Huis verkopen... wij taxeren gratis. /Mm Breukelen Vast-goed ntn Van Logtenstein wint fotowedstrijd Nieuw Fasehuis Van Arkel Instituut Banningstraat onveranderd SALZ heeft 1 EESHSEEEB MET DE VAN BETER heeft n leuke CD-aktie iSOESTERBERG! Pastoor Scholtens: veertig jaar priester bij de Amerikanen Fokkerstraat 's avonds onveilig De 'Spit' kon Afscheid voor ZIEKTEKOSTENVERZEKERING? 326 m ATAG Stau-We Ccujet Uw voordelen: Zuinige en milieuvriendelijke HR-verwarmingsketel Hoogwaardig Nederlands kwaliteitsprodukt Comfortabele warmwater-voorziening Vakkundige installatie door Atag select-dealer *2 jaar all-in garantie Gratis onderhoudscontract tot 1-1-'96 Ook mogelijkheid tot lease of huur Momenteel met f200, - milieusubsidie VRAAG VRIJBLIJVEND ONZE DOCUMENTATIEMAP AAN. Koninginnelaan 40, Soest Tel. 02155-17962 (Gratis CD bij offerte-aanvraag). WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 Expositie van ansichtkaarten krijgt staartje Auto gevonden Freelancers richten vereniging op Laatste stap jongeren naar volwassenheid SOESTER COURANT PAGINA 10 In Soesterberg voel ik mij thuis Ans Dogge 25 jaar bij het KdK Gemeente: Noodzaak niet aangetoond Motorhuis aan Rademakerstraat Kinderzitjes uit auto gestolen Elke zaterdag op ten Daverende vliegshow Oud-wethouder Jan Visser (links) en winnaar R.A. van Logtenstein (de nieuwe wethouder) met de winnende foto van een gezicht op Soest-Zuid vanaf de Eng. Foto: Aldo Allessie Met de foto van een gezicht op Soest-Zuid vanaf de Eng heeft de heer R.A. van Logtenstein de foto wedstrijd gewonnen die was ver bonden aan de expositie "Soest en Soesterberg, herinneringen in an sichten". Deze werd van 25 mei tot 1 september gehouden in het ge meentehuis. In restaurant Boerderij 't Hoogje reikte oud-wethouder Jan Visser de prijzen uit. Hij zei het "doodzonde" te vinden dat het de laatste tentoonstelling is ge weest in het gemeentehuis. "Dat geëx- poseer in het gemeentehuis moet maar eens afgelopen zijn" kopte de Soester Courant naar aanleiding van het besluit van het gemeentebestuur om een eind te maken aan de tentoonstellingen. Visser zei dat een gemeentehuis het huis is van en voor de gemeente. "Het is niet alleen maar een werkplek van amb tenaren. Een expositie in het gemeente huis is een waardevolle toevoeging aan het gebruik ervan", vindt hij. Vooral de expositie "Soest en Soesterberg, herin neringen in ansichten" heeft dat bewe zen. "Het was een schot in de roos. De expositie heeft heel veel publiek ge trokken. Er kwamen niet alleen oudere mensen, ook jongeren toonden belang stelling voor het oude Soest, en er ont stonden bij de foto's soms hele discus sies". Visser prees het initiatief van fotograaf Willem van Oosten'en ansichtkaarten- verzamelaar Jan van Steendelaar. "Het leuke was dat deze expositie van zestig oude ansichten op posterformaat niet was georganiseerd door bestuurders of politici, maar een opwelling was van twee mensen uit de burgerij". Hij stelde V k vast dat Willem van Oosten bij tal van gelegenheden heeft bewezen zeer be trokken te zijn bij Soest, niet alleen bij het verleden maar ook bij het heden daagse Soest. Visser stelde hem ten voorbeeld aan de andere middenstan ders. Wat Jan van Steendelaar betreft zei Vis ser het belangrijk te vinden dat inwo ners zich met hun woonplaats bezig houden. Van Steendelaar doet dat me de aan de hand van zijn omvangrijke fo to- en ansichtkaartenarchief van niet al leen huizen en gebouwen, maar ook van mensen. Dat archief levert uniek mate riaal. De zestig ansichten die door Wil lem van Oosten werden vergroot en in gelijst voor de expositie hebben dat, ge tuige de talloze reacties, bewezen. De tentoonstelling was dan ook zo'n succes, dat ze met twee maanden werd ver lengd. De zestig foto's zijn als collectie bij el kaar gebleven doordat Willem van Oosten ze ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zijn zaak aan het museum Oud-Soest heeft geschonken. Over de inzendingen voor de fotowed strijd zei Visser, dat de opgave blijkbaar niet gemakkelijk was: een originele foto van een herkenbaar stukje Soest. Er waren weliswaar originele foto's bij, maar die waren niet typisch 'Soesters', en de wel herkenbare onderwerpen misten vaak de originaliteit die ge vraagd werd. De jury kende de eerste prijs toe aan de heer R.A. van Logten stein voor zijn foto 'Gezicht op Soest- Zuid vanaf de Eng'. De tweede prijs ging naar de familie Van Korlaar voor een foto van de Oude Kerk en de derde prijs was voor mevrouw K. van Hoeijen voor een foto van de Soester Duinen. Alle prijzen bestonden uit een fotoca mera. Kleinegris stelt u de beste ziektekostenverzekering voor die bij u past. Bel voor een gedegen advies voor u en uw gezin: 02155 - 13260 Kleinegris Assurantiën sssSSL-I Bosstraat 12, 3766 AG Soest LidNBvA Voorwaarden: Bij aanvraag van 'n offerte om uw huidige c.v-ketel te vervangen, ontvangt u 'n leuke CD Deze aktie geldt van 1 juli 1994 t/m 31 december 1994 Gecertificeerd Waarborg- installateur LOODGIETERS Bosman Loodgieters b.v. - Oude Utrechtseweg 31 - 3768 CA Soest Bel gratis 06.022.22 11 Op de Amersfoortsestraat is woensdag een auto aangetroffen, die gestolen was. De wagen is eigendom van een in woner van Beverwijk, die zijn voertuig inmiddels terug heeft. De Vereniging van Freelancers, aange kondigd in de Soester Courant van 28 september, is op zaterdag 1 oktober op gericht te Utrecht. Van de aanwezigen is 99% lid geworden. Vier werkgroe pen zijn ingesteld om het doel van de vereniging duidelijk aan te geven: be langenbehartiging, professionalisering, groepsactiviteiten en fiscus. De werk groepen rapporteren aan het voorlopig benoemde bestuur. De samenwerking met de uitgever van het vakblad 'De Freelancer' heeft vorm gekregen door een combi-lidmaat schap. BDO CampsObers is als zakelijk adviseur aangetrokken. Adviseur FloDr, vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel Eem- land, sprak zijn waardering uit voor de door de initiatiefnemers genomen acti viteiten. De algemeen geconstateerde problemen voor freelancers kon hij slechts bevestigen. De contributie is voorlopig vastgesteld op f 96,- per jaar. In combinatie met 'De Freelancer' is het bedrag f 124,-. De samenstelling van het bestuur is: mw. T. Campagne, E. Groenhart, H. de Jong, W. Kiezebrink en P. van der Loo. Het secretariaat is gevestigd: Gerrit van der Veenstraat 109,3762 XK Soest, tel. 10163. f Op het terrein van het Van Arkel Instituut is vrijdag het nieuwe Fa sehuis geopend. Daarin zullen jon geren komen te wonen, die wor den begeleid in hun laatste stap naar volwassenheid. Al geruime tijd woonden aan de Oran jelaan jongeren van het Van Arkel In stituut die begeleid werden. Een grote wens was de accommodatie te verbou wen en aan te passen aan de huidige ei sen. Besloten werd een nieuwe tuin- vleugel op het terrein aan de Helling- weg te bouwen. Daarmee werd de doel stelling bereikt. In het Fasehuis zullen jongeren een plaats krijgen. Het moet het karakter van een gezinshuis krijgen. Integratie in een normale, sociale omgeving is het uitgangspunt. Dat betekent dat de be woners boodschappen zullen moeten doen en geacht worden te helpen bij het koken, deelnemen aan clubs en buurt- activiteiten. De jongeren worden bege leid door medewerkers van het Van Ar- Wethouder Pieter ten Hove lost een aantal duiven. Daarmee was het nieuwe Fasehuis officieel geopend. Foto: Aldo Allessie kei Instituut. De opening van het Fasehuis werd vrij dag verricht door PvdA-wethouder Pieter ten Hove. Hij loste een aantal duiven, waarmee de officiële handeling achter de rug was. De Vereniging Soesterbergs Belang vroeg medio juni of men vanuit de vakantieplaats eens wilde reageren op het verschil met die plaats en Soesterberg. Uit de reacties bleek over het algemeen dat het eigen dorp meer voordelen heeft dan de plaats waar men op vakantie was. Aan deze actie was een prijs verbonden en deze ging naar de inzender die het volgende op de kaart vanuit de prachtige Franse streek Les Gorges du Verdon schreef: Frankrijk heeft mooie bergen en dalen Je hoort er allerlei talen Gorges du Verdun is bij velen favoriet De natuur is prachtig, je weet niet wat je ziet Maar drie weken is lang genoeg dus nog 1.250 kilometer voor de boeg Fijn terug naar Soesterberg dat is beslist niet erg Want daar staat mijn huis en daar voel ik mij thuis! Afgelopen zondagavond was de ruime congreszaal van het Kontakt der Konti nenten vol met collega's, vrienden en familie die het feest meemaakten ter ere van Ans M. Dogge (57). 'Op 1 oktober 1969 werd ik na een sol licitatiegesprek met de toenmalige di recteur dhr. Tempelenbos, als hulp in de huishoudelijke arbeid toegelaten. Men sprak toen nog van die grote brand die l'A jaar tevoren een groot gedeelte van het centrum had verwoest. Het werd daarna gemoderniseerd, maar vergeleken bij nu was het nog stijf en ouderwets. Ik trof in dit grote huis toen veel jonge ren aan, meestal middelbare scholieren. Ook de toen nog aanwezige paters schiepen een fijne sfeer. Het werk was toen leuker dan nu. Je moest veel im proviseren terwijl het nu veel zakelijker is geworden. Maar het centrum is ook veel groter geworden en dat vereist een heel andere aanpak. Als ik nu op die 25 jaar terugkijk, heb ik het fijn gehad in het Kontakt der Kontinenten. Elke dag reis ik met plezier van mijn woonplaats Utrecht naar dit centrum." Aldus een stralende jubilaresse. Be stuur en collega's van het Kontakt der Kontinenten gaven Ans, hun hulp in de huishouding, een fantastische avond. Als een groot bedrijf als het Kontakt der Kontinenten oog heeft voor zulke medewerkers, dan bewijst het dat het intern kerngezond is. Kijk 's avonds goed uit op de Fok kerstraat. Die waarschuwing ligt ditmaal gelukkig niet in het crimi nele vlak, maar geldt de losliggen de tegels. Onlangs overkwam het twee oudere dames 's avonds op weg naar huis. Ineens wipte een losliggende tegel op, met het ge volg dat één van de dames kwam te vallen. Leek de schade aanvankelijk mee te vallen, een dag later was het letsel vrij groot te noemen. Bril kapot, gezicht, ar men en benen ontveld en kledingscha- de was nog niet alles. Daar de pijn bleef aanhouden werd in het ziekenhuis een breuk in de schouder geconstateerd. Nee, ze willen niet in de krant genoemd worden. Dat geeft allemaal zo'n onno dige drukte. Het is meer een waarschuwing aan an deren om 's avonds toch maar goed uit te. kijken. De oorzaak is hen bekend maar ja, daar doe je toch niets aan. "Kijk, als het toegestaan wordt, on danks dat het verboden is, dat auto's op de trottoirs geparkeerd worden, dan moeten wij als ouderen maar eens vaker op ons gezicht vallen. De politie hebben wij hierover gebeld. Wat dacht je wat? 'Mevrouw, voor zulke kleine dingen komen wij niet naar Soesterberg.' Wat moet je dan nog meer? Als de politie ons niet meer die steun geeft van vroe ger, dan sta je toch alleen? Nee, laten we het dan zelf maar oplossen. Mijn vrien din rijdt in een invalidewagentje. Ze moet notabene op de rijbaan van de weg rijden, omdat de trottoirs vol staan met geparkeerde auto's. Of ik een oplossing weet? Zeker wel. Geef mij het bekeuringsboekje van de politie en ze krijgen allemaal een bon. Wedden dat het dan afgelopen is? Dat kan de politie ook, alleen, ze doen het niet en dan moet jij ze eens zo ver zien te krijgen. Nou meneer, dat beleef je niet. En als ik nu mijn naam zeg dan krijg ik voor één of ander luttigheidje een bon, ik kijk wel uit. Maar het is wel intriest dat het zo moet." Aldus een paar niet met name genoem de ouderen, die van hun hart geen moordkuil maakten. "In 1954 werd ik als 47-jarige priester verzocht als pastor op te treden voor de rooms-katholieke Amerikaanse militairen in het Camp New Amsterdam. Dat heb ik nu 40 jaren gedaan en met ple zier. Maar ik zie ze ook met plezier gaan, want ik ben een beetje moe geworden." Pastoor Scholtens, 87 jaar, volledig in het bekende pastoorspak van vroeger, kijkt naar de laatste Amerikaanse mili tairen die voor hem staan. Vanuit het Kruisherenklooster St. Helena in Amersfoort heeft hij al die veertig jaren heen en weer gependeld. "Ik heb hier elke zondag de dienst geleid. Soms moest ik dat in drie missen doen vanwe ge de vele bezoekers. Vergeet niet dat ik dan zo'n zevenhonderd mensen onder mijn gehoor had." Nog eenmaal loopt hij door de ruime en mooie kapel. Hij zucht eens diep en zegt: "Dat was dan 40 jaar, niet te geloven." Bij de deur kijkt hij nog eenmaal om en mompelt: "God mag het weten wat ze met mijn kerk gaan doen." Met een flin ke pas loopt hij terug naar het hoofdge bouw waar de laatste plechtigheid heeft plaatsgevonden. "Hier,-in dat gebouw heb iken daar moest ik..." "Hallo Jan, hoe gaat het?" De bejaarde pastor is op de vliegbasis Soesterberg en speciaal in het Camp New Amsterdam kind aan huis. In de ruimte waar eens de vliegeniers zaten is het een drukte van belang. "Kom, we pakken een neut, dan kun je beter alles verzetten". En weldra drinkt hij het edele vocht dat men ook wel jenever noemt. Proostend loopt hij langs zijn mensen want hij kent ze allen bij name. "Afgelopen zondag zaten we met z'n vieren in de kapel. Gadver, dan is het wel stil in zo'n grote ruimte. Weet je, vroeger kwam ik hier op de fiets naar toe en dan had ik de hele kapel in m'n koffertje achter op de fiets. Dat waren mooie tijden. We hielden de mis in een kantine waar je bijna dronken werd van de dranklucht. Had je die zusters moe ten horen als ik weer thuis kwam. Ik kreeg dan op m'n donder terwijl ik broodnuchter was. Het gevolg was dat mijn habijt dagen hing te luchten. Dat waren mooie tijden." Peinzend kijkt hij over het tweede glaasje, maar nu met een zoute haring. "Ja, ik ben blij dat ze weggaan, niet om de jongens, maar meer gezien mijn leef tijd. Het wordt allemaal wat moeilijker en ik ben nogal gauw moe, dus een beetje rustiger komt mij best wel van pas." Nog eenmaal gaat hij tussen zijn jon gens staan, nog één keer met hen op de foto. De laatste Amerikanen geven hun pastoor de laatste lift naar het klooster in Amersfoort. Pastoor Scholtens mag het op 87-jarige leeftijd wat rustiger aan doen... sen zou plaatsvinden. Omwonenden waren bang dat de nieuwe winkel tot overlast kon leiden. De gemeente Soest is voornemens het verzoek van mw. Van der Bor toe te staan onder de voorwaarden dat alleen verkoop van motorfietsonderdelen mag plaatsvinden, geen verkoop van motorfietsen, geen werkplaats en geen showroom voor motorfietsen, geen be drijfsactiviteiten buiten de winkelruim te en openingstijden om, alleen tijdens de gebruikelijke tijden ingevolge de winkelsluitingswet. De gemeenteraad en de commissie ROVW zullen binnenkort een uit spraak doen. Intussen is men begonnen met bepaalde werkzaamheden waar voor een vergunning is verleend; dat gebeurt echter op eigen risico zolang nog geen definitief besluit tot medewer king is verleend. Onlangs vroegen enkele bewoners van de Banningstraat aan de Ver eniging Soesterbergs Belang het college van b en w te vragen om herinrichting van hun straat. De reden was in de eerste plaats de be lofte die de gemeente destijds deed, maar niet na kon komen om dat de provincie toen nog eigenaar was. De straat is vanwege z'n breedte een uitdaging om sneller te rijden dan de geldende 50 km/u en lijkt volgens de bewoners soms op een racebaan. Om die reden werd een verzoek ingediend tot herinrichting. De afdeling WRV van de gemeente is evenwel van mening dat er uit verkeers technisch oogpunt geen dringende fei ten bekend zijn, die een herinrichting c.q. herprofilering noodzakelijk ma ken. Zij is dan ook van mening dat her inrichting louter gezien moet worden als een face-lift van de straat. Verder is er in het gemeentelijke fonds Stads- en Dorpsvernieuwing geen budget meer beschikbaar voor dit soort activiteiten. Wel wordt het in het dossier 'beleids voornemens' gevoegd, met andere woorden niet nu, misschien later. Voor de bewoners een .teken één en ander nog eens goed met elkaar te bespreken en mogelijk t.z.t. met goede voorstellen te komen. Een 22-jarige vrouw uit Soesterberg heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee kinderzitjes. Ze wer den vorige week uit haar auto gestolen. De dader forceerde het slot van één van de portieren. Tot voor kort kon men op het adres Rademakerstraat 61 nog pa tat en aanverwante artikelen ver krijgen in het horecabedrijf met de naam 'de Zon'. Intussen bestaat het horecabedrijf niet meer en heeft de eigenaar mw. Van der Bor, de gemeente Soest verzocht om een bestemmingswijziging toe te passen van horeca naar een win kel in motorfietsonderdelen. Bezwaarschriften hiertegen werden in gediend door de Vereniging Onderne mers Soesterberg (VOS) en een bewo ner van Huis ten Halve. De VOS maak te bezwaar mits de uitbreiding alleen bestemd werd voor de verkoop van mo torfietsonderdelen; de oude winkel woonhuisbestemming werd en er geen werkplaats voor herstel, reparatie, showroom en verkoop van motorfiet- SOE Indien men zaterdags via het Zt terspoor en de Kolonel Royenweg richting de Tankwe plaats rijdt, wordt het oor getr fen door het jankend geluid cross-motoren. Bij een zijweg n het bordje Spuitplaats is het z< ken naar een plekje voor de au Het terrein staat meestal vol met soort blik van alle vormen, merken maten. Zo ook zaterdag. Onder oorv dovend lawaai vond de zoveelste si van die dag plaats met even later het vecht wie het eerst bij een heuvel w Mens en machine vlogen daarop t eind door de lucht om met een drt neer te komen. Banden met grof pro vraten zich in het zand. Slingerend met hoge snelheid vervolgden de mo ren hun weg. Bij een soort kantine stond een man r een zwarte baard en donkere bril, I Liebeek, secretaris van de motorspc vereniging SALZ. Snel was het duit lijk dat dit woord afkomstig is van gefuseerde motorsportverenigingen Soest, Amersfoort, Leusden en Ze Motorfanaten uit deze vier gemeem hebben een terrein van Defensie j huurd waarop men elke zaterdag dt sport kan bedrijven. De vereniging 1 ongeveer 260 leden en staat open vc een ieder die hieraan mee wil doen. E vereiste is wel dat men zelf de besch king heeft over een cross-motor en daarbij behorende kleding. De bezc kers waren duidelijk als motorrijders herkennen met uiteraard familie vrienden die dit alles met keuren blikken bekeken. Een jongetje van c geveer zes jaar liep geheel in mot< cross tenue voorbij. Z'n gezicht was vuil v zand en modder, terwijl een motorhe Dat Soesterberg de bakermat van i Militaire Luchtvaart is en daarom ot wel het vliegdorp wordt genoemd, bekend. Met enige trots deelde het bestuur v« de Stichting Dutch Spitfire Flight o; langs mee dat de vliegbasis Soesterbe binnenkort de thuisbasis wordt van c enige Spitfire die Nederland heeft. Uiteraard staat er ook één in het Mil taire Luchtvaart Museum, maar de: heeft geen ambities om de lucht in gaan. Zaterdag 22 oktober zal men c Donderdag 6 oktober kreeg hc vliegdorp Soesterberg de eer di zij verdiende. Van 14.30 tot 15.1 uur was het luchtruim vol gaand en komende vliegtuigen. Het w er echter niet voor het vliegdorp ge organiseerd maar voor iemand di het dubbel en dwars verdiende Z.K.H. Prins Bernhard. Met nog enkele leden van het Konink lijk Huis nam hij op de vliegbasis Soes terberg afscheid van zijn actieve vlieg periode. In de zeer vele jaren dat hij d stuurknuppel van een vliegtuig in eige handen hield, heeft hij in heel veel toe stellen gevlogen. De meesten daarva werden die middag voorgevlogen e: brachten de groet door middel van he welbekende op en neergaan van d vleugels. Veel inwoners hebben d mooie 'vogels' zien overvliegen en dan! zij de hulp van de afdeling voorlichtin, van de vliegbasis noemen we ze no, eens. Om 14.30 uur opende de basis Gilze Rijen met een Tigermoth, een Austei een Piper, een S-11een Harvard e: een BeechcraftT-7. Om 14.35 uur: Ti germoth en Piper met landing. Te 14.3i uur een F-27 Fokker Friendship. T 14.37 een C-130. Te 14.38 uur een Fu ji. Te 14.39 een Cessna-172. Te 14.41 een Dakota. Te 14.41 uur een Mes scherschmidt RF-108Taifun. Te 14.4; een AB-412. Te 14'.43 uur een Dakot, met landing. Te 14.44 uur andermaa de Messcherschmidt BF-108 Taifui met landing. Te 14.45 uur een Stear man PT-17. Te 14.47 uur een P-51 ei een Spitfire met landing. Te 14.50 uu vier Alouette III. Te 14.51 een B-25. T I c

Soester Courant | 1994 | | pagina 10