Doel: minder ongelukken door verbetering verkeerssituaties Voorstel versnelde uitvoering rioleringsplan in de maak Verkeerssituaties onderwerp vragen Rondje Raadhuis Gemeente werkt mee aan verruiming openings tijden van winkels if Op z'n wenken bediend... 5de jaargang no. 3 Dit najaar start in Soest borst kankeronderzoek Wegbranden onkruid is nieuwe methode Te hard rijden Spreekuren Telefoonnummers Agenda Oversteekbaarheid Van Weedestraat Verkeersplannen moeten ook verkeer uit de woonwijken weren Mijn vraag... 1 Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 Telefoon 02155 - 93 459 93 460 Dit najaar zal ook in Soest het preventieve borstkankeronder zoekvoor vrouwen boven de 50 jaar van start gaan. Burgemees ter en wethouders delen dit mee in antwoord op een vraag hierover van een bewoonster van de Valeriaanstraat. Het onderzoek betekent dat voor veel vrouwen een wens in vervuiling gaat. Het verzoek om een onder zoek in Soest heeft het college al va ker bereikt. B. en w. zeggen in een toelichting dat de gemeente al ja renlang probeert het borstkanker onderzoek ook in eigen gemeente te laten uitvoeren, omdat ze het be lang hiervan onderkent. De uitvoering is opgedragen aan de Stichting Preventicon in Utrecht. Een aantal gemeenten in de provin cie doet al een aantal jaren mee. Elk jaar komen er nieuwe gemeenten bij. Welke dat zijn, wordt bepaald door de Ziekenfondsraad. De ge- mente kan hier weinig invloed op uitoefenen. Nu echter is het zover dat dit najaar het onderzoek ook in Soest van start gaat. Waarom wordt voor het verwijde ren (wegbranden) van onkruid op soms kleine oppervlaktes zo'n zware wagen gebruikt? Dat kan toch sneller, handiger, goedkoper en milieuvriendelijker? Op deze vraag van een bewoner van de Valeriaanstraat antwoorden burgemeester en wethouders dat het werken niet de onkruidbrander inderdaad nog niet geheel volgens plan verloopt. Dit houdt verband met het feit dat het om een nieuwe techniek gaat die de medewerkers zich in de praktijk eigen moeten maken. Overigens zeggen b. en w. ervan overtuigd te zijn dat het gebruik van de apparatuur op den duur wel de gelijk tot kostenbesparingen leidt. Een bewoonster van de Beetzlaan heeft via de bon op de voorpagina van Op 't Hoogt bij burgemeester en wethouders haar ongenoegen geuit over een aantal verkeerssituaties. Waarom is bij het busstation Soestdijk de fietser het fietspad ontnomen? De Beetzlaan is zo slecht bestraat dat er een gevaarlijkr 'spleet' is ontstaan tussen de 'snelweg' en de parkeerruim te. Op de Hellingweg is door de aanleg van drie drempels de fietser de ge legenheid ontnomen door te rijden. Burgemeester en wethouders ant- te van de weg was het niet mogelijk woorden haar dat het fietspad zoals dat aan één zijde langs de Nieuw- straat nabij de Koninginnelaan lag, te maken had met de toenmalige vormgeving. Daarbij ging de Ko ninginnelaan vloeiend over in de Nieuwstraat. NudeT-kruisingweer is omgedraaid, is dit fietspad niet meer nodig. In zijn huidige vorm wijkt het kruispunt niet af van ande re kruispunten in Soest waar ook geen fietspaden liggen. Dat men op de stoep fietst, is meestal geen kwes tie van veiligheid maar van het ne men van een kortere route. Met betrekking tot de herbestrating van de Beetzlaan laten burgemees ter en wethouders weten dat ze nog in gesprek zijn met de aannemer over het wegnemen van enkele on volkomenheden. De drie drempels op de Hellingweg zijn zo vorm gegeven, dat een fietser tussen de versmallende palen van de werkelijke drempel door kan rij den, aldus b. en w. Gezien de breed- de fietser buiten de drempels om te leiden, zoals bijvoorbeeld op de Beetzlaan het geval is. Een bewoonster van het Bleekveld stelt vast dat er zowel op de Nieuw straat als de Beetzlaan veel te hard gereden wordt. Zij vraagt of het mogelijk is de bestaande verkeers drempels te verhogen of waarschu wingsborden te plaatsen. Burgemeester en wethouders zeg gen dat de snelheid van het autover keer inderdaad vaak een probleem is. Voor de overheid is het zeer moeilijk dusdanige maatregelen te treffen dat het verkeer alleen nog maar met aangepaste snelheid van een weg gebruik kan maken. Verkeersdrempels hebben niet al leen positieve aspecten, vinden b. en w., er zitten ook negatieve kant jes aan. Zo kan eert ambulance be hoorlijk last hebben van zo'n drem pel, en wat te denken van een rij dende winkelwagen? Wat betreft waarschuwingsborden: iedere automobilist weet dat de ma ximum-snelheid binnen de be bouwde kom 50 km. per uur is. Ex tra borden plaatsen heeft op de 'on verbeterlijke' overtreder waar schijnlijk geen enkel effect. Overigens doet de gemeente wel mee aan de verkeersveiligheids- campagnes die de provincie Utrecht organiseert en waarbij ook zogeheten billboards met eeii waar schuwende tekst langs de weg wor den geplaatst. De gemeente heeft voortvarend gereageerd op het verzoek van een bewoner van het Luytenaar- pad om de stoep tussen de num mers 10 en 16 plaatselijk te her- bestraten en de gestorte aarde te verwijderen uit het groenstrook- je tussen de nummers 10 en 12. Beide werkzaamheden zijn in middels uitgevoerd. Het grond werk in het groenstrookje is zo danig aangepast dat geen pias vorming meer op de aanliggende stoep zal ontstaan. De gemeenteraad heeft in het ka der van de besteding van gelden 1994 ter bevordering van de ver keersveiligheid besloten vier loca ties aan te pakken: Steenhoff- straat/Molenstraat; het gedeelte van de Birkstraat tussen de Hof- slottersteeg en de Maarschalker- steeg en het gedeelte tussen de Maarschalkersteeg en de Bartolot- tilaan, alsmede de Kampweg/Ban- ningstraat in Soesterberg. Hier mee is een bedrag gemoeid van bij na 125.000 gulden. Wethouder P. V. ten Hove is verheugd over dit raadsbesluit, omdat daardoor ge- Het gemeentehuis is voor het pu bliek geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. Het Informatiecentrum (tel. 93777) in de hal van het gemeen tehuis is elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur geopend. De afdeling Burgerzaken (tel. 93411) is dagelijks van 8.30 tot 13.30 geopend. Daarnaast zijn deze beide afdelingen samen met de afdeling Huisvesting (tel. 93893, echter alleen van maan dag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10.00 uur, daarna via tel. 93411) ook open op de vrijdagse koopavond, van 19.00 tot 20.00 uur. - De dependance Burger- en Sa menlevingszaken in het Dorps huis te Soesterberg (tel. 03463 - 51412) is voor het publiek ge opend op dinsdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. De afdeling Sociale Dienstverle ning houdt in het Dorpshuis zit ting, elke woensdag van 11.00 tot 12.00 uur. Burgemeester en wethouders houden spreekuur na telefoni sche afspraak. Burgemeester J. de Widt en wet houder P.V. ten Hove kan men spreken na telefonische afspraak met secretaresse mevrouw S. van Doorn, telefoon 93443. Een afspraak met de wethouders N. Blommers-Biezeno en R. van Logtenstein kan men maken via secretaresse mevrouw L. Vogel, telefoon 93511. Belangrijke telefoonnummers zijtj: 06-11 algemeen alarmnummer (politie, brandweer, ambulance). 93 777 Informatiecentrum en klachtentelefoón. Hier kunt u te recht met uw vragen over de ge meente; klachten over door de gemeente niet beantwoorde brie ven, of het niet nakomen van be loftes. 93 665 Informatietelefoon. Op dit nummer is een bandje aange sloten met gemeentelijke infor matie over raadsvergaderingen enzovoort, maar ook over opge broken wegen in de gemeente. Speciaal voor slechtzienden. 93 666 Infolijn afvalstoffen. Voor al uw vragen over afval zo als klein chemisch afval (KCA), groente-, fruit- en tuinafral en zovoort. Grof vuil ophalen (aanmelden van 8.00 tot 16.00 uur. 93 458 Klachtentelefoon milieu. Voor al uw vragen en klachten over milieu. Met uitzondering van klachten/vragen over afval en groen. Voor noodgevallen te lefoon 19 444 (politie), 24 uur per dag. 93 705 Meldpunt Sociale Veilig heid. Voor al uw klachten en vra gen over onveilige plekken, van dalisme, discriminatie, rascisti- sche en aanstootgevende leuzen. 25 346 Meldpunt woonomge ving. Kleine klachten over de woonomgeving die in ongeveer een uur kunnen worden opge lost. Deze worden binnen 24 uur verholpen. De maandelijkse gemeente raadsvergadering en alle verga deringen van gemeentelijke commissies worden gehouden in het gemeentehuis aan het Raad huisplein en beginnen om 19.30 uur, tenzij anders aangegeven. maandag 31 oktober, commissie algemene bestuurszaken. dinsdag 1 november, commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn. woensdag 2 november, commis sie openbare werken en milieu. donderdag 3 november, com missie financiën. donderdag 17 november, raads vergadering. vaarlijke situaties kunnen worden opgelost. Bij de locatie Steenhoffstraat/Mo lenstraat is vooral gezocht naar een oplossing om linksafslaand verkeer 'dekking' te geven. Daarvoor moet de naderingssnelheid bij de kruising met de Molenstraat/Witte Paard- straatje omlaag. Om dat te berei ken, zal in de stroken naast de weg een kantgeleiding worden aange bracht. Het resultaat hiervan zal in ieder geval zijn dat -indien er sprake is van afslaand verkeer- de hoofd stroom op de Steenhoffstraat en de Midtielwijkstraat moet afremmen. Op het gedeelte van de Birkstraat tussen de Hofslottersteeg en de Bartolottilaan komen nogal wat kop-staart-aanrij dingen voor tus sen afslaand of afremmend verkeer en het achteropkomende verkeer. Mogelijke oorzaken hiervan zijn een te hoge snelheid van het achter opkomende verkeer of het feit dat afslaand verkeer te laat de zijstraat of inrit van bestemming opmerkt. Dit probleem kan worden opgelost door een lagere snelheid van het au toverkeer af te dwingen vanaf de komgrens, en daarnaast de inritten, zijstraten en het fietspad richting Amersfoort beter te markeren. In het principe-ontwerp is in hoofd zaak gekozen voor kantgeleiding door middel van trottoirbanden vanaf de komgrens tot aan de Bar tolottilaan. Om het aantal ongelukken op de (plateau)kruising Kampweg/Ban- ningstraat terug te dringen, is geko zen voor aanpassing van de vorm geving van het plateau. Hierdoor kan de overzichtelijkheid van het kruispunt verbeteren. Op zich func tioneert het plateau als snelheids remmer goed. De aanpassing houdt enerzijds het 'uitbuigen' van het tweerichtingsfietspad in, evenals een ander beplantingsschema om het kruispunt te accentueren. Daar om worden onder meer de bestaan de 'plantenbakken' verwijderd. Het nieuwe beplantingsschema wordt in overleg met de afdeling Groen, Na tuur en Landschap opgesteld. De gemeenteraad van Soest heeft beslist dat de gemeente alle mogelijk heden aan de verruiming van de winkelopenstelling zal geven die de wet biedt. Er is al een aantal bedrijven dat het gemeentebestuur gemeld heeft hiervan gebruik te maken. De nieuwe (verruimde) openingstijden moe ten worden aangegeven op de gele kaart die verplicht op een duidelijke plaats bij elke winkel moet zijn aangebracht. Overigens geldt ook voor de verruiming van de openingstijden een maximum. De gemeente zal in voorkomende gevallen ook meewerken aan het verruimen van de mogelijkheid voor openstelling op zondag. Hier voor kan de gemeente een totale ontheffing verlenen voor 'het hele winkelcentrum' of voor speciale winkels die daar behoefte aan heb ben, bijvoorbeeld meubelzaken en tuincentra. Volgens wethouders mevrouw N. Blommers (economische zaken) "zou het ^araige kunnen zijn, datje -net als bij glijdende werktijden- be paalde winkels hebt die vroeg open gaan'. Als mogelijk voorbeeld noemt zij de bakkers, "die om zeven uur open zouden kunnen gaan tot dat het brood op is". De wethouder vindt in de tegen woordige tijd variabele openingstij den logisch. "Er zijn mensen die 's morgens om half zeven de deur uitgaan en er 's avonds om half acht weer in komen. Wanneer moeten zij hun boodschappen doen? Op het moment dat mensen werken, wordt het immers moeilijker. Het wordt ook moeilijker als mensen ouder zijn. Ook voor hen is een wat andere tijd waarop het niet zo druk is gun stig. Verder zijn er mensen die in nachtdiensten zitten, in het open baar vervoer, bij de politie, noem maar op. Zij hebben aangepaste tij den, dus het is eigenlijk vanzelfspre kend dat ook de winkeltijden wor den aangepast. Daarnaast denk ik dat het ook voor de werkgelegenheid goed is, want nu kunnen vrouwen zeggen: op za terdag ga ik in de winkel werken, want m'n man werkt niet op zater dag, dus die past dan op de kinde ren". Bovendien kun je tegenwoordig niet njeer zo gemakkelijk zeggen: ik zoek een baan dicht bij huis of een huis dicht bij m'n baan. Veel men sen zijn toch vrij veel tijd kwijt aan reizen. Zij kunnen dan toch moei lijk iedere dag met twee volle tassen de trein of de bus in gaan"?! In Soesterberg Wethouder Blommers heeft on langs op uitnodiging van de Soes- terbergse Ondernemers Vereniging (SOV) de winkelcentra bezocht om te bekijken welke ontwikkelingen en mogelijkheden er zijn en wat voor problemen zich voordoen. Overigens is de wethouder nog steeds druk met het bezoeken van kennismakingsbijeenkomsten. Het probleem van de geringe over- steekmogelijkheden van de Van Weedestraat is ook de gemeente een bron van zorg. Burgemeester en wethouders zeggen dit naar aanlei ding van de vraag van een bewoon ster van de Lisdodde, waarom de Van Weedestraat, toch de belang rijkste winkelstraat van Soest, niet 'oversteek-vriendelijker' wordt ge maakt. Verder voelt zij het ontbre ken van gezellige terrasjes langs de weg als een gemis. Burgemeester en wethouders wij zen erop dat men binnen de ge meente niet voor niets druk bezig is oplossingen te verzinnen om het verblijfskarakter van de Van Wee destraat te veraangenamen. Daar hoort ook het verbeteren van de oversteekmogelijkheden bij. Het gedeelte van de Beatrixlaan tussen de Prins Bernhardlaan en het Nassauplantsoen wordt de laatste tijd steeds meer als sluiproute ge bruikt. Dit levert vooral gevaar op voor schoolkinderen van de Da Costaschool en kinderen van bewo ners van de Beatrixlaan. Een bewo ner van de Beatrixlaan stelt dan ook voor verkeersdrempels aan te leg gen om de sluiproute onaantrekke lijk te maken. Burgemeester en wethouders bea men dat het als gevolg van de drukte op de Van Weedestraat inderdaad regelmatig voorkomt dat verkeer een andere (ongewenste) route kiest. Dit is één van de redenen dat de gemeente druk bezig is met het ontwikkelen van plannen die tot doel hebben (sluip)verkeer uit de woonwijken te houden. Naar aanleiding van een aantal gevallen van ernstige wateroverlast in september en oktober heeft de gemeenteraad besloten daadwerkelijk over te gaan tot versnelde uitvoering van het rioleringsplan. De raad, die in algemene zin zeer positief reageerde op het voorstel hiertoe van burge meester en wethouders, heeft wethouder R. A. van Logtenstein (milieu en openbare werken) verzocht om binnen enkele maanden met een con creet en uitgewerkt voorstel te komen. Wethouder Van Logtenstein is ver heugd over de uitspraak van de raad, omdat nu een aantal grote problemen kan worden aangepakt. In het voorziene pakket van maat regelen is een forse investering op genomen voor optimalisering van de riolering in Soesterberg (Post weg). Verder is de investering in de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Maatweg van ruwweg 6 miljoen gulden van groot belang voor Soest (Lange Brinkweg, Noorderweg en Ir. Menkolaan) en Soestdijk (Ko ninginnelaan). De recente gevallen van waterover last hebben ertoe geleid dat de poli tiek versnelde uitvoering wil geven aan rioleringswerken. Wethouder Van Logtenstein: "Het college van burgemeester en wethouder heeft laten bekijken welke mogelijkhe den er zijn om dit financieel moge lijk te maken. Op basis van de eerste berekeningen en inzichten is het mogelijk om de grote investeringen versneld te doen zonder directe ex tra verhoging van de lasten voor de burger". Voor het optimaliseren van de rio leringssystemen in het Soesterveen is een bedrag van 10 miljoen gulden geraamd. Met het vergroten van de riolen wordt niet alleen de afvoer- capaciteit van de wijken vergroot, een ander positief gevolg zal zijn een verbetering van de waterkwali teit in de vijvers in Smitsveen en Klaarwater. Alle genoemde knel punten zullen voor versnelde uit voering aan de raad worden voor gelegd. Als deze ermee instemt zul len de werkzaamheden, indien het technisch en qua capaciteit moge lijk is zonder dat gelijktijdig alle we gen moeten worden opengelegd, zo spoedig mogelijk worden uitge voerd. Overigens is onlangs een onder zoek afgerond dat met behulp van camera's werd uitgevoerd naar de staat van de riolering in de gemeen te. Het resultaat van dat onderzoek moet uitwijzen welke maatregelen geen uitstel kunnen lijden en welke eventueel op langere termijn ge pland kunnen worden. Naam: man/vrouw Adres: Telefoon: Ik zou aan hel college van burgemeester en wethouders het volgende willen vragen: Vóór 28 oktober insturen naar: Staf Voorlichting, Antwoordnummer 120, 3760 VB Soest. (Een postzegel is niet nodig). Vraagje: Moet de oplossing voor het autoverkeer in de Van Weede straat niet veel meer gezocht wor den in een autovrije rondweg? Maar goed, die weg is nog lang niet rond. Gehoord: Jan Visser, de Grand Père Terrible. Een woordvoerder van Gemeen tebelangen Groen Soest ging bij de behandeling van de notitie over de woningbouw in Boerenstreek een behoorlijk stapje verder dan een autovrije woonwijk. Hij had het tenminste over "een autovrije wo ning". Op 't Hoogt, maar nooit uit de hoogte. In de Amersfoortse Courant viel het oog van onze leeslustige mede werker op de opmerking die amb tenaar J. Hilhorst gemaakt zou hebben "dat er in de komende ja ren enkele miljoenen in het Soes- ter kabelnet moeten worden geïn ventariseerd". Wij zouden wel eens geïnventari seerd willen zien hoeveel de Amers foortse Courant in correctiewerk in vesteert. Insprekers Van Weedestraat: ver- keer(d)splan. Met die riolering loopt het soms de spuigaten uit. Met Op 't Hoogt kun je het droog houden. Tenzij je nattigheid voelt. Vroeger waren we kraakhelder, nu kraaksnel. Op 't Hoogt: ook voor Soest- Zuid. Een rondweg door de weilanden; misschien wordt het wel een strontweg. Bijbel en psalmboek gestolen: ze ker om de Tien Geboden nog eens te kunnen doornemen. Op de markt is het afval geen gul den waard. Eén op de drie woningen in Soest is nog niet 'bewaterd'. Dan zal de nood dus wel niet zo hoog zijn. In de Wiek geschoten Wiekslo- ters. Prins Bernhard niet bij presenta tie boekje Top. Waarom niet? Dat is Topsecret! Kop in de Soester Courant: 'Waarnemingen aan de hand van bomen'. Die dingen heten toch takken? Heet van de naald: Soest ver brandt geen kerstbomen meer. Radio Soest krijgt voorlopig al leen subsidie voor 1995. Ja, en? Hadden ze de poet van 2005 soms al willen hebben? Zo'n rondweg gaat in de polder al gauw de mist in. Maar er zijn mensen die zeggen: je mist er niks aan.

Soester Courant | 1994 | | pagina 29