een verleden als dat van Van Zee moet wel heimwee krijgen. Maar de duizendpoot die meer was dan een manusje-van-alles, is er van overtuigd dat zijn verblijf in het bui tenland permanent is. "Als ik ga, ga ik langdurig. Het zal even wennen zijn. Natuurlijk zal ik bepaalde contacten met mensen missen, maar daar ben ik niet bang voor. Ik wil nu meer tijd aan mijn gezin besteden en ik wil zelf meer gaan sporten. Dit vrijwilligerswerk heeft me 25 kilo aan lichaamsgewicht opgeleverd." Of Van Zee zich buiten werktijden in derdaad terugtrekt, is nog maar de vraag. Onbewust geeft hij zelf het ant woord. "Misschien word ik wel 'renn- leiter' van een ski-wedstrijd. Misschien ga ik in het revalidatiecentrum wel een sport-afdeling opzetten. Maar als ik iets ga doen, zal het niet in de omvang zijn, zoals in Soest. Van Zee laat op veel locaties en bij veel mensen een leegte achter. Maar hij voelt zich geen verrader. "Mijn vertrek kan niet worden opgevat als dat ik ie mand of iets in de steek laat. Pijnenburg ten dode opgeschreven? Nee, natuur lijk niet. Tien jaar geleden misschien wel, maar nu ligt er een structuurplan, er staat een veel sterkere basis. Ik was op m'n best als het 'last-minute-werk' was. Nu zullen meer mensen een stapje harder moeten lopen. Sommige dingen zullen slechter gaan, andere dingen be ter." Helemaal loslaten kan hij de atleten niet. Hij blijft zijn oogappel Eva Janssen en nog drie atleten begeleiden als trai ner. Het brein achter de Sylvesterloop zal tevens verantwoordelijk blijven voor het lopersveld en de budget-bewa king van de jaarlijkse loop uit het natio nale cross-circuit op 31 december. Sportraad "De Sportraad heeft een homogeen be stuur. Iedereen doet wat en iedereen steekt er veel tijd in. Alleen met de sportinvesteringen heb ik me wat na drukkelijker bemoeid. Het is niet zo dat ik alleen voor de atletiekbaan heb ge werkt. Ook voor veel andere zaken heb ik me ingezet. In de laatste dagen voor mijn vertrek heb ik nog twee vergade ringen voorgezeten. Ik zal me op de hoogte laten houden en heb er vertrou wen in, dat het nieuwe convenant tus sen het gemeentebestuur en de Sport raad op korte termijn zijn beslag krijgt. Het geeft aan dat men rekening houdt met de sport. Als ze zeggen dat sport duur is, bestrijd ik dat. In absolute cij fers klopt het wel, maar kijk eens hoe veel vrijwilligers er in werken. Kijk eens naar de effecten, jeugdleden van sport verenigingen hangen niet op straat rond. Het leukste is toch wel dat ook de politiek waardeert wat je gedaan hebt. De vorige sportwethouder Jan Menne zei wel eens: je bent het prototype van de vrijwilliger. Maar er zijn zoveel vrij willigers die goed werk verrichten. Ik heb veel gedaan, maar ik heb ook de kans gekregen om veel te doen. Ja, in het begin werd er wel eens lacherig ge- René van Zee: "Mijn vertrek kan niet worden opgevat als dat ik iemand of iets in de steek laat. Ik heb er vertrou wen in dat het nieuwe sportconvenant op korte termijn zijn beslag krijgt. Pij nenburg ten dode opgeschreven? Nee, er is een structuurplan en er staat een sterkere basis. Sommige dingen zullen slechter gaan, andere dingen beter. Je moet ook een wisseling van de wacht hebben in een vereniging. Foto: Goos van der Wilt. daan over de atletiekbaan. Nu ligt 'ie er en nu lach ik al die mensen uit." Als het even kan, zal Van Zee zijn gezicht in Soest laten zien. Nog deze maand komt hij terug voor een afscheidsreceptie die AV Pijnenburg en het bestuur van de Vereniging Sportraad Soest organise ren. Maar Van Zee zal zijn ogenschijn lijk onuitputbare energiebron voorna melijk aanspreken voor zijn nieuwe functie in het Oostenrijkse revalidatie centrum. Hij verheugt zich al op het winterseizoen, wanneer hij op de lange latten kan staan. Om vervolgens om de bank in de huiskamer herinneringen op te halen uit Soest. Zoals toen de toenmalige WD-fractie- voorzitter en latere commissaris van de koningin Geertsema naar Soest kwam om een prijs uit te reiken die AV Pij nenburg had gewonnen dank zij de gro te zelfwerkzaamheid van de leden in de atletiekbaan. "We zaten in Bos en Duin en zouden naar de atletiekbaan gaan. Voor Geertsema was dat net te ver lo pen, dus hij reed met mij mee. Komt burgemeester Scholten achter ons aan hollen en tikt op m'n portierraampje, zodat ik zou stoppen. Scholten wilde persé bij Geertsema in de auto zitten." Van Zee slaat zich op de knieën en buigt zijn rug, zijn kenmerkende houding als hij is beïnvloed door humor, en vertrekt met een lach.

Soester Courant | 1994 | | pagina 15