0 aruóhocK Kindertheater Saga: 'Truffels' 1 CULTUUR WELZIJN T GROENEVELD Adrian Snell in Julianakerk Trio Clusone: verdiende aandacht 10NOVEMBER OP HARTJE ZUID yfNTINEAU CARITA 'Het Afrikaanse leven in brons' Nieuws van de bibliotheek WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 SOESTER COURANT Woensdag 19 oktober in C-drie In beeld C-drie workshop over steenhouwen Expositie in het Vaarderhoogt Concert met Message uit Baarn 'The Puppetmaster' Kinderboerderij De Vrije Teugel PARIS Expositie in Baarnse Wintertuin Herfstvakantie programma Vrijwilligers Vakature Bank Identificatieplicht stichting openbare bibliotheek Aanwinsten volwassenen Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Parapsychologie Thuishulpcentrale /N Eemland XTHC \el. 033 - 63 13 34 THC zoekt in Soest vaste vrijwilligers Het enige kind ter wereld dat niet van chocola houdt is keizerin Mer- gelbeen. Ze heeft er een goede re den voor. Haar lakeien dwingen haar namelijk om dagelijks een portie chocoladetruffels te eten. Steeds meer truffels, steeds grote re truffels. Geen wonder dat ze op een dag geen truffel meer kan zien en alles uitbraakt. Maar dan ook alles. Behalve haar lakeien heeft keizerin Mergelbeen helemaal niemand. Dat is nogal saai. Als haar lakeien haar naar het bos brengen om daar echte truffels te gaan zoeken is dat dan ook een pretti ge afwisseling. Zeker als echte truffels wonderlijke, spannende maar uiteinde- Scène uit 'Truffels'. Foto: Marijcke Voorsluijs. lijk sympathieke wezens blijken te zijn. 'Truffels' is een muzikale vqorstelling die soms lijkt op een stripverhaal met zowel tragische als kolderieke momen ten. Een voorstelling over moeten wat je niet wil en doen watje niet mag. Voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Te zien in Cultureel Centrum C-drie Soest op woensdag 19 oktober om 14.00 uur. Toegang is f 6,- (kinderen) en f 8,50 (volwassenen). Kaarten reserveren bij C-drie, Willaert- straat 49, tel. 22i88, ma. t/m vr. 9.00-16.30 uur, of WV Soest, Steen- hoffstraat 9a, tel. 12075, ma. t/m vr. 9.00-17.00 uur en zat. 9.00-12.00 uur. DRIE Cultureel Centrum VVillaertstraat 49, tel. 22188 De Grieken waren ver voor onze jaar- telling al een meester in het bewerken van steen. Vele tempels en andere ge bouwen, soms van gigantische afmetin gen, werden deel voor deel uit gehou wen natuursteen opgebouwd. De beel den die op de gebouwen werden ge plaatst waren ter verering van de goden en ter versiering. Die Griekse beelden worden nu als kunst gezien, toendertijd heette het geen kunst maar een produkt van een ambacht. Ondanks dat er in Nederland op een enkele groeve in Limburg na geen na tuursteen gewonnen wordt, zijn er in de loop der eeuwen vele panden in hun ge heel of gedeeltelijk uit natuursteen ge bouwd. Binnenshuis werd graniet, mar mer en travetijn verwerkt in trappen huizen, schouwen en lambrizering. Ook kan men in het hele land vele sculpturen van steen bewonderen. In de gemeente Soest staan er langs de openbare weg niet zoveel, namelijk maar drie. Wel zijn een aantal sokkels van steen ge maakt ter ondersteuning van bronzen, stalen, kunststof of betonnen beelden en de Kunstuitleen Soest heeft enige stenen objecten in de collectie. De architectuur van de oudere huizen in Soest kent meesttijds een agrarische achtergrond en daardoor zijn hardste nen ornamenten eveneens niet talrijk. Op het moment dat villa's in het dorp verschenen, was het gebruik van na tuursteen al een kostbare aangelegen heid: het materiaal moet ingevoerd worden en de bewerking ervan is zeer arbeidsintensief. Alleen binnen de be grafenisbranche heeft de steenhouwer [nog emplooi. Daarentegen is de steen- bouwerij in bijvoorbeeld België nog steeds een redelijk bloeiende bedrijfs tak. Toch heeft Soest een naam op steenge- bied hoog te houden en wel dankzij fir ma De Hazelaar. Dit aan de Bosstraat gevestigde bedrijf heeft zelfs een inter nationale faam inzake de levering van stenen en het ontwikkelen van bewer- kingsapparatuur. Het assortiment is uitgebreid en men kan er prachtige brokken natuursteen aantreffen zoals marmers in diverse kleuren. De laatste jaren schijnt het werken met steen door kunstenaars weer toe te nemen. Niet verwonderlijk als men de verschrikke lijk mooie steensoorten in ogenschouw neemt. Zo ook is de variatie aan uit drukkingsvermogen van het materiaal uiterst divers: ruw, halfruw, glad, dof of glanzend, met of zonder ingehakte mo tieven. Natuursteen is kostbaar maar verreweg te verkiezen boven betonnen of kunststof kunstwerken. (Dit is het jaar van de beeldhouwkunst en allerlei organisaties waaronder mu sea hebben activiteiten rond deze kunstvorm op het programma staan. In let kader van de expositie In Beeld van deze maand, organiseert Cultureel Centrum C-drie ook een workshop iteenhouwen van 20 t/m 22 oktober 'a.s. Er zijn nog plaatsen vrij.) Kenmerkend voor het beeldhouwen is dat door middel van weghalen vormge ving ontstaat. Binnen het spannings veld van wat gebeurd is en wat nog kan, ontstaat een beeld dat aan verandering onderhevig is. Van donderdag 20 t/m zaterdag 22 ok tober wordt er in C-drie een workshop speksteen bewerken aangeboden. Speksteen is vrij zacht, waardoor het bewerken van de steen technisch weinig problemen oplevert. Natuurlijk mogen ook andere steensoorten bewerkt wor den. Centraal staat met name het vorm geven aan een stuk steen. De oorspron kelijke vorm van de steen kan richting gevend zijn voor het beeldend proces. De workshop wordt begeleid door de docent Kees Verweij. Hij zal tevens een stukje kunstbeschouwing aan bod laten komen. Als extra onderdeel zal er ook een kleine excursie gehouden worden naar de Hazelaar Art Supplies, gelegen aan de Bosstraat in Soest. Wie belangstelling heeft voor deze workshop, kan zich nu nog schriftelijk inschrijven bij de administratie van C-drie. De kosten zijn f 120,- (inclusief basismaterialen) en de cursustijden zijn op donderdag 20 t/m zaterdag 22 okto ber van 10.00-16.00 uur. C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 22188. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM n A ¥}T\T VOOR BOS. NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 112154-20446 1 Klankschap Op 16 oktober gaat rond Kasteel Groe- neveld een bijzondere activiteit van start. 'Klankschap' is de titel. Een rond wandeling met geluid en muziek die het best omschreven kan worden als een kennismaking met de geluiden van het landschap van vroeger en nu. 'Klankschap' neemt de wandelaar mee, terug in de tijd. In beeld, woord, geluid en muziek. Deze wandeling door het 'klankschap' van Groeneveld werd ge schreven door Boudewijn Paans en ver teld door Hanneke Groenteman. De muziek werd uitgekozen door muziek kenner Han Reiziger, die op 16 oktober 's ochtends vroeg op pad gaat om een impressie van dit 'klankschap' te geven. Zijn verslag is te horen in het radiopro gramma 'Vroege Vogels' tussen 8.00 en 10.00 uur op Radio 1. Bezoekers kun nen de wandeling het hele jaar door op eigen gelegenheid maken. Een walk man en een boekje met routekaart en achtergrondteksten zijn voor f 7,50 verkrijgbaar aan de balie van het Kas teel. Bij het tuincentrum "Vaarderhoogt" te Soest exposeert Jan Bouma, kunstschil der uit Ede, vanaf heden tot 29 novem ber. Te zien zijn aquarellen en olieverfschil derijen met diverse onderwerpen, zoals bloemen en landschappen. Hij heeft eerder geëxposeerd in Ede, Elburg, Dronten, Utrecht alsmede bij Gouden Handen te 's Heerenberg. Toegang is gratis tijdens openstelling van het bovengenoemd tuincentrum. v t Adrian Snell treedt op zondag 16 ok tober in de Julianakerk op. Dat ge- ieurt tijdens een concert met het hristelijke jongerenkoor Message uit •aarn. Het begint om 20.00 uur. I Snell is, na een jaar afwezigheid, terug- I gekeerd met het muzikaal theaterpro- Igramma 'BeautifulOr What?!' Het Igaat over het indringende relaas van I een meisje met een verstandelijke han- Idicap. In het theaterstuk, dat wordt on dersteund met audiovisuele middelen, treden nog drie artiesten op. 'BeautifulOr What?!' wordt na de pauze uitgevoerd. Daarvoor worden songs uit het repertoire van Snell ten ge hore gebracht. Het concert in Soest in het enige dat Snell in de provincie Utrecht geeft. Een toegangskaart kost 25 gulden en is verkrijgbaar in de voor verkoop bij boekhandel In de Ruimte aan de Soesterbergsestraat. Voor meer informatie, tel. 02159-11900. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 13 oktober: Li Tien Lu (geboren in 1909) is een van de laatste mensen die de kunst van het traditionele Taiwanese poppenspel tot in de finesses beheerst. De Taiwanese regisseur Hou Hsiao Hsien leerde hem kennen toen hij een paar keer opa-rol letjes speelde in zijn films. Hij besloot een film te maken over deze bijzondere man. Als Li negen jaar is (het is dan 1918), sterft zijn moeder. Zijn vader her trouwt, maar Li kan heel slecht met zijn stiefmoeder opschieten. Dat is reden om hem in de leer te doen bij een rond reizende poppenspeler. Li blijkt een na tuurtalent op dit gebied. Al gauw wordt hij weggekocht door een concurrent en met 14 jaar zet hij al helemaal alleen zijn voorstellingen in elkaar. Li, inmiddels getrouwd met de dochter van zijn baas, heeft op zijn 22ste zijn ei gen poppengezelschap. Maar in 1937, als de Chinees-Japanse oorlog uit breekt, worden de (zeer populaire) poppenvoorstellingen verboden. Later kan hij zijn beroep toch weer opnemen, maar alleen als hij propagandavoorstel- lingen voor de Japanners geeft. Het eind van de Tweede Wereldoorlog be tekent voor Taiwan het eind van 50 jaar bezetting. Voor Li en zijn vrouw komt de nieuwe vrijheid echter met zeer veel persoonlijke offers. Hou Hsiao Hsien wil met dit verhaal van een poppenspeler de geschiedenis van zijn land vertellen. Op de scholen in Taiwan (Nationalistisch China) wordt die nauwelijks onderwezen. Samen met zijn vorige film, "City of Sadness" (die de periode 1945-1949 behandelt en en kele jaren geleden in het filmhuis werd vertoond) en een nog te maken derde deel (over de komst van de door Mao verdreven Kwomintang naar Taiwan in 1^49) wil hij zo een trilogie maken over de geschiedenis van zijn land. De oude Li zelf treedt daarbij op als de verteller. Soms zien we hem ook even in beeld: breeduit vertellend over zijn be levenissen. Die worden vaak uiterst so ber in beeld gebracht: de camera be weegt nauwelijks en registreert vanaf een zekere afstand. Ook is de illustratie bij de woorden van Li vaak niet recht streeks (maar daarom des te mooier). Terwijl hij bijv. vertelt dat zijn moeder op sterven ligt, zien we Li samen met zijn opa over de markt lopen. Later zal blijken dat ze een eend kochten, om een krachtige bouillon van te maken voor moeder. Ook de dood van de grootva der krijgen we niet rechtstreeks te zien, maar via een omweg. De film bevat natuurlijk enkele voor beelden van het Taiwanese poppen spel. Dat Li in de jaren '40 propaganda- voorstellingen voor de Japanners moest geven, wordt vrij matter-of-fact ver teld, zonder de heilige verontwaardi ging die zoiets in Nederland kan ver oorzaken. De film maakt duidelijk dat Li weinig keus had om te overleven en dat de Japanse overheersing intussen al zolang duurde, dat het er niet op leek dat die ooit voorbij zou gaan. Ook wa ren de Japanners opvallend correct te genover de plaatselijke bevolking, zoals Li mocht ondervinden toen hij eens een vervelende Japanse soldaat een pak rammel had gegeven. Zo staat het leven van de poppenspeler, die met alle winden meeboog, maar al tijd een kern van zijn eigen cultuur heeft behouden, voor de geschiedenis van het Taiwanese volk. Een volk dat blij mag zijn met zo'n geweldige filmmaker! Aanvang 20.30 uur Entree f 7,50 - cjp 65+ f 5,00 De opkomst bij jazzconcerten is nogal wisselend en onvoorspel baar, zo ook in Artishock, maar zaterdag j.l. kon de organisatie te vreden zijn. De groep op het po dium was het Trio Clusone, een il luster gezelschap, wat erin slaagde de hooggespannen verwachtingen waar te maken. De charme van een jazzconcert is deels gelegen in het feit dat de bezoeker er ge tuige van is hoe muzikanten samen, ter plekke, iets geheel eigens creëren. Het concert van Trio Clusone was hiervan een schoolvoorbeeld. Drie gelijkwaar dige musici leverden gedurende twee lange sets muziek van een constant hoog niveau. Vrije passages gingen naadloos over in uitgeschreven stukjes waarin diverse vormen van volksmu ziek doorklonken, als ook meer tradi tionele jazz. Ondanks de collage-achti- ge opbouw bleef het geheel van begin tot eind typische Trio Clusone muziek. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 13 oktober Van 9.30-11.30 uur: de volwassenen- groep is actief. Het kost f 2,50 inclusief koffie. Van 15.45-17.45 uur: Duco, Lesley en Jaqueline zijn jarig. Met zo'n 30 vriendjes wordt er gefeest. Vrijdag 14 oktober Titia ontvangt twee groepen voor na- tuureducatieover het thema: Mam moeten. Om 15.45 uur zijn Tamara, Amanda en Tim aan de beurt voor het vieren van hun verjaardagsfeest, 's Avonds nog vijfjarige kinderen: Daph- ne, Nikki, Charlotte, Laura en Sofia vieren hun feest op de kinderverjaar- dagdisco. Allerlei spelletjes doen die met dansen, zingen en muziek te maken hebben. Altijd feest en de kinderen zijn het middelpunt. Zaterdag 15 oktober Van 13.30-16.00 uur vieren Nicky, Remco en Tamara hun verjaardags feest. Ook zij nemen veel vrienden mee. Tevens kan onder deskundige leiding van 13.00-17.00 uur geholpen worden met het voeren van de dieren. Vanaf maandag 17 oktober tot en met zater dag 22 oktober lopen de medewerkers van de kinderboerderij met een collec tebus door Soest. SCHOONHEIDSSALON DEPOSITAIR Van vrijdag 14 t/m zondag 23 ok tober organiseert de Stichting Af- rican Cultural Center uit Rotter dam de tentoonstelling: 'Het Afri kaanse leven in brons' in De Win tertuin, Heemskerklaan 25, Baarn. Er wordt een collectie van plusminus 100 bronsplastieken uit het Westafri- kaanse land Burkina Faso geëxposëerd, waarbij het dagelijks Afrikaanse leven centraal staat: Mensen die het land be werken, muzikanten, dansers, kortom het straat- en dorpsleven in al haar schakeringen. De beelden zijn uniek van vormgeving, variërend van gestileerd tot naturalis tisch. Ze worden volgens de 'cire-per- du' techniek vervaardigd door kunste naars van de Mossi stam die zich heb ben verenigd in een collectief: de school van Morou. Het gieten van brons wordt in Afrika al eeuwen toegepast; in dit opzicht genie ten de culturen van de Nok en de Benin, beiden afkomstig uit huidig Nigeria, wereldfaam. Het betrof hier vooral gie ters aan de hoven van plaatselijke ko ningen. Ook andere Westafrikaanse landen kennen het bronsgieten: Ghana Ashanti-stam) en de Republiek Benin (Fon-stam). Brons wordt in Afrika gegoten volgens de techniek van de verloren wasvorm (cire-perdu). Een object wordt geboet seerd in was en vervolgens ingebed in klei. Na droging van de klei wordt het geheel verhit, zodat de was smelt en uit de vorm kan lopen. In de ontstane holte wordt vloeibaar brons (of een ander metaal) gegoten; na stolling wordt de kleimantel stukgeslagen en het metalen object verder afgewerkt. Openingstijden: elke dag 13.00-17.00 uur. De expositie zal educatief worden begeleid. Tevens zal er tijdens de expo sitie een videofilm vertoond worden over het ingewikkelde gietproces. Een begeleidend boekje is voor drie gulden verkrijgbaar. De toegang is gratis. Opvallend was de bijdrage van Han Bennink; zijn manier van drummen (waarbij alles wat geluid maakt door hem voor een muzikaal doel wordi In- nut) is ook wel sensationeel. Soms lijkt het even alsof hij als een woesteling overal doorheen drumt ,en volledig in de ban is van zijn eigen spel, maar het tegendeel is het geval. Hij reageert zeer alert op wat er om hem heen gebeurt. Dat geldt voor de beide anderen even zeer. Een weinig gebruikt instrument in de jazz is de cello; Ernst Reijseger is een van de meest prominente cellisten bin nen de huidige geïmproviseerde mu ziek. Het ligt voor de hand om de cello onder deze omstandigheden te gebrui ken zoals een contrabas in de meer re guliere jazz. Reijseger doet dit ook wel, maar bespeelt z'n instrument vaak als een gitaar. Saxofonist en klarinettist Michael Moore vormde met zijn tame lijk introverte spel een fraai contrast met de rest van de groep. Een deel van het repertoire van Trio Clusone bestaat uit traditionele jazz stukken. Herinterpretaties dus, maar dan gespeeld zoals dat eigenlijk zou moeten: met respect en zonder nostal gie. De Schoof, De Engh, De Praatpaal, tel. 12527 tel. 21987 tel. 19546 'De Schoof Maandag 17 oktober, kinderrom melmarkt, van 14.00-17.00 uur; Ben je tussen 4 en 13 jaar, kom dan vanaf 13.00 uur naar De Schoof en huur voor f 1,- een plaats of voor f 1,50 een tafel. Natuurlijk kan iedereen de kinderrom melmarkt bezoeken, ongeacht de leef- tijd. Woensdag 19 oktober, peuter/kleu- terochtend: Ben je tussen de 3 en 6 jaar, kom dan woensdag van 10.00-11.30 uur naar De Schoof. We gaan dan aller lei leuke dingen doen rondom de herfst. Kosten f 1,50. Jeugd-pergamano: Sinds een jaar of vijf is er een nieuwe hobby in Neder land. Deze techniek afkomstig uit Co lombia is het bewerken van perkament papier met verschillende kogel- en prikpennen. Op deze manier zijn hele mooie kaarten en andere werkstukken te maken. Voor het jeugdprogramma zijn er speciale viltstiften en motieven ontworpen. In deze cursus zal speciaal aandacht besteed worden aan sint en kerst. Start dinsdag 8 november van 16.00- 17.15 uur. Kosten f 37,50 voor 6 lessen. Papier-maché: Watje zoal met oud pa pier en waterhoudende lijm kan creëren is niet moeilijk, wel erg leuk. Start dins dag 1 november van 19.30-21.30 uur. Kosten f 65,00 voor 5 lessen. Speel-o-theek, Stap voor Stap' Tijdens de herfstvakantie, (de week van maandag 17 oktober) is de Speel-o- theek alleen op woensdagavond van 19.30-21.00 uur open! Op dinsdag en vrijdag kunt u dus geen speelgoed te rugbrengen of lenen! Smitsweg 311, tel. 12630 In de folder "Uw bedrijf en de identifi catieplicht", van het ministeriè van So ciale Zaken, staat niet vermeld dat de identificatieplicht straks ook geldt voor vrijwilligers. De identificatieplicht is vooral bedoeld voor allerlei zaken en transacties waarbij geld gemoeid is. "Bestrijding van fraude en criminali teit", staat als doel van de wet beschre ven. Daar hebben vrijwilligers niet di rect mee te maken. In bedrijven en organisaties gaat het in de eerste plaats om een administratieve controle op mensen die een belasting en premieplicht hebben. Werkgevers dienen een kopie van een identiteitsbe wijs van ieder personeelslid in hun ad ministratie te hebben. Vrijwilligers die minder dan f 20,- per week aan vergoe ding ontvangen hebben nooit met be lastingen of bedrijfsverenigingen te ma ken. Wie meer ontvangt zal in de mees te gevallen het hele bedrag kunnen ver antwoorden als echte vergoeding van onkosten en daarmee ook geen belas ting hoeven te betalen. Wat dit onder deel betreft is er voor vrijwilligers dus geen identificatieplicht. Maar er is nog een ander onderdeel van de wet. Bij een feitelijke controle op de werkplek moet in principe iedereen zich kunnen legitimeren. Aan de bui tenkant kun je immers niet zien of ie mand betaald in dienst is of als vrijwilli ger. Als zo'n controle plaatsvindt moet iedereen eigenlijk een geldig legitima tiebewijs hebben. Hoe groot is de kans op een feitelijke controle bij vrijwilligersorganisaties, in verpleeghuizen, in de sportkantine? "Niet groot, zelfs erg onwaarschijnlijk. Controles zullen eerder plaatsvinden in de kassen, in de bouw en in de (gewone) horeca". Werkgevers hebben een jaar de tijd om hun administratie van de identiteitsbe wijzen voor het betaalde personeel op orde te brengen. Laten we nog maar even afwachten wat het ministerie in de nieuwe folder voor vrijwilligers aanbe veelt. Vakatures 4-111: Mensenrechten-organisatie Baarn vraagt vrijwilligers voor het voorbereiden van akties. 5-123: Internationaal Vrouwencen trum Soest zoekt vrijwillig(st)ers voor huiswerkbegeleiding aan meisjes van 12 - 18 jaar. 8-200: Bejaardentehuis voor blin den Zeist vraagt vrijwillig(st)ers bij het te water gaan en zwemmen van visueel gehandicapte bejaarden, ook helpen bij het aan- en uitkleden. Dinsdags van 14.45 - 16.00 uur. 13-111: Milieu-organisatie zoekt in cidenteel vrijwillig(st)ers ter assistentie bij huis-aan-huis inzameling. 15-114: Woonverziening voor licht verstandelijk gehandicapte jongeren Bunschoten zoekt vrijwilligster die een bewoonster op donderdagavond van en naar de voetbaltraining in Baarn wil rij den, tegen onkostenvergoeding. 16-104 Verpleeghuis Baarn zoekt gastheer/vrouw om de bewoners te voorzien van koffie en gezellig praatje. Inlichtingen bij de Vrijwillers Vakature Bank, Smitsweg 311, dinsdag t/m don derdag 9.00 - 12.00 uur, tel. 12630. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Romans Harris, Elizabeth: Als een verre glimlach. Een jonge vrouw ontdekt in een kof fer een dagboek van een vrouw, die op mysterieuze wijze verdween in Egypte. Door de combinatie van spanning, politiek en romantiek, een roman voor een groot publiek. Harrison, Colin: Exit. Wanneer een man, die zich door de dood van zijn vrouw op zijn werk heeft gestort, een beeldschone vrouw en haar dochtertje ontmoet, wordt zijn bestaan er niet gemakke lijker op. Heggan, Christiane: Natalie. Romantisch en boeiend verhaal over een jonge vrouw die gaat werken in het cosmeticaconcern van haar va der, maar wordt gedwarsboomd door haar stiefmoeder en -broer. Lindsay, David L: Doodsverach ting. Een Amerikaanse politieman stelt een officieus onderzoek in naar de verdwijning van een jonge Ameri kaanse, die is opgeslokt door de on derwereld van Guatemala. Onvoor spelbaar en meeslepend verhaal met spanning tot het laatste moment. Luard, Nicholas: Yeti. Een Engels meisje verdwijht tijdens een expeditie in de Himalaya en leeft enige tijd tussen een yeti-samenle- ving. Spannend avonturenverhaal. Mutsaers, Charlotte: Rachels rokje. Speels geplooid relaas van de liefde van een leerlinge voor haar taalle raar. Een origineel letterkundig kunstwerk. Windsor, Valerie: Web van leugens. Een Engelse vrouw krijgt na een au to-ongeluk in Frankrijk bij vergis sing een andere identiteit. Informatieve boeken eu-enge 946.6 Benson, Ross: Prins Charles: het onbekende verhaal. Biografie van de Britse prins Charles (1948), waarin zijn aandeel in de mislukking van zijn huwelijk met la dy Diana Spencer wordt onder zocht. 415.3 Hermans, Henk: Is er echt geen ander, schat?: over jaloezie in relaties. Na een algemeen gedeelte over ja loezie gaat de auteur in op abnorma le jaloezie. Met tips voor het verbete ren van relaties. 418.7 Kübler-Ross, Elizabeth: Woorden die sterken en troosten. In interviews voor de Duitse televisie legt de schrijfster uit hoe wij het bes te met de dood kunnen omgaan, eu-span 629.63 Rosales de Molino, Cornelia: Spanje: authenthieke re cepten en wetenswaardigheden over land en bevolking. Fraaie uitgave met prachtige kleu renfoto's. 961 Wereldberoemde treinreizen: een reis rond de wereld langs 30 spectaculaire treinroutes. Achttien auteurs hebben 30 ver schillende treinreizen op alle conti nenten beschreven. De teksten zijn vergezeld met kleurenfoto's en over zichtskaartjes. *-\ Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrij dagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 9*. lel. 22195 Net op het moment dat u aan een goede vriend denkt gaat de telefoon en belt die vriend u op. Of u droomt dat een fami lielid een ongeluk heeft gehad en enkele dagen later gebeurt dat ongeluk echt. Dit zijn voorbeelden van telepathie en voorspellingen, ook wel paranormale verschijnselen genoemd. Thema's van deze cursus zijn: telepathie, helder ziendheid, bijna-dood-ervaringen (wat maakt iemand mee tijdens zo'n erva ring), spiritisme (bestaan geesten echt en is het mogelijk er contact mee te heb ben) en reïncarnatie. In alle lessen wor den veel voorbeelden van paranormale ervaringen gegeven. Voor de cursus is geen vooropleiding vereist. Aanvang cursus: woensdag 9 novem ber, 20.00-22.00 uur. Docente: mevr. H. Sevink. Cursusadres: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Aantal lessen: 4. Cursusprijs: f 70,-. Kerstkaarten In twee lessen maakt u een mapje voor beelden van allerlei Kerst- en Nieuw jaarskaarten. Wilt u een goed knippend klein schaartje en een potlood mee brengen? Voor de te gebruiken mate rialen wordt gezorgd. De bijkomende kosten blijven laag. Aanvang cursus: woensdag 9 novem ber van 13.30-15.30 uur. Docente: mevr. A. Nieuwenburg. Cursusadres: Wijkgebouw Emmakerk, Regentesse- laan 2a. Aantal lessen: 2. Cursusprijs: f 35,-. Lezingen: Santiago de Compostela Vanaf de Middeleeuwen trekken mil joenen pelgrims naar Santiago de Com postela in noordwest Spanje. Jaarlijks wordt deze weg door de bedevaartgan gers te voet, te paard, per ezel, per fiets of "luxer" met de bus afgelegd. In deze lezing wordt aan de hand van dia's aan dacht besteed aan de geschiedenis van de oude historische pleisterplaatsen op de route van Nederland naar deze be devaartplaats. Deze lezing wordt ge houden op maandag 7 november van 20.00-22.00 uur in het Int. Vrouwen centrum, Smitsweg 313. Spreker: mevr. R. Janson. Prijs: f 7,50. De Oranjes (2 middagen) Mevrouw Thera Coppens heeft een aantal interessante biografieën geschre ven over de vroege Oranjes zoals Wil lem van Oranje, Prins Maurits en Prins Frederik Hendrik. In deze lezingen wordt op boeiende wijze verteld over de rol die zij en hun nageslacht hebben ge speeld in onze geschiedenis. Deze rol zal daarbij ook gerelateerd worden aan hun huizen en bezittingen in onze direc te woonomgeving. Deze lezingen worden gehouden op vrijdag 11 en 18 november van 13.30-15.30 uur in Wijkgebouw Em makerk, Regentesselaan 2a. Spreker: mevr. Thera Coppens. Prijs voor twee lezingen: f 25,-. Inschrijven voor lezin gen graag vooraf bij het kantoor van de Volksuniversiteit. Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Steenhoffstraat 9a. Tel.: 22195. Ope ningstijden kantoor: maandag en woensdag van 13.00-16.00 uur; dins dag en donderdag van 10.00-13.00. Tijdens de herfstvakantie, 17 t/m 22 oktober, is het kantoor gesloten. De Thuishulpcentrale Eemland (THC) zoekt vaste vertrouwde vrijwil ligers, die enkele uren per week on dersteuning willen geven in gezinnen of situaties waarin ouders/verzorgers/ kinderen/buren de dagelijkse zorg hebben voor een gehandicapte, de menterende of chronisch zieke. De vaste verzorger kan op die manier even weg, vrij zijn in zijn/haar eigen huis, iets voor zichzelf doen of iets met de andere kinderen of de partner on dernemen. Voor de volgende situa tie^) in Soest worden deze week vrij willigers gevraagd. Soest-zuid In een gezellig gezin, bestaande uit va der, moeder en twee nog jonge pleeg kinderen, woont ook met veel plezier de wat oudere en ietwat vergeetachtige (schoon)vader. Hij kan zichzelf nog re delijk goed redden, maar lange tijd al leen zijn lukt niet meer zo goed. Opdat de dochter overdag eens wat langer weg kan (en het echtpaar incidenteel samen een avond), vraagt de THC een vrijwil ligster die op die momenten aanwezig wil zijn en 's avonds tevens op de kinde ren wil passen. Meneer was/is bijzon der geïnteresseerd in de natuur, m.n. ornithologie, heeft een brede interesse en is een goed prater. Overhees Opdat de echtgenoot van een demente vrouw incidenteel eens 2 a 3 uur weg kan voor boodschappen e.d. vraagt de THC een vertrouwde oppas, die een maal in de veertien dagen aanwezig wil zijn. Mevrouw is lief en houdt van zin gen. Vrijwilligers ontvangen begeleiding en een onkostenvergoeding van f 2,50 per uur. Wie hulp wil geven kan bellen voor een vrijblijvend kennismakingsgesprek bij de THC, Kleine Haag 1-3,3811 HE Amersfoort, tel. 033-631334, of bij contactpersoon Erica Stanton in Soest, tel. 19226.

Soester Courant | 1994 | | pagina 9