A DCWR U 10 NOVEMBER OP HARTJE ZUID cy GEEF UW OGEN DE RUIMTE HOYALUX-BIOS- 1 VARIA I n Jeugd inspiratiebron voor G. Andeweg Workshop over Black Gospel Music Apollo excelleert in korenfestival Stad O' Nieuws van de bibliotheek PAG|NA 8 WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 9 12836 er len I2387 75 15 Soester leraar van Mavo Soest 25 jaar in het onderwijs f299,-! ZJ GOUDEN 3T SNAAR'. V olksuniversiteit Soest/ Soest erberg Het land van de farao's Wie vergelijkt leest de Soester Courant PARFUMERIE OPTIMAAL ZICHT OP ELKE AFSTAND BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN. brillen - contactlenzen In november op initiatief van Friendship Gospel Choir Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens Gasov\der<AoiAÓ Laanstraat 34a - Soest Telefoon 02155-12472 Gereedschap uit loods gestolen Inbrekers schuimen rond in winkels Circus Renz steunt Van Arkel Instituut Wim van lloorn RENOVATIE f NV0B EN Vv'A* 'Kettingbotsinkje' op de Birkstraat Wie van Soest houdt leest de Soester Courant stichting openbare bibliotheek Nieuwe CD's w itraat 46A 13877 tan 5 akker Soest 23040 i 'Je moet kinderen in hun waarde laten, dan laten ze jou ook in je waarde. Als je alleen maar op je gezag lesgeeft, kun je als leraar stuklopen. Natuurlijk stel je wel ei sen, maar je moet rechtvaardig zijn. Achter iedere leerling zit een mens. Ze hebben leuke en nare dingen. Die heb ik ook en dus moeten ze mij ook als een mens benaderen. Doe je dat allebei, dan kun je elkaar waarderen." Aan het woord is GAndeweg, geboren en getogen Soester, adjunct-directeur en leraar Nederlands en maatschappij leer op de thuiswerkvrije Mavo Soest en in zijn vrije tijd onder meer volleybal trainer. Hij stond vrijdagmiddag in het middelpunt van de belangstelling tij dens een receptie ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum in het onderwijs. Andeweg heeft ze zien komen en gaan en ziet de jeugd nog steeds als een inspi ratiebron. "Ja, 25 jaar, het is geen ver dienste. Het kan als je er plezier in hebt en dat hangt weer van jezelf af. Als je plezier in je werk hebt, straal je dat uit naar anderen. Daar krijg je iets voor te rug en dan hou je het wel vol", zegt de 47-jarige leraar. Hij had nooit de be hoefte om in het bedrijfsleven te wer ken en voelt zich nog steeds thuis bin nen de muren van de school. Denken "Het klinkt overdreven om te zeggen datje de kinderen een boodschap mee geeft. Maar ze steken, los van de leer stof, toch iets van je bp. Je kunt ze aan het denken zetten, het gros althans. Dat de jeugd gemakzuchtiger is geworden, daar ben ik het niet mee eens. Ze zijn nog steeds met een beroep bezig, cijfers vinden ze nog steeds belangrijk. Het geeft aan of ze ergens goed in zijn of niet. Daarom geef ik met maatschappij leer altijd cijfers. Dat willen ze. Als ze een onvoldoende halen, vinden ze plot seling het vak niet meer belangrijk. Maar elke leerling baalt als hij een on voldoende krijgt. Dat mag ook. Aan ons de taak om uit te zoeken hoe dat komt en te kijken hoe je het kunt verbe teren." "Ik hoor tegenwoordig wel dat leerlin gen een mes meenemen als ze uitgaan, om zich eventueel te kunnen verdedi gen. Je kunt dan met ze praten over ge weld en escalatie. Ik denk wel dat je daarmee invloed op ze kunt uitoefenen, Sennheiser IS 450: Nu f50,- terug voor een kop telefoon mèt snoer bij aankoop van de draadloze Sennheiser IS 450-set. Nog nooit was vrijheid zc voordelig'. IS 450. 20-21000 Hz Gewicht I60g. Actieprijs f 299,- QTj SENNHEISER Sleenhoftstraal 15 Soest Tel. 12132 maar niet direct. Op dat moment niet. Maar toen ik op school zat en een jaar of veertien was, werd er een leraar gesla gen door iemand die nu een respectabe le directeur van een bedrijf is." De Mavo Soest is volgens Andeweg streng, maar consequent. Maar leerlin gen worden toch voornamelijk als mens behandeld. Daar draait het volgens de jubilaris om. De wederzijdse waarde ring. Hij ervaart dat nog vrijwel dage lijks op straat als hij oud-leerlingen ont moet. "Dat is heel plezierig. Ik wordt vaak aangeschoten door oud-leerlin gen. Winkelen kost me soms veel tijd. Het probleem is soms dat ik de naam niet meer weet." Andeweg heeft nog de meeste klassefo to's die in de afgelopen 25 jaar werden gemaakt. Af en toe bladert hij het ar chief oude leerlingenlijsten door en dan komt er weer van alles boven. "We le ven wel eens in het verleden, ja." Kweekschool Andeweg doorliep de kweekschool, studeerde (jeugd-)sociologie en onder wijskunde en gaf zijn eerste les in 1969 op een school voor lager en middelbaar onderwijs in Gorinchem. "Die school was er alleen voor meisjes en onder de 55 leerkrachten zaten maar vijf man nen. In mijn vrijgezellentijd kon ik overal eten." Na vijfjaar stond hij voor de klas van de Streekschool voor Be roeps Begeleidend Onderwijs in Amersfoort (SBBO). Daar deed hij de merkwaardige ervaring op door als 27-jarige onderricht te geven aan va- De Schoof, De Engh, De Praatpaal, tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 De Schoof Molenstraat 142. Klaverjassen: Donderdag 13 en 27 ok tober. Aanvang 20.00 uur. Kosten f 3,75. Brakken: Onder begeleiding zal snel duidelijk worden dat brakken een ge zellige vrijetijdsbesteding is. Het valt onder de Oudhollandse spelen en ligt in de lijn van sjoelen, darten en biljarten. Elke donderdag van 20.00-23.00 uur. Kosten f 3,75. Bingo: Zaterdag 8 oktober en 12 no vember. Aanvang: 20.00 uur. Kosten f 10,- per plank voor 10 ronden. Koken voor jongeren: Woensdag 5 ok tober start er, in een blok van tien bij eenkomsten, een kookcursus voor jon geren. Er zullen tijdens deze cursus di verse gerechten worden gekookt varië rend van Turkse, Hollandse, Surinaam se, Indonesische tot Marokkaanse ge rechten. De recepten zijn eenvoudig. De cursus begint om 17.00 uur en duurt tot 19.30 uur. Men kan zich per bijeen komst inschrijven, de dinsdag ervoor, en de kosten bedragen f 5,- (min. 5 en max. 8 deelnemers). De Praatpaal Smitsweg 311. Eetcafé: Elke maandag speciale servi ceverlening voor mensen vanaf 18 jaar om het 'alleen' zijn even te doorbreken. Kosten f 7,50; opgeven op maandag vóór 14.00 uur, tel. 19546. Kookgroep voor mannen: Tien kook- eetavonden voor mannen die het leuk vinden om thuis zelf eens aan de slag te gaan maar nog wat kennis en nieuwe ideeën op willen doen. De kosten voor tien avonden van 17.45-21.00 uur be dragen f 90,- (incl. alle ingrediënten). Start woensdag 5 oktober. Opgeven via tel. 19546. De Engh Albert Cuyplaan 200. Fotocursus voor beginners: Voor vele mensen is fotograferen eenvoudig op een knopje drukken en het plaatje is klaar. Andere mensen zijn hiermee niet tevreden en nemen de afwerking zelf ter hand. Voor een ieder (vanaf 18 jaar) die meer wil dan simpel alleen op het knop je drukken, is deze cursus opgezet. Aanvang vrijdag 7 oktober om 19.30 uur. Kosten f 25,- voor 10 avonden. Opgeven via te. 21987. Speel-o-theek 'Stap voor Stap'. Inmid dels heeft de speel-o-theek al 100 le den! In de speel-o-theek kan men speelgoed lenen zoals men in een bi bliotheek boeken kan lenen. De ope ningstijden zijn: dinsdag van 9.30 tot 11.30 uur, woensdag van 19.30 tot 21.00 uur, donderdag van 15.30 tot 17.00 uur. "Je moet kinderen in hun waarde la tendan laten ze jou ook in je waarde, zegt G. Andeweg van de Mavo Soest. Foto: Goos van der Wilt ders van 43 die zich lieten omscholén. "Dat vond ik moeilijk. Het had niets met orde te maken, maar je staat daar toch maar als broekie." In 1977 kwam Andeweg op de toenmalige Openbare Mavo aan de Valeriaanstraat terecht. De school fuseerde in 1985 met de IVO Mavo Van der Hucht, heet tegenwoor dig Mavo Soest en onderscheidt zich met het thuiswerkvrije systeem. Andeweg heeft collega's van een jaar of 55 plotseling zien afhaken, omdat de kloof met de leerlingen te groot werd. Zelf hoopt hij nog lange tijd inspiratie te kunnen opdoen bij de schoolkinderen. "We hebben hier wel eens cursussen vaii de Volksuniversiteit. Dan zitten hier ouderen in een lokaal. Die lessen lopen echter niet parallel aan die van ons. Dus gebeurt het wel eens dat de kinderen pauze hebben en in de gang lawaai maken, terwijl de ouderen nog les hebben. De ouderen vragen dan la ter: wat is dit voor een keet. Ik zeg dan: dat is de jeugd. Wat er vervolgens ge beurt, is dat de kinderen les hebben en de ouderen luid kletsend door de gang lopen." Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Al vanaf de Oudheid heeft Egypte, dat zijn bestaan dankt aan de rivier de Nijl en in feite één grote oase is, de bezoe kers geïmponeerd en gefascineerd met zijn oeroude cultuur. In deze cursus wordt nader ingegaan op de geschiede nis, de maatschappij, het dagelijkse le ven, de godsdienst, de kunst, het schrift en de literatuur van het oude Egypte. Het belang van de Nijl, de verering van de jaarlijkse overstroming als een god delijke macht, bevolking, flora en fauna komen aan de orde, alsmede de land bouw en de angst die de Egyptenaren koesterden voor de woestijnen die hun land omringen. De rol van de farao, als absoluut heerser, als ook de rol van de vizier, de priesters, de hoge ambtenaren en de boeren in de toenmalige maat schappij wordt uitvoerig toegelicht. Door opgravingen en het bestuderen van documenten is er veel bekend ge worden over het leven van alledag en over de vreugden en zorgen van de ge wone Egyptenaren. De religie van de oude Egyptenaren uitte zich in verschil lende vormen: cultus, dodengeloof en magie. Uiteraard is er de nodige aan dacht voor de godsdiensthervorming van Achnaton en de zin van uitgebreide begrafenisgebruiken. De oud-Egypti sche kunst spreekt veel mensen aan. Al le kunstwerken waren eigenlijk een spe ciaal soort gebruiksvoorwerpen. Er is aandacht voor de vorm en functie van de kunst en de positie van de kunste naars. Tenslotte worden de hiërogliefen en de literatuur behandeld, waarbij een aantal bekende literatuurwerken de re vue zal passeren. Aanvang cursus: woensdag 26 oktober, 20.00-22.00 uur. Docent: dhr. drs. C.D. Blokhuis, egyptoloog. Cursusa dres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 8. Cursusprijs: f 175,- (syllabus f 2,50 via docent). Inlichtingen en inschrijving bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg. Steenhoffstraat 9a, tel. 22195; maan dag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. Wie moeite krijgt met lezen, zou het liefst een oplossing hebben, waarbij dat voor anderen onzichtbaar blijft. Geen gewone leesbril dus en ook geen bril met een duidelijk afgebakend leesge- deelte. Eigenlijk wilt u een bril die u doorlopend optimaal zicht verschaft. Dat kan. Hoyalux BIOS is een op basis van geheel nieuwe siijptechnieken ontwikkeld multifokaal brilleglas dat uw ogen alle ruimte geeft om op natuurlijke wijze te functioneren op elke afstand en in elke blikrichting. Een bril met deze glazen geeft u direct een aangenaam ruimtelijk gevoel, een rustiger beeld, een breed gezichtsveld en een natuurlijke overgang van veraf naar dichtbij. Maximaal visueel comfort zowel horizontaal als verticaal en op elke kijkafstand. Functioneel en comfor tabel. Dat moet u een keer gezien hebben. Uw opticien helpt u daar graag bij. Smitsweg 30 - Soest - Telefoon 02155 - 18626 Op dinsdag 8, donderdag 10 en za terdag 12 november houdt het Friendship Gospel Choir uit Soest een workshop Black Gospel Mu sic. Dat gebeurt in gebouw Credo naast de Julianakerk aan de Julia- nalaan. In twee dagen tijd moeten de deelne mers een niet gering aantal songs uit het hoofd leren. Op de zaterdagmiddag volgt een generale repetitie en op zater dagavond geven de deelnemers een concert. Alles staat onder leiding van koor-director Edith Kasteleijn die zich al veertien jaar bezighoudt met gospel muziek. Ze was onder meer dirigent van de drie gemengde zwarte Ameri kaanse koren en van het gospelkoor uit Soesterberg. "Black Gospel Music is zeer ritmisch. De manier van in je handen klappen speelt een belangrijke rol. Je hoeft geen zangtalent te hebben, meer brutaliteit en lef. De Hollandse bescheidenheid moet achterwege worden gelaten. Ik verwacht dat de mensen vanuit hun te nen zingen. En daarvoor moet je door een muur heen. Mensen schrikken in het begin van mij, maar je moet schreeuwen alsof je drie verdiepingen hoger staat. Alles wat in de 'blanke' mu ziek is verboden, gebeurt in Black Go spel Music," zegt Kasteleijn. Black Gospel Music wordt door velen beschouwd als de wortel van de heden daagse muziek. Hetgeen niet wil zeggen dat het om muziek van weleer gaat, want tot op de dag van vandaag kennen met name de Verenigde Staten tal van koren die met sprankelende liederen het geloof vol vuur tot uiting brengen. Kasteleijn: "Deelnemers reageren al tijd enthousiast op de workshops, maar het gaan niet alleen om de 'fun'. Het is geen show die wordt opgevoerd. Go- spel-muziek heeft wel degelijk met het evangelie te maken. Het zijn immers aan psalmen ontleende teksten die wor den gezongen. Ik heb mijn geloof, an ders zou ik dit niet kunnen doen. Maar dat neemt niet weg dat iedereen kan meedoen." "Fantastisch, indrukwekkend, schitterend." Het waren de meest beluisterde reacties na afloop van het zaterdagavond gehouden man nenkoorfestival in het Utrechtse Muziekcentrum Vredenburg. Na mens de vijf deelnemende koren waren er ruim 1500 liefhebbers van de zangkunst op afgekomen. Daaronder niet minder dan 600 Apol- lo-fans, goed voor twaalf touringcars, die in gezelschap van onder anderen burgemeester Hans de Widt, bescherm heer van Apollo, wethouder Ries van Logtenstein en the grand old man van de Sopster koorwereld Gerard van de Schepop, een unieke koorzangavond hebben beleefd. Uniek in vele opzichten. Nadat de deel nemende koren, afkomstig uit Spaken burg, Weesp, Linschoten, Leusden en Soest in 1986 het Koninklijk Neder lands Zangersverbond de rug hadden toegekeerd en met de oprichting van Gemako een vooruitstrevender belan genorganisatie van start ging, duurde het acht jaar alvorens men zich met een gezamenlijk optreden meende te kun nen manifesteren. Apollo was qua re pertoire en uitvoering onbetwist het hoogtepunt van dit zangersfeest. Apol lo, muzikale erfenis van Gerard van de Schepop, vandaag voortreffelijk in ba lans gebracht door een evenzeer in koorzang gepokt en gemazelde Gerard van Dolder. Het bijna 30 minuten du rende repertoire kende uitsluitend vo cale hoogtepunten. Atkins, Schubert, Diepenbrock, Wagner, Rodgers en Kaemfert, een divertissement aan com ponisten, gekoppeld aan stuk voor stuk Aan de Soesterbergsestraat is een loods opengebroken. Daaruit werd een groot aantal gereedschappen gestolen. Een 39-jarige Soester deed aangifte van diefstal van een accu en oplader, een ac cu-boor, een accu-decoupeerzaag, een boormachine, een schaafmachine en een vlakschaafmachine. De inbraak werd vorige week ontdekt. In twee winkels in Soest-Zuid is in de nacht van zaterdag op zondag ingebro ken. De daders namen een ruit van één bij twee meter uit de pui van een schoe nenzaak aan de Soesterbergsestraat en doorzochten vervolgens de zaak. De politie kon maandag niet zeggen wat er wordt vermist, omdat daar nog geen aangifte van was gedaan. Hetzelfde geldt voor een boekhandel op de Zuidpromenade. Van die winkel werd een raam geforceerd. sublieme uitvoeringen. Absolute top per het Matrozenkoor uit Der Fliegen- de Hollander. Een vertolking waarin de luisteraar als het ware flessen champag ne hoorde ontkurken en begeleider Henk van der Hoeven ongeveer alle or kestpartijen vertolkte. Apollo, in alle opzichten op z'n best. En dan de apotheose van dit overdadi ge koorconcert! 330 zangers, vertegen woordigers van vijf kóren, vonden el kaar vocaal gezamenlijk in de uitvoe ring van het Ambrosianischer Lobge- sang en het Domine, salvam fac Regina Nostram! Of Vredenburg de wereldbe roemde Fischerchöre in huis gehaald had! Langdurig staande ovaties, pu bliekelijk gesmeek om toegiften, een schat aan bloemen, terecht ook voor Thari Schröder die voortreffelijk de verbindende teksten sprak, kortom 1 oktober 1994, een koorzangavond die uitsluitend positief zal blijven naklin ken. En wat het Soester Apollo betreft, de ruim 600 supporters maakten waar wat Apollo deze avond zong; "You'11 never walk alone." Jan Leijendekker. Op woensdag 12 oktober geeft Circus Renz twee voorstellingen op de voor malige legerplaats Crailo. De opbrengst daarvan is bestemd voor de steun van activiteiten van de bewoners van een "aantal tehuizen en instellingen. Ook het Van Arkel Instituut zit in de verdeel sleutel. De actie is mogelijk gemaakt door de serviceclub Kiwanis Laren en Hilver sum/Baarn. De circusvoorstellingen beginnen om 15.00 en 19.00 uur. Een toegangskaart kost 10 gulden. Ze zijn verkrijgbaar bij de VW's in Hilversum en Bussum. Voor informatie over de kaartverkoop, tel. 02152-41008 (over dag) of tel. 02153-82841 (ook 's avonds). I Sinds 1963 BOUWBEDRIJF SOEST UITVOERING VAN: NIEÜWBOUW VERBOUW ONDERHOUD LAANSTRAAT 52 - 3762 KE SOEST TEL. 02155 -15073 - FAX 02155 - 17496 Improvisatie, ritme en rock zijn de sleu telwoorden, waaymee Kasteleijn go- spel-muziek schrijft. Zij geeft het ritme aan en verder is er ondersteuning van een gitarist, een pianist en een drum mer. Hedendaagse gospel en oude lie deren uit de katoenvelden staan op het programma dat in drie bedrijven wordt uitgevoerd. Het is mogelijk, zo leert de ervaring, om alles in drie dagen te leren en uit te voeren, zegt Kasteleijn. De workshop wordt afgesloten met een op treden in Credo. Dat is het spannings veld waar naar toe wordt gewerkt. De prijs van de workshop bedraagt 25 gulden per persoon. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Ineke Veld kamp, tel. 25614, Cokkie Spelt, tel. 11775 en Alie Snel, tel. 02153-89845. Drie auto's waren maandagmiddag be trokken bij een kettingbotsing op de Birkstraat. Omstreeks half vier remde een 51-jarige Amersfoorter af, omdat hij een inrit wilde inrijden. Een 32-jari- ge plaatsgenoot van hem, die achter hem reed, stopte op tijd. Maar de vrouw uit Soest (36) die daarachter reed, kon niet tijdig remmen. De aanrijding had alleen blikschade aan de drie auto's tot gevolg. 69 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest 64 3 Tenors in concert 1994 Registratie van het optreden dat Jo sé Carreras, Placido Domingo en Luciano Pavarotti op 16 juli gaven aan het begin van het WK-voetbal. 73 Bennett, Tony - Unplugged Tony Bennett met een CD vol jazzy evergreens. 85 Buckweat Zydeco - Five card stüd Gezellige en buitengewoon opge wekte zydeco klanken met als gast Willie Nelson. 78 Cocker, Joe - Have a little faith Zeer geslaagde nieuwe CD, die tot een van de beste in de meer dan 25-jarige carrière van Joe Cocker behoort. 78 Glory of Gershwin Compilatie van nummers van Geor- ge Gershwin gezongen door beken de popartiesten zoals Sting, Cher e.a. 60 List, Liesbeth - List Liesbeth List zingt teksten van voor namelijk Frank Boeyen en Maarten Peters. 64 Lo, Ismale - Iso Deze Senegalese zanger staat be kend als de Bob Dylan van zijn land. 78 Oasis - Definitely maybe Debuutalbum van een Engelse pop groep die geïnspireerd wordt door de popmuziek uit de jaren'60. 78 Public Enemy - Muse sick-n- hour mess age Onderwerpen die deze bekende rap pers behandelen in hun songs zijn geweld, racisme, wapens en drugs. 78 Redding, Otis - Dreams to re- member CD met de grootste hits van Otis Redding die in 1969 bij een vlieg tuigongeluk om het leven kwam, maar voor wiens muziek nog steeds veel belangstelling bestaat. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. - Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur.

Soester Courant | 1994 | | pagina 9