1 WELZIJNr Landelijke Informatie Telefoon Ouderen een schot in de roos! Reacties van Lezers Wat doe ik? Ga ik naar de huisarts Wandelen de goedkoopste en gezondste sport Zo lang mogelijk zelfstandig Goed voor ons! Flexibel uittreden is gewenst en mogelijk Voorkomen is beter dan genezen: griep en de griepprik Naar de pen gegrepen Woensdag 19 oktober 1994 SOESTER COURANT PAGINA 24 7e JAARGANG NR. 8 (06-821 21 83) Onvrede onder ouderen stijgt 'Gezond met zelfzorg Dikke pil over gezondheid Kantooruren Ouderenbus Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke telefoonnummers 19190 16324 14114 23681 19004 06-8344* Woonlasten, een zware last voor veel mensen Activiteiten ANBO SOEST Aktiviteiten KBO/St. Jozef Aktiviteiten PCOB-Soest De Seniorenpagina valt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor oude ren te melden, neem dan con tact op met of schrijf naar: Werkgroep Publiciteit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, telefoon 13786 of 23681. De volgende Seniorenpagina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 16 november 1994. Kopij graag vóór maandag 7 november inleveren bij de redactie; adres: zie hiernaast. Onder deze titel verscheen een klein boekje, tot stand gekomen door ondersteuning van het minis terie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur, als onderdeel van de publieksdiscussie naar aanlei ding van het rapport: "Keuzen in de zorg". Dit boekje wordt onder steund en aanbevolen door de Landelijke Huisartsen Vereniging, het Nederlandse Huisartsen Ge nootschap en de Nederlandse Pa tiënten Consumenten Federatie. Het wordt tevens ondersteund door de in het CSO samenwerken de ouderenorganisaties, waaron der de PCOB. Hoofdredacteur is prof. dr. M. de Haan, huisarts en hoogleraar huisartsgeneeskunde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Van harte aanbevolen Dit handige en vlot geschreven boekje werd ons toegezonden en op verzoek vam de Commissie Ge- zondsheidszorg volgt hier een korte bespreking en een hartelijke aanbe veling om het aan te schaffen. Deze uitgave is een vervolg op een gelijk namige publicatie, maar dan spe ciaal geschreven voor het (jonge) gezin. Voorlichting Volgens de inleiding biedt het boekje twee dingen: a. Voorlichting over wat u zelf aan uw klachten kunt doen. b. Hulp bij de keuze of u wel of niet naaf de huisarts zult gaan. Na een algemene inleiding en een korte verduidelijking van wat onder andere zelfzorg eigenlijk is, worden vervolgens in 53 korte hoofdstukjes vaak voorkomende kwalen en kwaaltjes behandeld. Dat gebeurt op een zeer overzichtelijke manier en in alfabetische volgorde. Enkele voorbeelden: Blaasontste king, duizeligheid, gehoorstoornis- sen, slaapproblemen, vergeetach tigheid. Eerst wordt de kwaal wat uitgebreider besproken; vervolgens komt aan de orde wat u er zelf aan zou kunnen doen en tenslotte wordt gezegd wanneer het raadzaam is de huisarts te raadplegen. Uitstekende handleiding Ik moet zeggen datdoorde gekozen aanpak, de overzichtelijkheid, de heldere, vlot leesbare stijl en de leu ke opmaak, met af en toe verhelde rende tekeningen, het geheel een prima indruk maakt. Naar mijn me ning is dit een uitstekende handlei ding. N iet om het helemaal ineens te lezen - hoewel ook dat zou kunnen - maar vooral om dicht bij de hand te hebben als dat nodig is. Kritiek Of ik helemaal geen kritiek heb? Och, er is altijd wel wat te beden ken! Zo zou je je afvragen of er niet een andere keuze van de kwalen te maken zou zijn. Bijvoorbeeld een hoofdstuk over spataderen. Som mige adviezen zijn mogelijk voor enige discussie vatbaar. En bij het onderwerp rugpijn wordt voor een eventuele pijnstiller verwezen naar het hoofdstuk over medicijnen. Maar in dat hoofdstuk is niets over pijnstillers te vinden, wel in het hoofdstuk over pijn. Deze laatste opmerkingen zijn echter slechts be doeld om u te laten zien met hoeveel belangstelling ik van dit plezierige en zeker niet te dure boekje heb kennis genomen. Nogmaals: Van harte aanbevolen. W.J. Moggré, Soest Noot: Dit boekje kunt u als volgt be stellen: maak f 8,- over op postgiro 1503479 ten name van Ketting Partners BV te Gouda onder ver melding van "Seniorenboekje". U ontvangt uw bestelling dan binnen vier weken. Èron: Echoklanken PCOB sep tember 1994. Aan de Nijmeegse wandel-vier daagse nam ook dit jaar weer een fors aantal ouderen deel. Haast voorspelbaar is eigenlijk dat de medische wereld naar hun presta ties een onderzoek wil instellen. Vorig jaar reeds werden 57 vrouwe lijke en 96 mannelijke deelnemers van 70 jaar en ouder, tijdens hun wandeling, van een hartslagmeter voorzien. Ook deden zij mee aan in- spanningstesten welke georgani seerd werden door de afdeling fy- siotopie en geriatrie van de Katho lieke, Universiteit Nijmegen. Vergeleken met een groep niet- wandelaars van een zelfde samen stelling kwamen zij er bijzonder gunstig uit. De capaciteit van de zuurstofopname in hun bloed, leek op die van mensen die circa twintig jaar jonger zijn. Niet zo verwonder lijk was het, dat bleek dat het medi cijngebruik van de wandelaars, be duidend lager was dan van de niet- wandelaars. Niet iedereen hoeft nu direct te gaan trainen voor de volgende vier daagse, maar wandelen houdt u ge zond en doet u zich jong voelen. Vanaf nu, zo u dit nog niet deed, dus dagelijks "in de benen". Iedere dag een uurtje! Wat is er eigenlijk tegen een Soester 70-plus groep, die deel neemt aan de Vierdaagse? De samenleving is steeds meer prestatie gericht. In de verdruk king komt de levenservaring. Ou deren dreigen zodoende in een iso lement te geraken: hun ervaring, denkkracht en wijsheid gaan ver loren. Men zou ervan kunnen uit gaan dat wonen in een verzor gingstehuis dat isolement ver haast. Er bestaat immers een gerede kans dat te veel gelijkdenkenden bij el kaar zitten. Zij praten over dezelfde dingen, denken hetzelfde oVer de huidige maatschappij, kijken naar dezelfde tv-beelden. Volgens de hoogleraar dr. E. V. van Hal passen verzorgingstehuizen niet in de filo sofie dat integratie centraal moet staan bij ouderenzorg. Prof. Van Hal trekt een parallel tus sen de vrouwenemancipatie en de ouderenemancipatie. "In eerste in stantie," stelt hijf "kan het zinnig zijn je als groep terug te trekken." Maar er is volgens de professor pas van echte emancipatie sprake als verschillende onderdelen van de sa menleving geïntegreerd zijn; deel uitmaken van een groter geheel. "De bewegingsvrijheid van de ou dere," zo zegt Van Hal, "lijkt zich in Nederland te beperken tot de bin nenwereld van huis en familie." Volgens de professor overleven de ouderen de huidige pensioenge rechtigde leeftijd met gemiddeld twintig jaar, maar hanteren diverse politieke orgarïen ook een leeftijds grens van 65 jaar. Het roer moet drastisch omgegooid worden. Van Hal wil flexibele pensionering en ook een "VIT" (verlate intreding) als tegenhanger van de VUT. Een soort jeugdpensioen, waardoor jon geren bijvoorbeeld eerst vijf jaar wat anders gaan doen; b.v. opvoe den van kinderen. Van Hal wijst ook aparte ouderen partijen af. Ouderen moeten hun plek opeisen binnen bestaande poli tieke partijen. Ouderen zijn al wel op de goede weg met de discussie rond de AOW: "de eerste opstand 'der ouderen". Die lijn moet doorgezet worden. Zelfstandig blijven, zo lang moge lijk en je niet laten betuttelen; door niets en niemand! Door levenserva ring schiet je minder bokken! Bron: A NB O. SENIOREN PA6INA Sinds 1 december van het afgelo pen jaar bestaat er een informatie nummer. Waar u ook woont, n kunt vanuit heel Nederland de LI- TO bellen met vragen over ge zondheid en zorg, huisvesting en leeftijdsdiscriminatie. Deze vraag baak, de Landelijke Informatie Telefoon Ouderen (LITO) is een samenwerkingsverband van de drie grote ouderenbonden ANBO, PCOB en de Unie KB O. Iedereen vanaf 50 jaar is echter wel kom! Via het Lito-nummer (06 - 8 21 21 83) kunt u zelf, door middel van het intoetsen of draaien van een 1, 2 of een 3 kiezen voor respectie velijk de Woonlijn, de Gezond- heidslijn of de Leeftijdsdiscrimina- tielijn. U wordt geholpen door een team van senioren-vrijwilligers, die speciaal voor dit werk zijn opgeleid. Doordat vele vrijwilligers zich in zetten voor de LITO, is deze vraag baak niet commercieel en kunnen de kosten voor u laag worden ge houden, slechts 20 cent per minuut. De Landelijke Informatie Telefoon Het Sociaal en Cultureel Rapport 1994 is onlangs verschenen. Uit dit rapport blijkt dat er onder de oude ren een toenemende onvrede be staat met de politiek. Voor het eerst publiceert het SCP gegevens over de politieke betrok kenheid uitgesplitst naar leeftijden. Zestigplussers vormen nu de meest ontevreden groep van kiezers. In het algemeen is de ontevreden heid wat toegenomen sinds midden jaren zeventig. De onvrede onder zestigplussers is echter sinds 1975 verdubbeld tot één op de drie oude ren. Over het geheel genomen is maar één op de vijf burgers ontevre den over de politiek. De politieke partijen zouden er goed aan doen hieruit hun conclusies te trekken. Bron: Echoklanken PCOB okto ber 1994. Ouderen is bereikbaar op werkda gen van 09.30 uur tot 12.30 uur. Gezondheid Sinds de opening is van de LITO al veelvuldig gebruik gemaakt en dat is niet verwonderlijk. Zo is Neder land een land met heel veel voorzie ningen op het gebied van de ge zondheidszorg, maar het komt re gelmatig voor dat mensen niet pre cies weten waar ze terecht kunnen of ze worden van het kastje naar de muur gestuurd. De gezondheidste lefoon probeert de beller wegwijs te maken in dat complexe gezond- heidsland. Het heeft een verwijs- functie en geeft dus géén medische adviezen. Enkele voorbeelden zijn: 'Waar vind ik informatie over een goede en betaalbare ziektekosten verzekering? Kan ik zomaar een an dere huisarts kiezen? Ik vertrouw mijn medicijnen niet, waar kan ik dat navragen? Wonen Een tweede belangrijk gebied waar mensen vragen over stellen is het terrein van de huisvesting. Ook op dit terrein zijn er veel voorzieningen en zijn er belangrijke ontwikkelin gen, met name waar het gaat om huisvesting van ouderen. Maar ook hier geldt dat vaak niet duidelijk is waar die voorzieningen zich bevin den en wat er allemaal mogelijk is. Veel gestelde vragen aan de woon lijn zijn dan ook: 'Kom ik met mijn inkomen in aanmerking voor huur subsidie? Ik wil graag zo lang moge lijk zelfstandig wonen, welke maat regelen kan ik treffen in en rond de woning? Het lopen gaat de laatste tijd wat moeilijker, moet ik mij nu al inschrijven voor een verzorgingste huis? Ik wil graag dichter bij de kin deren gaan wonen, kan ik verhuizen en hoe moet ik dat aanpakken?' Leeftijdsdiscriminatie In de derde plaats komt het nogal eens voor dat senioren geconfron teerd worden met leeftijdsdiscrimi natie. Ook dan kunnen mensen de LITO bellen om informatie en om deze vorm van discriminatie op Vervroegd stoppen met werken, het kiezen voor vrije tijd boven be taald werk, mag inkomen kosten. Langer doorwerken dient daaren tegen financieel aantrekkelijk te zijn. Dit is één van de conclusies die de Voorlopige Raad voor het Ouderenbeleid trekt in het rapport 'Flexibel en geleidelijk met pen sioen'. De Raad vindt het gewenst dat ou deren de mogelijkheid krijgen om te stoppen met betaald werken op een zelfgekozen datum voor of na de 65-jarige leeftijd. In de huidige si tuatie is er vaak geen echte keuze mogelijk tussen betaalde arbeid en vrije tijd. Van zo'n keuze kan pas sprake zijn als er geschikte arbeids plaatsen voor oudere werknemers beschikbaar zijn. Ook dient er in plaats van loon ander inkomen te zijn. Zo'n inkomen zal in veel geval len over langere perioden bijeenge- spaard moeten worden, zodat er in de jaren vóór' vervroegde uittreding een extra spaarpot gevormd wordt, al dan niet ondersteund door de werkgever. De Raad heeft bekeken hoe ver vroegd uittreden nu bekostigd kan worden. Op dit moment is de meest gebruikte uittredingsroute, naast de sociale zekerheid, een vut-regeling. De raad vindt deze regeling geen geschikte basis voor flexibele uittre ding. Zo ontbreekt bij deze regeling bijvoorbeeld de prikkel om langer door te werkenOok is er geen spra ke van individueel maatwerk. Een andere mogelijkheid is het gebrui ken van aanvullende pensioenen voor flexibele uittreding. Dit is ei genlijk alleen geschikt voor werkne mers met een hoog inkomen en heeft grote gevolgen voor het ni veau van het levenslange aanvullen de pensioen. Als derde optie wordt individuele bekostiging genoemd. Dit betekent grote individuele ver antwoordelijkheid en houdt in dat gedurende lange tijd een aanzienlijk deel van het besteedbaar inkomen apart moet worden gelegd ten be hoeve van vervroegd uittreden. El ke regeling heeft voor- en nadelen, en de raad pleit dan ook voor een combinatie van regelingen, varië rend per specifieke situatie. Een aparte aandachtscategorie vor men werknemers met een laag in komen en belastende arbeidsom standigheden. Een grotere nadruk op eigen bekostiging zou voor hen het vervroegd uittreden wel eens onmogelijk kunnen maken. Bij het vervroegd opnemen van een aan vullend pensioen wordt een korting toegepast. Daarnaast komt de werknemer op het moment van pensionering nog niet in aanmer king van AOW. Dit samen heeft vaak een aanzienlijke daling van in komsten tot gevolg: het 'pensioen gat'. Juist voor deze lage inkomens groepen pleit de Raad voor hand haven van collectieve regelingen als bodemgarantie. Tegelijkertijd moet er meer ruimte komen voor regelin gen waarbij de individuele verant woordelijkheid centraal staat en doorwerken financieel aantrekke lijk is. Voorbeelden hiervan zijn de nieuwe fiscaal gunstige spaarloon regelingen. Er is een aantal belemmeringen voor het werken na 65 jaar. Een voorbeeld daarvan is het 70% eind loon-criterium, voor de maximale omvang van pensioenen, dat een ontmoedigende invloed kan heb ben op het doorwerken na de 65-ja- rige leeftijd. De Raad zou in plaats daarvan liever als criterium het aan tal dienstjaren hebben. Bovendien adviseert de Raad het kabinet zich te bezinnen op het ontbreken van werknemersverzekeringen en be palingen'voor het minimumloon na de leeftijd van 65 jaar. Ir. L. Moolenaar N.B.: Er is van het rapport, maxi maal 1 exemplaar, kosteloos te be stellen bij de Voorlopige Raad voor het Ouderenbeleid, tel. 070 - 3405550. Bron: Echoklanken PCOB oktober 1994. leeftijd te melden aan de leeftijds- lijn. Regelmatig bellen mensen met klachten als: 'Ik word gedwongen om mijn functie binnen het bestuur van een woningbouwvereniging op te geven, omdat in de statuten een maximumleeftijd staat, mag dat zo maar? Mijn vrouw en ik willen een serviceflat kopen, maar men wei gert ons omdat we te oud zijn. Onze gezondheid is prima en we hebben voldoende geld. Kunnen ze ons zo maar weigeren? Ik ben 67 jaar en kan, omdat ik 65 ben geweest, geen reisongevallenverzekering meer af sluiten, dat zou toch niet mogen?' Met deze en tal van andere vragen bellen mensen, vanuit iedere regio, dorp of stad de LITO. De LITO kan u helpen in het wegwijs maken, want u staat actief in de samenle ving en laat zich niet van het kastje naar de muur sturen. De Landelijke Informatie Telefoon Ouderen wordt financieel mogelijk gemaakt door het Fonds Ouderen- postzegels. LANQ[U|Kt INfOBMAM ft WOON 0UDEÜIN 06-8 21 21 83 Welke pijnstillers knn je beter niet nemen als er juist een kies getrok ken is? Hoe onderscheid een hooi- koortsaanval van neusverkoud- heid? Moet je met oorpijn naar de huisarts of knn je daar zelf iets aan doen? Bij veel mensen leven allerlei vra gen over alledaagse kwaaltjes. Vra gen waarvoor je eigenlijk niet naar de huisarts hoeft. Of toch wel? Voor al die duizenden antwoorden is er eindelijk 'Gezond met Zelfzorg', een dikke pil van 224 bladzijden boordevol gezondheidsinformatie. 'Gezond met Zelfzorg' staat bij elke drogist en apotheek op de toonbank en kost maar f 5,95. Heel veel kwaaltjes gaan na een ,week vanzelf over. Wie de genezing wil versnellen of de klachten wil verminderen, kan bij apotheek of drogist een zogeheten zelfzorgge neesmiddel kopen. Daar is geen re cept van de huisarts voor nodig. In 'Gezond met Zelfzorg' wordt duidelijk uitgelegd waaraan je de kwaal kunt herkennen, wanneer je er zelf verantwoord iets aan kunt doen en wanneer je toch maar beter de dokter kunt raadplegen. Alle soorten kwalen komen aanbod, van aambeien tot zwemmerseczeem. Ook is er een hoofdstuk speciaal ge wijd aan klachten bij kinderen. Per klacht vindt men er een overzicht van de geneesmiddelen die geschikt zijn om te gebruiken en die zonder recept te koop zijn. Door alle praktische informatie en de overzichtelijkheid zou de gids in geen enkel huishouden mogen ont breken. Bron: Eilandennieuws. De centrale post van ,de Ouderen- bus, waar ritten met de Ouderenbus aangemeld moeten worden, is van maandag tot en met- vrijdag ge opend van 09.30 uur tot 13.00 uur. Telefoon 02155-19190. ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 16 3766 CR Soest, tel. 18018. KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel. 17938. PCOB-Soest: mevr. J. van der Bijl-de Jong, Buntweg 13,3768 AV Soest, tel. 10845. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Ouderenbus Maaltijdvoorziening Ouderenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting 27997 Griep is een gewone ziekte die meestal alleen maar hinderlijk is. Echter, met name bij ouderen kan een "griepje" danig uit de hand lo pen. In Nederland sterven elk jaar gemiddeld ruim 2000 mensen aan de gevolgen van griep. Bijna alle slachtoffers van griep be horen tot één van de risicogroepen van griep. De grootste risicogroe pen worden gevormd door long-, hart- en diabetespatiënten. Vooral de ouderen onder hen zijn extra kwetsbaar. Zij lopen een verhoogde kans op complicaties bij griep. Niet alleen deze mensen, ook gezonde ouderen die zo lang mogelijk gezond willen blijven, doen er verstandig aan een griepprik te halen. Met een griep prik wordt de kans dat een griepje uit de hand loopt sterk verkleind. De beste tijd om een griepprik te ha len, is eind oktober of begin novem- ber. De Nederlandse Influenza Stichting voert ook dit najaar een voorlich tingscampagne, deze wordt mede I mogelijk gemaakt door een subsidie van het Preventiefonds. Bij huis arts, apotheek of bibliotheek kunt u een folder halen over griep en de griepprik. Voor advies over de griepprik in uw persoonlijke situatie is uw huisarts de aangewezen per soon. De Nederlandse Influenza Stich ting, D. M. Moerman Bron: Echoklanken PCOB septem ber 1994. We leven hier in Nederland in een tamelijk welvarend land. Toch zijn er schaduwen waar te nemen, o.a. de woonuitgaven van huishoudens. Als alles doprgaat zoals gepland met de huren, dan zullen diverse groepen o.a. de ouderen) in onze maatschappij niet meer volledig kunnen deelnemen aan de wel vaart. Deze uitgaven zijn de laatste jaren fors gestegen en zullen in de toe komst zeker verder stijgen. Ener zijds komt dat door de marktgerich te aanpak; bewoners zullen steeds meer de werkelijke kosten van het wonen moeten betalen omdat de subsidies zullen vervallen of verder afnemen. Ook de gemeentelijke heffingen en de energiekosten nemen toe, terwijl de mogelijkheid bestaat dat de in komens zullen gaan dalen. Voor di verse groepen in de samenleving zal dit grote problemen opleveren. Op dit moment hebben ongeveer 250.000 huishoudens reeds proble- matisfche schulden, waarbij een van de schuldeisers altijd de huisbaas is. Als dit zo doorgaat ontstaan zoge naamde "bijstandgetto's" en komt er een nog grotere scheefgroei tus sen bewoners in de koop- en huur sector. De regering is zich hiervan wel be wust en er dienen dan ook van die zijde maatregelen getroffen te wor den dat dit schrikbeeld niet ont staat. Het is dan ook te wensen dat voor die mensen, die nu reeds op een minimum niveau zitten, spoe dig verbetering komt. Dus geen huurverhoging en af schaffen van de huursubsidie maar wel verlaging van de huren en ver hoging van de huursubsidies, zodat vele, speciaal ouderen, zich over de ze zaak geen kopzorgen meer be hoeven te maken. Zij waren het die na de 2e Wereldoorlog hun mou wen hebben opgestroopt om Ne derland weer bewoonbaar te ma ken. Als dank daarvoor: nu geen proble men, maar medeleven zodat ze een prettige oude dag kunnen beleven. Laat het niet bij woorden alleen, maar toont dat er toch ook "daden" zijn. P. de Roos. Vrijdag 11 november: Feestmid dag voor ANBO-leden in de Vij verhof. Het gezelschap Amoroso brengt een programma met muziek uit operettes van Lehar, Stolz, Strauss, Kalam en vele anderen. Aanvang 14.00 uur; zaal open van af 13.30 uur. Voor consumpties wordt gezorgd. Soos in Honsbergen: Elke don derdagmiddag voor alle 55+'ers uit de gemeente Soest. Kosten f 1,- waarvoor twee consumptiebonnen worden verstrekt. Zaal open om 13.30 uur. Praatmiddag; De maandelijkse praatmiddag wordt in november gehouden op zondag de 13e in de Vijverhof. Welkom zijn alle 55+'ers uit de gemeente Soest. Ie dere bezoeker ontvangt twee bon nen voor gratis consumpties. Zaal open vanaf 14.00 uur. Woensdag 19 oktober: Soos in de Vijverhof. Aanvang 14.00 uur. Toegankelijk voor iedereen. Vrijdag 4 november: "Grote Bin go" in de Vijverhof. Aanvang 14.00 uur. Uitsluitend voor leden KBO/St. Jozef. Woensdag 9 november: Soos in de Vijverhof. Aanvang 14.00 uur. Toegankelijk voor iedereen. Woensdag 17 november: Soos in de Vijverhof. Aanvang 14.00 uur. Toegankelijk voor iedereen. Donderdag 18 november: Dag tocht: Hoge Hoeden en Kasteel Ammersoyen. Info. Soos: Mevr. R. Groen. Tel. 17580. Info reizen: Mevr. R. Korte-Tie- land. Tel. 13960. Info. evenementen: Mevr. A Ja cobs. Tel. 15350. 25 oktober, 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie; 8 november; 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie; 15 november; 14.30 urn": bijeen komst in Groot Engendaal, met dia-lezing over Albanië; 22 november; 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie; 6 december; 10.00-12.00 uur: bowlen in C-drie; 13 december; 14.30 uur: advent- middag in Groot-Engendaal. Voor info: bijeenkomsten, mevr. A. v.d. Wal-Verwey, tel. 15846; bow^ len: dhr. J. Schippers, tel. 13683.

Soester Courant | 1994 | | pagina 24