w SKIËN rcr Nieuws van de bibliotheek f. h wL- L 2?o f 1 SOESTERBERG! 25° Nationale Modelbouw Manifestatie museum Topkoffie roodmerk (norm. prijs 7,49) i VOLUME m Soesterbergse na het afscheid |van de Amerikanen werkloos. SOESTERBERG 't is niet niks voor een riks! BAKKERIJ A. TAMMER FLORA FAUNA JNjeuwf^iirS^ Mooiste tuin in 1995 Boek opgedragen aan Andries Stemerding m APK-keuren zonder af 'spraak75,- 25,- I Ramses: een eethoek van formaat aan het Dorpsplein Winkel en klant van de maand in de Buys Ballotlaan 2 gulden korting WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 SOESTER COURANT PAGINA 15 6 y k k SF sportpark a/d Kerklaan Alpine- en langlauf. Groeps- en privélessen. Ook verhuur skimateriaal voor wintersport. Skischool Otto Zoetelief - Inl.: tel. 03463-52674 stichting openbare bibliotheek Jeugdboeken 2 slagroomsoezen iPiïi GEMENGDE BLOEMEN Dik Top presenteert 'Soesterberg Vliegveld 1939-1945' Klachtentelefoon Defensie Informatie over eigen vereniging Ruilbeurs van bierartikelen in Sterrenberg Is uw auto klaar voor de winterIII Wintercontrolebeurt fl ald- t in met met an- ze oor een ch- "j- Ic is rijn de pel "De film genre uit Dordat de Het is een wicht be leving en ags Zuid- ieke zin, het type r de wijze r daar te Mevrouw J. Mulder zat voor de laatste keer aan haar bureau. Aan een leuke tijd van tien jaar was een einde gekomen. Met ingang van 1 oktober was ze ontslagen. Hoe nu verder? Tien jaar geleden solliciteerde ze met succes naar een job bij het Ministerie van Defensie en kreeg een functie bij de Amerikanen in Camp New Amster dam. In een bureau vlakbij het hoofd kantoor werd ze tewerkgesteld ten dienste van de Amerikaanse Security Police. Met enkele leden van de Briga- J de Koninklijke Marechaussee Soester- B berg trachtte zij een verbinding te vor- men tussen de Nederlandse politie en overheid en de Amerikanen. Dat was een vrij pittige functie, omdat weder zijds heel veel zaken speelden die via j haar bureau liepen. Donderdag 29 september was dat alle maal voorbij, over. Ietwat verdwaasd keek ze haar kamer rond, waar ze al die jaren had gewerkt. Het was er leeg en het klonk er hol. Nu mocht ze met nog een aantal collega's het allerlaatste meemaken. Een paar toespraken, de vlaggen die neergehaald werden, de klanken van de beide volksliederen met de nodige emoties daarbij. Mw. Mulder onderging dit vrij emotieloos en bekeek het met een nuchtere blik. Daarna nog even een babbeltje met die, een goede weps voor een Amerikaan, een schou derklopje waar dat nodig was. Zo liet mw. Mulder ook dit laatste afscheid langs zich heengaan. Op de vraag: hoe nu verder? begint ze te lachen. "Ik heb met ingang van van daag verlof gekregen tot 1 november en dat neem ik ook. De laatste tijd hebben Mevrouw Mulder in haar lege kan toor. we hier nogal wat meegemaakt. Zo'n afbraak gaat je niet in de koude kleren zitten, maar ja, dat behoort ook tot je taak. Ik was één van de weinigen die hier het licht mochten uit doen. Niet leuk, nee, maar het ging omdat er een perspectief voor mij is. Defensie heeft mij een omscholingsproject aangebo den in een cursus voor pensioenen, hy potheken en verzekeringsadviezen, met de garantie dat ik na het slagen een baan krijg. Lukt die cursus niet, dan mag ik weer bij Defensie terugkomen. Dus voor mij is er brood op de plank en dat maakt veel goed. Ik heb helaas col lega's die met ingang van vandaag werkloos zijn en dat is erg. Zo van de ene dag op de andere is er voor jou niets meer te doen. Vergeet niet dat wij hier allen een fijne werkplek hadden. Met al z'n ups en downs hadden wij hier niet te klagen. Ook was het een goed betaalde baan, die je nooit meer terugkrijgt, zo wel in arbeid als in salariëring, of je moet enorm geluk hebben. Nee, dit afscheid is voor mij niet zo emotioneel. Ach, ik zat hier ook nog maar tien jaar en kijk eens naar Jan die daar zit. Hij zat hier al bijna dertig jaar en is nu te oud om nog weer aan de bak te komen. Ja, het is jammer dat de Amerikanen zijn vertrokken, Maar ja, het leven gaat door en je moet de toe komst onder ogen durven zien." Mevrouw Mulder nam daarop nog van velen afscheid en sloot voor het laatst de poorten van de vliegbasis Soesterberg achter zich. Ze is op weg naar een nieu we toekomst, zoals zoveel anderen met haar. ft Dorpsplein 17B 3769 DA Soesterberg Volwassenafdeling De rest van de dag (Kazuo Istiguro) Het levensverhaal van een volmaak te butler, dit boek is schitterend verf ilmd als 'The remains of the day' met Antony Hopkins en Emma Thormpson in de hoofdrollen. De roofbruid (Margaret Atwood) Drie totaal verschillende vrouwen voelen zich sterk met elkaar verbon den door hun wraakgevoelens t.o.v. een aantrekkelijke rivale die hun le ven heeft vergald. De volmaakte moord (A.J. Quin- nell) Een huurling, wiens gezin omkomt bij de vliegramp bij Lockerbie in 1988, rust niet voor hij de dader van de terroristische aanslag heeft opge spoord. Het land van de dageraad (Joseph Bruchac) In de Amerikaanse prehistorie krijgt een jonge Indiaan van de sjamaan van zijn stam de opdracht te ontdek ken waardoor hun stam wordt be dreigd. De zwarte weduwe (Darian North) Een aankomend schrijver laat zich strikken voor een boek over het pro ces tegen een half Aziatische vrouw, die wordt verdacht van de uitzon derlijke gruwelijke verbrandings- moord op haar echtgenoot. Prentenboeken De Beer (Raymond Briggs) Wanneer Ellen met haar teddybeer in bed ligt krijgt ze een echte ijsbeer op bezoek. Als Ellen haar ouders vertelt over de beer denken ze dat zij het over haar teddybeer heeft. Daar om mag hij blijven logeren, maar zo eenvoudig is dat niet. Hij spettert al les nat en plast en poept overal. Tot hij ineens verdwijnt zoals hij ook ge komen is: onverwacht in de nacht. B-boeken Fausto Koppie (Anke de Vries) Stijn houdt van fietsen; hij droomt van een eigen racefiets, maar die zijn duur. Bij een fietsenmaker in de buurt ontdekt hij een heel bijzondere racefiets; Fausto Koppie staat erop. Alleen... die is niet te koop. Er is iets merkwaardigs met die fiets. Griezelbus (Paul van Loon) Vier kinderen zijn stiekem op een autokerkhof aan het rondneuzen. Ze moeten in een oude bus schuilen omdat het vreselijk gaat regenen en onweren. Plots slaat de bliksem in. De verlichting van de bus gaat aan en de radio zendt een programma uit dat Griezelbus heet. Eerst vinden de kinderen het wel leuk, maar als blijkt dat ze moeten luisteren en de bus niet uit kunnen.... Heerlijk griezelen met dit boek. Voorleesboeken Bloemen voor de boze heks (Hanna Kraan) Veertien nieuwe avonturen van de boze heks, de haas, de egel, de uil en alle andere dieren in het bos. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. nu voor Buys Ballotlaan 13 Soesterberg Geldig: donderdag, vrijdag en zaterdag 1 bos KA v/i r—van 3.95 voor Buys Ballotlaan 11 Soesterberg 03463-51645 Geldig: donderdag, vrijdag en zaterdag Het Militaire Luchtvaart Museum organiseert voor de twaalfde keer de Nationale Modelbouw Mani festatie. Het is elk jaar de drukst bezochte tentoonstelling van het museum met meer dan tiendui zend bezoekers. Het op nauwkeurige wijze op schaal bouwen is een veel beoefende en zeer serieuze vrijetijdsbesteding in Neder land geworden en het bouwen van vliegtuig- en scheepsmodellen heeft voor velen een grote aantrekkings kracht. Niet alleen het bouwen maar ook het bewonderen van de schitteren de modellen vormt voor veel mensen een aangename verpozing. Ter gelegenheid van het 75-jarig jubi leum van de N.V. Nederlandse Vlieg tuigfabriek Fokker, is voor de wedstrijd gekozen voor het thema '75 jaar Fok ker'. Een speciale wedstrijd in alle cate gorieën met als onderwerp 'De invasie van Normandië'. Gedurende de mani festatie worden de bezoekers in de gele genheid gesteld om de naar hun mening beste modellen uit te kiezen. Aan de beste modellen wordt de publieksprijs uitgereikt. Verder worden onder alle deelnemers aan zowel de wedstrijd als de show de volgende extra prijzen uit gereikt: Best of the show, meest origi nele model, beste jeugdmodel en de Museumprijs. Tevens bepaalt een aan tal ter zake kundige journalisten welke inzending in aanmerking komt voor de persprijs. De prijsuitreiking vindt plaats op zon dag 23 oktober om 14.00 uur en is toe gankelijk voor deelnemers en familiele den. De Museumprijs is een rondvlucht in een historisch vliegtuig, een Harvard van het museum die luchtwaardig wordt gehouden door de Stichting Vliegsport Gilze-Rijen. Demonstraties met varende modellen vinden plaats in een speciaal geplaatst- groot bassin. Er zijn ook spectaculaire demonstraties met vliegende modellen. Dit alles wordt gehouden in het Militaire Luchtvaart Museum tot zondag 23 oktober, dage lijks geopend van 10.00-16.30 uur en op zaterdag en zondag van 11.00-16.30 uur. In de maand oktober worden over het algemeen alle tuinen winterrijp gemaakt. Tot één van die werk zaamheden behoort het planten van vele soorten bollen.' De Vereniging Soesterbergs Belang heeft tijdens de gehouden Informatie markt in het Dorpshuis aan de bezoe kers bloembollen verstrekt, met uiter aard de bedoeling dat men deze gaat planten. Maar het gaat niet alleen om het planten, het is ook de bedoeling dat men voor het jaar 1995 iets bijzonders van de tuin gaat maken. De VSB daagt in het kader van '50 jaar bevrijding' alle tuinbezitters uit mee te doen aan een 'mooiste-tuin-wedstrijd'. ,Deze wordt gehouden van 1 tot en met 6 mei 1995. Men kan deze uitdaging in persoon aannemen, maar mogelijk ook per straat of een gedeelte daarvan. Wie de mooiste tuin en/of straat heeft staat garant voor een leuke prijs. Een des kundige j ury zal bepalen wie hiervoor in aanmerking komt. De VSB hoopt met deze aktie bij te dragen aan een nog meer feestelijker stemming in die feest- week van 1995. Samenwerking Het bleek dat zowel de Vereniging Soesterbergs Belang als de Verenigde Ondernemers Soesterberg (VOS) actie voeren voor dezelfde belangen. Voor een bundeling van deze krachten is be sloten dat beide partijen elkaar hiervan informeren en daar waar nodig is geza menlijk zullen optreden. In dit verband is men voornemens om irl samenwer king met de VW Agentschap-Soester- berg plaatselijke zomeractiviteiten te ontplooien. In de stille (vakantie-)weken heeft men diverse activiteiten naar voren gebracht die eventueel uitgevoerd kunnen wor den. Dat brengt meer leven in de brou werij ten dienste van de middenstand en het dorp als zodanig. De bar van het Officiers Casino aan de Kampweg kon donderdag lang niet alle aanwezigen van een zitplaats voorzien. De plaatselijk bekende schrijver en in Noorwe gen wonende Dik Top mocht zijn vierde boek presenteren met als ti tel 'Soesterberg Vliegveld 1939- 1945'. Frits Hagmeijer opende de plechtigheid en memoreerde de Tweede Wereldoor log. De capitulatie, het actieve verzet tegen de bezetter, concentratiekampen en uit dit alles de vele slachtoffers, ge storven aan ontberingen of gefusilleerd. "Dat dit gedenkboek wordt opgedra gen aan Andries Stemerding, marinier der derde klasse, gefusilleerd op 29 de cember 1^42, amper 21 jaar oud, ge tuigd van een juist inzicht en van een goed doordachte keuze. In hem geden ken wij eenieder die op zijn of haar ma nier en met zijn of haar mogelijkheden zich heeft ingezet met het doel Neder land te bevrijden van de Duitse bezet tingsmacht," aldus Hagmeijer. De schrijver Top deelde mee dat zijn in teresse in het verleden van zijn geboor tedorp Soesterberg de drijfveer was om hierover boeken te schrijven. In princi pe was het bedoeld voor zijn kinderen, hen in kennis te stellen van de wortels van hun geslacht en waar die woonden. Op herhaald Verzoek worden onder staand de klachtentelefoonnummers van Defensie verstrekt. Op werkdagen kan men van 09.00 tot 16.30 uur klachten melden. Voor klachten over de vliegbasis Soesterberg c.q. geluidsoverlast van vliegtuigen: tel. 03463-32060. Voor andere zaken, Defensie betref fende, moet men zich wenden tot de Provinciaal Militair Commandant Utrecht, tel. 030-366510. Buiten deze tijden kan men in dringen de omstandigheden contact opnemen met de Brigade Koninklijke Mare chaussee Soesterberg, tel. 03463- 51403. Op de eerstvolgende werkdag worden de klachten behandeld. Intussen is na 'Soesterberg Ons Dorp' en 'Soesterberg van toen en nu', dit het vierde boek geworden. Gezien de veel heid van materiaal en foto's heeft hij de oorlogstijd gesplitst in een verslag over het vliegveld en volgend jaar komt het boek uit over 'Soesterberg 40-45'. Aanvankelijk was hij voornemens het boek op te dragen aan de Duitser Mül- ler, om hem de eer te geven als dank voor zijn enorme hulp die hij destijds als Duitse militair aan gevangenen gaf van in het bijzonder het toenmalig Kamp Amersfoort. Maar Top kwam tot de ontdekking dat Nederland en ook Soes terberg nog niet zover waren. De bedoeling was het volgende boek over Soesterberg op te dragen aan An dries Stemerding, waarin veel meer over hem staat geschreven. Het boek Soesterberg Vliegveld is een soort dag boek van 1939 tot na 1945. Het geeft een duidelijk en soms verrassend beeld van toen. Mevrouw vF. Forma-Stemerding, een zuster van wijlen Andries Stemerding, nam ook achter de microfoon plaats. Zij dankte de schrijver voor de eer die haar overleden broer hiermee kreeg. En vervolgde: "Mijn broer Andries zou ook de door u genoemde heer Müller dankbaar zijn voor wat hij destijds heeft gedaan. Ik hoop dat u dat aan hem wil overbrengen." Na de oorlog heeft zij gezocht naar de feitelijke gegevens van haar broer als lid van de verzetsgroep De Leeuwengarde. In 1974 trof zij bij toeval Tjeenk-Gerritsen, die belast was met het archief van het verzet in Neder land. Van hem kreeg zij het proces-ver baal waarin onder andere stond ver meld dat Andries Stemerding op 18-ja- rige leeftijd bataljonshoofd van het ver zet in Rotterdam was. In 1940 en 1941 heeft hij diverse sabotagedaden ver richt, totdat zijn verzetsgroep door ver raad in zijn geheel werd opgepakt. Via gevangenissen in Utrecht en Sche- veningen werd hij geplaatst in het Kamp Amersfoort, van waaruit hij op dinsdag 29 december 1942 nabij de schietbanen op de Leusderheide met nog dertig verzetsstrijders werd gefusil leerd. Mervrouw Forma-Stemerding besloot met het gebed dat Andries Stemerding op de lippen had, voordat hij werd afge- r V t 1 9 Archieffoto van Andries Stemerding die in de Tweede Wereldoorlog werd ge fusilleerd. voerd om gefusilleerd te worden: "Het leven is geen wreed alhier, geen wapen stilstand vragen. Het leven is de kruis banier tot in Gods handen dragen'. Het was daarna even stil in de ruimte vol met mensen, iedereen was heel nauw betrokken bij wat 52 jaar geleden vlak bij was gebeurd. Wethouder Ries van Logtenstein had de eer om het eerste exemplaar van het boek aan de nabe staanden van Andries Stemerding te overhandigen en vervolgens aan de Commandant van de Vliegbasis Soes terberg, de kolonel Ansink, de Direc teur van het Militaire Luchtvaart Mu seum, luitenant-kolonel Botma en aan een deputatie bestaande uit drie officie ren van de Marinierskazerne te Doorn. Daarmee was een einde gekomen aan het officiële gedeelte en konden oud verzetsstrijders en andere aanwezigen nader met elkaar kennis maken. Op de ze wijze werd aan wijlen Andries Ste merding eer gedaan die hij toekomt. van 08.00-12.30 uur AUTOBEDRIJF B&S Rademakerstraat 31, Soesterberg, tel. 03463-51530 Bekendheid van de eigen (sportver eniging is één van de vereisten voor een goed voortbestaan. Een plaatselijke/ regionale krant is daarbij een belangrijk middel om de eigen activiteiten nog eens onder ogen te zien, maar ook voor de leden en in het bijzonder voor de niet-leden. Soesterberg heeft het voorrecht dat el ke week nieuwe bewoners zich in de wijken Apollo en Gemini vestigen. Al leen via deze krant worden zij van het plaatselijk nieuws voorzien, waaronder ook sportnieuws. Wedstrijdinformatie van het eerste team (aankondigingen en uitslagen), promoties enz, maar ook toezending van club- en verenigingsbladen zijn voor de redactie van de krant een goed hulpmiddel voor informatieverstrek king en ten dienste van de verenigingen. Berichtgevingen hierover elke zondag vóór 18.00 uur inleveren op het adres: Van Maarenplein 1, of via de fax 03463-51252, (na telefonische aan vraag). Zaterdag 22 oktober is men van 10.00 tot 15.00 uur welkom in Sterrenberg waar een ruilbeurs in bierartikelen wordt gehouden. Ongeveer 50 stand houders hebben alle soorten bierartike len voorhanden waar men mee kan rui len. Ook kan men een eigen verzameling opstarten of uitbreiden. Er is een door lopende videoprojectie te zien over het bierbrouwproces. Verder is er een ver loting waarin mooie prijzen zijn te be halen. Ook nodigt het terrein Sterren berg u uit voor een mooie herfstwande- ling. Wil men zelf aan deze beurs mee doen dan zijn nog enkele tafels li f 5,00 beschikbaar. Voor inlichtingen en in formatie kan men zich wenden naar Ronald van ter Beek, tel. 02154- 20054. AUTOBEDRIJF B&S Riieicnitikerstmat 31, Soesterberg, tel 03403-51530 Sinds maart 1993 kennen we naast het postkantoor de Egyptische grillroom, shoarma- en pizzazaak Ramses. De sympathieke eigenaar Achmed woonde in zijn jeugd aan het Ramsesplein in Cairo. Hij vertrok naar Nederland om een stu die af te ronden om daarna terug te ke ren naar zijn mooie vaderland. Maar liefde kent geen grenzen en zo ontmoet te hij een Zeister schone, is daar reeds mee getrouwd en heeft een schat van een dochter. Tevens woont hij al gerui me tijd in het vliegdorp en voelt zich daar best thuis. Uiteraard met soms een beetje heimwee en als dat één keer per jaar iets meer wordt gaat hij met zijn ge zin op vakantie naar ook nog zijn Egyp te. Zijn beroep lag in het culinaire vlak en juist de Egyptische kookkunst is zijn specialiteit. Begin 1993 kwam er ruimte aan het Dorpsplein en zo ontstond Ramses. Wat is nu opvallend in Ramses? Geen kok achter de braadpan met vet en bo ter, al het vlees gaat in de grill. Voor ve getariërs heeft hij falafel, een maaltijd die men in Egypte als ontbijt gebruikt. Verder de speciale salades met als basis sla, tomaat, komkommer en ui. Zijn lin zensoep is bij kenners zeer geliefd. Na tuurlijk shoarma in alle soorten en zijn bekendheid zit ook in de pizza's. Elke donderdag een pizza voor een tientje en het loopt storm. Achmed heeft met vrouw en dochter zijn stekkie gevonden aan het straks gerestaureerde Dorps plein in Soesterberg. Vorige maand startte de winke- liersgroep aan de Buys Ballotlaan met een actie. Deze maand het vervolg. Per maand worden de winkel en de klant van de maand via deze krant bekend gemaakt. De Volume Markt staat als eerste voor de maand oktober garant (op de foto ei genaar P. Rothuis met zijn medewer kers). Sinds 21 juli is het bedrijf in ande re handen overgegaan en zoals dat vaak gaat: er kwamen ook andere medewer kers. 'Het was in het begin voor ons alle maal even wennen, maar nu hebben we de draai goed te pakken', aldus een en thousiaste eigenaar Rothuis. Hij kan bogen op vijftien jaar ervaring als bedrijfsleider in acht Vendex-filia- len, waarvan de laatste in Lunteren. De uitdaging om als eigen baas te functio neren, ging hij aan en met toenemend succes. De klanten moesten even wen nen aan de omschakeling, andere ge zichten en hier en daar een andere inde ling, maar zij hebben hun winkel weer gevonden. Het bedrijf blijft gelieerd met Volume Markt, met andere woor den: de goederen wórden daarvan be trokken. Het verschil met vroeger is dat Rothuis baas in eigen huis is en voor de toekomst positieve veranderingen in gedachten heeft. Hij moest even wen nen aan de klanten. De Buys Ballotlaan met zijn winkels is een sociale plaats in het dorp waar men met plezier naar toe gaat. Een opval lend verschil met zijn ervaringen in het verleden zijn de spontane gesprekken die in de winkel plaatsvinden. Niet al leen met hem en zijn personeel, maar ook tussen de klanten onderling. In de afgelopen paar maanden is men daar als personeel aan gewend geraakt en wordt het wederzijds als zeer positief ervaren. De winkel van de maand kent ook het begrip 'klant van de maand'.-De dame op de foto, kennelijk juist tevoren bij de kapper in dezelfde straat geweest, heeft de primeur om zich 'klant van de maand' te mogen noemen. Voor haar ligt in de Volume Markt een levensmid delenpakket klaar ter waarde van onge veer f 50. Zo gaat dat in het winkelcentrum Buys Ballotlaan. Woensdag 16 november komen de volgende winkel en klant van de maand in deze krant. Vandaar de slogan van de winkeliers: 'Koop elders niet wat de Buys Ballotlaan u biedt'. Deze dame is klant v.d. maand. op een pak Tegen inlevering van deze advertentie ontvangt u Geldig van donderdag 20 t/m zaterdag 22 oktober a.s. Buys Ballotlaan 1-3 3769 GK Soesterberg Telefoon 03463-51490

Soester Courant | 1994 | | pagina 15